Istočno Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#4451 Re: Istočno Sarajevo

Post by vjeshalica »

dječak sa šibicama wrote: 05/08/2021 17:20 Image
Da ti agresivna glupača dadne odgovor

https://www.klix.ba/lifestyle/putovanja ... /160515109

;)
Pavlovac, stećci, Novi ....

"Nekropola se nalazi kod mjesta Prača, opština Pale, FBiH. Kroz nekropolu prolazi zemljani put koji vodi do Srednjovjekovnog grada Pavlovac, koji je udaljen od nekropole oko 400-500 metara. Ispod nekropola na nekih 300 metara prolazi puta Pale - Goražde. Šumarstvo je kroz nekropolu izvlacilo drvne sortimente pa je dolazilo do dislociranja stećaka sa svojih prvobitnih mjesta."

https://stecakmap.info/nekropola/pavlovac/
breuer wrote: 05/08/2021 17:17
rekao sam lokalitet Pavlovac, očito nije to selo koje se nalazi u Federaciji...
Kad sam pomenula sta ima u Praci, nisam to pitala napamet.
A ti si se nadovezao na srednjovjekovni grad Novi...

A u Praci to nije "selo" o cemu sam govorila.
User avatar
drag_gost
Posts: 5530
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#4452 Re: Istočno Sarajevo

Post by drag_gost »

breuer wrote: 05/08/2021 17:07
drag_gost wrote: 05/08/2021 17:05 To nisam znao. Kreteni.
da, nije to jedini slučaj, nedavno su izgradili stanicu MUP-a na lokalitetu kod Kreševa...igrom prilike sam učestvovao u iskopavanjima na istom...

možda su nas iskoristili da pokažu da su nešto uradili i hop ravnaj... :(
Gdje kod Kreseva?? Moze li mapa?
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#4453 Re: Istočno Sarajevo

Post by breuer »

vjeshalica wrote: 05/08/2021 17:25
dječak sa šibicama wrote: 05/08/2021 17:20 Image
Da ti agresivna glupača dadne odgovor

https://www.klix.ba/lifestyle/putovanja ... /160515109

;)
Pavlovac, stećci, Novi ....

"Nekropola se nalazi kod mjesta Prača, opština Pale, FBiH. Kroz nekropolu prolazi zemljani put koji vodi do Srednjovjekovnog grada Pavlovac, koji je udaljen od nekropole oko 400-500 metara. Ispod nekropola na nekih 300 metara prolazi puta Pale - Goražde. Šumarstvo je kroz nekropolu izvlacilo drvne sortimente pa je dolazilo do dislociranja stećaka sa svojih prvobitnih mjesta."

https://stecakmap.info/nekropola/pavlovac/
breuer wrote: 05/08/2021 17:17
rekao sam lokalitet Pavlovac, očito nije to selo koje se nalazi u Federaciji...
Kad sam pomenula sta ima u Praci, nisam to pitala napamet.
A ti si se nadovezao na srednjovjekovni grad Novi...

A u Praci to nije "selo" o cemu sam govorila.
ma ti si ba pukla skroz :D

i očito si porijeklom od Goražda negdje :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#4454 Re: Istočno Sarajevo

Post by vjeshalica »

Imas li smisleniji odgovor? Vrati se onda na proslu str.
Ni blizu.... :wink:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#4455 Re: Istočno Sarajevo

Post by dječak sa šibicama »

I lokalitet Pavlovac kod Toplika je poznat po steccima, navodno ih je bilo i preko stotinu tamo, pa su rasipani i navodno ih sada spasavaju, neke.

