Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
izvrsni direktor
Posts: 9126
Joined: 20/12/2018 16:11

#4401 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by izvrsni direktor »

exliberal-ex wrote: 10/08/2021 01:54
perscitus wrote: 10/08/2021 01:03

Ne žvaćeš, cuclaš :D Jesi li probao sa sodom bikarbonom, da oslobodiš alkaloide? :evil:
Mislis stavis list dva "u obraze", gurnes do kutnjaka da se polako oslobadja...jest kad bi ja to mogao drzat toliko dugo :)
Najbolje je bilo stanes u prodavnicu da uzmes vode za pice, nesto da prezalogajis i kesicu sa liscem .
Meni je pravo pomogao, prvo sam koristio tablete protiv visinske bolesti ali pocne ti trnut lice, prsti dok mi nije tip u hotelu rekao mani se toga eno tegla slobodno se posluzi...jest da imas problema da hodas, moras se navic da ides polako ali nije bilo glavobolje sto je najgore...
Na koju si visinu izasao, ja na skoro 5000 sa autom ( rute 27 prema prelazy paso de jama )?
Nepismen sam sto se tice ovoga, a interesantno mi zvuci. Lisce koke pomaze u savladavanju manjka kisika? Kako?
Jel bas toliki problem zrak?
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4402 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

exliberal-ex wrote: 17/08/2021 17:38 Jedno pitanje, kazes da ti je portugalska hrana bila teska mozes li pojasnit zasto?
Dal sto je samo riba ili ?
Ma možda je do mog organizma samo jer u zadnje vrijeme imam problema i sa slatkom i sa slanom hranom. Ovo što sam probao od lokalnih specijaliteta (u Portugalu, mislim na njihove razne slatke delicije, pa francesinhu itd.) mi nije pasalo, skoro sve mi je bilo premasno ili preslatko. Možda je najbolje da jedem samo povrće. :D
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2802
Joined: 14/01/2019 04:56

#4403 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Porodice Foht »

Piko18 wrote: 10/08/2021 16:50 Pozdrav ekipa. Ima li neko da je bio na Mallorci?
Iskreno zanima me par stvari buduci da planiram krajem mjeseca da putujem.
Pa ako ima neko koristan savjet rado cu poslusati.
Sve je tamo divno. Od Alcudije, Valdemosse, gdje Michael i Catherine Zeta Jones imaju veliku vilu i ranc s onim “arapskim” terasama u strmim dijelovima otoka do Palme kao “prijestolnice”. Istok otoka je cestovno losiji, ali vrijedi otici i do Manacora. Tamo se rodio teniser Nadal. Otok kojem se covjek mora vratiti i vise puta.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4404 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

izvrsni direktor wrote: 17/08/2021 17:46
exliberal-ex wrote: 10/08/2021 01:54

Mislis stavis list dva "u obraze", gurnes do kutnjaka da se polako oslobadja...jest kad bi ja to mogao drzat toliko dugo :)
Najbolje je bilo stanes u prodavnicu da uzmes vode za pice, nesto da prezalogajis i kesicu sa liscem .
Meni je pravo pomogao, prvo sam koristio tablete protiv visinske bolesti ali pocne ti trnut lice, prsti dok mi nije tip u hotelu rekao mani se toga eno tegla slobodno se posluzi...jest da imas problema da hodas, moras se navic da ides polako ali nije bilo glavobolje sto je najgore...
Na koju si visinu izasao, ja na skoro 5000 sa autom ( rute 27 prema prelazy paso de jama )?
Nepismen sam sto se tice ovoga, a interesantno mi zvuci. Lisce koke pomaze u savladavanju manjka kisika? Kako?
Jel bas toliki problem zrak?
Tacno neznam s koje strane to utice, dali ti oslobadja protok kiseonika u mozak, dal ti otvori pluca neznam ali fakat pomaze.
Nisam imao glavobolje i nije mi se mantalo previse...iz zajebancije sam potrcao po cesti kad se nisam srusio nakon 20 metara.
A zrak je problem, postane bas rijedak da dobijes tako jake glavobolje da jedva gledas na oci, slijedeci simptomi su povracanje i tad moras da se spustis nize jer postoji mogucnost da dobijes mozdani udar ako se nevaram ili nesto slicno.
Zadnje se desava samo bas na velikim visinama .
Isto sto sam primjetio auto kad sam vozio osjetis kako usporava, fali mu vazduha a potrosnja goriva ide navise...
izvrsni direktor
Posts: 9126
Joined: 20/12/2018 16:11

