Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Hakiz
Posts: 39929
Joined: 30/07/2015 20:01

#201 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Hakiz »

Kafići i restorani u kojima se ne puši.
Hakiz
Posts: 39929
Joined: 30/07/2015 20:01

#202 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Hakiz »

Prostor, širina.
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#203 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by suspect_zero »

Majke mi sve vam šuplja priča, isto ste mogli staviti šta nedostaje Strgačini da bude bolja :oops: ....jbt., nemamo gradski prevoz...kraj priče.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#204 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by nosara »

Sarajevo je tacno onakvo kakvo zeli ogromna vecina stanovnika. A vlast je svih ovih godina samo koristila situaciju. Da se ne lazemo, to da je Sarajevo ikada bilo centar bilo cega je mit. Ali to malo sto smo, prije ovog zla idiokratije imali, smo forsirali, gurali, cijenili.

Kad postavis nakaradan sistem vrijednost, sve se rusi samo od sebe. Inercija.

Od "Jugoslovenskih dokumenata" i to u dva navrata, do crne rupe na kulturno-umjetnickoj mapi Evrope. A tako je u svim oblastima.

Ovdje se zivotari na dnu, bez obzira na pare. Jeftinoca je nacin zivota. Mladi ljudi, ogromna vecina, su bez ikakvih snova, ideala... naopako odgojeni, neobrazovani, plitki.

Nedostaju izuzetni entuzijasti da povuku, a ne vidim nikakav temelj, pa da se covjek ponada da bi u buducnosti moglo biti bolje.
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#205 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Ludzak »

nosara wrote: 26/12/2021 13:03 Sarajevo je tacno onakvo kakvo zeli ogromna vecina stanovnika. A vlast je svih ovih godina samo koristila situaciju. Da se ne lazemo, to da je Sarajevo ikada bilo centar bilo cega je mit. Ali to malo sto smo, prije ovog zla idiokratije imali, smo forsirali, gurali, cijenili.

Kad postavis nakaradan sistem vrijednost, sve se rusi samo od sebe. Inercija.

Od "Jugoslovenskih dokumenata" i to u dva navrata, do crne rupe na kulturno-umjetnickoj mapi Evrope. A tako je u svim oblastima.

Ovdje se zivotari na dnu, bez obzira na pare. Jeftinoca je nacin zivota. Mladi ljudi, ogromna vecina, su bez ikakvih snova, ideala... naopako odgojeni, neobrazovani, plitki.

Nedostaju izuzetni entuzijasti da povuku, a ne vidim nikakav temelj, pa da se covjek ponada da bi u buducnosti moglo biti bolje.
Sarajevo je moglo biti centar necega samo u Jugi, i to kada su se održavale ZOI.
pritchard
Posts: 609
Joined: 24/04/2011 19:02

#206 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by pritchard »

Mali osvrt, ne nužno po prioritetima...

1. Sarajevo treba srediti javni prijevoz i na tome se radi! Nove trole, novi tramvaji, nova pruga, širenje mreže, gradsko-prigradski vlak Talgo itd. Ovo nam je kao metro mada mnogi to ne vide. "Ma š'a ba, čuj prigradski do Pazarića i Visokog.. Sad će nam nagrnut seljaci ocam" ili "Oj, Allahu/Isuse/Zeuse, nisu u stanju ništa da urade, čuj voz do Pazarića, eh tugo moja, za više nismo ni sposobni"... :-) Zašto se nije prije radilo znamo. Sad možemo širiti defetizam, vraćati se u prošlost, kako smo najgori, kako smo j*bena Afrika, nemamo gradski prijevoz, ne znam ni ja šta ste sve pisali, a možemo i afirmativno pogledati da se ova velika stvar u našem gradu napokon rješava. I trenutačna mreža prijevoza, takva kakva je, loša i sa tisuću mana, je ipak najsloženija i najraznovrsnija na Balkanu nakon BG, ZG, Atene, Soluna i Sofije. Nismo mi ni prije rata kupovali najnovije tramvaje već drndali Tatre i Vašingtonce.

