Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Spaken
Posts: 65
Joined: 13/09/2012 11:14

#4651 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Spaken »

Pozdrav svima! Ima li neko raspoložen da podijeli par savjeta za Beč, planirali smo putovanje početkom maja, 4-5 dana turistički.
Mislili smo ići autom, pa ako mogu prijedlozi u kojem dijelu grada tražiti smještaj, kako se najlakše kretati gradom (pokušali bi da što manje koristimo auto po Beču zbog nepoznavanja grada i parkinga :) ), a da posjetimo što više poznatih/turističkih destinacija :D
Hvala unaprijed na svim prijedlozima/savjetima :-D
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#4652 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by immuno »

Spaken wrote: 19/04/2022 13:26 Pozdrav svima! Ima li neko raspoložen da podijeli par savjeta za Beč, planirali smo putovanje početkom maja, 4-5 dana turistički.
Mislili smo ići autom, pa ako mogu prijedlozi u kojem dijelu grada tražiti smještaj, kako se najlakše kretati gradom (pokušali bi da što manje koristimo auto po Beču zbog nepoznavanja grada i parkinga :) ), a da posjetimo što više poznatih/turističkih destinacija :D
Hvala unaprijed na svim prijedlozima/savjetima :-D
U Becu ti auto apsolutno netreba, javni prevoz u samom gradu I okolini fantasticno funkcionise. Smjestaj imas od hotela do apartmana Koji su super eh zavisno gdje je. Skupi dijelovi su 1,4,7,8,13,18,19 Bezirk /opstina povoljniji su 5,6,12 a opet su u "centru" znaci imas vezu sa svim dijelovima grada. Obici imas od muzeja Koji su stvarno extra, Belvedere, Schönbrunn tu imas veliki Park I Zoo odmah, prvi Bezirk kompletn je lijep sa mislim ulicama, radnjama, tu je I Stephansdom, Parlament, Heldenplatz, Volksgarten, Opera, Statpark, nekoliko pozorista, biblioteka.... U blizini Beca je Kalenberg I Laxenburg lijepi za izleta al bojim se da neces imati vremena za to... Sretno
mad mike
Posts: 332
Joined: 06/08/2011 16:19

#4653 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mad mike »

Krajem mjeseca putujem u Portugal (iz Zagreba) pa me prvenstveno interesuje dvije stvari:

1. Da li postoji neki privatni prevoz iz Sarajeva do Zagreba (auto, kombi i sl.)?

2. Koji prepaid mi je najbolji koristiti u Portugalu? Internet mi je najbitniji.

Svi ostali savjeti za putovanje u Portugal/Lisabon su dobrodošli :-D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4654 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by bitanga_sa_otesa »

ja putujem u tarcin ,pa cu poslije do busovace ,javim utiske :bih:
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#4655 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by holowey »

holowey wrote: 18/04/2022 09:07
Trappist wrote: 17/04/2022 16:06

Skonta li koja je najbolja opcija, treba i meni :D
moracu se raspitati na licu mjesta...ako sta saznam, postavicu ovdje
uglavnom na preporuku grka kod kog sam bio smjesten pazario cosmote what's up prepaid karticu za 12 eura... morao se registrovati u cosmote centru za prepaid sim, znaci nema na trafici sim ali se na trafici moze dopuniti... nemam pojma koliko minuta/poruka/gb dodje u start paketu ali mi nije zafalilo neta i cijelo vrijeme mi je hvatao 5g mrezu... funkcionisao mi je cosmote net i u roamingu u albaniji ali je bio 4g, ali prelaskom u cg cosmote net vise nije bio dostupan...
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4656 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

mad mike wrote: 04/05/2022 08:00 Krajem mjeseca putujem u Portugal (iz Zagreba) pa me prvenstveno interesuje dvije stvari:

1. Da li postoji neki privatni prevoz iz Sarajeva do Zagreba (auto, kombi i sl.)?

2. Koji prepaid mi je najbolji koristiti u Portugalu? Internet mi je najbitniji.

Svi ostali savjeti za putovanje u Portugal/Lisabon su dobrodošli :-D

Zašto ne kupiš neku random karticu u Zagrebu, nema roaminga u EU? Ja imam karticu bonbon mreže pa kad putujem u EU kupim bon online i koristim.

Portugal je u komadu fantazija, pogledaj blog koji sam pisao, imam poseban dio za Lisabon.

