Ljetovanje u Turskoj

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

dafsii23

#251 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by dafsii23 » 30/11/2012 18:52

moze li mi neko od vas ko je vec bio u Turskoj reci koji je najisplativiji nacin putovanja:autobusom,avionom?
cula sam da se moze i vozom iz Beograda...povratna valjda nije skupa. :? imam prijatelja tamo,tako da ne bih placala smjestaj..jedino taj prevoz..hm?
i da li je neko mozda bio u Adani ili Mersinu??
iko ista?? :?

@mba

#252 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by @mba » 03/12/2012 22:00

dafsii23 wrote:moze li mi neko od vas ko je vec bio u Turskoj reci koji je najisplativiji nacin putovanja:autobusom,avionom?
cula sam da se moze i vozom iz Beograda...povratna valjda nije skupa. :? imam prijatelja tamo,tako da ne bih placala smjestaj..jedino taj prevoz..hm?
i da li je neko mozda bio u Adani ili Mersinu??
iko ista?? :?

ja po treci put u antalyi, uvjek letio, uvjek dobro proso, sa zenom i dvoje male djece, ako ides onda bih preporucio side, belek, ove godine smo bili u lari, super bilo!

moi_E

#253 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by moi_E » 11/02/2013 15:53

Kakve su plaže u Turskoj? Gdje su najljepše? Gdje su pješčane? :-D
Šta je vaš odabir, Antalya ili Lara Kundu ili Kusadasi, itd? Naravno, ko je išao više puta...
Meni je bitno da je hotel na plaži, da je po mogućnosti pješčana.
Hvala unaprijed :)

Spaken

#254 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Spaken » 19/03/2013 13:18

Koje su vase preporuke za bracno putovanje u Tursku, bitno da je usluga all inc., fina plaza, cista, malo romantike :D
Isao bi polovinom juna :-D

iceman ze

#255 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by iceman ze » 20/03/2013 19:40

Putujem u maju u Tursku, pola vremena u Istanbulu, a drugu polovicu u Antalyji. Jedina stavka koja je preskupa je transfer sa aerodroma do hotela i nazad, i to u Istanbulu 100 KM, a u Antalyji, 240 KM. Kakva su vasa iskustva, da sam izorganizujem trasnfer, autobusi, taxi i sl?

PurpurHazel

#256 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by PurpurHazel » 23/03/2013 12:46

Spaken wrote:Koje su vase preporuke za bracno putovanje u Tursku, bitno da je usluga all inc., fina plaza, cista, malo romantike :D
Isao bi polovinom juna :-D

Ako ti odgovara Antalija, onda Lara Beach, ne možeš fulati, sjajni ultra all inc.hoteli 5*, plaže super, vrhunska čistoća, što je normala jel, s obzirom na kvalitet usluge i cijenu.

I da, ako ideš agencijski već ti izbaciju ponude, što prije bukiraš jeftinije prođeš. :thumbup:
Last edited by PurpurHazel on 15/04/2013 15:32, edited 1 time in total.

P308

#257 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by P308 » 23/03/2013 13:14

Ako s porodicom putujete, tj. sa malom djecom, onda Kemer - definitivno.

nelle_tz

#258 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by nelle_tz » 23/03/2013 13:33

staradis wrote:Jedno pitanje, znam dosta ljudi koji su otislu u Tursku na neko ljetovanje 7-10 dana u extra hotele ali nisu nigdje bili van hotela.Molim vas da mi kazete sta ste radili 10 dana u zatvorenom kompleksu ja bi se rokno :sax:
Uživali:)
Po danu ti je 40 stepeni.Idealno za bazen .Ja sam bio u Alanyi, sredinom augusta.

Sejtan ba

#259 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Sejtan ba » 20/04/2013 00:57

Ja bih preporucio svima Alanju kao savrseno ljetovaliste (bar za nase uslove), bilo da ljetujete sa porodicom, prijateljima, momkom, curom, sami... :razz: Grad je predivan i jako dobro organizovan, nekako je sve blizu. Kleoptrina plaza je prelijepa! Dugacka, sitni pijesak, cista voda, mada ponekad pretopla u julu i avgustu ali na tusevima uvijek ima hladne vode :lol: , cista je a lezaljke su rasporedjena tako da svako ima svoju privatnost i ne morate ni sa kim da se gurate.
Uvece je na ulicama baas zivo i sve radi do kasno u noc. U centru grada i na obali ima mnogo razlicitih restorana, klubova, diskoteka na svjetskom nivou i mislim da svako moze da pronadje mjesto za sebe. Ako pak zelite da ostanete u hotelu i odmarate ne brinite za buku, ne dopire do hotela jer ih u ovom ’’nocnom’’ dijelu grada uglavnom nema.
Kategorizacija hotela je prilicno losa :cry: pa predlazem svima da prije nego izaberu hotel pogledaju iskustva drugih po netu.. Ponekad 5* tamo je kao 3* kod nas. Posebno treba obratiti paznju na lokaciju, jer se mnogo gradi pa je dosta novih hotela prilicno daleko od grada a to se narano na navodi u ponudi.
Sto se tice izleta mogli biste svaki dan negdje ici i da opet ne stignete sve obici! Ima svasta vrijedno za vidjeti, od jednodnevnih izleta u okolini do visednevnih izleta avionom. U cijene aranzmana je uglavnom sve ukljuceno (hrana, ulaznice i sl.) Ono sto je vazno da su cijene aranzmana razlicite od agencije do agencije. Vasa agencija (vodic) vam ponudi neke odmah nakon dolaska ali po mnogo vecim cijenama nego sto mozete naci na ulici. Ako neko to primjeti uglavnom kazu kako nemate nikakvo osiguranje ako ne idete preko njih, sto naravno nije istina. Ja bih toplo preporucila agenciju ’’Alanya excursion’’ . Svi zaposleni na celu sa Pashom su jako uctivi i gostoljubivi i ’’ne vuku vas za rukav’’ na ulici vec vas lijepo ugoste i porazgovaraju sa vama kao prijatelji, sta bi bilo interesantno za vas a sta ne. Cijene su jako prihvatljive i realne a nema potrebe da se cjenjkate jer ce vam oni sami dati popust, recimo ako idete na vise izleta ili ako dolazite u grupi, srazmjerno tome dobijate i popust. Mozete ih kontaktirati i prije nego odete i raspitati se o svemu, Pasha ce vam odgovoriti na svako pitanje, bez obzira da li je to samo informativno o vremenu :-) A za one kojima engleski i ne ide bas, ne brinite, mozete da pitate i na nasem jeziku jer u agenciji radi i jedna (dooobra uh! :shock:) Bosanka! :bih:

A evo i kako sve mozete da ih kontaktirate:
facebook http://www.facebook.com/pages/Alanya-Ex ... s&app_data ,
mail [email protected] ,
telefonom +90 506 307 8794 ili preko Vibera.
Ja bio prosle godine i idem opet ove! :thumbup:

dmecho

#260 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by dmecho » 29/04/2013 22:35

Ako moze malo vise inf..Zelim putovati u Tursku u junu al vecina agencija u julu i augustu nudi ta neka jeftinija putovanja al meni tad ne odgovara.pa ako imate neku agenciju da mi preslozite ili da mi date vise informacija kako otici do turske,al da to ne kosta bas previse.Unaprijed hvala!

missko

#261 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by missko » 30/04/2013 23:12

Ima li neko linkove sa adresama nasih mislim Sarajevskih turistickih agencija koje rade ljetovanja u Turskoj?

Ambrozija

#262 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by Ambrozija » 30/04/2013 23:51

missko wrote:Ima li neko linkove sa adresama nasih mislim Sarajevskih turistickih agencija koje rade ljetovanja u Turskoj?
AvioExpress i Fibula rade Tursku, i uglavnom ostale agencije preuzimaju njihov cjenovnik tj. suradjuju s njima.
I tu je Goldentours iz Tuzle, koji ima besplatan prevoz iz Sarajeva do Tuzle i nazad a cijene su dosta povoljnije u odnosu na nase agencije. To je bar moje iskustvo :)

AvioExpess: http://www.avidiovo.com/

Fibula: http://www.fibula.ba/

Goldentours: http://goldentours.ba/

maybelline

#263 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by maybelline » 11/05/2013 14:59

Znate li ima li ijedna od ovih nasih agencija koja radi ponude tipa dva dana u Istanbulu + 6 dana u Alanji (uglavnom varijanta Istanbul + more)? Par pitanja koje mene muce:
1. Gdje u Tursku otici na medeni mjesec (a da pritom vidite i sta kulturno-historijsko)?
2. Kolike su im uistinu razlike izmedju hotela od 3 i 4 zvjezdice? I kakvi su hoteli sa 5 zvjezdica?
3. Kakva su vam iskustva sa Golden Toursom, tj. mi ih gledali preko Best Reisen agencije?
4. Ove nadoplate za lezaljke na plazi, jel to nesto sitno ili ne?

