Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
PlivajuciZamajac
Posts: 34
Joined: 14/06/2021 14:13

#4276 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by PlivajuciZamajac »

Čitam ovaj forum i kada vidim gdje vi ljudi putujete prvo što mi padne na um, uz dužno poštovanje, koliko vi ljudi zarađujete pa lupate destinacije...Maldivi, Egipat itd...da se razumijemo imam izuzetno dobru plaću za BiH ali opet pola ovih destinacija mi je nedostižno. Dajte savjeta bratu da i ja odem :-)
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#4277 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by milejovic1971 »

eee ako te jebe to po cemu ti je nick name nes ti nikad pare skupiti za put... :mrgreen: :lol:
sala mala, pa ja stedim godinu dana pa odem negdje, nista posebice, Tunis, USA, Madjarska, Seyshelles, Grcka, Turska...
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4278 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

PlivajuciZamajac wrote: 16/06/2021 13:38 Čitam ovaj forum i kada vidim gdje vi ljudi putujete prvo što mi padne na um, uz dužno poštovanje, koliko vi ljudi zarađujete pa lupate destinacije...Maldivi, Egipat itd...da se razumijemo imam izuzetno dobru plaću za BiH ali opet pola ovih destinacija mi je nedostižno. Dajte savjeta bratu da i ja odem :-)
Više puta je ta tema bila ovdje pa ajde da ponovimo: prvo, brdo ovih destinacija nije toliko skupo. Štedi se cijelu godinu, pola godine... odvojiš, stisneš se, radiš sa strane ako imaš šta i malo pomalo skupiš pare. Mislim da dobar dio nas ovdje ima neke sasvim prosječne plate. Doduše, prioriteti su naravno različiti (djeca, krediti, troškovi oko kuće itd), ali i dalje smatram da neka prosječna bh obitelj može otići 5-10 dana godišnje na neku od spomenutih destinacija samo ako dobro isplanira i zna kako upravljati ograničenim kućnim budžetom.
Hakiz
Posts: 39922
Joined: 30/07/2015 20:01

#4279 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

PlivajuciZamajac wrote: 16/06/2021 13:38 Čitam ovaj forum i kada vidim gdje vi ljudi putujete prvo što mi padne na um, uz dužno poštovanje, koliko vi ljudi zarađujete pa lupate destinacije...Maldivi, Egipat itd...da se razumijemo imam izuzetno dobru plaću za BiH ali opet pola ovih destinacija mi je nedostižno. Dajte savjeta bratu da i ja odem :-)
Biraš šta ti je važno. Ako nemaš porodičnu situaciju da baš moraš imati auto (nepokretan član porodice, posao na mjestu do kojeg je javni prevoz nesiguran itd) hoćeš li kupiti auto samo za grad i odlazak na kafu i pored njegove cijene trošiti 3.000 godišnje (registracija, servisi, gorivo itd) na njega, puštiti i potrošiti 1.500 KM godišne na cigarete, kupiti telefon od 2.000 kada i onaj od 300 radi posao itd ili ćeš taj novac potrošiti na putovanje.

Skupi mobitel paketi u telecomima, skupi kablovski/internet paketi godišnje neka se prepolove i eto fine sume.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#4280 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by soha96 »

PlivajuciZamajac wrote: 16/06/2021 13:38 Čitam ovaj forum i kada vidim gdje vi ljudi putujete prvo što mi padne na um, uz dužno poštovanje, koliko vi ljudi zarađujete pa lupate destinacije...Maldivi, Egipat itd...da se razumijemo imam izuzetno dobru plaću za BiH ali opet pola ovih destinacija mi je nedostižno. Dajte savjeta bratu da i ja odem :-)
Imam dobru platu a sam sam pa mogu kud hocu. Da imam zenu i djecu vjerovatno bih dva puta razmislio o pola putovanja na koja odem. :mrgreen:

Kao sto rece gore, Tunis, Egipat, Turska i slicne destinacije nisu ni 1% skuplje od Hrvatske npr. samo sto zvuci kao neki "bauk" a pola drzave ide u Hrvatsku na more.
PlivajuciZamajac
Posts: 34
Joined: 14/06/2021 14:13

#4281 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by PlivajuciZamajac »

