Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#4851 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mufa1 »

Pored Airbnb-a je stvarno suludo gledati hotele.. ekstra stančić za ispod 50€ se može naći...
Image
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#4852 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Dangubic »

ElRe wrote: 19/11/2023 13:16
Karikaturist wrote: 16/11/2023 14:00 Kad smo vec kod Turske, kakve su obale oko Izmira tacnije Kusadasi i taj dio? Ovaj dio oko Antalije me ne privlaci nikako..
Cesme, Foca, Urla... Prelijep kraj. Selo Sirince za ljetnji predah od mora. Tu blizu je i Efes.

Kusadasi je jedno od posjećenijih mjesta turske srednje klase. Nisam bio, ali mi to ne obećava.
ima li neko iskustva sa putovanjem u polarnom krugu ,Norveska,Svedska,Finska u Martu.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#4853 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by NecuVise »

Koje turističke agencije preporučujete kod nas?
kazo
Posts: 1518
Joined: 08/03/2012 19:57

#4854 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by kazo »

Ne mogu da nadjem adekvatniju temu. Imate li preporuku za neku esim karticu da kupim da mogu koristiti dok budem boravio u AT? U putu da dijete moze gledati crtani, a tamo da imam navigaciju.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#4855 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mali_balon »

kazo wrote: 06/12/2023 15:11 Ne mogu da nadjem adekvatniju temu. Imate li preporuku za neku esim karticu da kupim da mogu koristiti dok budem boravio u AT? U putu da dijete moze gledati crtani, a tamo da imam navigaciju.
Imas drei misli da je eu xl paket ili nesta slicno 30 eura, imas 30G interneta, bruka smsova, i besplatne price i ide na dopunu traje mjesec, nakon mjesec opet mozes nadopuniti....a ako prije potrosis moras cekat mjesec da dopunis....a ako imas adresu i AT onda mozes da uzimas ozbiljnije gige i kartice
kazo
Posts: 1518
Joined: 08/03/2012 19:57

#4856 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by kazo »

mali_balon wrote: 06/12/2023 17:23
kazo wrote: 06/12/2023 15:11 Ne mogu da nadjem adekvatniju temu. Imate li preporuku za neku esim karticu da kupim da mogu koristiti dok budem boravio u AT? U putu da dijete moze gledati crtani, a tamo da imam navigaciju.
Imas drei misli da je eu xl paket ili nesta slicno 30 eura, imas 30G interneta, bruka smsova, i besplatne price i ide na dopunu traje mjesec, nakon mjesec opet mozes nadopuniti....a ako prije potrosis moras cekat mjesec da dopunis....a ako imas adresu i AT onda mozes da uzimas ozbiljnije gige i kartice
Ma treba mi na 10 dana samo. Evo gledam drei, izgleda da moras ugovor potpisati :cry:
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#4857 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mufa1 »

Obicne sim kartice su gratis i dodje na njima koji euro i koji gb prometa, ali je u Austriji takav zakon da moras dati sve podatke da bi kupio sim karticu.. ugovor se ne mora potpisivati, tj ako dopunis i imaces na njoj.. ovo je uvedeno prije par godina da se sprijece lažne dojave bombi i slicna sra*a.. Znaci iza svakog kupljenog broja mora stojati neko ime i prezime..

Sa druge strane, moj buraz uvijek kad dolazi kod mene u posjetu, aktivira neki paket u bh telecomu, tako da ima odredjeni promet na prostoru EU.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10795
Joined: 27/04/2021 22:52

