Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#4701 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mufa1 »

E super da ides uskoro, pa da nam preneses gdje ste se zajebali :lol: :lol: salim se, i kod nas tu iste dileme u opticaju, da li uzet auto ili se prebacivati vozom, jer bas kao što reče, zlo mi od pomisli da po Sevilji trazim parking, ulijecem u jednosmjerne itd
Od ovih navedenih mjesta, mi smo jedino jos kontali otici u Rondu na neki dnevni izlet..
User avatar
parappa
Posts: 3311
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#4702 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by parappa »

mufa1 wrote: 18/02/2023 12:37 E super da ides uskoro, pa da nam preneses gdje ste se zajebali :lol: :lol: salim se, i kod nas tu iste dileme u opticaju, da li uzet auto ili se prebacivati vozom, jer bas kao što reče, zlo mi od pomisli da po Sevilji trazim parking, ulijecem u jednosmjerne itd
Od ovih navedenih mjesta, mi smo jedino jos kontali otici u Rondu na neki dnevni izlet..
Znači otići u Andaluziju a ne obići Alhambru je nepomislivo... bilo bi šteta to propustiti. Karte obavezno naručiti ranije online. Spontano je teško izvodljivo.

@Zoya
Sezona pravo počinje tek u junu ali i u aprilu/maju zna biti gužve. Februar i mart su definitivno van sezone. Uskrs označava neki kao početak.

Za parkiranje nije problem. Može se parkirati jeftino na ulazu u grad i onda javnim prevozom do centra. Cijene za bus i tramvaj su smiješne... većinom 1€ po vožnji. Ja koristim google maps za planiranje... nadjem dobar parking. Vidim kratko šta ljudi pišu... većinom gledam da ostavim auto pa da malo prohodam
User avatar
parappa
Posts: 3311
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#4703 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by parappa »

Parking Avenida Roma +34 954 50 05 52 h ... zozxYUGxK7

Evo dobar parking u Sevilji... hoteli imaju svoj parking. Meni to traženje parkinga nije strašno. Navika valjda
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2884
Joined: 03/03/2011 09:12

#4704 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by AhmetShabo »

Da se upisem
Pa cu napisati par putovanja
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#4705 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

Zoya wrote: 18/02/2023 09:34
mufa1 wrote: 17/02/2023 19:33 Pozdrav,
Planiramo u maju obići Andaluziju, je li neko bio i sopstvenoj reziji, bez vodiča i to.. sta obići, sta je intersantno, a sta ne bas toliko, i nije vrijedno eksta voznje..hvala unaprijed
Mi idemo slijedećeg vikenda pa mogu javiti. Let do Malage pa onda gdje nas put odvede. Još uvijek ne znam vrijedi li rentati neki auto ili se može vozom/autobusom🤔

Uglavnom plan je obići Sevillu, Granadu, Cadiz, Cordobu. Imamo 7 dana na raspolaganju pa ne znam je li to dovoljno dana da se sve obiđe. Možda je preambiciozno 😏
Ja sam obišao, po 2 dana za svaki grad, Sevillu, Granadu, Cordobu sa po danom i po u Barceloni u dolasku i povratku. Sarajevo Barcelona avion, Barcelona Granada avion (1,5 sati), Granada Cordoba autobus (2 sata), Cordoba Sevilla voz (45 minuta), Sevilla Barcelona avion (1,5 - 2 sata), Barcelona Sarajevo avion.

Minimum: Za Cordobu ti je potreban dan, Granadu dva, Sevillu dva dana. To samo da "protrčiš", dakle u Cordobi Mezquita i Jevrejska četvrt, Sevilla katedrala i palata, Granada Alhambra i okolina. Ali, u tim mjestima ima i više od toga, pa bi za pristojan boravak trebalo barem 10 dana. A ti hoćeš još i Cadiz. Mislim da je 8 dana malo, dovoljno da vidiš toliko da požališ što nisi još ostala.

Preporuka je da se sve karte za prevoz kupe ranije internetom. Obavezno za Alhambru. Ostalo može na licu mjesta.

Ja bih se vratio u Cordobu. Granada mi je interesantna samo zbog Alhambre. Sevilla je veliki grad sa sadržajima. Ali Cordoba mi je bombona, oduševljen sam iako je najmanji od tih gradova.
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#4706 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by janje_ »

Mi smo bili smjesteni u Benalmadeni (ali smo bili u sezoni kupanja, jer smo izmedju gradskih putovanja htjeli i da se kupamo), iznajmili auto i pravili dnevne izlete.