#4405 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by izvrsni direktor »

Porodice Foht wrote: 17/08/2021 17:49
Piko18 wrote: 10/08/2021 16:50 Pozdrav ekipa. Ima li neko da je bio na Mallorci?
Iskreno zanima me par stvari buduci da planiram krajem mjeseca da putujem.
Pa ako ima neko koristan savjet rado cu poslusati.
Sve je tamo divno. Od Alcudije, Valdemosse, gdje Michael i Catherine Zeta Jones imaju veliku vilu i ranc s onim “arapskim” terasama u strmim dijelovima otoka do Palme kao “prijestolnice”. Istok otoka je cestovno losiji, ali vrijedi otici i do Manacora. Tamo se rodio teniser Nadal. Otok kojem se covjek mora vratiti i vise puta.
Bravo. Moj dodatni tip:
Rent a car obavezno makar na dva dana i obici otok. Fiat 500 cabrio je bio moj izbor, pojeftino a cabrio za dodatan uzitak. Sama vaznja po otoku je uzitak, a odlazak na neke lijepe nekoristene plaze je dodatak. Te plaze na internetu je zacas naci.
Na otok se mora vise puta otici
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#4406 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Piko18 »

izvrsni direktor wrote: 17/08/2021 17:41
Piko18 wrote: 10/08/2021 16:50 Pozdrav ekipa. Ima li neko da je bio na Mallorci?
Iskreno zanima me par stvari buduci da planiram krajem mjeseca da putujem.
Pa ako ima neko koristan savjet rado cu poslusati.
Sta hoces da znas
Rentanje auta, sta obici a sta prskociti od plaza i drugih lokacija. Eventualno dron dozvole...
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#4407 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by caseytron »

Ariel wrote: 10/08/2021 01:33 Ove godine idem u Tursku :)
Gdje? Ako su one ponude sto nasi kontaju da nesto valja, veca ciganija od Neuma :lol:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#4408 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Rockefeller »

:lol:
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#4409 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

Vitezanin wrote: 17/08/2021 17:47
exliberal-ex wrote: 17/08/2021 17:38 Jedno pitanje, kazes da ti je portugalska hrana bila teska mozes li pojasnit zasto?
Dal sto je samo riba ili ?
Ma možda je do mog organizma samo jer u zadnje vrijeme imam problema i sa slatkom i sa slanom hranom. Ovo što sam probao od lokalnih specijaliteta (u Portugalu, mislim na njihove razne slatke delicije, pa francesinhu itd.) mi nije pasalo, skoro sve mi je bilo premasno ili preslatko. Možda je najbolje da jedem samo povrće. :D
Čuj francesinha ti teško pala, što li :mrgreen:

Riba, druže, riba, bakalar na 365 načina :wink:
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4410 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Hakiz wrote: 17/08/2021 23:04
Vitezanin wrote: 17/08/2021 17:47

Ma možda je do mog organizma samo jer u zadnje vrijeme imam problema i sa slatkom i sa slanom hranom. Ovo što sam probao od lokalnih specijaliteta (u Portugalu, mislim na njihove razne slatke delicije, pa francesinhu itd.) mi nije pasalo, skoro sve mi je bilo premasno ili preslatko. Možda je najbolje da jedem samo povrće. :D
Čuj francesinha ti teško pala, što li :mrgreen:

Riba, druže, riba, bakalar na 365 načina :wink:
Malo sam se zaletio i nisam baš najbolje shvatio koliko mesa je tu zapravo. Nije mi sjelo. :D
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#4411 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

Vitezanin wrote: 17/08/2021 23:22
Hakiz wrote: 17/08/2021 23:04

Čuj francesinha ti teško pala, što li :mrgreen:

Riba, druže, riba, bakalar na 365 načina :wink:
Malo sam se zaletio i nisam baš najbolje shvatio koliko mesa je tu zapravo. Nije mi sjelo. :D
:-D

Fini su ti putopisi.

