Istanbul

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
stepway
Posts: 53
Joined: 16/03/2013 08:36

#1451 Re: Istanbul

Post by stepway »

Santa Sophia
Mr.Who
Posts: 380
Joined: 23/07/2005 22:35

#1452 Re: Istanbul

Post by Mr.Who »

stepway wrote:Santa Sophia
Hvala!
encimenci
Posts: 16
Joined: 24/05/2013 08:25

#1453 Re: Istanbul

Post by encimenci »

channel10 wrote:Zna li neko kako doci do Pierre Lotti kafane, muzeja panorama i miniaturk i odakle se ide na krstarenje na princevska ostrva (koliko traje obilazak)?
Do Pierre Lotti kafane mozes doci sa Eminonu trajektom, mislim da je to puno ljepše nego sa autobusom i lakse :) Znaci imas trajekt za Ejup, predjes ulicu i pratis putokaz za Pierre Lotti. Naici ces na Ejupovu dzamiju koju ti preporucujem da obidjes. Preporucujem ti voznju zicarom do Pierre Lotti kafane a sidji pjeske. Inace, zicara se kaze teleferik ukoliko ne budes mogao pronaci odmah :)

Sto se tice princevskih ostrva, imas polazak sa Eminonu, ides trajektom samo kazes nekome da zelis na Buyukadu i pokazace ti koji je trajekt. Imas i organizovan prevoz ali to je privatna linija za princevska ostrva i karta je 6 TL. Ukoliko ides gradskom linijom ona je nesto jeftinija ukoliko koristis Istanbulkart (dodje oko 4 TL) pa izaberi :) Put do Buyukade je trajao oko 1h i 15 min

Buyukada je najvece i zadnje ostrvo i prelijepo je. Mi smo izasli na njemu i tu smo isli na plazu. Imas Nakibej plazu mislim da ih mozes naci na netu. Ulaz po osobi je 30 TL ( od 7-12h je 15 TL). Tu se mozete suncati, imaju lezaljke i suncobrani a i kupati. Na ostrvima nema prevoza osim bicikla i fijakera, tako da mozete iznajmiti bicikla i voziti se :)

Mozes posjetiti i sva ostrva, kada dodjes imas satnicu u koliko je trajekt, koji su otprilike svako sat vremena tako da mozes sve da obidjes.

Ukoliko ti treba jos informacija javi se, ja sam se prije par dana vratila...

Lijep provod
encimenci
Posts: 16
Joined: 24/05/2013 08:25

#1454 Re: Istanbul

Post by encimenci »

AlbatrosXL wrote:Da li je neko bio u Istanbulu za vrijeme Ramazana?
Interesuje me kakva je situacija sa onim kolektivnim iftarima ? Gdje, sta, kako...moze li se posteno iftarit ? :)

Ja sam bila i vratila sam se prije par dana, sto se tice organizovanih iftara više ih ima na azijskom dijelu, na Uskudaru i Kadikoyu a na Sultanahmetu mozes ponijeti hranu i dekicu i iftariti (tako svi rade). Sto se tice tih orgaizovanih iftara mislim da je vise bilo za one malo siromasnije ljude jer su dugo stajali u redu da udju i nosili su kutije za hranu.

Takodjer sam prolazila pored Gulhan parka ( u blizini Sultanahmeta) i vidjela sam da organizuju iftar

Poz
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#1455 Re: Istanbul

Post by channel10 »

encimenci wrote:
channel10 wrote:Zna li neko kako doci do Pierre Lotti kafane, muzeja panorama i miniaturk i odakle se ide na krstarenje na princevska ostrva (koliko traje obilazak)?
Do Pierre Lotti kafane mozes doci sa Eminonu trajektom, mislim da je to puno ljepše nego sa autobusom i lakse :) Znaci imas trajekt za Ejup, predjes ulicu i pratis putokaz za Pierre Lotti. Naici ces na Ejupovu dzamiju koju ti preporucujem da obidjes. Preporucujem ti voznju zicarom do Pierre Lotti kafane a sidji pjeske. Inace, zicara se kaze teleferik ukoliko ne budes mogao pronaci odmah :)

