KJKP TOPLANE Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1826 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Jahta »

Predao sam zahtjev za isključenje pa ćemo vidjeti. Dolazio je frajer da slika stan sa vana. Ima neka komisija koja će odlučiti. Tehnički preduslovi su zadovoljeni jer je etažno grijanje. Vrlo je važno da ne mogu ovih 40% posto više naplaćivati mada me ne bi iznenadilo da će pokušati pa ako prođe prođe. Sa novim poskupljenjem će me godina koštati 2300 KM što u kombinaciji invertera i konektora nema šanse da potrošim ni blizu pa iako poskupi struja. Jednostavno neću više da učestvujem u ovom kriminalu pa šta god bilo. Njihova finansijska konstrukcija se zasniva na nama koji plaćamo a sve nas je manje. Drugo, otiđite na njihove šaltere i sve će vam biti jasno. Sjede njih četvero i "rade" što mi moglo jedno garantujem. I peti je zaštitar, kojeg isto mi plaćamo, koji ni sam ne zna šta će tu. Sve to mi plaćamo. Dalje, u prelaznim mjesecima kad sve sabereš ne griju 4-5 dana a uspostavi ti puni račun. Nije više stvar plaćanja stvar je što me neko pravi budalom, a to nedam ni po koju cijenu bez obzira na posljedice. Nikakve ni finansijske ni zdravorazumske logike nema ostati na ovom kriminalu zvanom Toplane. Ko god može nek se skida jer ovo će biti samo gore i gore. Nadam se da će se više diskutovati na ovu temu jer po naslovu bi tako trebalo biti. Nažalost, pročitao sam sve stranice, najmanje je o ovome. Više ima o penzionerima, strankama, ventilima, ko ima veći stan i čemu sve ne, a najmanje savjeta kako se skinuti sa ovog kriminala.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17243
Joined: 31/03/2019 14:56

#1827 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by vjeshalica »

Mozes li objasniti na osnovu cega su ti rekli za tih 40% pausala da ne mogu vise naplacivat? Hvl
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#1828 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

vjeshalica wrote: 25/11/2022 15:35 Mozes li objasniti na osnovu cega su ti rekli za tih 40% pausala da ne mogu vise naplacivat? Hvl
Rjesenja Konkurencijskog vijeca.

To ti je rasamon(ogadi mi Peric tu recenicu). Promjenili tarifnu politiku i ukinuli 40%, ali vlada nije uredbu. Pa sad "kako se izboris".
Last edited by Haris.ba on 25/11/2022 15:38, edited 1 time in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17243
Joined: 31/03/2019 14:56

#1829 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by vjeshalica »

Haris.ba wrote: 25/11/2022 15:36
vjeshalica wrote: 25/11/2022 15:35 Mozes li objasniti na osnovu cega su ti rekli za tih 40% pausala da ne mogu vise naplacivat? Hvl
Rjesenja Konkurencijskog vijeca.
Da li ce postupiti po tome?
nekome
Posts: 2937
Joined: 17/05/2011 10:41

#1830 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by nekome »

Jahta wrote: 25/11/2022 15:32 Predao sam zahtjev za isključenje pa ćemo vidjeti. Dolazio je frajer da slika stan sa vana. Ima neka komisija koja će odlučiti. Tehnički preduslovi su zadovoljeni jer je etažno grijanje. Vrlo je važno da ne mogu ovih 40% posto više naplaćivati mada me ne bi iznenadilo da će pokušati pa ako prođe prođe. Sa novim poskupljenjem će me godina koštati 2300 KM što u kombinaciji invertera i konektora nema šanse da potrošim ni blizu pa iako poskupi struja. Jednostavno neću više da učestvujem u ovom kriminalu pa šta god bilo. Njihova finansijska konstrukcija se zasniva na nama koji plaćamo a sve nas je manje. Drugo, otiđite na njihove šaltere i sve će vam biti jasno. Sjede njih četvero i "rade" što mi moglo jedno garantujem. I peti je zaštitar, kojeg isto mi plaćamo, koji ni sam ne zna šta će tu. Sve to mi plaćamo. Dalje, u prelaznim mjesecima kad sve sabereš ne griju 4-5 dana a uspostavi ti puni račun. Nije više stvar plaćanja stvar je što me neko pravi budalom, a to nedam ni po koju cijenu bez obzira na posljedice. Nikakve ni finansijske ni zdravorazumske logike nema ostati na ovom kriminalu zvanom Toplane. Ko god može nek se skida jer ovo će biti samo gore i gore. Nadam se da će se više diskutovati na ovu temu jer po naslovu bi tako trebalo biti. Nažalost, pročitao sam sve stranice, najmanje je o ovome. Više ima o penzionerima, strankama, ventilima, ko ima veći stan i čemu sve ne, a najmanje savjeta kako se skinuti sa ovog kriminala.
isto bih i ja volio znati ali u slucaju privatnih kotlovnica, koje nisu na toplanama
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1831 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Jahta »

