Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4676 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Konačno planiram Iran ovo ljeto. Međutim... Avio karte su užas, ne znam koje trikove nisam pokušao i pretražio. Ima li neko savjet kako kvalitetnije pretražiti opcije? Npr, najjeftinija karta je 480 eura Teheran i nazad 👀 drugi gradovi isto. Gledao sam preko Turske plus bus također, ali nisam se usrećio 😁
Prije 2 godine ista relacija je bila 280 eura.
hotaa
Posts: 334
Joined: 02/01/2013 18:32

#4677 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by hotaa »

Hakiz wrote: 29/06/2022 12:14
hotaa wrote: 29/06/2022 11:34 Da li ima neko da je bio u Hurghadi, a pretpostavljam da jeste. Trebala bi mi preporuka preko koje agencije da idem, i koji hotel/resort da uzmem ( all inclusive ). Takodjer me interesuje na koje izlete bi trebalo otici, a koje da propustim. Idem sa zenom u septembru 7-8 dana na odmor, pa bolje ovdje da vidim iskustva iz prve ruke, nego na slijepo da idem.

Unaprijed hvala
Ja sam bio preko Avio-expresa u Steigenbergeru. All inclusive. Odličan resort, kada sam ja išao tek su ga završili, ne znam kakav je sada.

Bio sam u Karnaku/Dolini kraljeva, Gizi/Kairu, pustinji i brodom ka nekom ostrvu, plivalo se iznad korala. Pustinja onako, ostalo OK.

U Dolini kraljeva je vruće, nema hlada, obavezno, to svuda praktikuj, šešir, dovoljno vode, kreme sa UV zaštitom. Ja sam nosio duge nogavice i rukave. Pazi, u autobusu klima 20 stepeni, izlaziš na temperaturu od 50, dušu dalo za srčani ili moždani ako se ne paziš. I nema rashlađivanja osim klimom, uvijek je vruće, i naveče, usta uvijek suha. Mi izašli iz aviona u 23 sata, kad nad je udarila vrićina, spektakl. Srećom, nije vlaga, suho je, pa nije toliko opasno ako nemaš probleme sa srcem i vaskularnim sistemom.

Nosi lan, bez, viskozu, svilu, nikako obični pamuk. To su materijali za vrućine. Ja sam imao i šešir, panama, široki obod i ne čvrsto pleten da vazduh struji kroz "pletivo". Izbjegavaj crno i tamno, samo svijetlo i bijelo, fizika apsorpcije sunca tamnim i refleksije svijetlim. Ideja: Kupi kada dođeš, ako "smiješ" abaju, egipatsku nošnju, ona je pravljena za tu klimu :-D

Ja sam bio prvih 10 dana septembra.
Legendo hvala ti puno sto si izdvojio svoje vrijeme i napisao mi opsirno kako sta, pomoci ce mi sigurno. Znaci sto se tice ovih izleta preporucujes sve osim ovih pustinja :-D Jel ima neki od izleta da je bas preporuka, jer iskreno ne planiramo bas sve otici. I imas li nekih tips and tricks za izlete, resort i oko njega, da me ne naprave budalom :D
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#4678 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Spiritbreaker »

Hakiz wrote: 29/06/2022 12:14
hotaa wrote: 29/06/2022 11:34 Da li ima neko da je bio u Hurghadi, a pretpostavljam da jeste. Trebala bi mi preporuka preko koje agencije da idem, i koji hotel/resort da uzmem ( all inclusive ). Takodjer me interesuje na koje izlete bi trebalo otici, a koje da propustim. Idem sa zenom u septembru 7-8 dana na odmor, pa bolje ovdje da vidim iskustva iz prve ruke, nego na slijepo da idem.

Unaprijed hvala
Ja sam bio preko Avio-expresa u Steigenbergeru. All inclusive. Odličan resort, kada sam ja išao tek su ga završili, ne znam kakav je sada.

Bio sam u Karnaku/Dolini kraljeva, Gizi/Kairu, pustinji i brodom ka nekom ostrvu, plivalo se iznad korala. Pustinja onako, ostalo OK.