#4858 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by tramvajtrojka »

kazo wrote: 06/12/2023 18:10
mali_balon wrote: 06/12/2023 17:23
kazo wrote: 06/12/2023 15:11 Ne mogu da nadjem adekvatniju temu. Imate li preporuku za neku esim karticu da kupim da mogu koristiti dok budem boravio u AT? U putu da dijete moze gledati crtani, a tamo da imam navigaciju.
Imas drei misli da je eu xl paket ili nesta slicno 30 eura, imas 30G interneta, bruka smsova, i besplatne price i ide na dopunu traje mjesec, nakon mjesec opet mozes nadopuniti....a ako prije potrosis moras cekat mjesec da dopunis....a ako imas adresu i AT onda mozes da uzimas ozbiljnije gige i kartice
Ma treba mi na 10 dana samo. Evo gledam drei, izgleda da moras ugovor potpisati :cry:
Image
Image

samo esim i ove dvije kompanije i nista ti vise u životu ne treba


Image

a imas u mtelu 2gb cenera za austriju roaming opciju
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#4859 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mali_balon »

kazo wrote: 06/12/2023 18:10
mali_balon wrote: 06/12/2023 17:23
kazo wrote: 06/12/2023 15:11 Ne mogu da nadjem adekvatniju temu. Imate li preporuku za neku esim karticu da kupim da mogu koristiti dok budem boravio u AT? U putu da dijete moze gledati crtani, a tamo da imam navigaciju.
Imas drei misli da je eu xl paket ili nesta slicno 30 eura, imas 30G interneta, bruka smsova, i besplatne price i ide na dopunu traje mjesec, nakon mjesec opet mozes nadopuniti....a ako prije potrosis moras cekat mjesec da dopunis....a ako imas adresu i AT onda mozes da uzimas ozbiljnije gige i kartice
Ma treba mi na 10 dana samo. Evo gledam drei, izgleda da moras ugovor potpisati :cry:
Pa i da potpises ugovor nemas nikakvih obaveza ali mislim da ja nisam nista potpisao...isto nasa ultra...samo pasos ti treba, kada potrosis gige ako ne dopunis sim kartica ti vazi 2g ako je u te dvije godine ne dopunis mos je bacit. To je internet za eu i austriju 30G samo sto u austriji ne bi imao roaminga npr u njemackoj bi 1G sprzio za jedan dan a u AT za dva dana, lupam...
Evo sad vidim da je u AT internet neogranicen znaci przi bato....samo pasos i ne sikiraj se nema ugovora i obaveza

https://www.drei.at/de/shop/tarife/wert ... rife/eu-e/
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#4860 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by nlt »

Gdje je najbolje otici nekih 7 dana u Evropu prije nove godine
Za 2 osobe i je li bolje iz vlastitog iskustva ići privatnim aranžmanom ili preko neke agencije
Razmišljamo o Budimpešti, Beču, Parizu itd
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#4861 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mali_balon »

nlt wrote: 07/12/2023 17:20 Gdje je najbolje otici nekih 7 dana u Evropu prije nove godine
Za 2 osobe i je li bolje iz vlastitog iskustva ići privatnim aranžmanom ili preko neke agencije
Razmišljamo o Budimpešti, Beču, Parizu itd
pesta i bec....pariz ti je daleko racunaj da ces najmanje 3 dana izgubiti u voznji, osim ako neces u cugu odvest svei li ides aviJonom .....a do peste ili beca ako krenes ujutro popodne si tamo....a bec pesta mozda sahatak
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#4862 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mufa1 »

Ako mozes dobacit do Praga, vjeruj mi, nećeš se pokajat sekunde.. Meni jedan od najljepših gradova evrope..
Trappist
Posts: 4296
Joined: 12/09/2020 08:52

#4863 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Trappist »

kazo wrote: 06/12/2023 15:11 Ne mogu da nadjem adekvatniju temu. Imate li preporuku za neku esim karticu da kupim da mogu koristiti dok budem boravio u AT? U putu da dijete moze gledati crtani, a tamo da imam navigaciju.
ili airalo ili na stranici etravelsim (ta je jeftinija). Do sada etravelsim koristio na 3 kontinenta, nikad problema nikakvih :D
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#4864 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Bullet Tooth Tony »

nlt wrote: 07/12/2023 17:20 Gdje je najbolje otici nekih 7 dana u Evropu prije nove godine
Za 2 osobe i je li bolje iz vlastitog iskustva ići privatnim aranžmanom ili preko neke agencije
Razmišljamo o Budimpešti, Beču, Parizu itd
Koja vrsta transporta ? .. Evropu uvijek mozes vlastitim aranzmanom obici ..nema potrebe za agencijom
kazo
Posts: 1518
Joined: 08/03/2012 19:57

