Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
detroit-mercy
Posts: 16118
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4876 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by detroit-mercy »

perscitus wrote: 15/12/2023 05:20
detroit-mercy wrote: 14/12/2023 15:10
perscitus wrote: 14/12/2023 03:00

Kao neko ko je i živio i posjećivao Peru mogu ti reći da nema potrebe da se brineš sve dok se ne ponašaš ko gringo bez srama i stida. Ali pošto si naš, vjerujem da ćeš uživati. Peru je prijestolnica gastronomije i kolijevka civilizacije, loma pisko, loma ceviche i bog te veselio. Narod fin i dobroćudan. Ono što bih ti predložio za tvoje prvo putovanje što se Lime tiče je da uzmeš smještaj isključivo u Mirafloresu, mada i Baranko i San Isidro nisu loši. Naravno, kao i u svakom većem latino američkom gradu izbjegavaj Centro Historico po noći. Ako imaš bilo kakvih pitanja oko mjesta koje si planirao posjetiti budi slobodan da me pitaš.
Sretan put i uživaj. :thumbup: :bih:
Hotel je rezervisan u Mirafloresu :mrgreen: , u Limi smo ukupno 3 dana, planiramo da posjetimo i neka mjesta oko Lime. Ostalih 8 dana je manje vise MachuPicchu, Cusco, jezer Titicaca, Sacred Valley, Puno. Od Cusca do Puna smo uzeli onaj panorama voz. Jedva cekam da okusam lokalnu gastronomiju, cuo sam da im je hrana jako dobra, ne znam da li bi probao zamorca, lijepe zivotinjice, nesto mi ih zao. Putujemo prilicno tako da nemamo problema sa ponasanjem :mrgreen: i postovanje lokalnih obicaja. Iducih par godina se planiramo malo posvetiti Juznoj Americi, u planu je Ecuador, Argentina (Patagonia definitivno), Urugvaj.
Sta predlazes za visinu, malo sam se sasro kad sam vidio da ti vecina hotela nudi kisik u sobama :skoljka:
Pa možeš poboljšati situaciju da dovoljno vode piješ, izbjegavaš alkohol, ne pušiš, ne jedeš teško, i da se penješ postepeno sa autobusom jer pretpostavljam da ideš avionom. Mada razumijem, ko će se peglati sa tim... Ni ja nisam. Radio sam svaki put sve suprotno od ovoga. Jednom se živi. Probaj čaj sa kokom, mada rijetko kome pomaže, ali po meni mnogo bolja varijanta od čaja je cuclanje lišća, prvo cuclaš pa staviš u obraze na desni dok se ne natopi pljuvačkom, i onda dodaš liptou (pepeo kinoe i još nekih zdravih sranja) tako da ta smjesa oslobodi alkaloide u koki što pomaže sa nadmorskom visinom. Plus ćeš imati više energije i biti sretniji i nema nikakvih loših posljedica po tvoj organizam.

Što se tiče zamorca nema potrebe da to jedeš, toliko toga ima da je zamorac stvarno ne bitan u državi koja ima sijaset mikroklima, od sniježnih Andi, pustinja, mora, Amazona, nema šta ne živi, koliko je to samo opcija za ishranu, plus Inke, pa Španci, pa Italijani, pa Francuzi, Japanci... Ma Liga Šampiona. :mrgreen:
Cash ili Card, ili oboje, ne nosi mi se previse kesa sa nama ali opet ima nas prilicno?
swanfilter
Posts: 7937
Joined: 06/06/2008 18:52

#4877 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by swanfilter »

Ako ne trazim previse, da mi lisca donesete :lol:
swanfilter
Posts: 7937
Joined: 06/06/2008 18:52

#4878 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by swanfilter »

detroit-mercy wrote: 11/12/2023 14:01 Za dvije hefte Peru, vidjet cemo sta tamo ima :skoljka:
Trebal nam viza? Da ne trazim.

I, koliko prije si kartu kupio? Odnosno, koliko kosta?

Hvala
detroit-mercy
Posts: 16118
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4879 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by detroit-mercy »

swanfilter wrote: 21/12/2023 21:43
detroit-mercy wrote: 11/12/2023 14:01 Za dvije hefte Peru, vidjet cemo sta tamo ima :skoljka:
Trebal nam viza? Da ne trazim.

I, koliko prije si kartu kupio? Odnosno, koliko kosta?

Hvala
USA passport :mrgreen:
Avionske kupio 1 Novembra i onda na tenane bukirali hotele i druge stvari.
swanfilter
Posts: 7937
Joined: 06/06/2008 18:52

#4880 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by swanfilter »

nlt wrote: 07/12/2023 17:20 Gdje je najbolje otici nekih 7 dana u Evropu prije nove godine
Za 2 osobe i je li bolje iz vlastitog iskustva ići privatnim aranžmanom ili preko neke agencije
Razmišljamo o Budimpešti, Beču, Parizu itd
Pesta ili Prag.

