Istanbul

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#1626 Re: Istanbul

Post by Hakiz »

beklerken wrote: 10/11/2021 11:30
Garak wrote: 07/11/2021 18:20

Meni je samo London bolji grad od Istanbula.

London su osnovali Rimljani. Istanbul je u to vrijeme jedan od rijetkih gradova na svijetu s poviješću dugom 3000-6000 godina.
A Istanbul (Bizantion) Grci :lol:

Oko 660 pne.
Osnovan pod nazivom Bizantion na rtu Sarayburnu, oko 660. godine p.n.e, grad se razvijao kako bi postao jedan od najvažnijih gradova kroz historiju. Nakon što je ponovno uspostavljen kao Carigrad 330. godine, služio je kao carski grad skoro 16 vijekova, za vrijeme rimskog i bizantijskog (330-1204. i 1261-1453), latinskog (1204-1261) i Osmanlijskog carstva (1453-1922).[3] Odigrao je važnu ulogu u unapređenju krišćanstva tokom rimskog i bizantijskog doba, prije nego što su kontrolu nad njime 1453. godine, preuzele Osmanlije i pretvorile ga u islamsko uporište i sjedište Osmanlijskog halifata.[4]
User avatar
Garak
Posts: 188
Joined: 06/10/2007 16:59

#1627 Re: Istanbul

Post by Garak »

beklerken wrote: 10/11/2021 11:30
Garak wrote: 07/11/2021 18:20

Meni je samo London bolji grad od Istanbula.

London su osnovali Rimljani. Istanbul je u to vrijeme jedan od rijetkih gradova na svijetu s poviješću dugom 3000-6000 godina.
Poštujem historiju, ali kao gradovi za život oba su mi tu negdje. Iako sam ja englezofil od djetinjstva, pa me malo vuče na tu stranu :-D
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1628 Re: Istanbul

Post by Jahta »

Pozdrav raja,

Šta je ovo tema zamrla?

Planiram aBd u sredinom maja malo duže u Stambol, nekih 15-ak dana zavisno kakve letove ufatim.

Zanima me da li ima smisla tražiti smještaj na licu mjesta, otići jutarnjim letom i malo se razletiti po hotelima (imam neke favorite). Ne volim ove booking-e i slične servise jer moja iskustva su da nemaju baš puno veze sa realnošću niti cijenom niti smještajem kad se pojaviš na datoj lokaciji.

Prtljag neću nositi sa sobom (osim osnovno u ličnom prtljagu) tako da mi nije problem malo protalaše po hotelima. Kontam na licu mjesta dogovoriti cijenu, ali na viđeno što kažu. Znam da nas neće niko čekati obzirom da duže ostajemo, ali mi nije problem ni promijeniti par hotela za 15-ak noći.
Toliko, ima li ko kakva iskustva?
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#1629 Re: Istanbul

Post by Hakiz »

Jahta wrote: 28/12/2021 11:45 Pozdrav raja,

Šta je ovo tema zamrla?

Planiram aBd u sredinom maja malo duže u Stambol, nekih 15-ak dana zavisno kakve letove ufatim.

Zanima me da li ima smisla tražiti smještaj na licu mjesta, otići jutarnjim letom i malo se razletiti po hotelima (imam neke favorite). Ne volim ove booking-e i slične servise jer moja iskustva su da nemaju baš puno veze sa realnošću niti cijenom niti smještajem kad se pojaviš na datoj lokaciji.

Prtljag neću nositi sa sobom (osim osnovno u ličnom prtljagu) tako da mi nije problem malo protalaše po hotelima. Kontam na licu mjesta dogovoriti cijenu, ali na viđeno što kažu. Znam da nas neće niko čekati obzirom da duže ostajemo, ali mi nije problem ni promijeniti par hotela za 15-ak noći.
Toliko, ima li ko kakva iskustva?
Moje iskustvo je da su realni.
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1630 Re: Istanbul

Post by Jahta »

Možda da pojasnim šta mislim pod realni.
Više puta sam pogodio jeftiniju cijenu "uživo" neko preko servisa.
Drugo, soba trokrevetnih lupam ima i u podrumu i na trećem spratu i različitih ne samo po spratnosti. Da o slikama koliko su realne ne govorim. Hoću da kažem book-iram kao nešto, a na licu mjesta me frajer metne gdje njemu u datom trenutku paše. I ja sad kao neću i vraćam se na početak priče. Uzmi ili ostavi i hajd ispočetka kao da booking servisa nije ni bilo. Mene u svoj ovoj priči brine pošto se radi o Stambolu koji je turistička metropola i nije se lako zafrkavati na licu mjesta pogotovo kad ti treba 15 noći. Tako nekako ako smo se razumili.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#1631 Re: Istanbul

