Maslac ili margarin u kolačima

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Šizika
Posts: 694
Joined: 10/03/2010 18:39
Contact:

#1 Maslac ili margarin u kolačima

Post by Šizika »

Zanima me šta koristite kad pravite kolače.
Znam da je margarin čista plastika i da je jako nezdrav, ali ja ga ipak koristim u kolačima sa kremama, dok za suhe kolače koristim maslac, jer sa margarinom budu pretvrdi.

E sad, možda sam potrefila na takve marke, ali meni maslaci imaju neki jak miris i kolači mi se "čuju" na njega. Što bi moja nena rekla ima neku žestinu.

Koristila sam Dar prirode, Zbregov, Dukat, neki njemački.. Nisam probala Megle.

Koji vi koristite i u koje kolače stavljate margarin, a u koje maslac.

Još da napomenem da za cijenu jednog maslaca možeš kupiti 3-4 margarina. Stvarno su preskupi.

PS jeste li ikad u kolačima koristili Zvijezda biljni mrs. To mi je nešto nezamislivo, a ima ona reklama o hurmašicama, kadaifu i baklavi sa tim maslom tj mrsom :D
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#2 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by alica.k »

Image

sad iskljucivo ovaj.
etoja
Posts: 43
Joined: 15/08/2011 13:46

#3 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by etoja »

ja koristim Dukatov maslac.
a u kolace/kreme stavljam ili sam maslac, ili kombinujem pola maslaca pola margarina.
a da je skup, jest, maslac je preskup :sad:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#4 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by plain vanilla »

u kolace i torte margarin..ne pravim one s puno margarina, gdje bi se mogao osjetiti
(onaj za kreme)

u baklavu njemacki puter Gold, jedan od najskupljih, ali i najbolji
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#5 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by ladyblue18 »

Kao sto rekoh nekidan, puter u 95% slucajeva. Jeste skuplji, ali ne mogu mi se porediti kolaci sa puterom i sa margarinom.
U kreme obavezno uvijek puter, a za kekse recimo mogu i margarin uzeti s tim sto mi nikada ne ispadnu hrskavi kao sa puterom.

I ne mogu se bas 3-4 margarina uzeti za cijenu jednog putera, mozda 2 ona zvijezdina. :D

Btw sto se tice biljnog mrsa, ja ne bih. Dosta zena ga koristi, ali meni nesto odbojan. :-?
User avatar
anelie
Posts: 160
Joined: 19/03/2011 11:37

#6 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by anelie »

koristim uglavnom dukat i zbregov MASLAC,ponekad i meggle,probala sam i gold.meni to sve isto.izbjegavam margarin koliko god mogu,ne znam zasto imam averziju prema margarinu.bolje bi mi bilo da se cigareta okanem,al et :D
meni maslac mirise kad se peku kolaci,keksi se ne mogu porediti s margarinom i s maslacem.
u kreme isto stavljam maslac iskljucivo.ako moram koristiti margarin,uzmem onaj za kremeImage

e jedino u pire krompir stavim malo margarina jer mi tu maslac ne odgovara.
sto ljudi,sto cudi.
User avatar
Šizika
Posts: 694
Joined: 10/03/2010 18:39
Contact:

#7 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by Šizika »

I ne mogu se bas 3-4 margarina uzeti za cijenu jednog putera, mozda 2 ona zvijezdina.
Ja nigdje nisam našla maslac jeftiniji od 3,5 KM, a zvijezda margarin je 1-1,10 KM.

Možda je sve stvar navike ali meni se maslac uvijek osjeti u suhim kolačima, dok s margarinom nije takav slučaj, mada, kako rekoh, s margarinom budu dosta tvrđi kolačići.

