Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#276 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by bitanga_sa_otesa »

treba nam jos par snimaĆa kao sto su arslan i srle da ovaj grad dignu iz mrtvih i da prodise ...
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#277 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by klaki »

dječak sa šibicama wrote: 03/01/2022 12:45 Jebo djed mraza, on dodje i ode :D

Da vizualni izgled grada je uzasan, nismo ni svjesni koliko, dovoljno je otici do Slovenije recimo i da se postidis. Jedno Celje, Maribor i svi manji gradici, koliko je to uredno, usminkano, zategnuto. Bas paze ljudi, fasade uredne obnovljene, nema smeca po ulici, pazi se na vizualni dojam. Nemoguce je da neku nakaradnu zgradu neko bubne gdje joj nije mjesto, da trzni centar moze biti bilo gdje, da pored tri zgrade sa drap fasadom ide cetvrta sa rozom fasadom. To su detalji koji puno znace.
Na stranu "skupa" uljepšavanja, ali toliko sitnih detalja ima koji ne zahtjevaju pare nego samo trud.

Smeće, nekakvo blato po cestama, lišće koje se raspada, šljunak i raznorazni materijali, kamenje, generalno prljaga na svim stranama...

Za smeće smo krivi Mi gradjani i šokiran sam koliko puta moram prijatelje i poznanike upozoravati da ne bacaju smeće. Stavi u dzep i cekaj do iduce kante i kontejnera. (Funfact: tokyo jedan od nasciscih gradova a skoro pa nemaju mjesta za odlaganje smeca. Kontejneri ne postoje, kante za smece rijetke do bola. Nosis smece kuci i bacis u svoju licnu kantu)

Ovo ostalo navedeno je vec stvar drzave. Nedavno su izvodjeni radovi blizu moje zgrade i kamioni razmeljali zemlju uz ulicu. Uvijek bila trava, sad su rupe i blato i to tako se raznosi po cesti. Čekaju da sama trava naraste? Da ne govorim sto su cigle koje odu uz ivicu ulice odavno propale u zemlju/nestale...
Last edited by klaki on 17/01/2022 11:09, edited 1 time in total.
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#278 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by klaki »

Kad bolje razmislim mi smo fušeraj narod. Sve živo fušerimo i nemamo osjecaj za sitne detalje. Ako neko ukaže na to ide ono "sta cjepidlacis"
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#279 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by nosara »

Image
demagog
Posts: 544
Joined: 26/11/2003 00:00

#280 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by demagog »

klaki wrote: 17/01/2022 11:08 Kad bolje razmislim mi smo fušeraj narod. Sve živo fušerimo i nemamo osjecaj za sitne detalje. Ako neko ukaže na to ide ono "sta cjepidlacis"
Ima dosta istine u ovome.
husoboss
Posts: 404
Joined: 19/07/2012 22:22

#281 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by husoboss »

klaki wrote: 17/01/2022 11:06
dječak sa šibicama wrote: 03/01/2022 12:45 Jebo djed mraza, on dodje i ode :D

Da vizualni izgled grada je uzasan, nismo ni svjesni koliko, dovoljno je otici do Slovenije recimo i da se postidis. Jedno Celje, Maribor i svi manji gradici, koliko je to uredno, usminkano, zategnuto. Bas paze ljudi, fasade uredne obnovljene, nema smeca po ulici, pazi se na vizualni dojam. Nemoguce je da neku nakaradnu zgradu neko bubne gdje joj nije mjesto, da trzni centar moze biti bilo gdje, da pored tri zgrade sa drap fasadom ide cetvrta sa rozom fasadom. To su detalji koji puno znace.
Na stranu "skupa" uljepšavanja, ali toliko sitnih detalja ima koji ne zahtjevaju pare nego samo trud.

Smeće, nekakvo blato po cestama, lišće koje se raspada, šljunak i raznorazni materijali, kamenje, generalno prljaga na svim stranama...

Za smeće smo krivi Mi gradjani i šokiran sam koliko puta moram prijatelje i poznanike upozoravati da ne bacaju smeće. Stavi u dzep i cekaj do iduce kante i kontejnera. (Funfact: tokyo jedan od nasciscih gradova a skoro pa nemaju mjesta za odlaganje smeca. Kontejneri ne postoje, kante za smece rijetke do bola. Nosis smece kuci i bacis u svoju licnu kantu)

Ovo ostalo navedeno je vec stvar drzave. Nedavno su izvodjeni radovi blizu moje zgrade i kamioni razmeljali zemlju uz ulicu. Uvijek bila trava, sad su rupe i blato i to tako se raznosi po cesti. Čekaju da sama trava naraste? Da ne govorim sto su cigle koje odu uz ivicu ulice odavno propale u zemlju/nestale...
Prije nekoliko dana se baš tako posvađam s jednom gospoDŽom, sjedi na klupi i otvara čokoladicu i samo papir elegantno ispušta, a korpa je je haman uz klupu, napomenem je da joj je "ispao" papirić i nasmija se kaze ma imaju ovi sto to ciste, ja vec ludim kaze ma umorna sam, rekoh izvinite gospođo molim vas. Dotična ima sigurno 50 i vise godina.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#282 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Van Halen »

