Istanbul

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#1476 Re: Istanbul

Post by armminn »

Eh ovako bice nesto duzi post neki plan se razradio.Sve se procitalo,dosta informacija i evo ga plan:
Putuje se aBd u nedjelju u Istanbulu smo 12:20 Ataturk.Prevoz obezbjedjen od hotela Great Fortune na Sultnahmetu(ako je neko bio nek kaze).Ostanak 7 noci.

Atrakcije koje sam mislio obici su one "must seen" posto ostavljam prostor i slobodne setnje i tako.Redoslijed nije bitan prvo blize: 1.Aja Sofia 2.Topkapi 3.Plava dzamija
4.Arheoloski muzej 5.Cisterna Bazilika 6.Kapali carsija 7.Egipataki bazar 8.Galata Most & Galata Toranj 9.Dolmabahce palaca 10.Sulejmanija dzamija 11.Istiklal uluca/Taksim 12.Krstarenje Bosforom 13.Hipodrom 14.Gulhane Park

Sta mislite.Moze li se stici.Fino rasporediti posto nekim danom je nesto zatvoreno.Sta dodati,sta oduzeti ??

**Prevoz: Odmah kupujemo na aerodromu Istanbulkart.Ja mislim da mogu dvojca sa jednom kartom ?

**HRANA: Posto sam dostao citao ima je svugdje.Nasao sam par sokaka preporuka i restorana.Zato se ne brinem.

**Nargila: Imam par informacija ulica Tophane tu dosta toga ima to je kod Galate mosta.Zatim jedna cuvana na Bayazitu.Volimo shishu uzivamo u njoj to je bitno :)

**KAFICI: Nevizade street i nasao sam neki par kafica preporuka na netu gdje jeftina piva i dobra muzika itd..Uglavnom je na Beyoglu.

**ŠOPING: Centri : Forum i Čevahir (Dževahir)
Kao i ulica Istikal popriste toga.
Nasao sam neke outlete :
Optium i Nautilus - AZIJA kao i Bagdad ulica
Olivium - Evropa

Mislio sam takodjer u Hamam to bi bio Cemberlitas Hamam u opstini Fatih.

Zanima me jos Tursko sijelo sa trbusnim plesacicama vecerom i to.To nisam puno gledao.Preporuke ????

Kontam da uzmem Museum Pass 85tl 3 dana.Ove glavne atrakcije te izadju ista cijena pojediacno.Samo jel ovom kartom ne cekam u redu i bez guzve?????

Sve informacije,preporuke,upute,prijedlozi su dobrodosli.Vama hvala na svim informacijama na koje sam naletio na forumu. :D :D :D
klikerusa
Posts: 422
Joined: 17/03/2011 18:57

#1477 Re: Istanbul

Post by klikerusa »

armminn wrote:Eh ovako bice nesto duzi post neki plan se razradio.Sve se procitalo,dosta informacija i evo ga plan:
Putuje se aBd u nedjelju u Istanbulu smo 12:20 Ataturk.Prevoz obezbjedjen od hotela Great Fortune na Sultnahmetu(ako je neko bio nek kaze).Ostanak 7 noci.

Atrakcije koje sam mislio obici su one "must seen" posto ostavljam prostor i slobodne setnje i tako.Redoslijed nije bitan prvo blize: 1.Aja Sofia 2.Topkapi 3.Plava dzamija
4.Arheoloski muzej 5.Cisterna Bazilika 6.Kapali carsija 7.Egipataki bazar 8.Galata Most & Galata Toranj 9.Dolmabahce palaca 10.Sulejmanija dzamija 11.Istiklal uluca/Taksim 12.Krstarenje Bosforom 13.Hipodrom 14.Gulhane Park

Sta mislite.Moze li se stici.Fino rasporediti posto nekim danom je nesto zatvoreno.Sta dodati,sta oduzeti ??

**Prevoz: Odmah kupujemo na aerodromu Istanbulkart.Ja mislim da mogu dvojca sa jednom kartom ?

**HRANA: Posto sam dostao citao ima je svugdje.Nasao sam par sokaka preporuka i restorana.Zato se ne brinem.

**Nargila: Imam par informacija ulica Tophane tu dosta toga ima to je kod Galate mosta.Zatim jedna cuvana na Bayazitu.Volimo shishu uzivamo u njoj to je bitno :)

**KAFICI: Nevizade street i nasao sam neki par kafica preporuka na netu gdje jeftina piva i dobra muzika itd..Uglavnom je na Beyoglu.