Dosta je nelegalne gradnje bilo, izbjeglice gradile kuce pa premjestali spomenike, sta znaju oni sta je stecak.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#4456 Re: Istočno Sarajevo

Post by Naslovnica »

preselio na ahiret wrote: 05/08/2021 16:06
Naslovnica wrote: 05/08/2021 15:59

Ma vala, ako se pod selendrom podrazumijeva kojih stotinjak metara zračne linije od urbane Dobrinje...
Vala i dobrinja mi je pravo jaka za poređenje :lol:
Ako ces u grad treba ti prevozno sredstvo.Jako atraktivna lokacija :D
Pa dobro, ko pati od centra tome je sve ispod Marindvora vukojebina. Ja nisam jedan od tih paćenika.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#4457 Re: Istočno Sarajevo

Post by vjeshalica »

dječak sa šibicama wrote: 05/08/2021 17:43 I lokalitet Pavlovac kod Toplika je poznat po steccima, navodno ih je bilo i preko stotinu tamo, pa su rasipani i navodno ih sada spasavaju, neke.

Dosta je nelegalne gradnje bilo, izbjeglice gradile kuce pa premjestali spomenike, sta znaju oni sta je stecak.
I zna li se gdje su oremjesteni?
I to je bas nivo,izbjeglice i nelegalna gradnja...tako da...nula
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#4458 Re: Istočno Sarajevo

Post by vjeshalica »

Naslovnica wrote: 05/08/2021 17:43
preselio na ahiret wrote: 05/08/2021 16:06

Vala i dobrinja mi je pravo jaka za poređenje :lol:
Ako ces u grad treba ti prevozno sredstvo.Jako atraktivna lokacija :D
Pa dobro, ko pati od centra tome je sve ispod Marindvora vukojebina. Ja nisam jedan od tih paćenika.
:thumbup:
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#4459 Re: Istočno Sarajevo

Post by breuer »

drag_gost wrote: 05/08/2021 17:31
breuer wrote: 05/08/2021 17:07

da, nije to jedini slučaj, nedavno su izgradili stanicu MUP-a na lokalitetu kod Kreševa...igrom prilike sam učestvovao u iskopavanjima na istom...

možda su nas iskoristili da pokažu da su nešto uradili i hop ravnaj... :(
Gdje kod Kreseva?? Moze li mapa?
https://radiosarajevo.ba/metromahala/te ... vu/367354 evo i iz medija

Lokalitet se nalazi nekih stotinjak metara prema Kreševu od raskrsnice puta od Lepenice i Kiseljaka. Glavnina je sa lijeve strane prema Kreševu, ali koliko se sjećam, određen broj ih je i sa desne strane.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#4460 Re: Istočno Sarajevo

Post by dječak sa šibicama »

Vraceni su skoro svi stecci 2019, na autenticnu lokaciju nekropole.

I Pavlovac u Kasindolu i grad Novi odnosno Pavlovac kako ga je narod zvao, veze isti covjek, knez Pavle Radinovic. Njegov stecak je taj najveci stecak u BiH u Pavlovcu zbog kojeg se misli da je on tu u Kasindolu i sahranjen, a grad Novi je on izgradio i povezan je sa Kasindolom zbog cesti, tu su nekada isle ceste prema Jahorini gdje je danas ta nova cesta izgradjena. Preko Tvrdimica isao je trgovacki put prema istoku.
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#4461 Re: Istočno Sarajevo

Post by breuer »

dječak sa šibicama wrote: 05/08/2021 17:43 I lokalitet Pavlovac kod Toplika je poznat po steccima, navodno ih je bilo i preko stotinu tamo, pa su rasipani i navodno ih sada spasavaju, neke.

Dosta je nelegalne gradnje bilo, izbjeglice gradile kuce pa premjestali spomenike, sta znaju oni sta je stecak.
To je navodno bio JNA poligon, i dalje se vidi neki relej na istom i ostaci betonskih rovova i sl.

Nekropolu su za vrijeme Juge navodno premjestili tamo kod Hidrogradnjinog kamenoloma kad se skreće za Bjelašnicu, a ovaj nisu bili u stanju jer je preglomazan. Te navode sam tek tako čuo, tako da su možda i pogrešni.

Ali neki dan baš poveo familiju da im pokažem najveći stećak, kad iza njega odmah nabacani prelijepi primjerci na gomili :( i onda se sjetim da je i to nedavno bilo u medijima...