A inače gdje god u receptima piše 1 margarin tj 250g ja stavim pola i vjerujte bude dovoljno čvrsto.
Inače grozim se onog šmeka margarina u kolačima iz slastičarnih.
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#8 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by Margita81 »

ja bas volim miris i okus maslaca tako da mi uopce ne smeta ako se "cuje" u kolacima, dapace.
Kljblj
Posts: 300
Joined: 14/02/2011 18:08

#9 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by Kljblj »

Njemački puter Oldenburger u Klas prodavnicama košta 3,35 KM (bio i 3,25, ali poskupio nedavno :) ), to je najjeftinije od bilo koje druge prodavnice. Ja ne vidim veliku razliku u puterima, osim u cijeni, jedino što je onaj tuzlanski puter užasan, ono nije puter, ono je katastrofa. Inače mi se čini da je u Konzumu puter najskuplji, onaj Meggle u Konzumu u BBI-u 5 KM! :shock:
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#10 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by ladyblue18 »

Naatasha wrote:
Ja nigdje nisam našla maslac jeftiniji od 3,5 KM, a zvijezda margarin je 1-1,10 KM.
Kod nas je od 3,80 do 4,50 kako gdje i kako koji...ali margarin je blizu 2 markice ako se dobro sjecam.
Kljblj wrote:Njemački puter Oldenburger u Klas prodavnicama košta 3,35 KM (bio i 3,25, ali poskupio nedavno :) ), to je najjeftinije od bilo koje druge prodavnice. Ja ne vidim veliku razliku u puterima, osim u cijeni, jedino što je onaj tuzlanski puter užasan, ono nije puter, ono je katastrofa. Inače mi se čini da je u Konzumu puter najskuplji, onaj Meggle u Konzumu u BBI-u 5 KM! :shock:
Fala za info. :D
Sto se tice tog od 5 KM...eh pa to je Konzum i povrh svega to je BBI :mrgreen:

I da, slazem se za tuzlanski...sta je ono zaboga :cry:
User avatar
butterfly_01
Posts: 548
Joined: 13/02/2011 23:18

#11 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by butterfly_01 »

ja koristim samo maslac za kreme i kolace. i kupujem domaci, Dar Prirode Tuzlanski... samo taj
a kreme obicno pravim bez maslaca, navukla sam se na kremu sa vrhnjem i cokoladom.
koliko vrhnja toliko cokolade..mmm
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#12 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by biscanka2 »

Za kolace kao keksi koristim maslac a nekad pola maslac pola margarin..
Tko ima probleme sa masnocom u krvi preporucuje se koristenje margarina. :sad:
Nemam tih problema,ali sto kazu bolje sprijeciti nego lijeciti, zbog toga cesto
stavim pola, pola.
Inace maslac mi je ukusniji. :-)
Za kreme koristim vrhnju (slatku).
Za tvrde kolace (u vidu keksa) kad ih napravim,stavim da se ohlade pa onda slozim u
za to predvidjenu kutiju ili posudu sa poklopcom s tim sto na vrh kolaca stavim jabuku.
Jabuka daje vlagu tako da kolaci ne ostanu tvrdi. ;-)
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#13 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by immuno »

Puter je bezobrazno skup mada kad pravim kolace bilo koje vrste (torte,kekse,kreme,baklavu) koristim puter.Margarin nevolim mu niti okus a miris pogotovu.Sto se tice unosenja masnoca u organizam nastojim da suncokretovo ulje zamijenim maslinovim gdje god je moguce a kolace nepravim svaki dan :-)
User avatar
Šizika
Posts: 694
Joined: 10/03/2010 18:39
Contact:

#14 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by Šizika »

A koji to tuzlanski ne valja, jel Dar priode? Baš sam ga juče koristila.
FX1
Posts: 138
Joined: 01/08/2005 17:28

#15 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by FX1 »

ovo sam pronasao...interesantno. cak izgleda da je i istinito.


