Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#4751 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Static-X »

Hajvan wrote: 09/05/2023 18:13 Iz Praprtnog ide trajekt za Mljet, ima cesta s tri trake, pa onda uzi asfaltirani put do uvale
parking ima I nije se placao
:thumbup:

Jel sami pocetak Juna rano za kupanja?
Xeox2
Posts: 300
Joined: 21/02/2016 22:14

#4752 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Xeox2 »

Spletom okolnosti pocetkom jula idem na 1 noc/2 dana do Zlatibora.
Ima li neko savjet/iskustva, kakav je/koji je put od ZE do tamo, koji dobar hotel izabrati, sta i gdje jesti, gdje prosetati...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#4753 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Dope_Man »

Static-X wrote: 09/05/2023 17:50
Dope_Man wrote: 09/05/2023 17:26
Idi na Bihac i onda lijepo magistralom uz more prema Dubrovniku. Vracanje u Sa ti je gubljenje i vremena, i uzitka. E sad zavisi kakav si s vremenom sta sve posjetiti, moja preporuka bi bila otprilike: Jajce i Plivsko, Martin Brod - Strbacki Buk pa Bihac, onda na Plitvicka. E onda kad krenes juzno obici Pag, pa Trogir i popit kafu u Splitu. Preko novog mosta na Peljesac, suncat se na plazi Prapratno, pa lagano do Dubrovnika. E onda u Trebinje, pa preko Bilece i oko Bileckog jezera nastavis prema Stocu. Ima se i u njemu sta vidjeti, pa lagano u Mostar i nazad.

Smjestaj airbnb/booking najlakse, mada mozes i lokalno traziti ako volis tu avanturu.
Sta mislis koliko bi mi dana bilo potrebno za sve ovo (putovanje sa zenom, kcerkicom i mozda jos neko od rodbine)?
Ovako gledam:
Sarajevo - Jajce - Strbacki Buk - Bihac i tu prenociti
Plitvicka jezera - Zadar ili Sibenik? - tu prenociti (da ne idem do Paga, da malo skratim na vremenu)
Trogir - Prapratno (ova plaza izgleda fino, nadam se ima prilaz i parking?) - Dubrovnik - tu negdje prenociti
Trebinje - Bileca jezero - Stolac - jeli put dobar ili da idem direktno Trebinje Stolac? - Mostar - pa kad god stignem u Sarajevo.

Sto se tice smjestaja, mislio sam gdje me noc zadesi tu i traziti konak, valjda me nece puno oderati bez unapred rezervacije.
Pa zavisi, realno samo da dodjes Sarajevo-Bihac ti ode jedan dan (5-6 sati voznje plus stajanje, rucak, posjeta bilo cemu). Ako bas zelis lijepo posjetiti stvari mozes vec u Jajcu provesti prvi dan i prenociti, pa sljedeci do Bihaca. Ima se gdje provesti vrijeme i sta vidjeti usput. Tako da mozes ti napraviti krug za tri dana i uglavnom se voziti, il 7 dana cjepkati i posjetiti sve usput, to je do tebe.

Plaza ima asfalt sve do plaze i parking na njoj, placa se u sezoni. Trenutne cijene nakon korone ne znam, al vjerovatno google zna. I da, moze se okupati pocetkom Juna. Ja sam prije oar godina bio krajem Maja. Nije bas bilo najugodnije, al moze se :mrgreen:

Put Trebinje-Bileca-Stolac je dobar, vozis se dugo kraj Bileckog jezera, a onda na dionici Bileca-Stolac nigdje zive duse. Ta cesta ima 1-2 km gdje je malo losija i suzena, al kako nema nikog tu nije nista bitno i neugodno za voznju.
HelaS
Posts: 5654
Joined: 22/09/2018 13:21

#4754 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by HelaS »

Static-X wrote: 09/05/2023 19:19
Hajvan wrote: 09/05/2023 18:13 Iz Praprtnog ide trajekt za Mljet, ima cesta s tri trake, pa onda uzi asfaltirani put do uvale
parking ima I nije se placao
:thumbup:

Jel sami pocetak Juna rano za kupanja?
Taman
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#4755 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Dope_Man »