Mislim, smiješno je do njega doći, od kružnog na putu koji vodi za Jahorinu se prođu ona 4 ležeća policajca i odmah je tu, nema ukupno 15tak minuta od centra Sarajeva kad skontaš...
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#4462 Re: Istočno Sarajevo

Post by breuer »

dječak sa šibicama wrote: 05/08/2021 17:49 Vraceni su skoro svi stecci 2019, na autenticnu lokaciju nekropole.

I Pavlovac u Kasindolu i grad Novi odnosno Pavlovac kako ga je narod zvao, veze isti covjek, knez Pavle Radinovic. Njegov stecak je taj najveci stecak u BiH u Pavlovcu zbog kojeg se misli da je on tu u Kasindolu i sahranjen, a grad Novi je on izgradio i povezan je sa Kasindolom zbog cesti, tu su nekada isle ceste prema Jahorini gdje je danas ta nova cesta izgradjena. Preko Tvrdimica isao je trgovacki put prema istoku.
Na to se vjeshalica upecala, iako su oba lokaliteta vezana za istu plemenitašku porodicu, udaljeni su jedan od drugog skoro 50 kilometara.

Ne znam za koje govoriš da su vraćeni, jer sam prošle sedmice bio na Pavlovcu u Sarajevu i tamo su samo istovareni i pobacani. Možda su ih naknadno planirali rasporediti na lokalitetu, ali nisu se baš trudili da ih ne izlože oštećenjima.
User avatar
nepass1
Posts: 9670
Joined: 06/07/2017 07:35

#4463 Re: Istočno Sarajevo

Post by nepass1 »

Ne moze is sa dobrinjom u istu recenicu, sta vam je!?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#4464 Re: Istočno Sarajevo

Post by MorningStar »

nepass1 wrote: 05/08/2021 19:29 Ne moze is sa dobrinjom u istu recenicu, sta vam je!?
Dio dobrinje pripada is tako da ne znam kako ti idu te jednacine.
User avatar
nepass1
Posts: 9670
Joined: 06/07/2017 07:35

#4465 Re: Istočno Sarajevo

Post by nepass1 »

MorningStar wrote: 05/08/2021 19:31
nepass1 wrote: 05/08/2021 19:29 Ne moze is sa dobrinjom u istu recenicu, sta vam je!?
Dio dobrinje pripada is tako da ne znam kako ti idu te jednacine.
Pa valjda mislim na tu famoznu novogradnju o kojoj se ovde prica. Bas se sve mora nacrtati
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#4466 Re: Istočno Sarajevo

Post by preselio na ahiret »

Naslovnica wrote: 05/08/2021 17:43
preselio na ahiret wrote: 05/08/2021 16:06

Vala i dobrinja mi je pravo jaka za poređenje :lol:
Ako ces u grad treba ti prevozno sredstvo.Jako atraktivna lokacija :D
Pa dobro, ko pati od centra tome je sve ispod Marindvora vukojebina. Ja nisam jedan od tih paćenika.
Ne patim ni ja nego daleko,odsjeceno od grada ko ilidza
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#4467 Re: Istočno Sarajevo

Post by Naslovnica »

preselio na ahiret wrote: 05/08/2021 19:59
Naslovnica wrote: 05/08/2021 17:43

Pa dobro, ko pati od centra tome je sve ispod Marindvora vukojebina. Ja nisam jedan od tih paćenika.
Ne patim ni ja nego daleko,odsjeceno od grada ko ilidza
Iskreno, meni "grad" i ne treba, odem jednom mjesečno zbog posla i to je to.
Ima komercijala, ima trola, svako danas ima auto, nije to neki hendikep živjeti na Ilidži ili Dobrinji i biti "odsječen" od grada.
Imam kolegu koji bi se prije ubio nego što bi živio dalje od Dolac Malte. Meni sutra da pokloniš stan na MD ili dalje prema Čaršiji, prodao bih ga u roku od 7 dana.
Jebo vas grad ba. (ništa lično) :lol: :thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4468 Re: Istočno Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

