Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#4676 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Entropio »

-Chesterfield- wrote: 13/01/2023 16:50
cyprus wrote: 18/01/2011 00:06 Posljednji put putovo u Zenicu - bezze nije mi se svidjela :D
Ih, da vidiš sada ljepote... Fudo je to izgradio i modernizovao.
Zenica ko Real Madrid.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4677 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by detroit-mercy »

miki8 wrote: 30/12/2022 00:44 Imate li preporuku gdje otici u Januaru, a da je pogodno za kupanje/suncanje?

Trenutno cura i ja razamatramo Abu Dhabi, ali me zanima ima li jos nekih ideja.
Karibi, Thailand, Vietnam, Kambodza :mrgreen:
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4678 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by detroit-mercy »

GandalfSivi wrote: 08/12/2022 23:36 London dobar, stavise odlican…

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Neki dan bio tu :mrgreen:
Operativac11
Posts: 83
Joined: 11/04/2022 12:30

#4679 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Operativac11 »

Neko da je išao u Budimpeštu,utisci?
5korpus
Posts: 1185
Joined: 24/07/2015 14:45

#4680 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by 5korpus »

Negdje sam čitao da ETIAS stupa ns snagu u maju, zna li neko vise o tome, link za prijavu..
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4681 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Operativac11 wrote: 16/01/2023 20:55 Neko da je išao u Budimpeštu,utisci?
Odlična Budimpešta, meni jedan od dražih gradova u Europi. Ima svega, grad je zabavan (nije sterilan kao jednako lijep Beč), a pritom je jeftiniji sa sjajnom kulturom.
Preporučujem:
- Muzej terora (online se može rezevirati)
- turu u Parlamentu (online se može rezervirati, zgrada je sjajna)
- vožnju po Dunavu (ako hoćeš baš da budeš ofirni turist :D )
- izlazak u neku od kafana ili pubova u nekadašnjim industrijskim postrojenjima ili napuštenim zgradama (googlaj Budapest ruin bars)
- šetnju širokim bulevarima sve do Trga heroja gdje odmah iza ima niz aktivnosti, zimi klizalište itd
- dvorac na strani Bude i okolina (Buda je kao više fancy nego Pešta
- penjanje do Citadele odakle se pruža pogled na grad

Evo, to je onako ukratko za par dana.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4682 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

5korpus wrote: 18/01/2023 15:59 Negdje sam čitao da ETIAS stupa ns snagu u maju, zna li neko vise o tome, link za prijavu..
Stupa navodno krajem 2023.

https://home-affairs.ec.europa.eu/polic ... -system_en

https://etias.com/etias-application
User avatar
glitch
Posts: 3241
Joined: 09/07/2014 03:07

#4683 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by glitch »

Vitezanin wrote: 18/01/2023 16:16
Operativac11 wrote: 16/01/2023 20:55 Neko da je išao u Budimpeštu,utisci?
Odlična Budimpešta, meni jedan od dražih gradova u Europi. Ima svega, grad je zabavan (nije sterilan kao jednako lijep Beč), a pritom je jeftiniji sa sjajnom kulturom.
Preporučujem:
- Muzej terora (online se može rezevirati)
- turu u Parlamentu (online se može rezervirati, zgrada je sjajna)
- vožnju po Dunavu (ako hoćeš baš da budeš ofirni turist :D )
- izlazak u neku od kafana ili pubova u nekadašnjim industrijskim postrojenjima ili napuštenim zgradama (googlaj Budapest ruin bars)
- šetnju širokim bulevarima sve do Trga heroja gdje odmah iza ima niz aktivnosti, zimi klizalište itd
- dvorac na strani Bude i okolina (Buda je kao više fancy nego Pešta
- penjanje do Citadele odakle se pruža pogled na grad

Evo, to je onako ukratko za par dana.
ako se ne boji visine pogled je fantastican sa onog tocka velikog :D
a da i zoo je odlican :thumbup:
5korpus
Posts: 1185
Joined: 24/07/2015 14:45

#4684 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by 5korpus »

Vitezanin wrote: 18/01/2023 16:18
5korpus wrote: 18/01/2023 15:59 Negdje sam čitao da ETIAS stupa ns snagu u maju, zna li neko vise o tome, link za prijavu..
Stupa navodno krajem 2023.