I ako vam jos sta naumpadne, kakve korisne informacije ili zanimljivosti u vezi puta za Tursku, podijelite s rajom, please :)

Hvala puno!

charrrmed

#264 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by charrrmed » 11/05/2013 15:26

maybelline wrote:Znate li ima li ijedna od ovih nasih agencija koja radi ponude tipa dva dana u Istanbulu + 6 dana u Alanji (uglavnom varijanta Istanbul + more)? Par pitanja koje mene muce:
1. Gdje u Tursku otici na medeni mjesec (a da pritom vidite i sta kulturno-historijsko)?
2. Kolike su im uistinu razlike izmedju hotela od 3 i 4 zvjezdice? I kakvi su hoteli sa 5 zvjezdica?
3. Kakva su vam iskustva sa Golden Toursom, tj. mi ih gledali preko Best Reisen agencije?

I ako vam jos sta naumpadne, kakve korisne informacije ili zanimljivosti u vezi puta za Tursku, podijelite s rajom, please :)

Hvala puno!
1. Da li te zanimaju gradovi na moru, ili je svejedno?
2. Izmedju 3 i 4 zvjezdice je po mom iskustvu drasticna razlika, pogotovo u konceptu all inclusive usluge. Sa 4 zvjezdice nude mnogo bogatiju ponudu hrane a i sobe su cesto bolje (mada to nije pravilo, iako nema logike). U hotelu sa 5 zvjezdica nisam nikad bio.
3. Licno imam samo pozitivno iskustvo sa Goldentoursom, mada se nedavno otvorila tema u raznim diskusijama sa negativnim.
4. All inslusive usluga obicno nudi i lezaljke ukljucene u cijenu, osim u Alanyi gdje se gotovo uvijek mora nadoplatiti. Mislim da je izmedju 3 i 5 lira cijeli dan, ne sjecam se sto je priblizno jednako 3 odnosno 5 KM :)

maybelline

#265 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by maybelline » 11/05/2013 15:57

charrrmed wrote:
maybelline wrote:Znate li ima li ijedna od ovih nasih agencija koja radi ponude tipa dva dana u Istanbulu + 6 dana u Alanji (uglavnom varijanta Istanbul + more)? Par pitanja koje mene muce:

Hvala puno!
1. Da li te zanimaju gradovi na moru, ili je svejedno?
2. Izmedju 3 i 4 zvjezdice je po mom iskustvu drasticna razlika, pogotovo u konceptu all inclusive usluge. Sa 4 zvjezdice nude mnogo bogatiju ponudu hrane a i sobe su cesto bolje (mada to nije pravilo, iako nema logike). U hotelu sa 5 zvjezdica nisam nikad bio.
3. Licno imam samo pozitivno iskustvo sa Goldentoursom, mada se nedavno otvorila tema u raznim diskusijama sa negativnim.
4. All inslusive usluga obicno nudi i lezaljke ukljucene u cijenu, osim u Alanyi gdje se gotovo uvijek mora nadoplatiti. Mislim da je izmedju 3 i 5 lira cijeli dan, ne sjecam se sto je priblizno jednako 3 odnosno 5 KM :)

Eh, najidealnija situacija bi mi bila kad bih isla koji dan u Istanbul, pa onda ostatak negdje na more, ali s obzirom da ne vidim takve ponude, onda kontam ipak nesto morsko, s primjesama kulturno-historijskih elemenata (ako ima takvih). Recimo citam za Side da je anticki grad, pa kontam mozda se sta fino ima vidjeti, pa onda opet i za Alanju kazu lijepa, zanimljiva, svasta ima... Vaga sam, pa neodlucna,valjda... :-) Btw, kakve fakultativne izlete nude kad dodjes tamo i cca kakve su cijene?
Jel istina za Golden Tours da do zadnjeg trena ne znas u koji hotel ides ili je to samo suplja?

