Istanbul

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
pravabubica
Posts: 155
Joined: 16/10/2007 11:38

#726 Re: Istanbul

Post by pravabubica »

Pooll wrote:
Timotije wrote:Koliko odprilike kosta taxi od Ataturka do Sultanahmed-a? Kako sam rezervisao sobu, tako dobijem i ponudu na mail (gazdin neki jaran, sto ima taxi firmu, garant :D ), 35 Eura u jednom pravcu.

Ima oko 17 km... 35 eura? preskupo... ima vec negdje na ovoj temi ali evo:

sa aerodrom pravo stepenicama na metro (ne izlazis iz zgrade aerodroma) (kupiš žeton) i do stanice Zeytinburnu, potom presjedneš na tramvaj (ne možeš fuliti) za kabataš i izlaziš na sultanahmetu... (teta kaže koja je stanica, samo prati, ima iznad vrata mapa sa stanicama)... to te dodje 2-3 eura... :)
Koliko kosta prevoz sa Aerodroma Sabiha do Sultanahmeta. Procitala sam da je aerodrom prilocno daleko, pa me zanima moze li pomoc kako doci do Sultanahmeta :)
ArmandoSA
Posts: 59
Joined: 26/05/2010 13:47

#727 Re: Istanbul

Post by ArmandoSA »

motorola01 wrote:
vanjki wrote:Kontao sam ovdje razmjeniti u Turkish Ziraat banci iz km u lire..Ali ako kazes da je tamo bolje ramjeniti eure ok...
Ne kazem da je bolje, nego da je to manje vise isto. Ovdje ce ti za zamjenu KM u eure na svakih 100 eura uzeti banka 1,3-1,4 KM i sad to mnozi sa stotinama eura koje ces zamjeniti. A tamo ces dobiti za 100 eura=232-235 lira. Uglavnom isto ti je sta god da uradis,jer ces te pare "sto izgubis" na zamjeni novca(par maraka), tamo "vratiti" cjenkanjem za ovo ili ono :D
Prije nepune dvije godine kada sam ja putovao, mijenjao sam u Sarajevu KM u lire. Konverziju maraka u lire možete ovdje uraditi samo u Turkish banci, a poželjno je da dan prije odete u istu i rezervišete za sutrašnji dan iznos para koji će te razmijeniti.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#728 Re: Istanbul

Post by kojeime »

pravabubica wrote:
Pooll wrote:
Timotije wrote:Koliko odprilike kosta taxi od Ataturka do Sultanahmed-a? Kako sam rezervisao sobu, tako dobijem i ponudu na mail (gazdin neki jaran, sto ima taxi firmu, garant :D ), 35 Eura u jednom pravcu.

Ima oko 17 km... 35 eura? preskupo... ima vec negdje na ovoj temi ali evo:

sa aerodrom pravo stepenicama na metro (ne izlazis iz zgrade aerodroma) (kupiš žeton) i do stanice Zeytinburnu, potom presjedneš na tramvaj (ne možeš fuliti) za kabataš i izlaziš na sultanahmetu... (teta kaže koja je stanica, samo prati, ima iznad vrata mapa sa stanicama)... to te dodje 2-3 eura... :)
Koliko kosta prevoz sa Aerodroma Sabiha do Sultanahmeta. Procitala sam da je aerodrom prilocno daleko, pa me zanima moze li pomoc kako doci do Sultanahmeta :)
Sabiha Gokcen aerodrom je oko 55 kilometara udaljen od Sultanahmeta. http://www.sgairport.com/havaalani/eng/ulasim.asp

Najjeftinije je po svoj prilici koristiti havas http://www.havas.com.tr/en/OurServices/ ... rport.aspx

Trebao bi havas ici sa aerodroma do Taksima, a onda se prebacujes sa Taksima do Sultanahmeta autobusom (autobus ide u stvari do Beyazita sto je veoma blizu Sultanahmetu) ili metro do Kabatasa pa tramvaj do Sultanahmeta. Ili sa Taksima autobus do Eminonua pa tramvaj do Sultanahmeta.