https://home-affairs.ec.europa.eu/polic ... -system_en

https://etias.com/etias-application
Hvala puno! :thumbup:
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#4685 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by immuno »

Kraj Februara Qatar :drndavi:
sahbazzz
Posts: 332
Joined: 19/07/2020 12:27

#4686 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by sahbazzz »

Raja planiram do Australije ove godine i malo sam gledao letove, vecinom idu preko Dubai-a. Da li mi treba neka "transit viza" ili slicno za Emirate, jer koliko sam vidio guglajuci nema nas tamo na listi onih zemalja kojima ne treba viza. Takodjer, koliko se ceka turisticka ta neka viza za Australiju, i koliko kosta (google kaze 250KM). Ima li kakva dusa na forumu koja je letila tamo i zna vise informacija.
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2266
Joined: 14/02/2013 14:11

#4687 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hercegoviina »

sahbazzz wrote: 24/01/2023 13:21 Raja planiram do Australije ove godine i malo sam gledao letove, vecinom idu preko Dubai-a. Da li mi treba neka "transit viza" ili slicno za Emirate, jer koliko sam vidio guglajuci nema nas tamo na listi onih zemalja kojima ne treba viza. Takodjer, koliko se ceka turisticka ta neka viza za Australiju, i koliko kosta (google kaze 250KM). Ima li kakva dusa na forumu koja je letila tamo i zna vise informacija.
Tesko je dobiti vizu za au
sahbazzz
Posts: 332
Joined: 19/07/2020 12:27

#4688 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by sahbazzz »

Hercegoviina wrote: 24/01/2023 13:24
sahbazzz wrote: 24/01/2023 13:21 Raja planiram do Australije ove godine i malo sam gledao letove, vecinom idu preko Dubai-a. Da li mi treba neka "transit viza" ili slicno za Emirate, jer koliko sam vidio guglajuci nema nas tamo na listi onih zemalja kojima ne treba viza. Takodjer, koliko se ceka turisticka ta neka viza za Australiju, i koliko kosta (google kaze 250KM). Ima li kakva dusa na forumu koja je letila tamo i zna vise informacija.
Tesko je dobiti vizu za au
Sta znam, pokusao bih, predao pa sta bude. Contractor sam firme iz Australije pa bi oni mogli garantovati da necu ostat tamo :D. Svakako idem da se sa njima vidim. Samo koliko vidim ogromne su zavrzlame, tek u ovim slucajevima vidis koliko smo nisko pali kao drzava. Srbija uredno na listi zemalja kojima ne treba tranzitna viza u Dubai-u a nas nidje ni na mapi.
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#4689 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by janje_ »

Piko18 wrote: 11/01/2023 09:10 Prosla godina sto se tice mojih putovanja:
- Island po drugi put
Daleko najljepsa zemlja iz moje perspektive. Jednako odusevljen bio kao i prvi put. Obisao neke nove lokacije, tesko je rijecima opisati putovanja tamo.
Moze li malo vise detalja za Island. Mnogo bi volio otici tamo. Jel u sopstvenoj reziji ili aranzman? Odakle je let? Moze i u pp.
neki
Posts: 6694
Joined: 17/02/2005 07:57

#4690 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by neki »

sahbazzz wrote: 24/01/2023 13:21 Raja planiram do Australije ove godine i malo sam gledao letove, vecinom idu preko Dubai-a. Da li mi treba neka "transit viza" ili slicno za Emirate, jer koliko sam vidio guglajuci nema nas tamo na listi onih zemalja kojima ne treba viza. Takodjer, koliko se ceka turisticka ta neka viza za Australiju, i koliko kosta (google kaze 250KM). Ima li kakva dusa na forumu koja je letila tamo i zna vise informacija.
Putovao sam ali poodavno. Ako si stalno zaposlen, nije problem dobiti turističku vizu.
Ako odmah predaš sve neophodne papire vizu možeš dobiti za 20ak dana, ali planiraj put bar 3 mjeseca unaprijed i ne kupuj kartu dok ne dobiješ vizu.
Ja kad sam zadnji put išao zahtjev se predavao poštom ambasadi u Beču, ne znam da li smo i mi u međuvremenu stavljeni na listu zemalja koje zahtjev mogu predati i elektronski..
Ako ne planiraš izlaziti sa aerodroma u Emiratima ne treba ti tranzitna viza jer prilikom transfera ne izlaziš iz međunarodne zone.
sahbazzz
Posts: 332
Joined: 19/07/2020 12:27

