Istanbul

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ElRe
Posts: 10843
Joined: 12/12/2011 11:28

#1826 Re: Istanbul

Post by ElRe »

Seawolf wrote: 12/06/2022 11:00 Koju radio stanicu preporučujete za slušati kada se vozi kroz ovu Tursku?
Power, Metro, Kralpop, Alem, Star...

Btw, u subotu mi sa kreditne kartice odoše 43 KM i dobijem mail od Windy rentacar da smo 23.04.2022. napravio prekršaj, 13km/h prekoračenje.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#1827 Re: Istanbul

Post by Gray »

Zna li iko trebaju li jos maske na letovima Turkish Airlines, do istanbula?
User avatar
ElRe
Posts: 10843
Joined: 12/12/2011 11:28

#1828 Re: Istanbul

Post by ElRe »

Gray wrote: 18/06/2022 00:18 Zna li iko trebaju li jos maske na letovima Turkish Airlines, do istanbula?
Daju ih u avionu.
Seawolf
Posts: 7731
Joined: 14/06/2012 22:59

#1829 Re: Istanbul

Post by Seawolf »

ElRe wrote: 14/06/2022 11:53 Dobra kilometraža :-D
Gdje si na kraju kupio HGS?
Nisam ti mogao odgovoriti na pitanje u vezi sa HGS-om, sve dok danas nisam izašao iz Turkiye.

Dakle, nisam nigdje kupio HGS i nisam ni na jednom punktu mogao platiti putarinu.

No, danas prilikom dolaska na granični prelaz, a nakon kontrole pasoša, uljudna gospođica koja pregleda dokumente od automobila me je uputila na šalter br. 41 da platim nešto što je nazvala: kazna zbog neplaćanja putarine.

I otišao sam na šalter br. 41, gdje sam platio kaznu za neplaćanje putarine u iznosu od, pazi sad, 6.5 lira.

Može se platiti samo gotovinom i samo u lirama.

Uredno sam dobio priznanicu sa upisanom registarskom oznakom svog auta i tek tada sam mogao bez problema napustiti Turkiyu.
User avatar
ElRe
Posts: 10843
Joined: 12/12/2011 11:28

#1830 Re: Istanbul

Post by ElRe »

Još i bolje :-D
Seawolf
Posts: 7731
Joined: 14/06/2012 22:59

#1831 Re: Istanbul

Post by Seawolf »

Nadam se da ova plaćena kazna za neplaćanje putarine znači da nisam napravio niti jedan drugi (evidentirani) saobraćajni prekršaj i da je to to što se tiče voženja kroz Turkiyu.

Inače, uživao sam sve vrijeme vozeći kroz Turkiyu, uključujući i vožnju kroz İstanbul. Tamošnji vozači su izuzetno spretni, ali i vrlo solidarni. Drugačije se ne bi ni moglo voziti u gradu sa onoliko vozila i onoliko pješaka.

Zamjerka ide vozačima skutera i mopeda i, naravno, romobilistima.
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#1832 Re: Istanbul

Post by nlt »

Kako je najbolje za novac? Da ponesem eure ili da razmjenimo ovdje za lire? I imam Raiffeisen Mastercard kako je za plaćanje karticom?
Seawolf
Posts: 7731
Joined: 14/06/2012 22:59

#1833 Re: Istanbul

Post by Seawolf »

nlt wrote: 19/06/2022 09:31 Kako je najbolje za novac? Da ponesem eure ili da razmjenimo ovdje za lire? I imam Raiffeisen Mastercard kako je za plaćanje karticom?
Ništa ne mijenjaj u BiH.

Sve što misliš potrošiti i ponijeti, ponesi u gotovini u EUR-ima.

Mjenjačnica ima u İstanbulu na svakom koraku, a trenutno je najpovoljniji kurs koji sam našao u mjenjačnicama 18,10 lira za 1 EUR.
velikonja
Posts: 796
Joined: 19/01/2014 20:37

#1834 Re: Istanbul

Post by velikonja »

Pozdrav!

Prvi put idem za Stambol

Može li neka taze preporuka za ugodan i čist hotel u starom dijelu grada ( 4 osobe, 7 noci ) nista exclusive ali je bitno da je cisto-
znamenitosti pod must see sam nesto i odabrao ali ako ima kakav savjet dobrodosao je
također, ishrana tokom boravka, gdje, cijene i sl
Ezel Bayraktar
Posts: 263
Joined: 02/03/2022 20:46

#1835 Re: Istanbul

Post by Ezel Bayraktar »

velikonja wrote: 03/08/2022 19:43 Pozdrav!