Rondu obavezno posjetiti. I put do tamo je prelijep, a sam gradic, posebno onaj stari dio na stijeni je fantazija. Za rucak preporucujem rabo de toro (po naski kujruk). Ovdje je i najstarija korida u Spaniji, mjesto odakle je sve krenulo. Nakon obilaska Ronde smo se navečer spustili u Marbellu. Luksuz, arapi, rusi. Vidi se i Gibraltar, ali kako nam trebaju vize, nismo išli tamo.

Negdje izmedju Marbelle i Benalmadene je selo Mijas. Preporucujem otici popodne ili predvece, planirati veceru gore. Prelijep pogled.

Za Malagu je dovoljno ostaviti jedan dan, tvrđava, Pikasova kuca i sladoled i dosta. Pomalo je ko komunisticki grad, ne posebno zanimljiv.

No ha visto nada, que no visto Granada. Eventualno nociti, zbog zivahnog nocnog zivota. Karte za Alhambru je najbolje kupiti dan ili dva ranije, a u gradu ima neka opstinska kancelraija, turisticka, i tu se moze dobiti karta za Alhambru, proguglati Dobla de oro ili tako nesto. Osim Alhambre, obavezno vidjeti arapski cetvrt, Albayicin. Sjesti uz limunadu i cuditi se maorskoj hektici..

Sevillu računati dva dana. Djevojkin toranj, katedrala, stari grad, jardines, španski trg, sve obavezno. Katedrala ima jedan termin kad se moze dzaba uci, ne sjecam se vise koji dan. Meni je u Sevilli najljepsi dio bio onaj stari grad, sjesti laganeze u neki tapas bar i uzivati. Preporucujem ko voli da proba tako nesto, caracoles, puzevi u čorbi, pravo ukusno. I uz to piva, spanci uglavnom piju cruzcampo jer je lokalna piva. A nije neka sreca.

Za Cordobu je dovoljan jedan dan. Džamija svakako, meni je i most bio gušt gledat. Ostalo solala.

Ja svakako preporučujem iznajmljivanje auta. Parking u centru zna biti problemtaičan, ali se snađe. Ima i garaža. Važi ko i u Italiji, kad sjedeš u auto i kreneš za npr. Sevillu, vec znaš gdje ces pakrkirat.

Cijene su uglavnom ko i kod nas. Autoputi su top. Čuvajte se klosara po parkinzima, najbolje ne ulazit u priču s njima. Isto ko i one cigančice što prodaju cvijece i to. Ne uzimajte samo u ruke od njih ništa. Ostalo je sve pet.
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#4707 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

janje_ wrote: 18/02/2023 14:41 Meni je u Sevilli najljepsi dio bio onaj stari grad, sjesti laganeze u neki tapas bar i uzivati. Preporucujem ko voli da proba tako nesto, caracoles, puzevi u čorbi, pravo ukusno. I uz to piva, spanci uglavnom piju cruzcampo jer je lokalna piva. A nije neka sreca.
La Carboneria :-D
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#4708 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by janje_ »

Zoya wrote: 18/02/2023 09:34
mufa1 wrote: 17/02/2023 19:33 Pozdrav,
Planiramo u maju obići Andaluziju, je li neko bio i sopstvenoj reziji, bez vodiča i to.. sta obići, sta je intersantno, a sta ne bas toliko, i nije vrijedno eksta voznje..hvala unaprijed
Mi idemo slijedećeg vikenda pa mogu javiti. Let do Malage pa onda gdje nas put odvede. Još uvijek ne znam vrijedi li rentati neki auto ili se može vozom/autobusom🤔

Uglavnom plan je obići Sevillu, Granadu, Cadiz, Cordobu. Imamo 7 dana na raspolaganju pa ne znam je li to dovoljno dana da se sve obiđe. Možda je preambiciozno 😏
U februaru ja bi preskocio cadiz. Zna biti posve vjetrovito.
User avatar
Laertes
Posts: 4253
Joined: 08/01/2015 18:25

#4709 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Laertes »

Pola godine nikako da se nakanim da postavim:
ImageImageImageImageImageImageImage
Samo malo 6 dana bilo, valja opet ić'
Sreća, viza na 10 godina :D
User avatar
Laertes
Posts: 4253
Joined: 08/01/2015 18:25

#4710 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Laertes »

ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Laertes
Posts: 4253
Joined: 08/01/2015 18:25

#4711 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Laertes »

ImageImageImageImageImageImageImage
sumirprimus
Posts: 81557
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4712 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by sumirprimus »

top
Trappist
Posts: 4285
Joined: 12/09/2020 08:52

#4713 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Trappist »