Ali kako izgleda havas je ukinut sa Sabiha Gokcena do Taksima, tako da ces ili morati koristiti IETT (Istanbuski gradski prevoz, nesto slicno kao GRAS Sarajevo, samo mnogo bolje organizovan :)) do Kadikoya pa onda trajekt do Eminonua i zatim tramvaj do Sultanahmeta, ili taksi sto je skupo.

Za IETT vidi http://www.sgairport.com/havaalani/eng/ulasim/iett.asp dakle koristis liniju E10 do Kadikoya. Na Kadikoyu imas trajekt za Eminonu (neces pogrijesiti na pristanisnoj zgradi pise koja je trajektna linija) svakih 15 minuta ide trajekt http://www.sehirhatlari.com.tr/en/timet ... u-354.html. Sa pristanista Eminonu je tramvajska stanica za Sultanahmet udaljena 30 ak metara. Ne bi trebao biti problem snaci se.
Last edited by kojeime on 23/01/2013 21:13, edited 1 time in total.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#729 Re: Istanbul

Post by Gray »

kojeime wrote:
pravabubica wrote:
Pooll wrote:
Ima oko 17 km... 35 eura? preskupo... ima vec negdje na ovoj temi ali evo:

sa aerodrom pravo stepenicama na metro (ne izlazis iz zgrade aerodroma) (kupiš žeton) i do stanice Zeytinburnu, potom presjedneš na tramvaj (ne možeš fuliti) za kabataš i izlaziš na sultanahmetu... (teta kaže koja je stanica, samo prati, ima iznad vrata mapa sa stanicama)... to te dodje 2-3 eura... :)
Koliko kosta prevoz sa Aerodroma Sabiha do Sultanahmeta. Procitala sam da je aerodrom prilocno daleko, pa me zanima moze li pomoc kako doci do Sultanahmeta :)
Sabiha Gokcen aerodrom je oko 55 kilometara udaljen od Sultanahmeta. http://www.sgairport.com/havaalani/eng/ulasim.asp

Najjkeftinije je po svoj prilici koristiti havas http://www.havas.com.tr/en/OurServices/ ... rport.aspx

Ali ovdje piše da više ne idu do Taksima? Je li to jo uvijek vrijedi ili su onovo počeli sa prevozom?
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#730 Re: Istanbul

Post by kojeime »

Gray wrote:Ali ovdje piše da više ne idu do Taksima? Je li to jo uvijek vrijedi ili su onovo počeli sa prevozom?
Editovao sam post, pogledaj ga za tacnije informacije :)
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#731 Re: Istanbul

Post by Gray »

kojeime wrote:
Gray wrote:Ali ovdje piše da više ne idu do Taksima? Je li to jo uvijek vrijedi ili su onovo počeli sa prevozom?
Editovao sam post, pogledaj ga za tacnije informacije :)

Hvala. I ja sam rezervisao putovanje za prvi maj, pa gledam kako doći od Sabihe do Plave džamije, pošto je hotel odmah pored :)
mimica23
Posts: 32
Joined: 21/04/2012 18:28

#732 Re: Istanbul

Post by mimica23 »

Njihova zvanicna kompanija HAVATAS http://www.havatas.com.tr/envozi sa aerodroma Sabiha,imate dve varijante:do Taksima ili do Kadikoy luke.Razlika u ceni je do Taksima 12 TL,do Kadikoy-a 8 TL.Po preporuci ljudi koji zive u Istanbulu MNOGO bolja varijanta je da idete do Kadikoy-a jer je njihov saobracaj katastrofalan i put do Taksima moze da traje 2-3 sata(ide se celom Azijskom obalom i preko Bosforskog mosta).A i imate vise prevoznih sredstava da promenite od Taksima do Sultanahmeta.
Ovako iz luke Kadikoy imate trajekt kojeime je sve lepo objasnio.Cim izadjete iz trajekta na Eminon-u kupite Istanbulkart (uplatite 20-tak TL) i hvatajte tramvaj do Sultanahmet-a.