Prvi put idem za Stambol

Može li neka taze preporuka za ugodan i čist hotel u starom dijelu grada ( 4 osobe, 7 noci ) nista exclusive ali je bitno da je cisto-
znamenitosti pod must see sam nesto i odabrao ali ako ima kakav savjet dobrodosao je
također, ishrana tokom boravka, gdje, cijene i sl
Probaj da izbjegneš Fatih, ako ikako možeš. Ja sam u kvartu Fatih bio 8 noci, sad ove pameti bi radije odabarao Karakoy, oko Taksima,moze malo dalje od Taksima,Bešiktaš i sl. Čak i na azijskoj strani, Uskudar, Kadikoy nisu los izbor, ako si spreman svaki dan se voziti trajektom ili ako si sa vlastitim autom. Hoteli su u azijskom dijelu puno bolji, opremljeniji i nude više za isto ili čak manje para. Nama je bila atrakcija prelaziti Bosfor trajektom, sa Istanbulkard to ti dođe 1km po osobi, da se prebacis sa Karakoya do Uskudara, recimo. Zašto da izbjegneš Fatih, prvenstveno jer su hoteli lošiji, manji, u zgusnutim kvartovima su, buka, guzve, lupanje do 1-2 u noci,onda ujutru sa sabaha opet jovo nanovo. Ja sam bio u hotelu koji ima ocjenu 8.8, time sam se vodio,on je solidan za tu ocjenu, čist i fino opremljen, malo slabiji doručak, a generalno su im doručci slabi. Ali, okolina je uzasna, u Istanbulu ti je u ovim Fatih četvrtima svaka ulica neki zanati..Ovdje je bila masovna proizvodnja cipela i oriđinal patika. Skoro cijeli Fatih ti je tako nakrcan. Neko to voli, okey je dok hodas i obilazis, ali navečer ti treba odmora. Tako je barem bilo nama u ovom dijelu Bayazita gdje sam ja odsjeo. To je 5 min pjeske od Kapali čaršije i 2 stanice od Sultanahmeta. Ti na Fatihu imaš dan,dva obilaska, potpuno bespotrebno da tu boravis 5 ili vise noci. Istina on je odlično povezan, ali Istanbul ti je sav dobro povezan, samo je pitanje gdje zeliš da ideš. Ti ces znamenitosti ala Aya Sofija, Suktanahmet, Kapali čaršiju i Top kapi obići za dan, dva, najviše i nemaš tolike potrebe da se tu vracas najzakrčenijom tramvajskom linijom T1,ako se ne varam. Sve je to lijepo, ali nama je nakon par dana bilo vec zahmet se vracati tom linijom koja je najfrekventnija, a navečer nismo baš imali toliko mira kojeg sam primjetio više u ovom Karakoyu, Bešiktašu,pa i malo više Taksima. Sam Taksim ti je neki drugi centar događanja,pored ovog dijela u kojem su Sultanahmet i ostale znamenitosti. U vezi hrane, kako šta volite. Imaš jeftinijih varijanti i donera za 25-30 lira, do Nusretovih hamburgera od 149 lira (meni) koji su sami vrh. Imaš MC, KFC i restorane sa njihovim jelima, gdje mozes naci razna jela, slično kao naš Konyali, ako si kad bio. Oprez sa njihovim jelima ala kofte i generalno jela sa faširanim mesom, jer stavljaju bravetine u isto,pa ima malo jači šmek. Ne sviđa se svakome. Riblji restorani su dobri,ima dobre ribe,od Orade i Brancina do girica ili jeftinih skuša sendviča, onako s nogu. Bjezi od njihove turske kafe, to je obična brlja, prije toz, ima na nekim mjestima espresso kafe, a i StarBucks ti je na svakom koraku. Turski čaj dobro okrijepi. Mi smo sasvim slučajno na ovoj trajekt stanici Uskudar, na molu otkrili Book Caffee gdje imaju odličnu kafu za 1.5km, čaj od 60pfg i kolače po odličnim cijenama. Tu smo dva puta išli ovim trajektom za marku. Istanbulkard ces svakako koristiti, vazi ti u svim prevoznim sredstvima, moze do 5 osoba koristiti jednu, samo je punis na aparatima i provlačiš. Prvi put kad trebaš kupiti karticu je malo zeznuto, sve je na turskom, iako imas lafo opcije biranja jezika. Tu nam je Turčin pomogao. Mislim da smo karticu platili 25 lira,ostalo puniš sistemom dopune. Fenomenalna stvar. Ako te sta jos interesuje,stojim na raspolaganju.
velikonja
Posts: 796
Joined: 19/01/2014 20:37

