Prijatelj-i (generalno)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Dont Let
Posts: 190
Joined: 05/07/2005 11:03

#1 Prijatelj-i (generalno)

Post by Dont Let »

Pucaju ljubavi, pucaju brakovi i pucaju prijateljstva. Prijatelj od 100 godina, samo se okrene i ode. I boli, boli i onu stranu koja je otisla kao i onu sto je ostala...

Ako si ga volio i zavolio prije 10,20,30 godina... i on isti ostao, kao i ti - zasto sada... je li vrijedno?... :x
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#2 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by Mr. Brightside »

Dont Let wrote: Ako si ga volio i zavolio prije 10,20,30 godina... i on isti ostao, kao i ti - zasto sada... je li vrijedno?... :x
zasto sada sta? :roll:
pojasni mi glup sam nedjeljom :-?
Dont Let
Posts: 190
Joined: 05/07/2005 11:03

#3 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by Dont Let »

Pa zasto zbog neke sitnice, zbog gluposti, zbog ne posudjene zvake... prodjes sa nekim i drvlje i kamenje... a on se naljuti, prekine sve kontakte, jer sam ja glup(a) nedeljom... shvatas?...

Svi smo licemjerni prema prijateljima... :(
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#4 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by Mr. Brightside »

Dont Let wrote:Pa zasto zbog neke sitnice, zbog gluposti, zbog ne posudjene zvake... prodjes sa nekim i drvlje i kamenje... a on se naljuti, prekine sve kontakte, jer sam ja glup(a) nedeljom... shvatas?...

Svi smo licemjerni prema prijateljima... :(
shvatam :roll:
nazalost, znam kako je :-?
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#5 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by vazi »

Dont Let wrote:Pucaju ljubavi, pucaju brakovi i pucaju prijateljstva. Prijatelj od 100 godina, samo se okrene i ode. I boli, boli i onu stranu koja je otisla kao i onu sto je ostala...

Ako si ga volio i zavolio prije 10,20,30 godina... i on isti ostao, kao i ti - zasto sada... je li vrijedno?... :x

ako je tako onda to vjerovatno nije ni bilo pravo prijateljstvo nego mozda navika, ugodna i prijatna svakodnevnica koja nas cini sigurnijim i jacim...znaci druzenje zbog zadovoljenja nekih svojih licnih potreba cega cesto nismo ni svjesni...Na tom principu i brakovi traju, "tesko meni sa tobom, a jos teze bez tebe"

licni interes vodi nasa djela, kako god to okrutno zvucalo.

zato, nista razocarenje, idemo dalje, ima prijatelja takvih na svakom koraku.

a pravi, iskreni prijatelji, koji se raduju tvome dobru i tvome uspjehu, oni su u krugu uze porodice i u po nekom rijetkom primjerku ljudske vrste van porodicnog kruga...
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#6 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by vazi »

trcicu trceci wrote:
vazi wrote:
Dont Let wrote:Pucaju ljubavi, pucaju brakovi i pucaju prijateljstva. Prijatelj od 100 godina, samo se okrene i ode. I boli, boli i onu stranu koja je otisla kao i onu sto je ostala...

Ako si ga volio i zavolio prije 10,20,30 godina... i on isti ostao, kao i ti - zasto sada... je li vrijedno?... :x

ako je tako onda to vjerovatno nije ni bilo pravo prijateljstvo nego mozda navika, ugodna i prijatna svakodnevnica koja nas cini sigurnijim i jacim...znaci druzenje zbog zadovoljenja nekih svojih licnih potreba cega cesto nismo ni svjesni...Na tom principu i brakovi traju, "tesko meni sa tobom, a jos teze bez tebe"

licni interes vodi nasa djela, kako god to okrutno zvucalo.

zato, nista razocarenje, idemo dalje, ima prijatelja takvih na svakom koraku.

a pravi, iskreni prijatelji, koji se raduju tvome dobru i tvome uspjehu, oni su u krugu uze porodice i u po nekom rijetkom primjerku ljudske vrste van porodicnog kruga...
prijateljstvo i jeste obostrani interes
ali volim i ja reci onaj ko ti prestane biti prijatelj, nikada ti to nije ni bio
tako nekako :D
Dont Let
Posts: 190
Joined: 05/07/2005 11:03

#7 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by Dont Let »

Da... nema jednostavnog odgovora. Kao i u ljubavi, mozda se ta prijateljska ljubav ugasila, i onda je dovoljna sitnica da sve ode do djavola... Ipak, onda kontas je li sve do sada bila laz?

Krenucu od sebe i nedavnog primjera... Jos uvijek je volim, tako da se ta ljubav, pored svega nije ugasila. Ipak, kada se nadjemo ne mogu a da ne pomislim na njenu gresku. Gresku koju je priznala i koju nije znala objasniti. Nije da bi pomoglo objasnjenje. Uglavnom, ja je nisam prekrizila. Sama se :D Kao sto rekoh jos uvijek je volim, manje me sve boli, ali zauvijek je medju nama jaz. Ipak, nisam prekinula odnose sa njom. Sada mi samo nije prva.

I da.. ne postoje bivsi prijatelji... (replika na ovo gore):)
Finooo
Posts: 62
Joined: 29/09/2011 17:28

#8 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by Finooo »

Za sad vjerujem u prijateljstvo, imam dva druga koji su se dokazali bezbroj puta i njima vjerujem.
Ako mi oni nekad okrenu ljedja, onda pravi prijatelji ne postoje. -.- Jer ako te jednom iznevjere, nikad nisu ni bili prijatelj i sve su to bile samo puste price.
Ali neki ljudi kazu, najveci prijatelji su tvoja porodica i oni te nikad nece iznevjeriti, mozda se treba samo na to osloniti.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#9 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by vjesticanametli »

pokazu se u najgorim situacijama..................ili okrenu leĐŽa pa saznas da si mislio/la da imas prijatelje :(
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#10 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by vazi »

vjesticanametli wrote:pokazu se u najgorim situacijama..................ili okrenu leĐŽa pa saznas da si mislio/la da imas prijatelje :(
upravo tako, ali i tada je dobro oprostiti i nastaviti dalje bar u nekim slucajevima, ne kazem obavezno...S tim sto sada znas, tako je i tako, i idemo dalje. Mislim da svadja, negovorenje i to ne prilice bas odrasloj osobi :D
Dont Let
Posts: 190
Joined: 05/07/2005 11:03

#11 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by Dont Let »

Meni je najgore sto nekim ljudima oprostis, koji nisu vrijedni toga - valjda zato im i oprostis, a nekim nikada, mada su vrijedni toga:D

Da, nepricanje i slicno je predjetinjasto... :(

Znam ja ljude koji evo vec 10 godina ne razgovaraju...predju s jedne strane ulice na drugu kad se ugledaju... i ne moze mi niko reci da ih to ne boli... isto dva brata koja ne razgovaraju... ali 10 godina vec! Tuga!
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#12 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by vjesticanametli »

ne vidim svrhu u tome "ajmo dalje" jer su pokazali kakvi su ............... oprostiti treba ali onda svako sebi (zavisi opet od toga sta je u pitanju)
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#13 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by vazi »

naravno, zavisi od toga sta je bila, ali svrha ovoga hajdmo dalje je:

ni drvo bez grane , ni covjek bez mane :D

znaci mislio/la sam da si takav/akva i td, ispostavilo se da sam se prevario/la. drugi par opanaka je zasto sam ja tako mislio/la, je li s razlogom i povodom ili zbog zadovoljenja nekih mojih potreba) elem, znaci nije tako , ali Boze moj, nema veze...sad znam da od tebe ne mogu ocekivati to i to ali ti mi mozes pruziti to i to a ja tebi to i to jer pravo druzenje je medjusobna razmjena i medjusobno obogacivanje. ne mora biti 100% po svim tackama, moze to biti i 20%, 30% i tako dalje i tako blize:)) :)
harisaga
Posts: 333
Joined: 17/03/2011 00:02

#14 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by harisaga »

imam dosta prijatelja,ali samo za jednog znam da je 100% pravi.Zelim svima da imaju bar jednog takvog prijatelja,ali stvarno...

Mrzim inace pederske,ofucane citate,ali moram se ipak sloziti sa ovim iznad u vezi prijateljstva"ko ti prestane biti prijatelj, nikada ti to nije ni bio".
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#15 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by vazi »

harisaga wrote:imam dosta prijatelja,ali samo za jednog znam da je 100% pravi.Zelim svima da imaju bar jednog takvog prijatelja,ali stvarno...

Mrzim inace pederske,ofucane citate,ali moram se ipak sloziti sa ovim iznad u vezi prijateljstva"ko ti prestane biti prijatelj, nikada ti to nije ni bio".
da je ofucano ok, ali sto je pederski :lol:
harisaga
Posts: 333
Joined: 17/03/2011 00:02

#16 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by harisaga »

vazi wrote:
harisaga wrote:imam dosta prijatelja,ali samo za jednog znam da je 100% pravi.Zelim svima da imaju bar jednog takvog prijatelja,ali stvarno...

Mrzim inace pederske,ofucane citate,ali moram se ipak sloziti sa ovim iznad u vezi prijateljstva"ko ti prestane biti prijatelj, nikada ti to nije ni bio".
da je ofucano ok, ali sto je pederski :lol:


hahaha ma nekako mi uvijek pozli kad procitam neki citat o ljubavi ili neku zivotnu "mudrost".To po meni samo pisu tinejdzerke i pederi ;D
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#17 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by vazi »

a pisu ih odrasli i zreli ljudi :)

svi smo mi i tinejdzeri , samo zavisi u kolikom % dozvolimo tinejdzeru u nama da se "izjasni" :D
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#18 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by Hemel »

sanabe wrote:Ljudi dolaze i prolaze kroz zivot. Prijatelji, ljubavi, kolege, komsije ... i sto se prije pomiris s tim bice ti lakse. Porodica je nesto drugo. Oni se vole bezyvjetno i nista ne moze opravdati da dva brata ili bilo koja druga dva clana porodice ne razgovaraju. To je neoprostivo. Ostali ....One day, One Room :)
:-)

kao da sam ja pisao post... :thumbup:

prijatelji su prolazna kategorija samo je familija stalna...
pogledajte skim ste se druzili prije skole (obdanista, vrtici, predskolsko...), ko ga ste imali za prijatelja u toku osnovne skole, pa srednje, pa fax, pa rat, pa posao...sve su to nekada bili ''prijatelji'' a danas ih se skoro pa i ne sjecas...tako svi se pojave i samo je pitanje vremena kada ce iz ovih ili onih razloga otici ALI samo je familija tu. gdje god bio, oni su tu negdje.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#19 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by LaCici »

trcicu trceci wrote:
sanabe wrote:Ljudi dolaze i prolaze kroz zivot. Prijatelji, ljubavi, kolege, komsije ... i sto se prije pomiris s tim bice ti lakse. Porodica je nesto drugo. Oni se vole bezyvjetno i nista ne moze opravdati da dva brata ili bilo koja druga dva clana porodice ne razgovaraju. To je neoprostivo. Ostali ....One day, One Room :)
eh ovako ja imam svoju teoriju koju sam spreman iznjeti :D
-pravilo broj jedan: prijateljstva su iskljucivo sva iz interesa
-pravilo broj dva: prijateljstvo nije skolski drug, kolega sa posla, komsija...
-pravilo broj tri: prijateljstvo nije opijati se sa nekim subotu vece, ili plesati u besamentu ili kako se vec pise
.........................................................................
kategorija groj jedan: muskarac-zena-->prijateljstvo nemoguce, sa jedne strane uvijek postoji simpatija, jedino ako su oboje u vezama tada ipak moze opstati prijateljstvo
kategorija broj dva: zena-zena-- >nastaju iz potrebe, raskidaju se zbog ljubomore, rijetko kada su iskrena
kategorija broj tri: muskarac-muskarac--> mozda i najiskrenija od ove tri kategorije, ali i kod ove vrste prijateljstvo se iskljucivo radja radi interesa, tj. mogucnosti medjusobnog iskoristavanja
.......................................................................
dakle sta je za mene prijateljstvo, pa neka vrsta nepisanog sporazuma, koji se raskida kada jedan od ucesnika shvati da je ovaj drugi prekrsio dogovor, a ustvari taj drugi nije ni znao da to postoji u njemu !!!
Apsolutno tacno. :thumbup:
Ja sam se najvise razocarala u "prijatelje" kako sam se udala. Skoro niko vise da nazove na kafu, jednom u mjesec i pol a i to je jos dobro. Tako da sam od sada okrenuta iskljucivo svojoj porodici.
Ima jedan citat od Balasevica koji otprilike kaze ovako: "...prijateljstvo doseze do dvadesete, eventualno tridesete. Sve poslije su isforsirane retrospektive..."
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#20 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by Not My Idea »