Nisu mi još ništa rekli, ali sam detaljno pročitao ovu Odluku Ustanovnog suda po apaleciji što je neko ovdje okačio. Jasno je i logično da to više ne može tako. Ako pokušaju vidjeću sa advokatom šta i kako. Ako se uspijem skinuti eventualni paušal neću platiti pa neka me tuže. Mogu naplatiti to "skidanje" koje podrazumijeva ispuštanje vode, radnika itd. Platit ću samo nek ih đavo nosi od mene. Ona na šalteru mi kaže "vi možete ugraditi kalorimetar", rekoh neću kad bi mi ga džaba dali jer neću više s vama ništa da imam.
Nadam se da će se i ovdje neko javiti ko je kroz ovo "prošao".
User avatar
okanomalo
Posts: 926
Joined: 09/01/2015 16:10

#1832 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by okanomalo »

Haris.ba wrote: 18/11/2022 19:44 Vjerovatno ce biti ko u Beogradu fazon. Ako cijevi prolaze kroz stan i griju, naprave ti neku racunicu. Ako ne prolaze cijevi, nema naknade.

Onaj ko nema vertikale ce moci da ne placa nista.
Onaj sa vertikalama ce placati neki iznos. Ko da gledam 40%. :D
tacno.ja zvala da se raspitam da mi iskljuce grijanje i tako mi rekli.oni ce doci,prerezati cijevi i da cu morati platiti 40%. od pune cijene. jos kod mene nisu radijatori vec konvektori(mislim da se tako zovu) ciji je vijek trejanja 10 godina a zgradi ima pedeset. hladno u stanu toliko da koristim grijalice.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#1833 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

okanomalo wrote: 25/11/2022 16:41
Haris.ba wrote: 18/11/2022 19:44 Vjerovatno ce biti ko u Beogradu fazon. Ako cijevi prolaze kroz stan i griju, naprave ti neku racunicu. Ako ne prolaze cijevi, nema naknade.

Onaj ko nema vertikale ce moci da ne placa nista.
Onaj sa vertikalama ce placati neki iznos. Ko da gledam 40%. :D
tacno.ja zvala da se raspitam da mi iskljuce grijanje i tako mi rekli.oni ce doci,prerezati cijevi i da cu morati platiti 40%. od pune cijene. jos kod mene nisu radijatori vec konvektori(mislim da se tako zovu) ciji je vijek trejanja 10 godina a zgradi ima pedeset. hladno u stanu toliko da koristim grijalice.
Kad si zvala? To nešta nedavno.

Kod tebe oni bakreni izmjenjivači toplote sa metalnom velikom kutijom što je preko njih?
Jahta wrote: 25/11/2022 16:32 Nisu mi još ništa rekli, ali sam detaljno pročitao ovu Odluku Ustanovnog suda po apaleciji što je neko ovdje okačio. Jasno je i logično da to više ne može tako. Ako pokušaju vidjeću sa advokatom šta i kako. Ako se uspijem skinuti eventualni paušal neću platiti pa neka me tuže. Mogu naplatiti to "skidanje" koje podrazumijeva ispuštanje vode, radnika itd. Platit ću samo nek ih đavo nosi od mene. Ona na šalteru mi kaže "vi možete ugraditi kalorimetar", rekoh neću kad bi mi ga džaba dali jer neću više s vama ništa da imam.
Nadam se da će se i ovdje neko javiti ko je kroz ovo "prošao".
I po odluci ustavnog suda ostaje mogućnost naplate. Samo ne može više biti arbitrarna ko sada. Ustavni sud im ostavlja mogućnost da vlada kantona donese propis koji će po svakom pojedinačnom slučaju to urediti.
Last edited by Haris.ba on 25/11/2022 16:55, edited 1 time in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1834 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by muha_sa »

okanomalo wrote: 25/11/2022 16:41
Haris.ba wrote: 18/11/2022 19:44 Vjerovatno ce biti ko u Beogradu fazon. Ako cijevi prolaze kroz stan i griju, naprave ti neku racunicu. Ako ne prolaze cijevi, nema naknade.