Margarin je izvorno stvoren radi debljanja purana. Kad je izazvao pomor purana, ljudi koji su uložili sav novac u istraživanja, željeli su vratiti uloženo. Tako su zbili glave kako bi smislili – što učiniti s tim proizvodom, kako bi vratili novac? Margarin je u to doba bio bijela tvar, ni najmanje nalik na hranu, pa su mu dodali žutu boju i počeli prodavati ljudima kao zamjenu za maslac. Kako vam se to sviđa? Smislili su još i dodatnu mudrost: dodali su margarinu različite okusne tvari.

ZNATE LI UOPĆE... Koja su razlike između margarina i maslaca?

I margarin i maslac imaju približno istu kalorijsku vrijednost.Ali, konzumiranje margarina može povećati srčane bolesti kod žena za 53% u odnosu na konzumiranje maslaca, kako to navodi najnovije istraživanje Harvard Medicala.

O MASLACU
Maslac je nešto bogatiji zasićenim masnoćama (8 grama) u odnosu na margarin (5 grama).
Jedenje maslaca povećava apsorpciju mnogih drugih hranjivih tvari iz drugih namirnica.
Maslac ima mnoge hranidbene prednosti, dok ih margarin ima svega nekoliko – a i to zahvaljujući tvarima koje su dodane u njega!
Maslac je mnogo ukusniji od margarina i može pojačati i poboljšati okus druge hrane.
Maslac je dio prehrane stoljećima, dok je margarin ušao u uporabu prije nepunih 100 godina.

A SAD, O MARGARINU...
Vrlo mu je visok sadržaj masnih kiselina.
Utrostručuje pogibao od oboljenja srčanih žila.
Povećava ukupan kolesterol i LDL (loši kolesterol) te smanjuje HDL (dobar kolesterol).
Povećava peterostruko pogibao od raka.
Smanjuje kakvoću majčinoga mlijeka.
Smanjuje imunitet i imune reakcije organizma.
Smanjuje proizvodnju inzulina.
I sada ona najpogubnija činjenica... I TO JE OSOBITO ZANIMLJIVO!
Margarine je tek JEDNU MOLEKULU udaljen od toga da bude PLASTIKA... I ima 27 sastojaka kao i BOJE!

Već i ove činjenice dovoljne su za izbjegavanje margarina do konca života, kao i svega ostalog što je hidrogenizirano (što znači da je dodan vodik, mijenjajući time molekularnu strukturu dotične tvari...).

Poslužite se i sami pokusom:

Kupite kutiju margarina i ostavite je otvorenu u garaži ili na nekom sjenovitom mjestu. Nakon nekoliko dana, zamijetit ćete nekoliko pojedinosti:

* ni jedna muha, pa čak ni one dosadne sitne voćne mušice, ne će ni prići margarinu (to bi vam trebalo nešto reći...)
* margarin se ne će pokvariti ni promijeniti miris, a to zato jer nema hranidbene vrijednosti. I ništa ne će narasti na njemu: ni gljivice, ni plijesni... Čak ni oni sićušni mirkoorganizmi ne će na margarinu naći podlogu na kojoj bi se udomili. A zašto? Zato jer je margarin gotovo plastika. Biste li rastopili svoju plastičnu posudu i namazali je na svoju plošku kruha?

[url]http://en.wikipedia.org/wiki/Margarine[/url]
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#16 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by BJB »

Ja sam to davno dobila mailom i prestala jesti margarin u potpunosti. Maslac, maslo, ulje ili nista.
U kolace maslac, u kreme maslac ili vrhnje..
U odbranu margarina, tata mi jede margarin, on ga voli i bas ga briga sto je plastika, helem jednu kutiju duugoooo nije otvarao, bila iza djemova i otvorim je ja -kad pozelenio..
Znaci moze se ubudjati..
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#17 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by fatamorgana »

I Marlon Brando je koristio samo maslac, nikad magarin ....
User avatar
Šizika
Posts: 694
Joined: 10/03/2010 18:39
Contact:

#18 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by Šizika »

fatamorgana wrote:I Marlon Brando je koristio samo maslac, nikad magarin ....