#1836 Re: Istanbul

Post by velikonja »

Ezel Bayraktar wrote: 03/08/2022 20:19

Probaj da izbjegneš Fatih, ako ikako možeš. Ja sam u kvartu Fatih bio 8 noci, sad ove pameti bi radije odabarao Karakoy, oko Taksima,moze malo dalje od Taksima,Bešiktaš i sl. Čak i na azijskoj strani, Uskudar, Kadikoy nisu los izbor, ako si spreman svaki dan se voziti trajektom ili ako si sa vlastitim autom. Hoteli su u azijskom dijelu puno bolji, opremljeniji i nude više za isto ili čak manje para. Nama je bila atrakcija prelaziti Bosfor trajektom, sa Istanbulkard to ti dođe 1km po osobi, da se prebacis sa Karakoya do Uskudara, recimo. Zašto da izbjegneš Fatih, prvenstveno jer su hoteli lošiji, manji, u zgusnutim kvartovima su, buka, guzve, lupanje do 1-2 u noci,onda ujutru sa sabaha opet jovo nanovo. Ja sam bio u hotelu koji ima ocjenu 8.8, time sam se vodio,on je solidan za tu ocjenu, čist i fino opremljen, malo slabiji doručak, a generalno su im doručci slabi. Ali, okolina je uzasna, u Istanbulu ti je u ovim Fatih četvrtima svaka ulica neki zanati..Ovdje je bila masovna proizvodnja cipela i oriđinal patika. Skoro cijeli Fatih ti je tako nakrcan. Neko to voli, okey je dok hodas i obilazis, ali navečer ti treba odmora. Tako je barem bilo nama u ovom dijelu Bayazita gdje sam ja odsjeo. To je 5 min pjeske od Kapali čaršije i 2 stanice od Sultanahmeta. Ti na Fatihu imaš dan,dva obilaska, potpuno bespotrebno da tu boravis 5 ili vise noci. Istina on je odlično povezan, ali Istanbul ti je sav dobro povezan, samo je pitanje gdje zeliš da ideš. Ti ces znamenitosti ala Aya Sofija, Suktanahmet, Kapali čaršiju i Top kapi obići za dan, dva, najviše i nemaš tolike potrebe da se tu vracas najzakrčenijom tramvajskom linijom T1,ako se ne varam. Sve je to lijepo, ali nama je nakon par dana bilo vec zahmet se vracati tom linijom koja je najfrekventnija, a navečer nismo baš imali toliko mira kojeg sam primjetio više u ovom Karakoyu, Bešiktašu,pa i malo više Taksima. Sam Taksim ti je neki drugi centar događanja,pored ovog dijela u kojem su Sultanahmet i ostale znamenitosti. U vezi hrane, kako šta volite. Imaš jeftinijih varijanti i donera za 25-30 lira, do Nusretovih hamburgera od 149 lira (meni) koji su sami vrh. Imaš MC, KFC i restorane sa njihovim jelima, gdje mozes naci razna jela, slično kao naš Konyali, ako si kad bio. Oprez sa njihovim jelima ala kofte i generalno jela sa faširanim mesom, jer stavljaju bravetine u isto,pa ima malo jači šmek. Ne sviđa se svakome. Riblji restorani su dobri,ima dobre ribe,od Orade i Brancina do girica ili jeftinih skuša sendviča, onako s nogu. Bjezi od njihove turske kafe, to je obična brlja, prije toz, ima na nekim mjestima espresso kafe, a i StarBucks ti je na svakom koraku. Turski čaj dobro okrijepi. Mi smo sasvim slučajno na ovoj trajekt stanici Uskudar, na molu otkrili Book Caffee gdje imaju odličnu kafu za 1.5km, čaj od 60pfg i kolače po odličnim cijenama. Tu smo dva puta išli ovim trajektom za marku. Istanbulkard ces svakako koristiti, vazi ti u svim prevoznim sredstvima, moze do 5 osoba koristiti jednu, samo je punis na aparatima i provlačiš. Prvi put kad trebaš kupiti karticu je malo zeznuto, sve je na turskom, iako imas lafo opcije biranja jezika. Tu nam je Turčin pomogao. Mislim da smo karticu platili 25 lira,ostalo puniš sistemom dopune. Fenomenalna stvar. Ako te sta jos interesuje,stojim na raspolaganju.
Hvala drug na info, puunooo
nisam vozilom, tako da cemo koristiti gradski prijevoz
vec imamo istanbulkard, dao mi prijatelj i pojasnio to oko dopune.