:run: :run: :run:
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#733 Re: Istanbul

Post by rudy81 »

mimica23 wrote:Njihova zvanicna kompanija HAVATAS http://www.havatas.com.tr/envozi sa aerodroma Sabiha,imate dve varijante:do Taksima ili do Kadikoy luke.Razlika u ceni je do Taksima 12 TL,do Kadikoy-a 8 TL.Po preporuci ljudi koji zive u Istanbulu MNOGO bolja varijanta je da idete do Kadikoy-a jer je njihov saobracaj katastrofalan i put do Taksima moze da traje 2-3 sata(ide se celom Azijskom obalom i preko Bosforskog mosta).A i imate vise prevoznih sredstava da promenite od Taksima do Sultanahmeta.
Ovako iz luke Kadikoy imate trajekt kojeime je sve lepo objasnio.Cim izadjete iz trajekta na Eminon-u kupite Istanbulkart (uplatite 20-tak TL) i hvatajte tramvaj do Sultanahmet-a.

:run: :run: :run:

jeste za ljude koji ne nose prtljag, lako je meni s ruksakom se prebacivati al kad ide porodica (eventualno s djecom) i milion torbi lakse im je sjesti na bus od tacke A do tacke B i voziti se sat i po ...nije to tako strasno

edit: sorry tek sad vidim, tacno je da je bolje do kadikoya ici, ucinilo mi se da predlazes koristenje ovog javnog gradskog prijevoza...
Last edited by rudy81 on 24/01/2013 10:08, edited 1 time in total.
ocaj
Posts: 311
Joined: 16/06/2008 10:29

#734 Re: Istanbul

Post by ocaj »

Evo sad citam da ne prevozi ovaj Havas do Taksima,predpostavljam zbog radova na samom Taksimu,zna li iko do kada ce to trajati.. :roll:
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#735 Re: Istanbul

Post by rudy81 »

ocaj wrote:Evo sad citam da ne prevozi ovaj Havas do Taksima,predpostavljam zbog radova na samom Taksimu,zna li iko do kada ce to trajati.. :roll:
HAVAS ne vozi, HAVATAS vozi

http://www.sabihagokcen.aero/havatas_shuttle
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#736 Re: Istanbul

Post by beautyfool »

Pa sat i po je avionom sarajevo-istanbul znaci jos sat i po busom od sabihe do taksima ili sultanahmeta :? :roll: bas je puno.
mimica23
Posts: 32
Joined: 21/04/2012 18:28

#737 Re: Istanbul

Post by mimica23 »

jeste za ljude koji ne nose prtljag, lako je meni s ruksakom se prebacivati al kad ide porodica (eventualno s djecom) i milion torbi lakse im je sjesti na bus od tacke A do tacke B i voziti se sat i po ...nije to tako strasno
Ako se odlucite za varijantu Taksim onda racunajte da sa tim istim torbama trebate doci do stanice Finikuler(podzemna uspinjaca),koja vas spusta do Kabatasa,pa onda da presednete na tramvaj.U najboljem slucaju voznja busom do Taksima minimum 2 sata,zavisi od doba dana kada stizete.Do Kadikoy luke se vozite mnogo krace.
Opet je sve na vama da odlucite.
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#738 Re: Istanbul

Post by rudy81 »

mimica23 wrote:
jeste za ljude koji ne nose prtljag, lako je meni s ruksakom se prebacivati al kad ide porodica (eventualno s djecom) i milion torbi lakse im je sjesti na bus od tacke A do tacke B i voziti se sat i po ...nije to tako strasno
Ako se odlucite za varijantu Taksim onda racunajte da sa tim istim torbama trebate doci do stanice Finikuler(podzemna uspinjaca),koja vas spusta do Kabatasa,pa onda da presednete na tramvaj.U najboljem slucaju voznja busom do Taksima minimum 2 sata,zavisi od doba dana kada stizete.Do Kadikoy luke se vozite mnogo krace.
Opet je sve na vama da odlucite.

ja se snalazim vrlo dobro s njihovim gradskim prijevozom, ovo je bio odgovor onima sto su trazili savjet :) a i editovala sam post naknadno ;)

na prethodnim stranicama su ove varijante prevoza detaljno opisane vise puta...
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#739 Re: Istanbul