#4865 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by kazo »

Trappist wrote: 08/12/2023 10:41
kazo wrote: 06/12/2023 15:11 Ne mogu da nadjem adekvatniju temu. Imate li preporuku za neku esim karticu da kupim da mogu koristiti dok budem boravio u AT? U putu da dijete moze gledati crtani, a tamo da imam navigaciju.
ili airalo ili na stranici etravelsim (ta je jeftinija). Do sada etravelsim koristio na 3 kontinenta, nikad problema nikakvih :D
Hvala puno :thumbup: etravel sim je odlican. Dobijes i 100 minuta za pozive i malo su povoljniji od airalo. Valjda ce biti signala :-D
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#4866 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by nlt »

Bullet Tooth Tony wrote: 08/12/2023 10:54
nlt wrote: 07/12/2023 17:20 Gdje je najbolje otici nekih 7 dana u Evropu prije nove godine
Za 2 osobe i je li bolje iz vlastitog iskustva ići privatnim aranžmanom ili preko neke agencije
Razmišljamo o Budimpešti, Beču, Parizu itd
Koja vrsta transporta ? .. Evropu uvijek mozes vlastitim aranzmanom obici ..nema potrebe za agencijom
Kontam za prvi put koristiti bus, a neki drugi put ici autom
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#4867 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by NecuVise »

Bullet Tooth Tony wrote: 08/12/2023 10:54
nlt wrote: 07/12/2023 17:20 Gdje je najbolje otici nekih 7 dana u Evropu prije nove godine
Za 2 osobe i je li bolje iz vlastitog iskustva ići privatnim aranžmanom ili preko neke agencije
Razmišljamo o Budimpešti, Beču, Parizu itd
Koja vrsta transporta ? .. Evropu uvijek mozes vlastitim aranzmanom obici ..nema potrebe za agencijom
Možeš ali je puno lakše kad te neko voda i objašnjava neke stvari.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#4868 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Bullet Tooth Tony »

nlt wrote: 09/12/2023 14:22
Bullet Tooth Tony wrote: 08/12/2023 10:54
nlt wrote: 07/12/2023 17:20 Gdje je najbolje otici nekih 7 dana u Evropu prije nove godine
Za 2 osobe i je li bolje iz vlastitog iskustva ići privatnim aranžmanom ili preko neke agencije
Razmišljamo o Budimpešti, Beču, Parizu itd
Koja vrsta transporta ? .. Evropu uvijek mozes vlastitim aranzmanom obici ..nema potrebe za agencijom
Kontam za prvi put koristiti bus, a neki drugi put ici autom
Pariz ti je daleko onda ... Bec ili nesto drugo

A relano i precjenjen je pariz :D
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4869 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by detroit-mercy »

Za dvije hefte Peru, vidjet cemo sta tamo ima :skoljka:
Trappist
Posts: 4296
Joined: 12/09/2020 08:52

#4870 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Trappist »

detroit-mercy wrote: 11/12/2023 14:01 Za dvije hefte Peru, vidjet cemo sta tamo ima :skoljka:
Samostalno ili organizovano nesto? Imam veliku zelju posjetiti Peru i Mexico, ali imam neki cudan strah se uputiti na tako nesto :D pisi kako je sve proslo i sretno :thumbup:
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4871 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by detroit-mercy »

Trappist wrote: 11/12/2023 16:06
detroit-mercy wrote: 11/12/2023 14:01 Za dvije hefte Peru, vidjet cemo sta tamo ima :skoljka:
Samostalno ili organizovano nesto? Imam veliku zelju posjetiti Peru i Mexico, ali imam neki cudan strah se uputiti na tako nesto :D pisi kako je sve proslo i sretno :thumbup:
Peru, samostalno, nije lose za turiste, ostajemo 10tak dana i u planu je vidjeti sto vise mozemo.
Mexico, bio sam par puta, sto poslom ali vecinom odmor. Mislim da je Mexico malo zajebaniji od Perua sto se tice putovanja po zemlji.
User avatar
perscitus
Posts: 678
Joined: 18/03/2008 15:17
Location: Mekka - Sinaloa

