Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#4901 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mufa1 »

Je li ko od skora bio u Marrakesh-u? Planiramo na proljeće otići jedno 4-5 dana, i kontam hoce li to biti dovoljno da se fino obidje grad, eventualno neke znamenitosti u okolini grada i jedan izlet u pustinju, posjeta nomadima i slicno.. Dole kontam uzeti nekog vodiča.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4902 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by detroit-mercy »

mufa1 wrote: 08/01/2024 18:11 Je li ko od skora bio u Marrakesh-u? Planiramo na proljeće otići jedno 4-5 dana, i kontam hoce li to biti dovoljno da se fino obidje grad, eventualno neke znamenitosti u okolini grada i jedan izlet u pustinju, posjeta nomadima i slicno.. Dole kontam uzeti nekog vodiča.
Ja sam bio prije dvije godine, 4-5 dana u Marakeshu samo ti je vise nego dovoljno, u stvari 4-5 dana ti je dovoljno za puno vise od samog Markesha.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#4903 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Zoya »

Portugal prve sedmice u Martu. Šta obići, koji grad? Nešto gledam Madeiru pa ne znam.. Iskustva? :)
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#4904 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by NecuVise »

detroit-mercy wrote: 08/01/2024 17:36
perscitus wrote: 14/12/2023 03:00
detroit-mercy wrote: 11/12/2023 17:48
Peru, samostalno, nije lose za turiste, ostajemo 10tak dana i u planu je vidjeti sto vise mozemo.
Mexico, bio sam par puta, sto poslom ali vecinom odmor. Mislim da je Mexico malo zajebaniji od Perua sto se tice putovanja po zemlji.
Kao neko ko je i živio i posjećivao Peru mogu ti reći da nema potrebe da se brineš sve dok se ne ponašaš ko gringo bez srama i stida. Ali pošto si naš, vjerujem da ćeš uživati. Peru je prijestolnica gastronomije i kolijevka civilizacije, loma pisko, loma ceviche i bog te veselio. Narod fin i dobroćudan. Ono što bih ti predložio za tvoje prvo putovanje što se Lime tiče je da uzmeš smještaj isključivo u Mirafloresu, mada i Baranko i San Isidro nisu loši. Naravno, kao i u svakom većem latino američkom gradu izbjegavaj Centro Historico po noći. Ako imaš bilo kakvih pitanja oko mjesta koje si planirao posjetiti budi slobodan da me pitaš.
Sretan put i uživaj. :thumbup: :bih:
Evo svjez iz Perua i mogu reci da sam jako zadovoljan, zemlja sa toliko razlicitiosti i sa jako dobrim ljudima. Ono sto me je posebno fasciniralo je kuhinja/gastronomija, po meni vjerovatno spadaju u top kuhinje/gastronomije u svijetu. Andi i svijet Anda me je bas dojmio. Fakat nemas predstavu da si na visinam od preko 4000 metara. Ljudi zivie, normalno rade :skoljka: meni usta pomodrila :mrgreen:.
Ali to je uvijek caj od koke da pomogne :mrgreen:. Uglavnom, preporucio bih svakome ko ima priliku da ode i da posjeti tu zemlju, ipak je to neki nama nesvakidasnji svijet. Btw, nigdje nisam vidio onoliko zlata po crkvama kao tamo :skoljka:. Uglavnom, zemlja ima mnogo toga za ponuditi, od nepreglednih planina, preko pustinje do dzungle.
U razgovoru sa Peruancima vodicima svi su mi preporucili Argentinu, po njima najfascinantnija zemlja Juzne Amerike, tako da je vec na mojoj listi sljedece zemlje za posjetiti.
Super, nabaci i koju sliku ako ti nije šta. Baš je to neistražen svijet. Evropa je meni pravo dosadna, volio bih južnu Ameriku, Aziju i Afriku obići mada me naravno strah nepoznatog :)
User avatar
Laertes
Posts: 4255
Joined: 08/01/2015 18:25