2. Sarajevo treba srediti kulturu življenja što se nadovezuje na prethodnu točku. To neće doći samo po sebi. Komunalna policija i kazne za destruktivce svih oblika. Izneseš trosjed kod kontejnera - kazna, stanari ne ulažu u fasade ili ulažu tako što oko svog stana urade neku pink varijantu - kazna, šaraš stanicu/fasadu - kazna, baciš papir - kazna, napraviš kuću gdje ti je ćejf - nema legalizacije već kugla i dinamit plus kazna, ložiš farmerke, garderobu, razno smeće, nuklearno gorivo, pokojnike i ne znam šta ne - kazna pa će narod naučiti. K'o moja profesorica matematike u osnovnoj. Evo tebi jedan (1) pa ti nauči. :D

3. Sarajevo treba srediti fasade. Naš grad, ovaj turistički dio od Muzeja do Kozje je jako lijep (uz par commie usera koji se mogu popraviti) i vrlo specifičan za Europu iako smo mi možda navikli pa nismo svjesni ili nam je onako, ok, bzvz. Baščaršija i uličice okolo, Tabija, Jajce, Ferhadija, Titova, Kulina bana, Mula Mustafe Bašeskije, Kralja Tomislava, Sutjeska, Ciglane, Alipašino, Hrasno itd itd. Sve divna naselja/ulice koje svjedoče o povijesti ovoga grada, odlični primjerci osmanske, srednjoeuropske, soc-realističke i moderne arhitekture... Grad bi prodisao! Gledam Rektorat, Pošta, NP, Čobanija, ALU, veleposlanstva itd, sve jako lijepo, a između njih one zgrade na Obali budi Bog s nama, pa bivša sinagoga i ono čime je zazidana, kao da je sad sve zapaljeno pa onako stoji. Sve se to treba dotjerati. Od Doma sindikata do Vijećnice da bude naš Nevski prospekt!

Meni osobno najgora fasada i naaaajveća sramota stanara/grada je kod Latinske ćuprije. At Mejdan, most, Muzej AU, pogled na Jajce i u po frke one sivo-smećkaste oronule fasade ispred kojih se slikaju tisuće turista i takvu sliku ponesu u svijet.

Image


Uhh, jesam rasteg'o. Bit će i nastavak. :)
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#207 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Iker C »

Definitivno Sarajevu fali recimo termin petkom i subotom navece u kojem bi se smjelo pucati iz vatrenog oruzja u vis ugostiteljskih objekata uz obavezu naknade materijalne stete i potpuna legalizacija upotrebe vatrenog oruzja na otvoreno pri cemu bi pucac morao voditi racuna da ne ozljedi nekoga ili ne nanese vecu mat. stetu.
User avatar
Impressum
Posts: 1256
Joined: 30/08/2018 13:01
Location: njih je zivot razocarao dok skakucu jer ne mrze Bosnu koja je sampion oooo oooo oooo

#208 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Impressum »

nosara wrote: 26/12/2021 13:03 Da se ne lazemo, to da je Sarajevo ikada bilo centar bilo cega je mit.
Sarajevo uvijek bilo sklono neutemeljenom idealiziranju i davanju samom sebi većeg značanja nego što ga zaista ima.
User avatar
Impressum
Posts: 1256
Joined: 30/08/2018 13:01
Location: njih je zivot razocarao dok skakucu jer ne mrze Bosnu koja je sampion oooo oooo oooo

#209 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Impressum »

Iker C wrote: 25/12/2021 19:38 Nedostaju kafici i restorani u kojima bi spiker najavljivao goste, tipa sada ulazi Fikret Hodzic vl. Srebrene maline i vozac skupocjenog vozila pa karakteristike vozila.
ovo je vrhunska ideja
bolju odavno nisam cuo
ko ovo uhoda ima miljone dauzme
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#210 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by foxlife »

Impressum wrote: 27/12/2021 13:24
nosara wrote: 26/12/2021 13:03 Da se ne lazemo, to da je Sarajevo ikada bilo centar bilo cega je mit.
Sarajevo uvijek bilo sklono neutemeljenom idealiziranju i davanju samom sebi većeg značanja nego što ga zaista ima.
u biti svi idealiziraju svoje kad je u pitanju bilo sta
u ovom slucaju gradovi i drzave
nema nigdje bosne ma sarajevo ima dusu ima ovo ima ono
pa normalno da je vecini ovo najbolje kad ostalo nisu ni vidjeli
najdalje putovanje makarska ljeti
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#211 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by mistek »

@pritchard, odličan početak :thumbup: U tačku 2 bih ja dodao i saobraćajnu kulturu. Angažovao bih mjesec dana policiju da luđački radi, piše kazne za svako nezaustavljanje pješacima na pješačkom, za svaki žmigavac, za svaki seljački manir u vožnji, parkiranje po trotoarima gdje se ne može proći kolicima također. Helem, te milione od kazni bih pametno uložio, a od naroda ipak pokušavao napraviti nešto :D Meni nema ništa gore nego kad vidim nađiđana auta svuda. Odem, parkiram u garažu kod Vijećnice, a vidim da su okolo načičkana auta po trotoarima, užasno ružno. Pređem most, između Vijećnice i čaršije isto nekakvi improvizovani parkinzi, auta nabacana. Kasnije krenem kroz Mula Mustafe Bašeskije, i gore auta na trotoaru, iza onog Jevrejskog hrama isto, sve to ne liči ni na šta.