Hvala Vam ljudi na odgovorima! Evo vjerujte da bi i ja radio šta sa strane, naravno legalno, ali nigdje ništa. Ako ima neko nešto neka mi pošalje privatnu poruku bio bih mu zahvalan. Živjeli!
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4282 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Što se tiče dodatnih poslova, naravno da to nije nužno izvor prihoda za putovanja, ali ja imam sreće što se bavim čime se bavim pa mogu sa strane nešto dobiti. Mada, i bez toga ja bih skupio pare.
Slično kao i prethodni forumaš, solo sam, nemam kredite, moja lična odluka je bila da vozim auto koje je 15+ godina staro (u potpunosti zadovoljava moje potrebe) kako ne bih morao svaki mjesec davati 200+ KM na kredit za neko bolje auto, a to bi ujedno značilo putovanje manje...Recimo, to je primjer neke moje žrtve kako bih mogao putovati. Nemam ugovore za mobitele, kupim neki prosjek za keš. Ukratko: izbjegavam ugovore s ratama za usluge. Izlazim vikendom rijetko i tu skupim pare. Ne pušim. Pijem. :D
Uglavnom: odrediš prioritete.
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#4283 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by immuno »

Vitezanin wrote: 16/06/2021 11:53 Napravio sam shortlist zbog ovih silnih mjera pa kontam ili Turska ili Portugal. U Turskoj sam bio, ali Turska je jeftinija, lakše je doći i oko korone su sranja manja.
Za Portugal ima milijardu mjera i pogubio sam se među njima, ali kaže mi poznanik iz Lisabona da to niko ne benda i da je sve normalno. Sad nemam pojma. :?
Evo par info, Portugal licno bih izabrala pogotovu ako si bio vec u Turskoj. Portugal je zemlja koja ima bogatu istoriju tako za obilazak I gledanje imas tonu stvari, I'd Lisabona preko Qaskai Plaza, Sintre.... Portugal ima vodu I time je flora I fauna veoma bogata a u isto vrijeme jedinstvena jer ima biljaka koje samo tu rastu. Narod vrlo ljubazan, hrana nije skupa, pogotovu sad ljeto.... Meni licno se jako svidio, kupanje moze biti malo pronlematicno, okean hladan I vjetar skoro uvijek... Ako di ljubitelj vina kazu da njihov Port vine obavezno treba probat I da je super, ja neznam nepijem Alkohol.... Sretno I bilo gdje odes vec se radujem tvom izvjestaju... Iran cini mi se jos nisi odradio 😊
Hakiz
Posts: 39922
Joined: 30/07/2015 20:01

#4284 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

immuno wrote: 16/06/2021 21:30
Vitezanin wrote: 16/06/2021 11:53 Napravio sam shortlist zbog ovih silnih mjera pa kontam ili Turska ili Portugal. U Turskoj sam bio, ali Turska je jeftinija, lakše je doći i oko korone su sranja manja.
Za Portugal ima milijardu mjera i pogubio sam se među njima, ali kaže mi poznanik iz Lisabona da to niko ne benda i da je sve normalno. Sad nemam pojma. :?
Evo par info, Portugal licno bih izabrala pogotovu ako si bio vec u Turskoj. Portugal je zemlja koja ima bogatu istoriju tako za obilazak I gledanje imas tonu stvari, I'd Lisabona preko Qaskai Plaza, Sintre.... Portugal ima vodu I time je flora I fauna veoma bogata a u isto vrijeme jedinstvena jer ima biljaka koje samo tu rastu. Narod vrlo ljubazan, hrana nije skupa, pogotovu sad ljeto.... Meni licno se jako svidio, kupanje moze biti malo pronlematicno, okean hladan I vjetar skoro uvijek... Ako di ljubitelj vina kazu da njihov Port vine obavezno treba probat I da je super, ja neznam nepijem Alkohol.... Sretno I bilo gdje odes vec se radujem tvom izvjestaju... Iran cini mi se jos nisi odradio 😊
Ja bih sad preselio u Lisabon.

Za port preporučujem Ferreira i Sandeman. Zatim Taylor's.

Ginginhu Obidos obavezno.

Portugal je bombona, Lisabon je fantazija.
Last edited by Hakiz on 16/06/2021 21:42, edited 1 time in total.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4285 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

immuno wrote: 16/06/2021 21:30
Vitezanin wrote: 16/06/2021 11:53 Napravio sam shortlist zbog ovih silnih mjera pa kontam ili Turska ili Portugal. U Turskoj sam bio, ali Turska je jeftinija, lakše je doći i oko korone su sranja manja.
Za Portugal ima milijardu mjera i pogubio sam se među njima, ali kaže mi poznanik iz Lisabona da to niko ne benda i da je sve normalno. Sad nemam pojma. :?
Evo par info, Portugal licno bih izabrala pogotovu ako si bio vec u Turskoj. Portugal je zemlja koja ima bogatu istoriju tako za obilazak I gledanje imas tonu stvari, I'd Lisabona preko Qaskai Plaza, Sintre.... Portugal ima vodu I time je flora I fauna veoma bogata a u isto vrijeme jedinstvena jer ima biljaka koje samo tu rastu. Narod vrlo ljubazan, hrana nije skupa, pogotovu sad ljeto.... Meni licno se jako svidio, kupanje moze biti malo pronlematicno, okean hladan I vjetar skoro uvijek... Ako di ljubitelj vina kazu da njihov Port vine obavezno treba probat I da je super, ja neznam nepijem Alkohol.... Sretno I bilo gdje odes vec se radujem tvom izvjestaju... Iran cini mi se jos nisi odradio 😊
Nisam :sad: , već je 5 godina na listi i prošle godine sam sve pripremio za put i onda se korona dogodila, a situacija u Iranu nije bila baš dobra. Uglavnom, otići ću, a sad sam u nekoj opciji da Iran iskombiniram s Iračkim Kurdistanom jer za taj dio Iraka mi ne treba viza.
Portugal je sve izvjesniji, danas sam gledao aviokarte i dosta je ok.
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#4286 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by immuno »