Nego, izgleda da je tamo puno stvari zatvoreno, vidim ne spominješ knjižaru Lello, biblioteku u Coimbri, nije bilo ulaska na ta mjesta?

Ovo
Dio grada oko samog mosta je skoro napušten s nekoliko skromnih kućica i velikim radovima koji očito žele vratiti sjaj ovom dijelu Porta koji je dosta zapušten
ima posvuda, ali u Portu je baš vidljivo na zgradama. Meni su ovako objasnili. U Portugalu postoje zaštićene stanarine. Tako da vlasnik stana ne može povećati stanarinu kako i kada hoće, ako mu jedan stanar živi tu zakonom određen broj godina, ne može mu povećati stanarinu nikako. I to ne bi bio problem da te zaštićene stanarine ne postoje već dugo, pa kada je Portugal prešao sa Eskudosa na Euro ispostavilo se da su mjesečne stanarine za veliki broj stanova od 10 do 50 Eura. I tako vlasnici stanova ne smiju povećati te zaštićene stanarine, ali zato i ne ulažu u stanove. Zato stanovi, pa i cijele zgrade izgledaju zapušteno i ruševno.

Stvari se mijenjaju, ali sve doprije nekoliko godina je bilo tako.

Ima meni drag film Wima Wendersa, Lisbon story (https://www.imdb.com/title/tt0110361/), u kojem protagonist boravi u takvom stanu. Tu se može baš lijepo vidjeti, ogroman stan, 200 kvadrata, a ulazna vrata stana se raspadaju, opao malter sa zidova itd.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4412 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by moonca »

Hakiz wrote: 17/08/2021 23:04 Čuj francesinha ti teško pala, što li
Citam recept/ sastojke.. :-) uh.... ..puno ukusa...

Blog o Portugalu.. lijepo obradjen.. :thumbup:
izvrsni direktor
Posts: 9126
Joined: 20/12/2018 16:11

#4413 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by izvrsni direktor »

Piko18 wrote: 17/08/2021 21:26
izvrsni direktor wrote: 17/08/2021 17:41

Sta hoces da znas
Rentanje auta, sta obici a sta prskociti od plaza i drugih lokacija. Eventualno dron dozvole...
Zavisi gdje ti je smestaj, ako nije u Palmi, onda moras ici u palmu. Grad sam da vidis, Aquarium je super, luka sa skupim jahtama, pred vece odes u s'arenal da se iscudjavas kako se svabe i britanci ponasaju :D

Nije veliki otok, obidji citav, sami prizori iz auta su dovoljan dozivljaj,u malim nekim mjestima spontano svrati na rucak, posjeti Botanicactus na jugu, velika botanicka basta, sa kaktusima od nekoliko metara visine, zatim Es Pontas, za instagrama da se slikas :mrgreen: na sjeverupecinukojoj se imena ne mogu sjetit, citavim putem na male pjescane plaze svratis....uzivat ces, i dok budes tamovecces pravit planove kad opet da dodjes
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4414 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

moonca wrote: 18/08/2021 04:55
Hakiz wrote: 17/08/2021 23:04 Čuj francesinha ti teško pala, što li
Citam recept/ sastojke.. :-) uh.... ..puno ukusa...

Blog o Portugalu.. lijepo obradjen.. :thumbup:

Ma kobasice, neka šnicla pa šunka i onda jaje preko, sir i još neki sos... Too much. Imaju sada i vegansku verziju, bila bi fora da probam, možda bi mi se svidjelo, svakako nisam ljubitelj svinjskog, a ni ostalog mesa (koji je u sendviču).

Hvala, ostala je još Sintra i Cabo da Roca...Mislim da mi je Cabo najbolje iskustvo na kraju. :)
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4415 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Hakiz wrote: 17/08/2021 23:58
Vitezanin wrote: 17/08/2021 23:22

Malo sam se zaletio i nisam baš najbolje shvatio koliko mesa je tu zapravo. Nije mi sjelo. :D
:-D

Fini su ti putopisi.

