Istanbul

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#1776 Re: Istanbul

Post by soha96 »

Normalno da je upravu. Ja svoje gace jos perem na potoku. Nisam lud da mi ih ves masina slucajno podere, a sta i da se nesto pokvari pa se zapali? Ipak je to kombinacija vode i struje, yebi ti to. Volim ja da mirno spavam nocu.

:D
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1777 Re: Istanbul

Post by Jahta »

Dobra, dobra. Opasna je mašina.

Samo vi plaćajte karticama, manja gužva na automatu.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2563
Joined: 28/02/2010 19:25

#1778 Re: Istanbul

Post by Plavo-bijeli »

Evo jedan TUTORIAL za one što po prvi put možda idu u Istanbul, ili kao u mom slučaju ne idete prvi put, ali sada morate sami određivati gdje ići, kuda, kako, tj ne oslanjate se na grupu i ostale.

Napravio sam dosta nekih pogrešaka, najviše financijskih, pa taman da nekome jedan savjet pomogne, zauhar :)

Prije svega Turska i Istanbul su za must posjetiti, stvarno prelijepo mjesto.

Nipošto niti ne pomišljati da se ide autobusom, jer za avionom dođete za svega sat i po, više ćete potrošiti vremena dok prijevozom odete od autobusa do mjesta gdje odsjedate.

Drugo, mi smo napr za Turkish Airlines platili 110€ povratnu kartu, naručili je nekih mjesec i po prije polaska. Dovoljno je da odete napr na skyscanner.net odaberete vrijeme i mjesto polaska i dolaska i pratite uputstva

Za one koji nemaju nikakvog iskustva sa aerodromima i imaju malu anksioznost, šta kako gdje(ostali mogu preskočiti):

Pravilo je 2h doći ranije na aerodrom, a ako je neki baš veliki, onda 2,5h-3h ne bi bilo loše.
što se tiče našeg aerodroma u Sarajevu, pravo je jednostavno jer je vrlo mal i nemoguće se izgubiti. Kad dođete na aerodrom odmah vidite gdje je na ekranu ime vaše kompanije koja vas vozi, te destinaciju, predate pasoš i veliki kofer(najčešće od 20kg) gdje se vaga i tu završavate checkin i dobijate boarding pass.

Postoji opcija da i odradite online check in(meni napr iz Sarajeva nije radio) gdje unesete ime prezime, broj pasoša itd, odaberete sjedište(napr tu mozete srediti da sjedite sa nekim vašim, ili ako hoćete do prozora itd) i nakon toga idete na sprat gdje vam opet gledaju pasoš i prate mali kofer(imaju tačno veličine koje su dozvoljene, ugl najmanji, ili ruksak) te ako imate bilo kakve tečnosti, tipa parfemi, neke vode za pranje lica, sokovi itd.. to sve staviti u veliki kofer jer će vam ih oduzeti.

Nakon što sve to prođete, onda mozete samo pitati ili pratiti po oznakama gdje se vi trebate ukrcati na avion, gdje će vam još jednom provjeriti taj boarding pass i pasoš.

Općenito je sve isto i za velike aerodrome, samo je dosta lakše se izgubiti i pronaći napr gdje radite check in i dosta je teža komunikacija, pogotovo ako ne znate engleski, a i tada je podosta teška u Istanbulu, jer dole i na aerodromu ga ne poznaju najbolje.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2563
Joined: 28/02/2010 19:25

#1779 Re: Istanbul

Post by Plavo-bijeli »

Što se tiče novca. Ja bih preporučio ako je moguće barem 20,30km imati u lirama, 50,100€ u kešu i karticu.

Keš koristite isključivo za taksije, za prijevoz, za neke male radnje što nemaju opciju plaćanja karticom.

Sve ostalo plaćate karticom i nemojte se bojati da će skinuti više jer odmah dobijete račun i vidite koliko se skinulo u lirama.

Prije polaska obavezno skinuti preko google mapsa offline kartu Istanbula, dobro je imati.