#4872 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by perscitus »

detroit-mercy wrote: 11/12/2023 17:48
Trappist wrote: 11/12/2023 16:06
detroit-mercy wrote: 11/12/2023 14:01 Za dvije hefte Peru, vidjet cemo sta tamo ima :skoljka:
Samostalno ili organizovano nesto? Imam veliku zelju posjetiti Peru i Mexico, ali imam neki cudan strah se uputiti na tako nesto :D pisi kako je sve proslo i sretno :thumbup:
Peru, samostalno, nije lose za turiste, ostajemo 10tak dana i u planu je vidjeti sto vise mozemo.
Mexico, bio sam par puta, sto poslom ali vecinom odmor. Mislim da je Mexico malo zajebaniji od Perua sto se tice putovanja po zemlji.
Kao neko ko je i živio i posjećivao Peru mogu ti reći da nema potrebe da se brineš sve dok se ne ponašaš ko gringo bez srama i stida. Ali pošto si naš, vjerujem da ćeš uživati. Peru je prijestolnica gastronomije i kolijevka civilizacije, loma pisko, loma ceviche i bog te veselio. Narod fin i dobroćudan. Ono što bih ti predložio za tvoje prvo putovanje što se Lime tiče je da uzmeš smještaj isključivo u Mirafloresu, mada i Baranko i San Isidro nisu loši. Naravno, kao i u svakom većem latino američkom gradu izbjegavaj Centro Historico po noći. Ako imaš bilo kakvih pitanja oko mjesta koje si planirao posjetiti budi slobodan da me pitaš.
Sretan put i uživaj. :thumbup: :bih:
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4873 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by detroit-mercy »

perscitus wrote: 14/12/2023 03:00
detroit-mercy wrote: 11/12/2023 17:48
Trappist wrote: 11/12/2023 16:06
Samostalno ili organizovano nesto? Imam veliku zelju posjetiti Peru i Mexico, ali imam neki cudan strah se uputiti na tako nesto :D pisi kako je sve proslo i sretno :thumbup:
Peru, samostalno, nije lose za turiste, ostajemo 10tak dana i u planu je vidjeti sto vise mozemo.
Mexico, bio sam par puta, sto poslom ali vecinom odmor. Mislim da je Mexico malo zajebaniji od Perua sto se tice putovanja po zemlji.
Kao neko ko je i živio i posjećivao Peru mogu ti reći da nema potrebe da se brineš sve dok se ne ponašaš ko gringo bez srama i stida. Ali pošto si naš, vjerujem da ćeš uživati. Peru je prijestolnica gastronomije i kolijevka civilizacije, loma pisko, loma ceviche i bog te veselio. Narod fin i dobroćudan. Ono što bih ti predložio za tvoje prvo putovanje što se Lime tiče je da uzmeš smještaj isključivo u Mirafloresu, mada i Baranko i San Isidro nisu loši. Naravno, kao i u svakom većem latino američkom gradu izbjegavaj Centro Historico po noći. Ako imaš bilo kakvih pitanja oko mjesta koje si planirao posjetiti budi slobodan da me pitaš.
Sretan put i uživaj. :thumbup: :bih:
Hotel je rezervisan u Mirafloresu :mrgreen: , u Limi smo ukupno 3 dana, planiramo da posjetimo i neka mjesta oko Lime. Ostalih 8 dana je manje vise MachuPicchu, Cusco, jezer Titicaca, Sacred Valley, Puno. Od Cusca do Puna smo uzeli onaj panorama voz. Jedva cekam da okusam lokalnu gastronomiju, cuo sam da im je hrana jako dobra, ne znam da li bi probao zamorca, lijepe zivotinjice, nesto mi ih zao. Putujemo prilicno tako da nemamo problema sa ponasanjem :mrgreen: i postovanje lokalnih obicaja. Iducih par godina se planiramo malo posvetiti Juznoj Americi, u planu je Ecuador, Argentina (Patagonia definitivno), Urugvaj.
Sta predlazes za visinu, malo sam se sasro kad sam vidio da ti vecina hotela nudi kisik u sobama :skoljka:
User avatar
perscitus
Posts: 678
Joined: 18/03/2008 15:17
Location: Mekka - Sinaloa