:lol:
User avatar
thea
Posts: 1166
Joined: 04/10/2011 23:05

#19 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by thea »

ja sam veliki amaterski kuhar.

Nikad u svom zivotu nisam pripremila kolac a ni hranu sa margarinom ili nekom drugom zamjenskom smesom.
Iskljucivo samo PUTER.

Megle je super, a o ostali prozvodaci nisu lose. Samo dakle puter.
User avatar
malenna
Posts: 202
Joined: 23/11/2006 17:42

#20 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by malenna »

Ja za sve koristim maslac, i za suhe kolace i za kreme, u mojoj kuci margarin je zabranjen. Zaista nikad ne koristim margarin, ni za dorucak.
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#21 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by biscanka2 »

FX1 wrote:ovo sam pronasao...interesantno. cak izgleda da je i istinito.


Margarin je izvorno stvoren radi debljanja purana. Kad je izazvao pomor purana, ljudi koji su uložili sav novac u istraživanja, željeli su vratiti uloženo. Tako su zbili glave kako bi smislili – što učiniti s tim proizvodom, kako bi vratili novac? Margarin je u to doba bio bijela tvar, ni najmanje nalik na hranu, pa su mu dodali žutu boju i počeli prodavati ljudima kao zamjenu za maslac. Kako vam se to sviđa? Smislili su još i dodatnu mudrost: dodali su margarinu različite okusne tvari.

ZNATE LI UOPĆE... Koja su razlike između margarina i maslaca?

I margarin i maslac imaju približno istu kalorijsku vrijednost.Ali, konzumiranje margarina može povećati srčane bolesti kod žena za 53% u odnosu na konzumiranje maslaca, kako to navodi najnovije istraživanje Harvard Medicala.

O MASLACU
Maslac je nešto bogatiji zasićenim masnoćama (8 grama) u odnosu na margarin (5 grama).
Jedenje maslaca povećava apsorpciju mnogih drugih hranjivih tvari iz drugih namirnica.
Maslac ima mnoge hranidbene prednosti, dok ih margarin ima svega nekoliko – a i to zahvaljujući tvarima koje su dodane u njega!
Maslac je mnogo ukusniji od margarina i može pojačati i poboljšati okus druge hrane.
Maslac je dio prehrane stoljećima, dok je margarin ušao u uporabu prije nepunih 100 godina.

A SAD, O MARGARINU...
Vrlo mu je visok sadržaj masnih kiselina.
Utrostručuje pogibao od oboljenja srčanih žila.
Povećava ukupan kolesterol i LDL (loši kolesterol) te smanjuje HDL (dobar kolesterol).
Povećava peterostruko pogibao od raka.
Smanjuje kakvoću majčinoga mlijeka.
Smanjuje imunitet i imune reakcije organizma.
Smanjuje proizvodnju inzulina.
I sada ona najpogubnija činjenica... I TO JE OSOBITO ZANIMLJIVO!
Margarine je tek JEDNU MOLEKULU udaljen od toga da bude PLASTIKA... I ima 27 sastojaka kao i BOJE!

Već i ove činjenice dovoljne su za izbjegavanje margarina do konca života, kao i svega ostalog što je hidrogenizirano (što znači da je dodan vodik, mijenjajući time molekularnu strukturu dotične tvari...).

