Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65921
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4626 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by _BataZiv_0809 »

karanana wrote: 24/03/2022 20:31 bio u maroku poodavno vec, ali bio sam duze, jedno dvije sedmice. ne znam, meni se nije dojmio. tipicno sjeverno africko/arapski....tipa egipta, tunisa i tako to. vecinom bio u kazablanci, kao sto rekoh ako ste bili u egiptu ili tunisu znate kako sve ide, pijace, cjenkanja, sitni manifetluci, poprilicno prljavo. u glavi mi je non stop pijacna tezga na kojoj frajer prodaje ja mislim janjece glavuse. hrpa glavusa, neke na podu, valjda mu ih kamion tek istovario i on lopatom gura glavuse unutar njegove tezge. kurave, nako....poprilicno tanke i ne pretjerano atraktivne.
bio u marakeshu dan, tako da nisam puno vidio, iso na pijacu...pijaca ko pijaca. uglavnom vjerovatno nisam dosta turisticki vidio jer me ni svjetski poznati marakech nije impresioniro. jos bio ramazan pa sve preko dana bilo zatvoreno i prodaja alkohola vrlo vrlo limitirana. ne znam je li alkohol samo zbog ramazana ili je inace tako limitirano i kontrolisano.
Lose kurave jelde? Isto gankeci.
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#4627 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by karanana »

_BataZiv_0809 wrote: 24/03/2022 20:37
karanana wrote: 24/03/2022 20:31 bio u maroku poodavno vec, ali bio sam duze, jedno dvije sedmice. ne znam, meni se nije dojmio. tipicno sjeverno africko/arapski....tipa egipta, tunisa i tako to. vecinom bio u kazablanci, kao sto rekoh ako ste bili u egiptu ili tunisu znate kako sve ide, pijace, cjenkanja, sitni manifetluci, poprilicno prljavo. u glavi mi je non stop pijacna tezga na kojoj frajer prodaje ja mislim janjece glavuse. hrpa glavusa, neke na podu, valjda mu ih kamion tek istovario i on lopatom gura glavuse unutar njegove tezge. kurave, nako....poprilicno tanke i ne pretjerano atraktivne.
bio u marakeshu dan, tako da nisam puno vidio, iso na pijacu...pijaca ko pijaca. uglavnom vjerovatno nisam dosta turisticki vidio jer me ni svjetski poznati marakech nije impresioniro. jos bio ramazan pa sve preko dana bilo zatvoreno i prodaja alkohola vrlo vrlo limitirana. ne znam je li alkohol samo zbog ramazana ili je inace tako limitirano i kontrolisano.
Lose kurave jelde? Isto gankeci.
upravo. i poprilicno ofucane. ali mozda je to i bilo za ocekivati u kazablanci koja je velika luka i to mornari zaskacu divljacki i ne stede ni sebe ni njih. ne znam kakve su i ima li ih po tim drugim gradovima i jesu li sta bolje.
tako da nisam taj ritual obavio, a obicno mi je to ritual koji odradim u svakoj zemlji.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65921
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4628 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by _BataZiv_0809 »

karanana wrote: 24/03/2022 20:40 upravo. i poprilicno ofucane. ali mozda je to i bilo za ocekivati u kazablanci koja je velika luka i to mornari zaskacu divljacki i ne stede ni sebe ni njih. ne znam kakve su i ima li ih po tim drugim gradovima i jesu li sta bolje.
tako da nisam taj ritual obavio, a obicno mi je to ritual koji odradim u svakoj zemlji.
Lose su sirom sjeverne Afrike. Madjarska i Ceska su zakon za to.
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#4629 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by karanana »

