Njega orhideja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#76 Re: Njega orhideja

Post by chengaba »

PipiDugaDevetka wrote:U Velikoj Britaniji ima mnogo udruženja Ljubitelja orhideja:
http://writingeveryday.files.wordpress. ... 090123.jpg

U Hutovu blatu ima 2000 vrsta orhideja što je više nego u cijeloj Britaniji. Nadam se da će se neko sjetiti da organizuje ''Pelcer tour'' po Hutovom blatu, a ne samo ''Watch bird'' safari.
Odakle ti ovaj podatak?
pavlina11
Posts: 1
Joined: 13/01/2013 12:48

#77 Re: Njega orhideja

Post by pavlina11 »

grankite na orhidejata mi se susat od gore nadolu ,nekolku pati gi presekov so sterilen skalpel nopovtorno pozolteja i se isusija.sega zabelezuvam zeleni pupki. mozi da mi kazite kako da ja spasam.navistina neznam sto i se slucuva i dali e ova vo red?
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#78 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

pavlina grane ti se mogu susiti i od pretjeranog zaljevanja vodom, pogotovo sad u zimskom periodu treba rijetko zalijevati.
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#79 Re: Njega orhideja

Post by Sunrise00 »

treba mi mala pomoc, nova sam u ovoma :)
za pocetak, korijenje nije neke fine zelene boje (ovo znaci da joj treba vode?) i cini mi se da ima dijelova koji su suhi, da li da odrezem to?...potopila sam je u stajacu vodu sa nekoliko kapi limuna, valjda ce joj se to svidjeti :D
zaljeva se inace sa malo vode? regularno kao i ostalo cvijece? dalje, ima nekoliko izdanaka korijena izvan saksije koji su suhi, da li da ih odrezem?
hvala :)
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#80 Re: Njega orhideja

Post by delightful »

Sunrise, mozes li slikati svoju orhideju? Ja u principu nikad ne diram korijenje, ali ne znam sta ti znaci to sto nije fine zelene boje - je li samo ublijedila ili se susi? Uglavnom, nije to toliko bitno, bolje ne diraj, dok se tacno ne informises. Ja zalijevam jednom sedmicno, i to skoro tokom cijele godine, jer mi je u stanu uvijek ista temperatura, osim u vrijeme najvecih vrucina, kad se prebacim na dva puta sedmicno. Jednom mjesecno ih prihranjujem tecnom hranom za orhideje. Inace koristim odstajalu vodu i bukvalno ih 'polijem' drzeci ih iznad sudopera. Druga skola je da ih potopis u vodu 10-15 minuta i to je to, ali ih nikako ne zalijevaj kao ostalo cvijece, jer ne smiju 'sjediti' u vodi, odnosno, uvijek pazi da ih ocijedis. Samo neka imaju dovoljno svjetla - prozor, ali cim jako sunce pocne, skloni ih sa prozora, jer ce izgoriti.
Za dodavanje limuna u vodu za orhideje nisam nikad cula.
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#81 Re: Njega orhideja

Post by Sunrise00 »

delightful wrote:Sunrise, mozes li slikati svoju orhideju? Ja u principu nikad ne diram korijenje, ali ne znam sta ti znaci to sto nije fine zelene boje - je li samo ublijedila ili se susi? Uglavnom, nije to toliko bitno, bolje ne diraj, dok se tacno ne informises. Ja zalijevam jednom sedmicno, i to skoro tokom cijele godine, jer mi je u stanu uvijek ista temperatura, osim u vrijeme najvecih vrucina, kad se prebacim na dva puta sedmicno. Jednom mjesecno ih prihranjujem tecnom hranom za orhideje. Inace koristim odstajalu vodu i bukvalno ih 'polijem' drzeci ih iznad sudopera. Druga skola je da ih potopis u vodu 10-15 minuta i to je to, ali ih nikako ne zalijevaj kao ostalo cvijece, jer ne smiju 'sjediti' u vodi, odnosno, uvijek pazi da ih ocijedis. Samo neka imaju dovoljno svjetla - prozor, ali cim jako sunce pocne, skloni ih sa prozora, jer ce izgoriti.
Za dodavanje limuna u vodu za orhideje nisam nikad cula.
sto se tice korijena koji je izvan posude, boja je neka sivkasto-zelena, pretpostavljam da se to samo "ublijedilo", s tim da se neki dijelovi cine suhi. Necu zasad nista dirati dok je s njom sve ok :D Korijen unutra se cini ok :D
stoji na stolicu ispred prozora gdje sunca ima uglavnom ujutro i nije prejako, a svijetlo je tokom citavog dana tako da bi tu zasad trebalo biti uredu :)
a limun se stavlja da bi voda 'omeksala' koliko sam skontala

evo i slike :D
ovdje se vidi taj dio korijena koji izgleda suh (desno) a i ovaj drugi koji je 'blijed' (gore) :D
Image
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#82 Re: Njega orhideja