Xeox2 wrote: 09/05/2023 19:35 Spletom okolnosti pocetkom jula idem na 1 noc/2 dana do Zlatibora.
Ima li neko savjet/iskustva, kakav je/koji je put od ZE do tamo, koji dobar hotel izabrati, sta i gdje jesti, gdje prosetati...
Nema tu nekog izbora puteva, Zenica-Sarajevo-Visegrad-Zlatibor je jedina logicna ruta. Ostalo nisam pametan, ja stanem kad ogladnim i tu jedem, gdje god to bilo :D Na Zlatiboru sam neki rostilj jeo, bilo OK.
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#4756 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Static-X »

Dope_Man wrote: 09/05/2023 23:41

Pa zavisi, realno samo da dodjes Sarajevo-Bihac ti ode jedan dan (5-6 sati voznje plus stajanje, rucak, posjeta bilo cemu). Ako bas zelis lijepo posjetiti stvari mozes vec u Jajcu provesti prvi dan i prenociti, pa sljedeci do Bihaca. Ima se gdje provesti vrijeme i sta vidjeti usput. Tako da mozes ti napraviti krug za tri dana i uglavnom se voziti, il 7 dana cjepkati i posjetiti sve usput, to je do tebe.

Plaza ima asfalt sve do plaze i parking na njoj, placa se u sezoni. Trenutne cijene nakon korone ne znam, al vjerovatno google zna. I da, moze se okupati pocetkom Juna. Ja sam prije oar godina bio krajem Maja. Nije bas bilo najugodnije, al moze se :mrgreen:

Put Trebinje-Bileca-Stolac je dobar, vozis se dugo kraj Bileckog jezera, a onda na dionici Bileca-Stolac nigdje zive duse. Ta cesta ima 1-2 km gdje je malo losija i suzena, al kako nema nikog tu nije nista bitno i neugodno za voznju.
Da svakako, poenta je stati, obici i vidjeti sta. Al opel ne dangubiti gjde nema potrebe. Recimo Jajce mi je vise pauza na po puta, sjesti, odmoriti malo, pojesti sta i posjetiti vodopad s doljnje strane, ono novo sto su napravili. Jer inace sam bio u Jajcu prije i fino ga obisao osim ovog navedenog.

Ne znam koliko poznajes obalu od Zadra do Dubrovnika, ako bi stao na dva tri mjesta, koje gradove preporucujes? Ja nisam upoznat uopste, ali malo googlam, Skradinski Buk (Krka park) izgleda fino pa kontam nebi lose bilo svratiti tu a samim tim i u Sibenik.
Pomenuo si Trogir, jel ima nesto specificno za vidjeti. (Split bi zaobisao, nebi da ulazim u guzvu posto je veci grad a nekad davno kao klinac sam bio tu).
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#4757 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Dope_Man »

Static-X wrote: 10/05/2023 15:21 Ne znam koliko poznajes obalu od Zadra do Dubrovnika, ako bi stao na dva tri mjesta, koje gradove preporucujes? Ja nisam upoznat uopste, ali malo googlam, Skradinski Buk (Krka park) izgleda fino pa kontam nebi lose bilo svratiti tu a samim tim i u Sibenik.
Pomenuo si Trogir, jel ima nesto specificno za vidjeti. (Split bi zaobisao, nebi da ulazim u guzvu posto je veci grad a nekad davno kao klinac sam bio tu).
Eh bravo za Krku. To sam ti htio predloziti gore kad sam pisao, al se nisam mogao sjetiti imena pa preskocih.

Ja obicno boravim izvan vecih mjesta jer ne volim ni ja guzvare, pa odem ako sta izgleda zanimljivo popit kafu/prosetat i nazad. Trogir sam otisao jer me zanimalo da vidim kako izgleda onaj centralni dio na malom otoku, i eto lijepo mjesto. Split znas, Makarska nema tog starog smeka, setaliste oko glavne plaze je lijepo i sredjenije nego ranije. Ova ostala manja mjesta i nema nesto posebno, bar evo ja ne bih mogao bilo cega da se sjetim da je ono "moras vidjeti". Ono lijep je i Sibenik, i Omis i sta ja znam, al sve bih to kategorisao kao "lijepo stati, al' i ne moras".

