Istanbul

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
stachu
Posts: 4033
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#1526 Re: Istanbul

Post by stachu »

dassa wrote:A da to sam zaboravio reci. Karta se ne moze platiti gotovinom nego samo Istanbulkart karticom. Ona kosta oko 10 lira, a imaju automati za instant izradu kartice na gotovo svakoj velikoj stanici, ukljucujuci i aerodrom.
Hvala punoooo.... :bih:
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#1527 Re: Istanbul

Post by beautyfool »

stachu wrote:Pozdrav svima,
Krajem juna letim za USA sa Turkish Airlines (SA-IST-BOS), i s obzirom da mi je layover preko 13 sati, volio bih gdje u blizini aerodroma rezervisati spavanje (naravno po razumnoj cijeni).
Posto se sada leti preko ovog novog aerodroma, izbor i nije nesto veliki.

Nasao sam jedan vrlo pristupacan hotel:
https://www.booking.com/hotel/tr/hampto ... #hotelTmpl

Posto prije nisam imao prilike da putujem u Istanbul, molio bih vas za savjet kako da se od novog aerodroma prebacim do hotela a da me ne oderu s parama, kontaktirao sam par nekih taxi sluzbi traze 80 i vise eura za transport.
Trebam napomenuti da u Istanbul slijecem 10ak minuta iza ponoci, tako da su to kasniji vecernji sati.

Unaprijed hvala svima na savjetima i odgovorima... :-D
Pa ako ti nije velika razlika u karti kupi biznis kartu i idi u business class lounge na aerodromu, mozes tamo spavati, jesti, uzivati.
User avatar
stachu
Posts: 4033
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#1528 Re: Istanbul

Post by stachu »

Karte kupljene jos u januaru, hvala na prijedlogu... :)
klikerusa
Posts: 422
Joined: 17/03/2011 18:57

#1529 Re: Istanbul

Post by klikerusa »

stachu wrote:Karte kupljene jos u januaru, hvala na prijedlogu... :)
Svojevremeno je Turkish davao dzaba prenociste kad je dugo izmedju letova. Evo ti ovdje pogledaj za info i koga kontaktirati. Mozda ti nesto i upali... https://www.turkishairlines.com/en-us/flights/stopover/

A ako ti ne plate ja se ne bih nesto mucio da ides blizu aerodroma. Spakujes stvari u taksi i pravac Sultanahmet. Tamo uzmes hotel i onda pravac nazad. Ja sam prije koristio taksi usluge preko http://www.efenditravel.com

Na hajr...
User avatar
stachu
Posts: 4033
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#1530 Re: Istanbul

Post by stachu »

klikerusa wrote:
stachu wrote:Karte kupljene jos u januaru, hvala na prijedlogu... :)
Svojevremeno je Turkish davao dzaba prenociste kad je dugo izmedju letova. Evo ti ovdje pogledaj za info i koga kontaktirati. Mozda ti nesto i upali... https://www.turkishairlines.com/en-us/flights/stopover/

A ako ti ne plate ja se ne bih nesto mucio da ides blizu aerodroma. Spakujes stvari u taksi i pravac Sultanahmet. Tamo uzmes hotel i onda pravac nazad. Ja sam prije koristio taksi usluge preko http://www.efenditravel.com


Na hajr...
Hvala... :)
Sheftelija
Posts: 110
Joined: 16/02/2010 08:32

#1531 Re: Istanbul

Post by Sheftelija »

Havaist ima linije svakih 15 minuta na različite stanice (Sultanahmet, Taksim, Yenikapi i druge) http://www.hava.ist/en/
Samo ti treba istanbulkart za plaćanje, 18 lira je u jednom smjeru. Yenikapi-Aerodrom je sat vremena vožnje.
Kodi96
Posts: 75
Joined: 27/08/2017 14:42

#1532 Re: Istanbul

Post by Kodi96 »

Da li je neko isao u dolembahce
Koliko kostaju karte i koja je procedura kupovanja istih, da li mogu kupiti tamo ili se mora preko neta
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#1533 Re: Istanbul

Post by alibaba_i_30_godina »

Kodi96 wrote:Da li je neko isao u dolembahce
Koliko kostaju karte i koja je procedura kupovanja istih, da li mogu kupiti tamo ili se mora preko neta
Možda 90% ljudi koji posjete Istanbul posjete i Dolmabahče palaču.