ali me zaista licna iskustva interesuju,
bitno mi je da j e hotel čist ... i da je mirno....

jos par info po tvojoj procjeni posto vidim da ti je prilicno poznato

oko ishrane, za rucak i vecru za cetvroro odraslih da li je dostatno u porsjeku 100 Euro?
placanje karticom u restoranima ( rucak, vecera..) ili moram nostiti cash?
Ezel Bayraktar
Posts: 263
Joined: 02/03/2022 20:46

#1837 Re: Istanbul

Post by Ezel Bayraktar »

velikonja wrote: 03/08/2022 20:37
Ezel Bayraktar wrote: 03/08/2022 20:19

Probaj da izbjegneš Fatih, ako ikako možeš. Ja sam u kvartu Fatih bio 8 noci, sad ove pameti bi radije odabarao Karakoy, oko Taksima,moze malo dalje od Taksima,Bešiktaš i sl. Čak i na azijskoj strani, Uskudar, Kadikoy nisu los izbor, ako si spreman svaki dan se voziti trajektom ili ako si sa vlastitim autom. Hoteli su u azijskom dijelu puno bolji, opremljeniji i nude više za isto ili čak manje para. Nama je bila atrakcija prelaziti Bosfor trajektom, sa Istanbulkard to ti dođe 1km po osobi, da se prebacis sa Karakoya do Uskudara, recimo. Zašto da izbjegneš Fatih, prvenstveno jer su hoteli lošiji, manji, u zgusnutim kvartovima su, buka, guzve, lupanje do 1-2 u noci,onda ujutru sa sabaha opet jovo nanovo. Ja sam bio u hotelu koji ima ocjenu 8.8, time sam se vodio,on je solidan za tu ocjenu, čist i fino opremljen, malo slabiji doručak, a generalno su im doručci slabi. Ali, okolina je uzasna, u Istanbulu ti je u ovim Fatih četvrtima svaka ulica neki zanati..Ovdje je bila masovna proizvodnja cipela i oriđinal patika. Skoro cijeli Fatih ti je tako nakrcan. Neko to voli, okey je dok hodas i obilazis, ali navečer ti treba odmora. Tako je barem bilo nama u ovom dijelu Bayazita gdje sam ja odsjeo. To je 5 min pjeske od Kapali čaršije i 2 stanice od Sultanahmeta. Ti na Fatihu imaš dan,dva obilaska, potpuno bespotrebno da tu boravis 5 ili vise noci. Istina on je odlično povezan, ali Istanbul ti je sav dobro povezan, samo je pitanje gdje zeliš da ideš. Ti ces znamenitosti ala Aya Sofija, Suktanahmet, Kapali čaršiju i Top kapi obići za dan, dva, najviše i nemaš tolike potrebe da se tu vracas najzakrčenijom tramvajskom linijom T1,ako se ne varam. Sve je to lijepo, ali nama je nakon par dana bilo vec zahmet se vracati tom linijom koja je najfrekventnija, a navečer nismo baš imali toliko mira kojeg sam primjetio više u ovom Karakoyu, Bešiktašu,pa i malo više Taksima. Sam Taksim ti je neki drugi centar događanja,pored ovog dijela u kojem su Sultanahmet i ostale znamenitosti. U vezi hrane, kako šta volite. Imaš jeftinijih varijanti i donera za 25-30 lira, do Nusretovih hamburgera od 149 lira (meni) koji su sami vrh. Imaš MC, KFC i restorane sa njihovim jelima, gdje mozes naci razna jela, slično kao naš Konyali, ako si kad bio. Oprez sa njihovim jelima ala kofte i generalno jela sa faširanim mesom, jer stavljaju bravetine u isto,pa ima malo jači šmek. Ne sviđa se svakome. Riblji restorani su dobri,ima dobre ribe,od Orade i Brancina do girica ili jeftinih skuša sendviča, onako s nogu. Bjezi od njihove turske kafe, to je obična brlja, prije toz, ima na nekim mjestima espresso kafe, a i StarBucks ti je na svakom koraku. Turski čaj dobro okrijepi. Mi smo sasvim slučajno na ovoj trajekt stanici Uskudar, na molu otkrili Book Caffee gdje imaju odličnu kafu za 1.5km, čaj od 60pfg i kolače po odličnim cijenama. Tu smo dva puta išli ovim trajektom za marku. Istanbulkard ces svakako koristiti, vazi ti u svim prevoznim sredstvima, moze do 5 osoba koristiti jednu, samo je punis na aparatima i provlačiš. Prvi put kad trebaš kupiti karticu je malo zeznuto, sve je na turskom, iako imas lafo opcije biranja jezika. Tu nam je Turčin pomogao. Mislim da smo karticu platili 25 lira,ostalo puniš sistemom dopune. Fenomenalna stvar. Ako te sta jos interesuje,stojim na raspolaganju.
Hvala drug na info, puunooo
nisam vozilom, tako da cemo koristiti gradski prijevoz
vec imamo istanbulkard, dao mi prijatelj i pojasnio to oko dopune.

