Pitanje vezano za studiranje

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#26 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by nihil_ »

Imam prijatelja u mostaru, masinstvo studira ima jos malo do kraja, do prosle godine i stari mu je studiro na istom faksu zajedno s njim al eto stari mu zavrsio a ovaj ima jos malo. :-)
I sto je najbolje u svemu to njima ne predstavlja nista lose.
User avatar
Amer3000
Posts: 72
Joined: 25/08/2008 00:18

#27 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Amer3000 »

Lippenbekenntnis wrote:Sta mislite o ponovnom studiranju u 28-oj? Opcenito u "starijoj" dobi se odluciti skroz nesto novo poceti vezano za obrazovanje. Naravno bez idealiziranja i romanticnog pogleda na sve to.
Imam dosta poznanika i prijatelja koji su u tim godinama upisali fakultet. Dobar dio njih je već završio, a i ostali su pri kraju. Što se tiče statistike to je maltene završen posao, samo naprijed. :)
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#28 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by suncica24 »

Lippenbekenntnis wrote:hvala na odgovorima! :)

mislim, vec imam zavrsen faks i kajem se sto nisam vec davno pocela nesto drugo. razlozi su kompleksni, ali ne radi se o tome da sam cijeli zivot u potrazi za samom sobom, vec da je to prvi put. :D

zaista respekt onima koji su na vrijeme skontali i promijenili faks!
Ja sam na 2/3 faksu (ah ti odsjeci :roll: ), nakon zavrsenog jednog ne hvalim se maaaajke mi :P
Ono sto ti mogu reci jeste da mislim da tek sad zrelo gledam na materiju koju izucavam, da je razlika u razumijevanju i pristupu "drasticna" (sto bi Nadrealisti rekli), obuhvatnija, ozbiljnija i da mi je puno lakse, iako je ponekad tesko uskladiti sve obaveze.
Takodjer primjecujem da su profesori u nastupu prema meni puno ozbiljniji, puno siri, sto vjerovatno ima veze i s mojim stavom prema studiju, ali i sa njihovim vidjenjem mene kao studenta (iako, ne zelim generalizovati, buduci da znam dosta "studentarije" koja je ako ne i ozbiljnija od mene).
Tako da ja mogu reci da... ne vidim cemu uopste dilema. :)

Jedini problem na koji ja nailazim i zid o koji udaram glavom jeste... birokratija. Smori!
Posebno kad nemas vremena da pola dana sjedis na faksu u ganjas tetu koja ce te odvesti do tete da bi te ona uputila na tetu...
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#29 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by niko_niko_kao_ja »

ko se odluci za to, samo naprijed, svaka mu cast :thumbup: , ja vise ne bih ni da mi placaju :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#30 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by JThomas »

sestro draga nije ti sto godina... :-)

završe ljudi u pedeset i šezdeset osmoj, a ti baš sama sebe postarala...,
immuno
Posts: 2024
Joined: 07/04/2010 11:05

#31 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by immuno »

zar su godine ikad bile pitanje za skolovanje samo naprijed i neces zazaliti sigurnooooo......sretno :)
User avatar
Lippenbekenntnis
Posts: 193
Joined: 08/09/2008 20:50

#32 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Lippenbekenntnis »

puno hvala! zaista mnogo pozitivnih komentara. :)

mislim, mozda i nije to tako komplikovano kako zamisljam.

prvi faks je bio pravo mrcvarenje i bas je bilo mukotrpno to privesti kraju.

moram spomenuti da su i olaksavajuce okolnosti to sto se ne nalazim u Bosni i sto se tice aspekta birokratije je mnogo jednostavnije.

pored toga, taj smjer koji bi uskoro studirala zaista nema veze sa prethodnim. to bi bio skroz neki novi put. ne radi se o tome da bi me jos jedan fakultet doveo dalje u mojoj karijeri, vec je vise usmjereno na sirenje vlastitog horizonta kroz obrazovanje. :D u odredjenim godinama je u mom slucaju doslo do pomjeranja vrijednosti i usko vezano s tim i spoznaja o vlastitoj povrsnosti kao i povrsnom pristupu onome cime se bavim.
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#33 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by nihil_ »