U Dolini kraljeva je vruće, nema hlada, obavezno, to svuda praktikuj, šešir, dovoljno vode, kreme sa UV zaštitom. Ja sam nosio duge nogavice i rukave. Pazi, u autobusu klima 20 stepeni, izlaziš na temperaturu od 50, dušu dalo za srčani ili moždani ako se ne paziš. I nema rashlađivanja osim klimom, uvijek je vruće, i naveče, usta uvijek suha. Mi izašli iz aviona u 23 sata, kad nad je udarila vrićina, spektakl. Srećom, nije vlaga, suho je, pa nije toliko opasno ako nemaš probleme sa srcem i vaskularnim sistemom.

Nosi lan, bez, viskozu, svilu, nikako obični pamuk. To su materijali za vrućine. Ja sam imao i šešir, panama, široki obod i ne čvrsto pleten da vazduh struji kroz "pletivo". Izbjegavaj crno i tamno, samo svijetlo i bijelo, fizika apsorpcije sunca tamnim i refleksije svijetlim. Ideja: Kupi kada dođeš, ako "smiješ" abaju, egipatsku nošnju, ona je pravljena za tu klimu :-D

Ja sam bio prvih 10 dana septembra.
Koliko si platio izlete pojedinacno?
Hakiz
Posts: 40289
Joined: 30/07/2015 20:01

#4679 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

hotaa wrote: 30/06/2022 12:59
Hakiz wrote: 29/06/2022 12:14

Ja sam bio preko Avio-expresa u Steigenbergeru. All inclusive. Odličan resort, kada sam ja išao tek su ga završili, ne znam kakav je sada.

Bio sam u Karnaku/Dolini kraljeva, Gizi/Kairu, pustinji i brodom ka nekom ostrvu, plivalo se iznad korala. Pustinja onako, ostalo OK.

U Dolini kraljeva je vruće, nema hlada, obavezno, to svuda praktikuj, šešir, dovoljno vode, kreme sa UV zaštitom. Ja sam nosio duge nogavice i rukave. Pazi, u autobusu klima 20 stepeni, izlaziš na temperaturu od 50, dušu dalo za srčani ili moždani ako se ne paziš. I nema rashlađivanja osim klimom, uvijek je vruće, i naveče, usta uvijek suha. Mi izašli iz aviona u 23 sata, kad nad je udarila vrićina, spektakl. Srećom, nije vlaga, suho je, pa nije toliko opasno ako nemaš probleme sa srcem i vaskularnim sistemom.

Nosi lan, bez, viskozu, svilu, nikako obični pamuk. To su materijali za vrućine. Ja sam imao i šešir, panama, široki obod i ne čvrsto pleten da vazduh struji kroz "pletivo". Izbjegavaj crno i tamno, samo svijetlo i bijelo, fizika apsorpcije sunca tamnim i refleksije svijetlim. Ideja: Kupi kada dođeš, ako "smiješ" abaju, egipatsku nošnju, ona je pravljena za tu klimu :-D

Ja sam bio prvih 10 dana septembra.
Legendo hvala ti puno sto si izdvojio svoje vrijeme i napisao mi opsirno kako sta, pomoci ce mi sigurno. Znaci sto se tice ovih izleta preporucujes sve osim ovih pustinja :-D Jel ima neki od izleta da je bas preporuka, jer iskreno ne planiramo bas sve otici. I imas li nekih tips and tricks za izlete, resort i oko njega, da me ne naprave budalom :D
Otiđi i u pustinju, nije loše, samo nije spektakl. Jahanje kamila, vožnja quadova i lafo beduinsko selo. Nemam beki specijalan tips snd tricks osim da se paziš, pogotovo kod piramida, doći će ti neko, dati nepto vičući "poklon, poklon" i ako uzmeš kada kreneš nazad u autobus, moraćeš to platiti. Ako ideš sa nekom ženom u šetnju Hurgadom, pogotovo ako je ona plava budi spreman. Navalentni su i imaju stav da ako se prema njima postaviš grubo izgledaju kao da ih vrijeđaš, a uvijek su u grupi. Tako da sve odbijaj sa osmijehom i samo otiđite, nemojte se zadržavati u raspravi. Moja partnetica je bila plava, ali nju nisu dirali jer su mislili da sam ja Arap (rekoh ti, abaja ili široka odjeća od lana ne samo što odgovara klimi nego i socijalim interakcijama :lol:).

Preporučujem Karnak (uz to ide Hatšepsut, Dolina kraljeva) i Gizu (piramide) uz koje ide muzej u Kairu. Otići u Egipat a to ne obići je bezveze.