**ŠOPING: Centri : Forum i Čevahir (Dževahir)
Kao i ulica Istikal popriste toga.
Nasao sam neke outlete :
Optium i Nautilus - AZIJA kao i Bagdad ulica
Olivium - Evropa

Mislio sam takodjer u Hamam to bi bio Cemberlitas Hamam u opstini Fatih.

Zanima me jos Tursko sijelo sa trbusnim plesacicama vecerom i to.To nisam puno gledao.Preporuke ????

Kontam da uzmem Museum Pass 85tl 3 dana.Ove glavne atrakcije te izadju ista cijena pojediacno.Samo jel ovom kartom ne cekam u redu i bez guzve?????

Sve informacije,preporuke,upute,prijedlozi su dobrodosli.Vama hvala na svim informacijama na koje sam naletio na forumu. :D :D :D
Fali ti Piere Lotti i Ejup sultanova dzamija, te Camlica na azijskoj strani,

Na zalost komsije iz hrvatske imaju puno aktivniji forum o istanbulu
al-em
Posts: 3119
Joined: 01/03/2014 00:26

#1478 Re: Istanbul

Post by al-em »

Smorice te svi ti muzeji i dzamije. Otidji na pier loti gore na vrhu zlatnog roga. Mozes to sa trajektom istanbul kardom na koji moze kolko hoces osoba.
Idi na safir, najveca zgrada u turskoj 60 spratova. Do nje ces doci metroom. Guglaj malo to.

U azijskom dijelu ti je fenerov stadion i svaki dan oko 3 sata pustaju dzaba turistima da malo udju.
Ne idi na galata toranj nego trazi teras kafe koji je odmah pored, popijes caj i imas bolji pogled, ne cekas u redu i ustedis novac za ulaz na galata toranj.

Istanbul je odlican i malo ce ti biti 7 dana. Svakako ces se vratiti opet.
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#1479 Re: Istanbul

Post by armminn »

Jbg to sve must seen mjesta.Hvala ti na savjetu uputama pisem sve :)
adan
Posts: 12
Joined: 11/03/2015 22:53

#1480 Re: Istanbul

Post by adan »

armminn wrote:Jbg to sve must seen mjesta.Hvala ti na savjetu uputama pisem sve :)
Ma da, jest must seen, ali ne treba pretjerivati.
Mislim da se trebaš odlučiti, izabrati.

Predlažem: Topkapi, Dolmabahce i Turkish & Islamic art museum u Ibrahimpašinoj palači na Sultanahmetu.
Od džamija ti predlažem Suleymaniyu ( ne moraš baš u svaku, nema puno razlike) , ali u ovoj ćeš vidjeti grobove Kanunija i Hurem i sina mu (mislim) Mustafe.

Složit ću se sa rečenim, laganini na romantični čaj u Pirre Loti, ili busom 99 sa Eminonu ili brodom.
Poslije Teleferikom gore, u povratku pješke , kroz groblje do Eyup džamije.

Obavezno Camlicu, ali i Buyukadu.
Za adu ide brod sa Kabatasa, cca 4 TL, mislim svakih cca 45 minuta.
Vozi malo duže od sat vremena, ovisno o terminu.
Na otoku iznajmite kočiju , 80TL za 4 osobe ( cca 26e), duga tura.
Doveze vas do vrha brda, napravi malu pauzu i onda nastavi vožnju oko otoka.
Lijepo je i zanimljivo prošetati kroz mjesto.
Dovoljno vam je otići prvim brodom oko 9h i vratiti se onim u 14h.

Kad ideš na vožnju Bosporom, predlažem da ideš brodom tamo,
do A. Kavagi vozi samo jutarnja tura.
Ovdje imaš red vožnje brodova, samo si postavi početnu i zadnju postaju.

http://en.sehirhatlari.com.tr/en

Vraćaj se busom, pa redom obiđi:
Kundura fabrik - mjesto gdje se snimaju serije( ako te zanima)
Kucuksu palaču
Kuzguncuk

I ja nebi išla na Galata toranj. čeka se red,
platiš lift oko 12TL... bolje otiđi u KOnak caffe,
i za tu lovu vidi sve što i sa kule, i popij dobar čaj od jabuke.
adan
Posts: 12
Joined: 11/03/2015 22:53

#1481 Re: Istanbul

Post by adan »