ali me zaista licna iskustva interesuju,
bitno mi je da j e hotel čist ... i da je mirno....

jos par info po tvojoj procjeni posto vidim da ti je prilicno poznato

oko ishrane, za rucak i vecru za cetvroro odraslih da li je dostatno u porsjeku 100 Euro?
placanje karticom u restoranima ( rucak, vecera..) ili moram nostiti cash?
Malo su cijene skočile i kod njih, bez obzira na devalvaciju lire. Ali bi vam trebalo biti dovoljno. Vjerovatno cete doruckovati u hotelu ili vani, to nisu skupe opcije i da doručkujete vani, negdje dobar ručak,večere imaš opcija voća, baklave i sl. Đevrek ti je nekad dovoljno da ubiješ glad. Bio je 3 lire, onda su ga na svim mjestima povecali na 5 sto je oko60pfg, ali ja takav ovdje nisam pojeo. Imas ih sa nutelom za 10 lira. Te opcije donera su ti od 3 do 5km. Taj riblji sendvič ti je isto za dzaba. U malo boljim restoranima mi smo jeli, nas 4 (dvoje djece) sa salatom i sokovima 50-60km za ručak. Sve ovisi sta jedes i gdje jedeš. Nekad je doner u onom kiosku kraj Bosfora bolji od onog na Taksimu. Nikad ne znas. Hamburger meny kod Nusreta vrijedi svake lire, a moja ga supruga nije mogla pojesti. Pomfrit,kola, kolač i hamburger oko 15-16 km. Imaš ti njihovih opcija hamburgera koji su jeftiniji, ali ova bravetina baš ima smek, kod Nusreta čista govedina. Slučajno sam bio našao mali gril-restorančić sa chickenburgerima (njega sam probao,nisam htio rizikovati sa junecim) prije Galate. Mislim da je bio oko 6-7 km s kolom. U SA nisam takav pojeo. U vezi plaćanja bolje keš, na karticu znaju zavrnuti, odrade duplu konverziju. Recimo, naplati ti u dolarima, pa tebi automatski prebaci iz KM u $,onda iz $ u lire. Tako su ovog mog opalili u hotelu, ispala ga skuplja pita nego tepsija. Mada je supruga hotel platila karticom i nije nam se to desilo. Kako gdje opale. Ako nemate prijevoz s aerodroma i ako necete shuttle bus koristiti, drug mi je preporučio nekog Sirijca. Stvarno je pouzdan, sve je bilo za 10. Prevoz sa Sebihe do Fatiha za 33€. Ako hoćeš,mogu ti broj u pp.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#1838 Re: Istanbul

Post by Hakiz »

