KJKP TOPLANE Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
sabanss
Posts: 4576
Joined: 13/08/2006 11:20

#2326 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by sabanss »

Chmoljo wrote: 13/03/2023 14:17 na upraviteljima se vidi i razlog zašto nam loše funkcioniše državni sistem.

o čemu se radi?

apsolutno niko ne može etažnim vlasnicima nametnuti predstavnika ako većina želi nekoga konkretno. samim tim mogu u red dovesti haustor kako žele, izbiti izmišljene troškove, pojačati naplatu i slično.

ali šta se dešava? većina neće da se potpisuje za novog PEVa, neće niko da se prihvati da bude PEV, jer ko će se zajebavati sa kompijama, kada treba nešto vanredno platiti, svi vagaju i dumaju i uglavnom neće (ako je na prvom neće lift da plati), ako je na zadnjem, smeta mu čišćenje haustora, jer kod njega je čisto, jel.

i tako, uvijek neko drugi kriv, a u suštini dvadesetak ljudi nije u stanju da sjedne i da uredi svoju neposrednu okolinu, ali zato imaju rješenje za sve probleme u državi.

Zakon nudi dovoljno slobode etažnim vlasnicima da srede zgrade kako žele u najvećem broju slučajeva, da su troškovi transparentni i sl., ali problem je uglavnom u nezainteresovanosti etažnih vlasnika i klasičnom nezamjeranju.

naš mentalitet in a natšel.
:thumbup:

Meni je zanimljivo kako je rat promijenio ovo u ulazima gdje nije bilo značajne migracije stanovništva. Sjećam se tog vremena kada je akcija uređenja travnjaka i drveća oko zgrade bila jednom mjesečno, snijeg se nikada nije mogao zadržati, nije bilo bacanja sa balkona, nakaradnih ustakljivanja balkona...

Mentalitet se promijenio za par godina rata i možda još par godina poslije. Isti ljudi, drastično drugačiji odnos prema zajedničkoj svojini.
sabanss
Posts: 4576
Joined: 13/08/2006 11:20

#2327 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by sabanss »

drug_profi wrote: 13/03/2023 14:23 zato postoji prostor za profesionalce koji bi se nudili da budu PEV uz neki program rada npr. Sta se moze zavrsiti u roku od godinu dana.
I takav bi recimo predstavljajuci desetak ulaza imao pun radni dan posla, i pristojne prihode. I njemu nije problem da se zamjeri jer nije komsija.
Pod uslovom da hoce da radi zaista.
Samo je problem sto se do sada u toj ulozi pojavljuju samo likovi koji su spremni da uzmu naknadu i da izbjegavaju da rade ista.
Ti su uglavnom puleni upravitelja. To je ovo pisanje fiktivnih naloga za mijenjanje sijalica koje spominjemo.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45457
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2328 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Chmoljo »

drug_profi wrote: 13/03/2023 14:23 zato postoji prostor za profesionalce koji bi se nudili da budu PEV uz neki program rada npr. Sta se moze zavrsiti u roku od godinu dana.
I takav bi recimo predstavljajuci desetak ulaza imao pun radni dan posla, i pristojne prihode. I njemu nije problem da se zamjeri jer nije komsija.
Pod uslovom da hoce da radi zaista.
Samo je problem sto se do sada u toj ulozi pojavljuju samo likovi koji su spremni da uzmu naknadu i da izbjegavaju da rade ista.
jebiga, i kad poslodavac zapošljava nekoga, napravi neku selekciju. ako zaposliš budalu koja spletkari, može ti teške glavobolje zadati, iako si ti gazda, a on obični radnik.
User avatar
drug_profi
Posts: 50548
Joined: 16/07/2012 16:00

#2329 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

Chmoljo wrote: 13/03/2023 14:28
drug_profi wrote: 13/03/2023 14:23 zato postoji prostor za profesionalce koji bi se nudili da budu PEV uz neki program rada npr. Sta se moze zavrsiti u roku od godinu dana.
I takav bi recimo predstavljajuci desetak ulaza imao pun radni dan posla, i pristojne prihode. I njemu nije problem da se zamjeri jer nije komsija.
Pod uslovom da hoce da radi zaista.
Samo je problem sto se do sada u toj ulozi pojavljuju samo likovi koji su spremni da uzmu naknadu i da izbjegavaju da rade ista.
jebiga, i kad poslodavac zapošljava nekoga, napravi neku selekciju. ako zaposliš budalu koja spletkari, može ti teške glavobolje zadati, iako si ti gazda, a on obični radnik.
Mi nismo mogli izabrati PEV jer niko nije htio. Iz razloga sto je veliki minus i fakticki se nista ne moze uraditi. I upravitelj nam rekao da postoje profesionalci koji bi preuzeli taj posao, ali da nam on toplo savjetuje da to ne radimo jer ce nam biti jos gore, vec najbolje da izaberemo nekog između sebe čiji bi posao bio da zove upravitelja i potpisuje naloge za opravke koje se moraju uraditi.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4819
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#2330 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by duh_sa_sjekirom »