Ima iznad Makarske onaj skywalk fazon, ako ti se da skrenuti i nije ti frka visina kao meni :D . I Bacinska jezera su usput tamo kod Ploca, svakako ces proci pute pored pa nije zgoreg stati. A tu je i tunel Maričevac, ako je presusio i nisi klaustrofobican kao ja :D
Xeox2
Posts: 300
Joined: 21/02/2016 22:14

#4758 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Xeox2 »

Dope_Man wrote: 09/05/2023 23:49
Nema tu nekog izbora puteva, Zenica-Sarajevo-Visegrad-Zlatibor je jedina logicna ruta. Ostalo nisam pametan, ja stanem kad ogladnim i tu jedem, gdje god to bilo :D Na Zlatiboru sam neki rostilj jeo, bilo OK.
:thumbup: hvala
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#4759 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Zoya »

Hoće li biti demonstracija ili nekakvih nemira u naredna 5 dana u Istanbulu? Izbori i to :-?
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#4760 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mufa1 »

Jucer se vratili iz Andaluzije, majko mila sta je ono?? Raj na zemlji.. Obisli Sevillu, Cordobu, Rondu, ono selo pod stijenama i Malagu. Granadu nismo stigli, a i nisam na vrijeme kupio karte za Alhambru, ali razlog vise da se ponovo vratimo.. Odusevljen sam jednostavno... :sinbad: :sinbad:
User avatar
parappa
Posts: 3311
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#4761 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by parappa »

Zoya wrote: 14/05/2023 22:10 Hoće li biti demonstracija ili nekakvih nemira u naredna 5 dana u Istanbulu? Izbori i to :-?
Upravo sam u Istanbulu... nema nikakvih demonstracija niti je bilo i Nedelju. Vrijeme fantastično, jučer 24, danas najavili 26, pa sutra malo kiše i 22 stepena.
Ima turista ali nije krcato

Hrana malo skuplja, zato odjeća baš jeftina
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2884
Joined: 03/03/2011 09:12

#4762 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by AhmetShabo »

mufa1 wrote: 16/05/2023 07:10 Jucer se vratili iz Andaluzije, majko mila sta je ono?? Raj na zemlji.. Obisli Sevillu, Cordobu, Rondu, ono selo pod stijenama i Malagu. Granadu nismo stigli, a i nisam na vrijeme kupio karte za Alhambru, ali razlog vise da se ponovo vratimo.. Odusevljen sam jednostavno... :sinbad: :sinbad:
Odakle je najbolje letiti?
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#4763 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mufa1 »

AhmetShabo wrote: 16/05/2023 08:42
mufa1 wrote: 16/05/2023 07:10 Jucer se vratili iz Andaluzije, majko mila sta je ono?? Raj na zemlji.. Obisli Sevillu, Cordobu, Rondu, ono selo pod stijenama i Malagu. Granadu nismo stigli, a i nisam na vrijeme kupio karte za Alhambru, ali razlog vise da se ponovo vratimo.. Odusevljen sam jednostavno... :sinbad: :sinbad:
Odakle je najbolje letiti?
Pa sve zavisi gdje zivis :D Ja sam iz Beca letio, jer mi je to sledeci najblizi aerodrom koji ima letove u tom smjeru..
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#4764 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Zoya »

mufa1 wrote: 16/05/2023 07:10 Jucer se vratili iz Andaluzije, majko mila sta je ono?? Raj na zemlji.. Obisli Sevillu, Cordobu, Rondu, ono selo pod stijenama i Malagu. Granadu nismo stigli, a i nisam na vrijeme kupio karte za Alhambru, ali razlog vise da se ponovo vratimo.. Odusevljen sam jednostavno... :sinbad: :sinbad:
Tako mi je drago da vam se dopalo 🌼
parappa wrote: 16/05/2023 07:21
Zoya wrote: 14/05/2023 22:10 Hoće li biti demonstracija ili nekakvih nemira u naredna 5 dana u Istanbulu? Izbori i to :-?
Upravo sam u Istanbulu... nema nikakvih demonstracija niti je bilo i Nedelju. Vrijeme fantastično, jučer 24, danas najavili 26, pa sutra malo kiše i 22 stepena.
Ima turista ali nije krcato

Hrana malo skuplja, zato odjeća baš jeftina
Super! Hvala puno na informaciji. Sutra putujemo i vraćamo se u nedjelju. Vidim da će biti kiša pa ne znam je li hladno. Treba li nositi jakne i to? :-?
User avatar
parappa
Posts: 3311
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#4765 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by parappa »