Ezel Bayraktar wrote: 03/08/2022 21:03 Slučajno sam bio našao mali gril-restorančić sa chickenburgerima (njega sam probao,nisam htio rizikovati sa junecim) prije Galate. Mislim da je bio oko 6-7 km s kolom. U SA nisam takav pojeo.
Ako nisi jeo "Midye tava", nisi rizikovao, ne brini.
Ezel Bayraktar
Posts: 263
Joined: 02/03/2022 20:46

#1839 Re: Istanbul

Post by Ezel Bayraktar »

Hakiz wrote: 03/08/2022 21:12
Ezel Bayraktar wrote: 03/08/2022 21:03 Slučajno sam bio našao mali gril-restorančić sa chickenburgerima (njega sam probao,nisam htio rizikovati sa junecim) prije Galate. Mislim da je bio oko 6-7 km s kolom. U SA nisam takav pojeo.
Ako nisi jeo "Midye tava", nisi rizikovao, ne brini.
Nisam,sta je to? Volim ja janjetinu, generalno, ali njihova baš ima jači smek čak jači smek i od našeg kurbana kojeg uredno jedem.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1840 Re: Istanbul

Post by pinkman »

Gdje parkirate autom kad idete? Pretpostavljam da su to hoteli sa garazom u azijskom dijelu?
Ezel Bayraktar
Posts: 263
Joined: 02/03/2022 20:46

#1841 Re: Istanbul

Post by Ezel Bayraktar »

pinkman wrote: 03/08/2022 21:19 Gdje parkirate autom kad idete? Pretpostavljam da su to hoteli sa garazom u azijskom dijelu?
Ja nisam išao autom, ovi veci hoteli u azijskom dijelu imaju garaze. Vidio sam one zgrada garaze na Karakoyu,poput onih u Aus ili Njemačkoj, bas na onom frekventnom dijelu prema Eminonu. Kod Dolmabahce sam vidio veliki parking, baš sam upratio da je oko 20 lira sat, znači ništa strašno. Ali ovaj strogi centar, kvart Fatih, tu se ne vrijedi zajebavat. Tramvaj i ko hadzija. Auto je dobro da odes na azijsku stranu, Camlicu ili onaj Pjer Loti koji je malo dalje. Taksista je meni trazio 350 lira do Pjer Lotija.
velikonja
Posts: 796
Joined: 19/01/2014 20:37

#1842 Re: Istanbul

Post by velikonja »

Ezel Bayraktar wrote: 03/08/2022 21:03 Malo su cijene skočile i kod njih----
Drug, bas ti hvala za izdvojeno vrijeme

broj tog lika mi posalji u pp



pozz
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1843 Re: Istanbul

Post by pinkman »

Ezel Bayraktar wrote: 03/08/2022 21:27
pinkman wrote: 03/08/2022 21:19 Gdje parkirate autom kad idete? Pretpostavljam da su to hoteli sa garazom u azijskom dijelu?
Ja nisam išao autom, ovi veci hoteli u azijskom dijelu imaju garaze. Vidio sam one zgrada garaze na Karakoyu,poput onih u Aus ili Njemačkoj, bas na onom frekventnom dijelu prema Eminonu. Kod Dolmabahce sam vidio veliki parking, baš sam upratio da je oko 20 lira sat, znači ništa strašno. Ali ovaj strogi centar, kvart Fatih, tu se ne vrijedi zajebavat. Tramvaj i ko hadzija. Auto je dobro da odes na azijsku stranu, Camlicu ili onaj Pjer Loti koji je malo dalje. Taksista je meni trazio 350 lira do Pjer Lotija.
Nisam nikad ni ja isao, a volio bih autom otici pa se malo raspitujem.

20 lira po satu nije puno, ali ako zelis 7 dana biti onda je to 20 lira x 24 sata x 7 dana = 3360 TRY sto je 183 EUR. Mada vjerovatno nije tolika satnica ako ces ostaviti 7 dana auto... :D
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#1844 Re: Istanbul

Post by Hakiz »

Ezel Bayraktar wrote: 03/08/2022 21:15
Hakiz wrote: 03/08/2022 21:12

Ako nisi jeo "Midye tava", nisi rizikovao, ne brini.
Nisam,sta je to? Volim ja janjetinu, generalno, ali njihova baš ima jači smek čak jači smek i od našeg kurbana kojeg uredno jedem.
Školjke. Ulična hrana. Ima i rizičnija verzija, "Midye dolma".
Ezel Bayraktar
Posts: 263
Joined: 02/03/2022 20:46

