SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#12351 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by L u c i f e r »

drugi profil wrote:
L u c i f e r wrote:
drugi profil wrote:Najbolje bi bilo kaznu odredjivati spram vrijednosti auta.
Ima vala i onih dvicaša i sličnih šumahera sa truljama kojima bi trebalo naplatiti kaznu u iznosu vrijednosti vozila...
Ma dobro uvijek se moze odrediti minimalan iznos, a onda spram vrijednosti vozila povecavati.
Sta znaci nekom cvaja sad za prekoracenje brzine? Nekom ko recimo dnevno sagori vise od toga za vozanje po gradu u velikom potrosacu.
Slažem se.
Just because major portions of the German Autobahn have no speed limit doesn't mean you can drive as fast as you want anywhere in Europe. Where there are posted restrictions, most European countries take speeding very seriously and levy hefty fines. The latest case in point is a 37-year-old Swedish man who was clocked at 180 miles per hour on a motorway between Bern and Lausanne in Switzerland.

Unfortunately for this driver of a new Mercedes-Benz SLS AMG, Switzerland doesn't have fixed fines for speeding. Instead they use a formula similar to that in Finland where the fine is calculated based on the vehicle's speed and the driver's income. Back in 2002, Nokia executive Anssi Vanjoki had to pay a fine of $103,600 for going 47 mph in a 31 mph zone.

In this latest incident, the driver faces a penalty of just over $1 million for traveling at the highest speed ever recorded on a public road in Switzerland. Apparently the SLS escaped being clocked by several older cameras that are limited to 125 mph before finally being recorded by a new camera with a higher radar speed range. His excuse: The speedometer was faulty.

As far as we know, this is the most expensive speeding ticket ever issued, though there are reports of a kid who last April was caught speeding in his dad's Bugatti Veyron, the punishment for which was permanent seizure of the vehicle.
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#12352 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by Creasy »

jao_situacije wrote:Samo da napišem osobno iskustvo, znači da mi je neko to ispričao i da nisam vidio svojim očima rekao bih mu da laže.
Tiče se nerada policije: danas popodne vraćam se ja kući i na raskrsnici kod američke ambasade prelazim ulicu na zelenom svjetlu na pješačkom prelazu, PORED MENE PRELAZI POLICAJAC U UNIFORMI NA DUŽNOSTI. Kako smo mi zakoračili na cestu i došli otprilike na pola pješačkog pali se zeleno autima koji skreću udesno dakle uključuju se na cestu u raskrsnici.
I sad slijedi glavna scena policajac je malo ispred mene na pješačkom i neka kobila bez gledanja se zafura uključuje se s desna i zakoči 10 cm na pješačkom ispred policajca POLICAJAC SE OKRENU POGLEDA JE, IAKO JE PREKRŠILA ZAKON O SIGURNOSTI SOABRAĆAJA, NE PIŠE JOJ KAZNU, NE OPOMENE JE, SAMO JE ZNAČAJNO POGLEDA I NASTAVI PREKO PJEŠAČKOG DALJE. I sad ja kontam ako FAKING DRŽAVNI ORGAN U UNIFORMI U RADNOM VREMENU NE URADI NIŠTA ŽENI KOJA GA JE ZAMALO UDARILA NA PJEŠAČKOM pa kako da iko očekuje da ga taj isti LEVAT zaštiti ?! :? :? :? :? :?: :?: :?: :run: :run: :run:

A odakle znaš da je policajac bio na dužnosti i da se radilo o pozorniku MUP-a KS, jer ako je bio recimo Federalac, on nema prekršajne naloge da kažnjava po saobraćaju...
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#12353 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by mirzet87sa »

Creasy wrote:

A odakle znaš da je policajac bio na dužnosti i da se radilo o pozorniku MUP-a KS, jer ako je bio recimo Federalac, on nema prekršajne naloge da kažnjava po saobraćaju...
Cak i da je na duznosti, a ne pripada toj opstini, ne moze dati prekrsajni nalog :lol:
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#12354 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by jao_situacije »

