KJKP TOPLANE Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#901 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by _Reds_ »

mk ultra wrote: 25/01/2022 18:56 @_Reds_
Predstavnici Energoinvesta su putem e-maila obavijestili Upravu Sarajevogasa da ne mogu garantovati dnevne isporuke prirodnog gasa preko 1,2 miliona Sm3 za prvi kvartal 2022. godine za sve svoje kupce, što prema historiji potrošnje u zimskim mjesecima nije dovoljno za uredno snabdijevanje svih potrošača u Kantonu Sarajevo. U slučaju da se ne osiguraju dodatne količine prirodnog gasa tokom ekstremno hladnih dana, KJKP Sarajevogas neće biti u mogućnosti da snabdijeva svoje velike potrošače, uključujući i KJKP Toplane-Sarajevo, o čemu je obaviještena Uprava ovog preduzeća. Također, o ovim problemima upoznata je Vlada Kantona Sarajevo
Izvor
Objavljeno: Srijeda, 29 Decembar 2021 12:07
https://www.impulsportal.net/index.php/ ... u-sarajevo

Ovo je vijest od kraja decembra
EI je u startu limitirao na 1.2m dnevno
SA gas na to nije utjecao, i znaju oni dobro koliko im treba

Trazili vise nisu dobili, a nisu dobili ni tih 1.2M, dobio ih je u ovom slucaju Mittal, po kojem osnovu da dobija povlastenu cijenu, to oni znaju.
Kad objave sve, vidjet ćemo, do tada nikome ne vjerujem. Vidjet ćeš da i od ovu tužbe ništa biti neće.
Žalosno je da za sv3 ove godine KS nije mogao da izgradi skladište plina, pa da se ima za bar 7 dana ili kad fali da se nadomjesti. ILi još žalosnije što nije projekat za to nisam vidio.
1.2m je za SarajevoGas ili za sve potrošače ?
User avatar
mk ultra
Posts: 19442
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#902 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by mk ultra »

1.2M je za sviju, SaGas je odmah trazio sam vise od toga... S tim da mislim da se ovih 1.2 dobija po nekoj preferenciji za ovu distribuciju, ne za komercijalne korisnike.

Slicno kao i za ostale energente...

Ne moze KS praviti skladiste gasa, to se radi na transportnom sistemu BHGasa - FBiH/BiH nivo.
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#903 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by _Reds_ »

mk ultra wrote: 25/01/2022 19:03 1.2M je za sviju, SaGas je odmah trazio sam vise od toga... S tim da mislim da se ovih 1.2 dobija po nekoj preferenciji za ovu distribuciju, ne za komercijalne korisnike.

Slicno kao i za ostale energente...

Ne moze KS praviti skladiste gasa, to se radi na transportnom sistemu BHGasa - FBiH/BiH nivo.
Zbog čega ne može SarajevoGas da pravi skladište, koji zakon mu to brani ? Da logičnije je to što ti kažeš, ali ako oni neće, gas treba najviše Sarajevu.
Druga strana medalje
Posts: 50
Joined: 31/12/2021 15:59

#904 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Druga strana medalje »

Nije dosta sto je EP BiH prinudjena prodavati Mittal steelu struju za 60 eura umjesto trzisnih 200 eura (steta za Ep biH oko 60 miliona eura samo u 2022), sad im se jos i plin prodaje ispod trzisne cijene na stetu gradjana i drugih javnih preduzeca.
Plate radnika im daleko ispod BH prosjeka, privatizirali za dzabe, nije ni čudo da tata Mittal moze dati ovako veliku lovu za kcerkinu svadbu
https://www.ibtimes.com/worlds-most-exp ... on-3165454

Sve u interesu građana!
User avatar
mk ultra
Posts: 19442
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#905 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by mk ultra »

_Reds_ wrote: 25/01/2022 19:06
mk ultra wrote: 25/01/2022 19:03 1.2M je za sviju, SaGas je odmah trazio sam vise od toga... S tim da mislim da se ovih 1.2 dobija po nekoj preferenciji za ovu distribuciju, ne za komercijalne korisnike.

Slicno kao i za ostale energente...