Što se tiče stvari na aerodromima, sve izbjegavati. Mi smo sletiti na Sabihu Gokcen aerodrom i tu je napr i Burger King duplo skuplji nego li i u samom centru Istanbula.
Isto i za razmjenu novca, u nekim običnim mjenjačnicama uzmu 1km provizije, vamo su kidali 5km.

Ne bih vam preporučio da idete u Istanbul ako mislite ostati samo 2,3 dana, za ovoliki grad i mjesec dana bi bilo malo, pa savjetujem barem 7 dana.

Ako ostajete 5+ dana e onda obavezno uzmite Sim karticu, Turkcell je najbolja, košta oko 20km.

Također i nju nemojte uzeti na aerodromu jer onda je haman duplo skuplja.

Trajanje besplatnog Wifia otkad ga aktivirate je 10min(na Sabiha Gokcen, ne znam za druge), međutim, ako skinete njihovu aplikaciju to se moze produziti za jos 20min. Tako da cim ga aktivirate (uz pomoc telefonskog broja) odmah skinite aplikaciju da produzite na pola sata.

To vrijeme iskoristite da shvatite koji je najbolji način da prijevozom dođete do lokacije gdje odsjedate.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2563
Joined: 28/02/2010 19:25

#1780 Re: Istanbul

Post by Plavo-bijeli »

Skinite Uber aplikaciju i najbolje bi bilo odmah da sa Uberom odete do prve najblize Turkcellove poslovnice(istrazite na Google maps) da uzmete taj sim, ili ako ste mislili taksijem do mjesta gdje odsjedate onda mozete i tamo kupiti sim karticu.

Zaboravite na ove Roaming opcije preko bhtelecoma(namjerno malim slovima) jer dobijete 500mb za 10km, međutim, poslije krenu derati i mom jaranu je došlo preko 60km, samo jer je djelio i hotspot sa mnom, a nismo nešto pretjerano koristili.

Sa Turkcellom se dobije ja mislim 20GB i cijena je 20km. Defnitivno must have, a ako vas ide više i bit ćete uvijek skupa, onda jedan moze kupiti i dijeliti sa svima internet.

Što se tiče taksija. Ima ogroman broj i poštenih, a i lopova.
Onim poštenim sam uvijek davao za manje distance 10 lira bakšiša i vidiš da im bude drago. Što se tiče ovih 'lopova' dvojica su mi trazili vecu svotu nego što je pisala na taksimetru i kad ne znaš turski nemoguće se sporazumjeti i na kraju popustiš i daš da izbjegneš gubljenje energije i duze svađe.

Uber radi, ali nije to Uber standardni, odnosno ne možeš plaćati karticom preko aplikacije, sve je u kešu. Možeš vidjeti ko te vozi, kad će doći po tebe i koja je okvirna cijena.

Obično je startna između 7 i 9 lira.

Birate između 'yellow taxia' koji je najjeftiniji i 'blue taxia' i imate i opciju za kombi.

Problem je što zavisno od lokacije, često se zna desiti da ima vrlo malo, ili ni malo taksija. Jedan dan smo nakon posjete StarCity malla, čekali duže od sat vremena taxi, jer su svi bili zauzeti, a ogroman broj ljudi na ulicama ih stopira, pa smo se sa punim kesama morali penjati uzbrdo 15min da bi ih mogli što brze uhvatiti.

ČEsto i kad odaberete na Uberu gdje se vozite, oni vam se javljaju i pitaju " gdje idete" iako bi trebali znati, pa kad im kazes nekad otkazu ili udare neku smijesnu cifru i pitaju jel ok?

Ovog jednog smo napr uhvatili na ulici i kad sam mu pokazao na mapi gdje idemo kaze ok 50 lira? (inače je trebalo biti izmedju 35-40), reko OK, da bi nakon par minuta voznje nesto uzeo pricati i kao ipak 80... valjda vidio da sam ja prebrzo prihvatio 50.