#1845 Re: Istanbul

Post by Ezel Bayraktar »

pinkman wrote: 03/08/2022 21:46
Ezel Bayraktar wrote: 03/08/2022 21:27

Ja nisam išao autom, ovi veci hoteli u azijskom dijelu imaju garaze. Vidio sam one zgrada garaze na Karakoyu,poput onih u Aus ili Njemačkoj, bas na onom frekventnom dijelu prema Eminonu. Kod Dolmabahce sam vidio veliki parking, baš sam upratio da je oko 20 lira sat, znači ništa strašno. Ali ovaj strogi centar, kvart Fatih, tu se ne vrijedi zajebavat. Tramvaj i ko hadzija. Auto je dobro da odes na azijsku stranu, Camlicu ili onaj Pjer Loti koji je malo dalje. Taksista je meni trazio 350 lira do Pjer Lotija.
Nisam nikad ni ja isao, a volio bih autom otici pa se malo raspitujem.

20 lira po satu nije puno, ali ako zelis 7 dana biti onda je to 20 lira x 24 sata x 7 dana = 3360 TRY sto je 183 EUR. Mada vjerovatno nije tolika satnica ako ces ostaviti 7 dana auto... :D
Ma nije, ovo su parkinzi kraj znamenitosti,da ostanes sat,dva. Sigurno ima jeftinijih varijanti. Zenin kolega je ide dvije god zaredom išao i bas veli da ga je doslo oko 600km goriva,putarina i svega za auto od BiH,preko Grčke, Turske i nazad. Neka 3-4 rezervara. Parking je imao free.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1846 Re: Istanbul

Post by pinkman »

Ezel Bayraktar wrote: 03/08/2022 22:14
pinkman wrote: 03/08/2022 21:46

Nisam nikad ni ja isao, a volio bih autom otici pa se malo raspitujem.

20 lira po satu nije puno, ali ako zelis 7 dana biti onda je to 20 lira x 24 sata x 7 dana = 3360 TRY sto je 183 EUR. Mada vjerovatno nije tolika satnica ako ces ostaviti 7 dana auto... :D
Ma nije, ovo su parkinzi kraj znamenitosti,da ostanes sat,dva. Sigurno ima jeftinijih varijanti. Zenin kolega je ide dvije god zaredom išao i bas veli da ga je doslo oko 600km goriva,putarina i svega za auto od BiH,preko Grčke, Turske i nazad. Neka 3-4 rezervara. Parking je imao free.
E to i ja hocu... da malo vidim kako je autom ici, mozda prespavati negdje u Bugarskoj ili u Edirne.
User avatar
PlusSA
Posts: 3174
Joined: 13/07/2011 16:51

#1847 Re: Istanbul

Post by PlusSA »

Raja treba mi savjet za caj.
Na Kapali carsiji lik mi napravio tkz miks neki winter tea i dao mi da probam bio je odlican procisti nos :mrgreen:

Kupim drugi put Winter tea u paketu al nije ni nalik nekoj ludoj kombinaciji koju mi je tad lik napravio.

Jednostavno jak miris caj koji te procepi :roll:
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1848 Re: Istanbul

Post by Jahta »

Što se tiče smještaja Sirkeci je bio i ostao najbolja lokacija. T1 blizu, metro blizu, trajekti na Eminonu par minuta šetnje itd. Sve atrakcije blizu. Osim toga, to je gastronomski raj starog dijela grada, svi važniji brendovi i slatkog i slanog su tu u 100 metara. Ta noćna buka i gužva to hem je draž hem vjeruj kad hodaš čitav dan bukvalno i pužući se popneš do sobe oko 24.00 može napolju početi rat ti zaspeš ko beba od umora.