Ne moze KS praviti skladiste gasa, to se radi na transportnom sistemu BHGasa - FBiH/BiH nivo.
Zbog čega ne može SarajevoGas da pravi skladište, koji zakon mu to brani ? Da logičnije je to što ti kažeš, ali ako oni neće, gas treba najviše Sarajevu.
Mislim da imas tu raznih problema u nadleznosti
Takav obekt je u nadleznosti FBiH, pa saglasnosti sve idu preko FBiH

A isto imas problem i to sto je SaGas na 8bar max.
Prenos, behagas na 50bar i vise...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24750
Joined: 08/09/2005 20:08

#906 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

mk ultra wrote: 25/01/2022 19:39 Mislim da imas tu raznih problema u nadleznosti
Takav obekt je u nadleznosti FBiH, pa saglasnosti sve idu preko FBiH

A isto imas problem i to sto je SaGas na 8bar max.
Prenos, behagas na 50bar i vise...
Nema to veze sto su federalne saglasnosti.

Zavisi sta se hoce. Jednostavna je racunica. Koliko ces izletiti godisnje troska zbog neimanja skladista. I onda kalkulises i gledas kakve su ti opcije tehnicki to izvesti. I na kraju moze li se pokriti trosak imanja skladista sa troskom neimanja.

Ima valjda strucnjaka koji bi to znali odraditi kada bi se trazilo u KS. Ne znam je li isplativo mini skladiste za 7 dana. Ali, neko skladiste na teritoriji KS treba. Gledano ne samo ekonomski, vec i sigurnosno.
WarrenGrozni
Posts: 466
Joined: 08/08/2021 16:04

#907 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by WarrenGrozni »

Haris.ba wrote: 25/01/2022 20:21
mk ultra wrote: 25/01/2022 19:39 Mislim da imas tu raznih problema u nadleznosti
Takav obekt je u nadleznosti FBiH, pa saglasnosti sve idu preko FBiH

A isto imas problem i to sto je SaGas na 8bar max.
Prenos, behagas na 50bar i vise...
Nema to veze sto su federalne saglasnosti.

Zavisi sta se hoce. Jednostavna je racunica. Koliko ces izletiti godisnje troska zbog neimanja skladista. I onda kalkulises i gledas kakve su ti opcije tehnicki to izvesti. I na kraju moze li se pokriti trosak imanja skladista sa troskom neimanja.

Ima valjda strucnjaka koji bi to znali odraditi kada bi se trazilo u KS. Ne znam je li isplativo mini skladiste za 7 dana. Ali, neko skladiste na teritoriji KS treba. Gledano ne samo ekonomski, vec i sigurnosno.
Uvjek su svi pametni kad se ohlade radijatori u januaru.
A u maju više niko o tome neće pričati.

Znalo se i prije tri mjeseca da će zima biti hladnija, a da cijene energenata divljaju.
Znači, trebalo je tad obezbjediti dodatne količine plina i cijene dodatnih količina.
A to treba da radi najviši državni vrh, a ne lokal.
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#908 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by _Reds_ »

WarrenGrozni wrote: 26/01/2022 08:32
Haris.ba wrote: 25/01/2022 20:21

Nema to veze sto su federalne saglasnosti.

Zavisi sta se hoce. Jednostavna je racunica. Koliko ces izletiti godisnje troska zbog neimanja skladista. I onda kalkulises i gledas kakve su ti opcije tehnicki to izvesti. I na kraju moze li se pokriti trosak imanja skladista sa troskom neimanja.

Ima valjda strucnjaka koji bi to znali odraditi kada bi se trazilo u KS. Ne znam je li isplativo mini skladiste za 7 dana. Ali, neko skladiste na teritoriji KS treba. Gledano ne samo ekonomski, vec i sigurnosno.
Uvjek su svi pametni kad se ohlade radijatori u januaru.
A u maju više niko o tome neće pričati.

Znalo se i prije tri mjeseca da će zima biti hladnija, a da cijene energenata divljaju.
Znači, trebalo je tad obezbjediti dodatne količine plina i cijene dodatnih količina.
A to treba da radi najviši državni vrh, a ne lokal.
Trebalo bi, ali ovo nije uređena država. I ovdje kreće od najnižih koiji trebaju raditi te neke procjene potrošnje.
Ne vidim da je ova zima nešto hladija nego prošla, tek ovo sada je bilo malo ozbiljnijih minusa. OKo NG i malo poslije je bilo baš toplo za zimu.
Zimu je teško previdjeti, i kao što haris.ba kaže, treba odraditi kalkulaciju i vidjeti koliko je skladište nephodno i koliko se isplati. Zbog situacije kakva jeste nama se taj plin može zavrnuti u svakom trenutku. Skladišta su trebala biti strateški interes, ali ubi nas politikanstvo od najnižeg do najvišeg niovoa.