Općenito ne mogu vas puno zajebati i prevariti, ali eto da budete i na to spremni.

Nekad se moze u nekim slucajevima platiti i eurima, a i karticom, ali bolje imati spremne lire.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2563
Joined: 28/02/2010 19:25

#1781 Re: Istanbul

Post by Plavo-bijeli »

Ako se mislite voziti javnim prijevozom, onda je isto to nešto keša potrebno. Za početak od aerodroma ima autobus koji vozi do metroa. Htjet ćete uzeti IstanbulKart, karticu koju ćete moći nadopunjavati(košta 20lira) i koju može koristiti više osoba. Mislim da je po prijevozu 8 lira, ali nisam siguran.

Ipak sa mjesta gdje smo mi išli na autobus nije bila opcija tog istabul kart-a, nego su bile opcije autobusnih karata, sa uključenih 2 ili 10 prijevoza, pa se moze i to za pocetak.

Tu su opet google mape nekako must, da znate tačno koji metro uzeti, koji autobus, gdje ući gdje izaći.. i opet se lako zbuniti malo, pa kad nešto niste sigurni najbolje da upitate nekog i pokazete samo na mapi i pitate jeste li na pravom mjestu, nego da pozurite da udjete i fulite skroz.

Zaboravite da ćete se sa nekim sporazumjeti normalno, pa i mlađim momcima i curama, jer ovdje ni u bankama, apotekama, ne znaju engleski ili im je toliko loš da je to nevjerovatno. Upoznao sam i napr jednu mlađu doktoricu i ne shvatam kako i ona ne zna engleski.

Inače google maps daje više opcija različitih prijevoza koje će vas dovesti na istu lokaciju i svi se razlikuju u 5,10,15min duzine trajanja puta, pa ako neki bus, ili nešto fulite, mozete i koristiti drugu opciju ako ne zelite cekati puno vremena.

Opet ponavljam stalna internet konekcija je vrlo potrebna, nekada i da unesete u translate neke riječi pa da ih prevedete.
Wifi je teško, vrlo teško hvatati u gradu, a negdje i gdje ima, jednostavno neće da radi tj morate unijeti broj mobitela, pa vam on posalje konfirmacijski kod, a nekad jednostavno neće da pošalje i belaj.
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#1782 Re: Istanbul

Post by zagordark »

Trebam prenoćište za samo jednu noć u Instambulu.
Šta mislite šta je najbolja opcija?

Prvi put sam u Instambulu i ne vjerujem da ću imati vremena za bilo kakavo razgledanje.
Da li je najbolje negdje u blizini aerodroma naći smještaj?
Hakiz
Posts: 40544
Joined: 30/07/2015 20:01

#1783 Re: Istanbul

Post by Hakiz »

zagordark wrote: 05/04/2022 20:08 Trebam prenoćište za samo jednu noć u Instambulu.
Šta mislite šta je najbolja opcija?

Prvi put sam u Instambulu i ne vjerujem da ću imati vremena za bilo kakavo razgledanje.
Da li je najbolje negdje u blizini aerodroma naći smještaj?
Ako imaš let za nekoliko sati ili odmah sutradan po dolasku na aerodrom, vidi ovo

https://www.istanbulsairport.com/en/yotel-ist

https://www.istanbulsairport.com/en/ist ... port-sleep

Ako imaš više vremena i ne želiš biti baš na aerodromu ili neposredno uz aerodrom, ili možda ipak uhvatiš koji sat za "kafu" u samom gradu, pitaj na informacijama kada sletiš i tamo će ti sve organizovati, ili barem dati precizne informacije. Računaj i na vrijeme/trošak prevoza aerodrom-hotel-aerodrom ako ne želiš biti na samom aerodromu.
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#1784 Re: Istanbul

Post by MMM1977 »

zagordark wrote: 05/04/2022 20:08 Trebam prenoćište za samo jednu noć u Instambulu.
Šta mislite šta je najbolja opcija?