Sto se tice princevskih ostrva, imas polazak sa Eminonu, ides trajektom samo kazes nekome da zelis na Buyukadu i pokazace ti koji je trajekt. Imas i organizovan prevoz ali to je privatna linija za princevska ostrva i karta je 6 TL. Ukoliko ides gradskom linijom ona je nesto jeftinija ukoliko koristis Istanbulkart (dodje oko 4 TL) pa izaberi :) Put do Buyukade je trajao oko 1h i 15 min

Buyukada je najvece i zadnje ostrvo i prelijepo je. Mi smo izasli na njemu i tu smo isli na plazu. Imas Nakibej plazu mislim da ih mozes naci na netu. Ulaz po osobi je 30 TL ( od 7-12h je 15 TL). Tu se mozete suncati, imaju lezaljke i suncobrani a i kupati. Na ostrvima nema prevoza osim bicikla i fijakera, tako da mozete iznajmiti bicikla i voziti se :)

Mozes posjetiti i sva ostrva, kada dodjes imas satnicu u koliko je trajekt, koji su otprilike svako sat vremena tako da mozes sve da obidjes.

Ukoliko ti treba jos informacija javi se, ja sam se prije par dana vratila...

Lijep provod
Puno hvala na ovako dobrom objasnjenju :) . Nadam se da sam shvatio na osnovu nekog mog "znanja" iz dva putovanja u Istanbul. Oba su bila kratka, kao sto je i ovo (3 dana). Eminonu je bitan u svoj ovoj prici i mislim da je to onaj dio grada kod egipatskog bazara, pa dole desno od mosta uz obalu. Ako je to to, onda cu se lako snaci.
Problem u svemu ovome je kako uskladiti i maksimalno iskoristiti ova tri dana. Tacnije to su tri nocenja, tako da ce se imati dva puna dana i dva puta po pola dana (mozda malo vise), a vec sam dobio naredjenje da se mora otici do Forum shopping centra :) . Tu se odmah gubi jedan cijeli dan. Znaci ostaje jos jedan cijeli dan i najbolje bi ga bilo iskoristiti za odlazak na Pierre Lotti i na obilazak ostrva. A valja stici obici i Taksim sa Istiklal ulicom, Sultanahmet, malo Kapali carsiju.... Ne znam, bice zeznuto i stvarno je malo tri dana. Najbolje bi bilo otici na nekih 10-ak dana u sopstvenoj reziji nego ovako brzinski sa agencijom. Nasim agencijama bi dobro bilo da nude odlaske na recimo 5 nocenje pa da se moze stici dobar dio obici, a ne ovako, ali ko mene pita :)...
Sto se tice Pierre Lotti-a i ostrva, postoji mogucnost odlaska sa agencijom ali mi to nekako puno izadje i zao mi dati tolike pare. Cetvero nas je i recimo za Pierre Lotti, Miniaturk,Ejupovu dzamiju i princevske otoke hoce 40 eura po osobi. Znam vrlo dobro da je to previse i da u sopstvenoj reziji mozemo proci dosta jeftinije, ali odlucit cemo za koji dan sta cemo i kako cemo.

Hvala jos jednom :thumbup:
adan
Posts: 12
Joined: 11/03/2015 22:53

#1456 Re: Istanbul

Post by adan »

