Cokolada i ostali slatkisi :)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
konektovan
Posts: 40054
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3851 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by konektovan »

Je li neko probao Crystal ice sladolede i deserte, domaći proizvod iz Prozora....
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#3852 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by TouringBiker »

moonca wrote: 25/04/2021 14:12 ~~~~Image

.Image
Meni nisu jasni ti neki novi ukusi, mijesanje slatkog i slanog, ili slatkog i paprenog.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3853 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by moonca »

TouringBiker wrote: 27/04/2021 15:01 Meni nisu jasni ti neki novi ukusi, mijesanje slatkog i slanog, ili slatkog i paprenog.

.. ima ih u kuvanju.. dosta 'kuhinja' imaju tu kombinaciju.... uz divljac.. slatko kiseli sos.
. u pravljenju kolaca, se uvijek dodaje i malo soli.. kazu da utuce na ukus slatkoce....
..ova cokolada. kada kad je u ustima ..osjetish malo jaci ukus soli- koji brzo nestane...a stevia doda svoj ukus. jako mi je dobra komb . npr..
..

. dugo sam jela Lindt. ... naparvila pauzu i sad mi je muka od njih.. jako su slatke
. nisi probao.. e, sad je vrijeme --ako imash priliku kupiti :)
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#3854 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by TouringBiker »

moonca wrote: 27/04/2021 16:15
TouringBiker wrote: 27/04/2021 15:01 Meni nisu jasni ti neki novi ukusi, mijesanje slatkog i slanog, ili slatkog i paprenog.

.. ima ih u kuvanju.. dosta 'kuhinja' imaju tu kombinaciju.... uz divljac.. slatko kiseli sos.
. u pravljenju kolaca, se uvijek dodaje i malo soli.. kazu da utuce na ukus slatkoce....
..ova cokolada. kada kad je u ustima ..osjetish malo jaci ukus soli- koji brzo nestane...a stevia doda svoj ukus. jako mi je dobra komb . npr..
..

. dugo sam jela Lindt. ... naparvila pauzu i sad mi je muka od njih.. jako su slatke
. nisi probao.. e, sad je vrijeme --ako imash priliku kupiti :)
Ma znam, ali meni to opcenito nije jasno - sladoledi s biberom, paprikom, curry cokolade. Van pameti... Nesto ili je slano, ili slatko, ili kiselo, ili ljuto.

To da se malo necega dodaje, hajde (nutricionisti kazu da je glavni uzrok zasto se neko ne moze zaustaviti da jede chips upravo sto mu se dodaje malo secera, a istome - pojacanju apetita - sluze i pojacivaci ukusa kao natrij glutaminat, ili ekstrakt kvasca). Ali da se mijesaju dva "glavna" ukusa, to ne kontam. Cokolada treba da je slatka, i tacka (vise ako je mlijecna, manje ako je tamna).

A sto se sosova tice, to generalno ne volim, niti su karakteristicni u B-H kuhinji. U nas se meso jede "golo"... Ne sa sosom a la ovim, sosom a la onim
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3855 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by moonca »

TouringBiker wrote: 27/04/2021 22:36 Ali da se mijesaju dva "glavna" ukusa, to ne kontam. Cokolada treba da je slatka, i tacka (vise ako je mlijecna, manje ako je tamna).

A sto se sosova tice, to generalno ne volim, niti su karakteristicni u B-H kuhinji. U nas se meso jede "golo"... Ne sa sosom a la ovim, sosom a la onim
I ako je cokolada slatka - nije dovoljna slatkoca da je i ukusna, i sada imam misjenje, da cokolada ne mora biti slatka, a da je ipak ukusna.
Jednom sam dodala cokoladu za kuvanje -grahu... bio dobar... probaj i ti... meksikanci imaju sos --mole- cokolada je dio sastava... itd...