@armminn , još .... imaš sa Kabatasa ( ne znam ide li zimi???) hop on-hop off turu.
Brod te vozi skroz uz obalu, za razliku od Bosporske ture,i pristaje na 4 skele: Besiktas, Emirgan, Kucuksu ( gdje možeš obići i A.Hisari) i Beylerbeyi. Imaš raspored brodova, sam biraš koliko gdje ostaješ... ako se nema vremena za cijelu bosporsku turu ,
ovo može biti dobra zamjena... evo ti link http://www.istanbultouristpass.com/attr ... oat-tours/
User avatar
Norman
Posts: 643
Joined: 01/03/2014 14:34
Location: Norman's Land

#1482 Re: Istanbul

Post by Norman »

adan wrote:Od džamija ti predlažem Suleymaniyu ( ne moraš baš u svaku, nema puno razlike) , ali u ovoj ćeš vidjeti grobove Kanunija i Hurem i sina mu (mislim) Mustafe.
Bogami, za Mustafin grob će morati uhvatiti trajekt od Yenikapi do Mudanye, pa se odvesti do harema džamije Murada II u Bursi. ;)

Ali imaju u haremu Sulejmanove džamije, kao bonus, mezari: sultana Sulejmana II, sultana Ahmeda II, princa Mehmeta (sina Selima II), itd.
Last edited by Norman on 18/12/2015 00:00, edited 1 time in total.
adan
Posts: 12
Joined: 11/03/2015 22:53

#1483 Re: Istanbul

Post by adan »

Norman wrote:
adan wrote:Od džamija ti predlažem Suleymaniyu ( ne moraš baš u svaku, nema puno razlike) , ali u ovoj ćeš vidjeti grobove Kanunija i Hurem i sina mu (mislim) Mustafe.
Bogami, za Mustafin grob će morati uhvatiti trajekt od Yenikapi do Mudanye, pa se odvesti do harema džamije Murada II u Bursi. ;)

Ali imaju u haremu Sulejmanove džamije, kao bonus, mezari: sultana Sulejmana II, Ahmed II, princa Mehmeta (sina Selima II), itd.
Hvala na ispravku , zato sam i napisala u zagradi ( mislim)!
Dakle, nije Mustafa nego Mehmet, sin Selimov.
( znala sam da je netko sa M... )
User avatar
Norman
Posts: 643
Joined: 01/03/2014 14:34
Location: Norman's Land

#1484 Re: Istanbul

Post by Norman »

adan wrote:
Norman wrote:
adan wrote:Od džamija ti predlažem Suleymaniyu ( ne moraš baš u svaku, nema puno razlike) , ali u ovoj ćeš vidjeti grobove Kanunija i Hurem i sina mu (mislim) Mustafe.
Bogami, za Mustafin grob će morati uhvatiti trajekt od Yenikapi do Mudanye, pa se odvesti do harema džamije Murada II u Bursi. ;)

Ali imaju u haremu Sulejmanove džamije, kao bonus, mezari: sultana Sulejmana II, Ahmed II, princa Mehmeta (sina Selima II), itd.
Hvala na ispravku , zato sam i napisala u zagradi ( mislim)!
Dakle, nije Mustafa nego Mehmet, sin Selimov.
( znala sam da je netko sa M... )
Vjerovatno je ime princa i najmanje bitna stvar u ovoj priči. :)

Usput rečeno, ja sam bio u Istanbulu barem 9-10 puta do sad i još mi nije pošlo za rukom da uđem u samo Sulejmanovo turbe. Uvijek je zaključano, pa moraš viriti kroz prozor.

Što se tiče krstarenja Bosforom, probao sam i malu turu, i veliku turu brodom, ali je po meni najbolja ova "hop on - hop off" tura, koju si zadnji put spomenula. Ide se prilično daleko, izlazi se na 4 mjesta, možeš se ponovo ukrcati na brod kad hoćeš (u razmaku od 1 sat), nije skupo. Na stanici Emirgan je prelijep park. Na stanici Kucuksu, pored spomenute tvrđave A. Hisar, može se posjetiti i sultanov ljetnikovac Kucuksu Kasri za samo 5tl, a tu je i niz restorana uz sami kanal i rijeku koja se ulijeva u kanal na tom mjestu. Na stanici Beylerbeyi je istoimeni saraj (ulaz cca. 20tl), Hamid-i Evvel džamija, te uz džamiju opet brojni restorani i neizbježni istanbulski ribari. Bude dan kratak da se sve vidi.