Post by Hakiz »

Jahta wrote: 29/12/2021 15:54 Možda da pojasnim šta mislim pod realni.
Više puta sam pogodio jeftiniju cijenu "uživo" neko preko servisa.
Drugo, soba trokrevetnih lupam ima i u podrumu i na trećem spratu i različitih ne samo po spratnosti. Da o slikama koliko su realne ne govorim. Hoću da kažem book-iram kao nešto, a na licu mjesta me frajer metne gdje njemu u datom trenutku paše. I ja sad kao neću i vraćam se na početak priče. Uzmi ili ostavi i hajd ispočetka kao da booking servisa nije ni bilo. Mene u svoj ovoj priči brine pošto se radi o Stambolu koji je turistička metropola i nije se lako zafrkavati na licu mjesta pogotovo kad ti treba 15 noći. Tako nekako ako smo se razumili.
Razumjeli smo se. Meni se takvo nešto još nije desilo zato što provjerim koliko je moguće hotel prije rezervacije. Imam svoj sistem koji se pokazao dobrim.
markmark
Posts: 87
Joined: 14/09/2020 11:17

#1632 Re: Istanbul

Post by markmark »

Kako nisam nikada putovao iz Sa za Istanbul, može li mi netko reći razliku između Pegasusa i Turkish Airlinesa?

Kod Pegasusa su cijene dosta povoljnije pa osim što je jedna niskotarifna kompanija ima li nekih drugih razlika kao npr.:
-Pagasus slijeće na dalji/nepristupačniji aerodrom nego TA
-Pegasus može biti otkazan, ovaj rijetko
-TA leti u bolje sate itd itd

Ima li ovih ili nekih bitnih razlika ili je bolje uzmi šta je povoljnije?
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#1633 Re: Istanbul

Post by soha96 »

markmark wrote: 12/01/2022 12:13 Kako nisam nikada putovao iz Sa za Istanbul, može li mi netko reći razliku između Pegasusa i Turkish Airlinesa?

Kod Pegasusa su cijene dosta povoljnije pa osim što je jedna niskotarifna kompanija ima li nekih drugih razlika kao npr.:
-Pagasus slijeće na dalji/nepristupačniji aerodrom nego TA
-Pegasus može biti otkazan, ovaj rijetko
-TA leti u bolje sate itd itd

Ima li ovih ili nekih bitnih razlika ili je bolje uzmi šta je povoljnije?
Pegasus slijece na Sabiha Gokcen a TA na novi aerodrom. Nije neka razlika u udaljenosti nit bi to trebao biti faktor
I jedan i drugi se ne otkazuju osim ovih nasih radikalnih uslova sa maglom
Sto se tice boljih sati to ne znam

Ja biram jeftiniju opciju, to je kratak let da bi se vidjele neke posebne razlike.
User avatar
_Reds_
Posts: 9356
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1634 Re: Istanbul

Post by _Reds_ »

markmark wrote: 12/01/2022 12:13 Kako nisam nikada putovao iz Sa za Istanbul, može li mi netko reći razliku između Pegasusa i Turkish Airlinesa?

Kod Pegasusa su cijene dosta povoljnije pa osim što je jedna niskotarifna kompanija ima li nekih drugih razlika kao npr.:
-Pagasus slijeće na dalji/nepristupačniji aerodrom nego TA
-Pegasus može biti otkazan, ovaj rijetko
-TA leti u bolje sate itd itd

Ima li ovih ili nekih bitnih razlika ili je bolje uzmi šta je povoljnije?
Razlika je u količini prtljage koja je uključena u cijenu karte, pa pogledaj malo. Dakle ako misliš kakvu kupovinu, Pegasus zna doći dosta skuplje od te startne karte. I evetulano u onom jelu u avionu, koje je nebitno.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#1635 Re: Istanbul

Post by soha96 »

Prtljag je vecinom isti 8+20 u oba a cijena je niza u Pegasus.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1636 Re: Istanbul

Post by Bosanac sa dna kace »

_Reds_ wrote: 12/01/2022 14:20
markmark wrote: 12/01/2022 12:13 Kako nisam nikada putovao iz Sa za Istanbul, može li mi netko reći razliku između Pegasusa i Turkish Airlinesa?