Što se tiče hrane, lijepo je probati neke pikanterije što kod nas nema, ali to se i plaća jer su cijene u turstičkom dijelu najmanje duplo skuplje od realne vrijednosti hrane koju jedete. Kad se ostaje dugo, a to preferiram kad sam već avion platio, onda ako se ne vodi računa o hrani može to biti poprilična stavka. Znači, ako hoćeš da se najedeš pojeftino onda jedeš gdje turci jedu, to je staro pravilo kao i za sve ostalo, kupuješ gdje oni kupuju a ne na Kaplali čaršiji ko levat itd.
Dakle, restorani tipa lokantasi (hrana na traku i biraš redom šta hoćeš od slana, preko pića, do slatka, hljeba i platiš na kasi) su najbolja opcija. Konkretno, Balkan Lokantasi je vrh, na Sirkeciju imaju dva, na Taksimu, pred kraj Istiklala ima jedan, ima i na Bešiktašu itd. Nas troje se za 20 maraka najedemo ne možeš maknut', a hrana domaća odlična, ima svega. Naravno, nema donera, hamburgera i te brze hrane već lagano na kašku. Merdžemek 9 lira velika porcija (može se uzeti i pola porcije), dosta ti samo čorba da se najedeš, pileća 12 lira isto vrh. U ovim ko malo nafuranim restoranimataj merdžemek (nerijetko i lošiji kvalitetom i manja porcija) po 20-25 lira. Da ne kažem kad odeš u supermarket čega sve nema pojeftino, sladoled marka što je kod nas 3 marke, one kinder "nešto" čokoladice 20-25 feninga kod nas preko marke, sokovi oni Uludag veliki oko marke, džida midža raznih, kikiriki, leblebije itd. lagano u ruksak nek se ima k'o kad se hoda vazdan pa da se malo založi. Nutela im 5 KM što je kod nas cener. Neće onaj zapadnjak da se ofira po granapu, ali hoće da da 50 maruna za predstavu sa glinenim ćupom, vatra gori, perfomans ala Sejo Brajlović a unutra nešto ala bosanski lonac, u sahan stane i sam ga čovjek pojede.
Raja generalno baca pare po Stambolu i na smještaj i na hranu bez potrebe, pogotovo ovi zapadnjaci (i pravi i naši dijasporci) da ti ih žao bude, a onda pomislim ko ih j.... ne bi da nemaju. Ja lagano, pametno, racionalno, u svojoj organizaciji (bez agencije) i ostanem 19 dana, za iste pare za koje oni ostanu 5 dana.
Gledao sam ljude plaćaju po 200 eura trokrevetnu za noć u haj nehaju (tamo jedno 5 stanica iza Lalelija) u nekom "puca" hotelu), a ja platim 40 eura trokrevetnu sa doručkom u centru Sirkecija. Soba onako, doručak da se nije gladno, ali šta mi treba više kad samo prespavam od 24.00 do 07.00

Itd. itd, Stambol je dunjalučki džennet ko malo klikere uključi.
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1849 Re: Istanbul

Post by Jahta »

PlusSA wrote: 07/08/2022 10:22 Raja treba mi savjet za caj.
Na Kapali carsiji lik mi napravio tkz miks neki winter tea i dao mi da probam bio je odlican procisti nos :mrgreen:

Kupim drugi put Winter tea u paketu al nije ni nalik nekoj ludoj kombinaciji koju mi je tad lik napravio.

Jednostavno jak miris caj koji te procepi :roll:
ako ti je do "pročišćenja" nosa najbolji su ti oni kristali, ja sam ih kupovao na Misir čaršiji, ima ih na par mjesta, čini se bila oko 40 lira mala teglica. Jedan- dva u šolju, zalij vrućom vodom, inhaliraš lagano, izađe sve, nos ko truba. Ispod je slika veće tegle, a ima i manjih.

Image
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#1850 Re: Istanbul

Post by soha96 »

Jahta wrote: 09/08/2022 12:06
PlusSA wrote: 07/08/2022 10:22 Raja treba mi savjet za caj.
Na Kapali carsiji lik mi napravio tkz miks neki winter tea i dao mi da probam bio je odlican procisti nos :mrgreen:

Kupim drugi put Winter tea u paketu al nije ni nalik nekoj ludoj kombinaciji koju mi je tad lik napravio.

Jednostavno jak miris caj koji te procepi :roll:
ako ti je do "pročišćenja" nosa najbolji su ti oni kristali, ja sam ih kupovao na Misir čaršiji, ima ih na par mjesta, čini se bila oko 40 lira mala teglica. Jedan- dva u šolju, zalij vrućom vodom, inhaliraš lagano, izađe sve, nos ko truba. Ispod je slika veće tegle, a ima i manjih.

Image
Ima li gdje u sarajevu nesto slicno kupiti?
Post Reply