Zoya wrote: 16/05/2023 13:58
mufa1 wrote: 16/05/2023 07:10 Jucer se vratili iz Andaluzije, majko mila sta je ono?? Raj na zemlji.. Obisli Sevillu, Cordobu, Rondu, ono selo pod stijenama i Malagu. Granadu nismo stigli, a i nisam na vrijeme kupio karte za Alhambru, ali razlog vise da se ponovo vratimo.. Odusevljen sam jednostavno... :sinbad: :sinbad:
Tako mi je drago da vam se dopalo 🌼
parappa wrote: 16/05/2023 07:21

Upravo sam u Istanbulu... nema nikakvih demonstracija niti je bilo i Nedelju. Vrijeme fantastično, jučer 24, danas najavili 26, pa sutra malo kiše i 22 stepena.
Ima turista ali nije krcato

Hrana malo skuplja, zato odjeća baš jeftina
Super! Hvala puno na informaciji. Sutra putujemo i vraćamo se u nedjelju. Vidim da će biti kiša pa ne znam je li hladno. Treba li nositi jakne i to? :-?
Nama jakne nisu trebale... možda je sad malo hladnije po noći... može se i kupiti ako niste ponijeli... Cijene su baš dobre
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7425
Joined: 16/01/2007 23:38

#4766 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by banjaluka078 »

Static-X wrote: 10/05/2023 15:21

Ne znam koliko poznajes obalu od Zadra do Dubrovnika, ako bi stao na dva tri mjesta, koje gradove preporucujes? Ja nisam upoznat uopste, ali malo googlam, Skradinski Buk (Krka park) izgleda fino pa kontam nebi lose bilo svratiti tu a samim tim i u Sibenik.
Pomenuo si Trogir, jel ima nesto specificno za vidjeti. (Split bi zaobisao, nebi da ulazim u guzvu posto je veci grad a nekad davno kao klinac sam bio tu).
Za NP Krka prvo provjeri cijenu ulaznica i parkinga. Neko mi reče da je oko 40 eura po osobi za odrasle, ne znam koliko za djecu. Guglaj.

Šibenik jako lijep, definitivno vrijedi vidjeti.

U omiškoj regiji preporuka za provozati se i vidjeti Cetinu, štagod pojesti ili popiti u Radmanovim mlinicama, a može se i okupati ako se ne bojite hladne vode.

https://fotkanje.blogspot.com/2019/06/cetina.html?m=1

Makarska klasika, vidikovac je OK. Split uvijek nešto zanimljivo, ja se zadnji put fino spasila vrućine u Dioklecijanovim podrumima.

https://fotkanje.blogspot.com/2019/06/split.html?m=1

Definitivno posjetiti deltu Neretve ispod Ploča, sjedneš u bar na plaži, mislim da se mjesto zove Komin, tako nekako, posmatraš "ples zmajeva" (kite surfing), prelijepo.

http://fotkanje.blogspot.com/2021/06/us ... e.html?m=1
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#4767 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Entropio »

mufa1 wrote: 16/05/2023 09:44
AhmetShabo wrote: 16/05/2023 08:42

Odakle je najbolje letiti?
Pa sve zavisi gdje zivis :D Ja sam iz Beca letio, jer mi je to sledeci najblizi aerodrom koji ima letove u tom smjeru..
Jesi li rentao auto dole ili kako si obisao sva ta mjesta?
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#4768 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mufa1 »

Entropio wrote: 21/05/2023 18:14
mufa1 wrote: 16/05/2023 09:44

Pa sve zavisi gdje zivis :D Ja sam iz Beca letio, jer mi je to sledeci najblizi aerodrom koji ima letove u tom smjeru..
Jesi li rentao auto dole ili kako si obisao sva ta mjesta?
Da, rentao sam auto u Malagi, 145€ za 7 dana sam platio, full osiguran i sa neogranicenim kilometrima..
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#4769 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by janje_ »

mufa1 wrote: 21/05/2023 22:35
Entropio wrote: 21/05/2023 18:14

Jesi li rentao auto dole ili kako si obisao sva ta mjesta?
Da, rentao sam auto u Malagi, 145€ za 7 dana sam platio, full osiguran i sa neogranicenim kilometrima..
Europcar?
morelSeLezat
Posts: 276
Joined: 24/02/2021 23:51

#4770 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by morelSeLezat »