Prije ovoga smo imali to pucanje u Bugarskoj, i opet je jasno bilo da je rješenje skladište, ali niko da tu priču nametne.
User avatar
drug_profi
Posts: 50512
Joined: 16/07/2012 16:00

#909 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

Ne mozes ti ofrlje naruciti visak. Moras to i platiti. Ako ne potrosis, nece ti niko vratiti sav novac.
zato ljudi idu sa nekom procjenom, uz racunicu da ce isplatnije biti dokupiti odredjenu kolicinu kad saznas koja je to kolicina, nego placati penale za nepotroseno.
User avatar
muha_sa
Posts: 128602
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#910 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by muha_sa »

Gdje nema grijanja--u kojem naselju su hladni radijatori :?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24750
Joined: 08/09/2005 20:08

#911 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

drug_profi wrote: 26/01/2022 09:00 Ne mozes ti ofrlje naruciti visak. Moras to i platiti. Ako ne potrosis, nece ti niko vratiti sav novac.
zato ljudi idu sa nekom procjenom, uz racunicu da ce isplatnije biti dokupiti odredjenu kolicinu kad saznas koja je to kolicina, nego placati penale za nepotroseno.
Evo, i da narucis visak. Gdje ces sa njim? Ja ne znam sta ljudi misle da je gas, na paletama stoji visak pa kad zatreba daj.
Narucis visak, a ne potrosis, moras negdje drzati. Gdje ce ga drzati? Ne moze se uncijevima drzati ni vise ni manje koliko treba pritisak da bude.

Jednostavne stvari. Ko rezervoar goriva na autu. Stane 50 litara i to je to. Ako zaglavis negdje na putu a nema benzinske i potrosis gorivo, sta ces? Valjda ces drzati u kanisteru. Nama treba kanister za gas.
Last edited by Haris.ba on 26/01/2022 09:37, edited 2 times in total.
User avatar
jazzer
Posts: 7188
Joined: 20/12/2004 14:44

#912 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by jazzer »

Kod mene topli radijatori, nista vise od toga, Dobrinja V. Bas svjeze u stanu. I tako ovih par dana.
User avatar
konektovan
Posts: 40477
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#913 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by konektovan »

Mojmilo trenutno, sve uredno..
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#914 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by iceman ze »

dok sam zivio u nikoziji za januar i februar dodje 180 eura struje, bojler na solarnu, centralnog grijanja nema, samo grijalica, kuhao nisam nego u ikeu na rucak i vazdan po Mallu svrljaj, niti kuhas niti peres hodas k'o svi jeftinije se hraniti vani i kafenisat'nego kuci-trosak, a u 4 zida
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#915 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Manual »

jazzer wrote: 26/01/2022 09:40 Kod mene topli radijatori, nista vise od toga, Dobrinja V. Bas svjeze u stanu. I tako ovih par dana.
Dobrinja 2 vreli radijatori
User avatar
zgiba
Posts: 568
Joined: 05/09/2003 00:00

#916 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by zgiba »

_Reds_ wrote: 25/01/2022 18:34
mk ultra wrote: 25/01/2022 18:23

https://www.sarajevogas.ba/postpage/7074

Ja ovome vjerujem, a vidjet cemo... Gamad, prosto receno.
Što bi ti rekao, vidjet ćemo.
Image

850 K je prosjek dnevni za ovo što su poručili, a čim su krenuli i manji minusi trošili se iznad tog prosjeka.
Nemoj biti isključiv i zauzimati stvar ja vjerujem ili ne vjerujem.

Ovdje ničije nije maslo za ramazana, ne kažem da Energoinvest se ne ponaša bezobrazno, ali očigledno da su ovi kalkulacije nisu radili kako treba, a ovi jedva dočekali.
Pogledja četvrtak 6. i misliš li da je ovo prosječna temperatura u januaru za Sarajevo? Obzirom da je potrošnja malo iznad 850k?
Koliko sam skontao, inženjer si, onda razmišljaj tako, a ne kao Difovac.
Za donosenje zakljucka ovdje jos nedostaje podatak kolike su bile dnevne narudzbe Sarajevogasa.
User avatar
geralt
Posts: 5175
Joined: 14/09/2017 12:45

#917 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by geralt »

