Pitanje za mlade i malo starije domacice

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#1 Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by quarterback »

Ves masina mi je bila i ostala cudnovata sprava koju jedva da razumijem.

Nekako sam savladao osnove u smislu - stavi stvari priblizno iste boje ako neces da ti bijele carape :shock: :lol: :lol: budu roze od gaća :shock: :lol: :lol: ali i dalje su mi velika misterija one DM krpice sto upijaju boju...

Ako stavim tu krpicu da li to znaci da mogu bas mijesati sve boje (ok osim bijelih...) bez puno straha ?

Lijep pozdrav svima :wink:
Woman
Posts: 314
Joined: 20/02/2010 17:45

#2 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by Woman »

ja tu krpicu stavim kad perem bijeli veš, da mi ne bi od recimo roze gaća sve postale takve. a za ostali veš ti ne treba, ja inače ne razvrstavam garderobu po boji kad perem, samo po materijalu.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#3 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by quarterback »

moja je dilema recimo ako perem zelenu majicu sa plavim farmerkama, ili recimo narandzastu sa ljubicastom majicom, da li bi krpica pomogla ? :-)

(ne spominji i materijale molim te, jos cu se vise zapetljati, dosta mi je temperatura pranja i boja) :-D
Woman
Posts: 314
Joined: 20/02/2010 17:45

#4 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by Woman »

pa perem ja farmerke sa majicama svih mogućih boja pa im ništa ne bude, ne treba ti za to krpica. jedino ako je neka plaho zajebana pa hoće obojit sve oko sebe, al s takvim se nisam susretala.
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#5 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by prilagodjena »

bijelo posebno,tamniju garderobu(crno,smeđe,tamno plavo) posebno i svijetlo opet posebno
stvar koju tek kupim uvijek prvi put operem ručno da istestiram pušta li boju (osim bijele,naravno)
to je sve :)
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#6 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by madnessa »

Bijelo perem isključivo sa bijelim i kvalitetnim peškirima drugih boja koji ne puštaju boju. Temperatura 90.
Veš u raznoraznim bojama perem na manjim temperaturama (30-60) skupa. Odvajam ono koje pušta boju i perem na ruke. Crvena je uvijek kritična i mora se provjeriti.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#7 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by quarterback »

hvala, popodne provodim test, samo da ne bude united colours of benetton :)
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#8 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by njonjica »

U bubanj prvo stavis upijac boja (krpicu) i onda ves raznih boja (bez bijele).
Na temperaturu 30* meni nikad jos nije pobojilo.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#9 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by quarterback »

program od 30 C mi ja malo felerican (prestao je raditi jednom kada sam stavio jastuk da se pere a zaboravio iskljuciti centrifugu pa sam imao malo skakutanja po kupatilu :lol: ), da li je velik problem ako upalim 60 ?
Hvala
zamzija
Posts: 1715
Joined: 08/08/2008 15:43

#10 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by zamzija »

madnessa wrote:Bijelo perem isključivo sa bijelim i kvalitetnim peškirima drugih boja koji ne puštaju boju. Temperatura 90.
Veš u raznoraznim bojama perem na manjim temperaturama (30-60) skupa. Odvajam ono koje pušta boju i perem na ruke. Crvena je uvijek kritična i mora se provjeriti.
Ja stavljam te krpice i uz bijeli veš / peškire / posteljinu
i uz šarenu odjeću ( ali tu stavim više krpica - 2, 3 ) i normalno na 30 ili 40 perem crvene, zelene, plave stvari ( jedino ne perem s tim bojama krem boje - ono bež, prljavo roza, boje bijele kafe ) to odvojeno perem
Tako da kada staviš te krpice, one upiju eventualno sivilo ili boje koje zajedno pereš. Naravno uz to koristim onaj nila color dakle detrdžent za šareni veš ( što dodatno očuva boje i onda ne puštaju )

Najvažnije ti je da svjetle i tamne stvari ne stavljaš zajedno i da čitaš uputstva na etiketama za pranje koje se nalaze unutar odjeće. I delikatne stvari kao što su ti svila pereš na ruke.

ja perem u veš mašini i zavjese, i deke, i jorgane, i tene i šarenu odjeću i svašta nešto - naravno ne sve zajedno :D
zamzija
Posts: 1715
Joined: 08/08/2008 15:43

#11 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by zamzija »

quarterback wrote:program od 30 C mi ja malo felerican (prestao je raditi jednom kada sam stavio jastuk da se pere a zaboravio iskljuciti centrifugu pa sam imao malo skakutanja po kupatilu :lol: ), da li je velik problem ako upalim 60 ?
Hvala
zavisi šta je u pitanju - ako je posteljina ( jastučnice , peškiri, čaršafi ) onda peri na 60 - ako su majice pantalone tj odjeća možeš i na 40 ( nemoj na 60 skupiće ti se ), provjeri etikete :)
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#12 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by quarterback »

naoruzan sveobuhvatnim znanjem idem put ves masine :run:

hvala :D
dona868
Posts: 90
Joined: 26/06/2011 13:41

#13 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by dona868 »

Od svega je najbitnija temperatura....ako stavis nesto u boji sa bijelim na 90 ja mislim da nema krpice koja ce to pokupiti.....na 60 krpica mozda ima efekta a na 40 mislim da nije potrebna...s tim da opet ne stavljas bas nesto skroz svijetlo sa tamnim :-D
User avatar
anelie
Posts: 160
Joined: 19/03/2011 11:37

#14 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by anelie »

ja to vise po materijalu nego po boji..i gledam etiketu

peskiri i posteljina na 60
kuhinjske krpe 90
farmerice,tamne carape,pamucne tamne majice,tamne muske gace 40
pamucna odjeca i djecija odjeca,u boji 40
vuna,tamnija osjetljiva odjeca-hlace,veste,kosulje,majice 30 i s tecnim deterdzentom,nila ili woolite
pidzame,grudnjaci,osjetljivo rublje,svjetlije veste opet posebno i na 30 s tecnim

i ja perem i tene i deke i jastuke i prostirke u masini,samo smanjim ceetrifugu na najslabiju ili iskljucim skroz,da ne
skace masina :)
immuno
Posts: 2024
Joined: 07/04/2010 11:05

#15 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by immuno »

ja te krpice stavljam kod svakog pranja i odvajam ves kako po boji tako i po vrsti materijala i nakon pranja nemam nekih nedefinisanih farbi
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#16 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by quarterback »

odjeca se pere, ako sutra vidite nekog uflekanog u gradu - to sam ja :zjev:
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#17 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by eluna »

quarterback wrote:odjeca se pere, ako sutra vidite nekog uflekanog u gradu - to sam ja :zjev:
pih - ponadah se dobrom smijehu - kad ono nisi javio detalje ....................... nisi fer :D
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#18 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by quarterback »

nisi vidjela nikog flekavog danas ?
:lol:
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#19 Re: Pitanje za mlade i malo starije domacice

Post by eluna »

quarterback wrote:nisi vidjela nikog flekavog danas ?
:lol:
pa i nisam .........................i nemoj mi reći da JOŠ nisi naučio sa tom hanumom za veš da petljaš :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply