Ljetovanje u Turskoj

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Rootboi
Posts: 20587
Joined: 07/06/2011 17:14

#976 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Rootboi »

Spiritbreaker wrote: 12/08/2021 12:34 Na aedromu u Antaliji niko te ne i pita niti za HES niti za potvrdu. Formalno ti treba ali u stvarnosti ti ne traze, deviza je da samo udjes sto prije i sto lakse.
Isto važi i za Alanju i Bodrum niko ništa nigdje nije tražio 8-)
Hakiz
Posts: 40307
Joined: 30/07/2015 20:01

#977 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Hakiz »

Dzontra_Volta wrote: 12/08/2021 13:52
Hakiz wrote: 12/08/2021 12:55

Najviše se uštedi ako hoćeš ući negdje za šta treba karta, izlet i slično.

Ako prije puta kupiš ulaznicu internetom puno je jeftinije nego da sa vodičem staneš u red, on ode da kupi ulaznicu na blagajni. Tada je i sama ulaznica skuplja a i vodič naplati proviziju.

Slično je za karte za međugradski prevoz.

Doduše, to nema puno značaja onima koji idu zbog mora i plaža, da baš odmaraju. Ima značaja onima koji putuju zbog drugoh ciljeva.

A ja sam zadnji put bio u pansionu, ne hotelu. Ništa gori smještaj za 40% cijene hotela. I još domaći doručak, porodična atmosfera itd, neuporedivo ugodnije nego u hotelu.

Thorgesen dobro reče, neće se u hotelu od 500 soba brinuti o svakom pojedinačnom gostu. Dok u pansionu od desetak soba, koji očekuje da se vratiš, usmenu preporuku poznanicima, dobru recenziju na tripadvisoru i bookingu, možeš i hoćeš imati topliji boravak.
To je u redu za odrasle osobe bez djece.
Malom djetetu moram osigurati AI da me ne gnjavi oko hrane i tobogane i ostale dječije radosti, zato zasad dolaze u obzir samo hoteli u Turskoj.
Naravno, zavisi i od gazde :lol:
gidra
Posts: 3568
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#978 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by gidra »

Evo guglam i ne mogu da nadjem na netu..
Može li se sa Sinopharm vakcinom u Tursku, Istanbul?
User avatar
ElRe
Posts: 10787
Joined: 12/12/2011 11:28

#979 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by ElRe »

gidra wrote: 12/08/2021 18:09 Evo guglam i ne mogu da nadjem na netu..
Može li se sa Sinopharm vakcinom u Tursku, Istanbul?
Može, oni priznaju sve vakcine. Samo prije ulaska registruj se na HES-u.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8525
Joined: 15/04/2015 11:26

#980 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Thorgerson »

Ne znam sta vam jr problem oko HES koda. Uradite to da ste mirni.

Nije ga ni meni niko trazio, ali cuo sam na nekim mjrstima da traze, tipa trzni centri i sl.

Mislim zasto riskirati i zajebavati se oko toga, ako su rekli da to morate imati.

Da ne govorim da su turci poprilicno zajebani sto se tih stvari tice.
dek
Posts: 536
Joined: 28/02/2005 23:53

#981 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by dek »

Ko je malo više upoznat može li ukratko prednosti i mane pojedinih destinacija...
Antalija
Kemer
Side
Belek
Bodrum
Alanja

Dosad sam samo bio u Antaliji pa bih volio malo promijeniti ali pojma nemam šta izabrati.
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#982 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Login7777 »

Alanija, Kleopatra plaža, neki hotel tu. Ne možeš pogriješit. Samo august = sparina velika.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#983 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by @mba »

dek wrote: 13/08/2021 15:11 Ko je malo više upoznat može li ukratko prednosti i mane pojedinih destinacija...
Antalija
Kemer
Side
Belek
Bodrum
Alanja

Dosad sam samo bio u Antaliji pa bih volio malo promijeniti ali pojma nemam šta izabrati.
ako nemas male djece idi prema egejskom moru, fethiye i mugla!
User avatar
ElRe
Posts: 10787
Joined: 12/12/2011 11:28

#984 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by ElRe »

dek wrote: 13/08/2021 15:11 Ko je malo više upoznat može li ukratko prednosti i mane pojedinih destinacija...
Antalija
Kemer
Side
Belek
Bodrum
Alanja

Dosad sam samo bio u Antaliji pa bih volio malo promijeniti ali pojma nemam šta izabrati.
Bodrum, Marmaris, Mugla/Fethiye, Cesme, Alacati.
Sve ostalo u Turskoj je samo za žderanje, sunčanje i kupanje u bazenima hotela.
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#985 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Pitarrr82 »

Ima li neko za par preporuka za TR, s dvoje djece?

Hvala
User avatar
teuta06
Posts: 1596
Joined: 28/03/2018 11:14

#986 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by teuta06 »

može li netko objasniti kako ide procedura ljetovanja s fibulom..od dolaska na aerodrom pa prijevoza...prvi put ljetovanje u turskoj.. pa da se znam ponašat :lol: :lol: :lol:

ako može bez zlonamjernih komentara :zoka:
User avatar
the_hooligan_ec
Posts: 336
Joined: 05/04/2014 02:39

#987 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by the_hooligan_ec »

Pozdrav kakva je situacija sa izletima je li skupo i preko koga ići da li agencija ili ima u Antaliji neko drugi. Supruga i ja idemo ove godine pa da vidimo ko je bio neka iskustva..
User avatar
Point.
Posts: 27713
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#988 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Point. »

Valja li čemu Side? Imam dijete od 7 godina još malo pa bi negdje na mirno mjesto. Čuo sam da u Alanji i nije baš za manju djecu, da je more valovito. Ne provodi mi se odmor samo kraj bazena. Čitam za Side da ima fina plaža gdje je more mirno, nije duboko, odlično za djecu. Ako je ko bio, rado bi poslušao par savjeta. Nisam nikad bio u Turskoj pa nemam pojma.
cccccc
Posts: 240
Joined: 11/04/2013 20:04

#989 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by cccccc »

Da ne otvaram novu temu. Ima li neko preporuku za neki hotel all inclusive u Antaliji ?
Da nije pretjerano skup
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#990 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by GarfieldLover »

teuta06 wrote: 08/07/2022 15:39 može li netko objasniti kako ide procedura ljetovanja s fibulom..od dolaska na aerodrom pa prijevoza...prvi put ljetovanje u turskoj.. pa da se znam ponašat :lol: :lol: :lol:

ako može bez zlonamjernih komentara :zoka:

Javite se se vodiču na aerodromu prije ulaska u avion, on zapiše da ste došli i kaže vam na kom broju da se kjavite u Antalyji. Kad sletite, preuzmete kofere, izađete i idete prema parkingu buseva. Tu su mali kao štandovi, nađete Fibulin, javite se, nađu vas na spisku i ovisno od lokacije hotela kažu u koji bus da idete. Bus ide od hotela do hotela i ostavlja vas. Ujutro vam dolazi vodič na razgovor, da pita je li sve OK, eventualno ponudi fakultativne izlete. Obavezno tražite broj mobitela još u busu, dok idete prema hotelu, ako zaboravi dati. Zlu ne trebalo :) Dan prije polaska vam u sobu ubace ceduljicu, ili na viber pošalju poruku, u koliko sati vas bus čeka pred hotelom, da idete na aerodrom...
Uživajte :)
Last edited by GarfieldLover on 11/07/2022 15:56, edited 2 times in total.
User avatar
konektovan
Posts: 40481
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#991 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by konektovan »

cccccc wrote: 11/07/2022 15:34 Da ne otvaram novu temu. Ima li neko preporuku za neki hotel all inclusive u Antaliji ?
Da nije pretjerano skup
Sve je dobro i svi su skupi.. :mrgreen:
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#992 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by GarfieldLover »

Point. wrote: 10/07/2022 00:41 Valja li čemu Side? Imam dijete od 7 godina još malo pa bi negdje na mirno mjesto. Čuo sam da u Alanji i nije baš za manju djecu, da je more valovito. Ne provodi mi se odmor samo kraj bazena. Čitam za Side da ima fina plaža gdje je more mirno, nije duboko, odlično za djecu. Ako je ko bio, rado bi poslušao par savjeta. Nisam nikad bio u Turskoj pa nemam pojma.

Plaža široka, pjeskovita (ali ne lijepi žuti pijesak, nego nekakav sivi), pa je u plićaku nekako 'muljevito'. More plitko. Vjetra stalno pomalo. Što je mač s dvije oštrice za djecu jer se ne osjeća da sunce PRŽI. Ovo je bar bilo naše iskustvo...
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#993 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by GarfieldLover »

the_hooligan_ec wrote: 09/07/2022 14:26 Pozdrav kakva je situacija sa izletima je li skupo i preko koga ići da li agencija ili ima u Antaliji neko drugi. Supruga i ja idemo ove godine pa da vidimo ko je bio neka iskustva..
Probali obje opcije - preko agencije (Avio Express) i preko lokalnih agencija u Turskoj. Ovo drugo naravo puno jeftinije :) Ali s ovim prvim su (iz našeg iskustva) malo bolji busevi i brodovi (zavisno na kakav se izlet ide), plus nekakva sigurnost (ne govorite mi da sam paranoična, imam malodobno dijete :D )
User avatar
teuta06
Posts: 1596
Joined: 28/03/2018 11:14

#994 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by teuta06 »

GarfieldLover wrote: 11/07/2022 15:53
teuta06 wrote: 08/07/2022 15:39 može li netko objasniti kako ide procedura ljetovanja s fibulom..od dolaska na aerodrom pa prijevoza...prvi put ljetovanje u turskoj.. pa da se znam ponašat :lol: :lol: :lol:

ako može bez zlonamjernih komentara :zoka:

Javite se se vodiču na aerodromu prije ulaska u avion, on zapiše da ste došli i kaže vam na kom broju da se kjavite u Antalyji. Kad sletite, preuzmete kofere, izađete i idete prema parkingu buseva. Tu su mali kao štandovi, nađete Fibulin, javite se, nađu vas na spisku i ovisno od lokacije hotela kažu u koji bus da idete. Bus ide od hotela do hotela i ostavlja vas. Ujutro vam dolazi vodič na razgovor, da pita je li sve OK, eventualno ponudi fakultativne izlete. Obavezno tražite broj mobitela još u busu, dok idete prema hotelu, ako zaboravi dati. Zlu ne trebalo :) Dan prije polaska vam u sobu ubace ceduljicu, ili na viber pošalju poruku, u koliko sati vas bus čeka pred hotelom, da idete na aerodrom...
Uživajte :)
hvala na odgovoru :)
nuki_cika
Posts: 1072
Joined: 06/07/2010 16:19

#995 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by nuki_cika »

Krajem juna ja i drug planiramo putovanje u Istanbul na nekih 7,8 dana.On ima tamo rodicu koja bi za to vrijeme boravila u Sarajevu na odmoru tako da bi mi imali na raspolaganju besplatan smještaj.
S obzirom da nikada nismo bili u Istanbulu imate li kakve preporuke, koju vrstu prevoza koristiti, autobus ili aviion, koja mjesta posjetiti, i u konačnici koliko je novca minimalno potrebno ponijeti (napominjem da bi imali besplatan smještaj)?
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#996 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by pinkman »

nuki_cika wrote: 25/05/2023 00:16 Krajem juna ja i drug planiramo putovanje u Istanbul na nekih 7,8 dana.On ima tamo rodicu koja bi za to vrijeme boravila u Sarajevu na odmoru tako da bi mi imali na raspolaganju besplatan smještaj.
S obzirom da nikada nismo bili u Istanbulu imate li kakve preporuke, koju vrstu prevoza koristiti, autobus ili aviion, koja mjesta posjetiti, i u konačnici koliko je novca minimalno potrebno ponijeti (napominjem da bi imali besplatan smještaj)?
Pa ako mozes avionom, onda uvijek avion.

A za novac je tesko reci. Zavisi gdje zelis ici, hraniti se, planiras li placati ulazak u npr. Topkapi, itd.

Preporucujem Taksim, Sultanahmet, Misir pijacu, Eminonu, Ortakoy, Galataport, Topkapi, Dolmabahce, Camlica vidikovac, Pier loti. Istiklal ulica gdje imaju sve moguce trgovine, itd.

Kupite Istanbulkart da se mozete kretati jeftino jer vazi za tramvaj, metro, bus i brodove.
nuki_cika
Posts: 1072
Joined: 06/07/2010 16:19

#997 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by nuki_cika »

pinkman wrote: 25/05/2023 00:28
nuki_cika wrote: 25/05/2023 00:16 Krajem juna ja i drug planiramo putovanje u Istanbul na nekih 7,8 dana.On ima tamo rodicu koja bi za to vrijeme boravila u Sarajevu na odmoru tako da bi mi imali na raspolaganju besplatan smještaj.
S obzirom da nikada nismo bili u Istanbulu imate li kakve preporuke, koju vrstu prevoza koristiti, autobus ili aviion, koja mjesta posjetiti, i u konačnici koliko je novca minimalno potrebno ponijeti (napominjem da bi imali besplatan smještaj)?
Pa ako mozes avionom, onda uvijek avion.

A za novac je tesko reci. Zavisi gdje zelis ici, hraniti se, planiras li placati ulazak u npr. Topkapi, itd.

Preporucujem Taksim, Sultanahmet, Misir pijacu, Eminonu, Ortakoy, Galataport, Topkapi, Dolmabahce, Camlica vidikovac, Pier loti. Istiklal ulica gdje imaju sve moguce trgovine, itd.

Kupite Istanbulkart da se mozete kretati jeftino jer vazi za tramvaj, metro, bus i brodove.
Super, hvala na odgovoru :)
Bitna su nam ta neka mjesta koja možemo obići za tu sedmicu dana,znam da je nemoguće sve ali bar ono što je najzanimljivije i oni hajmo reći što se podrazumijeva.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#998 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by pinkman »

nuki_cika wrote: 25/05/2023 01:03
pinkman wrote: 25/05/2023 00:28

Pa ako mozes avionom, onda uvijek avion.

A za novac je tesko reci. Zavisi gdje zelis ici, hraniti se, planiras li placati ulazak u npr. Topkapi, itd.

Preporucujem Taksim, Sultanahmet, Misir pijacu, Eminonu, Ortakoy, Galataport, Topkapi, Dolmabahce, Camlica vidikovac, Pier loti. Istiklal ulica gdje imaju sve moguce trgovine, itd.

Kupite Istanbulkart da se mozete kretati jeftino jer vazi za tramvaj, metro, bus i brodove.
Super, hvala na odgovoru :)
Bitna su nam ta neka mjesta koja možemo obići za tu sedmicu dana,znam da je nemoguće sve ali bar ono što je najzanimljivije i oni hajmo reći što se podrazumijeva.
Moze se ovo stici za 7-8 dana... :D

Grupisi ovako:

1. Taksim, Istiklal
2. Sultanahmet, Misir pijaca, Eminonu, Topkapi
3. Galataport, Dolmabahce, Ortakoy
4. Pier loti
5. Camlica

Galataport preporucujem poslijepodne
https://www.youtube.com/watch?v=dOcCldYa8gs
nuki_cika
Posts: 1072
Joined: 06/07/2010 16:19

#999 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by nuki_cika »

pinkman wrote: 25/05/2023 10:36
nuki_cika wrote: 25/05/2023 01:03
Super, hvala na odgovoru :)
Bitna su nam ta neka mjesta koja možemo obići za tu sedmicu dana,znam da je nemoguće sve ali bar ono što je najzanimljivije i oni hajmo reći što se podrazumijeva.
Moze se ovo stici za 7-8 dana... :D

Grupisi ovako:

1. Taksim, Istiklal
2. Sultanahmet, Misir pijaca, Eminonu, Topkapi
3. Galataport, Dolmabahce, Ortakoy
4. Pier loti
5. Camlica

Galataport preporucujem poslijepodne
https://www.youtube.com/watch?v=dOcCldYa8gs
Da li su ova mjesta geografski blizu jedna drugim kako si ih grupisao da ne lutamo s jednog dijela na drugi?

I preporučuješ li neki muzej ili neko zanimljivo mjesto kao što je podvodni akvarijum što ima??
Last edited by nuki_cika on 31/05/2023 19:38, edited 1 time in total.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1000 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by laserShow »

nuki_cika wrote: 25/05/2023 00:16 Krajem juna ja i drug planiramo putovanje u Istanbul
https://www.facebook.com/groups/600662161030022

sjednes i citas, dan i noc :D
nuki_cika wrote: 31/05/2023 19:31 I preporučuješ li neki muzej ili neko zanimljivo mjesto kao što je podvodni muzej taj što ima??
De druze malo koristi tehnologiju. U google maps napises i onda trazis sebi rute, alternative, prevoze i organizujes se. Da ne letis s grada na grad, istanbul ti je ogroman, ne mozes skoknuti s dijela na dio eto tek onako. Mislim mozes, ali nije uzivancija :D
Post Reply