Prvi put sam u Instambulu i ne vjerujem da ću imati vremena za bilo kakavo razgledanje.
Da li je najbolje negdje u blizini aerodroma naći smještaj?
A dže ti dodže taj Instambul?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1785 Re: Istanbul

Post by Bosanac sa dna kace »

Ako je hica, u blizin nema mjenjacnica, pare mozete razmijeniti i u Garanti banci, nemojte u İşbank ni slucajno. Garanti je u mnogim slucajevima bolja i od nekih mjenjacnica.
Obavezno izbjegavati mjenjacnice na Sultanahmetu.
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1786 Re: Istanbul

Post by Jahta »

Evo vrisnu prevoz za 40%. Metro, tramvaj, sve ...
Taksi start 9,8 lira, bio 7. Kratka vožnja ona što je bila 20 lira sad je 28 lira itd.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1787 Re: Istanbul

Post by Bosanac sa dna kace »

to 28 lira je samo da proviris u taksi haman...
inace kad placate karticom, naplate vam i uslugu placanja karticom, a to je do nekih 100 lira 3 lire, kad predjete taksijem s azijske strane na evropsku iili obrnuto naplate vam i prelaz preko mosta, obicno u oba smjera, sto je dodatnih 30 lira...
Ariel
Posts: 4634
Joined: 10/12/2018 11:48
Location: Sarajevo
Vozim: auto

#1788 Re: Istanbul

Post by Ariel »

Moze mi neko pomoc
https://register.health.gov.tr/ ovo sam popunila ali nikakav kod nisam dobila, jesam li trebala? Nije mi bas jasno. Isprintala sam papir, tu nekakvu formu, pisu moji podaci, broj pasos, grad, adresa gdje cu biti ali kod nema.. a kazu da se na toj stranici dobije HES kod..
Silent.Hunter
Posts: 483
Joined: 14/05/2011 10:12
Location: Shitville

#1789 Re: Istanbul

Post by Silent.Hunter »

Ariel wrote: 28/04/2022 22:15 Moze mi neko pomoc
https://register.health.gov.tr/ ovo sam popunila ali nikakav kod nisam dobila, jesam li trebala? Nije mi bas jasno. Isprintala sam papir, tu nekakvu formu, pisu moji podaci, broj pasos, grad, adresa gdje cu biti ali kod nema.. a kazu da se na toj stranici dobije HES kod..
Ne treba Hes kod za ulazak u Tursku, ukinuli su to početkom marta
Ariel
Posts: 4634
Joined: 10/12/2018 11:48
Location: Sarajevo
Vozim: auto

#1790 Re: Istanbul

Post by Ariel »

Silent.Hunter wrote: 28/04/2022 22:27
Ariel wrote: 28/04/2022 22:15 Moze mi neko pomoc
https://register.health.gov.tr/ ovo sam popunila ali nikakav kod nisam dobila, jesam li trebala? Nije mi bas jasno. Isprintala sam papir, tu nekakvu formu, pisu moji podaci, broj pasos, grad, adresa gdje cu biti ali kod nema.. a kazu da se na toj stranici dobije HES kod..
Ne treba Hes kod za ulazak u Tursku, ukinuli su to početkom marta
Da, ali mi ova iz agencije salje mail nemojte hes kod zaboraviti..
Ovu registraciju jesam li dobro uradila onda?
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#1791 Re: Istanbul

Post by soha96 »

Kakva ti je to agencija kad ne znaju osnovne stvari. HES kod vise ne treba, mozda i ne radi to vise kako treba s obzirom da se ne koristi. Tu iz agencije pozdravi i reci joj da nauci raditi svoj posao. :D
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1792 Re: Istanbul

Post by pinkman »

Ariel wrote: 28/04/2022 22:30
Silent.Hunter wrote: 28/04/2022 22:27

Ne treba Hes kod za ulazak u Tursku, ukinuli su to početkom marta
Da, ali mi ova iz agencije salje mail nemojte hes kod zaboraviti..
Ovu registraciju jesam li dobro uradila onda?
Kad se popuni onda napravis download, koliko se sjecam
Ariel
Posts: 4634
Joined: 10/12/2018 11:48
Location: Sarajevo
Vozim: auto