Lippenbekenntnis wrote:puno hvala! zaista mnogo pozitivnih komentara. :)

mislim, mozda i nije to tako komplikovano kako zamisljam.

prvi faks je bio pravo mrcvarenje i bas je bilo mukotrpno to privesti kraju.

moram spomenuti da su i olaksavajuce okolnosti to sto se ne nalazim u Bosni i sto se tice aspekta birokratije je mnogo jednostavnije.

pored toga, taj smjer koji bi uskoro studirala zaista nema veze sa prethodnim. to bi bio skroz neki novi put. ne radi se o tome da bi me jos jedan fakultet doveo dalje u mojoj karijeri, vec je vise usmjereno na sirenje vlastitog horizonta kroz obrazovanje. :D u odredjenim godinama je u mom slucaju doslo do pomjeranja vrijednosti i usko vezano s tim i spoznaja o vlastitoj povrsnosti kao i povrsnom pristupu onome cime se bavim.
Nisi u bosni? Pa to je onda 100X lakse i bezbolnije
User avatar
Lippenbekenntnis
Posts: 193
Joined: 08/09/2008 20:50

#34 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Lippenbekenntnis »

JThomas wrote:sestro draga nije ti sto godina... :-)

završe ljudi u pedeset i šezdeset osmoj, a ti baš sama sebe postarala...,
jedan ezoterican odgovar:

ja imam staru dusu :D
User avatar
Lippenbekenntnis
Posts: 193
Joined: 08/09/2008 20:50

#35 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Lippenbekenntnis »

@ nihil

da, imas pravo. moj problem je samo odluka, ukoliko odlucim, onda sam zaista svjesna da je mnogo jednostavnije i bezbolnije.
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#36 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by skvo »

Koliko te bodre, i meni dodje da nesto upisem :lol:

Samo naprijed :)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#37 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by ljubav_aha »

nihil_ wrote:
Nisi u bosni? Pa to je onda 100X lakse i bezbolnije
zar je u bosni teze :D ja znam ,da treba zagrijati stolicu bilo gdje ,skolovanja i certifikati u 4 drzave :-D
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#38 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by nihil_ »

ljubav_aha wrote:
nihil_ wrote:
Nisi u bosni? Pa to je onda 100X lakse i bezbolnije
zar je u bosni teze :D ja znam ,da treba zagrijati stolicu bilo gdje ,skolovanja i certifikati u 4 drzave :-D
Not sure if serious...?

Naravno da je teze, iz milion i jednog razloga
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#39 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by ljubav_aha »

nihil_ wrote:
ljubav_aha wrote:
nihil_ wrote:
Nisi u bosni? Pa to je onda 100X lakse i bezbolnije
zar je u bosni teze :D ja znam ,da treba zagrijati stolicu bilo gdje ,skolovanja i certifikati u 4 drzave :-D
Not sure if serious...?

Naravno da je teze, iz milion i jednog razloga
moje licno iskustvo kaze, NE :-D svaki faks u drugoj drzavi je specifican :)

kad bi raja imala bolji pristup literaturi tokom skolovanja,bilo bi lakse , plus nasi profesori :-)

mene raja iz HR kontaktira u vezi literature i radova za finalne radove :|
User avatar
Lippenbekenntnis
Posts: 193
Joined: 08/09/2008 20:50

#40 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Lippenbekenntnis »

ljubav_aha wrote:
nihil_ wrote:
Nisi u bosni? Pa to je onda 100X lakse i bezbolnije
zar je u bosni teze :D ja znam ,da treba zagrijati stolicu bilo gdje ,skolovanja i certifikati u 4 drzave :-D

ukoliko se covjek fokusira samo na sebe i svoj mikrosvijet, zanemari sta se oko njega desava, pri tome ima dobre uslove za studiranje onda nije problem studirati u bosni.

ovo se naravno ne odnosi na tebe, jer te ne poznajem.
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#41 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by nihil_ »

ljubav_aha wrote:
moje licno iskustvo kaze, NE :-D svaki faks u drugoj drzavi je specifican :)

kad bi raja imala bolji pristup literaturi tokom skolovanja,bilo bi lakse , plus nasi profesori :-)

mene raja iz HR kontaktira u vezi literature i radova za finalne radove :|
-.-
Ti si moj idol

Elem tema nije, "hajmo se hvaliti" vec je tema "da li ponovo upisati faks sa 27+... godina".