trcicu trceci wrote:
sanabe wrote:Ljudi dolaze i prolaze kroz zivot. Prijatelji, ljubavi, kolege, komsije ... i sto se prije pomiris s tim bice ti lakse. Porodica je nesto drugo. Oni se vole bezyvjetno i nista ne moze opravdati da dva brata ili bilo koja druga dva clana porodice ne razgovaraju. To je neoprostivo. Ostali ....One day, One Room :)
eh ovako ja imam svoju teoriju koju sam spreman iznjeti :D
-pravilo broj jedan: prijateljstva su iskljucivo sva iz interesa
-pravilo broj dva: prijateljstvo nije skolski drug, kolega sa posla, komsija...
-pravilo broj tri: prijateljstvo nije opijati se sa nekim subotu vece, ili plesati u besamentu ili kako se vec pise
slazem se s vama.
samo bih dodala, vezano za ove interese-nije to nista negativno kao sto bi neki mogli pomislit.
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#21 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by Not My Idea »

to, to :-D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#22 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by KatarinaKosaca »

Imam i razočarenje, ali vjerujem u prijateljstvo i dalje. Odbijam prihvatiti tezu da je svako prijateljstvo interes.
U mojoj skali vrijednosti prijateljstvo zauzima jako visoko mjesto.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#23 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by vazi »

KatarinaKosaca wrote:Imam i razočarenje, ali vjerujem u prijateljstvo i dalje. Odbijam prihvatiti tezu da je svako prijateljstvo interes.
U mojoj skali vrijednosti prijateljstvo zauzima jako visoko mjesto.

i kod mene je prijateljstvo na visokom mjestu.

interes i prijateljstvo nisu protivrijecni nego kompatibilni

kao sto @Not may idea rece, nije to nista negativno.
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#24 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by Mis mekinjas »

Pravi prijatelj je uz tebe kad si sretan i kad ti je dobro.Kad si loše, svi te žale, tu su jer ti trebaju, ma ajde..... Klišej....
Generalno, ja sam sretna, ja imamprijateljica, prijatelja, i kad kažu nema muško ženskog prijateljstva. Ima... Klišej....Ako ne možete biti prijatelji sa suportnim spolom, do vas je :-)
User avatar
SoShy
Posts: 52
Joined: 13/07/2010 09:47

#25 Re: Prijatelj-i (generalno)

Post by SoShy »

hmm...
ja se ne slazem sa onim "ko ti prestane biti prijatelj, nikada nije ni bio"...
zasto biti tako iskljuciv... sve su stvari podlozne uticaju dimenzije vremena... u odredjenom trenutku smo bili prijatelji, sada nismo, ali to ne ponistava proslost...

nekoga si volio, sad ga ne volis - ne povlaci to automatski da ono prije nije bila ljubav

a generalno ne shvatam prijateljstva ili prekide prijateljstava tako tragicno... tu smo iz obostrane koristi i pruzamo jedni drugima prije svega svoje vrijeme, postovanje, strpljenje i podrsku. na kraci ili duzi vremenski period.

i nema veze sto si sa nekim bio prijatelj 30 godina. ako je bilo lijepo - znaci da si imao 30 divnih godina. i to ne znaci da sa nekim novim prijateljem nece biti jos ljepse.

ako se moze zalijeciti, moze, ako ne moze - svijet je pun ljudi, a neki od njih znaju biti super :) bar neko vrijeme :D
Post Reply