Onaj ko nema vertikale ce moci da ne placa nista.
Onaj sa vertikalama ce placati neki iznos. Ko da gledam 40%. :D
tacno.ja zvala da se raspitam da mi iskljuce grijanje i tako mi rekli.oni ce doci,prerezati cijevi i da cu morati platiti 40%. od pune cijene. jos kod mene nisu radijatori vec konvektori(mislim da se tako zovu) ciji je vijek trejanja 10 godina a zgradi ima pedeset. hladno u stanu toliko da koristim grijalice.
Kroz moj stan idu vertikale tako da i kad bih htio da se odjavim ne mogu--nema rezanja cjevi :D

Što ne izbaciš te dupljak grijna tijela a ugradiš radijatore :? isplati se :thumbup:
User avatar
okanomalo
Posts: 926
Joined: 09/01/2015 16:10

#1835 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by okanomalo »

muha_sa wrote: 25/11/2022 16:48
okanomalo wrote: 25/11/2022 16:41

tacno.ja zvala da se raspitam da mi iskljuce grijanje i tako mi rekli.oni ce doci,prerezati cijevi i da cu morati platiti 40%. od pune cijene. jos kod mene nisu radijatori vec konvektori(mislim da se tako zovu) ciji je vijek trejanja 10 godina a zgradi ima pedeset. hladno u stanu toliko da koristim grijalice.
Kroz moj stan idu vertikale tako da i kad bih htio da se odjavim ne mogu--nema rezanja cjevi :D

Što ne izbaciš te dupljak grijna tijela a ugradiš radijatore :? isplati se :thumbup:
mala penzija i ovako jedva kraj sa krajem.razmisljam i o tome i stalno cekam neko bolje vrijeme koje ne dolazi. :sad:
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1836 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Jahta »

Haris.ba wrote: 25/11/2022 16:45
okanomalo wrote: 25/11/2022 16:41

tacno.ja zvala da se raspitam da mi iskljuce grijanje i tako mi rekli.oni ce doci,prerezati cijevi i da cu morati platiti 40%. od pune cijene. jos kod mene nisu radijatori vec konvektori(mislim da se tako zovu) ciji je vijek trejanja 10 godina a zgradi ima pedeset. hladno u stanu toliko da koristim grijalice.
Kad si zvala? To nešta nedavno.
Jahta wrote: 25/11/2022 16:32 Nisu mi još ništa rekli, ali sam detaljno pročitao ovu Odluku Ustanovnog suda po apaleciji što je neko ovdje okačio. Jasno je i logično da to više ne može tako. Ako pokušaju vidjeću sa advokatom šta i kako. Ako se uspijem skinuti eventualni paušal neću platiti pa neka me tuže. Mogu naplatiti to "skidanje" koje podrazumijeva ispuštanje vode, radnika itd. Platit ću samo nek ih đavo nosi od mene. Ona na šalteru mi kaže "vi možete ugraditi kalorimetar", rekoh neću kad bi mi ga džaba dali jer neću više s vama ništa da imam.
Nadam se da će se i ovdje neko javiti ko je kroz ovo "prošao".
I po odluci ustavnog suda ostaje mogućnost naplate. Samo ne može više biti arbitrarna ko sada. Ustavni sud im ostavlja mogućnost da vlada kantona donese propis koji će po svakom pojedinačnom slučaju to urediti.
Tako je, ali se iz obrazloženja vidi da je to ne može biti ni tako ofrlje bez ikakvih parametara ni toliko procentualno. Obzirom da je to teško procijeniti mislim da će morati odustati od toga.
Nadam se da će se javiti neko ko je uspio pa da vidimo.
Pitanje šta će tražiti od mene da potpišem prilikom raskida jer ako mi uvale 40% a ja potpišem, šta onda. Ako ne potpišem kako izaći. Ja nisam nikad ni s njima a ni sa bilo kim (čini mi se da su struja i plin to tražili) htio potpisati bilo kakav ugovor.
Uslov je također da nemaš duga, imam nešto sitno i to ću im izmiriti ako me "puste" na slobodu.
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1837 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Jahta »