Creasy wrote: A odakle znaš da je policajac bio na dužnosti i da se radilo o pozorniku MUP-a KS, jer ako je bio recimo Federalac, on nema prekršajne naloge da kažnjava po saobraćaju...
hmmm po uniformama ? po tome što je lik bio 15 cm pored mene s lijeve strane.. dovoljno puta sam prošao pored FUP-a kod Sloge da znam ko kakve uniforme ima.. :roll: :roll: bio je na dužnosti jer je imao službeni pištolj značku lisice i svu prateću opremu osim ako hanumi kući ne ide sa lisicama i pendrekom da se igraju (onda je fkt do mene :lol: )
ugl. ne pišem napamet znam ko je MUPKS ko je FUP ko SIPA, a ko je iz Direkcije tj. ko čuva ambasadu prođem tom raskrsnicom svaki dan, ali eto de bolje posumnjati da ja pišem napamet nego da nam je policija u banani :kiss:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#12355 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by seoBIH »

Ma nek te ne cudi njegov komentar, jer je i on milicajac :D
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#12356 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by dadoka84 »

mirzet87sa wrote: Cak i da je na duznosti, a ne pripada toj opstini, ne moze dati prekrsajni nalog :lol:
Pa i ne mora, mogao je malo prepasti :D mahnuti pendrekom kroz vazduh koji put :D
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#12357 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by mirzet87sa »

jao_situacije wrote: hmmm po uniformama ? po tome što je lik bio 15 cm pored mene s lijeve strane.. dovoljno puta sam prošao pored FUP-a kod Sloge da znam ko kakve uniforme ima.. :roll: :roll: bio je na dužnosti jer je imao službeni pištolj značku lisice i svu prateću opremu osim ako hanumi kući ne ide sa lisicama i pendrekom da se igraju (onda je fkt do mene :lol: )
ugl. ne pišem napamet znam ko je MUPKS ko je FUP ko SIPA, a ko je iz Direkcije tj. ko čuva ambasadu prođem tom raskrsnicom svaki dan, ali eto de bolje posumnjati da ja pišem napamet nego da nam je policija u banani :kiss:
ne moze, bolan, on na svoju ruku pisat naloge gdje hoce kako hoce i kome hoce.. mora ga neko tu postavit, a postavio ga nije..
mog'o je zabogarat, pendrekom zamahat.. mada bi dobio prijavu :lol:
jednostavno, policija nema tu ovlast koju ti trazis. oni dobiju naredjenje kojeg se moraju drzati.
Last edited by mirzet87sa on 05/11/2014 00:26, edited 1 time in total.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#12358 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by jao_situacije »

Da se mi razumijemo nisam ja očekivao da on sad tu ženu u centralni zatvor odvede, ali fkt nekad i policija može zube pokazati niko mu ne brani čak i ako "ne može napisati kaznu" da je malo izvede iz auta provjeri opremu na vozilu njene dokumente itd. a već ako hoće kaznu, a ne može on sam napisati isključi je iz saobraćaja i zovne saobraćajce općine centar koji su pazi sad udaljeni cijelih 150m od njega ali hajd eto on je FUP SIPA NATO, a ovi su iz Varšavskog pakta i Kine pa suradnje ne smije biti :roll: :roll: :-) :-) ;-)
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#12359 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by homega »

jao_situacije wrote:...I sad slijedi glavna scena policajac je malo ispred mene na pješačkom i neka kobila bez gledanja se zafura uključuje se s desna i zakoči 10 cm na pješačkom ispred policajca POLICAJAC SE OKRENU POGLEDA JE, IAKO JE PREKRŠILA ZAKON O SIGURNOSTI SOABRAĆAJA, NE PIŠE JOJ KAZNU, NE OPOMENE JE, SAMO JE ZNAČAJNO POGLEDA I NASTAVI PREKO PJEŠAČKOG DALJE. I sad ja kontam ako FAKING DRŽAVNI ORGAN U UNIFORMI U RADNOM VREMENU NE URADI NIŠTA ŽENI KOJA GA JE ZAMALO UDARILA NA PJEŠAČKOM pa kako da iko očekuje da ga taj isti LEVAT zaštiti ?! :? :? :? :? :?: :?: :?: :run: :run: :run:
Odakle znaš da automobil nije vozila njegova supruga? :D
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#12360 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by VjecitiStudent »

