Mjerenje kvadrature stana??

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#26 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by Maraschino »

Maraschino wrote:
spreca wrote:Pa balkon ti ne ulazi u kvadraturu stana
a ti bi beton, izolaciju, plocice, ogradu...dobio dzaba? :D
@spreca :twisted:

zapamti, sve sto pisem ima osnova :wink: :mrgreen: :kiss:

Hrvatska

Image

Srbija

Image

Image
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#27 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by spreca »

Nekad je bio JUS i to je bio neki svjetski standard i mjerilo po uzoru na svjetske standarde....a ovo danas sto imamo je krac od Sandarda i sve se standardizira samo zaradi vece naplate poreza....ja u Moskvi u dokumentu imam i pise xm2 stanovanjskog prostora +xm2 balkona....i rusi su nas presisali u standardima :mrgreen: :lol: .....kuku se nama sa ovim nasim danasnjim mozgovima :mrgreen:

I gdje pise da ti sve ono ulazi u stambeni prostor....jesi nasao koga da postavis za primjer :lol:
Last edited by spreca on 14/04/2018 21:15, edited 1 time in total.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#28 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by zlo zlo »

https://www.aliexpress.com/item/green-4 ... cbe5d5e436

i naravno metar je ošo u zastaru kod mjerenja :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#29 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by spreca »

zlo zlo wrote:https://www.aliexpress.com/item/green-4 ... cbe5d5e436

i naravno metar je ošo u zastaru kod mjerenja :lol:
ja jos uvijek mjerim koracima :lol:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7406
Joined: 16/01/2007 23:38

#30 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by banjaluka078 »

Maraschino wrote:
zapamti, sve sto pisem ima osnova :wink: :mrgreen: :kiss:
U RS-u na snazi ovo: http://www.vladars.net/sr-SP-Cyrl/Vlada ... zgrada.pdf


Ja se trenutno dopisujem s vlasnikom nekog stana koji je u potkrovlju. Oglas kaže 60 kvadrata. Pitam ga da mi objasni kako to, jer se samo po slikama da zaključiti da je dosta manji stan. On mi odgovara "stan je uknjižen na 60 kvadrata, korisna površina unutar visine 1,5m je oko 45 kvadrata". Kako se može knjižiti površina koja se ne smatra korisnom? Ili se knjiži, a pri kupovini se računaju različiti koeficijenti pomnoženo s kvadratima?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#31 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by Maraschino »

banjaluka078 wrote:
Maraschino wrote:
zapamti, sve sto pisem ima osnova :wink: :mrgreen: :kiss:
U RS-u na snazi ovo: http://www.vladars.net/sr-SP-Cyrl/Vlada ... zgrada.pdf


Ja se trenutno dopisujem s vlasnikom nekog stana koji je u potkrovlju. Oglas kaže 60 kvadrata. Pitam ga da mi objasni kako to, jer se samo po slikama da zaključiti da je dosta manji stan. On mi odgovara "stan je uknjižen na 60 kvadrata, korisna površina unutar visine 1,5m je oko 45 kvadrata". Kako se može knjižiti površina koja se ne smatra korisnom? Ili se knjiži, a pri kupovini se računaju različiti koeficijenti pomnoženo s kvadratima?
Ljudi lupe tlocrtnu umjesto korisne povresine.
m94n
Posts: 134
Joined: 20/11/2020 17:22

#32 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by m94n »

Kako se racuna korisna povrsina potkrovlja?
Da li ima neki pravilnik za FBiH?
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#33 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by nikeze »

Teško pitanje.
Na zapadu prilikom kupovine stana računaju i debljinu zidova i podrumski prostor, pa i balkon djelomično, a to nije stvarno stanje.
U principu dobiješ samo neto površinu od zida do zida koju možeš izmjeriti metrom i koja je zatvorena.
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#34 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by kuli1961 »

banjaluka078 wrote: 15/04/2018 16:09
Maraschino wrote:
zapamti, sve sto pisem ima osnova :wink: :mrgreen: :kiss:
U RS-u na snazi ovo: http://www.vladars.net/sr-SP-Cyrl/Vlada ... zgrada.pdf


Ja se trenutno dopisujem s vlasnikom nekog stana koji je u potkrovlju. Oglas kaže 60 kvadrata. Pitam ga da mi objasni kako to, jer se samo po slikama da zaključiti da je dosta manji stan. On mi odgovara "stan je uknjižen na 60 kvadrata, korisna površina unutar visine 1,5m je oko 45 kvadrata". Kako se može knjižiti površina koja se ne smatra korisnom? Ili se knjiži, a pri kupovini se računaju različiti koeficijenti pomnoženo s kvadratima?
Interesantan pravilnik...i zbunio me!
Naime, mansarda moje brvare ima isti oblik šestougla, kao na slici 6 uz pravilnik, ali je "najmanja svijetla visina" od 1,5m iz člana 28.stav 1. tačka b pravilnika daleko manja od tih 1,5m. Konkretno, jedan zid je visine 0,90 m a drugi 1,00 m. Ako sam dobro shvatio, ako je najmanja svijetla visina manja od 1,5 m, tada se povrsina mansarde NE URAČUNAVA u korisnu površinu? Ali, prema clanu 20. stav 2. (v) podtačka 1 istog pravilnika, bruto površina mansarde, koja stvarno iznosi 42 kvm (7 x 6 m), će se uračunati u bruto površinu cijelog objekta, po koeficijentu 1.
Po "matematici" pravilnika, moja brvnara ima 84kvm bruto povrsine(prizemlje+mansarda) ali korisne (od zida do zida iznutra) "samo" cca 37 kvm (5,56 x 6,56 m), koliko iznosi stvarna, korisna površina prizemlja.
Ne vidim logiku u ovome.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7406
Joined: 16/01/2007 23:38

#35 Re: Mjerenje kvadrature stana??

Post by banjaluka078 »

kuli1961 wrote: 22/03/2023 21:11 Interesantan pravilnik...i zbunio me!
Naime, mansarda moje brvare ima isti oblik šestougla, kao na slici 6 uz pravilnik, ali je "najmanja svijetla visina" od 1,5m iz člana 28.stav 1. tačka b pravilnika daleko manja od tih 1,5m. Konkretno, jedan zid je visine 0,90 m a drugi 1,00 m. Ako sam dobro shvatio, ako je najmanja svijetla visina manja od 1,5 m, tada se povrsina mansarde NE URAČUNAVA u korisnu površinu? Ali, prema clanu 20. stav 2. (v) podtačka 1 istog pravilnika, bruto površina mansarde, koja stvarno iznosi 42 kvm (7 x 6 m), će se uračunati u bruto površinu cijelog objekta, po koeficijentu 1.
Po "matematici" pravilnika, moja brvnara ima 84kvm bruto povrsine(prizemlje+mansarda) ali korisne (od zida do zida iznutra) "samo" cca 37 kvm (5,56 x 6,56 m), koliko iznosi stvarna, korisna površina prizemlja.
Ne vidim logiku u ovome.
Ako kroz posao kontaktiraš s nekim od vještaka, najbolje njih pitati. Jer se moj momak za kuću nešto rukovodio ovim, a onda vještak dao svoje mišljenje i obrazloženje, dosta različito.
Post Reply