Hakiz wrote: 16/06/2021 21:37
immuno wrote: 16/06/2021 21:30
Vitezanin wrote: 16/06/2021 11:53 Napravio sam shortlist zbog ovih silnih mjera pa kontam ili Turska ili Portugal. U Turskoj sam bio, ali Turska je jeftinija, lakše je doći i oko korone su sranja manja.
Za Portugal ima milijardu mjera i pogubio sam se među njima, ali kaže mi poznanik iz Lisabona da to niko ne benda i da je sve normalno. Sad nemam pojma. :?
Evo par info, Portugal licno bih izabrala pogotovu ako si bio vec u Turskoj. Portugal je zemlja koja ima bogatu istoriju tako za obilazak I gledanje imas tonu stvari, I'd Lisabona preko Qaskai Plaza, Sintre.... Portugal ima vodu I time je flora I fauna veoma bogata a u isto vrijeme jedinstvena jer ima biljaka koje samo tu rastu. Narod vrlo ljubazan, hrana nije skupa, pogotovu sad ljeto.... Meni licno se jako svidio, kupanje moze biti malo pronlematicno, okean hladan I vjetar skoro uvijek... Ako di ljubitelj vina kazu da njihov Port vine obavezno treba probat I da je super, ja neznam nepijem Alkohol.... Sretno I bilo gdje odes vec se radujem tvom izvjestaju... Iran cini mi se jos nisi odradio 😊
Ja bih sad preselio u Lisabon.
Nisi jedini 👍
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4287 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Je li iko ulazio u Austriju s bh. dokumentima u zadnje vrijeme, kakva su iskustva? BiH je još na listi obaveznog karantena koliko sam vidio.
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#4288 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by immuno »

Vitezanin wrote: 17/06/2021 11:29 Je li iko ulazio u Austriju s bh. dokumentima u zadnje vrijeme, kakva su iskustva? BiH je još na listi obaveznog karantena koliko sam vidio.
Hallo Vitezanin, neznam jesil vidio Lisabon je totalno zatvoreno ovaj vikend zbog delta mutanta ili indijskog🙄
Vidi dobro, isputaj jer sigurno za jedan vikend nece nestati. Neznam kad si namjeravao ici al trenutno nije ruzicasto 😕
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4289 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

immuno wrote: 18/06/2021 09:07
Vitezanin wrote: 17/06/2021 11:29 Je li iko ulazio u Austriju s bh. dokumentima u zadnje vrijeme, kakva su iskustva? BiH je još na listi obaveznog karantena koliko sam vidio.
Hallo Vitezanin, neznam jesil vidio Lisabon je totalno zatvoreno ovaj vikend zbog delta mutanta ili indijskog🙄
Vidi dobro, isputaj jer sigurno za jedan vikend nece nestati. Neznam kad si namjeravao ici al trenutno nije ruzicasto 😕
Mislio sam oko 27.7. Pratio sam na njihovom sajtu mjere i bio s par ljudi u kontaktu i izgledalo je kao da treba samo test i to je to. Neću se zalijetati, sačekat ću. :-?
User avatar
parappa
Posts: 3283
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#4290 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by parappa »

Vitezanin wrote: 17/06/2021 11:29 Je li iko ulazio u Austriju s bh. dokumentima u zadnje vrijeme, kakva su iskustva? BiH je još na listi obaveznog karantena koliko sam vidio.
prolazio sam kroz Austriju i niko me na granici nije zaustavljao... sto naravno ne znaci da se ne moras prijaviti ako boravis tamo.

ne znam zasto smo jos na toj listi. Hr i Slo imaju puno vece brojke od BiH a smiju ulaziti bez izolacije
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4291 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

parappa wrote: 18/06/2021 10:27
Vitezanin wrote: 17/06/2021 11:29 Je li iko ulazio u Austriju s bh. dokumentima u zadnje vrijeme, kakva su iskustva? BiH je još na listi obaveznog karantena koliko sam vidio.
prolazio sam kroz Austriju i niko me na granici nije zaustavljao... sto naravno ne znaci da se ne moras prijaviti ako boravis tamo.