#4905 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Laertes »

NYC vol. 2
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Laertes
Posts: 4255
Joined: 08/01/2015 18:25

#4906 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Laertes »

ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4907 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Bloo »

zastrašujuće ogromno
nuki_cika
Posts: 1078
Joined: 06/07/2010 16:19

#4908 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by nuki_cika »

Da li je neko putovao u Portugal?
Vidim da stalno postoje aranžmani za Portugal, djeluje mi dosta primamljivo sa više destinacija koje se obiđu..

Koliko je Portugal uopšte skup, hrana prije svega?
User avatar
parappa
Posts: 3313
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#4909 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by parappa »

nuki_cika wrote: 16/01/2024 12:00 Da li je neko putovao u Portugal?
Vidim da stalno postoje aranžmani za Portugal, djeluje mi dosta primamljivo sa više destinacija koje se obiđu..

Koliko je Portugal uopšte skup, hrana prije svega?
nisam bio ali znam dosta ljudi koji su putovali. Sestra je bila na bracnom u Portugalu.
Ljudi su super ljubazni, nije skupo, cak ni za nase uslove. Naravno skuplje nego u BiH ali cijene su nize nego u Francuskoj, Njemackoj itd.

Mislim da nema fule... prelistaj malo ovu temu. Dosta je ljudi bilo i stavljali su slike
User avatar
mirota
Posts: 2349
Joined: 11/01/2018 11:42

#4910 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mirota »

Minhen 5 dana, EP u rukometu, centar i okolina lijepi, pregledali 10 must view tacaka, najskuplji grad u Njemackoj, dosta nase raje, trecina bar se planira vratiti, stanovi preskupi, uredjena zemlja, za razliku od Bonna i Kelna nema puno Arapa, Alianz Arena i muzej impresivni, olimpijski centar takodje, Marian Platz prelijep, piva tocena 6-7 eur, dizel 2,06 eur na auto putu koji je free, Lidl jeftiniji nego u nas prilicno...obisli Ljubljanu par sati, mali grad, centar simpa
User avatar
perscitus
Posts: 678
Joined: 18/03/2008 15:17
Location: Mekka - Sinaloa

#4911 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by perscitus »

detroit-mercy wrote: 08/01/2024 17:36
perscitus wrote: 14/12/2023 03:00
detroit-mercy wrote: 11/12/2023 17:48
Peru, samostalno, nije lose za turiste, ostajemo 10tak dana i u planu je vidjeti sto vise mozemo.
Mexico, bio sam par puta, sto poslom ali vecinom odmor. Mislim da je Mexico malo zajebaniji od Perua sto se tice putovanja po zemlji.
Kao neko ko je i živio i posjećivao Peru mogu ti reći da nema potrebe da se brineš sve dok se ne ponašaš ko gringo bez srama i stida. Ali pošto si naš, vjerujem da ćeš uživati. Peru je prijestolnica gastronomije i kolijevka civilizacije, loma pisko, loma ceviche i bog te veselio. Narod fin i dobroćudan. Ono što bih ti predložio za tvoje prvo putovanje što se Lime tiče je da uzmeš smještaj isključivo u Mirafloresu, mada i Baranko i San Isidro nisu loši. Naravno, kao i u svakom većem latino američkom gradu izbjegavaj Centro Historico po noći. Ako imaš bilo kakvih pitanja oko mjesta koje si planirao posjetiti budi slobodan da me pitaš.
Sretan put i uživaj. :thumbup: :bih:
Evo svjez iz Perua i mogu reci da sam jako zadovoljan, zemlja sa toliko razlicitiosti i sa jako dobrim ljudima. Ono sto me je posebno fasciniralo je kuhinja/gastronomija, po meni vjerovatno spadaju u top kuhinje/gastronomije u svijetu. Andi i svijet Anda me je bas dojmio. Fakat nemas predstavu da si na visinam od preko 4000 metara. Ljudi zivie, normalno rade :skoljka: meni usta pomodrila :mrgreen:.
Ali to je uvijek caj od koke da pomogne :mrgreen:. Uglavnom, preporucio bih svakome ko ima priliku da ode i da posjeti tu zemlju, ipak je to neki nama nesvakidasnji svijet. Btw, nigdje nisam vidio onoliko zlata po crkvama kao tamo :skoljka:. Uglavnom, zemlja ima mnogo toga za ponuditi, od nepreglednih planina, preko pustinje do dzungle.
U razgovoru sa Peruancima vodicima svi su mi preporucili Argentinu, po njima najfascinantnija zemlja Juzne Amerike, tako da je vec na mojoj listi sljedece zemlje za posjetiti.
:thumbup:
Drago mi je da si uživao. Mogu ti ja preporučiti sljedeću destinaciju ali moraš mi reći kakvu vrstu putovanja preferiraš. Meni je Kolumbija vrh, pogotovo Medežin je hit danas, vječno proljeće, grad strašan, džungla na izvolte, jedino kaskaju malo sa hranom. I papak si ako nosiš šorc. :run:

Nisam vidio ovaj prvi dio o Meksiku. Trenutno mjesto mi je boravka duboko u Meksiku, turista ni na vidiku, i potpuno si upravu da je nesigurno putovati tuda. Teško je skontati ko je murija a ko kartel, svi imaju uniforme, pick up truckove, fantomke, oružje, jedino što sam čuo od lokalaca da kartel za razliku od policije nema vučijake sa sobom. Eto, ako ne vidiš cuku sa njima, pravo na gas :mrgreen: . Mada, ne mora značiti... Ipak, Mekskiko je život. Ali i smrt...

Image

Image

Image

Image

Image

Image
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4912 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by detroit-mercy »

perscitus wrote: 22/01/2024 04:56
detroit-mercy wrote: 08/01/2024 17:36
perscitus wrote: 14/12/2023 03:00

Kao neko ko je i živio i posjećivao Peru mogu ti reći da nema potrebe da se brineš sve dok se ne ponašaš ko gringo bez srama i stida. Ali pošto si naš, vjerujem da ćeš uživati. Peru je prijestolnica gastronomije i kolijevka civilizacije, loma pisko, loma ceviche i bog te veselio. Narod fin i dobroćudan. Ono što bih ti predložio za tvoje prvo putovanje što se Lime tiče je da uzmeš smještaj isključivo u Mirafloresu, mada i Baranko i San Isidro nisu loši. Naravno, kao i u svakom većem latino američkom gradu izbjegavaj Centro Historico po noći. Ako imaš bilo kakvih pitanja oko mjesta koje si planirao posjetiti budi slobodan da me pitaš.
Sretan put i uživaj. :thumbup: :bih:
Evo svjez iz Perua i mogu reci da sam jako zadovoljan, zemlja sa toliko razlicitiosti i sa jako dobrim ljudima. Ono sto me je posebno fasciniralo je kuhinja/gastronomija, po meni vjerovatno spadaju u top kuhinje/gastronomije u svijetu. Andi i svijet Anda me je bas dojmio. Fakat nemas predstavu da si na visinam od preko 4000 metara. Ljudi zivie, normalno rade :skoljka: meni usta pomodrila :mrgreen:.
Ali to je uvijek caj od koke da pomogne :mrgreen:. Uglavnom, preporucio bih svakome ko ima priliku da ode i da posjeti tu zemlju, ipak je to neki nama nesvakidasnji svijet. Btw, nigdje nisam vidio onoliko zlata po crkvama kao tamo :skoljka:. Uglavnom, zemlja ima mnogo toga za ponuditi, od nepreglednih planina, preko pustinje do dzungle.
U razgovoru sa Peruancima vodicima svi su mi preporucili Argentinu, po njima najfascinantnija zemlja Juzne Amerike, tako da je vec na mojoj listi sljedece zemlje za posjetiti.
:thumbup:
Drago mi je da si uživao. Mogu ti ja preporučiti sljedeću destinaciju ali moraš mi reći kakvu vrstu putovanja preferiraš. Meni je Kolumbija vrh, pogotovo Medežin je hit danas, vječno proljeće, grad strašan, džungla na izvolte, jedino kaskaju malo sa hranom. I papak si ako nosiš šorc. :run:

Nisam vidio ovaj prvi dio o Meksiku. Trenutno mjesto mi je boravka duboko u Meksiku, turista ni na vidiku, i potpuno si upravu da je nesigurno putovati tuda. Teško je skontati ko je murija a ko kartel, svi imaju uniforme, pick up truckove, fantomke, oružje, jedino što sam čuo od lokalaca da kartel za razliku od policije nema vučijake sa sobom. Eto, ako ne vidiš cuku sa njima, pravo na gas :mrgreen: . Mada, ne mora značiti... Ipak, Mekskiko je život. Ali i smrt...

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Kolumbija nam je na radaru vec neko vrijeme, al ne mozes na sve stici :mrgreen: Cartagena pa onda dalje, mada kao sto rekoh nisanimo i Argentinu/Urugvaj.
Mexico, osim onih tradicionalnih destinacija poput Cancun, Merida, Puorto Vallarta, Los Cabos bio sam i u Irapuato, Guanajuato, Puebla ali mi je ono ok. Previse sranja tamo. Guanajuato je bio nekada tako ugodan grad (barem kada sam ja bio) ali je sada kako cujem pravo sranje sa kartelima i tamo.
User avatar
perscitus
Posts: 678
Joined: 18/03/2008 15:17
Location: Mekka - Sinaloa

#4913 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by perscitus »

Izbjegavaj Cartagenu. Više turista nego lokalaca. To nije Kolumbija već zamka za turiste, ne možeš ni pričati ni disati od nasrtaja da ti nešto uvale. Jedno od većih razočarenja u mom životu. Vjeruj bratu, pravac Medežin. Isto tako 50% ovih gradova što si naveo nije Meksiko nego resorti za vas iz Amerike i Kanade. Nema tu Meksika. A ovu drugu polovinu ne bih se baš složio. Nisam nikada bio u Americi ali zar kod vas tamo gradovi nemaju preko 300 ubistava godišnje!? :run: Kontaš poentu?
Sranja ima, kao i svugdje, u gradovima manje, na putevima više, ali šta ćeš svijet je davno izgubio spososobnost za čuđenje ali sve se lakše podnosi uz mezcal, mole i salsu dok ti marijači sviraju a guzate senjore pogledom skidaju :D . Šala mala. Sjećam se davno nekad koliko su me isprepadali o Guadalajari a ono tamo dženet. Mislim, imao sam problema, ne kažem to, ali koliko sam patio mnogo više sam uživao. Jebi ga, najbolje ne patiti i ne uživati, boj se ovna, boj se govna...
Smeagol
Posts: 17
Joined: 28/07/2009 00:58

#4914 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Smeagol »

perscitus wrote: 22/01/2024 20:37 Medežin
Otkud ovaj izgovor za Medellin?
User avatar
perscitus
Posts: 678
Joined: 18/03/2008 15:17
Location: Mekka - Sinaloa

#4915 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by perscitus »