Kod Pegasusa su cijene dosta povoljnije pa osim što je jedna niskotarifna kompanija ima li nekih drugih razlika kao npr.:
-Pagasus slijeće na dalji/nepristupačniji aerodrom nego TA
-Pegasus može biti otkazan, ovaj rijetko
-TA leti u bolje sate itd itd

Ima li ovih ili nekih bitnih razlika ili je bolje uzmi šta je povoljnije?
Razlika je u količini prtljage koja je uključena u cijenu karte, pa pogledaj malo. Dakle ako misliš kakvu kupovinu, Pegasus zna doći dosta skuplje od te startne karte. I evetulano u onom jelu u avionu, koje je nebitno.
Ako si visočiji od 180 cm, idi Turkišom, meni uvijek bio komforniji.
Pegasus ti vaga svaki gram, dok doplatiš u Pegasusu za prtljag isto ti ga dođe sa Turkišom. Ranije nisam obrać'o pažnju, ali ti znači i onaj neki sendvič, ona užina šta već, nekad stvarno okrijepi. Ne znam je'l to što s njima letim gotovo pa uvijek ali u Turkišu su svi redom ljubazni, i to nekad puno znači. Dosta sam puta prekoračiv'o s težinom prtljaga i možda jednom ili dva put su rekli da prtljag prerasporedim pa uzmem gore sa sobom. A samo jednom su kao nešto malo oštriji bili, ali opet nisam platio.
Jedino što ti Turkiš slijeće gotovo uvijek na novi aerodrom na evropskoj strani koji je preogroman pa avion nakon što sleti ide 20ak min da se pakira, pa ti treba 15-20 min do pasoške, pa dok nađeš prtljag, pa ugajguliš prevoz... A Pegasus slijeće na Sabiha Gokčen na azijskoj strani, i to taj aeroddrom ti je ko garaža u poređenju sa ovim novim....

soha96 wrote: 12/01/2022 14:50 Prtljag je vecinom isti 8+20 u oba a cijena je niza u Pegasus.
U Turkišu prtljag uvijek 8 kila ručni, plus kompjuter i 30 kila kofer...
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1637 Re: Istanbul

Post by Jahta »

Najveća razlika je u taksama i prtljagu kao šti su ti već ljudi objasnili. Na Sabihi su niže takse nego na novom aerodromu.
Po meni ako će već nešto kupovati (a ko neće u Stambolu) nije ti loša varijanta napraviti kombinaciju. Kreneš jeftinim Pegom sa ličnim prtaljagom (8 kg), a odozdo se vratiš Turkišem sa 30 + 8 kg. Imaš i Anadolu Jet koji ti tođe kao nešto između po cijeni s tim da ti on slijeće i polijeće isključivo sa Sabihe i mislim da je prtljag 20 kg.
Meni lično je najveća igranka sa prtljagom i tu treba biti majstor. Je li iko dokupljivao prtljag za Turkiš? Mislim da je za Pegu 3 eura po kili, ali ne znam za Turkiš. Ustvari nije problem ni kilaža već je problem što ti, koliko znam, dozvoljavaju samo jedan komad prtljaga. Koliko je doplata za još jedan komad, to nisam uspio skontati. Mislim da nije ni ista cijena kad se ranije najaviš da ćeš "goriti" sa prtljagom, a ne kad "izgoriš" dole na licu mjesta.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#1638 Re: Istanbul

Post by soha96 »

Kako nakucate tu tezinu? Najtezi kofer mi je bio oko 11kg, sta vi nosite :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1639 Re: Istanbul

Post by Bosanac sa dna kace »

soha96 wrote: 14/01/2022 11:28 Kako nakucate tu tezinu? Najtezi kofer mi je bio oko 11kg, sta vi nosite :D
Iz Istanbul?
Odjeca raznorazna, sto moje, sto tude.
Knjige: sto moje sto tudje..
Razni artikli: masline, boza, leca (mercimek), bulgur, sharafi, nake cjvecice, ajran, proteze za zube, obuca, raznorazni lijekove....sve to sto a sebe sto za raznorazni svijet...
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#1640 Re: Istanbul

Post by soha96 »

Nezz, ja odem turisticki a ne da donesem pola turske modne industrije :mrgreen:
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1641 Re: Istanbul

Post by Jahta »

Evo nam izgleda akcije u Turkišu. 120 eura povratna. Navalite.
Silent.Hunter
Posts: 483
Joined: 14/05/2011 10:12
Location: Shitville

#1642 Re: Istanbul

Post by Silent.Hunter »