Kartu možeš kupiti na ulazu, ne mora preko neta. Barem je tako bilo posljednji put kada sam ja bio prije 2 godine već. Možeš posebno uzeti kartu za palaču ili harem ili oboje zajedno. Čini mi se da je oko 40 TL, a radi do 17 ili 18 sati.

Strogo je zabranjeno slikanje bilo čim unutra palače, čak znaju biti toliko rigorozni da ako te uhvate natjeraju te da izbrišeš slike. Vani i okolo palače se može slikati.
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#1534 Re: Istanbul

Post by mali Ninja »

alibaba_i_30_godina wrote: Strogo je zabranjeno slikanje bilo čim unutra palače, čak znaju biti toliko rigorozni da ako te uhvate natjeraju te da izbrišeš slike. Vani i okolo palače se može slikati.
Ja ne razumijem ljude koji krisom slikaju artefakte, umjetnine, gradjevine i znamenitosti a da oni ili njihova prva familija nije na slici, sta ce im to kad na netu ima brdo profesionalnih slika...
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#1535 Re: Istanbul

Post by alibaba_i_30_godina »

mali Ninja wrote:
alibaba_i_30_godina wrote: Strogo je zabranjeno slikanje bilo čim unutra palače, čak znaju biti toliko rigorozni da ako te uhvate natjeraju te da izbrišeš slike. Vani i okolo palače se može slikati.
Ja ne razumijem ljude koji krisom slikaju artefakte, umjetnine, gradjevine i znamenitosti a da oni ili njihova prva familija nije na slici, sta ce im to kad na netu ima brdo profesionalnih slika...
Unutra ne daju nikako da se slika, čak ni kada neko pozira pa se u pozadini vidi onaj ogromni luster ili bilo šta od umjetnina. Jednostavno takva im politika. Dok npr. u Topkapi nije baš tako strogo.

A ima ljudi svašta slikaju. Od bezveze nekih građevina, nebodera, pa do hiljadu i jedne slike mosta i valova i tako tih stvari. Neko i to voli.
Hakiz
Posts: 39901
Joined: 30/07/2015 20:01

#1536 Re: Istanbul

Post by Hakiz »

alibaba_i_30_godina wrote:
Kodi96 wrote:Da li je neko isao u dolembahce
Koliko kostaju karte i koja je procedura kupovanja istih, da li mogu kupiti tamo ili se mora preko neta
Možda 90% ljudi koji posjete Istanbul posjete i Dolmabahče palaču.

Kartu možeš kupiti na ulazu, ne mora preko neta. Barem je tako bilo posljednji put kada sam ja bio prije 2 godine već. Možeš posebno uzeti kartu za palaču ili harem ili oboje zajedno. Čini mi se da je oko 40 TL, a radi do 17 ili 18 sati.

Strogo je zabranjeno slikanje bilo čim unutra palače, čak znaju biti toliko rigorozni da ako te uhvate natjeraju te da izbrišeš slike. Vani i okolo palače se može slikati.
Kartu može kupiti na ulazu, ali zašto da stoji u redu sat ili i duže za kupovinu karte ako je može kupiti iz udobnosti stolice?

Ja karte za sve objekte za koje znam da ih želim posjetiti, kao i za prevozna sredstva (međugradske autobuse, vozove itd) kupim prije polaska od kuće. Ušteda vremena je ogromna.

Iskreno mi bude žao ljudi koji na vrućini ili kiši stoje i čekaju da kupe kartu kada ih gledam dok prolazim pored njih sa kartom kupljenom unaprijed i ulazim u objekat ili prevozno sredstvo. Stvar je utome da kada vidite red od 1.000 ljudi koji recimo ispred Coloseuma čekaju, trebate znati da oni ne čekaju da uđu. Čekaju da kupe kartu za ulazak. Kada se ima karta, uazi se za nekoliko minuta ili čak i sekundi.

Jedina negativna stvar kod kupovine karte preko neta je ta da si strogo ograničen danom i satom ulaska, ako moraš pomjeriti vrijeme ulaska može se desiti da ne možeš zamijeniti već kupljenu kartu nego moraš kupiti novu za novi termin.

Sve ostalo je prednost.