_Reds_ wrote: 26/01/2022 08:50 Trebalo bi, ali ovo nije uređena država. I ovdje kreće od najnižih koiji trebaju raditi te neke procjene potrošnje.
Ne vidim da je ova zima nešto hladija nego prošla, tek ovo sada je bilo malo ozbiljnijih minusa. OKo NG i malo poslije je bilo baš toplo za zimu.
Zimu je teško previdjeti, i kao što haris.ba kaže, treba odraditi kalkulaciju i vidjeti koliko je skladište nephodno i koliko se isplati. Zbog situacije kakva jeste nama se taj plin može zavrnuti u svakom trenutku. Skladišta su trebala biti strateški interes, ali ubi nas politikanstvo od najnižeg do najvišeg niovoa.

Prije ovoga smo imali to pucanje u Bugarskoj, i opet je jasno bilo da je rješenje skladište, ali niko da tu priču nametne.
Treba skladiste, ali gdje? Nece niko u svom dvoristu. Bio je konkretan prijedlog da se iskoriste rudnici soli u Tuzli, pa Tuzlaci jednoglasno odbili. Sve stranke koje se ne mogu sloziti oko niceg drugog su se slozile da nece skladiste.
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#918 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by _Reds_ »

geralt wrote: 26/01/2022 17:12
_Reds_ wrote: 26/01/2022 08:50 Trebalo bi, ali ovo nije uređena država. I ovdje kreće od najnižih koiji trebaju raditi te neke procjene potrošnje.
Ne vidim da je ova zima nešto hladija nego prošla, tek ovo sada je bilo malo ozbiljnijih minusa. OKo NG i malo poslije je bilo baš toplo za zimu.
Zimu je teško previdjeti, i kao što haris.ba kaže, treba odraditi kalkulaciju i vidjeti koliko je skladište nephodno i koliko se isplati. Zbog situacije kakva jeste nama se taj plin može zavrnuti u svakom trenutku. Skladišta su trebala biti strateški interes, ali ubi nas politikanstvo od najnižeg do najvišeg niovoa.

Prije ovoga smo imali to pucanje u Bugarskoj, i opet je jasno bilo da je rješenje skladište, ali niko da tu priču nametne.
Treba skladiste, ali gdje? Nece niko u svom dvoristu. Bio je konkretan prijedlog da se iskoriste rudnici soli u Tuzli, pa Tuzlaci jednoglasno odbili. Sve stranke koje se ne mogu sloziti oko niceg drugog su se slozile da nece skladiste.
Pa bi bila neka ogromna skladišta. U Tuzla nema gasa koliko znam. KS treba to skladište. Eno neka ga kopaju u Igmanu. Govorim o skadištima za 7 do 10 dana, a ta Tuzlanska bi dosta bila vjerovatno i za grejnu sezonu. Imao mi i one terminalne nafte u Blazuju tamo, zjapi sve napusteno.
Naslovnica
Posts: 27836
Joined: 20/03/2013 15:38

#919 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Naslovnica »

Ali zato uredno po svakom litru goriva godinama plaćamo 1kpf za nekakve terminale.
:evil:
NediM17
Posts: 21598
Joined: 05/11/2009 11:49

#920 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by NediM17 »

Biće zato puni oni na Dobrinji kad braća hifići naprave.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#921 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Dr. Kuca »

Ja samo znam, da u mom stanu nije toplo kao sto je bilo. Neko ovdje laze u vezi grijanja.
Last edited by Dr. Kuca on 27/01/2022 09:54, edited 1 time in total.
User avatar
Luciano88
Posts: 539
Joined: 10/12/2019 12:22

#922 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Luciano88 »

Grijanje na 50% sigurno, radijatori od jucer mlaki... Alipasino Polje
User avatar
konektovan
Posts: 40477
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#923 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by konektovan »

Na mojmilu...trenutno ok, mozda nešto slabije, ali ovih dana je redovno upek'o minus.. :mrgreen:
Provjerite stolariju.... :mrgreen:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#924 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by beni-bu-man »

konektovan wrote: 27/01/2022 09:21 Na mojmilu...trenutno ok, mozda nešto slabije, ali ovih dana je redovno upek'o minus.. :mrgreen:
Provjerite stolariju.... :mrgreen:
100%
Evo ja u sorcu i majici kratkih rukava
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#925 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Adoxxx »

Kod mene u stanu 26,5 temperatura, a radijatori nisu na 100%, alipašino polje c faza :D
Post Reply