Post by delightful »

kuc-kuc u drvo, ona super izgleda - na mojima je korijenje uvijek tako blijedo, a uvijek ima i pokoji korjencic koji se tako susi, ali ja ga ostavim da se osusi skroz do kraja i bukvalno sam otpadne, da ne bih nesto poremetila. Jedino mi se cini da ti je ova stara grana prenisko odrezana, - kazu da treba rezati tik iznad treceg "koljena" da bi se pospjesio rast nove grane iz te stare - to naravno kad kad svi cvjetovi otpadnu i grana koja ih je drzala pocne da se susi od vrha. Samo uvijek pazi da se pocne ta grana susiti, jer se nekad uopste ne osusi, nego neko vrijeme miruje, a onda iz nje nova grana izraste. I nemoj cekati da se skroz osusi, nego rezi, cim pocne, jer naravno, nista nece iz suhe grane narasti. Slikat cu ti svoje ljepotice, koje su bas pocele novi ciklus cvjetanja, da vidis na jednoj novu granu koja je nikla iz stare. Sto se tice svjetla, ja otprilike znam da ako mi orhideja 'miruje', odnosno nove grane sa pupoljcima ne nicu oko mjesec dana, premjestila sam je negdje gdje joj ne odgovara i odmah je prebacujem na prozor.
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#83 Re: Njega orhideja

Post by Sunrise00 »

delightful wrote:kuc-kuc u drvo, ona super izgleda - na mojima je korijenje uvijek tako blijedo, a uvijek ima i pokoji korjencic koji se tako susi, ali ja ga ostavim da se osusi skroz do kraja i bukvalno sam otpadne, da ne bih nesto poremetila. Jedino mi se cini da ti je ova stara grana prenisko odrezana, - kazu da treba rezati tik iznad treceg "koljena" da bi se pospjesio rast nove grane iz te stare - to naravno kad kad svi cvjetovi otpadnu i grana koja ih je drzala pocne da se susi od vrha. Samo uvijek pazi da se pocne ta grana susiti, jer se nekad uopste ne osusi, nego neko vrijeme miruje, a onda iz nje nova grana izraste. I nemoj cekati da se skroz osusi, nego rezi, cim pocne, jer naravno, nista nece iz suhe grane narasti. Slikat cu ti svoje ljepotice, koje su bas pocele novi ciklus cvjetanja, da vidis na jednoj novu granu koja je nikla iz stare. Sto se tice svjetla, ja otprilike znam da ako mi orhideja 'miruje', odnosno nove grane sa pupoljcima ne nicu oko mjesec dana, premjestila sam je negdje gdje joj ne odgovara i odmah je prebacujem na prozor.
zahvaljujem na savjetima :kiss:
a, grana je bila ovako odrezana kad sam je dobila :(
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#84 Re: Njega orhideja

Post by delightful »

Ne sekiraj se, ne ostane svaka grana zelena koju odrezes na pravilan nacin - neke se jednostavno osuse do kraja i onda je ok da se skrati sve dokle moze, a da se ne ugrozi ostatak biljke. Samo uzivaj u orhideji, stvarno ne treba puno brige, samo pazi da ne zaljevas previse i da ne bude nimalo vode na dnu ukrasne posude i da nije na direktnom (jakom) suncu... sve ostalo sama odradi :)
User avatar
Tikvica
Posts: 147
Joined: 18/02/2009 15:43

#85 Re: Njega orhideja

Post by Tikvica »

U kojoj cvjecari u Sarajevu ima kupiti orhideja i ako znate koliko kostaju? Bila sam u par cvjecara, ali imaju samo orhideje u onim epruvetama za buketa .
User avatar
vitamini
Posts: 1002
Joined: 18/05/2008 23:29

#86 Re: Njega orhideja

Post by vitamini »

Tikvica wrote:U kojoj cvjecari u Sarajevu ima kupiti orhideja i ako znate koliko kostaju? Bila sam u par cvjecara, ali imaju samo orhideje u onim epruvetama za buketa .
i mene ovo zanima :)
User avatar
krompir i riza
Posts: 3766
Joined: 11/07/2010 18:31

#87 Re: Njega orhideja

Post by krompir i riza »

Ima u cvjećari u Koševskoj, ne znam kako se zove, ali jedina je cvjećara tu. Od predsjedništva prema Sutjeskoj, malo iznad onog čike što pravi ključeve na kiosku i Aspekove pekare na lijevoj strani. Ima autobuska stanica, kiosk pored nje, pa pekara, ona radnja s lusterima i lamapama pa ta cvjećara. Nadam se da nisam previše iskomplikovala :-) .Cijena je bila oko 30 km, prošle godine.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#88 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

OBI zadnjih mozda godinu dana ima divan izbor orhideja po cijeni od oko 19 KM, ja svoju zadnju orhideju kupila na snizenju 6 KM :D uglavnom vrijedi prosetati do OBI-ja :)
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#89 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

Ja orhideje potopim u vodu i ostavim tamo da odstoji, poslije izvadim da se malo iskapaju i vratim ih na mjesto.
Suhe dijelove redovno rezem jer nema biljka koristi od toga.
User avatar
krompir i riza
Posts: 3766
Joined: 11/07/2010 18:31