I posebne kazne za uništavanje fasada. To treba dotjerati, staviti video nadzor i zakonski regulisati da za to nije kazna "nemoj više", nego da bubrezi cijeli život krv pišaju, ovako ili onako. Užasno je proći centrom i vidjeti neke neuredne grafite, potpisuje se i šara ko gdje stigne.

Dodati i rasvjetu, vjerovatno ćeš ti detaljnije o tome :D Plus, par dodatnih trgova ili uvezivanja šetnica koje se mogu napraviti.

Mada, dobar gradski prijevoz i rješenje ovih saobraćajnih problema bi već grad učinili dovoljno ok.
User avatar
Impressum
Posts: 1256
Joined: 30/08/2018 13:01
Location: njih je zivot razocarao dok skakucu jer ne mrze Bosnu koja je sampion oooo oooo oooo

#212 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Impressum »

grad Sarajevo, glavni grad jedne evrospke drzave, je uspio nesto sto nikome nije poslo za rukom
u cijeloj Evropi ili usudio bih se reci dunjaluku
a to je potpuno prazna zeljeznicka stanica
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#213 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by foxlife »

prvo gradjani sami da budu bolji bolji bi i grad bio
User avatar
Logovan
Posts: 94166
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#214 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Logovan »

Rijesiti problem sa parkingom. Podzemne garaze, nadzemne, ovakve, onakve. Na ovo se veze oslobadjanje saobracajnih traka od vozila i oslobadjanje autobuskih stajalista.
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#215 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by mistek »

Logovan wrote: 27/12/2021 15:03 Rijesiti problem sa parkingom. Podzemne garaze, nadzemne, ovakve, onakve. Na ovo se veze oslobadjanje saobracajnih traka od vozila i oslobadjanje autobuskih stajalista.
Daj Bože druže logovan :) Evo situacija koju navedoh par postova iznad, parking Vijećnica. Prođi kroz Avdage Šahinagića i dole iza samog trga, uvijek imaš 10-20 auta po trotoaru nađiđanih. Džaba garaža i mjesto u njoj. Bez policije koja popisuje to, nema promjene mentaliteta. :D

I da džabe daš parking, opet ćeš imati ove situacije, jer je ljudima prosto mrsko hodati i mijenjati navike kad ih niko ne kažnjava. Pa kod fabrike duhana, kod one zelenare, auta su redovno parkirana u traci, u sred raskrsnice, iako iza imaju 2-3 parking mjesta :D Ili evo stanice autobuske, kod gotovo svake imaš i parking u blizini, ali ljudima je lakše stati tu i završiti nešto. Ili spomenuta Mula Mustafe Bašeskije, nisam u životu prošao, a da nema auta parkiranih na trotoaru ili dijelom u traci. Ljudi prosto neće kad ne moraju.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#216 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by foxlife »

komunalna policija za pocetak i pauk sluzbu dati u koncesiju privatnicima
da vidite kako se onda postuje sve cak i vise od toga
User avatar
Nowicki
Posts: 266
Joined: 07/05/2020 15:20

#217 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Nowicki »

Kad smo kod komunalne policije, ne znam jesu li drugi to primijetili ali u pojedinim dijelovima Sa je nevjerovatno koliko se ostataka hljeba baca (kao hrana pticama) po travnjacima. prije svega Alipašino polje, Dobrinja i druga naselja u Novom gradu. Bukvalno se čitavi komadi hljeba ostave na travnjacima. Grozno izgleda, a koliko je to higijenski da ne spominjem.
pritchard
Posts: 609
Joined: 24/04/2011 19:02

#218 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by pritchard »

Dedera vi meni recite što točno mislite pod "Sarajevo - centar nečega"! Kao nekad smo bili centar nečega, više nismo pa kuku majko. :?

Iluzorno je očekivati da neki balkanski grad bude centar nečega u Europi/svijetu pa tako i naše Sarajevo što ne znači da se ne treba konstantno raditi na poboljšanju kvaliteta života, ozdravljenju gospodarstva itd. Svi gradovi Balkana manje-više muče muku i ni po čemu se nisu izdvojili na europskoj sceni.