channel10 wrote:
Puno hvala na ovako dobrom objasnjenju :) . Nadam se da sam shvatio na osnovu nekog mog "znanja" iz dva putovanja u Istanbul. Oba su bila kratka, kao sto je i ovo (3 dana). Eminonu je bitan u svoj ovoj prici i mislim da je to onaj dio grada kod egipatskog bazara, pa dole desno od mosta uz obalu. Ako je to to, onda cu se lako snaci.
Problem u svemu ovome je kako uskladiti i maksimalno iskoristiti ova tri dana. Tacnije to su tri nocenja, tako da ce se imati dva puna dana i dva puta po pola dana (mozda malo vise), a vec sam dobio naredjenje da se mora otici do Forum shopping centra :) . Tu se odmah gubi jedan cijeli dan. Znaci ostaje jos jedan cijeli dan i najbolje bi ga bilo iskoristiti za odlazak na Pierre Lotti i na obilazak ostrva. A valja stici obici i Taksim sa Istiklal ulicom, Sultanahmet, malo Kapali carsiju.... Ne znam, bice zeznuto i stvarno je malo tri dana. Najbolje bi bilo otici na nekih 10-ak dana u sopstvenoj reziji nego ovako brzinski sa agencijom. Nasim agencijama bi dobro bilo da nude odlaske na recimo 5 nocenje pa da se moze stici dobar dio obici, a ne ovako, ali ko mene pita :)...
Sto se tice Pierre Lotti-a i ostrva, postoji mogucnost odlaska sa agencijom ali mi to nekako puno izadje i zao mi dati tolike pare. Cetvero nas je i recimo za Pierre Lotti, Miniaturk,Ejupovu dzamiju i princevske otoke hoce 40 eura po osobi. Znam vrlo dobro da je to previse i da u sopstvenoj reziji mozemo proci dosta jeftinije, ali odlucit cemo za koji dan sta cemo i kako cemo.

Hvala jos jednom :thumbup:
Baš mi je žao da se nisam uključivala duže vremena, mogla sam vam pomoći u izradi programa.

Inače, nadam se da ste se snašli.
Naime, brod za otoke ide sa Kabatasa, ne sa Eminonu.

Odlazak do Piere Lotti vrlo je jednostavan, i busom i brodom sa Eminonu.
Busom 99 ili 99A, isto sa Eminonu, ovisno o gužvi stigne se za cca 15 minuta, iskrcati se na Sehitlik Duragi.
Samo se pređe preko ceste i tu polazi Teleferik, 4TL.
Brod ima svoj red vožnje, http://en.sehirhatlari.com.tr/en/timeta ... i-361.html,
i u povratku se može produžiti do Uskudara.

Do Forum centra nije potrebno toliko vremena, ideš tramom do Yusufpaše, pa malo pješaka ( imaš ulične putokaze) nastavljaš metroom do Kartaltepe-Kocatepe, izravno si ispred Foruma, sa prekrasnim Aquarijem, preporučam , 35 TL.
Inače, Forum nije jako veliki centar, i ne treba vam cijeli dan.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1457 Re: Istanbul

Post by vjesticanametli »

Brod ide i sa eminonu na ta ostrva a forum zaobidi ako nije hitno....klasicni soping centar a izgubices punoooo vremena ...
adan
Posts: 12
Joined: 11/03/2015 22:53

#1458 Re: Istanbul

Post by adan »

vjesticanametli wrote:Brod ide i sa eminonu na ta ostrva a forum zaobidi ako nije hitno....klasicni soping centar a izgubices punoooo vremena ...
Je li da Forum nije ništa posebno? Malo i skromno.
Ali je zato u istom prostoru Aquarium, sa cca 35TL ulaznicom,
vrlo lijep doživljaj!
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1459 Re: Istanbul

Post by vjesticanametli »

nije vala osim ako nemas neku spec. radnju u koju hoces a nalazi se tamo...... sta ja znam....meni je trebao rossmann pa sam zato isla tamo a ionako sam naumila ici u taj akvarij......hej ako ces gledati ribice prelistaj ovu temu i napravi sebi press karticu i proci ces besplatno u tom akvariju :)
Sunny-7
Posts: 1111
Joined: 29/06/2014 23:12

#1460 Re: Istanbul

Post by Sunny-7 »

3 dana Istanbula je malo, ali ako dobro isplanirate moze se obici puno toga. Bila sam 4 dana, bilo je intenzivno, bila sam preumorna ali vrijedilo je. Zao mi je sto nisaam vidjela sve sto sam zeljela, ali zato znam za slijedeci put, da nadoknadim :) Definitivno grad koji cu nekad opet ako Bog da obici.
adan
Posts: 12
Joined: 11/03/2015 22:53