Smeagol wrote: 23/01/2024 00:19
perscitus wrote: 22/01/2024 20:37 Medežin
Otkud ovaj izgovor za Medellin?
Španski je pravilno za LL izgovarati kao J, pa bi po španskom bilo MedeJin. Međutim, u Kolumbiji u Bogoti i Medellinu i cijeloj Antiokiji duplo L je Ž pa je MedeŽin. Npr. Portenosi u Buenos Airesu bi izgovarali treću varijantu za LL kao Š pa bi bilo MedeŠin.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4916 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by detroit-mercy »

perscitus wrote: 22/01/2024 20:37 Izbjegavaj Cartagenu. Više turista nego lokalaca. To nije Kolumbija već zamka za turiste, ne možeš ni pričati ni disati od nasrtaja da ti nešto uvale. Jedno od većih razočarenja u mom životu. Vjeruj bratu, pravac Medežin. Isto tako 50% ovih gradova što si naveo nije Meksiko nego resorti za vas iz Amerike i Kanade. Nema tu Meksika. A ovu drugu polovinu ne bih se baš složio. Nisam nikada bio u Americi ali zar kod vas tamo gradovi nemaju preko 300 ubistava godišnje!? :run: Kontaš poentu?
Sranja ima, kao i svugdje, u gradovima manje, na putevima više, ali šta ćeš svijet je davno izgubio spososobnost za čuđenje ali sve se lakše podnosi uz mezcal, mole i salsu dok ti marijači sviraju a guzate senjore pogledom skidaju :D . Šala mala. Sjećam se davno nekad koliko su me isprepadali o Guadalajari a ono tamo dženet. Mislim, imao sam problema, ne kažem to, ali koliko sam patio mnogo više sam uživao. Jebi ga, najbolje ne patiti i ne uživati, boj se ovna, boj se govna...
Sve zavisi opet sa kime putujes, kad imas djecu ipak moras biti malo oprezniji. Jebi ga.
Sad sto se tice Amerike, to ti je jako specificna situacija. Tesko da ces nac belaja nako, kao turista. Dosta ovih ubistava je povezano sa bandama koje se rokaju za prestiz i veliki broj se svodi na odredjene cetvrti u gradovima. Na drugu stranu, vecina cetvrti je jako ugodna za zivot sa niskim stopama kriminala. Samo za primjer, ja auta rijetko drzim u garazi, vecinom nisu ni zakljucana stoje pred kucom. Kucu isto ne zakljucavamo, djeca prije gubila kljuceve non stop, onda ostavim sporedni ulaz otkljucan i tako vec godinama, i na odmor kad odem sporedna vrata su otkljucana :mrgreen:. To kad pricas ljudima, cak i kod nas u BiH ne mogu da vjeruju.
Kazem ti u Guanajuato sam bio pa ima sigurno jedno 9 godina, grad je bio prva liga, pravi kolonijalni stimung, dosta miran medjutim sad se je dosta promijenio, cak mi i lokalci kazu da nije ni blizu onoga sto je bio prije 9 godina.
User avatar
ElRe
Posts: 10835
Joined: 12/12/2011 11:28

#4917 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by ElRe »

Kakav je Tunis početkom septembra? Da lu su velike vrućine, kakav je zrak?
Karikaturist
Posts: 3830
Joined: 20/12/2020 10:03

#4918 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Karikaturist »

Bio krajem juna jedne godine. Nikad vise. Ko peceno pile. Rekao bih da je isto ili gore i pocetkom septembra. Pricam o ovom primorsko-turistickom dijelu, mozda je gore prema glavnom gradu malo blaze ali sumnjam da je znacajnije. Domaci su mi rekli da je najbolji period tamo nekad kraj novembra pocetak decembra. Inace su mi se dojmili ljudi, tezak zivot ali marljivi su i trude se. Volio bih otici opet ali ovaj put ne u ljeto i definitivno malo sarati sa destinacijama.
User avatar
ElRe
Posts: 10835
Joined: 12/12/2011 11:28

#4919 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by ElRe »

Thnx
User avatar
mirota
Posts: 2349
Joined: 11/01/2018 11:42

#4920 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mirota »