Ako ne budeš u Steigenbergeru ne znam šta da ti kažem jer nisam bio, a u Steigenbergeru će ti sve biti jasno, nema nikakvih "trikova" koji će ti nešto pomoći.

Jedino još da piješ isključivo flaširanu vodu. Nemoj iz česme. Možeš se umivati, ja sam i zube prao vodom iz česme, ali pij flaširanu. Voda iz česme je za piće, ali je drugačijeg sastava od "naših" pa kako ćeš boraviti samo 8-10 dana, ne isplati ti se provesti 3 dana u WC-u da se navikneš na njihovu vodu.

I da, voda u hotelu može da pod određenim uslovima ne bude u all-inclusive. U određeno doba dana (noći) ili više od određene količine se mora platiti iako imaš all-inclusive. U tom slučaju u barovima pij sokove :wink:
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4680 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Kupljena karta za Iran, neka ide život. :D
User avatar
mirota
Posts: 2343
Joined: 11/01/2018 11:42

#4681 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mirota »

spremamo se za Jahorinu, hotel Lavina kraj jula, nadam se da bude ok...nije preskupo :razz:
5korpus
Posts: 1184
Joined: 24/07/2015 14:45

#4682 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by 5korpus »

Letio neko sa Ryanair?
Naslovnica
Posts: 27836
Joined: 20/03/2013 15:38

#4683 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Naslovnica »

Vitezanin wrote: 04/07/2022 01:27 Kupljena karta za Iran, neka ide život. :D
Pročitao si na portalu da, ako odeš u Iran, dobijaš zabranu ulaska u USA u periodu od 5 godina?
:-)

Nogometaši Barcelone stigli na pripreme u Ameriku, treneru Xaviju zabranjen ulazak u SAD
http://www.klix.ba/clanak/220717002
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4684 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Naslovnica wrote: 17/07/2022 08:08
Vitezanin wrote: 04/07/2022 01:27 Kupljena karta za Iran, neka ide život. :D
Pročitao si na portalu da, ako odeš u Iran, dobijaš zabranu ulaska u USA u periodu od 5 godina?
:-)

Nogometaši Barcelone stigli na pripreme u Ameriku, treneru Xaviju zabranjen ulazak u SAD
http://www.klix.ba/clanak/220717002
SAD mi svakako nisu na listi prioriteta za posjet :)
Naslovnica
Posts: 27836
Joined: 20/03/2013 15:38

#4685 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Naslovnica »

Vitezanin wrote: 17/07/2022 08:16
Naslovnica wrote: 17/07/2022 08:08

Pročitao si na portalu da, ako odeš u Iran, dobijaš zabranu ulaska u USA u periodu od 5 godina?
:-)

Nogometaši Barcelone stigli na pripreme u Ameriku, treneru Xaviju zabranjen ulazak u SAD
http://www.klix.ba/clanak/220717002
SAD mi svakako nisu na listi prioriteta za posjet :)
U tom slučaju samo naprijed! :thumbup:
Trappist
Posts: 4264
Joined: 12/09/2020 08:52

#4686 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Trappist »

Putnici kako ste? Da vidim ima li iko iskustva sa putovanjem na “egzoticne” daleke destinacije, tipa tajland i indonezija? Smjestaj je poprilicno jeftin, ima se svega za obici, ali karte do tamo…ne mogu nista da nadjem ispod 1000 eura po osobi :roll:
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#4687 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by TouringBiker »

Vitezanin wrote: 17/07/2022 08:16
Naslovnica wrote: 17/07/2022 08:08

Pročitao si na portalu da, ako odeš u Iran, dobijaš zabranu ulaska u USA u periodu od 5 godina?
:-)

Nogometaši Barcelone stigli na pripreme u Ameriku, treneru Xaviju zabranjen ulazak u SAD
http://www.klix.ba/clanak/220717002
SAD mi svakako nisu na listi prioriteta za posjet :)
Nije mi prioritet ni jedna zemlja za koju je tesko i skupo dobiti vizu. Sto cu se maltretirati, kad me ocito ne zele tamo?
User avatar
mirota
Posts: 2343
Joined: 11/01/2018 11:42

#4688 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mirota »

isao bi sredinom avgusta iz BiH u Firencu, kako je najlakse, avion najblizi ??? agencija neka ili solo rezija ? HVALA
User avatar
mirota
Posts: 2343
Joined: 11/01/2018 11:42