#4874 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by perscitus »

detroit-mercy wrote: 14/12/2023 15:10
perscitus wrote: 14/12/2023 03:00
detroit-mercy wrote: 11/12/2023 17:48
Peru, samostalno, nije lose za turiste, ostajemo 10tak dana i u planu je vidjeti sto vise mozemo.
Mexico, bio sam par puta, sto poslom ali vecinom odmor. Mislim da je Mexico malo zajebaniji od Perua sto se tice putovanja po zemlji.
Kao neko ko je i živio i posjećivao Peru mogu ti reći da nema potrebe da se brineš sve dok se ne ponašaš ko gringo bez srama i stida. Ali pošto si naš, vjerujem da ćeš uživati. Peru je prijestolnica gastronomije i kolijevka civilizacije, loma pisko, loma ceviche i bog te veselio. Narod fin i dobroćudan. Ono što bih ti predložio za tvoje prvo putovanje što se Lime tiče je da uzmeš smještaj isključivo u Mirafloresu, mada i Baranko i San Isidro nisu loši. Naravno, kao i u svakom većem latino američkom gradu izbjegavaj Centro Historico po noći. Ako imaš bilo kakvih pitanja oko mjesta koje si planirao posjetiti budi slobodan da me pitaš.
Sretan put i uživaj. :thumbup: :bih:
Hotel je rezervisan u Mirafloresu :mrgreen: , u Limi smo ukupno 3 dana, planiramo da posjetimo i neka mjesta oko Lime. Ostalih 8 dana je manje vise MachuPicchu, Cusco, jezer Titicaca, Sacred Valley, Puno. Od Cusca do Puna smo uzeli onaj panorama voz. Jedva cekam da okusam lokalnu gastronomiju, cuo sam da im je hrana jako dobra, ne znam da li bi probao zamorca, lijepe zivotinjice, nesto mi ih zao. Putujemo prilicno tako da nemamo problema sa ponasanjem :mrgreen: i postovanje lokalnih obicaja. Iducih par godina se planiramo malo posvetiti Juznoj Americi, u planu je Ecuador, Argentina (Patagonia definitivno), Urugvaj.
Sta predlazes za visinu, malo sam se sasro kad sam vidio da ti vecina hotela nudi kisik u sobama :skoljka:
Pa možeš poboljšati situaciju da dovoljno vode piješ, izbjegavaš alkohol, ne pušiš, ne jedeš teško, i da se penješ postepeno sa autobusom jer pretpostavljam da ideš avionom. Mada razumijem, ko će se peglati sa tim... Ni ja nisam. Radio sam svaki put sve suprotno od ovoga. Jednom se živi. Probaj čaj sa kokom, mada rijetko kome pomaže, ali po meni mnogo bolja varijanta od čaja je cuclanje lišća, prvo cuclaš pa staviš u obraze na desni dok se ne natopi pljuvačkom, i onda dodaš liptou (pepeo kinoe i još nekih zdravih sranja) tako da ta smjesa oslobodi alkaloide u koki što pomaže sa nadmorskom visinom. Plus ćeš imati više energije i biti sretniji i nema nikakvih loših posljedica po tvoj organizam.

Što se tiče zamorca nema potrebe da to jedeš, toliko toga ima da je zamorac stvarno ne bitan u državi koja ima sijaset mikroklima, od sniježnih Andi, pustinja, mora, Amazona, nema šta ne živi, koliko je to samo opcija za ishranu, plus Inke, pa Španci, pa Italijani, pa Francuzi, Japanci... Ma Liga Šampiona. :mrgreen:
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#4875 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by NecuVise »

Ima li kod nas kakva agencija da nudi pregled putovanja 7 januaru? sad je sve preplavljeno novom godinom...
Post Reply