Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

zaon1

#51 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by zaon1 » 05/12/2012 08:24

Dendrlix wrote:Najjace objasnjenje ovih av-mjauovaca je definitvno: Cuke nisu krive, brane svoju teritoriju. Kakvu ba teritoriju ispred moje kuce!? Ja sam imao jedan bliski sustret sa lutalicom ispred kuce koji je rezao cijeli dan na prolaznike. Krenem ja do granapa i stavim u dzep zenin suzavac sprej. Cim sam izasao iz zgrade pasce iskezilo zube rezi i hoce da napadne. Psssssssssssssssssss.... av av av av ava va va va va i tako niz ulicu. Tako da znate sugradjani, pepper spray je tito za lutalice.
Tako i meni neki dan neki klosar pridje, pita imas li para, ja takodjer izadim peper spray i poprskam ga u oci, zatim ga stociram 2-3 puta i nogama ga isutam. A on aj aj aj aj aj aj.

Uzivam muciti ljude :-D

Tvrtko II Kotromanić

#52 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by Tvrtko II Kotromanić » 05/12/2012 08:27

zaon1 wrote:Koja glupost, zivim u mjestu gdje ima najmanje 30ak lutalica, nikad me ni jedna nije napala, uvijek im zviznem, oni pocnu mahati repom ili ih pomilujem. Nista mi dan ne uljepsa kao to :-D

Ma sve je vama horror iskustvo, zalaje na vas pas i kazete htio vsa ubit :D Sto mene ne napadnu ? Uostalom i da se to desi nekada, ne bi ih sekunde krivio. Pored svih PRAVIH problema, vi o ovome raspravljate...

Ljudi su najvece zlo.
i hoces li se selit od kuce, kad smo vec kod PRAVIH problema? :-)

zaon1

#53 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by zaon1 » 05/12/2012 08:30

Tvrtko II Kotromanić wrote:
zaon1 wrote:Koja glupost, zivim u mjestu gdje ima najmanje 30ak lutalica, nikad me ni jedna nije napala, uvijek im zviznem, oni pocnu mahati repom ili ih pomilujem. Nista mi dan ne uljepsa kao to :-D

Ma sve je vama horror iskustvo, zalaje na vas pas i kazete htio vsa ubit :D Sto mene ne napadnu ? Uostalom i da se to desi nekada, ne bi ih sekunde krivio. Pored svih PRAVIH problema, vi o ovome raspravljate...

Ljudi su najvece zlo.
i hoces li se selit od kuce, kad smo vec kod PRAVIH problema? :-)
Kakve to veze ima sa ovim ? Jesi pametan :-) Jel to provaljujes :lol:

frngla

#54 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by frngla » 05/12/2012 08:33

Ljudi su najvece zlo.
intelektualac ne dipr, da ti 'vako kažem otvoreno...

baustelac

#55 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by baustelac » 05/12/2012 08:49

dje je onaj smajli s kokicama, probudili se av-av-ovci

baustelac

#56 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by baustelac » 05/12/2012 08:51

zaon1 wrote:Posto mi je 18.5 godina, punoljetan sam, razmisljam da odem od kuce, mozda da i napustim srednju skolu i okolinu kakvu poznajem.

Ali opet predomisljam se, kako cu zaradjivati za zivot, gdje cu stanovati, ali barem ako budem se bavio time ako odem, necu biti pod stresom pod kakvim sam sada.

Mrzim skolu, mrzim skolske drugove, mrzim profesore, mrzim kada mi roditelji pocnu pricati kako je skola za moje dobro i ne razumiju da sam pod velikim stresom i moguce depresijom.

Prestao sam se druziti sa prijateljima, jer su to dvolicne osobe, sve me zivo nervira.