#4689 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mirota »

Trappist wrote: 17/07/2022 09:48 Putnici kako ste? Da vidim ima li iko iskustva sa putovanjem na “egzoticne” daleke destinacije, tipa tajland i indonezija? Smjestaj je poprilicno jeftin, ima se svega za obici, ali karte do tamo…ne mogu nista da nadjem ispod 1000 eura po osobi :roll:
pa i neces naci, kad sam ja placao za Sejsele 1100 eur, ima 15 godina , sad je poskupilo jos 20-30 %, na te destinacije mora te odrati ili karta ili smjestaj i hrana
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4690 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Užas su cijene svega ove godine i za kraće relacije tako da nemamo puno izbora, stisni se i na avion. 😁
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4691 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

TouringBiker wrote: 17/07/2022 12:41
Vitezanin wrote: 17/07/2022 08:16

SAD mi svakako nisu na listi prioriteta za posjet :)
Nije mi prioritet ni jedna zemlja za koju je tesko i skupo dobiti vizu. Sto cu se maltretirati, kad me ocito ne zele tamo?
Pa u odnosu na dosta drugih zemalja i viznih sistema, doći do US vize i nije toliko strašno, mislim na nas iz BIH . A ja plivam sa sistemom jer imam dva dokumenta pa onda mogu do SADa bez vize. :) Recimo, za Iran mi je jeftinije s bh pasošem.
Međutim, čak i nevezano za to SAD mi kao destinacija nije ni među sekundarnim prioritetima pa kontam ako je njima problem što ću imati pečat države poput Irana neka tako i bude.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18185
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#4692 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by GandalfSivi »

Vitezanin wrote: 17/07/2022 20:15
TouringBiker wrote: 17/07/2022 12:41

Nije mi prioritet ni jedna zemlja za koju je tesko i skupo dobiti vizu. Sto cu se maltretirati, kad me ocito ne zele tamo?
Pa u odnosu na dosta drugih zemalja i viznih sistema, doći do US vize i nije toliko strašno, mislim na nas iz BIH . A ja plivam sa sistemom jer imam dva dokumenta pa onda mogu do SADa bez vize. :) Recimo, za Iran mi je jeftinije s bh pasošem.
Međutim, čak i nevezano za to SAD mi kao destinacija nije ni među sekundarnim prioritetima pa kontam ako je njima problem što ću imati pečat države poput Irana neka tako i bude.
Pricekaj 4 godine i svjetsko prvenstvo…
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#4693 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by TouringBiker »

Vitezanin wrote: 17/07/2022 20:15
TouringBiker wrote: 17/07/2022 12:41

Nije mi prioritet ni jedna zemlja za koju je tesko i skupo dobiti vizu. Sto cu se maltretirati, kad me ocito ne zele tamo?
Pa u odnosu na dosta drugih zemalja i viznih sistema, doći do US vize i nije toliko strašno, mislim na nas iz BIH . A ja plivam sa sistemom jer imam dva dokumenta pa onda mogu do SADa bez vize. :) Recimo, za Iran mi je jeftinije s bh pasošem.
Međutim, čak i nevezano za to SAD mi kao destinacija nije ni među sekundarnim prioritetima pa kontam ako je njima problem što ću imati pečat države poput Irana neka tako i bude.
Ja sam recimo prije rata putovao dvaput u Vel. Britaniju, sa jugoslavenskim pasošem, bez vize, i jako mi se sviđa ta zemlja. Ali: sve dok traže od nosilaca BiH pasoša vize (iako je EU odavno ukinula), ne pada mi na pamet da tamo idem, između ostalog i zbog troškova vize.