Pesta je bliza, a i klima je malkice ugodnija za ovaj vakat.
swanfilter
Posts: 7937
Joined: 06/06/2008 18:52

#4881 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by swanfilter »

detroit-mercy wrote: 21/12/2023 21:45
swanfilter wrote: 21/12/2023 21:43
detroit-mercy wrote: 11/12/2023 14:01 Za dvije hefte Peru, vidjet cemo sta tamo ima :skoljka:
Trebal nam viza? Da ne trazim.

I, koliko prije si kartu kupio? Odnosno, koliko kosta?

Hvala
USA passport :mrgreen:
Avionske kupio 1 Novembra i onda na tenane bukirali hotele i druge stvari.
Aaaa. Hvala ipak.
vanjki
Posts: 1797
Joined: 26/10/2006 17:37

#4882 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by vanjki »

[img]]

Budimpesta me je ocarala i kontao sam da je Advent u Zagrebu vrh dok nisam ovaj grad vidjeo Ostao sam zatecen ljepotama gradjevina i preporuka svakome tko nije bio.Nije daleko autom a necete puno potrositi.

Moje subjektivno misljenja da je Budimpešta ljepša od Beča.
User avatar
mirota
Posts: 2368
Joined: 11/01/2018 11:42

#4883 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mirota »

4x bio i svaki put nanovo odusevljen, prvi put cak 9 dana, ali obisli i dosta oko Budimpeste, Estergom, Sent Andreju...
vanjki
Posts: 1797
Joined: 26/10/2006 17:37

#4884 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by vanjki »

mirota wrote: 23/12/2023 07:24 4x bio i svaki put nanovo odusevljen, prvi put cak 9 dana, ali obisli i dosta oko Budimpeste, Estergom, Sent Andreju...
Definitivno podcjenjen grad ,a ljepotama moze mnogima prkostiti.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#4885 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by NecuVise »

vanjki wrote: 23/12/2023 07:00 [img]]

Budimpesta me je ocarala i kontao sam da je Advent u Zagrebu vrh dok nisam ovaj grad vidjeo Ostao sam zatecen ljepotama gradjevina i preporuka svakome tko nije bio.Nije daleko autom a necete puno potrositi.

Moje subjektivno misljenja da je Budimpešta ljepša od Beča.
Išao u privatnom aranžmanu ili agencija? Meni se recimo ide agencijom baš zbog vodiča, da pokaže mnoge stvari, objasni, ispriča. Znam da ima sve na Internetu ali neću ići tamo i citat sa interneta.
vanjki
Posts: 1797
Joined: 26/10/2006 17:37

#4886 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by vanjki »

NecuVise wrote: 23/12/2023 15:05
vanjki wrote: 23/12/2023 07:00 [img]]

Budimpesta me je ocarala i kontao sam da je Advent u Zagrebu vrh dok nisam ovaj grad vidjeo Ostao sam zatecen ljepotama gradjevina i preporuka svakome tko nije bio.Nije daleko autom a necete puno potrositi.

Moje subjektivno misljenja da je Budimpešta ljepša od Beča.
Išao u privatnom aranžmanu ili agencija? Meni se recimo ide agencijom baš zbog vodiča, da pokaže mnoge stvari, objasni, ispriča. Znam da ima sve na Internetu ali neću ići tamo i citat sa interneta.

Uzeli smo apartman novogradnja sa parkingom i odlican je bio.Blizu apartmana je bus i prodavnice Lidl ,Aldi i Spar .Imaju odlicnu aplikaciju za javni prijevoz Budapest go.Samo trebate skenirati code na ulazu u bus ili tramvaj.Mozete sve sebi veoma jednostavno isplanirati.Ako ostajete vise od tri dana obavezno njihove banje posjetiti. Mogu predloziti i voznju Dunavom navece,koju sam bookirao preko bookinga.Izaberite onu sa najvise pozitivnih review i kosta oko 80KM sa jednim pićem za cijelu familiju.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#4887 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by NecuVise »

Hvala :thumbup:

Vrijedi li posjetiti u januaru ili da čekamo proljeće/ljeto?
vanjki
Posts: 1797
Joined: 26/10/2006 17:37

#4888 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by vanjki »

NecuVise wrote: 23/12/2023 16:15 Hvala :thumbup:

Vrijedi li posjetiti u januaru ili da čekamo proljeće/ljeto?
Vrijedi posjetiti u svako doba godine
dek
Posts: 544
Joined: 28/02/2005 23:53

#4889 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by dek »

Nisam dugo putovao u EU, osim pasoša je li išta još treba. U pitanju je Mađarska (preko Beča presjedanje ).
Uglavnom putujem van EU.