Xeox2 wrote: 09/05/2023 19:35 Spletom okolnosti pocetkom jula idem na 1 noc/2 dana do Zlatibora.
Ima li neko savjet/iskustva, kakav je/koji je put od ZE do tamo, koji dobar hotel izabrati, sta i gdje jesti, gdje prosetati...
ako te ne zanima guzva centra Zlatibora, i hoces malo,prirode vise, pogledaj smjestaj Adonis, mozes i prosetati onda do centra pa prema Dino parku i gore do spomenika onog, tu imas kao kolibu manju za sjesti pojesti/popiti sta i onda mozes ili nazad do centra ili se od tog spomenika spustiti do Adonisa direkt, oko 1-1.5km ti je od Adonisa do centra...imas i onaj El Paso City 15ak km od centra za obici, ako te tako nesto interesuje jel :mrgreen:
prankster
Posts: 226
Joined: 04/12/2020 02:06

#4771 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by prankster »

Da li je neko putovao na Sejšele? Ako jeste, da podijeli iskustva ako nije zahmet.
morelSeLezat
Posts: 276
Joined: 24/02/2021 23:51

#4772 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by morelSeLezat »

prankster wrote: 25/05/2023 04:16 Da li je neko putovao na Sejšele? Ako jeste, da podijeli iskustva ako nije zahmet.
isao prosle godine preko iTravel agencije, let iz BG, em sto je pofino jeftiniji od leta iz SA tad bili(250-300e po osobi jeftinije) em sto SA je raniji let cini mi se od ovog iz BG pa je dosta duzi layover u Dohi, let za Sejsele u 4 ujutro ovako bio. Odsjeli u Beryaja Praslin Resortu, polupansion, ima i opcija punog pansiona ali ako planirate obilaziti sta, realno vam to ne treba. Svako jutro u hotelu imaju one agencije za neke ture i posjete ali smo mi samo zadnji dan dogovorili turu po Mahe-u, glavni otok jer je i let bio kasno pa da se malo iskoristi i to da se obidje. Sve ostalo smo obisli autobusom koji staje odma iznad hotela. Otisli na La Digue jedan dan, iznajmili bicikla i obisli one poznate plaze, s tim da ima hodanja kroz sumu kad se te plaze obilaze, ali biciklo ostavis na prvoj plazi na koju naletis i onda polako. Anse Georgette npr plaza na Praslinu, treba se najaviti u hotelu iznad te plaze da se dolazi, to su zvali ovi iz naseg hotela jer ides preko njihovih golf terena do iste. Ili moze kroz sumu sa Anse Lazio ali to ko voli planinariti :mrgreen:
Obisli Valle de Mai isto, ko sto rekoh sve autobusom(+brodic do La Diguea), i stvarno je ekstra bilo. Ako imas kakvih pitanja, moze i u pp, ja kad bih opet isao opet bih Praslin jer je to ono zlatna sredina, brzo mozes skoknuti na La Digue koji je fin ali brze se moze obici nego Praslin, a Mahe ovako kad se vracas turu organizovati, tamo ih jbg vecina zivi pa je i veca guzva a brod do Praslina dugo traje da se svaki dan vozas u obilaske.

i da, ima i ona tura na ostrvo s kornjacama onim ogromnim, to smo kod nekih lokakaca zavrsili uz plazu oni sto hodaju
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#4773 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mufa1 »

janje_ wrote: 25/05/2023 00:39
mufa1 wrote: 21/05/2023 22:35

Da, rentao sam auto u Malagi, 145€ za 7 dana sam platio, full osiguran i sa neogranicenim kilometrima..
Europcar?

Berenguer rent a car..
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#4774 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by janje_ »

mufa1 wrote: 25/05/2023 11:24
janje_ wrote: 25/05/2023 00:39

Europcar?

Berenguer rent a car..
gdje ih nadje, ovo je vise nego povoljno.. ja sam uzimo kod europcar, ali nekad znaju komplikovat..
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#4775 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mufa1 »

Kad imas citavu nocnu smjenu vremena da googlas i čitaš recenzije :D
Vjeruj mi, ovaj lik je toliko susretljiv i tačan, bez i najmanje komplikacije.. kad sam mu vraćao auto, kaze samo ga dovezi ovdje gdje si ga i uzeo, zakljucaj i ubaci ključ u gepek, a ja cu ga pokupit kad budem imao vremena, i tako je i bilo..
Post Reply