PurpurHazel

#266 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by PurpurHazel » 11/05/2013 16:04

Hvala puno!
Ne znam da naše agencije rade kombinaciju Istanbula i obale, znam da u Hrvatskoj rade. Teta mi se upravo vratila s ture od 7 dana koja je uključivala to i kažu da je bilo odlično.
Već sam pisala, mi smo bili s Goldenom, 5*, i takvo dobro iskustvo bilo da idemo i ove godine bez razmišljanja. Ne znam ti za hotele 3* ili 4* i njihovu situaciju.
Ovi s pet zvjezdica na Lari uz uslugu ultra all inclusive imaju sve živo uključeno i ništa se ne plaća kao nadoplata. Hoteli su gotiva totalna.
Lani bila u R.Wingsu http://www.royalwingshotel.com/, a ove godine u Imperialu https://www.facebook.com/pages/Delphin- ... 72?fref=ts.
Svaki od njihovih gradova na obali ima i svoj kuturno-povijesni štih i dio, svaki ima nešto zanimljivo. Ako si u hotelima izvan grada kao što je to slučaj s Antalijom i ovim hotelima, imaš domuse koji voze stalno.
Ovdje je netko na stranicama ranije dao i prijedlog gradića Kasa, jako divno izgleda na fotkama, baš romantično, pa i to pogledaj ako ti se učini zanimljivo.
Ako ti još šta treba pitaj. :thumbup:

PurpurHazel

#267 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by PurpurHazel » 11/05/2013 16:06

maybelline wrote: Jel istina za Golden Tours da do zadnjeg trena ne znas u koji hotel ides ili je to samo suplja?

Pa kako nećeš znati ako uplatiš i odabereš, jer plaćaš onoliko koji si hotel odabrao u cjenovniku. :)
To je ona neka dobro jeftinija tura bila u Istanbulu što je pisao lik, koliko sam upratila.

A za izlete, prelistaj malo ovu temu ranije, pisali su ljudi o tome. Imaš i linkove gdje možeš dogovoriti izlete.
Sve ti ovisi u kojem si gradu, šta ti je blizu, šta te zanima...

maybelline

#268 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by maybelline » 11/05/2013 16:10

PurpurHazel wrote:
maybelline wrote: Jel istina za Golden Tours da do zadnjeg trena ne znas u koji hotel ides ili je to samo suplja?

Pa kako nećeš znati ako uplatiš i odabereš, jer plaćaš onoliko koji si hotel odabrao u cjenovniku. :)
To je ona neka dobro jeftinija tura bila u Istanbulu što je pisao lik, koliko sam upratila.
Ma znam, pa i ja sam to isto pomislila, ali negdje i to cuh pa reko sta znam, bolje pitati :) Znas nas svijet, cim cuje iz Tuzle sa aerodroma da se ide odmah misle da ima neka kvaka negdje :)

PurpurHazel

#269 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by PurpurHazel » 11/05/2013 16:14

maybelline wrote: Ma znam, pa i ja sam to isto pomislila, ali negdje i to cuh pa reko sta znam, bolje pitati :) Znas nas svijet, cim cuje iz Tuzle sa aerodroma da se ide odmah misle da ima neka kvaka negdje :)
Ahahah, tipična naša posla, vjeruj da sam i ja bila skeptična jer nikad nisam letjela iz Tuzle.
A pošto smo iz Herc. došli smo i dan ranije i prespavali u blizini aerodroma, a tek na šta je to ličilo... :-)
I mislila sam - e, odlično je počelo, kako li će tek biti dalje... :D
No, na aerodromu super. Ljudi odlični, sve je brzo išlo, avion uspješno poletio. :-D
I puno je bolje na tim malim aerodromima, nema gužve, nema peglanja.

maybelline

#270 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by maybelline » 11/05/2013 16:26