#4691 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by sahbazzz »

neki wrote: 24/01/2023 14:43
sahbazzz wrote: 24/01/2023 13:21 Raja planiram do Australije ove godine i malo sam gledao letove, vecinom idu preko Dubai-a. Da li mi treba neka "transit viza" ili slicno za Emirate, jer koliko sam vidio guglajuci nema nas tamo na listi onih zemalja kojima ne treba viza. Takodjer, koliko se ceka turisticka ta neka viza za Australiju, i koliko kosta (google kaze 250KM). Ima li kakva dusa na forumu koja je letila tamo i zna vise informacija.
Putovao sam ali poodavno. Ako si stalno zaposlen, nije problem dobiti turističku vizu.
Ako odmah predaš sve neophodne papire vizu možeš dobiti za 20ak dana, ali planiraj put bar 3 mjeseca unaprijed i ne kupuj kartu dok ne dobiješ vizu.
Ja kad sam zadnji put išao zahtjev se predavao poštom ambasadi u Beču, ne znam da li smo i mi u međuvremenu stavljeni na listu zemalja koje zahtjev mogu predati i elektronski..
Ako ne planiraš izlaziti sa aerodroma u Emiratima ne treba ti tranzitna viza jer prilikom transfera ne izlaziš iz međunarodne zone.
Super, hvala. Vlasnik sam obrta, pa pretpostavljam da bi to bio cvrst dokaz da nisam levat neki :lol:
Nisam nasao nista za online vizu za nasu zemlju tako da vjerovatno ce biti preko Beca. Ono sto sam citao je i da uzimaju neke biometrijske podatke ovdje u Sarajevu? Da li si ti to morao raditi?
neki
Posts: 6694
Joined: 17/02/2005 07:57

#4692 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by neki »

sahbazzz wrote: 24/01/2023 17:00
neki wrote: 24/01/2023 14:43

Putovao sam ali poodavno. Ako si stalno zaposlen, nije problem dobiti turističku vizu.
Ako odmah predaš sve neophodne papire vizu možeš dobiti za 20ak dana, ali planiraj put bar 3 mjeseca unaprijed i ne kupuj kartu dok ne dobiješ vizu.
Ja kad sam zadnji put išao zahtjev se predavao poštom ambasadi u Beču, ne znam da li smo i mi u međuvremenu stavljeni na listu zemalja koje zahtjev mogu predati i elektronski..
Ako ne planiraš izlaziti sa aerodroma u Emiratima ne treba ti tranzitna viza jer prilikom transfera ne izlaziš iz međunarodne zone.
Super, hvala. Vlasnik sam obrta, pa pretpostavljam da bi to bio cvrst dokaz da nisam levat neki :lol:
Nisam nasao nista za online vizu za nasu zemlju tako da vjerovatno ce biti preko Beca. Ono sto sam citao je i da uzimaju neke biometrijske podatke ovdje u Sarajevu? Da li si ti to morao raditi?
Ne, nisu se uzimali biometrijski podaci ali ja sam zadnji put putovao prije 10 godina..
Ali evo vidim na stranici ambasade u Beču da sad to rade
https://austria.embassy.gov.au/vien/Vis ... ation.html
Pri dnu stranice piše o tome. I koliko vidim po ovome, i mi sad možemo predati online zahtjev
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#4693 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by cassius »

Kako otici na Mallorcu , jel isao ko iz Beograda ili ako ima gdje odnekle drugo ?
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#4694 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Piko18 »

cassius wrote: 12/02/2023 19:53 Kako otici na Mallorcu , jel isao ko iz Beograda ili ako ima gdje odnekle drugo ?
Ja sam isao prije dvije godine Tuzla - Bec - Mallorca. Najgore bude ogici iz Sarajeva do Tuzle. Inace let Bec - Mallorca je bio nesto ultra jeftin koliko se sjecam.
User avatar
parappa
Posts: 3313
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#4695 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by parappa »