_BataZiv_0809 wrote: 24/03/2022 20:45
karanana wrote: 24/03/2022 20:40 upravo. i poprilicno ofucane. ali mozda je to i bilo za ocekivati u kazablanci koja je velika luka i to mornari zaskacu divljacki i ne stede ni sebe ni njih. ne znam kakve su i ima li ih po tim drugim gradovima i jesu li sta bolje.
tako da nisam taj ritual obavio, a obicno mi je to ritual koji odradim u svakoj zemlji.
Lose su sirom sjeverne Afrike. Madjarska i Ceska su zakon za to.
naravno, vazda bile. te sam vec markiro kao odradjene.
slovenija me prijatno iznenadila. nije jeftino ali kvalitet, ne domace meso nego uvoz iz srbije, ukrajine, rusije....sta ti ja znam
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65921
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4630 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by _BataZiv_0809 »

karanana wrote: 24/03/2022 20:48 naravno, vazda bile. te sam vec markiro kao odradjene.
slovenija me prijatno iznenadila. nije jeftino ali kvalitet, ne domace meso nego uvoz iz srbije, ukrajine, rusije....sta ti ja znam
Garant si to u Celju
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#4631 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by karanana »

_BataZiv_0809 wrote: 24/03/2022 20:49
karanana wrote: 24/03/2022 20:48 naravno, vazda bile. te sam vec markiro kao odradjene.
slovenija me prijatno iznenadila. nije jeftino ali kvalitet, ne domace meso nego uvoz iz srbije, ukrajine, rusije....sta ti ja znam
Garant si to u Celju
maribor. a cuo sam da i u celju ima finih mjesta.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#4632 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by TouringBiker »

karanana wrote: 24/03/2022 21:10
_BataZiv_0809 wrote: 24/03/2022 20:49

Garant si to u Celju
maribor. a cuo sam da i u celju ima finih mjesta.
Pa i "domace meso" kod nas je isto vecinom bio uvoz iz Rusije, Ukrajine, Moldavije. Zato kad sad spominju "Ukrajinke" meni samo droce padaju na pamet :-)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65921
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4633 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by _BataZiv_0809 »

karanana wrote: 24/03/2022 21:10
_BataZiv_0809 wrote: 24/03/2022 20:49

Garant si to u Celju
maribor. a cuo sam da i u celju ima finih mjesta.
Ima par nashih iz Krajine rade u Celju. Dobri pichichi skroz
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#4634 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by crveni_makovi »

TouringBiker wrote: 24/03/2022 21:14
karanana wrote: 24/03/2022 21:10

maribor. a cuo sam da i u celju ima finih mjesta.
Pa i "domace meso" kod nas je isto vecinom bio uvoz iz Rusije, Ukrajine, Moldavije. Zato kad sad spominju "Ukrajinke" meni samo droce padaju na pamet :-)
A meni Olena Popik i debili koji su koristili njene usluge.
User avatar
konahawaii
Posts: 1428
Joined: 11/09/2014 15:27

#4635 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by konahawaii »

E ne bih ti znao reci za prostitutke :D ali mi je ovo ostalo bio super. Bila mi je prva destinacija te kulture, pa mi je sve novo bio, a i zelja mi je bila da posjetim Saharu. Jedina negativna strana su mi bili ljudi koji te svako malo zaustavljaju i peglaju, doduse ovo je samo bilo u vecim gradovima.

Iduce bih volio da posjetim Oman, cuo sam puno dobrih stvari :)
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4636 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

_BataZiv_0809 wrote: 24/03/2022 21:18
karanana wrote: 24/03/2022 21:10

maribor. a cuo sam da i u celju ima finih mjesta.
Ima par nashih iz Krajine rade u Celju. Dobri pichichi skroz
E jebi ga sad...znam da je zajebancija al ako pitujes da ganjas kurave onda....🤯
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#4637 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by karanana »

Rituali. Neko kao kiki ilicic u svakoj novoj zemlji popije lokalno pivo, neko pojede lokalnu street food, a neko posjeti lokalni bordel...sve je pitanje sta zelis od putovanja.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65921
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4638 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by _BataZiv_0809 »

exliberal-ex wrote: 25/03/2022 03:40
_BataZiv_0809 wrote: 24/03/2022 21:18

Ima par nashih iz Krajine rade u Celju. Dobri pichichi skroz
E jebi ga sad...znam da je zajebancija al ako pitujes da ganjas kurave onda....🤯
Mlad si ti jos, nadoci ces jbg....
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#4639 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by bjjarmbar »