ElRe wrote: 23/01/2024 15:03 Kakav je Tunis početkom septembra? Da lu su velike vrućine, kakav je zrak?
ja sam bio u Yasmine Hammametu kraj maja i pocetak juna, temp do 31 stepen, ekstra
User avatar
ElRe
Posts: 10835
Joined: 12/12/2011 11:28

#4921 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by ElRe »

E ja mogu početkom septembra :)
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4922 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by detroit-mercy »

mirota wrote: 23/01/2024 18:35
ElRe wrote: 23/01/2024 15:03 Kakav je Tunis početkom septembra? Da lu su velike vrućine, kakav je zrak?
ja sam bio u Yasmine Hammametu kraj maja i pocetak juna, temp do 31 stepen, ekstra
Dzulaj, kad smo sletili bilo samo 47C, ja mislio dzehenemske vatre gore. Poslije toga milina, temperature isle samo do 35C :mrgreen:
User avatar
perscitus
Posts: 678
Joined: 18/03/2008 15:17
Location: Mekka - Sinaloa

#4923 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by perscitus »

detroit-mercy wrote: 23/01/2024 14:27
perscitus wrote: 22/01/2024 20:37 Izbjegavaj Cartagenu. Više turista nego lokalaca. To nije Kolumbija već zamka za turiste, ne možeš ni pričati ni disati od nasrtaja da ti nešto uvale. Jedno od većih razočarenja u mom životu. Vjeruj bratu, pravac Medežin. Isto tako 50% ovih gradova što si naveo nije Meksiko nego resorti za vas iz Amerike i Kanade. Nema tu Meksika. A ovu drugu polovinu ne bih se baš složio. Nisam nikada bio u Americi ali zar kod vas tamo gradovi nemaju preko 300 ubistava godišnje!? :run: Kontaš poentu?
Sranja ima, kao i svugdje, u gradovima manje, na putevima više, ali šta ćeš svijet je davno izgubio spososobnost za čuđenje ali sve se lakše podnosi uz mezcal, mole i salsu dok ti marijači sviraju a guzate senjore pogledom skidaju :D . Šala mala. Sjećam se davno nekad koliko su me isprepadali o Guadalajari a ono tamo dženet. Mislim, imao sam problema, ne kažem to, ali koliko sam patio mnogo više sam uživao. Jebi ga, najbolje ne patiti i ne uživati, boj se ovna, boj se govna...
Sve zavisi opet sa kime putujes, kad imas djecu ipak moras biti malo oprezniji. Jebi ga.
Sad sto se tice Amerike, to ti je jako specificna situacija. Tesko da ces nac belaja nako, kao turista. Dosta ovih ubistava je povezano sa bandama koje se rokaju za prestiz i veliki broj se svodi na odredjene cetvrti u gradovima. Na drugu stranu, vecina cetvrti je jako ugodna za zivot sa niskim stopama kriminala. Samo za primjer, ja auta rijetko drzim u garazi, vecinom nisu ni zakljucana stoje pred kucom. Kucu isto ne zakljucavamo, djeca prije gubila kljuceve non stop, onda ostavim sporedni ulaz otkljucan i tako vec godinama, i na odmor kad odem sporedna vrata su otkljucana :mrgreen:. To kad pricas ljudima, cak i kod nas u BiH ne mogu da vjeruju.
Kazem ti u Guanajuato sam bio pa ima sigurno jedno 9 godina, grad je bio prva liga, pravi kolonijalni stimung, dosta miran medjutim sad se je dosta promijenio, cak mi i lokalci kazu da nije ni blizu onoga sto je bio prije 9 godina.
Istina, Guanajuato okrug nije kao što je bio jer trenutno se vode ratovi između kartela iz Jalisca i lokalnih bandi koje podržava Sinaloa koja se raspada. Ovi lokalci i prije su bili aktivni ali većinom su se bavili naftom ali sada kada su ove životinje iz Jalisca uletili u cijeli region postalo je baš jebeno. Više nije samo nafta u pitanju, već i metamfetamin i fentanil pa čak i avokado jer kako ste se vi gore navukli na avokado, jogu i zdrav život tako je najopasniji posao postao posao farmera u Meksiku, većina kidnapovanja je povezana sa limetom i avokadom. Jebi ga, multibilionski biznis.
Ali kad kažem jebeno to mislim na državu i neke gradove poput Leona, Celaye, Salamance, Irapuate... Znači Guanajuato kao okrug je nesiguran, pogotovo prema granici sa Michoacanom ali Guanajuato kao grad i San Miguell de Allende su po mom viđenju i mišljenju lokalaca poprilično sigurni za turiste. Jedino možda ako se planinari na obroncima grada bude slučajeva tu i tamo da se turisti opljačkaju ali ništa strašno.
Ali defitinitvino razumijem, ako putuješ sa djecom normalno da ne želiš i nećeš da rizikuješ. U tom slučaju preporučujem Oaxacu, autentični Mekisko je, sigurno je 100%, grad umjetnika, šarenilo i ljepota, mikroklima više nego bilo koja druga država u Meksiku, 90% mezcala u svijetu se proizvodi tamo, more blizu, zaštićeno UNESCOM, a hrana, odgovorno tvrdim, ne samo ja, već i svi oni master šefovi po svijetu, je najbolja na svijetu. Znači i grad, i klima, i more, i hrana, i piće, i istorija i umjetnost i sigurnost.
Nego, što te toliko privlače Argentina i Urugvaj?
swanfilter
Posts: 7910
Joined: 06/06/2008 18:52