Poslužite se i sami pokusom:

Kupite kutiju margarina i ostavite je otvorenu u garaži ili na nekom sjenovitom mjestu. Nakon nekoliko dana, zamijetit ćete nekoliko pojedinosti:

* ni jedna muha, pa čak ni one dosadne sitne voćne mušice, ne će ni prići margarinu (to bi vam trebalo nešto reći...)
* margarin se ne će pokvariti ni promijeniti miris, a to zato jer nema hranidbene vrijednosti. I ništa ne će narasti na njemu: ni gljivice, ni plijesni... Čak ni oni sićušni mirkoorganizmi ne će na margarinu naći podlogu na kojoj bi se udomili. A zašto? Zato jer je margarin gotovo plastika. Biste li rastopili svoju plastičnu posudu i namazali je na svoju plošku kruha?

http://en.wikipedia.org/wiki/Margarine
:shock:
Ovamo ( u NJemackoj ) po pitanju hrane dosta te kontrole i analize rade i
cim neso negativno ustanove po medijima opominju i upozoravaju potrosace.
O margarinu ovako nesto jos nisam cula. :sad:
Mazda sam i propustila. Morat cu malo resesirati. :?
User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#22 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by Vipera berus »

Moderni margarini kakve danas proizvode napredni proizvođači, u potpunosti udovoljavaju današnjim visokim nutricionističkim kriterijima. Ne sadrže trans masne kiseline, a obzirom da se proizvode od biljnih masnoća, ne sadrže ni kolesterol (dok 100 grama maslaca sadrži 178 mg kolesterola).
Bogati su u mastima topivim vitaminima i tako osiguravaju apsorpciju tih neophonih sastojaka. Postoje namjenski margarini za pripremu jela i slastica i mazivi margarini s optimalnim sastavom masnoća.

Biljni steroli i stanoli dodaju se u neke margarine zbog sposobnosti snižavanja kolesterola. Istraživanja su pokazala da konzumacija oko 2 grama dnevno, osigurava smanjenje LDL kolesterola od oko 10%. Spoj prolazi kroz crijeva bez ulaska u krvotok ili limfu. Njegova prisutnost, međutim, smanjuje količinu kolesterola, koji tijelo apsorbira iz hrane.


U direktivama Europske unije, margarin je definiran kao:

Vodeno-uljna emulzija koja potječe od biljnih / životinjskih masti (mliječna mast), čiji je udio masti od najmanje 80%, ali manje od 90%, koji ostaju u krutom stanju na temperaturama do 20° C.

Margarini ne mogu imati mliječne masti više od 3%. Miješani namazi mogu imati mliječne masti između 10% i 80%.

Margarin koji sadrži 39-41% masti naziva se ''light margarin''.
Margarin koji sadrži 60-62% masti naziva se ''margarin s reduciranom masnoćom''.
Margarini s bilo kojim drugim postotkom masti (višim od 62%) nazivaju se ''masni margarin''.

Mnoge države članice trenutačno zahtijevaju obvezan dodatak vitamina A i D za margarin i masne namaze iz razloga javnog zdravstva.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#23 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by talić »

kakav crni margarin, najveće smeće. Proizvodi se od biljnih masti ali smije sadržavati i masti životinjskog porjekla i riblje ulje. Hidrogenizacijom nastaju zasićene masti i transmasti koje organizam ne prepoznaje i ne zna jadan kud bi s njima. Kada odlučujete šta da jedete onda uvjek birajte namirnice koje ljudi konzimiraju već hiljadama ili još bolje desetinama hiljada godina. Tako da su povrće, voće, meso, orašasti plodovi, hrana koja nam je mnogo duže poznata nego žitarice, mliječni proizvodi, a posebno ove novotarije pune "stabilizatora, regulatora, konzervansa,..."
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#24 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by pustopoljina »

u kolacima maslac, u ostaloj hrani ulje...ponekad maslac ako mi je ceif kad nesto pohujem ili preprzim neku tjesteninu ili jednom u sto godina napravim kajganu.
nemam neku omiljenu vrstu...regionalno, bioloski...sta je jeftinje od toga pri kupovini.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#25 Re: Maslac ili margarin u kolačima

Post by LaCici »

U koalcima i tortama koristim iskljucivo maslac, bas zato sto mi fino ucvrsti kreme. Nikad nisam imala problema da mi se neki kolac osjeti na puter. Koristim Dukatov.
Post Reply