Nego, izgleda da je tamo puno stvari zatvoreno, vidim ne spominješ knjižaru Lello, biblioteku u Coimbri, nije bilo ulaska na ta mjesta?

Ovo
Dio grada oko samog mosta je skoro napušten s nekoliko skromnih kućica i velikim radovima koji očito žele vratiti sjaj ovom dijelu Porta koji je dosta zapušten
ima posvuda, ali u Portu je baš vidljivo na zgradama. Meni su ovako objasnili. U Portugalu postoje zaštićene stanarine. Tako da vlasnik stana ne može povećati stanarinu kako i kada hoće, ako mu jedan stanar živi tu zakonom određen broj godina, ne može mu povećati stanarinu nikako. I to ne bi bio problem da te zaštićene stanarine ne postoje već dugo, pa kada je Portugal prešao sa Eskudosa na Euro ispostavilo se da su mjesečne stanarine za veliki broj stanova od 10 do 50 Eura. I tako vlasnici stanova ne smiju povećati te zaštićene stanarine, ali zato i ne ulažu u stanove. Zato stanovi, pa i cijele zgrade izgledaju zapušteno i ruševno.

Stvari se mijenjaju, ali sve doprije nekoliko godina je bilo tako.

Ima meni drag film Wima Wendersa, Lisbon story (https://www.imdb.com/title/tt0110361/), u kojem protagonist boravi u takvom stanu. Tu se može baš lijepo vidjeti, ogroman stan, 200 kvadrata, a ulazna vrata stana se raspadaju, opao malter sa zidova itd.
Hvala Hakiz. :) Nisam brdo stvari vidio, a neke i koje su bile otvorene nisam stigao vidjeti bez obzira što sam bio skoro 10 dana. U Coimbri sam bio u nedjelju, malo stvari je bilo otvoreno. Neke klasične turističke lokacije su bile zatvorene, tipa slavni lift u Lisabonu: kažu korona pa zato.

U muzeje također nisam stigao. Moram se vratiti. :izet:

I u Lisabonu i Portu vidljivi su značajni znakovi gentrifikacije, u Lisabonu uz obalu, a u Portu na ovim dijelovima oko mosta s kućama.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#4416 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

Vitezanin wrote: 18/08/2021 12:22

U muzeje također nisam stigao. Moram se vratiti. :izet:
Super je ne obići sve, pa time sebi dati razlog za vratiti se :thumbup:
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#4417 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Piko18 »

izvrsni direktor wrote: 18/08/2021 06:32
Piko18 wrote: 17/08/2021 21:26

Rentanje auta, sta obici a sta prskociti od plaza i drugih lokacija. Eventualno dron dozvole...
Zavisi gdje ti je smestaj, ako nije u Palmi, onda moras ici u palmu. Grad sam da vidis, Aquarium je super, luka sa skupim jahtama, pred vece odes u s'arenal da se iscudjavas kako se svabe i britanci ponasaju :D

Nije veliki otok, obidji citav, sami prizori iz auta su dovoljan dozivljaj,u malim nekim mjestima spontano svrati na rucak, posjeti Botanicactus na jugu, velika botanicka basta, sa kaktusima od nekoliko metara visine, zatim Es Pontas, za instagrama da se slikas :mrgreen: na sjeverupecinukojoj se imena ne mogu sjetit, citavim putem na male pjescane plaze svratis....uzivat ces, i dok budes tamovecces pravit planove kad opet da dodjes
Super, hvala ti. U Palmi mi je smjestaj. Pogledam ovo mjesta sasvim sigurno. Hvala puno.
Ariel
Posts: 4634
Joined: 10/12/2018 11:48
Location: Sarajevo
Vozim: auto

#4418 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Ariel »

caseytron wrote: 17/08/2021 21:30
Ariel wrote: 10/08/2021 01:33 Ove godine idem u Tursku :)
Gdje? Ako su one ponude sto nasi kontaju da nesto valja, veca ciganija od Neuma :lol:
Kakve ponude?
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#4419 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