Hm, pogledaj grupu na FB Tražim /nudim prijevoz, ja sam tako nalazio prijevoz kad mi se nije dalo busem. Brze stigneš, upoznaš nekoga a i jeftinije je.
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#4657 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by saga »

I ja hrvatski bonbon koristim kad putujem u EU

A imate i opciju e-sima, ako vam mob podrzava
https://www.airalo.com/portugal-esim
mad mike
Posts: 332
Joined: 06/08/2011 16:19

#4658 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mad mike »

Vitezanin wrote: 05/05/2022 12:10
mad mike wrote: 04/05/2022 08:00 Krajem mjeseca putujem u Portugal (iz Zagreba) pa me prvenstveno interesuje dvije stvari:

1. Da li postoji neki privatni prevoz iz Sarajeva do Zagreba (auto, kombi i sl.)?

2. Koji prepaid mi je najbolji koristiti u Portugalu? Internet mi je najbitniji.

Svi ostali savjeti za putovanje u Portugal/Lisabon su dobrodošli :-D

Zašto ne kupiš neku random karticu u Zagrebu, nema roaminga u EU? Ja imam karticu bonbon mreže pa kad putujem u EU kupim bon online i koristim.

Portugal je u komadu fantazija, pogledaj blog koji sam pisao, imam poseban dio za Lisabon.

Hm, pogledaj grupu na FB Tražim /nudim prijevoz, ja sam tako nalazio prijevoz kad mi se nije dalo busem. Brze stigneš, upoznaš nekoga a i jeftinije je.
Ni na kraj pameti da kupim karticu u HR :-) hvala ti puno. A sto se bloga tice, mozes li poslati link? (mozes i privatnom porukom)
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4659 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

mad mike wrote: 07/05/2022 17:52
Vitezanin wrote: 05/05/2022 12:10


Zašto ne kupiš neku random karticu u Zagrebu, nema roaminga u EU? Ja imam karticu bonbon mreže pa kad putujem u EU kupim bon online i koristim.

Portugal je u komadu fantazija, pogledaj blog koji sam pisao, imam poseban dio za Lisabon.

Hm, pogledaj grupu na FB Tražim /nudim prijevoz, ja sam tako nalazio prijevoz kad mi se nije dalo busem. Brze stigneš, upoznaš nekoga a i jeftinije je.
Ni na kraj pameti da kupim karticu u HR :-) hvala ti puno. A sto se bloga tice, mozes li poslati link? (mozes i privatnom porukom)
Evo pa baci oko :)

https://angotrips.com/
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#4660 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Rijeka_snova »

Da li je neko putovao iz Sarajeva u Španiju, tačnije u Andaluziju?

Ako ima neko i ako je nagodan da podijeli iskustvo, cijenila bih. :)

Najviše me zanima koja je najbolja opcija za let iz Sarajeva i rent a car, ima li nešto na šta se treba obratiti pažnja?
User avatar
ElRe
Posts: 10667
Joined: 12/12/2011 11:28

#4661 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by ElRe »

Rijeka_snova wrote: 11/05/2022 15:02 Da li je neko putovao iz Sarajeva u Španiju, tačnije u Andaluziju?

Ako ima neko i ako je nagodan da podijeli iskustvo, cijenila bih. :)

Najviše me zanima koja je najbolja opcija za let iz Sarajeva i rent a car, ima li nešto na šta se treba obratiti pažnja?
2019. putovao u Malagu, Turkish Airlines, preko Istanbula. Andaluzija je fantazija. Obišli Malagu, Cordobu, Albaisin, Alhambru. Za Sevilju nismo imali vremena, a Turkish nema let za Sevilju. Cijene su prihvatljive, prosjek je bio cca 10% skuplje od tadašnjih cijena u Sarajevu. U Malagi nam nije trebao automobil, išli smo pješke i tramvajem.
Rentacar uzeli preko rentalcars.com, 3 dana u junu su bila oko 70 eura, dobili Ford Ka+. Depozit je bio oko 60eura, i imali smo free 1000 km. Za depozit se može koristiti samo kreditna kartica (ne shopping).
Wizzair iz Zagreba i Budimpešte ima direktan let za Malagu.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7220
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#4662 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Rockefeller »

U aprilu bili u Bratislavi, nakratko. Lijep grad, u augustu cemo opet :thumbup:
User avatar
ElRe
Posts: 10667
Joined: 12/12/2011 11:28

#4663 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by ElRe »

Vidim da LOT kreće sa avio linijom Varšava - Sarajevo. Eto prilike da se obiđe prelijep grad Varšava, a cijene u septembru su reda 110-120 eura za povratnu kartu i 8kg prtljaga.
Doduše, avion je mali, regionalni Embraer 170/175.
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#4664 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Rijeka_snova »

ElRe wrote: 11/05/2022 20:29
Rijeka_snova wrote: 11/05/2022 15:02 Da li je neko putovao iz Sarajeva u Španiju, tačnije u Andaluziju?