PurpurHazel wrote:
maybelline wrote: Ma znam, pa i ja sam to isto pomislila, ali negdje i to cuh pa reko sta znam, bolje pitati :) Znas nas svijet, cim cuje iz Tuzle sa aerodroma da se ide odmah misle da ima neka kvaka negdje :)
Ahahah, tipična naša posla, vjeruj da sam i ja bila skeptična jer nikad nisam letjela iz Tuzle.
A pošto smo iz Herc. došli smo i dan ranije i prespavali u blizini aerodroma, a tek na šta je to ličilo... :-)
No, na aerodromu super. Ljudi odlični, sve je brzo išlo, avion uspješno poletio. :-D
A reci mi, kakav je put od aerodroma do hotela? Cujem da se pofino vozi ako recimo odaberes Alanju; uspijes li bar sta vidjeti u putu? Kakve su im cijene fakultativnih izleta?

PurpurHazel

#271 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by PurpurHazel » 11/05/2013 16:37

maybelline wrote: A reci mi, kakav je put od aerodroma do hotela? Cujem da se pofino vozi ako recimo odaberes Alanju; uspijes li bar sta vidjeti u putu? Kakve su im cijene fakultativnih izleta?
Za mjesta koja su dalje od Antalije ti ništa ne znam, zato smo i uzeli Antaliju, samo 20min vožnje busom od aerodroma do hotela. Od izleta smo išli gledati Fire of Anatolia oko 50 eura je bilo ja mislim, i Aspendos oko 55eura uključujući ručak. I tih agencija za izlete tamo imaš mali milijun pa dobro pročačkaj koji su jeftiniji.

P308

#272 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by P308 » 11/05/2013 21:31

maybelline wrote:
PurpurHazel wrote:
A reci mi, kakav je put od aerodroma do hotela? Cujem da se pofino vozi ako recimo odaberes Alanju; uspijes li bar sta vidjeti u putu? Kakve su im cijene fakultativnih izleta?

Uh, Alanya je udaljena 130km od Antalye i aerodroma i vozi se satima tacnije zavisi u kojem si hotelu, ako si u zadnjem u nizu, onda dok odvucete svaku osobu u hotel prije vas, dugo se zadrzi. To je bilo prije par godina kad sam ja isao, ali cuo sam da su se popravili i da nije tako vise. A put ko put, nista zanimljivo ne vidis, bar ja nisam vidio xD Inace, jednom sam isao u Alanyu i smorio se (u hotel smo odosli u 4 sata ujutro, jer je bio kasni let) i od tada idem samo u Antalyu i Kemer. Ali lijepa je Alanya, velik je grad i ima se sta vidjeti.
Inace, pohvale za Goldentorus, i naravno da znas u koji hotel ides.

em11r

#273 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by em11r » 12/05/2013 01:44

Zna li ko u Turskoj kakav resort ili nesto slicno da ima bungalove/kucice/kolibe pokraj plaze???

maybelline

#274 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by maybelline » 12/05/2013 19:29

Hvala za dosadasnje komentare i savjete, imat cu ih na umu! Nego cujem raja spominje da puno rusa ima - ima li neki dio gdje ih ima manje ili su svugdje? :)
A odnos cijena Antalya - Alanya? Mislim na supermarkete, barove, prevozna sredstva, fakultativne izlete?

P308

#275 Re: Ljetovanje u Turskoj

Post by P308 » 12/05/2013 23:40

maybelline wrote:Hvala za dosadasnje komentare i savjete, imat cu ih na umu! Nego cujem raja spominje da puno rusa ima - ima li neki dio gdje ih ima manje ili su svugdje? :)
A odnos cijena Antalya - Alanya? Mislim na supermarkete, barove, prevozna sredstva, fakultativne izlete?
Ja iskreno nisam primijetio razliku u cijenama, mozda je Antalya malo skuplja od Alanye ali sve je to u 5 deka sto bi rekli :) Hoteli su vec druga stvar, Alanya je daleko najjeftinija sto se smjestaja tice :)
Ma Rusi su svugdje, oni su im najbrojniji turisti, i naravno iz svih okolnih zemalja Rusije, zatim iz Poljske pa i Njemacke ima dosta turista a sretne se i nasih ljudi. I ja sam cuo i dosta negativnih stvari o njima, najvise o bahatom ponasanju, ali ja vec 4 godine idem u Tursku na ljetovanje i nikada nije bilo nikakvih problema, meni ne smetaju.

Post Reply