Jedino ne znam koliko je ugodno krstarenje zimi, jer po Bosforu dobro puše. U svakom drugom periodu, toplo preporučujem ovu turu.
adan
Posts: 12
Joined: 11/03/2015 22:53

#1485 Re: Istanbul

Post by adan »

Norman wrote:
Vjerovatno je ime princa i najmanje bitna stvar u ovoj priči. :)

Usput rečeno, ja sam bio u Istanbulu barem 9-10 puta do sad i još mi nije pošlo za rukom da uđem u samo Sulejmanovo turbe. Uvijek je zaključano, pa moraš viriti kroz prozor.

Što se tiče krstarenja Bosforom, probao sam i malu turu, i veliku turu brodom, ali je po meni najbolja ova "hop on - hop off" tura, koju si zadnji put spomenula. Ide se prilično daleko, izlazi se na 4 mjesta, možeš se ponovo ukrcati na brod kad hoćeš (u razmaku od 1 sat), nije skupo. Na stanici Emirgan je prelijep park. Na stanici Kucuksu, pored spomenute tvrđave A. Hisar, može se posjetiti i sultanov ljetnikovac Kucuksu Kasri za samo 5tl, a tu je i niz restorana uz sami kanal i rijeku koja se ulijeva u kanal na tom mjestu. Na stanici Beylerbeyi je istoimeni saraj (ulaz cca. 20tl), Hamid-i Evvel džamija, te uz džamiju opet brojni restorani i neizbježni istanbulski ribari. Bude dan kratak da se sve vidi.

Jedino ne znam koliko je ugodno krstarenje zimi, jer po Bosforu dobro puše. U svakom drugom periodu, toplo preporučujem ovu turu.
A-ham!! I meni se jako dopalo,
čak mislim da je dovoljna umjesto vožnje Bosporom.
Poprilično daleko se ide,
vide se najljepše vile, brod ide puno bliže obali,
možeš raditi pauzu na svakoj stanici i više sati,
koliko ti odgovara, košta 16TL.

Što se tiče Suleymaniye,
i ja sam uvijek naišla na zatvoren cijeli kompleks grobnica!!!
Fotkala kroz ogradu!
Tako da sam tek u 4.mjesecu ove godine prvi put bila i u tom dijelu.
Nisam znala da se može ući baš unutra , u turbe?
User avatar
Norman
Posts: 643
Joined: 01/03/2014 14:34
Location: Norman's Land

#1486 Re: Istanbul

Post by Norman »

adan wrote: Nisam znala da se može ući baš unutra , u turbe?
Ja sam kročio (ono "baš unutra") u sve i jedno turbe osmanskih sultana na području Turske, izuzev ovog u haremu Sulejmanije. Kod Sulejmanovog turbeta sam mogao samo kružiti oko turbeta i viriti kroz prozor (isto vrijedi i za turbe pored Sulejmanovog, s Roxelanom/Hurem). Ne znam da li to znači da je u principu uvijek zabranjeno ući samo u ovo turbe ili ja imam peh da potrefim dan otvorenih vrata. :)
adan
Posts: 12
Joined: 11/03/2015 22:53

#1487 Re: Istanbul

Post by adan »

Norman wrote: Ne znam da li to znači da je u principu uvijek zabranjeno ući samo u ovo turbe ili ja imam peh da potrefim dan otvorenih vrata. :)
Meni se vidi, potrefio si uvijek dan zatvorenih vrata! Kao i ja!

Imam sličkicu ispred

https://z-1-scontent-fra3-1.xx.fbcdn.ne ... e=56D8EE5C
adan
Posts: 12
Joined: 11/03/2015 22:53

#1488 Re: Istanbul

Post by adan »

Ne mogu pronaći, gdje se ovdje briše post?
User avatar
ElRe
Posts: 10796
Joined: 12/12/2011 11:28

#1489 Re: Istanbul

Post by ElRe »

Kakvo je naselje Kağıthane u Istanbulu?
Vidim na slikama miks oronulih zgrada i novih nebodera.
User avatar
help_desk
Posts: 276
Joined: 11/12/2010 12:08

#1490 Re: Istanbul

Post by help_desk »