Naslovnica wrote: 05/08/2021 20:06
Iskreno, meni "grad" i ne treba, odem jednom mjesečno zbog posla i to je to.
Ima komercijala, ima trola, svako danas ima auto, nije to neki hendikep živjeti na Ilidži ili Dobrinji i biti "odsječen" od grada.
Imam kolegu koji bi se prije ubio nego što bi živio dalje od Dolac Malte. Meni sutra da pokloniš stan na MD ili dalje prema Čaršiji, prodao bih ga u roku od 7 dana.
Jebo vas grad ba. (ništa lično) :lol: :thumbup:
Taj sam :cry:

Na Malti mi je nekako granica....
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#4469 Re: Istočno Sarajevo

Post by Naslovnica »

_BataZiv_0809 wrote: 05/08/2021 20:25
Naslovnica wrote: 05/08/2021 20:06
Iskreno, meni "grad" i ne treba, odem jednom mjesečno zbog posla i to je to.
Ima komercijala, ima trola, svako danas ima auto, nije to neki hendikep živjeti na Ilidži ili Dobrinji i biti "odsječen" od grada.
Imam kolegu koji bi se prije ubio nego što bi živio dalje od Dolac Malte. Meni sutra da pokloniš stan na MD ili dalje prema Čaršiji, prodao bih ga u roku od 7 dana.
Jebo vas grad ba. (ništa lično) :lol: :thumbup:
Taj sam :cry:

Na Malti mi je nekako granica....
Moje odrastanje je vezano za Birčansku i Petra Dokića, vežu me lijepe uspomene.
Danas popijem lexi ako moram do grada, i jedva čekam da dođem kući. Više volim što vozarim do Zenice nego da vozarim svaki dan do Centra ili Koševa.
Rahatniji sam, vjeruj mi.
Akbgda čovjek dočeka kakve pemzie, neće mene asfalt vidjeti, jebo vas grad. :lol: :run:
User avatar
konektovan
Posts: 40549
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4470 Re: Istočno Sarajevo

Post by konektovan »

Kažu da je lukavica nova silicijska dolina.....a i programera imaju na izvoz. :mrgreen:
User avatar
_Reds_
Posts: 9356
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#4471 Re: Istočno Sarajevo

Post by _Reds_ »

Naslovnica wrote: 05/08/2021 20:06
preselio na ahiret wrote: 05/08/2021 19:59
Ne patim ni ja nego daleko,odsjeceno od grada ko ilidza
Iskreno, meni "grad" i ne treba, odem jednom mjesečno zbog posla i to je to.
Ima komercijala, ima trola, svako danas ima auto, nije to neki hendikep živjeti na Ilidži ili Dobrinji i biti "odsječen" od grada.
Imam kolegu koji bi se prije ubio nego što bi živio dalje od Dolac Malte. Meni sutra da pokloniš stan na MD ili dalje prema Čaršiji, prodao bih ga u roku od 7 dana.
Jebo vas grad ba. (ništa lično) :lol: :thumbup:
Takodje. Nista licno. Ali mene u tom centru nista ne privlači, niti bi se ikad mijenjao. Istocije od Pofalica odem bas ko turista, mozda koji put u godini.
User avatar
nepass1
Posts: 9670
Joined: 06/07/2017 07:35

#4472 Re: Istočno Sarajevo

Post by nepass1 »

Zivio sam ja u sg do 2017, vala mi ne fali ni sekunde.
Radim u sg, ferhadiju nisam vidio od prije korone dok sam znao obici krug, ep, sarajevogas, telecom i vik i poplacati racune

Dobrinja mi je extra naselje, kad bih birao na dobrinju bih, cak znam i koju zgradu :D
User avatar
drag_gost
Posts: 5530
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#4473 Re: Istočno Sarajevo