Sta vi mislite ? Ne mogu vise da izdrzim. I to sto sam vam rekao, je samo 1% od moje "price" :)

Samo nemojte misliti da su ovo neki glupi teen ljubavni problemi, danasnje cure (moje vrsnjakinje) ne zna se koja je gora, tako da me one i ne interesuju.
Da upotpuni profil

jalijas74

#57 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by jalijas74 » 05/12/2012 08:55

Vogosca je jako specificna po pitanju ovih pasa imaju tacno 4 ogromna copora i svak ima svoju teritoriju.
Jedan copor vlada oko Mims-a zatim jedan na prvoj autobuskoj (kod Sofe) pa treci vlada oko obdanista i cetvrti iznad apoteke. Svi su copori dosta jaki i svake godine su sve veci i veci. Tu ima raznog stasa od onih malih do bas mrcina od kerova koje bi bilo dosta teko savladati da te napadnu.

Pokretac teme je dobro prosao ali sta da je bilo neko djete umjesto njega ?

Murai uzima harac opstini i za pase lutalice dokle vise ide taj lopovluk u Vogosci ? Murai gradi, Murai cisti snjeg i ceste, Murai ovo - Murai ono treba fino pisati opstini svaki dan po desetine mejlova da poduzmu nesto povodom ovoga dok neko nije ozbiljno stradao.

Prpa.ba

#58 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by Prpa.ba » 05/12/2012 09:00

Zamolio bih kolege forumase da ne nasjedaju na provokacije fanaticnih ljubitelja zivotinja. Inace svaku temu na kojoj se pokusava konkretno razgovarati o problemu divljih pasa u urbanim sredinama, zagade do iznemoglosti i svedu na licna prepucavanja sa drugim profilom forumasa, te se tema zakljuca. Koliko god nas koji smo svjesni problema divljih pasa to smetalo, jednostavno moramo prihvatiti da postoje i takve osobe, koje za svakoga ko nije fanatik smatraju da je potencijalni ubojica (ko ne voli zivotinje, ne voli ni ljude, nasilje nad zivotinjama gore je od nasilja nad ljudima, cukice zasluzuju dozivotnu penziju od 150 KM, ...) i njihov stav treba postovati. Naravno, licno bih ga najradje postovao uz postojanje dobre sintorske sluzbe i 0 divljih pasa u gradu.

Jedine konkretne akcije koje mozemo preduzeti jeste ispunjavanje javnog prostora ovim problemom do iznemoglosti, te nesto od sljedeceg:
1) proglasiti stanje elementarne nepogode u vidu fiktivne zaraze 10.000 divljih pasa u gradu, sto omogucava instant humanu eutanaziju
2) lobirati za izmjene zakona, sumnjam da bi bilo ikakvog problema oko entitetskog glasanja i slicno

Zasto jos niko uputio takve inicijative, vec se ovog odvratnog zakona o zastiti zivotinja svi drze kao svetog slova, u drzavi u kojoj se svako malo spekulira o ovakvoj ili onakvoj promjeni ustava, ne znam, ali pod hitno se nesto mora uraditi. Ad hoc rjesenja tjeranjem divljih pasa ili njihovim trovanjem nemaju efekta. Pa u centru grada (Vilsonovo) osvanuo je mini-copor od desetak novih "kucica"- naocigled svih, pa i njihovih "steriliziranih" roditelja. :-D

VjecitiStudent

#59 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by VjecitiStudent » 05/12/2012 09:02

jalijas74 wrote:Vogosca je jako specificna po pitanju ovih pasa imaju tacno 4 ogromna copora i svak ima svoju teritoriju.
Jedan copor vlada oko Mims-a zatim jedan na prvoj autobuskoj (kod Sofe) pa treci vlada oko obdanista i cetvrti iznad apoteke. Svi su copori dosta jaki i svake godine su sve veci i veci. Tu ima raznog stasa od onih malih do bas mrcina od kerova koje bi bilo dosta teko savladati da te napadnu.

Pokretac teme je dobro prosao ali sta da je bilo neko djete umjesto njega ?