2000 policajaca je zaposleno u MUP-u KS, odnosno na svakih 200 građana Sarajeva dolazi 1 policajac - evropski rekord.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#12361 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by jao_situacije »

homega wrote: Odakle znaš da automobil nije vozila njegova supruga? :D
hahah to nisam uzeo u obzir, fkt nije mi palo na pamet uopće :lol: ali nije mi izgledala ta žena onako spokojna, jer ja sam tad stao gledam u nju pa u njega, počela se nekako iza volana skrivati ono spuštati glavu hahah, a možda mu je fkt žena pa joj ofirno bilo :lol:
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#12362 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by homega »

VjecitiStudent wrote:2000 policajaca je zaposleno u MUP-u KS, odnosno na svakih 200 građana Sarajeva dolazi 1 policajac - evropski rekord.
Ne znam da li bismo imali koristi i da ih je desetorostruko više :-)
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#12363 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by mirzet87sa »

jao_situacije wrote:Da se mi razumijemo nisam ja očekivao da on sad tu ženu u centralni zatvor odvede, ali fkt nekad i policija može zube pokazati niko mu ne brani čak i ako "ne može napisati kaznu" da je malo izvede iz auta provjeri opremu na vozilu njene dokumente itd. a već ako hoće kaznu, a ne može on sam napisati isključi je iz saobraćaja i zovne saobraćajce općine centar koji su pazi sad udaljeni cijelih 150m od njega ali hajd eto on je FUP SIPA NATO, a ovi su iz Varšavskog pakta i Kine pa suradnje ne smije biti :roll: :roll: :-) :-) ;-)
Ja ti kazem kako jeste. Ne moze saobracajac iz novog sarajeva raditi u starom gradu/centru itd. Samo u opstini u kojoj pripada. Taman da je udaljenost izmedju opstina 10metara, ne moze. On ima ovlasti u svom regionu u kojem je postavljen, van njega ne`a.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#12364 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by jao_situacije »

mirzet87sa wrote: Ja ti kazem kako jeste. Ne moze saobracajac iz novog sarajeva raditi u starom gradu/centru itd. Samo u opstini u kojoj pripada. Taman da je udaljenost izmedju opstina 10metara, ne moze. On ima ovlasti u svom regionu u kojem je postavljen, van njega ne`a.
Ma to je okej sve, ali ima motorolu patrola saobraćajaca je 150 metara od njega iz te općine, zaustavi je, stavi auto na trotoar i čekaj saobraćajce, ali eto haj nebitno i to, a onda pegla tamo neki golf kec iako nema ovlasti jer je čovjek upalio sva 4 i stao na proširenje to se desilo minutu poslije, valjda zafalilo para da se ode kod "Zmaja" na desetku u cijelo s lukom.
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#12365 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by homega »

mirzet87sa wrote: Ne moze saobracajac iz novog sarajeva raditi u starom gradu/centru itd. Samo u opstini u kojoj pripada. Taman da je udaljenost izmedju opstina 10metara, ne moze. On ima ovlasti u svom regionu u kojem je postavljen, van njega ne`a.
Rado bih pročitao ovaj propis o radu policije. Gdje da tražim...?
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#12366 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by mirzet87sa »

jao_situacije wrote:
Ma to je okej sve, ali ima motorolu patrola saobraćajaca je 150 metara od njega iz te općine, zaustavi je, stavi auto na trotoar i čekaj saobraćajce, ali eto haj nebitno i to, a onda pegla tamo neki golf kec iako nema ovlasti jer je čovjek upalio sva 4 i stao na proširenje to se desilo minutu poslije, valjda zafalilo para da se ode kod "Zmaja" na desetku u cijelo s lukom.
Jarane vjeruj ja prijavio policajcu jedan slucaj nasilja na javnoj povrsini on mi rece 'ne mogu mu ja nista, prijavi PU kojoj pripada opstina'. Pa reko prijav ti, kaze cime? Pa dok sam ja otis'o do stanice, pa dok su oni izasli na teren proslo 20min :D
Treba im odrijesiti ruke, uvezati opstine barem za policajce. A sto se tice golfa 1, a znas da se uvijek udaralo po bijedi. Od njih ih glava nece zaboliti i nece strahovati za zivote svoje djece..
homega wrote: Rado bih pročitao ovaj propis o radu policije. Gdje da tražim...?
Trazi od crasey-a ili kako vec nick ide, ja sam davno zavrsio akademiju. A vjerujem da je bilo dopuna hejbet.
Ovi obicni policajci/saobracajci nemaju toliku ovlast koliko vi mislite da imaju.. Nisu ni oni svemocni
Last edited by mirzet87sa on 05/11/2014 01:41, edited 1 time in total.
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#12367 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by homega »