Post by drag_gost »

nepass1 wrote: 06/08/2021 07:48 Zivio sam ja u sg do 2017, vala mi ne fali ni sekunde.
Radim u sg, ferhadiju nisam vidio od prije korone dok sam znao obici krug, ep, sarajevogas, telecom i vik i poplacati racune

Dobrinja mi je extra naselje, kad bih birao na dobrinju bih, cak znam i koju zgradu :D
Ja prije mjesec dana prosetao gradom, nisam 3 godine prosao, od carsije od vjecne vatre. Osjecao sam se kao zadnji papak, a nekad sam znao svak rupu na zgradi. :D
User avatar
nepass1
Posts: 9670
Joined: 06/07/2017 07:35

#4474 Re: Istočno Sarajevo

Post by nepass1 »

drag_gost wrote: 06/08/2021 08:41
nepass1 wrote: 06/08/2021 07:48 Zivio sam ja u sg do 2017, vala mi ne fali ni sekunde.
Radim u sg, ferhadiju nisam vidio od prije korone dok sam znao obici krug, ep, sarajevogas, telecom i vik i poplacati racune

Dobrinja mi je extra naselje, kad bih birao na dobrinju bih, cak znam i koju zgradu :D
Ja prije mjesec dana prosetao gradom, nisam 3 godine prosao, od carsije od vjecne vatre. Osjecao sam se kao zadnji papak, a nekad sam znao svak rupu na zgradi. :D
Mozda je do godina, prije sam svaki dan bio na carsiji. Sad mi je pegla sa djetetom, ne mozes 5min sjesti na kafu. Neda ruku, trci, nahujam se, srklet mi hoce li ga ko koljenom u celo opaliti. Sad mi je vise do divljine, pustim da skace i divlja po vikendici.
User avatar
Jedinstvo_Manchester
Posts: 587
Joined: 06/01/2011 19:14

#4475 Re: Istočno Sarajevo

Post by Jedinstvo_Manchester »

Ako ćemo o kvaliteti gradnje, ja ne znam kako vi to ocjenjujete, ja kao čovjek iz struke i upoznat sa materijom tvrdim da kvalitet gradnje i ugrađeni materijali nisu ništa lošiji nego kod novogradnje u Sarajevu i ostatku BiH. Armatura je iz Zenice, beton od TBG-a, FCL-a i Nexe-a, tesari i zidari su iz Živinica, Zvornika, Doboja, Gračanice kao i na novogradnji u Sarajevu. Blokovi su Ytong, IGM Visoko, i nažalost I Crni iz Cazina (najgori blok po mom mišljenju), kojim je zidan i Veneto i monoge zgrade novogradnje u Sarajevu. Unutrašnja stolarija od firme iz Maglaja (bar kod mene), vanjska od Fagusa i sličnih firmi kao i u Sarajevu, keramika i kupatila su svugdje od istih dobavljača, bolju možeš imati samo ako kupiš stan u izgradnji pa ti lično kupiš keramiku i sanitarije. U svemu su stanovi u IS jednakog kvaliteta kao u Sarajevu novogradnja, čak što više u RS je obavezno fasadu raditi od kamene vune radi PPZ-a dok u Sarajevu rade od stiropora, cijena je manja jer je cijena zemljišta i rente manja u IS nego u Sa. Sve ostalo je isto. Što se tiče sadržaja tipa kulture i kina, ne vidim da su i u Sarajevu pretrpana pozorišta i da se traži karta više, jer da je tako ne bi u kantonu institucije kulture bile na izdisaju i zavisile od budžeta kantona. Opet o kinu kad pričamo, danas pored Netflixa i raznih drugih platformi niko se i ne gura da ide u kino. Kafići su isti u pet deka, a opet iz Lukavice si što se sarajevskih izletišta tiče svugdje prije nego iz Sarajeva, jedino ako na Trebević ideš žičarom ili živiš na Grbavici možeš stići prije nego iz Lukavice. Jedina razlika u življenu u IS i Sa je što su ti u IS komšije uglavnom Srbi, a u Sa Bošnjaci
Post Reply