Kod mene u zgradi niko ne placa upravitelja,svi imaju kerove. Ne cisti se zbog toga ulaz vec pola godine. Njima ne smeta sto je sve usrano i puno dlaka i blata. Nekoliko puta meo,brisao ali nije to rjesenje. Nece niko nista da placa,da postoji ikakav zakon brate ako ne placas racune da se izvrsi prinudna naplata,pa ako nemas para da zivis u zajednici idi dalje od grada gdje je zivot jeftiniji. Niko ziv nista ne placa,vidu,struju,grijanje,odrzavanje. Uzas
User avatar
madesa
Posts: 4210
Joined: 26/07/2013 02:37

#283 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by madesa »

Van Halen wrote: 18/01/2022 20:19 Kod mene u zgradi niko ne placa upravitelja,svi imaju kerove. Ne cisti se zbog toga ulaz vec pola godine. Njima ne smeta sto je sve usrano i puno dlaka i blata. Nekoliko puta meo,brisao ali nije to rjesenje. Nece niko nista da placa,da postoji ikakav zakon brate ako ne placas racune da se izvrsi prinudna naplata,pa ako nemas para da zivis u zajednici idi dalje od grada gdje je zivot jeftiniji. Niko ziv nista ne placa,vidu,struju,grijanje,odrzavanje. Uzas
i mene interesuje ovo u vezi upravitelja ako se ne placa. I kod mene isto bar pola stanara ne placa.
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#284 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by muha_sa »

Van Halen wrote: 18/01/2022 20:19 Kod mene u zgradi niko ne placa upravitelja,svi imaju kerove. Ne cisti se zbog toga ulaz vec pola godine. Njima ne smeta sto je sve usrano i puno dlaka i blata. Nekoliko puta meo,brisao ali nije to rjesenje. Nece niko nista da placa,da postoji ikakav zakon brate ako ne placas racune da se izvrsi prinudna naplata,pa ako nemas para da zivis u zajednici idi dalje od grada gdje je zivot jeftiniji. Niko ziv nista ne placa,vidu,struju,grijanje,odrzavanje. Uzas
Ovo placaju jer u suprotnom dodju cikice i iskljuce.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#285 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by S4mpion »

Fali javni gradski prevoz, ljudi moraju u kašike gledat' kad će šta naletit'.

Fale kante za smeće, prođeš pola grada vidiš jednu ili nijednu kantu.

Fali javni WC. Tokom dana će se ljudi nekako i snać' po tržnim centrima, ali iza 10 sve se gasi, svaki drugi haustor, prolaz zgrade, razni ćoškovi i grmovi usrani i zapišani.
Hakiz
Posts: 40379
Joined: 30/07/2015 20:01

#286 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Hakiz »

madesa wrote: 19/01/2022 07:15
Van Halen wrote: 18/01/2022 20:19 Kod mene u zgradi niko ne placa upravitelja,svi imaju kerove. Ne cisti se zbog toga ulaz vec pola godine. Njima ne smeta sto je sve usrano i puno dlaka i blata. Nekoliko puta meo,brisao ali nije to rjesenje. Nece niko nista da placa,da postoji ikakav zakon brate ako ne placas racune da se izvrsi prinudna naplata,pa ako nemas para da zivis u zajednici idi dalje od grada gdje je zivot jeftiniji. Niko ziv nista ne placa,vidu,struju,grijanje,odrzavanje. Uzas
i mene interesuje ovo u vezi upravitelja ako se ne placa. I kod mene isto bar pola stanara ne placa.
Ako redovno plaćaš, dobićeš neke usluge, ali ostaneš bez zajedničkih usluga. Na primjer, ako ti pukne vodovodna cijev u zidu popraviće onome ko redovno plaća, ali neće niko popraviti lift jer nema dovoljno novca na računu. Neće niko popraviti svjetlo u stubištu. Razvaljena ulazna vrata haustora. Čistiti stubište. Itd. Šta god košta više nego što ulaz ima na računu neće popravljati. Nisam siguran za DDD higijenu.

Ko ne plaća, moraće i tu cijev iz svog džepa. I štetu komšijama ispod nastalu dok je uganjao privatno majstora.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#287 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by DaffyDuck »

Kafana.
Hakiz
Posts: 40379
Joined: 30/07/2015 20:01

#288 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Hakiz »

Kafana u kojoj se ne puši.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#289 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by DaffyDuck »

Ili sa dobrom ventilacijom.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#290 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by moonca »

S4mpion wrote: 20/01/2022 17:08
Fale kante za smeće, prođeš pola grada vidiš jednu ili nijednu kantu.