Ako se drzis tradicije Bosne... onda ovi novi trendovi ce proci, a neces ni probati.. :-D
User avatar
konektovan
Posts: 40054
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3856 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by konektovan »

:roll: :-)
Čokoladu u grah?!
User avatar
gdesi bre
Posts: 582
Joined: 13/02/2021 17:54
Location: gdje god hocu

#3857 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by gdesi bre »

:lol:
Meches li vegetu u sladoled moonca?
User avatar
konektovan
Posts: 40054
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3858 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by konektovan »

:lol: :thumbup:
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#3859 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by karanana »

ne slazem se da sosovi nisu karakteristicni u bih, ali oni su onakvi kakve ih ocekujemo da budu ja od paradajza, ja od paprike, ja nesto izmjesano i napravljeno od kontinentalnog povrca uz so i biber. bez ikakve egzotike. ne zelim da se ogranicim samo na to, probao sam svasta, i meni je bilo bas cudno i gadno ponekad to mjesanje slatkog i slanog. ali ukusi se mijenjaju, samo treba probat i ne ulazit sa predrasudama. recimo sad mi bas pashu ovi sosovi mjesavine ljutog i slatkog iz azije na primjer tipa piletine u sosu od narandze, limuna i slicno. recimo obozavam pohovanu przenu piletinu s malo meda. vidio sam i recepte za piletinu u sosu od cokolade, nisam probao, ali mislim da ne bi bilo lose.

evo jedan trenutan primjer dok je ramazana.....nema mi nista bolje direktno uz slanu i masnu topu u koju umocim somun ubacit u usta i slatku datulu i to dvoje kombinovat.
pa jeste li ikad jeli rum plocice ili bananice u slanoj kifli?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3860 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by moonca »

:roll: . vegetu treba zabraniti zakonom. :oops:
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#3861 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by TouringBiker »

karanana wrote: 27/04/2021 23:52 ne slazem se da sosovi nisu karakteristicni u bih, ali oni su onakvi kakve ih ocekujemo da budu ja od paradajza, ja od paprike, ja nesto izmjesano i napravljeno od kontinentalnog povrca uz so i biber. bez ikakve egzotike. ne zelim da se ogranicim samo na to, probao sam svasta, i meni je bilo bas cudno i gadno ponekad to mjesanje slatkog i slanog. ali ukusi se mijenjaju, samo treba probat i ne ulazit sa predrasudama. recimo sad mi bas pashu ovi sosovi mjesavine ljutog i slatkog iz azije na primjer tipa piletine u sosu od narandze, limuna i slicno. recimo obozavam pohovanu przenu piletinu s malo meda. vidio sam i recepte za piletinu u sosu od cokolade, nisam probao, ali mislim da ne bi bilo lose.

evo jedan trenutan primjer dok je ramazana.....nema mi nista bolje direktno uz slanu i masnu topu u koju umocim somun ubacit u usta i slatku datulu i to dvoje kombinovat.
pa jeste li ikad jeli rum plocice ili bananice u slanoj kifli?
Jednom sam slusao jednu emisiju na BBC World Radiju, gdje je neki francuski "chef", iz poznatog pariskog restorana, objasnjavao kako, eto, turska kuhinja nista ne valja jer se kod njih ne koriste sosovi. Meni bas zato turska pase :D

Zivio sam neko vrijeme u Holandiji, i ono sto je tipicno za njih, "pinda" sos (sos od kikirikija) je meni svetogrdje - upropastiti meso sa tim. Ali s druge strane, kod njih (i tako je u vecem dijelu zapadnog svijeta) povrce ili meso koje kupite u supermarketu uopste nema nikakva ni ukusa ni mirisa - kao da jedete plastiku. Povrce uzgajano u staklenicima, raste iz vode kojoj se dodaje vjestacko djubrivo. Stoka i perad nikad livade idjela nije, sve hranjeno koncentratima i vjestackom hranom (dijelom pravljenom i od samljevenih kostiju i mesa drugih zivotinja, tako da su biljozderi pretvoreni u mesozdere, totalno neprirodno). Pa nije ni cudo da na to trpaju razne sosove, kako bi hrani dali kakav-takav ukus?! Kod nas - gdje jos meso mirise i ima ukus mesa, povrce miris i ukus povrca, tako sta nije potrebno. Dodje neki takav, npr. americki gedzo kod nas, odvedes ga kod "Petice" i on trazi kecap, majonezu, ajvar, neki sos ili sta vec da stavi na cevape... Haj' mu objasni da to jednostavno ne ide.

Naravno, postoje i prodavnice "organske" hrane, gdje meso, povrce i voce imaju ukus, ali to je vecinom skupo i preskupo - platiti 20-30 eura za kilogram telece dzigerice je meni, sa Balkana, van pameti.

Za Holandiju, kao i druge kolonijalne sile (Veliku Britaniju, Francusku, Belgiju, Spaniju, Portugal, dijelom i Njemacku i Italiju), tipicno je i da imaju velike grupe imigranata iz bivsih kolonija i da su one uticale i na kuhinju. Zato je sve puno kineskih, indijskih i slicnih restorana - a znam kad bih u Holandiji naisao kraj kakvog surinamskog ili indonezijskog restorana, spasavaj se ko moze. Nepodnosljiv smrad zacina, ne dao Bog da mi neko tako sta na tanjuru stavi pred mene: izvrnuo bih se na ledja k'o muha kad je pospricas "Raid" sprejom. :cry:

Nisam od eksperimentisanja s hranom, pa kad idem gdje u inostranstvo, ako ne mogu da nadjem kakav bosanski ili eks-jugoslavenski restoran, zavrsim kod brace Turaka ili Arapa. Ili, u krajnjem slucaju (kao u Milanu), kod McDonaldsa i KFC-a... Jes' sterilno, ali bar postedim culo mirisa i ukusa
User avatar
mc-twin
Posts: 3314
Joined: 18/04/2009 23:47

#3862 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by mc-twin »

:jedekolac: :thumbup:
Image
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3863 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by moonca »

TouringBiker wrote: 28/04/2021 10:52 Nisam od eksperimentisanja s hranom, pa kad idem gdje u inostranstvo, ako ne mogu da nadjem kakav bosanski ili eks-jugoslavenski restoran, zavrsim kod brace Turaka ili Arapa. Ili, u krajnjem slucaju (kao u Milanu), kod McDonaldsa i KFC-a... Jes' sterilno, ali bar postedim culo mirisa i ukusa
Ako nisi od eksperimentisanja..na osnovu ceka, obzervacija da -'druge kuhinje ' ne valjalu :lol: \..
Nepodnosljiv smrad zacina, ne dao Bog da mi neko tako sta na tanjuru stavi pred mene: izvrnuo bih se na ledja k'o muha kad je pospricas "Raid" sprejom.
...da dodam i prodavnice. restorani....Middle East .... :zoka:
. nije smrad.. vec miris zacina, na koje nismo navikli... :)


..
User avatar
konektovan
Posts: 40054
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3864 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by konektovan »

mc-twin wrote: 28/04/2021 16:57 :jedekolac: :thumbup:
Image
Ova karamela mi je odlična, noisete nista...
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#3865 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by TouringBiker »

moonca wrote: 28/04/2021 17:07
TouringBiker wrote: 28/04/2021 10:52 Nisam od eksperimentisanja s hranom, pa kad idem gdje u inostranstvo, ako ne mogu da nadjem kakav bosanski ili eks-jugoslavenski restoran, zavrsim kod brace Turaka ili Arapa. Ili, u krajnjem slucaju (kao u Milanu), kod McDonaldsa i KFC-a... Jes' sterilno, ali bar postedim culo mirisa i ukusa
Ako nisi od eksperimentisanja..na osnovu ceka, obzervacija da -'druge kuhinje ' ne valjalu :lol: \..