mirzet87sa wrote:
homega wrote: Rado bih pročitao ovaj propis o radu policije. Gdje da tražim...?
Trazi od crasey-a ili kako vec nick ide, ja sam davno zavrsio akademiju. A vjerujem da je bilo dopuna hejbet
Nije @crasey tvrdio ovlasti policije, ti si, red je da ti odgovoriš na pitanje.
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#12368 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by mirzet87sa »

homega wrote:
Nije @crasey tvrdio ovlasti policije, ti si, red je da ti odgovoriš na pitanje.
http://www.fmup.gov.ba/files/file/zakon ... ima-bs.pdf
Mozda doticni policajac ima naredbu rokovodioca da obezbjedjuje x/y lokaciju i svaku izvrsenu aktivnost van te mora dokumentovati u sluzbenoj prostoriji. A nesto cisto sumnjam da ce se hebavat radi toga :-D
Da ne bude zabune, ne branim nikoga. Boli me qrac i za drotom, a Boga mi i za zenom sto je vozila.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#12369 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by uglavnomja »

jao_situacije wrote:
homega wrote: Odakle znaš da automobil nije vozila njegova supruga? :D
hahah to nisam uzeo u obzir, fkt nije mi palo na pamet uopće :lol: ali nije mi izgledala ta žena onako spokojna, jer ja sam tad stao gledam u nju pa u njega, počela se nekako iza volana skrivati ono spuštati glavu hahah, a možda mu je fkt žena pa joj ofirno bilo :lol:

ma zena sefa policije :zzzz: ili preCednika stranke

ovaj bi bio decertificiran dok kazes keks :D
User avatar
BlueBlood
Posts: 5225
Joined: 20/06/2012 18:16
Location: JUG

#12370 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by BlueBlood »

kako meni ovo glupo izgleda, juce pjesak udaren na Socijalnom a danas vec murija na svakoj raskrsnici pise novcane kazne nebi li drzava zaradila koji dinar cccc pa rijesite generalno problem a ne samo gledate kako od gradjana pare uzeti fuj!
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#12371 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by madner »

Pa pjesaci su bar 80% problema.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#12372 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by zateznistub »

BlueBlood wrote:kako meni ovo glupo izgleda, juce pjesak udaren na Socijalnom a danas vec murija na svakoj raskrsnici pise novcane kazne nebi li drzava zaradila koji dinar cccc pa rijesite generalno problem a ne samo gledate kako od gradjana pare uzeti fuj!
Pa upravo udaranje po đepu, razularenu stoku, sitnog zuba, moze natjerati normalnom, gradskom nacinu ponasanja...
Last edited by zateznistub on 05/11/2014 10:57, edited 1 time in total.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20569
Joined: 12/08/2013 12:51

#12373 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by insaneinthebrain »

BlueBlood wrote:kako meni ovo glupo izgleda, juce pjesak udaren na Socijalnom a danas vec murija na svakoj raskrsnici pise novcane kazne nebi li drzava zaradila koji dinar cccc pa rijesite generalno problem a ne samo gledate kako od gradjana pare uzeti fuj!
a lopovi i kriminalci slobodno setaju gradom :roll:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#12374 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by VjecitiStudent »

BlueBlood wrote:kako meni ovo glupo izgleda, juce pjesak udaren na Socijalnom a danas vec murija na svakoj raskrsnici pise novcane kazne nebi li drzava zaradila koji dinar cccc pa rijesite generalno problem a ne samo gledate kako od gradjana pare uzeti fuj!
Nije uopće glupo, naprotiv, posao dovođenja građana-vozača i građana-pješaka u red, je nešto što policija treba da svakodnevno radi.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#12375 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.4

Post by hladan.preminger »

BlueBlood wrote:kako meni ovo glupo izgleda, juce pjesak udaren na Socijalnom a danas vec murija na svakoj raskrsnici pise novcane kazne nebi li drzava zaradila koji dinar cccc pa rijesite generalno problem a ne samo gledate kako od gradjana pare uzeti fuj!

Glupo je dok te neko ne pokupi na pjesackom ili dok ti neko ne izleti pod auto a ti vozis po propisima.
Locked