Ima li neko da dadne preporuke sta sve obici u Splitu za jedan dan ? Gdje fino jesti za pristojnu cijenu (bez svinjetine) ? :-D

@touringbiker hvala :thumbup:
Last edited by bjjarmbar on 25/03/2022 14:54, edited 1 time in total.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#4640 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by TouringBiker »

bjjarmbar wrote: 25/03/2022 13:29 Ima li neko da dadne preporuke sta sve obici u Splitu za jedan dan ? Gdje fino jesti za pristojnu cijenu (bez svinjetine) ? :-D
Šta te sve zanima? Dioklecijanova palata, Marmontova ulica (lijep je trg pred Narodnim kazalištem) i popeti se na Marjan bi trebali biti u svačijem programu. Lijepo se prošetati do Meštovićeve galerije i Kastilca, stvarno se ima šta vidjeti - tu je usput Muzej hrvatskih arheoloških spomenika ispred koga ima fina zbirka stećaka. Arheološki muzej je na drugu stranu, ali vrijedan posjeta, kao i Pomorski muzej u tvrđavi Gripe. Katedrala na Peristilu je nekadašnji Dioklecijanov muzej - ako se nećeš penjati na zvonik da baciš pogled odozgo, možeš posjetiti i zanimljiv Etnografski muzej iza Katedrale - tu se može izaći na krovnu terasu odakle se isto baca lijep pogled na Palaču. Odmah uz zid Palače je Narodni trg sa starom gradskom vijećnicom, a kad se izađe na druga vrata Palače statua Grgura Ninskog. U Palači je i Gradski muzej, te Galerija Emanuel Vidović.

Ja imam isti problem sa prehranom, a ne volim ribu. Prije je bio turski dönner, ali se zatvorio. Tako da odem u Kebab House, ul. na Tupini 1., Travničke ćevape u ul. Domovinskog rata 57., Mc Donald's u Joker centru i u City Center One, gdje ima i Kentucky Fried Chicken. Uz Marmontovu ima i Surf'n'fries. Imam splitskog mesdžida mi je rekao da tu negdje uz ribarnicu i jedan Turčin drži slastičarnu, i on dođe kao mutevelija mesdžida (otključava i zaključava), ali nisam skontao gdje mu je slastičarna.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7408
Joined: 16/01/2007 23:38

#4641 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by banjaluka078 »

bjjarmbar wrote: 25/03/2022 13:29 Ima li neko da dadne preporuke sta sve obici u Splitu za jedan dan ? Gdje fino jesti za pristojnu cijenu (bez svinjetine) ? :-D

@touringbiker hvala :thumbup:
Ako ti sunce udari u glavu, uvijek je lijepo i rashladno u Dioklecijanovim podrumima.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4642 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

_BataZiv_0809 wrote: 25/03/2022 07:08
exliberal-ex wrote: 25/03/2022 03:40

E jebi ga sad...znam da je zajebancija al ako pitujes da ganjas kurave onda....🤯
Mlad si ti jos, nadoci ces jbg....
Ma ove moje mi preko glave nekad jos da se zajebavam sa drugim....jebes to ja izgorih iako sam bjezo od sunca

Zato.ovi gusteraju

ImageImage
User avatar
Laertes
Posts: 4248
Joined: 08/01/2015 18:25

#4643 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Laertes »

Poštovanje, putnici!
Trebao bih krajem ljeta za NYC. Svaki savjet dobrodošao, više oko tehničkih detalja (aviokarte, transfer sa aerodroma, smještaj i slično) nego oko toga šta obići, jer nemam puno vremena tamo (nekih 5 dana, a i to nisam slobodan cijelo vrijeme zbog posla zbog kojeg idem).
Konkretno, gledam karte preko Google Flights. Je li te cijene uključuju i ostale aerodromske takse ili ne? Ako ne, koliko to još iznosi? Nemam baš iskustva s tim...
Kako se prebacujem sa aerodroma do grada? Taksi? Cijene?
Trebam radi drugih stvari napraviti plan troškova, pa mi sve to treba.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#4644 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by TouringBiker »