#4924 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by swanfilter »

parappa wrote: 17/01/2024 10:53
nuki_cika wrote: 16/01/2024 12:00 Da li je neko putovao u Portugal?
Vidim da stalno postoje aranžmani za Portugal, djeluje mi dosta primamljivo sa više destinacija koje se obiđu..

Koliko je Portugal uopšte skup, hrana prije svega?
nisam bio ali znam dosta ljudi koji su putovali. Sestra je bila na bracnom u Portugalu.
Ljudi su super ljubazni, nije skupo, cak ni za nase uslove. Naravno skuplje nego u BiH ali cijene su nize nego u Francuskoj, Njemackoj itd.

Mislim da nema fule... prelistaj malo ovu temu. Dosta je ljudi bilo i stavljali su slike
Portugal je super. Cijena za ponudu, svaka cast. Mozda im jos samo jug Ita parira u normalnosti.

Jedan savjet. Tokom lutanja u Lisabonu i na poznatijim lokacijama treba paziti na igle.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4925 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by detroit-mercy »

perscitus wrote: 23/01/2024 21:32
detroit-mercy wrote: 23/01/2024 14:27
perscitus wrote: 22/01/2024 20:37 Izbjegavaj Cartagenu. Više turista nego lokalaca. To nije Kolumbija već zamka za turiste, ne možeš ni pričati ni disati od nasrtaja da ti nešto uvale. Jedno od većih razočarenja u mom životu. Vjeruj bratu, pravac Medežin. Isto tako 50% ovih gradova što si naveo nije Meksiko nego resorti za vas iz Amerike i Kanade. Nema tu Meksika. A ovu drugu polovinu ne bih se baš složio. Nisam nikada bio u Americi ali zar kod vas tamo gradovi nemaju preko 300 ubistava godišnje!? :run: Kontaš poentu?
Sranja ima, kao i svugdje, u gradovima manje, na putevima više, ali šta ćeš svijet je davno izgubio spososobnost za čuđenje ali sve se lakše podnosi uz mezcal, mole i salsu dok ti marijači sviraju a guzate senjore pogledom skidaju :D . Šala mala. Sjećam se davno nekad koliko su me isprepadali o Guadalajari a ono tamo dženet. Mislim, imao sam problema, ne kažem to, ali koliko sam patio mnogo više sam uživao. Jebi ga, najbolje ne patiti i ne uživati, boj se ovna, boj se govna...
Sve zavisi opet sa kime putujes, kad imas djecu ipak moras biti malo oprezniji. Jebi ga.
Sad sto se tice Amerike, to ti je jako specificna situacija. Tesko da ces nac belaja nako, kao turista. Dosta ovih ubistava je povezano sa bandama koje se rokaju za prestiz i veliki broj se svodi na odredjene cetvrti u gradovima. Na drugu stranu, vecina cetvrti je jako ugodna za zivot sa niskim stopama kriminala. Samo za primjer, ja auta rijetko drzim u garazi, vecinom nisu ni zakljucana stoje pred kucom. Kucu isto ne zakljucavamo, djeca prije gubila kljuceve non stop, onda ostavim sporedni ulaz otkljucan i tako vec godinama, i na odmor kad odem sporedna vrata su otkljucana :mrgreen:. To kad pricas ljudima, cak i kod nas u BiH ne mogu da vjeruju.