Fali javni WC. Tokom dana će se ljudi nekako i snać' po tržnim centrima, ali iza 10 sve se gasi, svaki drugi haustor, prolaz zgrade, razni ćoškovi i grmovi usrani i zapišani.
Malo ko jede cokolade, setajuchi :oops:
Ko to jos smije biti na ulici nakon 10.... :oops: ... mislim da to nije neophodno.. ali za dan.. svakako...
User avatar
Pandakonda
Posts: 4379
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#291 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Pandakonda »

S4mpion wrote: 20/01/2022 17:08 Fali javni gradski prevoz, ljudi moraju u kašike gledat' kad će šta naletit'.

Fale kante za smeće, prođeš pola grada vidiš jednu ili nijednu kantu.

Fali javni WC. Tokom dana će se ljudi nekako i snać' po tržnim centrima, ali iza 10 sve se gasi, svaki drugi haustor, prolaz zgrade, razni ćoškovi i grmovi usrani i zapišani.
Sto se tice same uze jezgre grada imaju 2 javna wc međutim oni se placaju. Ali se sigurno slazem da ih treba biti vise i da su besplatni. U Banja Luci sam primjetio da imaju besplatne one kao kabine na par lokacija gdje je besplatan javni wc i mislim da je to super opcija pogotovo zbog turista.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#292 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Thorgerson »

madesa wrote: 19/01/2022 07:15
Van Halen wrote: 18/01/2022 20:19 Kod mene u zgradi niko ne placa upravitelja,svi imaju kerove. Ne cisti se zbog toga ulaz vec pola godine. Njima ne smeta sto je sve usrano i puno dlaka i blata. Nekoliko puta meo,brisao ali nije to rjesenje. Nece niko nista da placa,da postoji ikakav zakon brate ako ne placas racune da se izvrsi prinudna naplata,pa ako nemas para da zivis u zajednici idi dalje od grada gdje je zivot jeftiniji. Niko ziv nista ne placa,vidu,struju,grijanje,odrzavanje. Uzas
i mene interesuje ovo u vezi upravitelja ako se ne placa. I kod mene isto bar pola stanara ne placa.
Tu se ne moze nista momentalno uciniti.

Medjutim, tim ljudima treba objasniti neke stvari, pa cak im ih i nacrtati. Dakle, pozvati na sastanak, mozda cak i nekoga od strane upravitelja pozvati.

- Troskovi se evidentiraju na racun stanara. To sto oni ne placaju, ne znaci da se to i ne evidentira racunovodstveno, logicno.

- zatezne kamate idu ko halva

E sad, iako su iznosi sitni, npr 10 do 20 KM mjesecno, nabere se toga + zatezne. To se sve haman udupla.

Generalno, stoka smo i to teska.
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#293 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by mistek »

Pandakonda wrote: 02/02/2022 01:13 Sto se tice same uze jezgre grada imaju 2 javna wc međutim oni se placaju. Ali se sigurno slazem da ih treba biti vise i da su besplatni. U Banja Luci sam primjetio da imaju besplatne one kao kabine na par lokacija gdje je besplatan javni wc i mislim da je to super opcija pogotovo zbog turista.
Ma mogu se i plaćati, samo treba i tu uraditi neku analizu. Recimo, Turci su u posljednjih 5 godina napravili po Istanbulu (ne oni dijelovi na Sultanahmetu gdje imaš najviše turista, nego malo rezidencijalno i slično) mali milion montažnih wc, na fazon kontejnjera, jako lijepo uklopljeni i unutra savršeno uredni. Ali, i prije ovog divljanja inflacije i pada vrijednosti turske lire, cijena je bila izuzetno pristupačna i nikome nije padalo na pamet da ganja alternativu, kada postoji ta opcija, za, lupam sad 0,50KM ili manje.

Isto je u Sarajevu. Nije frka dati ni 1KM, ali i to se može reducirati. Već za 0,50KM, većina bi koristila taj wc. Čak ne bi bila loša i cijena koja je ispod toga, a koja će biti dovoljna da se makar neki trošak pokrije, nevažno kakav. Bolje nego jeftino, da može makar nekad doći čistačica od toga, a nikome ne bi bilo mrsko ubacivati žute da ima lahko dostupan wc.