Sva COVID ograničenja ukinuta, taksa za ulazak tek od 2025., putno siguranje nije obavezno...?
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#4890 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Bullet Tooth Tony »

dek wrote: 26/12/2023 20:30 Nisam dugo putovao u EU, osim pasoša je li išta još treba. U pitanju je Mađarska (preko Beča presjedanje ).
Uglavnom putujem van EU.

Sva COVID ograničenja ukinuta, taksa za ulazak tek od 2025., putno siguranje nije obavezno...?
Uvijek imaju pravo da ti traze kartice kreditne na pokaz (ili novac ako nemas kartice) razlog putovanja, dokaz o smjestaju, povratnu kartu ali generalno obicno nema nikakvih problema...

Osiguranje uzimas zbog sebe .. nema potrebe da ti zbog neke sitne love uzimaju bruku u skucaju nezgode (covjek se oklizne na parkingu :D )

Covida nema odavno
dek
Posts: 544
Joined: 28/02/2005 23:53

#4891 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by dek »

Hvala...
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#4892 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Digla_da_kreci »

sarajevsko_pivo wrote: 27/12/2023 20:58 Stigao upravo Nazad iz Češke u Berlin. Meni je Češka bas top. Veoma fina i sredjena zemlja. Česi su mi ljubazni i lijep narod.

Bio sam u Karlovy Vary meni se Češka vise svidja od Njemačke.

Narod je bas kulturan sve im funkcionira kako treba. Nismo ni 2% Češke.
Znaci preporucujes Karlovy Vary? Vidim na slikama da izgleda predivno. Daj neke preporuke.
Ja cu na proljece u Prag pa smo kontali i koji dan obici neki gradic van Praga. Prijatelj mi govori da idemo u Cesky Krumlov, i ne mogu sad da se odlucim.

Nabacite neke hidden gems. :-D
User avatar
mirota
Posts: 2368
Joined: 11/01/2018 11:42

#4893 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mirota »

Digla_da_kreci wrote: 29/12/2023 08:53
sarajevsko_pivo wrote: 27/12/2023 20:58 Stigao upravo Nazad iz Češke u Berlin. Meni je Češka bas top. Veoma fina i sredjena zemlja. Česi su mi ljubazni i lijep narod.

Bio sam u Karlovy Vary meni se Češka vise svidja od Njemačke.

Narod je bas kulturan sve im funkcionira kako treba. Nismo ni 2% Češke.
Znaci preporucujes Karlovy Vary? Vidim na slikama da izgleda predivno. Daj neke preporuke.
Ja cu na proljece u Prag pa smo kontali i koji dan obici neki gradic van Praga. Prijatelj mi govori da idemo u Cesky Krumlov, i ne mogu sad da se odlucim.

Nabacite neke hidden gems. :-D
nemas greske sa Karlovim Varima, oko 2 sata voznje od Praga, mada sam bio 2005.
mali_balon
Posts: 11403
Joined: 12/09/2012 09:57

#4894 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mali_balon »

Digla_da_kreci wrote: 29/12/2023 08:53
sarajevsko_pivo wrote: 27/12/2023 20:58 Stigao upravo Nazad iz Češke u Berlin. Meni je Češka bas top. Veoma fina i sredjena zemlja. Česi su mi ljubazni i lijep narod.

Bio sam u Karlovy Vary meni se Češka vise svidja od Njemačke.

Narod je bas kulturan sve im funkcionira kako treba. Nismo ni 2% Češke.
Znaci preporucujes Karlovy Vary? Vidim na slikama da izgleda predivno. Daj neke preporuke.
Ja cu na proljece u Prag pa smo kontali i koji dan obici neki gradic van Praga. Prijatelj mi govori da idemo u Cesky Krumlov, i ne mogu sad da se odlucim.

Nabacite neke hidden gems. :-D
Ako ces u Krumlov Ceske Budejovice su ti blizu fin grad malo veci od Sarajeva, jer je ravnica :lol: ......centar je fin za obici....dodji na glavni trg npr u 1 2 3 zvono za vrijeme ima melodiju ( ne znam kako se to strucno zove ali je zanimljivo) interesantno cuti, za ostalo nisam imao vremena da obilazim
merk030
Posts: 679
Joined: 30/06/2018 18:31

#4895 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by merk030 »

Pozdrav, nije pitanje o destinaciji, više o letu. Je li neko putovao avionom Sarajevo - Beč - Zurich - Valencia/negdje drugo. Prvi put letim, ako sam shvatio, u Beču ide provjera pasoša ? Koliko vam je bilo potrebno za dolazak na vaš gate na ovim presjedanjima ?