#90 Re: Njega orhideja

Post by krompir i riza »

beautyfool wrote:OBI zadnjih mozda godinu dana ima divan izbor orhideja po cijeni od oko 19 KM, ja svoju zadnju orhideju kupila na snizenju 6 KM :D uglavnom vrijedi prosetati do OBI-ja :)
19? 6?? :shock: Image

A što me oderaše ljudi, samo tako Image
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#91 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

krompir i riza wrote:
beautyfool wrote:OBI zadnjih mozda godinu dana ima divan izbor orhideja po cijeni od oko 19 KM, ja svoju zadnju orhideju kupila na snizenju 6 KM :D uglavnom vrijedi prosetati do OBI-ja :)
19? 6?? :shock: Image

A što me oderaše ljudi, samo tako Image
Znam, i mene su :twisted: dok nisam vidjela u OBI-ju :D
User avatar
krompir i riza
Posts: 3766
Joined: 11/07/2010 18:31

#92 Re: Njega orhideja

Post by krompir i riza »

Nemojte onda ići u ovu cvjećaru što sam spomenula :D . Hajmo svi u OBI 8-) .
Hvala ti beautyfool na informacijama :thumbup:
User avatar
vitamini
Posts: 1002
Joined: 18/05/2008 23:29

#93 Re: Njega orhideja

Post by vitamini »

znači, svi pravo u OBI :-D Hvala svima :)
User avatar
Tikvica
Posts: 147
Joined: 18/02/2009 15:43

#94 Re: Njega orhideja

Post by Tikvica »

beautyfool wrote:OBI zadnjih mozda godinu dana ima divan izbor orhideja po cijeni od oko 19 KM, ja svoju zadnju orhideju kupila na snizenju 6 KM :D uglavnom vrijedi prosetati do OBI-ja :)
Super, hvala. Vidjela sam danas u Meraktoru u cvjecari da je 35KM. :-)
User avatar
arra_lee
Posts: 93
Joined: 11/02/2013 17:20
Location: Sarajevo

#95 Re: Njega orhideja

Post by arra_lee »

Tikvica wrote:U kojoj cvjecari u Sarajevu ima kupiti orhideja i ako znate koliko kostaju? Bila sam u par cvjecara, ali imaju samo orhideje u onim epruvetama za buketa .
imate na Otoci ulica Dzemala Bijedica onaj rasadnik MBM kosta oko 20-30tak KM nije vise, imaju fine zdrave orhideje u svim bojama i mozes izabrati hoces manju ili vecu a ista cijena :thumbup:
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#96 Re: Njega orhideja

Post by Digla_da_kreci »

Da pitam je li u redu sto opadaju cvjetovi od orhideje, mislim procvjetat ce ponovo novi jel? :D
Kupila sam jednu prije mozda mjesec dana, bila je sva lijepo rascvjetana i sad se ti cvjetici suse jedan po jedan i otpadaju, ne znam trebam li joj nesto raditi ili je to ok? Mozda joj je vruce :?
Listovi pri dnu su zeleni i djeluju dobro, jednom sam saksiju potopila u vodu na 15 minuta, ocijedila ostatak i vratila je na mjesto i sad se nadam da ce mi zivjeti dugo jer mi se svidja :D
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#97 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

Pa moraju nekad i cvjetovi otpasti, jeli :D ako je korijen zdrav i ako su listovi fini napeti, nista se ne sekiraj nici ce opet, samo sto treba malo vremena da opet procvjeta.

Zimi je zalijevaj jednom u 7-10 dana a ljeti 1 u 5-7 dana, treba da bude na temperaturi od 18-24 stepeni iza zavjese ili na onom prozoru gdje nema direktnog sunca.

Samo da javim da je i penny plus dobio Orhideje i jos divnog nekog cvijeca, ja kupila prelijepu veliku ljubicastvenu orhideju za 19,5 KM...im in love.... :-D
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#98 Re: Njega orhideja

Post by Digla_da_kreci »

:D
Hvala ti puno, onda je sve uredu :-D
Sigurno cu kupiti jos barem jednu, tako mi se svidjaju, ne znam kako ovo prije nisam otkrila :D
wendy
Posts: 257
Joined: 04/02/2009 16:22

#99 Re: Njega orhideja

Post by wendy »

imam alarmantnu situaciju :) mojoj dragoj orhideji su se preko vikenda doslovno listovi skroz opustili i smezurali :( inace je drzim na prozoru ispod kojeg je radijator. do sada joj nije smetalo, naprotiv :(

sta raditi?
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#100 Re: Njega orhideja

Post by beautyfool »

wendy wrote:imam alarmantnu situaciju :) mojoj dragoj orhideji su se preko vikenda doslovno listovi skroz opustili i smezurali :( inace je drzim na prozoru ispod kojeg je radijator. do sada joj nije smetalo, naprotiv :(

sta raditi?
Kad si je zadnji put zalila i kako? Listovi se uglavnom znaju od toga smezurati.
Post Reply