Sarajevo - Budimpešta

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Dabba
Posts: 206
Joined: 08/09/2008 11:34
Location: Blagi Haj-Nehaj

#151 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by Dabba »

ljuspica wrote:Koliko mi je poznato Mađari bas i ne slave NG na otvorenom, zato sam to i pitala. A nije problem biti na otvorenom gdje duva, navikla sam ja na to. Ja sam planinar. :)
Ma kako da ne slave na otvorenom? http://www.google.hu/#hl=hu&cp=15&gs_id ... 02&bih=515

http://www.google.hu/#pq=szilveszter+ut ... 02&bih=515

Usputni info: Cestitati Novu Godinu u Madjarskoj je skoro k'o kad MALO dijete uleti u burekdzinicu pa kaze: Ciko daj jedan BU(j)EK :razz:
Od full cestitke Boldog Új Évet Kívánok dovoljno je reci BUEK. Prosto k'o BUREK :run:

http://www.google.hu/#hl=hu&sugexp=pfwe ... 02&bih=515
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#152 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by Haris.ba »

A koja se koristi valuta u Mađarskoj? Znam da imaju svoju forintu, ali mogu li se koristiti euri u plaćanju?
User avatar
Dabba
Posts: 206
Joined: 08/09/2008 11:34
Location: Blagi Haj-Nehaj

#153 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by Dabba »

Haris.ba wrote:A koja se koristi valuta u Mađarskoj? Znam da imaju svoju forintu, ali mogu li se koristiti euri u plaćanju?
Najbolje je promijeniti € u Forinte, i placati Forintama. Placanje u €-rima nije bas preporucljivo, jer odmah pocne igranka sa kursom, pa se solidno popusi na kursu.
I kod mjenjacnica treba paziti, jer je kurs "saren"

http://www.goldchange.hu/arfolyam.html
http://www.quintchange.hu/
http://www.valutavalto.com/
http://www.asmi.hu/
User avatar
Dabba
Posts: 206
Joined: 08/09/2008 11:34
Location: Blagi Haj-Nehaj

#154 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by Dabba »

ljuspica wrote:Mene vise zanima to jel imaju neki trgovi u Pešti gdje se doceka NG?
http://fityisz.com/index.php/i-love-bud ... -2010/2011

Vörösmarty tér
19:00 Kardos négyes
20:30 The Transform Quintett
22:30 Horgas Eszter
0:20 HársHegyBand

Nyugati tér, PORT.hu Színpad
19:00 Pluto
20:00 Anselmo Crew
21:20 Anima Sound System
22:50 Egy Kiss Erzsi Zene
0:20 DJ (könnyűzene)

Oktogon
19:00 VIVA TV élő közvetítés
Március 15. tér – Szilveszteri utcabál a BLIKK-kel
20:00 Irigy Hónaljmirigy
20:30 Tóth Gabi
21:10 Kistehén Tánczenekar
22:20 Hooligans
0:10 Házibuli hangulat a Big Time együttessel
nemoralno
Posts: 5
Joined: 14/05/2010 15:47

#155 Nova Godina u Budimpešti

Post by nemoralno »

Sta vidjeti, sta obici, i gdje docekati Novu godinu u Budimpesti?
Sve informacije i savjeti su dobrodosli :)

Hvala ...
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#156 Re: Nova Godina u Budimpešti

Post by dezurni_ucenik »

Kineska pijaca... :-D
cupe22
Posts: 52
Joined: 19/10/2010 23:43

#157 Re: Nova Godina u Budimpešti

Post by cupe22 »

White angel,obavezno posjetiti!!!!!! :D
User avatar
Nadinka
Posts: 2143
Joined: 01/02/2010 13:17

#158 Re: Nova Godina u Budimpešti

Post by Nadinka »

nemoralno wrote:Sta vidjeti, sta obici, i gdje docekati Novu godinu u Budimpesti?
Sve informacije i savjeti su dobrodosli :)

Hvala ...
http://malezensketeme.com/post/14843
User avatar
Dabba
Posts: 206
Joined: 08/09/2008 11:34
Location: Blagi Haj-Nehaj