U stvari, ima još jedan raylog za ne kupovanje karte unaprijed. A to je besplatan ulazak. Ja sam znao uštedjeti i do 100 Eura za karte kada sam ulazio u terminima u kojima je ulazak besplatan. A to onda podrazumijeva moguća čekanja u ogromnim redovima, satima.

Tako da se napravi plan putovanja, tamo gdje se više isplati kupiti kartu jer ili nije skup ulaz ili čekanje u redu nije opcija tada je dobro kartu kupiti unaprijed, a tamo gdje se više isplati malo sačekati i besplatno ući ili nije velika navala da se uđe, tada se karta ne kupuje unaprijed.
Last edited by Hakiz on 13/07/2019 17:10, edited 1 time in total.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#1537 Re: Istanbul

Post by alibaba_i_30_godina »

Hakiz wrote:
alibaba_i_30_godina wrote:
Kodi96 wrote:Da li je neko isao u dolembahce
Koliko kostaju karte i koja je procedura kupovanja istih, da li mogu kupiti tamo ili se mora preko neta
Možda 90% ljudi koji posjete Istanbul posjete i Dolmabahče palaču.

Kartu možeš kupiti na ulazu, ne mora preko neta. Barem je tako bilo posljednji put kada sam ja bio prije 2 godine već. Možeš posebno uzeti kartu za palaču ili harem ili oboje zajedno. Čini mi se da je oko 40 TL, a radi do 17 ili 18 sati.

Strogo je zabranjeno slikanje bilo čim unutra palače, čak znaju biti toliko rigorozni da ako te uhvate natjeraju te da izbrišeš slike. Vani i okolo palače se može slikati.
Kartu može kupiti na ulazu, ali zašto da stoji u redu sat ili i duže za kupovinu karte ako je može kupiti iz udobnosti stolice?

Ja karte za sve objekte za koje znam da ih želim posjetiti, kao i za prevozna sredstva (međugradske autobuse, vozove itd) kupim prije polaska od kuće. Ušteda vremena je ogromna.

Iskreno mi bude žao ljudi koji na vrućini ili kiši stoje i čekaju da kupe kartu kada ih gledam dok prolazim pored njih sa kartom kupljenom unaprijed i ulazim u objekat ili prevozno sredstvo. Stvar je utome da kada vidite red od 1.000 ljudi koji recimo ispred Coloseuma čekaju, trebate znati da oni ne čekaju da uđu. Čekaju da kupe kartu za ulazak. Kada se ima karta, uazi se za nekoliko minuta ili čak i sekundi.

Jedina negativna stvar kod kupovine karte preko neta je ta da si strogo ograničen danom i satom ulaska, ako moraš pomjeriti vrijeme ulaska može se desiti da ne možeš zamijeniti već kupljenu kartu nego moraš kupiti novu za novi termin.

Sve ostalo je prednost.
Nisam siguran da li ima za Dolmabahče da se kupi online, neka proba. Iskreno, nikada nije tolika gužva na ulazu, bude max. 50 ljudi, ako i toliko i jako brzo se prolazi.

Velike gužve znaju da budu na ulazu u Aja Sofiju. Ali nije ni to strašno.
Hakiz
Posts: 39901
Joined: 30/07/2015 20:01

#1538 Re: Istanbul

Post by Hakiz »

alibaba_i_30_godina wrote: Nisam siguran da li ima za Dolmabahče da se kupi online, neka proba. Iskreno, nikada nije tolika gužva na ulazu, bude max. 50 ljudi, ako i toliko i jako brzo se prolazi.

Velike gužve znaju da budu na ulazu u Aja Sofiju. Ali nije ni to strašno.
Ja sam ulaz u Dolmabahce čekao skoro 2 sata 2010, što je uključivalo i kupovinu karte.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#1539 Re: Istanbul

Post by alibaba_i_30_godina »

Hakiz wrote:
alibaba_i_30_godina wrote: Nisam siguran da li ima za Dolmabahče da se kupi online, neka proba. Iskreno, nikada nije tolika gužva na ulazu, bude max. 50 ljudi, ako i toliko i jako brzo se prolazi.