Murai uzima harac opstini i za pase lutalice dokle vise ide taj lopovluk u Vogosci ? Murai gradi, Murai cisti snjeg i ceste, Murai ovo - Murai ono treba fino pisati opstini svaki dan po desetine mejlova da poduzmu nesto povodom ovoga dok neko nije ozbiljno stradao.
:shock: :-)
E to ce ih dooobro nasekirati.
Pet godina je proslo od usvajanja ovog zakona, opcine su imale dovoljno vremena da naprave i higijenske servise i veterinarske sluzbe.
Gdje su?????

idic

#60 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by idic » 05/12/2012 09:09

Nažalost sam imala potpuno isto iskustvo prije nešto više od mjesec dana na Grbavici. Ujutro sam krenula na posao i pored osnovne škole me je bez ikakvog razloga napao čopor od 10-tak pasa. Lajali su režali i okružili me sa svih strana. Užasan osjećaj bespomoćnosti i straha. Uspjela sam se odbraniti sa velikom tašnom i nekako se iskobeljati iz te situacije. Niko mi nije pritekao u pomoć. Da napomenem da se uopšte ne bojim pasa, al tog jutra sam se osjećala užasno. Pozvala sam policiju i prijavila napad jer se sve odvijalo u dvorištu osnovne škole gdje stotine djece prolaze svakodnevno. Garantujem da se ovo desilo nekom djetetu da sigurno nebi prošlo neozlijeđeno. Policija mi je rekla da oni ne mogu ništa uraditi po tom pitanju i uputili su me na veterinarsku inspekciju. Zvala sam ih i obećali su da će te pse izmjestiti u azil. Iz inspekcije su mi rekli da su tu u blizini škole dva punkta gdje ovi iz Av mjau ujutro ostavljaju hranu za pse. Haloooooooooo kod Osnovne škole :shock: Na to sam poludila i tražila sam od škole sa to ispitaju i da spriječe hranjenje lutalica u blizini škole. U zadnje vrijeme ih nema u blizini škole, ali samo je pitanje vremena kada će se neki čopor ponovo tu pojaviti. Ovo je jedan ogroman problem za cijelu BiH i zbog par ljudi koji na račun donošenja ovog zakona zgrću ogoromne pare ostatak stanovništva je u strahu i pod terorom pasa lutalica. Mislim da sve dok se stanovništvo organizovano ne pobuni ovaj se problem nece riješiti.

agent_zero

#61 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by agent_zero » 05/12/2012 09:11

mirzet52 wrote:Iako volim pse podrzavam svaku eutanaziju istih ukoliko se ugrozava na bilo koji nacin zivot covjeka...

Inace, doslo je vrijeme velikih demokrata i moralista, koji vise cijene zivot psa nego zivot covjeka.

Tuzbe nego sta ;-) Nikako ne ostavljat po strani....
:thumbup:

@bach

Tuži sve redom, počev od mau vau umobolnika, do opštine i dalje. A odsad bilo kakvo oružje nosi koje imaš na raspolaganju. I ne ustručavaj se ni malo da ga upotrijebiš na tim divljim životinjama.

VjecitiStudent

#62 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by VjecitiStudent » 05/12/2012 09:18

agent_zero wrote:
mirzet52 wrote:Iako volim pse podrzavam svaku eutanaziju istih ukoliko se ugrozava na bilo koji nacin zivot covjeka...

Inace, doslo je vrijeme velikih demokrata i moralista, koji vise cijene zivot psa nego zivot covjeka.

Tuzbe nego sta ;-) Nikako ne ostavljat po strani....
:thumbup:

@bach

Tuži sve redom, počev od mau vau umobolnika, do opštine i dalje. A odsad bilo kakvo oružje nosi koje imaš na raspolaganju. I ne ustručavaj se ni malo da ga upotrijebiš na tim divljim životinjama.
U zakonu su pobrojane institucije odgovorne za njegovo sprovodjenje.
Udruzenja za zastitu zivotinja u zakonu nema, ali jesu pobrojani opstina, grad, kanton, veterinarske sluzbe.
http://vfs.unsa.ba/web/images/dokumenti ... otinja.pdf