Ne valjaju za mene. Znam da volim sve blago - ne preintenzivne mirise (to mi onda postaje smrad), blago zabibereno a ne neki jaki zacini od kojih gori jezik. A to se onda svodi na - "bolje poznato i sigurno".
Nepodnosljiv smrad zacina, ne dao Bog da mi neko tako sta na tanjuru stavi pred mene: izvrnuo bih se na ledja k'o muha kad je pospricas "Raid" sprejom.
...da dodam i prodavnice. restorani....Middle East .... :zoka:
. nije smrad.. vec miris zacina, na koje nismo navikli... :)


..
Prodji kraj surinamskog ili indonezijskog restorana u Holandiji pa cu te pitati... (s time da su Indonezijci u Holandiji vecinom iz grupa kineskog stanovnistva tamo, i drugih nemuslimanskih etnickih grupa - Istocni Timor i sl. Te restorane bih svakao izbjegavao zbog svinjetine
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3866 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by moonca »

TouringBiker wrote: 28/04/2021 17:54

Prodji kraj surinamskog ili indonezijskog restorana u Holandiji pa cu te pitati... (s time da su Indonezijci u Holandiji vecinom iz grupa kineskog stanovnistva tamo, i drugih nemuslimanskih etnickih grupa - Istocni Timor i sl. Te restorane bih svakao izbjegavao zbog svinjetine
..To je u redu..ako izbjegavash zbog ..moguceg mijesanja hrane s svinjetinom..

ali ,ta kuhinja. sadrzi ......
Deseci surinamskih restorana koji dijele kartu grada, zahvaljujući velikom Surinamskom stanovništvu koji poziva domovinu u Nizozemsku. Njihova kuhinja, koja je teško pronaći u ostatku svijeta, postala je prava atrakcija u Amsterdamu, i to je ono što bezbrojni posjetitelji uživaju.

Surinamska kuhinja složena je kombinacija višestrukih kultura zbog gotovo čitave populacije Surinamskog podrijetla iz drugih zemalja. Kulture obično zastupljene u surinamskoj kuhinji uključuju afričke, istočno indijske, indonezijske, kineski, nizozemski, židovski i portugalski.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3867 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by moonca »

....da dodam na temu..


..Image

Zadnja.iz kese :-D
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#3868 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by EliasVeskot »

Ne kontam to ograničavanje na okuse i pametovanje "kako neko može" evo ja sam izgubila okus tokom korone i jako fale moji začini, a probala sam sve i svasta i prijatelji mi znaju i donose sa svih strana...ovako bez okusa osjećam se poprili
moonca wrote: 28/04/2021 18:13 ....da dodam na temu..


..Image

Zadnja.iz kese :-D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3869 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by moonca »

EliasVeskot wrote: 28/04/2021 18:52 Ne kontam to ograničavanje na okuse i pametovanje "kako neko može" evo ja sam izgubila okus tokom korone i jako fale moji začini, a probala sam sve i svasta i prijatelji mi znaju i donose sa svih strana...ovako bez okusa osjećam se poprili
Vratit ce ti se ukus.. nadam se, brzo..... :thumbup:

... inace .. jedem hranu bez zacina( ili min).. ako negdje trebam dodati- to je curry ...ali mi godi. jer sam ja tako odlucila...

..

.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#3870 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by TouringBiker »

moonca wrote: 28/04/2021 18:10
TouringBiker wrote: 28/04/2021 17:54

Prodji kraj surinamskog ili indonezijskog restorana u Holandiji pa cu te pitati... (s time da su Indonezijci u Holandiji vecinom iz grupa kineskog stanovnistva tamo, i drugih nemuslimanskih etnickih grupa - Istocni Timor i sl. Te restorane bih svakao izbjegavao zbog svinjetine
..To je u redu..ako izbjegavash zbog ..moguceg mijesanja hrane s svinjetinom..
Holandija je jedina zemlja u Europi gdje, ako narucis dönner kebab ili chawarmu, moze na sto da dodje - sa svinjetinom (ne govorim o grckom gyrosu, tu se zna da moze biti ili ili)

Inace, zemlja bez nacionalne kuhinje - jedinim kao nacionalnim jelom smatraju pannenkoeken - oli ti palacinke (a to je bar prisutno u dosta drugih zemalja, i svaka ih moze smatrati svojim: engleske pancakes, njemacke Pfannekuchen, austrijske Palatschinken),
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#3871 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by TouringBiker »

moonca wrote: 28/04/2021 18:13 ....da dodam na temu..