#159 Re: Nova Godina u Budimpešti

Post by Dabba »

nemoralno wrote:Sta vidjeti, sta obici, i gdje docekati Novu godinu u Budimpesti?
Sve informacije i savjeti su dobrodosli :)
Hvala ...
Obzirom da je 1900 godine bilo 1000 kafica, 111 godina kasnije ce se naci nesto. Svakako pogledati video u linku ispod, i obratiti paznju kod 01:40.... ;-)
http://www.sarajevo-x.com/lifestyle/put ... /110805047
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#160 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by ljuspica »

Hvala Dabba,:)
User avatar
Dabba
Posts: 206
Joined: 08/09/2008 11:34
Location: Blagi Haj-Nehaj

#161 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by Dabba »

ljuspica wrote:Hvala Dabba,:)
Molim. Ako te dojmila voznja busom u Dunavu, svakako ponesi slauf! Nikad se ne zna... ;-)
Odgovorio sam na p.p.
socijalac
Posts: 2
Joined: 27/12/2011 21:49

#162 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by socijalac »

pozdrav svima, evo i ja cu napisati par rijeci o budimpesti. nadam se da ce ove informacije nekome koristiti. u budimpesti sam bio pocetkom decembra. isao sam vozom iz sarajeva. voznja je uglavnom ok za cijenu povratne karte od 110km. isao sam sa svojom suprugom i bili smo u kupeu, koji je relativno hladan ali smo imali nekakvu komociju. drugi vagon je madjarski i on je topliji. voznja traje nesto vise od 11 sati. peglanje je jer se svakih malo mijenja lokomotiva i cesti su kondukteri. kada se udje u madjarsku vozi se dosta brze. voz staje na stanicu Deli a to je Buda ( a ne na Keleti a to je Pesta, kako pise na web stranici zeljeznica federacije). tako da to imate u vidu ako sami putujete i rezervisete hotel. medjutim i ako budete imali rezervaciju sa druge strane dunava gradski pevoz je fenomenalan. Odmah na stanici Deli imate i ticket office i tu mozete kupiti kartu za gradski prevoz. ja i supruga smo kupili dnevne karte koje kostaju 1550 forinti (oko 10 km) i vazi 24 sata za sve vidove prevoza (tramvaj, bus, metro, ...) Odsjeli smo u hoteli Mercure Buda koji je odmah pred stanice deli. hotel je super, soba oko 40eura za noc, imali smo samo spavanje, jer smo se hranili po gradu, a rezervisan je preko www.agoda.com. za vrijeme boravka u pesti (2 cijela dana i tri noci) nisam bas puno obilazio znamenitosti jer sam isao na koncert. gradski prevoz je tacan kao svajcarski sat, cisto i uredno, u skoro svim vozilima imate upute koja je sledeca stanica, koji brojevi prevoza idu sa sledece stanice i sl. tako da se nemozete izgubiti. u glavnim tramvajima su instrukcije i na engleskom. od stanice deli je na 10 min. hoda Kalman skver ( ili tako nesto). to je glavno saobracajno cvoriste u budimu i odatle polaze busevi, tramvaji, metro. ( i na stanici deli imate polaznu metro stanicu za M2 koji vas vodi i do Keleti stanice. tu mozete izaci ako zelite u trzni centar Arena Plaza, i u metrou je sve lijepo objasnjeno) Sa Kalman skvera idu i tramvaji. Kao prava turisticka tura su za mene bili tramvaji br. 4 i 6. oba polaze sa kalmana i voze preko dunava (poslije par stanica, mislim da je stanica Nyugati imate trzni centar West End koji se meni najvise dopao) zatim tramvaj ide kroz pestu i super je voznja. zatim se opet vraca preko dunava u Budim na Moricz skveru. Zaboravio sam reci da je na Kalman skveru jedan od najvecih trznih centara Mammut. Nigdje nisam vidio revizore osim u metrou na samom ulazu i izlazu. U objektima se ne pusi. jeli smo u burger kingu, mc donaldsu, kfc (lanac americkih restorana sa piletinom) ( jedan super je na Moricz skveru. ( a burger king mi se najvise dopao na stanici oktagon u pesti) ove restorane imate bukvalno na svakom koraku. cesto su me pitali da li zelite sa slaninom ili ne. ima tu i doner kebaba i sl. ali nisam tamo isao. cijene u prodavnicama su kao i kod nas. tamo je prava bozicna i novogodisnja groznica i veoma je ugodno. iskoristio sam vrijeme i otisao u trzni centar Campona. tamo je Tropicarium ( veliki akvarijum sa ajkulama, piranama, i mnogim drugim ribama i tropskim zivotinjama) cijena ulaza je 2300 hf do tamo se ide sa Moricz skvera autobusima br. 213, 114, i mislim 113. nemozete pogrijesiti pise Campona velikim slovima. i nije los trzni centar. Madjari su skroz ok ljudi, mladi znaju engleski i veoma su srdacni. grad je prostran i cist. uzivao sam u svakoj minuti. za povratak vozom koji se iz budimpeste vraca svaki dan oko 09:55 se ne treba nigdje javljati. voz stoji obicno na peron 1 i to su prva dva vagona jer ostatak kompozicije vozi do Pecuja. ja sam tamo poneo eure i mjenjao u forinte i mjenjacnica ima svugdje. takodjer, i bankomata. unicredit bankomata ima dosta ali nisam dizao novac. voz je u sarajevu nesto malo poslije 9 navecer. radujem se ponovnom odlasku.
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#163 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by Not My Idea »