Ako ima neko i ako je nagodan da podijeli iskustvo, cijenila bih. :)

Najviše me zanima koja je najbolja opcija za let iz Sarajeva i rent a car, ima li nešto na šta se treba obratiti pažnja?
2019. putovao u Malagu, Turkish Airlines, preko Istanbula. Andaluzija je fantazija. Obišli Malagu, Cordobu, Albaisin, Alhambru. Za Sevilju nismo imali vremena, a Turkish nema let za Sevilju. Cijene su prihvatljive, prosjek je bio cca 10% skuplje od tadašnjih cijena u Sarajevu. U Malagi nam nije trebao automobil, išli smo pješke i tramvajem.
Rentacar uzeli preko rentalcars.com, 3 dana u junu su bila oko 70 eura, dobili Ford Ka+. Depozit je bio oko 60eura, i imali smo free 1000 km. Za depozit se može koristiti samo kreditna kartica (ne shopping).
Wizzair iz Zagreba i Budimpešte ima direktan let za Malagu.
Super, hvala na info.

Za Malagu ima let iz ZG sa Ryanair i bas je povoljno.

Da li je neko putovao u SWE sa BiH pasošem u skorije vrijeme sa Wizzairom iz Sarajeva? Znam da Šveđani nemaju nikakvih restrikcija na ulazu u državu ali ne znam da li Wizzair traži nešto ipak?
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#4665 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by bjjarmbar »

Kakva su iskustva sa Dubrovnikom ? Sta obavezno posjetiti, sta zaobici ? Zicara je cini se opet digla cijenu, to svakako i nije neki dozivljaj. Onda gdje jesti, popiti kafu u gradu (gdje lokalci jedu/piju ?) ?

:)
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#4666 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by janje_ »

Jel bio ko skoro na Azurnoj obali? Kontali smo ovo ljeto malo obici, ali nismo se jos 100% odlucili. Cilj nam je negdje na potezu Antibes - St. Frejus naci smjestaj i svaki dan pomalo se kupati, pomalo obilaziti. Pocetak avgusta jeste guzva, ali drugacije se ne moze uklopiti.
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#4667 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Entropio »

Zna li neko kako ide sa vizom za Dubai? Nama bosancima treba viza? Gdje se vadi, kako, sta?
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#4668 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by janje_ »

sherbett wrote: 28/06/2022 21:14
janje_ wrote: 08/06/2022 12:32 Jel bio ko skoro na Azurnoj obali? Kontali smo ovo ljeto malo obici, ali nismo se jos 100% odlucili. Cilj nam je negdje na potezu Antibes - St. Frejus naci smjestaj i svaki dan pomalo se kupati, pomalo obilaziti. Pocetak avgusta jeste guzva, ali drugacije se ne moze uklopiti.
Ako zelis vidjeti nesto, onda ides u totalno pogresno vrijeme, ako ides na more da se kupas, znam ti ja sve oko Krka, Opatije i Istre

To smo i mi skontali i ostavili za nekad drugo.
tap3ah75
Posts: 5942
Joined: 07/09/2009 14:14

#4669 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by tap3ah75 »

sherbett wrote: 29/06/2022 00:15 Nego, ja sam zapravo usla na temu da pitam je li tko bio u Pakistanu?
Jest moj komšija - i sad je tamo.
Nemam pojma šta radi ali je tip vojno lice.
User avatar
vazi
Posts: 8814
Joined: 07/04/2010 15:31

#4670 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by vazi »

janje_ wrote: 08/06/2022 12:32 Jel bio ko skoro na Azurnoj obali? Kontali smo ovo ljeto malo obici, ali nismo se jos 100% odlucili. Cilj nam je negdje na potezu Antibes - St. Frejus naci smjestaj i svaki dan pomalo se kupati, pomalo obilaziti. Pocetak avgusta jeste guzva, ali drugacije se ne moze uklopiti.
Može se naći smještaj , za koliko osoba tražite , da pitam komsinicu ?
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#4671 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Rijeka_snova »

Entropio wrote: 28/06/2022 20:13 Zna li neko kako ide sa vizom za Dubai? Nama bosancima treba viza? Gdje se vadi, kako, sta?
Vidi preko FlyDubai u Sarajevu, mi smo kod njih rješavali vizu prije 2 godine

Kad provjeriš, možeš li javiti koliko sada košta?