Velike gužve znaju da budu na ulazu u Aja Sofiju. Ali nije ni to strašno.
Ja sam ulaz u Dolmabahce čekao skoro 2 sata 2010, što je uključivalo i kupovinu karte.
Ja bio 2 puta i nikada nisam toliko čekao. Možda si ti upao u neki baš nepovoljan termin ili je bilo par onih grupnih posjeta prije tebe pa dok su svi prošli. Ipak je to bilo prije 9 godina kada si ti bio.
Hakiz
Posts: 39901
Joined: 30/07/2015 20:01

#1540 Re: Istanbul

Post by Hakiz »

Može biti, Ali sam u Aja Sofiju ušao za 5 minuta. Opet uključujući kupovinu karte.

I ulazak u Topkapi se dugo čekao tada.

U Yerebatan se brzo ulazi, tu malo ljudi dolazi.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#1541 Re: Istanbul

Post by alibaba_i_30_godina »

Hakiz wrote:Može biti, Ali sam u Aja Sofiju ušao za 5 minuta. Opet uključujući kupovinu karte.

I ulazak u Topkapi se dugo čekao tada.

U Yerebatan se brzo ulazi, tu malo ljudi dolazi.
Kod nas sve obratno. Ja prije 2 godine čekao u cisternama preko pola sata, ako ne i više, samo da se slikam u onoj nošnji. Bila gužva. Pa tek onda nakon slikanja išao u obilazak.

Topkapi mi je dobar jer možeš u onaj jedan dio ući bez karte, pa ako vidiš da je gužva lagano odmoriti i skontati šta i kako dalje. U Aja Sofiju ljudi upadaju na foru, imaju one lažne novinarske akreditacije, studentske organizacije i slično.

Meni se npr. jako svidio onaj njihov arheološki muzej, bio sam preko 5 sati i još sam mogao ostati.
Hakiz
Posts: 39901
Joined: 30/07/2015 20:01

#1542 Re: Istanbul

Post by Hakiz »

Da, arheološki muzej je baš takav.
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#1543 Re: Istanbul

Post by mali Ninja »

U topkapi se ne isplati kupiti regularnu kartu, od tapkarosa pazaris malo skuplju i ne cekas ni minut..
Unutra zna biti guzva u onom dijelu gdje je Alijina sablja a riznica vise nema... :)
User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#1544 Re: Istanbul

Post by van Basten »

alibaba_i_30_godina wrote:
Kodi96 wrote:Da li je neko isao u dolembahce
Koliko kostaju karte i koja je procedura kupovanja istih, da li mogu kupiti tamo ili se mora preko neta
Možda 90% ljudi koji posjete Istanbul posjete i Dolmabahče palaču.

Kartu možeš kupiti na ulazu, ne mora preko neta. Barem je tako bilo posljednji put kada sam ja bio prije 2 godine već. Možeš posebno uzeti kartu za palaču ili harem ili oboje zajedno. Čini mi se da je oko 40 TL, a radi do 17 ili 18 sati.

Strogo je zabranjeno slikanje bilo čim unutra palače, čak znaju biti toliko rigorozni da ako te uhvate natjeraju te da izbrišeš slike. Vani i okolo palače se može slikati.
60tl je sad karta, kako je lira pala tako su to pokusali kompenzovati dizanjem cijene.Preporuka otići odmah oko 9, tad nema ni 10 ljudi u redu, poslije navale grupe pa zna biti haotično na ulazu. A mi smo svakako i tad ostali do 15h (radno vrijeme do 16), pa kasniji dolazak onda garantuje trku palačom
User avatar
Melanholik
Posts: 583
Joined: 28/12/2011 16:43

#1545 Re: Istanbul

Post by Melanholik »

Hakiz wrote:
alibaba_i_30_godina wrote:
Kodi96 wrote:Da li je neko isao u dolembahce
Koliko kostaju karte i koja je procedura kupovanja istih, da li mogu kupiti tamo ili se mora preko neta
Možda 90% ljudi koji posjete Istanbul posjete i Dolmabahče palaču.

Kartu možeš kupiti na ulazu, ne mora preko neta. Barem je tako bilo posljednji put kada sam ja bio prije 2 godine već. Možeš posebno uzeti kartu za palaču ili harem ili oboje zajedno. Čini mi se da je oko 40 TL, a radi do 17 ili 18 sati.

Strogo je zabranjeno slikanje bilo čim unutra palače, čak znaju biti toliko rigorozni da ako te uhvate natjeraju te da izbrišeš slike. Vani i okolo palače se može slikati.
Kartu može kupiti na ulazu, ali zašto da stoji u redu sat ili i duže za kupovinu karte ako je može kupiti iz udobnosti stolice?