#1461 Re: Istanbul

Post by adan »

vjesticanametli wrote:nije vala osim ako nemas neku spec. radnju u koju hoces a nalazi se tamo...... sta ja znam....meni je trebao rossmann pa sam zato isla tamo a ionako sam naumila ici u taj akvarij......hej ako ces gledati ribice prelistaj ovu temu i napravi sebi press karticu i proci ces besplatno u tom akvariju :)
Yoh, šteta da nisam znala za pressicu!!!
Ovako sam jesenas pukla skoro 40 TL za ulaznicu!
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#1462 Re: Istanbul

Post by mayab »

.
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#1463 Re: Istanbul

Post by armminn »

Idem aBd 20.12 prvi put.Hotel nismo izabrali.Ali ganjamo centar sami da nam je sve blizu.7 dana.Mogu li prijedlozi sta posjetiti,gdje izaci,gdje jesti,gdje shishu pusiti i sve ??? :D
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#1464 Re: Istanbul

Post by channel10 »

59 stranica napisano i ti dodjes da pitas sta i kako :D
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#1465 Re: Istanbul

Post by armminn »

channel10 wrote:59 stranica napisano i ti dodjes da pitas sta i kako :D
Da :D
al-em
Posts: 3115
Joined: 01/03/2014 00:26

#1466 Re: Istanbul

Post by al-em »

armminn wrote:Idem aBd 20.12 prvi put.Hotel nismo izabrali.Ali ganjamo centar sami da nam je sve blizu.7 dana.Mogu li prijedlozi sta posjetiti,gdje izaci,gdje jesti,gdje shishu pusiti i sve ??? :D
Slabo toga ima u istanbulu. Nije ti to turisticki grad.
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#1467 Re: Istanbul

Post by armminn »

Hotel preporuke na Sultanahmetu koji ukljucuju prevoz od aerodroma i hotela pa opet nazad ? :)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1468 Re: Istanbul

Post by vjesticanametli »

Tih kombija ima puno....imas agencije ode platis 5 eura i das datum i adresu hotela docu po tebe.....fakat citaj temu ovu sve su pisali ...smo napisali...i corav bi ubo....napravi sebi pres karticu
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#1469 Re: Istanbul

Post by armminn »

Hvala raja :thumbup: jel mi bolja lokacija Sultanahmet ili Taksim vasa misljenja
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#1470 Re: Istanbul

Post by KB9 »

vala skroz navikan grad, ogromna vecina isto ko da si u kakav ciganluk zaluto
al-em
Posts: 3115
Joined: 01/03/2014 00:26

#1471 Re: Istanbul

Post by al-em »

Sultanahmet svakako.
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#1472 Re: Istanbul

Post by vazi »

armminn wrote:Hvala raja :thumbup: jel mi bolja lokacija Sultanahmet ili Taksim vasa misljenja
mi bili ovdje, super nam bilo, rezervisali preko neta polu pansion

http://www.historiahotel.com/

taxi moze ali nije bas jeftin tako da smo od aerodroma do hotela dosli metroom. U povratku su nam ponudili nizu cijenu i odvezli su nas cini mi se kombijem do aerodroma.

Sve je blizu a odatle smo sve pjeske obilazili cak i do dolmabahce , setnja prija a i grad se tako bolje upozna :-D

edit, zaboravih link :)
Last edited by vazi on 13/12/2015 18:01, edited 1 time in total.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1473 Re: Istanbul

Post by vjesticanametli »

al-em wrote:Sultanahmet svakako.
definitivno
klikerusa
Posts: 422
Joined: 17/03/2011 18:57

#1474 Re: Istanbul

Post by klikerusa »

armminn wrote:Hvala raja :thumbup: jel mi bolja lokacija Sultanahmet ili Taksim vasa misljenja
Sa Sultanahmetom neces pogrijesiti
klikerusa
Posts: 422
Joined: 17/03/2011 18:57

#1475 Re: Istanbul

Post by klikerusa »

armminn wrote:Hotel preporuke na Sultanahmetu koji ukljucuju prevoz od aerodroma i hotela pa opet nazad ? :)
Mislim da svaki nudi ako rezervises preko njihove stranice. Ja sam ostajao u Rast Hotel i Adamar Hotel. Oba imaju svoje prednosti...
Post Reply