Ali, to bi trebalo na par lokacija, a objektivno na čaršiji i nemaš prostor za ovo. Mada, možda i pretjerujemo, nije to toliko kritično u Sarajevu, pa ona dva na čaršiji su dovoljna da možeš za 3 minute doći do njih, odakle god. Kad malo razmislim, nije ni da po drugim gradovima to tako lahko ide, osim izuzeci kao što gore navedoh. Evo recimo u Zagrebu, nikako se ne sjećam tih javnih wc. Ne sjećam se gdje sam išao iako sam bio bezbroj puta :D Jednostavno, nisam obraćao pažnju.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#294 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Guadalajara »

DaffyDuck wrote: 20/01/2022 18:03 Ili sa dobrom ventilacijom.
Ti si meni legenda sa tim svojim avatarom :D

a za ventilaciju se slazhem...a ne non stop da prozore i vrata otvaraju...pa se onda covjek prehladi...napushe... :-)
User avatar
Truba
Posts: 81642
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#295 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Truba »

Treba vise radara
Image

Fiksnih ali i pomicnih
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#296 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by DaffyDuck »

Guadalajara wrote: 06/02/2022 02:29
DaffyDuck wrote: 20/01/2022 18:03 Ili sa dobrom ventilacijom.
Ti si meni legenda sa tim svojim avatarom :D

a za ventilaciju se slazhem...a ne non stop da prozore i vrata otvaraju...pa se onda covjek prehladi...napushe... :-)
Avatar je katastrofa :lol:

A cicije stede struju na ventilaciji... :run:
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#297 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by jasib »

Kako učiniti Sarajevo boljim?
Vratiti Skenderiju u njen prvobitni oblik i funkciju.

Hakiz
Posts: 40379
Joined: 30/07/2015 20:01

#298 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Hakiz »

mistek wrote: 06/02/2022 02:22
Pandakonda wrote: 02/02/2022 01:13 Sto se tice same uze jezgre grada imaju 2 javna wc međutim oni se placaju. Ali se sigurno slazem da ih treba biti vise i da su besplatni. U Banja Luci sam primjetio da imaju besplatne one kao kabine na par lokacija gdje je besplatan javni wc i mislim da je to super opcija pogotovo zbog turista.
Ma mogu se i plaćati, samo treba i tu uraditi neku analizu. Recimo, Turci su u posljednjih 5 godina napravili po Istanbulu (ne oni dijelovi na Sultanahmetu gdje imaš najviše turista, nego malo rezidencijalno i slično) mali milion montažnih wc, na fazon kontejnjera, jako lijepo uklopljeni i unutra savršeno uredni. Ali, i prije ovog divljanja inflacije i pada vrijednosti turske lire, cijena je bila izuzetno pristupačna i nikome nije padalo na pamet da ganja alternativu, kada postoji ta opcija, za, lupam sad 0,50KM ili manje.

Isto je u Sarajevu. Nije frka dati ni 1KM, ali i to se može reducirati. Već za 0,50KM, većina bi koristila taj wc. Čak ne bi bila loša i cijena koja je ispod toga, a koja će biti dovoljna da se makar neki trošak pokrije, nevažno kakav. Bolje nego jeftino, da može makar nekad doći čistačica od toga, a nikome ne bi bilo mrsko ubacivati žute da ima lahko dostupan wc.

Ali, to bi trebalo na par lokacija, a objektivno na čaršiji i nemaš prostor za ovo. Mada, možda i pretjerujemo, nije to toliko kritično u Sarajevu, pa ona dva na čaršiji su dovoljna da možeš za 3 minute doći do njih, odakle god. Kad malo razmislim, nije ni da po drugim gradovima to tako lahko ide, osim izuzeci kao što gore navedoh. Evo recimo u Zagrebu, nikako se ne sjećam tih javnih wc. Ne sjećam se gdje sam išao iako sam bio bezbroj puta :D Jednostavno, nisam obraćao pažnju.
U Lisabonu i Portu (barem su bili) besplatni, ali se ostavi "donacija" u prosjeku 1 euro. Jer su svi svjesni da ako ne ostave, sutra ih ne bi mogli koristiti, bili bi prljavi jer ne bi bilo čistača.

Građanska svijest.
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#299 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Messier »

Bob staza, Igman skakaonice, rusenje Skenderije i pravljenje funkcionalne dvorane.

Zicara i Vijecnica rijesene, nakon 20 godina.

Marsalka, ruina.
Hitno rjesenje tu treba.

Bembasa bazen, isto hitno rjesenje.

To je ono za sminkati grad, a svi su gradovi samo sminka svakako
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#300 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Messier »

Dalje, ulaganje u , posto je hljeba sve manje, u igre.
Kk Bosna isplatiti tricavih 10 miliona km za porez, uvrstiti je u budjet kantona , i davati joj pisljivih 5 miliona po sezoni i probati uci u Euroligu.
Renovirati skole kosarke u osnovnim skolama i na platu staviti mlade trenere koji bi vodili to.

Skolu hokeja pokrenuti, traziti u toj novoj dvorani na Skenderiji stalni led, renovirati hk bosnu, probati igrati bar austrijsku ligu, ako je ruska preskupa.
Post Reply