Piko18 wrote: 14/02/2023 08:05
cassius wrote: 12/02/2023 19:53 Kako otici na Mallorcu , jel isao ko iz Beograda ili ako ima gdje odnekle drugo ?
Ja sam isao prije dvije godine Tuzla - Bec - Mallorca. Najgore bude ogici iz Sarajeva do Tuzle. Inace let Bec - Mallorca je bio nesto ultra jeftin koliko se sjecam.
pa ima Sa - Bec ili Sa - Zurich skoro svaki dan... Sa - Fra isto
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#4696 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mufa1 »

Pozdrav,
Planiramo u maju obići Andaluziju, je li neko bio i sopstvenoj reziji, bez vodiča i to.. sta obići, sta je intersantno, a sta ne bas toliko, i nije vrijedno eksta voznje..hvala unaprijed
User avatar
parappa
Posts: 3313
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#4697 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by parappa »

mufa1 wrote: 17/02/2023 19:33 Pozdrav,
Planiramo u maju obići Andaluziju, je li neko bio i sopstvenoj reziji, bez vodiča i to.. sta obići, sta je intersantno, a sta ne bas toliko, i nije vrijedno eksta voznje..hvala unaprijed
Pogledaj na ovoj temi... pisao je forumaš @exliberal-ex o tome. On je sve obišao koliko se sjećam. Prije par godina je bilo...
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#4698 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Zoya »

mufa1 wrote: 17/02/2023 19:33 Pozdrav,
Planiramo u maju obići Andaluziju, je li neko bio i sopstvenoj reziji, bez vodiča i to.. sta obići, sta je intersantno, a sta ne bas toliko, i nije vrijedno eksta voznje..hvala unaprijed
Mi idemo slijedećeg vikenda pa mogu javiti. Let do Malage pa onda gdje nas put odvede. Još uvijek ne znam vrijedi li rentati neki auto ili se može vozom/autobusom🤔

Uglavnom plan je obići Sevillu, Granadu, Cadiz, Cordobu. Imamo 7 dana na raspolaganju pa ne znam je li to dovoljno dana da se sve obiđe. Možda je preambiciozno 😏
User avatar
parappa
Posts: 3313
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#4699 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by parappa »

Zoya wrote: 18/02/2023 09:34
mufa1 wrote: 17/02/2023 19:33 Pozdrav,
Planiramo u maju obići Andaluziju, je li neko bio i sopstvenoj reziji, bez vodiča i to.. sta obići, sta je intersantno, a sta ne bas toliko, i nije vrijedno eksta voznje..hvala unaprijed
Mi idemo slijedećeg vikenda pa mogu javiti. Let do Malage pa onda gdje nas put odvede. Još uvijek ne znam vrijedi li rentati neki auto ili se može vozom/autobusom🤔

Uglavnom plan je obići Sevillu, Granadu, Cadiz, Cordobu. Imamo 7 dana na raspolaganju pa ne znam je li to dovoljno dana da se sve obiđe. Možda je preambiciozno 😏
Velika je Andaluzija... sa autom je lakše i trenutno su auta baš jeftina. Pogledaj preko Bookinga. Ja sam prošlog Novembra na Majorci rentao 13 dana za 95€.
Sa autom ste fleksibilni, van sezone imate parking svugdje. Što da se patite javnim prevozom
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#4700 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Zoya »

parappa wrote: 18/02/2023 09:44
Zoya wrote: 18/02/2023 09:34

Mi idemo slijedećeg vikenda pa mogu javiti. Let do Malage pa onda gdje nas put odvede. Još uvijek ne znam vrijedi li rentati neki auto ili se može vozom/autobusom🤔

Uglavnom plan je obići Sevillu, Granadu, Cadiz, Cordobu. Imamo 7 dana na raspolaganju pa ne znam je li to dovoljno dana da se sve obiđe. Možda je preambiciozno 😏
Velika je Andaluzija... sa autom je lakše i trenutno su auta baš jeftina. Pogledaj preko Bookinga. Ja sam prošlog Novembra na Majorci rentao 13 dana za 95€.
Sa autom ste fleksibilni, van sezone imate parking svugdje. Što da se patite javnim prevozom
Hvala na odgovoru 🌼
Kada počinje 'sezona'? Jesu li Februar i Mart van sezone? 😁 Cijene rentanja su smiješne, baš evo gledam. 60 eura za 6 dana. Panika me uhvati na samu pomisao tražiti slobodan parking u velikim gradovima :-?
Post Reply