Preko AIESECa sam dobio posao u TUR i zadrzacu se neko vrijeme. Turski jezik ne znam, ovo sto cu raditi je sve na engleskom. Zanima me kakva je ponuda mobilne telefonije (prepaid)? Na stranicama njihovih operatora (Avea, Vodafone, Turk Cell) vidi se detaljna ponuda na turskom, ali ne i na engleskom. Rekli su mi da je SIM kartica cca 40 lira, i da cu svoj mobitel koji unesem moci da koristim maksimalno 2 mjeseca, a onda moram kupiti mobitel u Turskoj. Navodno postoje i neka ogranicenja za strance ako zele da prikljuce internet, pa ako neko zna nesto vise molim za info. Sa svim ovim cu se upoznati za 10ak dana, ali nije lose znati.
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#1491 Re: Istanbul

Post by MMM1977 »

Norman wrote:
adan wrote:Od džamija ti predlažem Suleymaniyu ( ne moraš baš u svaku, nema puno razlike) , ali u ovoj ćeš vidjeti grobove Kanunija i Hurem i sina mu (mislim) Mustafe.
Bogami, za Mustafin grob će morati uhvatiti trajekt od Yenikapi do Mudanye, pa se odvesti do harema džamije Murada II u Bursi. ;)

Ali imaju u haremu Sulejmanove džamije, kao bonus, mezari: sultana Sulejmana II, sultana Ahmeda II, princa Mehmeta (sina Selima II), itd.
Nisam iz principa htio obilaziti mezare Sulejmana i ukrajinske mu kurveštine. Ali zato sam se polomio da pronađem mezar i proučim fatihu meni najdražem liku iz tog doba i velikom vojskovođi.

Image
vjetropirka
Posts: 289
Joined: 29/06/2012 22:01

#1492 Re: Istanbul

Post by vjetropirka »

Nisam iz principa htio obilaziti mezare Sulejmana i ukrajinske mu kurveštine. Ali zato sam se polomio da pronađem mezar i proučim fatihu meni najdražem liku iz tog doba i velikom vojskovođi.

Image[/quote]

:thumbup: ne znam da li si pratio seriju, ali je u istoj sahranjen na nekom zabačenom i skrivenom mjestu .. a sad je skoro u centru :D
User avatar
Norman
Posts: 643
Joined: 01/03/2014 14:34
Location: Norman's Land

#1493 Re: Istanbul

Post by Norman »

MMM1977 wrote:
Norman wrote:
adan wrote:Od džamija ti predlažem Suleymaniyu ( ne moraš baš u svaku, nema puno razlike) , ali u ovoj ćeš vidjeti grobove Kanunija i Hurem i sina mu (mislim) Mustafe.
Bogami, za Mustafin grob će morati uhvatiti trajekt od Yenikapi do Mudanye, pa se odvesti do harema džamije Murada II u Bursi. ;)

Ali imaju u haremu Sulejmanove džamije, kao bonus, mezari: sultana Sulejmana II, sultana Ahmeda II, princa Mehmeta (sina Selima II), itd.
Nisam iz principa htio obilaziti mezare Sulejmana i ukrajinske mu kurveštine. Ali zato sam se polomio da pronađem mezar i proučim fatihu meni najdražem liku iz tog doba i velikom vojskovođi.

Image
:thumbup:

Ibrahimova kćerka Hanim Sultan je u istom turbetu gdje i Ukrajinka. :)
Čitao sam da i veliki broj Turaka nije znao da je na tom mjestu ukopan Ibrahim paša i da su se tek nakon ove serije o Sulejmanu zainteresovali za ovo mjesto.

Inače, vjerovatno je spomenuto i ranije, u Istanbulu obavezno treba posjetiti "Ibrahimovu palatu" u kojoj je sada Muzej turske i islamske umjetnosti.
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#1494 Re: Istanbul

Post by MMM1977 »

Ma niko pojma nema gdje je, ja dosao prekoputa mezara i pitam lika koji prodaje perece, veli pojma nema. A bukvalno svaki dan gleda taj mezar. Raspitivao se i kod prolaznika niko nije znao.