Eh sad ja kazem da je teze u bosni iz vise razloga, prvi razlog, a ujedno i najveci razlog sto je teze, su finansije, kako finansirati, vjerovatno ne zivis u bosni pa ni ne znas kakvo je stanje. Tesko je naci posao, kad ga i nadjes pitanje je hoces li biti placen, da li ce te jahati poslodavac da radis i vise od propisanog radnog vremena, nadodaj na to sve da jos i trebas studirati.
Drugi razlog je opste stanje sa obrazovnim sistemom, u kratko ne znas ko pije a ko placa.
Treci razlog je opste stanje u drzavi i drustvu odnosno stanje apatije i beznadja sto djeluje jako demotivirajuce na sve pa samim tim i na studente.
Cetvrti razlog jeste konzervativna sredina koja voli da zabada nos gdje mu nije mjesto i koja ce ismijavati i komentarisati to sto si ponovo upis'o faks sa 27+ godina.
itd...itd..


Je li kontas sad ili da ti spelujem?
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#42 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by ladyblue18 »

ljubav_aha wrote:
zar je u bosni teze :D ja znam ,da treba zagrijati stolicu bilo gdje ,skolovanja i certifikati u 4 drzave :-D

moje licno iskustvo kaze, NE :-D svaki faks u drugoj drzavi je specifican :)
Tvoje licno iskustvo je vjerovatno vezano za period prije nekoliko decenija.

Ne samo da je teze po pitanju neuredjenosti univerziteta, novca, korupcije, sikaniranja od strane profesora, obaranja po 10 puta samo da ti uzme pare...da nastavljam dalje ili ti je ovo dovoljno?

Nego je i, da ne zaboravimo u BiH se na ljude koji sa 30ak a kamoli vise godina uzmu studirati gleda kao na cudake i budale.

Zato ziva bila, probudi se vise iz te iluzije koju imas o BiH. I shvati da svijet nije krojen prema tvojoj mjeri nit je sve onako kako je tebi bilo. Postoje i drugacija iskustva.

I ponovi nam jos koji put da imas diplome iz 4 drzave, nismo zapamtili prethodnih 10ak bar. :-)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#43 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by ljubav_aha »

nihil_ wrote:
ljubav_aha wrote:
moje licno iskustvo kaze, NE :-D svaki faks u drugoj drzavi je specifican :)

kad bi raja imala bolji pristup literaturi tokom skolovanja,bilo bi lakse , plus nasi profesori :-)

mene raja iz HR kontaktira u vezi literature i radova za finalne radove :|
-.-
Ti si moj idol

Elem tema nije, "hajmo se hvaliti" vec je tema "da li ponovo upisati faks sa 27+... godina".

Eh sad ja kazem da je teze u bosni iz vise razloga, prvi razlog, a ujedno i najveci razlog sto je teze, su finansije, kako finansirati, vjerovatno ne zivis u bosni pa ni ne znas kakvo je stanje. Tesko je naci posao, kad ga i nadjes pitanje je hoces li biti placen, da li ce te jahati poslodavac da radis i vise od propisanog radnog vremena, nadodaj na to sve da jos i trebas studirati.
Drugi razlog je opste stanje sa obrazovnim sistemom, u kratko ne znas ko pije a ko placa.
Treci razlog je opste stanje u drzavi i drustvu odnosno stanje apatije i beznadja sto djeluje jako demotivirajuce na sve pa samim tim i na studente.
Cetvrti razlog jeste konzervativna sredina koja voli da zabada nos gdje mu nije mjesto i koja ce ismijavati i komentarisati to sto si ponovo upis'o faks sa 27+ godina.
itd...itd..