Laertes wrote: 23/02/2023 11:18 ImageImageImageImageImageImageImage
:thumbup:

je li ti ovo na edge-u nije bila tolika guzva ? Ja sam bio u tom nekom periodu kad se tek otvorio, bacio pare doslovno, nisi mogao do coska doci koliko je svijeta bilo :lol:
User avatar
Laertes
Posts: 4253
Joined: 08/01/2015 18:25

#4714 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Laertes »

Trappist wrote: 23/02/2023 18:01
Laertes wrote: 23/02/2023 11:18 ImageImageImageImageImageImageImage
:thumbup:

je li ti ovo na edge-u nije bila tolika guzva ? Ja sam bio u tom nekom periodu kad se tek otvorio, bacio pare doslovno, nisi mogao do coska doci koliko je svijeta bilo :lol:
Nije uopće previše bilo ljudi. Samo na onaj glass floor nikako nisam mogao. Vidim ljudi hodaju, ali džaba... Nešto u stomaku ne da...
Ali pogled je vrh...
Trappist
Posts: 4285
Joined: 12/09/2020 08:52

#4715 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Trappist »

Super si prosao :thumbup:
User avatar
Laertes
Posts: 4253
Joined: 08/01/2015 18:25

#4716 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Laertes »

Trappist wrote: 23/02/2023 19:11 Super si prosao :thumbup:
Jesi ti išao na Empire State Building ili One World Trade? Ja sam se dvoumio (troumio :D) između ovih i izabrao Edge. Da vidim jesam li se zjbao. Nisam imao vremena za dva ili tri...
Trappist
Posts: 4285
Joined: 12/09/2020 08:52

#4717 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Trappist »

Laertes wrote: 23/02/2023 19:43
Trappist wrote: 23/02/2023 19:11 Super si prosao :thumbup:
Jesi ti išao na Empire State Building ili One World Trade? Ja sam se dvoumio (troumio :D) između ovih i izabrao Edge. Da vidim jesam li se zjbao. Nisam imao vremena za dva ili tri...
prvi put kad sam bio po danu sam bio na empire state a jednu noc na one world trade, a onda drugi put kad sam isao na edge. Nekako mi je one world trade ostao upamcen kao najbolji, mozda jer je noc bila i sto mi je koktel bio ukljucen u cijenu karte :D
ali od svega mi je nyc najbolji bio na mjestima koja su "free", od central parka, hodanja navecer preko brooklyn bridge-a ili hodanja po gantry plaza sa pogledom na manhattan.
User avatar
Laertes
Posts: 4253
Joined: 08/01/2015 18:25

#4718 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Laertes »

Trappist wrote: 23/02/2023 19:48
Laertes wrote: 23/02/2023 19:43

Jesi ti išao na Empire State Building ili One World Trade? Ja sam se dvoumio (troumio :D) između ovih i izabrao Edge. Da vidim jesam li se zjbao. Nisam imao vremena za dva ili tri...
prvi put kad sam bio po danu sam bio na empire state a jednu noc na one world trade, a onda drugi put kad sam isao na edge. Nekako mi je one world trade ostao upamcen kao najbolji, mozda jer je noc bila i sto mi je koktel bio ukljucen u cijenu karte :D
ali od svega mi je nyc najbolji bio na mjestima koja su "free", od central parka, hodanja navecer preko brooklyn bridge-a ili hodanja po gantry plaza sa pogledom na manhattan.
E, zato bih ja opet tamo. Svakako su i meni ta, kako kažeš, "free" mjesta ostala u najboljem sjećanju, Central Park, Union Square Market, High Line, Chelsea... A s Manhattana maknuo nisam (osim na putu za JFK)... Brooklyn i Queens sljedeći put.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#4719 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Zoya »

Kako je dobro bilo u Španiji ❤️❤️❤️❤️
Budem postavila slike u toku sedmice. Hvala vam puno na preporukama. Kao što je neko napisao prije ne može se sve stići, iako je želja bila tu, ali se vidjelo puno toga za 8 dana. 😍
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#4720 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

Zoya wrote: 07/03/2023 21:44 Kako je dobro bilo u Španiji ❤️❤️❤️❤️
Budem postavila slike u toku sedmice. Hvala vam puno na preporukama. Kao što je neko napisao prije ne može se sve stići, iako je želja bila tu, ali se vidjelo puno toga za 8 dana. 😍
:thumbup:
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#4721 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mufa1 »