Laertes wrote: 04/04/2022 20:58 Poštovanje, putnici!
Trebao bih krajem ljeta za NYC. Svaki savjet dobrodošao, više oko tehničkih detalja (aviokarte, transfer sa aerodroma, smještaj i slično) nego oko toga šta obići, jer nemam puno vremena tamo (nekih 5 dana, a i to nisam slobodan cijelo vrijeme zbog posla zbog kojeg idem).
Konkretno, gledam karte preko Google Flights. Je li te cijene uključuju i ostale aerodromske takse ili ne? Ako ne, koliko to još iznosi? Nemam baš iskustva s tim...
Kako se prebacujem sa aerodroma do grada? Taksi? Cijene?
Trebam radi drugih stvari napraviti plan troškova, pa mi sve to treba.
Moj rodjak iz Slovenije normalno leti iz Frankfurta, Beča, nekad sa ČSA ili poljskim LOT-om, zavisno koja karta ispadne najjeftinija. Naravno treba i doći do tamo (za Frankfurt leti Lufthansa, Beč AUA - ni jedan nije budget airline, ali bar za Frankfurt Hahn ima sa budgetom; uskoro bi trebalo da dobijemo let za Varšavu). Razmotri i preko Istanbula s Turkishom
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4645 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

Laertes wrote: 04/04/2022 20:58 Poštovanje, putnici!
Trebao bih krajem ljeta za NYC. Svaki savjet dobrodošao, više oko tehničkih detalja (aviokarte, transfer sa aerodroma, smještaj i slično) nego oko toga šta obići, jer nemam puno vremena tamo (nekih 5 dana, a i to nisam slobodan cijelo vrijeme zbog posla zbog kojeg idem).
Konkretno, gledam karte preko Google Flights. Je li te cijene uključuju i ostale aerodromske takse ili ne? Ako ne, koliko to još iznosi? Nemam baš iskustva s tim...
Kako se prebacujem sa aerodroma do grada? Taksi? Cijene?
Trebam radi drugih stvari napraviti plan troškova, pa mi sve to treba.
Cijena avio karata je uvijek finalna sto znaci da su sve areodromske takse ukljucene. Jedino sto mozes da platis prtljag ako nije ukljucen ( posto letis preko okeana onda je jedna check in ukljucena skoro uvijek) samo provjeri kad kupujes tu opciju i naravno ako zelis da izaberes bolje sjediste .
Transport sa aerodroma nije nikad ukljucen, najlaksa i najskuplja opcija je taksi ali je do tebe dali zelis to ili ces ici sa zeljeznicom ili shuttle bus.
U NY ako letis oni imaju 3 internacionalna aerodroma , sad moras pogledat gdje ides u NY pa onda skontat kako ces. Ja sam letio za laguardiju i uzimao sam i taksi/limo/shuttle bus. Taxi/limo ce te odvest direktno do lokacije dok za shuttle bus imaju dvije ili 3 lokacije gdje te mogu izbacit i onda se sam snalazis, ako je downtown i hotel ti je blizu mozes i pjeske do hotela samo nemoj se zajebat pa pomislit ah ja idem izmedju 10 i 30 avenije..to je fina distanca za klapat sa prtljagom. Naravno da je autobus jeftiniji ali sve ima svoje ako budes isao sa drugim onda se isplati uzet taksi jer ces podjelit trosak, inace taksi/limo imaju flat rate odmah znas koliko ce te doci ( isto kao i autobus) .
Znam ljude koji su koristili subway ali ja nisam to tako da ti neznam reci koliko je to zajebancija itd mada nebi ti preporucio ako ides po prvi put.
Kao sto rekoh zavisi na koji ces aerodrom sletit i gdje ti je smjestaj, kad to budes znao onda mozes potrazit prevoz sa aerodroma sto se lako moze izguglat. U sustini posto ti je prvi put taksi je dobra opcija ako ides na laguardiju dok za newark i jfk bus ili voz je jeftinije
evo ti par linkova pa pogledaj

https://www.theglobetrottingteacher.com ... manhattan/
https://www.nycbynatives.com/visitors_c ... hattan.php
User avatar
holowey
Posts: 8423
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#4646 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by holowey »

da li je neko skoro isao u grcku? koji prepaid u grckoj je najbolja opcija za net? ima li na svakoj trafici ili se mora kupiti kod operatera?
Trappist
Posts: 4268
Joined: 12/09/2020 08:52