..Image

Zadnja.iz kese :-D
Najavili da u Vrlici blizu Sinja belgijanci otvaraju fabriku čokolade...

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/bi ... et-1094391

Vala su mi njihove nula prema njemačkim, švicarskim ili engleskom Cadbury-ju
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#3872 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by TouringBiker »

moonca wrote: 28/04/2021 19:03
EliasVeskot wrote: 28/04/2021 18:52 Ne kontam to ograničavanje na okuse i pametovanje "kako neko može" evo ja sam izgubila okus tokom korone i jako fale moji začini, a probala sam sve i svasta i prijatelji mi znaju i donose sa svih strana...ovako bez okusa osjećam se poprili
Vratit ce ti se ukus.. nadam se, brzo..... :thumbup:

... inace .. jedem hranu bez zacina( ili min).. ako negdje trebam dodati- to je curry ...ali mi godi. jer sam ja tako odlucila...

..

.
Mnogi kažu da im se nakon corone ukus promijenio, kafa npr ima ukus smeća. Protiv toga imaju određene vježbe, a pomaže i Bosnalijekov Altioks - kako za čulo mirisa, tako i okusa

https://slobodnadalmacija.hr/mozaik/zdr ... ce-1090570

https://www.klix.ba/lifestyle/altioks-p ... /210219107
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3873 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by moonca »

TouringBiker wrote: 28/04/2021 21:21 Vala su mi njihove nula prema njemačkim, švicarskim ili engleskom Cadbury-ju
..Probala sam Belgijske. dosta dobre... no... zavisi kako razvijemo ukus... ako izbacis secer u svojoj ishrani.. sto je preporucljivo- nakon nekog vremena, sve te cokolade koje si nabrojao.. ce ti biti sladje od baklave... :lol: . i neces ih moci jesti.. mi to kazemo -nije mi ukusna.. :oops:
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#3874 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by TouringBiker »

moonca wrote: 28/04/2021 23:29
TouringBiker wrote: 28/04/2021 21:21 Vala su mi njihove nula prema njemačkim, švicarskim ili engleskom Cadbury-ju
..Probala sam Belgijske. dosta dobre... no... zavisi kako razvijemo ukus... ako izbacis secer u svojoj ishrani.. sto je preporucljivo- nakon nekog vremena, sve te cokolade koje si nabrojao.. ce ti biti sladje od baklave... :lol: . i neces ih moci jesti.. mi to kazemo -nije mi ukusna.. :oops:
Izbaciti secer? Nema sanse... Ja se "drogiram" cokoladom (a u mame za rucak svaki put ima kakav desert, hurmasica, cokoladni kolac i sl).

Stalno u potrazi za boljim cokoladama i bobama... Prijatelj mi iz Engleske salje u paketima Cadbury Flakes, jer ih nema ovdje.

Sto bi se kod nas reklo: poguzija :D

Za neupucene: Cadbury Chocolates otkrili su tajnu tehnologije cokolade koja se ne topi ni na visim temperaturama, tako da im ovi stapici ostaju divno prhki. U Velikoj Britaniji, kad vam natoce sladoled u kornet ili stave kugle sladoleda u casicu, zataknu po jedan ili dva Flake-a.

Image

Image
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3875 Re: Cokolada i ostali slatkisi :)

Post by moonca »

TouringBiker wrote: 29/04/2021 14:53
Izbaciti secer? Nema sanse... Ja se "drogiram" cokoladom (a u mame za rucak svaki put ima kakav desert, hurmasica, cokoladni kolac i sl).

Stalno u potrazi za boljim cokoladama i bobama... Prijatelj mi iz Engleske salje u paketima Cadbury Flakes, jer ih nema ovdje.

Sto bi se kod nas reklo: poguzija :D

.. :dajba:
nisam dr.... no, tvoja situacija s konzumacijom shecera je zabrinjavajuca.. :zoka:
. nekad su mi ove bile, najdraze.. kad je shecer bio 'normalna pojava".. :lol: vishe ne...

Image
Post Reply