ne znam zasto smo jos na toj listi. Hr i Slo imaju puno vece brojke od BiH a smiju ulaziti bez izolacije
Može biti zbog niske stope vakcinacije.
User avatar
SONY_91
Posts: 1839
Joined: 09/09/2009 12:24
Location: Somewhere in Posavina

#4292 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by SONY_91 »

Da li se ovo sada može turistički u Sloveniju bez testa kao državljaninu BiH?
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#4293 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by soha96 »

Gdje se moze ici u EU iz Bosne i Hercegovine trenutno? Mislim na turisticko putovanje uz negativan pcr.
User avatar
parappa
Posts: 3283
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#4294 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by parappa »

Vitezanin wrote: 18/06/2021 10:33
parappa wrote: 18/06/2021 10:27
Vitezanin wrote: 17/06/2021 11:29 Je li iko ulazio u Austriju s bh. dokumentima u zadnje vrijeme, kakva su iskustva? BiH je još na listi obaveznog karantena koliko sam vidio.
prolazio sam kroz Austriju i niko me na granici nije zaustavljao... sto naravno ne znaci da se ne moras prijaviti ako boravis tamo.

ne znam zasto smo jos na toj listi. Hr i Slo imaju puno vece brojke od BiH a smiju ulaziti bez izolacije
Može biti zbog niske stope vakcinacije.
mustuluk
https://www.klix.ba/vijesti/dijaspora/s ... /210618090
BijesniPuz
Posts: 172
Joined: 05/07/2020 08:13

#4295 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by BijesniPuz »

SONY_91 wrote: 18/06/2021 13:36 Da li se ovo sada može turistički u Sloveniju bez testa kao državljaninu BiH?
Moze turisticki ali sa testom ili ako si vakcinisan, ili ako imas dokaz da si prebolovao covid...
Priznaju i antigenski test ali mora biti sa liste koju priznaje EU...
Isto tako PCR test mora biti uradjen u zemlji clanici EU.. ne priznaju BiH PCR testove..
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1088
Joined: 27/01/2009 19:05

#4296 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by ChataDodajStaHoces »

Zna li neko kakva pravila vrijede za tranzit kroz Njemacku i Austriju za letove iz BiH premA Spaniji i obrnuto? Imate li neka iskustva?
OC2020
Posts: 11
Joined: 30/12/2020 13:30

#4297 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by OC2020 »

Da li neko zna da li se moze sa potvrdom o prvoj dozi vakcine preci granica u HR i koliko dana vrijedi?
I da li vrijedi pozitivni pcr test sa mobitela ili traze printanu verziju iz doma zdravlja?
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4298 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Kupio sam kartu za Portugal, neka ide život :D :D
Deset dana (s danima putovanja, hajde, 8 ispada), nemam neki plan osim Lisabona i Porta pa negdje se bućnuti iako sam čuo da more nije bog zna šta.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4299 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by _BataZiv_0809 »

Hakiz wrote: 16/06/2021 21:37
Ja bih sad preselio u Lisabon.

Portugal je bombona, Lisabon je fantazija.
Takodjer. Najjaci grad, kakva energija :shock:
Hakiz
Posts: 39922
Joined: 30/07/2015 20:01

#4300 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

Vitezanin wrote: 30/06/2021 20:54 Kupio sam kartu za Portugal, neka ide život :D :D
Deset dana (s danima putovanja, hajde, 8 ispada), nemam neki plan osim Lisabona i Porta pa negdje se bućnuti iako sam čuo da more nije bog zna šta.
Nije more, Atlantik je, a okeani i nisu za kupanje. Portugalci idu u Španiju na kupanje. Eventualno u Lisabonu sjedni na voz za Cascais ili Estoril, tamo se možeš okupati, ali ni to nije neka sreća.

Ali, nećeš zažaliti. I to ti je dovoljno dana, ne brini, da sve obiđeš i provedeš se. Ja bih bio duže u Lisabonu nego u Portu, ali ako podijeliš popola biće OK. Kada si u Portu, obiđi biblioteku u Coimbri, a obavezno sa Ribeire pređi most u Vila Nova de Gaia... :wink: Iz Lisabona možeš do Obidosa na ginju :) Sintra je fin gradić, Penu ako obiđeš biće ti drago, ako ne, nećeš plakati.

Ja sam jedno jutro otišao do Pene, spustio se i obišao Sintru, autobusom otišao do Cascaisa koji ništa posebno, eventualno Boca do Inferno i malo starog grada. Eto ti jednodnevni izlet.

Od Porta do Lisabona brzim vozom treba oko 2,5 sati, tako da ti taj dan ne propada.

EDIT: Pomiješale mi se u glavi Sintra i Pena.
Last edited by Hakiz on 30/06/2021 23:17, edited 1 time in total.
Post Reply