Ariel wrote: 18/08/2021 22:40
caseytron wrote: 17/08/2021 21:30

Gdje? Ako su one ponude sto nasi kontaju da nesto valja, veca ciganija od Neuma :lol:
Kakve ponude?
Aranžmani koje nude agencije.
Ariel
Posts: 4634
Joined: 10/12/2018 11:48
Location: Sarajevo
Vozim: auto

#4420 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Ariel »

Hakiz wrote: 18/08/2021 23:05
Ariel wrote: 18/08/2021 22:40

Kakve ponude?
Aranžmani koje nude agencije.
Aha pa jesam uzela aranzman, ali ne vidim da je to neka ciganija 🤷‍♀️
Ariel
Posts: 4634
Joined: 10/12/2018 11:48
Location: Sarajevo
Vozim: auto

#4421 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Ariel »

Voljela bi otici u Japan i Juznu Koreju :)

Jel neko od forumasa isao?
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#4422 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

I ja bih Japan. Kyoto posebno.

Ma, volio bih cijeli svijet...
immuno
Posts: 2017
Joined: 07/04/2010 11:05

#4423 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by immuno »

Ariel wrote: 18/08/2021 23:16 Voljela bi otici u Japan i Juznu Koreju :)

Jel neko od forumasa isao?
Imam par prijateljica iz Juzne Koreje planiramo mozda iduce godine zbog Corone. Gledala sam dosta reportaza o toj zemlji vrlo lijepa I Interesantna. Moj jedini problem je njihov a hrana, nevolim azijsku kuhinju. U Japan /Tokio isla dobra prijateljica kaze vrijedi vidjeti al odusevljena nije guzve, mase ljudi, kultura....
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#4424 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

immuno wrote: 19/08/2021 09:40
Ariel wrote: 18/08/2021 23:16 Voljela bi otici u Japan i Juznu Koreju :)

Jel neko od forumasa isao?
Imam par prijateljica iz Juzne Koreje planiramo mozda iduce godine zbog Corone. Gledala sam dosta reportaza o toj zemlji vrlo lijepa I Interesantna. Moj jedini problem je njihov a hrana, nevolim azijsku kuhinju. U Japan /Tokio isla dobra prijateljica kaze vrijedi vidjeti al odusevljena nije guzve, mase ljudi, kultura....
Moja kolegica išla "poslovno" u Japan, oduševljena Valjda sve zavisi kako kome grah padne.

Ili zavisi koliko je ko razmažen, spreman da istrpi lokalne specifičnosti. Ali, valjda se zbog lokalnih specifičnosti i ide baš u to mjesto, čemu ići negdje ako ne zbog toga?

Mi pričali kako nam je bilo super u Andaluziji i jedna kolegica sa kćerkom zbog tih priča odluči da odu i one. Vrate se razočarane. Kažu, gladne bile, sve svinjetina. Pa draga moja, ideš u Španiju, naravno da je najviše svinjetine, šta očekuješ? Samo mi nije jasno kako nisu našle hranu bez svinjetine, nisu išle u sela, sve su to veći i veliki gradovi, turistički, ima tu hrane i za muslimane, jevreje, vegane, za svakoga. Možda je manji izbor ili skuplje od svinjetine koja je na svakom koraku, ali ima je.

Ima svuda Turaka koji prave donere ili Kineza koji prave vokove sa piletinom :lol:

Njih dvije su dobar primjer osoba koje trebaju ići u aranžmanu agencije, da im agencija riješi takve stvari, same se nisu znale snaći.

Tako da su sva ta oduševljenja i razočarenja individualna.
immuno
Posts: 2017
Joined: 07/04/2010 11:05

#4425 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by immuno »

Naravno potpuno se slazem s tobom. Mene je recimo Marrakesch razocaro skroz a vecina odusevljena. Ljudi su toliko "napadni" da Sav ugodjaj su mi pokvarili. Bila sam sa sinom Koji je bas visok, krupan al opet su gledali da se Bar ocesu od mene ko zensko, da me ko neshvati pogresno niti sam ljepotice niti sam razmazena al osipam se od tjelesnig kontakata sa nepoznatim jos kad je namjeran poludim. Oman me je opet odusevio zato sto nije kao vecina arapski zemalja.... Sve je stvar ukusna I sto ti kazes kako ko putuje.
Post Reply