Kad smo već kod serije, ovo je nesto sto se mora čuti. Mnogo puta :)

MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#1495 Re: Istanbul

Post by MMM1977 »

vjetropirka wrote: :thumbup: ne znam da li si pratio seriju, ali je u istoj sahranjen na nekom zabačenom i skrivenom mjestu .. a sad je skoro u centru :D
Seriju sam pratio dok nije ubio Mustafu. Onda sam mu hebao sve na kamaru i bacio tv kroz prozor :D A mezar jeste u centru stvarno, 2-3 stanice tramvajem od Eminonua. Tophane ako se dobro sjećam.
User avatar
Norman
Posts: 643
Joined: 01/03/2014 14:34
Location: Norman's Land

#1496 Re: Istanbul

Post by Norman »

Ja nisam pratio seriju. Kako su prikazali naše-gore-list Rustem pašu u spletkama oko Mustafe? Je li puno izradio Mustafu? :D
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#1497 Re: Istanbul

Post by MMM1977 »

Norman wrote:Ja nisam pratio seriju. Kako su prikazali naše-gore-list Rustem pašu u spletkama oko Mustafe? Je li puno izradio Mustafu? :D
Jašta. Bio je jedan od Roksaleninih igrača, iako je par puta mijenjao strane. Meni je uglavnom bio jako mrzak, u par navrata mi je pridolazilo da odem na Ilidžu i spalim cijelu ulicu :D A on je bio Hrvat, makar su ga u seriji tako predstavili.

A seriju treba pogledati, iako ima puno grešaka spram historije i malo previše spletki, može se gledati. Sve dok ne ubiju Mustafu.
User avatar
Norman
Posts: 643
Joined: 01/03/2014 14:34
Location: Norman's Land

#1498 Re: Istanbul

Post by Norman »

MMM1977 wrote:
Norman wrote:Ja nisam pratio seriju. Kako su prikazali naše-gore-list Rustem pašu u spletkama oko Mustafe? Je li puno izradio Mustafu? :D
Jašta. Bio je jedan od Roksaleninih igrača, iako je par puta mijenjao strane. Meni je uglavnom bio jako mrzak, u par navrata mi je pridolazilo da odem na Ilidžu i spalim cijelu ulicu :D A on je bio Hrvat, makar su ga u seriji tako predstavili.

A seriju treba pogledati, iako ima puno grešaka spram historije i malo previše spletki, može se gledati. Sve dok ne ubiju Mustafu.
Mogao si i Brusa bezistan na čaršiji spaliti, ako ti je Ilidža bila daleko. :-D

Po nekim izvorima Rustem paša je porijeklom iz Skradina u Hrvatskoj, a po drugima iz Sarajeva. Od dokaza da je iz okolice Sarajeva su: izjava jednog savremenika, Mlećanina Nagavera; činjenica da je gradio vakufe po Sarajevu; da i danas kod nas žive potomci te porodice; itd. Ja sam se jednom zatekao u Rustempašinoj džamiji u Istanbulu, kada je turistički vodič objašnjavao turistima da je on porijeklom iz Hrvatske. Nisam se bunio, jer ga je vodič predstavio kao gramzivog i sklonog korupciji. :D

Nije nikakva referenca, naravno, ali je interesantno: hrvatska stranica Wikipedie kaže da je ili iz Skradina ili iz okolice Sarajeva; engleska da je iz Skradina; njemačka i turska da je iz Sarajeva; bosanske stranice nema. Inače, njegov brat Karađoz beg je izgradio štošta po Mostaru i Hercegovini, uključujući i poznatu džamiju. Na ovoj stranici imaš pokušaj da se razdvoje mitovi od činjenica kada je riječ o ulozi Rustem paše u raznim spletkama: Rustem pasha - myths and facts: A MUST READ FOR ALL OF RUSTEM'S FANS!

Ali džaba pričam, vidim da ti ga ne mogu omiliti i da ti je Mustafa više prirastao srcu. :-D
Ovo je Mustafin mezar:

Image
Image
vjetropirka
Posts: 289
Joined: 29/06/2012 22:01

#1499 Re: Istanbul

Post by vjetropirka »

U seriji je rustem predstavljan kao srbin iz butmira .. navodno je sagradio most, na ilidži, nama poznatiji kao rimski most ... otuda i glavna ulica kroz ilidžu nosi naziv rustempašina :sad:
User avatar
ElRe
Posts: 10796
Joined: 12/12/2011 11:28

#1500 Re: Istanbul

Post by ElRe »

Turke ce Erdoan i njegova bolesna politika definitivno doci glave. Prije par dana sam se vratio iz Istanbula i mogu reci da se turista mora traziti lupom. Nema vise Rusa, Kineza, Njemaca...samo Turci. Ni higijena i komunalne usluge u IST su na osjetno nizem nivou nego prosle godine kada sam bio krajem aprila.
Post Reply