VladaFBiH wrote: 13/03/2023 14:16
duh_sa_sjekirom wrote: 13/03/2023 13:58 Kod nas Jobing uzima s računa10 KM za zamjenu sijalice na stubištu...
Znači, sijalica oko 1 KM, oni uzimaju "za ruke" 9 KM
:-)
pa to je i jeftino jer nije samo zamjena tu već i izlazak na teren čovjeka, amortizacija automobila, gorivo kao i radni sati čovjeka koji je mijenja (u ovom slučaju ne manje o 1 punog sata a možda i više u zavisnosti od lokacije i gužve u saobraćaju).

Uopšte mi nije jasno zašto neko zove upravitelja zbog sijalice...
Pa ja zamijenim kad pregori ispred mog stana, niti oh zovem niti čekam.
Zašto onda uzima mjesečnu naknadu ako pored toga svaki posao posebno naplati?
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4819
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#2331 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by duh_sa_sjekirom »

Chmoljo wrote: 13/03/2023 14:18
duh_sa_sjekirom wrote: 13/03/2023 13:58 Kod nas Jobing uzima s računa10 KM za zamjenu sijalice na stubištu...
Znači, sijalica oko 1 KM, oni uzimaju "za ruke" 9 KM
:-)
realno, treba 50 naplatiti. naknade sa ovim poskupljenjima nisu sjajne i zatvoriće mnoge upravitelje. uglavnom je to životarenje i dunđeraj.
Zašto je realno 50 naplatiti?
PM72
Posts: 17743
Joined: 30/04/2012 16:54

#2332 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by PM72 »

sabanss wrote: 13/03/2023 14:26
Meni je zanimljivo kako je rat promijenio ovo u ulazima gdje nije bilo značajne migracije stanovništva. Sjećam se tog vremena kada je akcija uređenja travnjaka i drveća oko zgrade bila jednom mjesečno, snijeg se nikada nije mogao zadržati, nije bilo bacanja sa balkona, nakaradnih ustakljivanja balkona...

Mentalitet se promijenio za par godina rata i možda još par godina poslije. Isti ljudi, drastično drugačiji odnos prema zajedničkoj svojini.
Sidran je fino napisao...onaj sistem da je sto puta bio gori nego što ovi sad pričaju i tvrde-opet je sto puta bolji nego ovaj...

Samo,ne treba pretjerivati.Akcije čišćenja oko zgrada jesu bile ali jednom godišnje,kakvi mjesečno i to je ovisilo kakvu čvaku za predsjednika kućnog savjeta imaš.
Bacanja smeća kroz prozor i oko zgrada je itekako bilo,ne kao sada ali je bilo.Samo što ti je prije mogao drot doći na vrata pa da dobiješ prijavu a ako se kofrčiš i palicu...
Bilo je i ustakljenih balkona,auta parkiranih po travi samo nije bilo ni 25% auta kao sad.
I prije je bilo zadriglih seljačina i papaka po haustorima i to je bila manjina koja se morala prilagođavati.
Sad su oni većina i mi se njima prilagođavamo.Za to su krivi rat,Alija,Radovan itd...
moee
Posts: 1389
Joined: 07/06/2011 10:44

#2333 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by moee »

VladaFBiH wrote: 13/03/2023 14:16
duh_sa_sjekirom wrote: 13/03/2023 13:58 Kod nas Jobing uzima s računa10 KM za zamjenu sijalice na stubištu...
Znači, sijalica oko 1 KM, oni uzimaju "za ruke" 9 KM
:-)
pa to je i jeftino jer nije samo zamjena tu već i izlazak na teren čovjeka, amortizacija automobila, gorivo kao i radni sati čovjeka koji je mijenja (u ovom slučaju ne manje o 1 punog sata a možda i više u zavisnosti od lokacije i gužve u saobraćaju).