Hemera

#63 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by Hemera » 05/12/2012 09:40

naravno da udruzenja da snone odgovornost nema jer oni zapravo i prave nerede pa samo da svoju repinu izvuku zajedno sa parama

dust in the wind

#64 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by dust in the wind » 05/12/2012 09:41

nije u cijeloj bih ovaj problem.ne znam, neka me neko ispravi ako grijesim... ali bila sam u martu, krajem marta u bl. i nijednog kera nisam vidjela. cak je zabranjeno ljubimce vodati po strogom centu grada.... ovo drugo je mozda vec neka druga tema... ali ovo da oni nemaju problem sa lutalicama... pa osjecaj je divan... volim i ja koa i svi vi zivotinje... sanjam da imam cuku, mopsa.heh. trenutno imam macu. ali imaju prioriteti.prioritet su ljudi... a ne hajvani :D

VjecitiStudent

#65 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by VjecitiStudent » 05/12/2012 09:44

dust in the wind wrote:nije u cijeloj bih ovaj problem.ne znam, neka me neko ispravi ako grijesim... ali bila sam u martu, krajem marta u bl. i nijednog kera nisam vidjela. cak je zabranjeno ljubimce vodati po strogom centu grada.... ovo drugo je mozda vec neka druga tema... ali ovo da oni nemaju problem sa lutalicama... pa osjecaj je divan... volim i ja koa i svi vi zivotinje... sanjam da imam cuku, mopsa.heh. trenutno imam macu. ali imaju prioriteti.prioritet su ljudi... a ne hajvani :D
I druge drzave Evrope imaju slicne zakone i svoje Vau, mau, zasto samo mi imamo ovakve probleme?

memostrasni

#66 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by memostrasni » 05/12/2012 09:46

Igrom slucaja imala sam odredenog dodira u poslu sa AVMAU udruzenjem od kojih sam trazila da mi dostave uplate koje su izvrsili u posljednjih mjesec dana...uplate novca koji prikupljaju (imala sam puno pravo to traziti od njih). Naravno, nikada to nisu dostavili tako da licno sumnjam u njihove dobre namjere...licno volim zivotinje i pse posebno, ali situacija je trenutno grozna i iskreno, ja se ne usudujem sama izaci vani...

Warashii

#67 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by Warashii » 05/12/2012 10:19

U zadnje vrijeme vise zujim autom pa osim onog njihovog standardnog zalijetanja na auto nemam nekog losijeg iskustva mada jesam neki dan izasao iz kuce i idem do auta, a bas sam nesto ono bio vec ujutro nazivciran, kad njih jedno 3-4, koji su do tad lezali, ustadose i podjose da laju i prema meni da trce a ja onako kako sam bio vec nazivciran trazeci nesto da svoj bjes iskalim krenem da trcim njima u susret i vadim kljuceve iz dzepa, jedno 15 komada bespotrebnih kljuceva koji vise na privjesku duznine oko jednog metra, u dzepu ih imam bas u slucaju ovakvih napada, i tako trcim ja ka njima vitlam onim kljucevima, dernjam se na njih i onda se oni prekontaju stadose :P a ja podjem trazit kamenje, i u tom se i oni razbjezase, nasao sam jedan kamen al i nisam bas bio najprecizniji :P. Elem pravim budalu od sebe ganjajuci neke stvari koje znam da ne mogu stici, al mogu vam reci da mi je taj dogadjaj uljepsao ostatak dana.
Osim toga i ima ih ispred zgrade jedno 15 komada, raznoraznih i lijepih i ruznih i od 50 kila i od 5, a bas u toj skupini koja je mene pokusala napasti je bila i lokalna ljubimca Lola koju smo samo par noci prije ja i supruga milovali a ona veselo skakutala oko nas :) , tako da ono pomiluj ga vako ga nako ga pada u vodu.
Dakle nije klasicni napad :D samo mi bila smjesna situacija.