Kada se rezervišu karte (Pegasus) online, da li je to konačna cijena ili se mora jos nešto doplatiti na aerodromu?
Planiram početkom maja tamo, je li bolje tražiti hotel na Taksimu ili Sultanahmetu? I može li se naći do 300e solidan za 7 noćenja? :D
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1643 Re: Istanbul

Post by Jahta »

Silent.Hunter wrote: 08/02/2022 20:10 Kada se rezervišu karte (Pegasus) online, da li je to konačna cijena ili se mora jos nešto doplatiti na aerodromu?
Planiram početkom maja tamo, je li bolje tražiti hotel na Taksimu ili Sultanahmetu? I može li se naći do 300e solidan za 7 noćenja? :D
"More" se naći. Ja iz principa ne dam više od 15 eura po glavi za noć sa doručkom jer više ne vrijedi i nema potrebe kad ćeš u sobi samo prespavati. Sto ljudi, sto ćudi, ali meni je najvažnije da mi je tramvaj "pod nogom", mislim na T1 i to na potezu hajmo reči od Cemberlitasa do Sirkecija koji mi je btw najbolja opcija jer je tu T1, tu je metro i 10-ak minuta šetnje to trajektnih terminala na Eminonuu. Evo ti nekih "jeftinih" opcija uz šine onako na brzinu pa vidi paše li ti šta:

Anadolu Hotel (od stanice Gülhane udaljen oko 300m)
Le Safran Suite (od stanice Gülhane udaljen oko 200m)
Minel Hotel (od stanice Çemberlitas udaljen oko 150m)
Miran Hotel (od stanice Çemberlitas udaljen oko 150m)
Aldem Hotel (od stanice Sultanahmet udaljen manje od 200m)
Hatay Hotel (od Sirkeci tramvajske stanice 220 m, od Sirkeci metro stanice 100 m)
Gülhane Corner Hotel (od stanice Gulhane udaljen oko100m)

Opet kažem šine su tito, šta ću od hotela da mi ga džaba da kad mrtav umoran pod shoping teretom moram 10-15 minuta pješačiti, nerijetko iz uzbrdo, od tramvajske stanice. Samo pruga buraz, ako si Željovac, razumićeš.
Silent.Hunter
Posts: 483
Joined: 14/05/2011 10:12
Location: Shitville

#1644 Re: Istanbul

Post by Silent.Hunter »

Jahta wrote: 09/02/2022 13:47


"More" se naći. Ja iz principa ne dam više od 15 eura po glavi za noć sa doručkom jer više ne vrijedi i nema potrebe kad ćeš u sobi samo prespavati. Sto ljudi, sto ćudi, ali meni je najvažnije da mi je tramvaj "pod nogom", mislim na T1 i to na potezu hajmo reči od Cemberlitasa do Sirkecija koji mi je btw najbolja opcija jer je tu T1, tu je metro i 10-ak minuta šetnje to trajektnih terminala na Eminonuu. Evo ti nekih "jeftinih" opcija uz šine onako na brzinu pa vidi paše li ti šta:

Anadolu Hotel (od stanice Gülhane udaljen oko 300m)
Le Safran Suite (od stanice Gülhane udaljen oko 200m)
Minel Hotel (od stanice Çemberlitas udaljen oko 150m)
Miran Hotel (od stanice Çemberlitas udaljen oko 150m)
Aldem Hotel (od stanice Sultanahmet udaljen manje od 200m)
Hatay Hotel (od Sirkeci tramvajske stanice 220 m, od Sirkeci metro stanice 100 m)
Gülhane Corner Hotel (od stanice Gulhane udaljen oko100m)

Opet kažem šine su tito, šta ću od hotela da mi ga džaba da kad mrtav umoran pod shoping teretom moram 10-15 minuta pješačiti, nerijetko iz uzbrdo, od tramvajske stanice. Samo pruga buraz, ako si Željovac, razumićeš.
Gledao sam Minel hotel, 7 noćenja za 255€. Uglavnom, neki koji je blizi šina, naći će se šta, hvala :D
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#1645 Re: Istanbul

Post by Hakiz »

Silent.Hunter wrote: 09/02/2022 21:27
Jahta wrote: 09/02/2022 13:47


"More" se naći. Ja iz principa ne dam više od 15 eura po glavi za noć sa doručkom jer više ne vrijedi i nema potrebe kad ćeš u sobi samo prespavati. Sto ljudi, sto ćudi, ali meni je najvažnije da mi je tramvaj "pod nogom", mislim na T1 i to na potezu hajmo reči od Cemberlitasa do Sirkecija koji mi je btw najbolja opcija jer je tu T1, tu je metro i 10-ak minuta šetnje to trajektnih terminala na Eminonuu. Evo ti nekih "jeftinih" opcija uz šine onako na brzinu pa vidi paše li ti šta:

Anadolu Hotel (od stanice Gülhane udaljen oko 300m)
Le Safran Suite (od stanice Gülhane udaljen oko 200m)
Minel Hotel (od stanice Çemberlitas udaljen oko 150m)
Miran Hotel (od stanice Çemberlitas udaljen oko 150m)
Aldem Hotel (od stanice Sultanahmet udaljen manje od 200m)
Hatay Hotel (od Sirkeci tramvajske stanice 220 m, od Sirkeci metro stanice 100 m)
Gülhane Corner Hotel (od stanice Gulhane udaljen oko100m)

Opet kažem šine su tito, šta ću od hotela da mi ga džaba da kad mrtav umoran pod shoping teretom moram 10-15 minuta pješačiti, nerijetko iz uzbrdo, od tramvajske stanice. Samo pruga buraz, ako si Željovac, razumićeš.
Gledao sam Minel hotel, 7 noćenja za 255€. Uglavnom, neki koji je blizi šina, naći će se šta, hvala :D
Pierre Loti, Grand Rosa, eto ti uz šine.

Ali, valja to platiti.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#1646 Re: Istanbul

Post by channel10 »

Silent.Hunter wrote: 08/02/2022 20:10 Kada se rezervišu karte (Pegasus) online, da li je to konačna cijena ili se mora jos nešto doplatiti na aerodromu?
Planiram početkom maja tamo, je li bolje tražiti hotel na Taksimu ili Sultanahmetu? I može li se naći do 300e solidan za 7 noćenja? :D
Kojih 300 eura?

Prije 20 dana prijatelji isli i platili 8 nocenja sa doruckom oko 190KM. Bacas pare bezveze...
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1647 Re: Istanbul

Post by Jahta »

Ja sam "pogodio" 700 eura za 18 noći sa doručkom za nas troje odraslih, bukvalno na šinama. Čak sam malo i pretjero jer tramvaj ispod prozora prolazi, ali srećom nisu kod njih tramvaji ko kod nas da ti se zgrada trese na M. Dvoru kad tramvaj prođe.
klikerusa
Posts: 422
Joined: 17/03/2011 18:57

#1648 Re: Istanbul

Post by klikerusa »

Jahta wrote: 14/02/2022 10:55 Ja sam "pogodio" 700 eura za 18 noći sa doručkom za nas troje odraslih, bukvalno na šinama. Čak sam malo i pretjero jer tramvaj ispod prozora prolazi, ali srećom nisu kod njih tramvaji ko kod nas da ti se zgrada trese na M. Dvoru kad tramvaj prođe.
Samo duga je tramvajska linija…od Bagcilara do Kabatasa.
Za 700 eura i 18 noćenja za troje možeš biti “na šinama” i više nego što si mislio
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#1649 Re: Istanbul

Post by Jahta »

klikerusa wrote: 16/02/2022 05:56
Jahta wrote: 14/02/2022 10:55 Ja sam "pogodio" 700 eura za 18 noći sa doručkom za nas troje odraslih, bukvalno na šinama. Čak sam malo i pretjero jer tramvaj ispod prozora prolazi, ali srećom nisu kod njih tramvaji ko kod nas da ti se zgrada trese na M. Dvoru kad tramvaj prođe.
Samo duga je tramvajska linija…od Bagcilara do Kabatasa.
Za 700 eura i 18 noćenja za troje možeš biti “na šinama” i više nego što si mislio
Sirkeci, meni najbolja lokacija, tu sam uzeo. Ne kažem, uvijek može bolje, ali meni je ovo ok, pogotovo za maj.
_deCKarD
Posts: 411
Joined: 23/02/2016 08:33

#1650 Re: Istanbul

Post by _deCKarD »

Jel Pegasus najjeftinija opcija za let do Istanbula, kad su karte najpovoljnije, jer gledam za 3 mjeseca unaprijed, ali nema nekih cijena od 50-60 eura za povratnu?

Ne može ispod 120-150 eura sa onim dodatnim troškovima nikako.

I vidim da je Sirkeci dobra lokacija zbog blizine javnog prijevoza pa onda da tu tražim smještaj ili ima još boljih, i kakve su cijene u restoranima oko hrane, jel u toku dana dok obilazim ne mislim se vraćati u hotel, pa bih vani jeo, koliko otprilike treba dnevno, bez šoping troškova, samo hrana, kafa, i karte za ulaske u glavne znamenitosti?
Post Reply