Ja karte za sve objekte za koje znam da ih želim posjetiti, kao i za prevozna sredstva (međugradske autobuse, vozove itd) kupim prije polaska od kuće. Ušteda vremena je ogromna.

Iskreno mi bude žao ljudi koji na vrućini ili kiši stoje i čekaju da kupe kartu kada ih gledam dok prolazim pored njih sa kartom kupljenom unaprijed i ulazim u objekat ili prevozno sredstvo. Stvar je utome da kada vidite red od 1.000 ljudi koji recimo ispred Coloseuma čekaju, trebate znati da oni ne čekaju da uđu. Čekaju da kupe kartu za ulazak. Kada se ima karta, uazi se za nekoliko minuta ili čak i sekundi.

Jedina negativna stvar kod kupovine karte preko neta je ta da si strogo ograničen danom i satom ulaska, ako moraš pomjeriti vrijeme ulaska može se desiti da ne možeš zamijeniti već kupljenu kartu nego moraš kupiti novu za novi termin.

Sve ostalo je prednost.

U stvari, ima još jedan raylog za ne kupovanje karte unaprijed. A to je besplatan ulazak. Ja sam znao uštedjeti i do 100 Eura za karte kada sam ulazio u terminima u kojima je ulazak besplatan. A to onda podrazumijeva moguća čekanja u ogromnim redovima, satima.

Tako da se napravi plan putovanja, tamo gdje se više isplati kupiti kartu jer ili nije skup ulaz ili čekanje u redu nije opcija tada je dobro kartu kupiti unaprijed, a tamo gdje se više isplati malo sačekati i besplatno ući ili nije velika navala da se uđe, tada se karta ne kupuje unaprijed.
A kako kupiti karte online, ima neka stranica za kupovinu većine tih karata, ili pojedinačno da tražim na webu svakog objekta...?
Hakiz
Posts: 39901
Joined: 30/07/2015 20:01

#1546 Re: Istanbul

Post by Hakiz »

Ja prvo tražim na web stranicama svakog objekta. Ako neki objekat nema, onda gledam servise za prodaju karata da li oni nude karte za taj objekat.

Često te sama stranica objekta kada klikneš da želiš kupiti kartu automatski prebaci na servis koji sa tim objektom radi.

Naravno, dogodi se i to da nema druge opcije nego kupiti kartu na blagajni objekta jer internet prodaje za taj objekat nema. Ali skoro svi, naročito poznatiji, objekti u skoro svim turistički posjećenijim gradovima odavno već imaju internet prodaju.
User avatar
Melanholik
Posts: 583
Joined: 28/12/2011 16:43

#1547 Re: Istanbul

Post by Melanholik »

hvala puno :thumbup:
Hakiz
Posts: 39901
Joined: 30/07/2015 20:01

#1548 Re: Istanbul

Post by Hakiz »

Nema na čemu.

Ako mogu odgovoriti i na neka druga pitanja, tu sam. Odavno već nisam bio tamo, tako da se može desiti da su se stvari promijenile, pa se nadam da će neko ko ima novije informacije reći trenutno stanje.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#1549 Re: Istanbul

Post by alibaba_i_30_godina »

Pogledaj paket ulaznica gdje možeš dobiti karte za nekoliko različitih mjesta po povoljnijoj cijeni nego kada se kupuje pojedinačno.
Hakiz
Posts: 39901
Joined: 30/07/2015 20:01

#1550 Re: Istanbul

Post by Hakiz »

Imaš ti one turističke kartice, kupi jednu karticu i dobiješ gradski prevoz, ulaske ili bespatne ili sa popustima u objekte itd.

I sjeo ja da izračunam baš za Istanbul. Kartica od 72 sata koštala je mislim 60 Eura kada se preračuna iz turskih lira.

Kada sam izračunao, da bih bio na nuli, morao sam se voziti najmanje 6 puta dnevno i ući u barem 95% objekata, što niti sam imao namjeru niti sam imao vremena. Ako bih imao manje ulazaka i vožnji, platio bih više nego da plaćam sve pojednično bez kartice. Slično je recimo u Lisabonu.

Negdje se te kartice isplate, negdje su navlakuša. Treba izračunati za svaki slučaj posebno.

Kažu da se u Parizu ta kartica isplati.
Post Reply