granita

#68 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by granita » 05/12/2012 10:23

Mislim da niko ovdje ne zagovara pricu tipa "hajmo sad ubiti sve cuke na ulicama", ali situacija je alarmantna jer je u pitanju nebriga sto institucija, sto ovih minderpuza iz Av Mau (i ostalih animal loving NGOs). Psi su sada gladni, teze je doci do hrane, hladno im je. Tako dolazi do borbe za prezivljavanjem, oni se muce, napadaju, bore izmedju sebe (neku noc u Pjetonu petorica napala jednog malog, uzas kakva je to kuknjava i plac bio u 4 u jutro).

Ne znam kako ti Av Mau ne shvate da se psi sada gore muce nego da ih se uspava. Hodaju okolo sugavi, gladni, necesto isprebijani, a znamo i za slucajeve raznesenih njuski, sapa i sl. Dajte ljudi, get real, kakva teritorija, kakva igra - to je borba za prezivljavanje, sto rece pokretac teme OPSTANAK. A tada zivotinja (narocito zivotinja u coporu koji mu jamci sigurnost) napada, ne bira metu ili zrtvu nego se jednostavno bori. A u Sarajevu je 11.000 pasa coporasa...Kad na to pomislim, cvrsto vjerujem da ih treba sve uspavati jer davno je proslo vrijeme kada se situacija mogla ispraviti na human nacin. Sljedece godine bit ce ih jos vise.

drug_profi

#69 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by drug_profi » 05/12/2012 10:43

Meni je kcerku tinejdzerku prije par noci ujeo pas, poderao joj hlace i istrumirao je. Kozu nije probio, samo izgrebao, ali je strasna modrica na tom mjestu. Pretpostavljam da je sreca jer je imala cvrste i uske pantole i da je to povecalo otpor prema zubima.
Ispod tog mjesta je femoralna arterija na butini i taj je napad mogao biti letalan. Razlog sto je napadnuta vjerovatno je zato sto je imala mjesecnicu i psi su nasrnuli na nju cim je naisla. ne boji se pasa i zeli biti veterinar, i zato je prestravljena vristala, sto je malo prestrasilo pse, a privukla je i paznju prolaznika koji su nogama sutali kerove.

Sta uciniti? Nista. Ja znam sta bih ja, ali mi se ne ide na sud.

neko kaze - tuzite.
Tuzenje je skup sport. Ima li neko ko bi pro bono zastupao dokumentovane slucajeve napada, pa da se naknadno namiri iz odstete?

Matijevic_Vlado
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#70 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by Matijevic_Vlado » 05/12/2012 10:56

baustelac wrote:
zaon1 wrote:Posto mi je 18.5 godina, punoljetan sam, razmisljam da odem od kuce, mozda da i napustim srednju skolu i okolinu kakvu poznajem.

Ali opet predomisljam se, kako cu zaradjivati za zivot, gdje cu stanovati, ali barem ako budem se bavio time ako odem, necu biti pod stresom pod kakvim sam sada.

Mrzim skolu, mrzim skolske drugove, mrzim profesore, mrzim kada mi roditelji pocnu pricati kako je skola za moje dobro i ne razumiju da sam pod velikim stresom i moguce depresijom.

Prestao sam se druziti sa prijateljima, jer su to dvolicne osobe, sve me zivo nervira.

Sta vi mislite ? Ne mogu vise da izdrzim. I to sto sam vam rekao, je samo 1% od moje "price" :)

Samo nemojte misliti da su ovo neki glupi teen ljubavni problemi, danasnje cure (moje vrsnjakinje) ne zna se koja je gora, tako da me one i ne interesuju.
Da upotpuni profil
hos rec da zeli biti pesek lutalica :D ? koliko sve mrzi mogao bi i da grize kao oni ,garant je i umiljat :mrgreen:

VjecitiStudent

#71 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by VjecitiStudent » 05/12/2012 10:58

drugi profil wrote:Meni je kcerku tinejdzerku prije par noci ujeo pas, poderao joj hlace i istrumirao je. Kozu nije probio, samo izgrebao, ali je strasna modrica na tom mjestu. Pretpostavljam da je sreca jer je imala cvrste i uske pantole i da je to povecalo otpor prema zubima.
Ispod tog mjesta je femoralna arterija na butini i taj je napad mogao biti letalan. Razlog sto je napadnuta vjerovatno je zato sto je imala mjesecnicu i psi su nasrnuli na nju cim je naisla. ne boji se pasa i zeli biti veterinar, i zato je prestravljena vristala, sto je malo prestrasilo pse, a privukla je i paznju prolaznika koji su nogama sutali kerove.

Sta uciniti? Nista. Ja znam sta bih ja, ali mi se ne ide na sud.

neko kaze - tuzite.
Tuzenje je skup sport. Ima li neko ko bi pro bono zastupao dokumentovane slucajeve napada, pa da se naknadno namiri iz odstete?
Ujedenih vec na ovoj temi ima vec nekoliko, zasto se ne ujedinite i zajedno podnesete tuzbu?

Red Reaper

#72 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by Red Reaper » 05/12/2012 11:02

Protiv sam ubijanja, pogotovo kako se kod nas radi-jos imam traume kad su me jedno jutro probudili pucnjevi a onda sam jos pola sata slusala grozno cviljenje psa kojeg nisu dokrajcili/Nisam nikad dozivjela napad psa, a milion puta sam prosla pored copora ili je copor isao prema meni, samo sto nisam to tumacila kao napad, jednostavno prodjemo jedni pored drugih. Malo mi je tesko povjerovati da se neko uspio odbraniti od pobjesnjelog copora mlatarajuci torbom i kljucevima od auta...

drug_profi

#73 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by drug_profi » 05/12/2012 11:04

Kazem za dokumentovane slucajeve. Ja nisam prijavio napad niti sam isao ljekaru, jer nije bilo proboja koze. Imam samo fotografiju mjesta ujeda, 24 sata poslije, kad je sve pomodrilo.
Posto se ovo cesto desava, da ljudi znaju sta je ciniti ako ima neko ko bi sastavio tuzbu i zastupao je pred sudom besplatno, s tim da se namiri nakon dobijene presude.
Da se ne peglamo sa ljekarskim uvjerenjima i policijskim zapisnicima, ako nema svrhe, a ako ima da onda za ubuduce znamo proceduru i adresu.

Forsaken

#74 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by Forsaken » 05/12/2012 11:11

drugi profil wrote:Kazem za dokumentovane slucajeve. Ja nisam prijavio napad niti sam isao ljekaru, jer nije bilo proboja koze. Imam samo fotografiju mjesta ujeda, 24 sata poslije, kad je sve pomodrilo.
Posto se ovo cesto desava, da ljudi znaju sta je ciniti ako ima neko ko bi sastavio tuzbu i zastupao je pred sudom besplatno, s tim da se namiri nakon dobijene presude.
Da se ne peglamo sa ljekarskim uvjerenjima i policijskim zapisnicima, ako nema svrhe, a ako ima da onda za ubuduce znamo proceduru i adresu.
Kakvu onda pomoc ocekujete od recimo opstine koja nema niti jednu formalnu prituzbu na pse ako je gradjanima mrsko da tuze?

VjecitiStudent

#75 Re: Napad čopora pasa lutalica: Horor iskustvo iz prve ruke

Post by VjecitiStudent » 05/12/2012 11:12

drugi profil wrote:Kazem za dokumentovane slucajeve. Ja nisam prijavio napad niti sam isao ljekaru, jer nije bilo proboja koze. Imam samo fotografiju mjesta ujeda, 24 sata poslije, kad je sve pomodrilo.
Peglati sa uvjerenjima se vjerovatno moras, ako ti je potrebno obestecenje.
A pravna pomoc izgleda ima ovdje http://www.vasaprava.org/?page_id=227

Locked