@mistek Hvala, bit će i nastavak. Slažem se i sa ovim što si dodao. :thumbup:
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#219 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Hajvan »

Sarajevo je najpoznatiji grad bosanskog govornog podrucja, tzv bivse jugoslavije.
dovoljno
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#220 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by Hajvan »

Impressum wrote: 27/12/2021 14:03 grad Sarajevo, glavni grad jedne evrospke drzave, je uspio nesto sto nikome nije poslo za rukom
u cijeloj Evropi ili usudio bih se reci dunjaluku
a to je potpuno prazna zeljeznicka stanica
foxlife wrote: 27/12/2021 14:59 prvo gradjani sami da budu bolji bolji bi i grad bio
:thumbup: :thumbup:
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#221 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by BadBoy »

Nowicki wrote: 27/12/2021 16:06 Kad smo kod komunalne policije, ne znam jesu li drugi to primijetili ali u pojedinim dijelovima Sa je nevjerovatno koliko se ostataka hljeba baca (kao hrana pticama) po travnjacima. prije svega Alipašino polje, Dobrinja i druga naselja u Novom gradu. Bukvalno se čitavi komadi hljeba ostave na travnjacima. Grozno izgleda, a koliko je to higijenski da ne spominjem.
Katastrofa. Kad je bio lockdown i kad sam radio od kuće, svako jutro sam gledao hamšu kako istresa stoljanjak i posteljinu kroz prozor na sred glave ulice (Zagrebačka). Toliko o kulturi življenja u gradu.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#222 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by bitanga_sa_otesa »

Nowicki wrote: 27/12/2021 16:06 Kad smo kod komunalne policije, ne znam jesu li drugi to primijetili ali u pojedinim dijelovima Sa je nevjerovatno koliko se ostataka hljeba baca (kao hrana pticama) po travnjacima. prije svega Alipašino polje, Dobrinja i druga naselja u Novom gradu. Bukvalno se čitavi komadi hljeba ostave na travnjacima. Grozno izgleda, a koliko je to higijenski da ne spominjem.
seljacine sevap zaradjuju hranec letece pacove :run:
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#223 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by no_sikiriki »

BadBoy wrote: 27/12/2021 16:42
Nowicki wrote: 27/12/2021 16:06 Kad smo kod komunalne policije, ne znam jesu li drugi to primijetili ali u pojedinim dijelovima Sa je nevjerovatno koliko se ostataka hljeba baca (kao hrana pticama) po travnjacima. prije svega Alipašino polje, Dobrinja i druga naselja u Novom gradu. Bukvalno se čitavi komadi hljeba ostave na travnjacima. Grozno izgleda, a koliko je to higijenski da ne spominjem.
Katastrofa. Kad je bio lockdown i kad sam radio od kuće, svako jutro sam gledao hamšu kako istresa stoljanjak i posteljinu kroz prozor na sred glave ulice (Zagrebačka). Toliko o kulturi življenja u gradu.
Budite "zahvalni" da je kod vas samo hljeb, mrve , posteljina. Moje komšije misle da su ostaci njihovih ručkova stvoreni za trotoar i hranjenje uličnih pasa i ostalih životinja.
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#224 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by BadBoy »

no_sikiriki wrote: 27/12/2021 19:00
BadBoy wrote: 27/12/2021 16:42

Katastrofa. Kad je bio lockdown i kad sam radio od kuće, svako jutro sam gledao hamšu kako istresa stoljanjak i posteljinu kroz prozor na sred glave ulice (Zagrebačka). Toliko o kulturi življenja u gradu.
Budite "zahvalni" da je kod vas samo hljeb, mrve , posteljina. Moje komšije misle da su ostaci njihovih ručkova stvoreni za trotoar i hranjenje uličnih pasa i ostalih životinja.
Ima i pozitiva :D

Ima jedan papak parkira auto na trotoar odmah ispred zgrade pa kad ova istresa mrve ujutro mu bude orgija ptica po autu :lol:
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#225 Re: Šta nedostaje Sarajevu-Kako učiniti Sarajevo boljim?

Post by geralt »

Neisarane fasade. Starosjedioci su oguglali na skrabotine rulofa i ostale stoke, ali svakome ko dolazi sa strane pravi uzasno ruzan dojam, i od grada pravi ruglo.

Sto je najgore, nema rjesenja. Da se sutra sve fasade u gradu prefarbaju, stoka bi to shvatila kao izazov i u roku od sedam dana napravila jos gore stanje.
Post Reply