@Zoya
Super, drago mi je da ste uzivali.. Kako ste obilazili, autom ili se snalazili za prevoz.. ako ste rentali auto, imas li neku preporuku?
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#4722 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Zoya »

mufa1 wrote: 09/03/2023 15:43 @Zoya
Super, drago mi je da ste uzivali.. Kako ste obilazili, autom ili se snalazili za prevoz.. ako ste rentali auto, imas li neku preporuku?
Rentali smo auto i nismo pogriješili. Naručili auto preko bookinga. Bilo je poprilično jeftino, 100 eura za 8 dana. Onda ima kao neko osiguranje, i to smo naručili preko bookinga, međutim kada smo pokupili auto preporučeno nam je bilo da platimo još 164 eura za osiguranje( navodno uključeno sve, i ako se desi neki kvar na putu pa je potreban taksi, ili ako se nešto drugo desi sa autom) i 110 eura za gorivo. Ovu zadnju sumu su nam vratili na računu kada smo im predali auto sa punim rezervoarom. Naručeno preko record go Malaga.
User avatar
ElRe
Posts: 10818
Joined: 12/12/2011 11:28

#4723 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by ElRe »

Zoya wrote: 07/03/2023 21:44 Kako je dobro bilo u Španiji ❤️❤️❤️❤️
Budem postavila slike u toku sedmice. Hvala vam puno na preporukama. Kao što je neko napisao prije ne može se sve stići, iako je želja bila tu, ali se vidjelo puno toga za 8 dana. 😍
Meni najljepša zemlja Evrope, a Andaluzija najljepši dio Španije. Još je ljepše u maju i junu.

+34 605 09 23 86 Estudio Malaga, apartman u starom dijelu grada
Grad je prelijep, sa parkom, šetnicama, velelepnim starim zgradama, teatrom, vidikovcem, stadion... Obavezna posjeta Granada, Albaisin, Alhambra. Kordobu i Sevilju sam ostavio za narednu posjetu.
Last edited by ElRe on 10/03/2023 21:40, edited 1 time in total.
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4724 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by detroit-mercy »

Zoya wrote: 10/03/2023 21:26
mufa1 wrote: 09/03/2023 15:43 @Zoya
Super, drago mi je da ste uzivali.. Kako ste obilazili, autom ili se snalazili za prevoz.. ako ste rentali auto, imas li neku preporuku?
Rentali smo auto i nismo pogriješili. Naručili auto preko bookinga. Bilo je poprilično jeftino, 100 eura za 8 dana. Onda ima kao neko osiguranje, i to smo naručili preko bookinga, međutim kada smo pokupili auto preporučeno nam je bilo da platimo još 164 eura za osiguranje( navodno uključeno sve, i ako se desi neki kvar na putu pa je potreban taksi, ili ako se nešto drugo desi sa autom) i 110 eura za gorivo. Ovu zadnju sumu su nam vratili na računu kada smo im predali auto sa punim rezervoarom. Naručeno preko record go Malaga.
Malaga, Ronda,Seville,Granada,Cordoba, voznja preko Sierra Nevada-e; je bila moja proslogodisnja tura po tom dijelu svijeta, za mjesec odoh u Portugal :skoljka:
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#4725 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Zoya »

detroit-mercy wrote: 10/03/2023 21:33
Zoya wrote: 10/03/2023 21:26

Rentali smo auto i nismo pogriješili. Naručili auto preko bookinga. Bilo je poprilično jeftino, 100 eura za 8 dana. Onda ima kao neko osiguranje, i to smo naručili preko bookinga, međutim kada smo pokupili auto preporučeno nam je bilo da platimo još 164 eura za osiguranje( navodno uključeno sve, i ako se desi neki kvar na putu pa je potreban taksi, ili ako se nešto drugo desi sa autom) i 110 eura za gorivo. Ovu zadnju sumu su nam vratili na računu kada smo im predali auto sa punim rezervoarom. Naručeno preko record go Malaga.
Malaga, Ronda,Seville,Granada,Cordoba, voznja preko Sierra Nevada-e; je bila moja proslogodisnja tura po tom dijelu svijeta, za mjesec odoh u Portugal :skoljka:
Cordobu i Rondu jednostavno nismo stigli, ali jesmo Marbellu. Tu sam jedino boje dobila. Bilo je oko 20°, ali je strašan vjetar puhao. Sigurno da je ljepše obići sve ove gradove u recimo Aprilu, samo je rad ramazan a onda smo planirali za Istanbul u Maju pa da ne bude previše, zbog toga februar/mart.
Granada vrijedi jedino zbog alhambre, stvarno je fantastično. Tu sam se jedino smrzla :-) Karta za Alhambru se mora naručiti barem 7 dana prije. Sevilla mi je ostala u srcu. Definitivno najljepši grad koji sam posjetila. Malaga je bombonica, Marbella uživancija. Uspjeli smo vidjeti i puerto banus, udaljen jedno 6 kilometara od Marbelle. Grad bogatih.
Post Reply