Uopšte mi nije jasno zašto neko zove upravitelja zbog sijalice...
Ti misliš da upravitelj dežura i čeka kad će neko prijaviti kvar jedne sijalice da odmah pošalje servisera?

Obično je to po 2-3 sijalice u nekoliko ulaza odjednom, tako da izlazak naplate barem 200 KM.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45457
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2334 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Chmoljo »

duh_sa_sjekirom wrote: 13/03/2023 14:41
Chmoljo wrote: 13/03/2023 14:18

realno, treba 50 naplatiti. naknade sa ovim poskupljenjima nisu sjajne i zatvoriće mnoge upravitelje. uglavnom je to životarenje i dunđeraj.
Zašto je realno 50 naplatiti?
Kome je mrsko uraditi taj posao, neka ga klepa po ušima. Ako pev potpisuje te naloge, a ne smjenjujete ga, do vas je.
sabanss
Posts: 4576
Joined: 13/08/2006 11:20

#2335 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by sabanss »

Ma jeste bilo ali su bili toliki izuzeci da nisu smjeli. Meni je ostalo 7-8 ljudi iz zgrade u sjećanju koji su non-stop šišali živu ogradu, kresali grane, kosili... Oko zgrade na travnjaku smo kao djeca sjedili na prostirkama tako da je i čišćenje bilo često a i ljudi su pazili jer su im se djeca tu igrala.

Skroz drugačija atmosfera.... Ja sam mislio da sam ostario ali ako sjećanje vara, ne varaju slike :D Upravu si... većina divljih je nadvladala i neće se to promijeniti jer nema nikakve revolucije. Samo gušenje u blatu.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4819
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#2336 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by duh_sa_sjekirom »

Chmoljo wrote: 13/03/2023 14:56
duh_sa_sjekirom wrote: 13/03/2023 14:41
Zašto je realno 50 naplatiti?
Kome je mrsko uraditi taj posao, neka ga klepa po ušima. Ako pev potpisuje te naloge, a ne smjenjujete ga, do vas je.
Iznad mene su tri stana: jedan je uglavnom prazan, u dva su penzioneri koji se jedva kreću. Znači, kad im pregore sijalice na holu, a njima mrsko raditi, neka ih klepa po ušima...i treba tako

Dobro si! :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 50548
Joined: 16/07/2012 16:00

#2337 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

Da je kako treba, PEV bi ih zamjenio, a ne zvao Upravitelja.
breuer
Posts: 7203
Joined: 06/07/2009 15:44

#2338 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by breuer »

drug_profi wrote: 13/03/2023 15:57 Da je kako treba, PEV bi ih zamjenio, a ne zvao Upravitelja.
upravo
User avatar
drug_profi
Posts: 50548
Joined: 16/07/2012 16:00

#2339 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

Mislim i on dobija neku pinku. Nije bas ni mala.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16242
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#2340 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by sime_cipol »

12% od uplacenih sredstava za taj mjesec.
Uplate stanari 100 KM, 12 KM ide PEV,
Upravitelju po dogovoru ali ne vise od 17% mislim.
Nabere se tu fiksnih troskova, pogotovo gdje je lift. Pa ti dodje do toga, ako u ulazu imas 20 stanova, ima lift, nek 3 ne placaju, taj ulaz je u problemu.
Ja kad vidim kako komsiju peglaju, koji nam je PEV, ne bih bio ne znam sta da mi daju.
Last edited by sime_cipol on 13/03/2023 16:23, edited 1 time in total.
breuer
Posts: 7203
Joined: 06/07/2009 15:44

#2341 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by breuer »

drug_profi wrote: 13/03/2023 16:08 Mislim i on dobija neku pinku. Nije bas ni mala.
najčešće se odrekne u korist ulaza, makar je tako kod nas...
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#2342 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by _Reds_ »

Kod nas PEV zamjeni sijalice, popravi stine kvarove na liftu, ako je tu.

Sada da li to fakturiše ko će im znati, nikada nije bio sastanak kućnog savjeta i da su bili pozvati svi stanari.
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#2343 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by _Reds_ »

sime_cipol wrote: 13/03/2023 16:22 12% od uplacenih sredstava za taj mjesec.
Uplate stanari 100 KM, 12 KM ide PEV,
Upravitelju po dogovoru ali ne vise od 17% mislim.
Nabere se tu fiksnih troskova, pogotovo gdje je lift. Pa ti dodje do toga, ako u ulazu imas 20 stanova, ima lift, nek 3 ne placaju, taj ulaz je u problemu.
Ja kad vidim kako komsiju peglaju, koji nam je PEV, ne bih bio ne znam sta da mi daju.
Nisu to neke pare, evo 30 stanova da ima po 25 KM to je 750 i 12 posto, ni 100 KM mjesečno.