Hvala
tap3ah75
Posts: 5942
Joined: 07/09/2009 14:14

#4672 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by tap3ah75 »

sherbett wrote: 29/06/2022 08:40
tap3ah75 wrote: 29/06/2022 00:22

Jest moj komšija - i sad je tamo.
Nemam pojma šta radi ali je tip vojno lice.
Onda ne znas ni sta kaze? :roll:
Ako hoćeš pitaj šta te zanima pa ću ga pitati
Možeš ovdje može u pp - kako hoćeš
hotaa
Posts: 334
Joined: 02/01/2013 18:32

#4673 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by hotaa »

Da li ima neko da je bio u Hurghadi, a pretpostavljam da jeste. Trebala bi mi preporuka preko koje agencije da idem, i koji hotel/resort da uzmem ( all inclusive ). Takodjer me interesuje na koje izlete bi trebalo otici, a koje da propustim. Idem sa zenom u septembru 7-8 dana na odmor, pa bolje ovdje da vidim iskustva iz prve ruke, nego na slijepo da idem.

Unaprijed hvala
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#4674 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

hotaa wrote: 29/06/2022 11:34 Da li ima neko da je bio u Hurghadi, a pretpostavljam da jeste. Trebala bi mi preporuka preko koje agencije da idem, i koji hotel/resort da uzmem ( all inclusive ). Takodjer me interesuje na koje izlete bi trebalo otici, a koje da propustim. Idem sa zenom u septembru 7-8 dana na odmor, pa bolje ovdje da vidim iskustva iz prve ruke, nego na slijepo da idem.

Unaprijed hvala
Ja sam bio preko Avio-expresa u Steigenbergeru. All inclusive. Odličan resort, kada sam ja išao tek su ga završili, ne znam kakav je sada.

Bio sam u Karnaku/Dolini kraljeva, Gizi/Kairu, pustinji i brodom ka nekom ostrvu, plivalo se iznad korala. Pustinja onako, ostalo OK.

U Dolini kraljeva je vruće, nema hlada, obavezno, to svuda praktikuj, šešir, dovoljno vode, kreme sa UV zaštitom. Ja sam nosio duge nogavice i rukave. Pazi, u autobusu klima 20 stepeni, izlaziš na temperaturu od 50, dušu dalo za srčani ili moždani ako se ne paziš. I nema rashlađivanja osim klimom, uvijek je vruće, i naveče, usta uvijek suha. Mi izašli iz aviona u 23 sata, kad nad je udarila vrićina, spektakl. Srećom, nije vlaga, suho je, pa nije toliko opasno ako nemaš probleme sa srcem i vaskularnim sistemom.

Nosi lan, bez, viskozu, svilu, nikako obični pamuk. To su materijali za vrućine. Ja sam imao i šešir, panama, široki obod i ne čvrsto pleten da vazduh struji kroz "pletivo". Izbjegavaj crno i tamno, samo svijetlo i bijelo, fizika apsorpcije sunca tamnim i refleksije svijetlim. Ideja: Kupi kada dođeš, ako "smiješ" abaju, egipatsku nošnju, ona je pravljena za tu klimu :-D

Ja sam bio prvih 10 dana septembra.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#4675 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by TouringBiker »

hotaa wrote: 29/06/2022 11:34 Da li ima neko da je bio u Hurghadi, a pretpostavljam da jeste. Trebala bi mi preporuka preko koje agencije da idem, i koji hotel/resort da uzmem ( all inclusive ). Takodjer me interesuje na koje izlete bi trebalo otici, a koje da propustim. Idem sa zenom u septembru 7-8 dana na odmor, pa bolje ovdje da vidim iskustva iz prve ruke, nego na slijepo da idem.

Unaprijed hvala
Ne preko Relaxa. Isla moja rodica, uzeli im pasose u hotelu vodici pa nisu nigdje mogli ici vani u vlastitoj organizaciji
Post Reply