Kazem ti u Guanajuato sam bio pa ima sigurno jedno 9 godina, grad je bio prva liga, pravi kolonijalni stimung, dosta miran medjutim sad se je dosta promijenio, cak mi i lokalci kazu da nije ni blizu onoga sto je bio prije 9 godina.
Istina, Guanajuato okrug nije kao što je bio jer trenutno se vode ratovi između kartela iz Jalisca i lokalnih bandi koje podržava Sinaloa koja se raspada. Ovi lokalci i prije su bili aktivni ali većinom su se bavili naftom ali sada kada su ove životinje iz Jalisca uletili u cijeli region postalo je baš jebeno. Više nije samo nafta u pitanju, već i metamfetamin i fentanil pa čak i avokado jer kako ste se vi gore navukli na avokado, jogu i zdrav život tako je najopasniji posao postao posao farmera u Meksiku, većina kidnapovanja je povezana sa limetom i avokadom. Jebi ga, multibilionski biznis.
Ali kad kažem jebeno to mislim na državu i neke gradove poput Leona, Celaye, Salamance, Irapuate... Znači Guanajuato kao okrug je nesiguran, pogotovo prema granici sa Michoacanom ali Guanajuato kao grad i San Miguell de Allende su po mom viđenju i mišljenju lokalaca poprilično sigurni za turiste. Jedino možda ako se planinari na obroncima grada bude slučajeva tu i tamo da se turisti opljačkaju ali ništa strašno.
Ali defitinitvino razumijem, ako putuješ sa djecom normalno da ne želiš i nećeš da rizikuješ. U tom slučaju preporučujem Oaxacu, autentični Mekisko je, sigurno je 100%, grad umjetnika, šarenilo i ljepota, mikroklima više nego bilo koja druga država u Meksiku, 90% mezcala u svijetu se proizvodi tamo, more blizu, zaštićeno UNESCOM, a hrana, odgovorno tvrdim, ne samo ja, već i svi oni master šefovi po svijetu, je najbolja na svijetu. Znači i grad, i klima, i more, i hrana, i piće, i istorija i umjetnost i sigurnost.
Nego, što te toliko privlače Argentina i Urugvaj?
Argentina, prije svega priroda od Patagonie na jugu, planinskihg lanaca na zapadu do nepreglednih ravnica na sjeveru. Mislim da imaju fascinantnu prirodu, pored toga kultura, njihovi gradovi, gastronomija. Interesuje me osjetiti kaoko su od jedne od najrazvijjenijih drzava u svijetu prije 100tinjak godina pali danas kurcu za usi. Ali svi koji su bili tamo kazu da imaju dobar vibe u Argentini.
Urugavaj, vazda mi se cinio onako sam za sebe u toj Latinskoj Americi, pa reko da vidim/osjetim i to cudo.
Post Reply