Jučer je na Depou bio članak na ovu temu. Toplane kažu da je povećan broj zahtjeva za isključenje i da ih je bilo 100. Međutim, samo 4% je riješeno pozitivno i piše da im se ne zaračunava 40% zbog odluke Konkurencijskog vijeća. Na lotu je izgleda lakše dobiti nego se s ovih skinuti.
A i ovi naši nazovi novinari. Zovni tu glavešinu iz Toplana. Izrešetaj ga dobro pripremljenim pitanjima pa da vidimo.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#1838 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

Jahta wrote: 25/11/2022 17:02
Haris.ba wrote: 25/11/2022 16:45

Kad si zvala? To nešta nedavno.



I po odluci ustavnog suda ostaje mogućnost naplate. Samo ne može više biti arbitrarna ko sada. Ustavni sud im ostavlja mogućnost da vlada kantona donese propis koji će po svakom pojedinačnom slučaju to urediti.
Tako je, ali se iz obrazloženja vidi da je to ne može biti ni tako ofrlje bez ikakvih parametara ni toliko procentualno. Obzirom da je to teško procijeniti mislim da će morati odustati od toga.
Nadam se da će se javiti neko ko je uspio pa da vidimo.
Pitanje šta će tražiti od mene da potpišem prilikom raskida jer ako mi uvale 40% a ja potpišem, šta onda. Ako ne potpišem kako izaći. Ja nisam nikad ni s njima a ni sa bilo kim (čini mi se da su struja i plin to tražili) htio potpisati bilo kakav ugovor.
Uslov je također da nemaš duga, imam nešto sitno i to ću im izmiriti ako me "puste" na slobodu.
Mislim da je ovo ta formula. Mada, mislim da su u Beogradu prestali da ovo naplaćuju.
Ali, bilo je da moraš donijeti saglasnost 2/3 svih etažnih vlasnika. Valjda su i to ukinuli?


ODLUKA O VISINI
TROŠKOVA PRIKLJUČKA NA SISTEM DALJINSKOG
GREJANJA JAVNOG KOMUNALNOG PREDUZEĆA
"BEOGRADSKE ELEKTRANE
Za Tsp = - 18 °C:
DTS(din) = Q(W) * Cj (din/W)
Q(W) - angažovana snaga objekta
Cj(din/W) - jedinična cena po 1W angažovane snage iznosi 19,5 din/W
C j(din/W) = Cj za izvor + Cj za distributivnu mrežu
Cj za izvor iznosi 11,5 din./W
Cj za distributivnu mrežu iznosi 8 din./W
Za Tsp = - 12,1 °C:
DTS(din) = Q(W) * Cj (din/W)
Q(W) - angažovana snaga objekta
Cj(din/W) - jedinična cena po 1W angažovane snage iznosi 25,6 din./W
Cj(din/W) = Cj za izvor + Cj za distributivnu mrežu
Cj za izvor iznosi 15,1 din./W
Cj za distributivnu mrežu iznosi 10,5 din./W
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1839 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Truba »

Umotan u deku lezim dok zbrajam kolko kubika plina potrosih pec na minimum temperatura da se knjige lelujaju oko 18...pitam se ko se iskljucuje s te blagodeti centralnog i zasto
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1840 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Jahta »

I tačno 39.99, jesi vidio naših ne treba im ni formula.

Šalim se, naravno, šta će im formula kad lupaju cijene decenijama.
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1841 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Jahta »

Truba wrote: 25/11/2022 18:44 Umotan u deku lezim dok zbrajam kolko kubika plina potrosih pec na minimum temperatura da se knjige lelujaju oko 18...pitam se ko se iskljucuje s te blagodeti centralnog i zasto
Bježi s plina to je korijen zla. Plin će vazda ovdje biti predmet mešetaranja jer je uvozni energent, a nije u BiH ni od krucijalne važnosti.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#1842 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by crveni_makovi »