A većina haustora u Sarajevu ima manje stanova, osim nebodera.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16242
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#2344 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by sime_cipol »

Kod nas isto zamjeni sijalice.
Kupi se 100 komada sijalica i covjek zamjeni kad god mu kazes. Grehota je placati bilo kojem upravitelju 15 KM.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4819
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#2345 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by duh_sa_sjekirom »

Ma zamijeni i kod nas pev ili neko od nas stanara, nije to neki problem. I neke sitne kvarove, također sami riješimo
Ja samo smatram da je njihova npr cijena zamjene sijalice 10 KM previsoka
User avatar
sime_cipol
Posts: 16242
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#2346 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by sime_cipol »

Tu je skupo otvaranje naloga i dolazak. Sijalice ne naplate puno.
Grehota je platiti koliko god, jer je kupis sam za 80 pf i zamijenis za 30 sec
User avatar
nepass1
Posts: 9662
Joined: 06/07/2017 07:35

#2347 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by nepass1 »

Kod nas je taj profesionalni pev, vala covjeku se ne moze naci zamjerka. Pokvare se garazna vrata sutra se vec popravljaju, cisti se redovno, haustor ko pista, pokusali obiti ulazna vrata zgrade sutra odmah zastite. Izganjao od okija na kredit da nam postave kamere. Pa vracamo te pare. Kad god zovnes javi se. Niko u zgradi ne bi bolje obavio posao.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45457
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2348 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Chmoljo »

duh_sa_sjekirom wrote: 13/03/2023 15:27
Chmoljo wrote: 13/03/2023 14:56

Kome je mrsko uraditi taj posao, neka ga klepa po ušima. Ako pev potpisuje te naloge, a ne smjenjujete ga, do vas je.
Iznad mene su tri stana: jedan je uglavnom prazan, u dva su penzioneri koji se jedva kreću. Znači, kad im pregore sijalice na holu, a njima mrsko raditi, neka ih klepa po ušima...i treba tako

Dobro si! :thumbup:
Pa ako nećete da promijenite peva, da, nek vas klepa po ušima. Šta treba, da vam neko hizmeti?

Vaše nekretnine u zajedničkom sami rješavajte, nek vas upravitelj klepa ili tumarajte u mraku.

Ko tim starima mijenja sijalice kad im ustanu crknu.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45457
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2349 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Chmoljo »

duh_sa_sjekirom wrote: 13/03/2023 16:32 Ma zamijeni i kod nas pev ili neko od nas stanara, nije to neki problem. I neke sitne kvarove, također sami riješimo
Ja samo smatram da je njihova npr cijena zamjene sijalice 10 KM previsoka
Izvini, ali ni tu nisi u pravu. Valja odvojiti čovjeka, upaliti auto i doći na adresu. Pa ne možeš samo gledati utrošak rada, materijala ili složenosti posla.

Nije to majstor na crno pa da ti ni za šta ne izda račun. I taj upravitelj ima neke svoje fiksne troškove koje mora pokriti, a opet kažem, ova cijena je preniska. Pogotovo danas.

Treba biti fer, baciti na papir i vidjeti šta koliko košta.

Ako ćemo biti do kraja pošteni, ne bi trebala biti jednaka cijena za sve zgrade. One koje moraju popravljati više, treba da im je cijena viša. U uređenim zemljama je tako. Onda nema zapuštenih haustora, podruma, fasade koje vreba svoje žrtve.

Ovako je ostavljeno etažnim vlasnicima, a među deset, uvijek ima jedan koji je socijala teška. Stvarna ili samo na priči nije ni bitno, jer od njega pare vidjeti nećeš.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45457
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2350 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Chmoljo »

sime_cipol wrote: 13/03/2023 16:34 Tu je skupo otvaranje naloga i dolazak. Sijalice ne naplate puno.
Grehota je platiti koliko god, jer je kupis sam za 80 pf i zamijenis za 30 sec
Crkla na našem spratu nedavno, otišo, kupio led sijalicu da se ne moram svakih nekoliko mjeseci zajebavati sa skidanjem plafonjere i riješen problem za duži period.
Post Reply