#4647 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Trappist »

Laertes wrote: 04/04/2022 20:58 Poštovanje, putnici!
Trebao bih krajem ljeta za NYC. Svaki savjet dobrodošao, više oko tehničkih detalja (aviokarte, transfer sa aerodroma, smještaj i slično) nego oko toga šta obići, jer nemam puno vremena tamo (nekih 5 dana, a i to nisam slobodan cijelo vrijeme zbog posla zbog kojeg idem).
Konkretno, gledam karte preko Google Flights. Je li te cijene uključuju i ostale aerodromske takse ili ne? Ako ne, koliko to još iznosi? Nemam baš iskustva s tim...
Kako se prebacujem sa aerodroma do grada? Taksi? Cijene?
Trebam radi drugih stvari napraviti plan troškova, pa mi sve to treba.
Prvo da znas da ce ti biti dobro vruce, pripremi se, i ponesi sprej za komarce obavezno :D
Ja sam oba puta kad sam isao u NYC letio preko turkisha tj. preko istanbula (mislim da je to najbolja opcija ako letis iz sarajeva), avioni su im top, hrana odlicna i in flight entertainment je solidan, bude finih filmova pa ti brze prodje let :D trazi karte ili direkt na stranici aviokompanije ili na skyscanner. Taxi/uber ti jeste najskuplji od aerodroma, ali ako imas para za do tamo plati i to vjeruj mi, ne isplati se mijenjati metroe i buseve sa prtljagom, to je bas pegla jos kad uzmes u obzir koliko ljudi cirkulise po javnom prevozu. Zadnji put je taxi bio 80$ od JFK-a do manhattana, plus baksis i tolls, racunaj 100$ po smjeru.
Za tamo bih ti preporucio sto vise da hodas , NYC se najbolje dozivi hodanjem i iizbjegavanjem nekih glupih turistickih atrakcija (tipa bull na wall street-u gdje raja ceka po pola sata da se slika sa mudima). Odvoji pola jednog dana za central park, u whole foods-u na columbus circle-u kupis fine hrane, sokic i sta slatko, i odes na piknik u central park i gledas stotine razlicitih ljudi-kultura kako se mimoilaze tebi pred ocima.
Trappist
Posts: 4268
Joined: 12/09/2020 08:52

#4648 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Trappist »

holowey wrote: 05/04/2022 09:11 da li je neko skoro isao u grcku? koji prepaid u grckoj je najbolja opcija za net? ima li na svakoj trafici ili se mora kupiti kod operatera?
Skonta li koja je najbolja opcija, treba i meni :D
User avatar
holowey
Posts: 8423
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#4649 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by holowey »

Trappist wrote: 17/04/2022 16:06
holowey wrote: 05/04/2022 09:11 da li je neko skoro isao u grcku? koji prepaid u grckoj je najbolja opcija za net? ima li na svakoj trafici ili se mora kupiti kod operatera?
Skonta li koja je najbolja opcija, treba i meni :D
moracu se raspitati na licu mjesta...ako sta saznam, postavicu ovdje
Trappist
Posts: 4268
Joined: 12/09/2020 08:52

#4650 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Trappist »

holowey wrote: 18/04/2022 09:07
Trappist wrote: 17/04/2022 16:06

Skonta li koja je najbolja opcija, treba i meni :D
moracu se raspitati na licu mjesta...ako sta saznam, postavicu ovdje
koliko sam online mogao naci, vodafone se najvise isplati, ima ono nesto 8 eura 3 gb i neki pozivi jos.
Post Reply