#1793 Re: Istanbul

Post by Ariel »

pinkman wrote: 28/04/2022 22:44
Ariel wrote: 28/04/2022 22:30

Da, ali mi ova iz agencije salje mail nemojte hes kod zaboraviti..
Ovu registraciju jesam li dobro uradila onda?
Kad se popuni onda napravis download, koliko se sjecam
To sam uradila i isprintala :)
Hakiz
Posts: 40544
Joined: 30/07/2015 20:01

#1794 Re: Istanbul

Post by Hakiz »

Uživaj, Ariel, blago tebi...
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1795 Re: Istanbul

Post by pinkman »

Ariel wrote: 28/04/2022 22:58
pinkman wrote: 28/04/2022 22:44

Kad se popuni onda napravis download, koliko se sjecam
To sam uradila i isprintala :)
Super. Znas li treba li sta za COVID (mislim na potvrde i sl.)? Ja idem sljedeci mjesec :)
User avatar
ElRe
Posts: 10848
Joined: 12/12/2011 11:28

#1796 Re: Istanbul

Post by ElRe »

pinkman wrote: 29/04/2022 14:07
Ariel wrote: 28/04/2022 22:58
To sam uradila i isprintala :)
Super. Znas li treba li sta za COVID (mislim na potvrde i sl.)? Ja idem sljedeci mjesec :)
Antigen test ili potvrda o vakcinaciji ma koliko bila stara.
Ariel
Posts: 4634
Joined: 10/12/2018 11:48
Location: Sarajevo
Vozim: auto

#1797 Re: Istanbul

Post by Ariel »

pinkman wrote: 29/04/2022 14:07
Ariel wrote: 28/04/2022 22:58
To sam uradila i isprintala :)
Super. Znas li treba li sta za COVID (mislim na potvrde i sl.)? Ja idem sljedeci mjesec :)
Meni traze i potvrdu o vakcinaciji i antigenski test (ali za kruzer ovo traze). Za Istanbul ne znam, vjerovatno ovo sto je osoba iznad mene napisala
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1798 Re: Istanbul

Post by pinkman »

ElRe wrote: 29/04/2022 14:14
pinkman wrote: 29/04/2022 14:07

Super. Znas li treba li sta za COVID (mislim na potvrde i sl.)? Ja idem sljedeci mjesec :)
Antigen test ili potvrda o vakcinaciji ma koliko bila stara.
Hvala! Primio sam dvije doze, trecu nisam pa zato pitam jer je mozda proslo previse vremena tj. nije jos godina dana, ali eto.
Ariel wrote: 29/04/2022 15:02
pinkman wrote: 29/04/2022 14:07

Super. Znas li treba li sta za COVID (mislim na potvrde i sl.)? Ja idem sljedeci mjesec :)
Meni traze i potvrdu o vakcinaciji i antigenski test (ali za kruzer ovo traze). Za Istanbul ne znam, vjerovatno ovo sto je osoba iznad mene napisala
Ok, hvala
User avatar
Hakuna Matata
Posts: 180
Joined: 24/03/2008 23:35

#1799 Re: Istanbul

Post by Hakuna Matata »

Vazi li ono ako si prebolovo koronu u zadnjih 6 mjeseci ili mora se testirati?
Becky7
Posts: 857
Joined: 25/11/2017 16:31

#1800 Re: Istanbul

Post by Becky7 »

Hakuna Matata wrote: 09/05/2022 18:28 Vazi li ono ako si prebolovo koronu u zadnjih 6 mjeseci ili mora se testirati?


Covid potvrda o preboljenju ne starija od 7 mjeseci.
Nevakcinisani moraju antigenski ne stariji od 48h ili pcr 72h.

Info od osobe gdje sam rezervisala hotel :)
Post Reply