Radim u istoj zgradi gdje je britanska ambasada, i na kahvi ujutro sjedim sa rajom iz njihovog obezbjeđenja. Od njih sam čuo da im je ambasada kao poklon na kraju godine dala vize (mislim na 6 mjeseci, višestruki ulaz i izlaz). Dobar dio ih uopće nije iskoristio - i zbog visine cijene da avionom dođeš do tamo, a i jer se radi o vanredno skupoj destinaciji. Pogotovu London je "žara", što bi se reklo kod nas
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#4694 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by soha96 »

Volio bih u London otici ali nikad necu dok budu trazili vizu. Pare uopste nisu problem, ali ne idem tamo gdje nisam dobrodosao i gdje trebam prikupiti 19 miliona papira, i razmisljati danima/sedmicama hoce li mi odobriti vizu.
Trappist
Posts: 4264
Joined: 12/09/2020 08:52

#4695 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Trappist »

mirota wrote: 17/07/2022 19:52
Trappist wrote: 17/07/2022 09:48 Putnici kako ste? Da vidim ima li iko iskustva sa putovanjem na “egzoticne” daleke destinacije, tipa tajland i indonezija? Smjestaj je poprilicno jeftin, ima se svega za obici, ali karte do tamo…ne mogu nista da nadjem ispod 1000 eura po osobi :roll:
pa i neces naci, kad sam ja placao za Sejsele 1100 eur, ima 15 godina , sad je poskupilo jos 20-30 %, na te destinacije mora te odrati ili karta ili smjestaj i hrana
Evo nadjem neku koliko toliko dobru opciju preko istanbula do tajlanda, navecer iz sa a tamo sam sljedeci dan popodne, medjutim citam sad za vizu za tajland...Ne moze se vise u zagreb ici da se vadi viza nego u budimpestu. Imaju e-visu online ali naravno ne mozemo mi iz BiH...e jebiga
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#4696 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by TouringBiker »

Trappist wrote: 17/07/2022 22:50
mirota wrote: 17/07/2022 19:52

pa i neces naci, kad sam ja placao za Sejsele 1100 eur, ima 15 godina , sad je poskupilo jos 20-30 %, na te destinacije mora te odrati ili karta ili smjestaj i hrana
Evo nadjem neku koliko toliko dobru opciju preko istanbula do tajlanda, navecer iz sa a tamo sam sljedeci dan popodne, medjutim citam sad za vizu za tajland...Ne moze se vise u zagreb ici da se vadi viza nego u budimpestu. Imaju e-visu online ali naravno ne mozemo mi iz BiH...e jebiga
To jedino se isplati gdje dobijes vizu na aerodromu, kao za Egipat
Trappist
Posts: 4264
Joined: 12/09/2020 08:52

#4697 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Trappist »

TouringBiker wrote: 18/07/2022 09:13
Trappist wrote: 17/07/2022 22:50

Evo nadjem neku koliko toliko dobru opciju preko istanbula do tajlanda, navecer iz sa a tamo sam sljedeci dan popodne, medjutim citam sad za vizu za tajland...Ne moze se vise u zagreb ici da se vadi viza nego u budimpestu. Imaju e-visu online ali naravno ne mozemo mi iz BiH...e jebiga
To jedino se isplati gdje dobijes vizu na aerodromu, kao za Egipat
Poslao upit nekoj agenciji da odrade vizu za mene, 380 km po osobi (a inace 35 eura kad ti ides tamo da predas) :run:
akcija007
Posts: 2845
Joined: 17/05/2008 23:50

#4698 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by akcija007 »

Da li je neko bio u selu Oćevija kod Varesa ?
Hocu da idem sutra tamo iz SA preko Olova .
Da li ima bilo kakav kafic/restoran tamo da se moze kafa popiti ili moramo sve sami ponijeti?
User avatar
Javier Pena
Posts: 548
Joined: 09/11/2020 21:50

#4699 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Javier Pena »

Ljudi, koje agencije iz Sarajeva preporučujete za evropska putovanja busom? Ard travel nudi neke zanimljive opcije za relativno malo para, ima li neko iskustva s njima? Kod ostalih većinom samo Turska...
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#4700 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by VenomousV »

Javier Pena wrote: 31/07/2022 21:03 Ljudi, koje agencije iz Sarajeva preporučujete za evropska putovanja busom? Ard travel nudi neke zanimljive opcije za relativno malo para, ima li neko iskustva s njima? Kod ostalih većinom samo Turska...
Probaj sa Sol Azur i Centrotoursom.
Sa njima sam putovala u studentskim danima i bila sam zadovoljna. Centrotoursom narocito, iako je dosta ljudi otkazalo putovanje u Krakow je realizirano pa smo u svakako vec preudobnom autobusu svi imali po dva mjesta.
U svakom slucaju, s kim god budes isao nek ti samo budu "prevoz i smjestaj", bolje sam da lutas ili eventualno ugrabis neku free tour u gradu.
Post Reply