Je li kontas sad ili da ti spelujem?
ma nije bilo samo-hvalisanje,ja sam pisala o progrmima skolovanja,i nedostatku literature,ne o faktorima koje si spomenuo,to je razumljivo ,kad nemas novac,nije dobro,bze obzira na lokaciju zivljenja :|
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#44 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by ljubav_aha »

ladyblue18 wrote:
ljubav_aha wrote:
zar je u bosni teze :D ja znam ,da treba zagrijati stolicu bilo gdje ,skolovanja i certifikati u 4 drzave :-D

moje licno iskustvo kaze, NE :-D svaki faks u drugoj drzavi je specifican :)
Tvoje licno iskustvo je vjerovatno vezano za period prije nekoliko decenija.

Ne samo da je teze po pitanju neuredjenosti univerziteta, novca, korupcije, sikaniranja od strane profesora, obaranja po 10 puta samo da ti uzme pare...da nastavljam dalje ili ti je ovo dovoljno?

Nego je i, da ne zaboravimo u BiH se na ljude koji sa 30ak a kamoli vise godina uzmu studirati gleda kao na cudake i budale.

Zato ziva bila, probudi se vise iz te iluzije koju imas o BiH. I shvati da svijet nije krojen prema tvojoj mjeri nit je sve onako kako je tebi bilo. Postoje i drugacija iskustva.

I ponovi nam jos koji put da imas diplome iz 4 drzave, nismo zapamtili prethodnih 10ak bar. :-)
namam iluzije o BiH ,vec iskustvo :|

prije mjeseca dana razgovarala sam sa profesorom inziinjer masinac,predaje u SA,znam sto se desava :|
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#45 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by ladyblue18 »

ljubav_aha wrote:
namam iluzije o BiH ,vec iskustvo :|

prije mjeseca dana razgovarala sam sa profesorom inziinjer masinac,predaje u SA,znam sto se desava :|
Kao sto ti rekoh gore, tvoje iskustvo od prije hej hej godina je totalno nevazece danas, nit ima kakve veze sa drustvom i drzavom danas.
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#46 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by alica.k »

ladyblue18 wrote:Tvoje licno iskustvo je vjerovatno vezano za period prije nekoliko decenija.

Ne samo da je teze po pitanju neuredjenosti univerziteta, novca, korupcije, sikaniranja od strane profesora, obaranja po 10 puta samo da ti uzme pare...da nastavljam dalje ili ti je ovo dovoljno?

Nego je i, da ne zaboravimo u BiH se na ljude koji sa 30ak a kamoli vise godina uzmu studirati gleda kao na cudake i budale.

Zato ziva bila, probudi se vise iz te iluzije koju imas o BiH. I shvati da svijet nije krojen prema tvojoj mjeri nit je sve onako kako je tebi bilo. Postoje i drugacija iskustva.

I ponovi nam jos koji put da imas diplome iz 4 drzave, nismo zapamtili prethodnih 10ak bar. :-)
:thumbup:

normalno da je svugdje tesko zavrsit fakultet po pitanju ucenja, treba zasukat rukave, al ovdje u regionu je specificno jer ima veze sa svim osim sa ucenjem.
User avatar
Lippenbekenntnis
Posts: 193
Joined: 08/09/2008 20:50

#47 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Lippenbekenntnis »

skvo wrote:Koliko te bodre, i meni dodje da nesto upisem :lol:

Samo naprijed :)
nemoj me sad zezat. :D
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#48 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by ladyblue18 »

alica.k wrote:
al ovdje u regionu je specificno jer ima veze sa svim osim sa ucenjem.
Uglavnom to je to.
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#49 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by Mr. Brightside »

istina je da diploma UNSA vrijedi(važi) samo u sarajevskom kantonu i nigdje drugo sto se tice BiH ?
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#50 Re: Pitanje vezano za studiranje

Post by alica.k »

Mr. Brightside wrote:istina je da diploma UNSA vrijedi(važi) samo u sarajevskom kantonu i nigdje drugo sto se tice BiH ?
ne. ja sam u kontaktu sa univerzitetom u manchesteru jer hocu na master tamo i oni priznaju nasu BA i MA diplomu najnormalnije.
Post Reply