pojasni ovo
U objektima se ne pusi.
:-? :sad:

kafici, restorani, klubovi? ima li dio za smokere ili?
User avatar
logme
Posts: 2099
Joined: 13/09/2009 22:52
Location: where the streets have no name

#164 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by logme »

Not My Idea wrote:pojasni ovo
U objektima se ne pusi.
:-? :sad:

kafici, restorani, klubovi? ima li dio za smokere ili?
Eh da vrlo važno pitanje, ima li dio za smokere, bilo kakva prostorija, telefonska kabina, kontejner??? :D
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#165 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by Not My Idea »

ALLAHAAAA TI, reci da ima :cry: :lol:
User avatar
logme
Posts: 2099
Joined: 13/09/2009 22:52
Location: where the streets have no name

#166 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by logme »

Not My Idea wrote:ALLAHAAAA TI, reci da ima :cry: :lol:
Reci da ima, pa makar i slaži :D :lol: :lol:
NMI ako nađem tamo kakvu rupu gdje se smije zapaliti, šaljem ti naziv i adresu na PP :lol: :D
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#167 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by Not My Idea »

de, ziv bio!
nemoj da otkazujem sve dan prije polaska :cry: :run:

ako nadjes, placam ti pivu ;-)
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#168 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by Irm@ »

:lol: :lol: :lol: ccc ovih smokera..
ja sam jutros upoznala jos jednu osobu koja ide u Budimpestu..iseljavanje Sarajlija u Pestu :-D :D
RosaSpinosa
Posts: 42968
Joined: 15/09/2008 20:37

#169 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by RosaSpinosa »

.
Last edited by RosaSpinosa on 04/11/2012 21:39, edited 2 times in total.
User avatar
logme
Posts: 2099
Joined: 13/09/2009 22:52
Location: where the streets have no name

#170 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by logme »

RosaSpinosa wrote:evo provjereno... u zatvorenim prostorima se ne smije pušiti... samo vani... :kravata:
Gdje si provjerila. Daj neki link, ne vjerujem, mora biti bar neko mjesto gdje se smije zapaliti.

Irm@ 'ta se smiješ' :D
Jutros čujem da moje 2 kolegice s posla idu istim autobusom :-)
Mene ćete lako poznati, svako malo ću tražiti puš pauzu :lol: :lol:
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#171 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by Not My Idea »

Rosa ovo nas samo zeza.

e ne vjerujem ti...nece bit tebe da nam prsces svako malo :P

@logme, udruzit cemo snage i nac nesto za nas :cry:

@irma, ma joj ...bit ce kamara ljudi iz Bosne...samo goldentours agencija ima 5 autobusa :lol:
RosaSpinosa
Posts: 42968
Joined: 15/09/2008 20:37

#172 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by RosaSpinosa »

.
Last edited by RosaSpinosa on 04/11/2012 21:38, edited 1 time in total.
RosaSpinosa
Posts: 42968
Joined: 15/09/2008 20:37

#173 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by RosaSpinosa »

.
Last edited by RosaSpinosa on 04/11/2012 21:37, edited 1 time in total.
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#174 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by Not My Idea »

:cry: :cry: nemoj mi rec :run:
User avatar
logme
Posts: 2099
Joined: 13/09/2009 22:52
Location: where the streets have no name

#175 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by logme »

Mislim da vijesti i nisu tako loše :D
http://topbudapest.org/dosanddonts/smok ... st-hungary
Post Reply