Truba wrote: 25/11/2022 18:44 Umotan u deku lezim dok zbrajam kolko kubika plina potrosih pec na minimum temperatura da se knjige lelujaju oko 18...pitam se ko se iskljucuje s te blagodeti centralnog i zasto
Svi koji su se ikad smrzavali i doživjeli sve te čari vlage u tim prostorima koji su rupe bez dna se isto pitaju.
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#1843 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by zubi »

crveni_makovi wrote: 25/11/2022 18:55
Truba wrote: 25/11/2022 18:44 Umotan u deku lezim dok zbrajam kolko kubika plina potrosih pec na minimum temperatura da se knjige lelujaju oko 18...pitam se ko se iskljucuje s te blagodeti centralnog i zasto
Svi koji su se ikad smrzavali i doživjeli sve te čari vlage u tim prostorima koji su rupe bez dna se isto pitaju.
A ovi sto nisu dozivjeli, ako ostanu bez centralnog grijanja, tek ce to da se pitaju :D
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1844 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Truba »

crveni_makovi wrote: 25/11/2022 18:55
Truba wrote: 25/11/2022 18:44 Umotan u deku lezim dok zbrajam kolko kubika plina potrosih pec na minimum temperatura da se knjige lelujaju oko 18...pitam se ko se iskljucuje s te blagodeti centralnog i zasto
Svi koji su se ikad smrzavali i doživjeli sve te čari vlage u tim prostorima koji su rupe bez dna se isto pitaju.
Svaka mi je knjiga umotana u kuhinjske vrecice najlon
Najvrednije knjige ne dezim ovdje
Zamisli oglas das na pik i sastanes se s likom koji kupuje knjihu od 60 a lelujava kao da je upala u wc solju
Ispravi se to za 3 dana al bil ti kupio to?
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1845 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Truba »

zubi wrote: 25/11/2022 19:26
crveni_makovi wrote: 25/11/2022 18:55

Svi koji su se ikad smrzavali i doživjeli sve te čari vlage u tim prostorima koji su rupe bez dna se isto pitaju.
A ovi sto nisu dozivjeli, ako ostanu bez centralnog grijanja, tek ce to da se pitaju :D
To je bozanski izum za bozanstva
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1846 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Jahta »

Truba wrote: 25/11/2022 19:42
crveni_makovi wrote: 25/11/2022 18:55

Svi koji su se ikad smrzavali i doživjeli sve te čari vlage u tim prostorima koji su rupe bez dna se isto pitaju.
Svaka mi je knjiga umotana u kuhinjske vrecice najlon
Najvrednije knjige ne dezim ovdje
Zamisli oglas das na pik i sastanes se s likom koji kupuje knjihu od 60 a lelujava kao da je upala u wc solju
Ispravi se to za 3 dana al bil ti kupio to?
Šta imaš od knjiga, koji su žanrovi.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1847 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Truba »

Uglavnom religijska erotika :lol:
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1848 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Jahta »

Ljudi gdje živite pa se tako mrznete. Kuće ili stanovi. Na šta se grijete? Bio sam kod ljudi koji se griju klimama, klime razvaljuju i što je najvažnije vladaš situacijom.
Vjerujte mi ja sam se ove godine smrznuo u aprilu i maju. Toplane ko po običaju ne griju ili ko fol griju. Grijalicu sam palio skoro do sredine maja, eto ti centralnog grijanja kad zavisiš hoće li se smilovati da šta zagriju.
Pa onda naveče, u 10 mandal mati a ja hoću do dva da sjedim. E pa jarane nećete više još mi 270 maraka uzimati 7 mjeseci. Daću ja i 4 stoje ako treba za struju, ali ja palim kad hoću i koliko hoću.
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1849 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Jahta »

Truba wrote: 25/11/2022 20:03 Uglavnom religijska erotika :lol:
Bježi s plina, vidiš da ti se i na literaturu odrazilo.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#1850 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by crveni_makovi »

Ljudi koji su odrasli bez te blagodati pa se skućili u stanovima s centralnim osamdesetih, pa u ratu zavrsavali u svakakvim uslovima pa se vratili poslije rata u zgrade u kojima je vecina instalirala neka privatna rjesenja, prerezali radijatore, loze drva, pelet kazu da se nikad vise posteno nisu ugrijali tokom zime. Zgrade napravljene da se zagrijavaju centralnim, puno nekih isturenih prostorija s vanjskim zidovima. Nije svako imao za uvodjenje etaznog pa je puno ledenih podova jer se stan ispod tebe ne zagrijava, svuda po vanjskim coskovima crne fleke. Ima sigurno puno razlicitih varijacija na temu.
Post Reply