Može i još nekih savjeta, malo sam istraživao, ali dobro je čuti iz prve ruke. Hvala
User avatar
mirota
Posts: 2368
Joined: 11/01/2018 11:42

#4896 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mirota »

bivsa supruga putuje s djecom u Italiju i Sloveniju, mora li biti punomoc moja na engleskom ili dovoljno na nasem jeziku ???

moze li se ovjeriti kod notara ili u opstini kako sam inace vadio uvijek ?
LongDong
Posts: 789
Joined: 22/04/2008 23:08

#4897 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by LongDong »

Prije par mjeseci supruga išla sa kćerkom u Austriju i punomoć sam joj ovjerio kod notara, naravno na našem jeziku, ali na kraju niko joj nije ni tražio da pokaže.
User avatar
mirota
Posts: 2368
Joined: 11/01/2018 11:42

#4898 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mirota »

LongDong wrote: 04/01/2024 07:26 Prije par mjeseci supruga išla sa kćerkom u Austriju i punomoć sam joj ovjerio kod notara, naravno na našem jeziku, ali na kraju niko joj nije ni tražio da pokaže.
a sta znam, bivsa ima drugo prezime u odnosu na djecu, meni isto nikad ne traze kad sam s djecom, mozda jednom kad smo isli u CG, hvalaaaa
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7451
Joined: 16/01/2007 23:38

#4899 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by banjaluka078 »

Ovo su mi o putovanju maloljetnika napisali sa GP Gradiška.

Image

A EU kaže:
In addition to their own valid passport or ID card, all children travelling:
alone; or
with adults who are not their legal guardian; or
with only one parent
may need an extra (official) document signed by their parents, second parent or legal guardian(s) authorising them to travel.
There are no EU rules on this matter, each EU country decides if it requires the child to have an official authorisation from their parent(s) or guardian. Check the exact rules for the countries you are travelling to and from.

https://europa.eu/youreurope/citizens/t ... dex_en.htm
detroit-mercy
Posts: 16118
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4900 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by detroit-mercy »

perscitus wrote: 14/12/2023 03:00
detroit-mercy wrote: 11/12/2023 17:48
Trappist wrote: 11/12/2023 16:06
Samostalno ili organizovano nesto? Imam veliku zelju posjetiti Peru i Mexico, ali imam neki cudan strah se uputiti na tako nesto :D pisi kako je sve proslo i sretno :thumbup:
Peru, samostalno, nije lose za turiste, ostajemo 10tak dana i u planu je vidjeti sto vise mozemo.
Mexico, bio sam par puta, sto poslom ali vecinom odmor. Mislim da je Mexico malo zajebaniji od Perua sto se tice putovanja po zemlji.
Kao neko ko je i živio i posjećivao Peru mogu ti reći da nema potrebe da se brineš sve dok se ne ponašaš ko gringo bez srama i stida. Ali pošto si naš, vjerujem da ćeš uživati. Peru je prijestolnica gastronomije i kolijevka civilizacije, loma pisko, loma ceviche i bog te veselio. Narod fin i dobroćudan. Ono što bih ti predložio za tvoje prvo putovanje što se Lime tiče je da uzmeš smještaj isključivo u Mirafloresu, mada i Baranko i San Isidro nisu loši. Naravno, kao i u svakom većem latino američkom gradu izbjegavaj Centro Historico po noći. Ako imaš bilo kakvih pitanja oko mjesta koje si planirao posjetiti budi slobodan da me pitaš.
Sretan put i uživaj. :thumbup: :bih:
Evo svjez iz Perua i mogu reci da sam jako zadovoljan, zemlja sa toliko razlicitiosti i sa jako dobrim ljudima. Ono sto me je posebno fasciniralo je kuhinja/gastronomija, po meni vjerovatno spadaju u top kuhinje/gastronomije u svijetu. Andi i svijet Anda me je bas dojmio. Fakat nemas predstavu da si na visinam od preko 4000 metara. Ljudi zivie, normalno rade :skoljka: meni usta pomodrila :mrgreen:.
Ali to je uvijek caj od koke da pomogne :mrgreen:. Uglavnom, preporucio bih svakome ko ima priliku da ode i da posjeti tu zemlju, ipak je to neki nama nesvakidasnji svijet. Btw, nigdje nisam vidio onoliko zlata po crkvama kao tamo :skoljka:. Uglavnom, zemlja ima mnogo toga za ponuditi, od nepreglednih planina, preko pustinje do dzungle.
U razgovoru sa Peruancima vodicima svi su mi preporucili Argentinu, po njima najfascinantnija zemlja Juzne Amerike, tako da je vec na mojoj listi sljedece zemlje za posjetiti.
Post Reply