Post by Gray »

mimica23 wrote:Njihova zvanicna kompanija HAVATAS http://www.havatas.com.tr/envozi sa aerodroma Sabiha,imate dve varijante:do Taksima ili do Kadikoy luke.Razlika u ceni je do Taksima 12 TL,do Kadikoy-a 8 TL.Po preporuci ljudi koji zive u Istanbulu MNOGO bolja varijanta je da idete do Kadikoy-a jer je njihov saobracaj katastrofalan i put do Taksima moze da traje 2-3 sata(ide se celom Azijskom obalom i preko Bosforskog mosta).A i imate vise prevoznih sredstava da promenite od Taksima do Sultanahmeta.
Ovako iz luke Kadikoy imate trajekt kojeime je sve lepo objasnio.Cim izadjete iz trajekta na Eminon-u kupite Istanbulkart (uplatite 20-tak TL) i hvatajte tramvaj do Sultanahmet-a.

:run: :run: :run:

Znači to je najbolja varijanta? I koliko bi to otprilike trajalo, recimo od Sabiha do sultanahmet?
mimica23
Posts: 32
Joined: 21/04/2012 18:28

#740 Re: Istanbul

Post by mimica23 »

Od aerodroma do Kadikoy-a se ne moze tacno reci,opet kazem sve zavisi od saobracaja(otprilike 1 sat ili vise).Ferry Kadikoy-Eminon 30 min.,tramvaj od Eminon-a do Sultanahmeta oko 10-tak minuta.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#741 Re: Istanbul

Post by kojeime »

ocaj wrote:Evo sad citam da ne prevozi ovaj Havas do Taksima,predpostavljam zbog radova na samom Taksimu,zna li iko do kada ce to trajati.. :roll:
Koliko sam ja uspio procitati, havas ne radi sa aerodroma jer je Istanbul odlucio ukinuti dozvolu havasu za relacije unutar grada.

Znaci izgleda da presatank rada havasa unutar Istanbula nije privremen nego trajan, tako da ostaju vec navedene ostale opcije.

Sa stranice: http://www.havas.com.tr/en/OurServices/ ... rport.aspx

slijedi:

"PUBLIC ANNOUNCEMENT

Havaş, an esteemed enterprise and the oldest ground handling company of Turkey, provides employment for about 11,000 people and successfully represents our country at national and international levels. As part of its activities, Havaş has been conducting passenger transports since 29 years, between airports and city centers in various cities of our country, in the routes and tariffs approved by the competent authorities and in line with the applicable laws and regulations by obtaining all necessary permits, licenses and authorizations.

These services which are provided without any discrimination just like a public service in 17 cities including the airports with a very limited number of passengers, have been stopped in Istanbul by a decision of the Istanbul Metropolitan Municipality. We were forced to suspend our services on January 14, 2012, at 09:00 am and as part of a good faith initiative we felt the necessity to make a public announcement to avoid any possible grievances of our citizens.

At Havaş we were carrying out our services by respecting all applicable legal and commercial rules and within the framework of our acquired rights arising from the privatization processes but we had to stop them temporarily. We hereby declare that we will take all necessary legal actions in order to resume urgently offering our services which are of high public interest in our opinion and we respectfully announce to the public that we hope to restart promptly offering our services to our citizens.

Ground Handling Co. "

Dakle, zaboravite havas.
mimica23
Posts: 32
Joined: 21/04/2012 18:28

#742 Re: Istanbul

Post by mimica23 »

Havas ne radi i nece raditi,dala sam savet za kompaniju HAVATAS.
ocaj
Posts: 311
Joined: 16/06/2008 10:29

#743 Re: Istanbul

Post by ocaj »

Ma bitno je samo da neki vozi,Havas ili Havatas nije ni bitno. :) Koliko vidim cijene kod ovog Havatasa su iste kao sto je imao i Havas. Zna li neko gdje staje autobus s obzirom da su radovi na Taksimu?
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#744 Re: Istanbul

Post by rudy81 »

ocaj wrote:Ma bitno je samo da neki vozi,Havas ili Havatas nije ni bitno. :) Koliko vidim cijene kod ovog Havatasa su iste kao sto je imao i Havas. Zna li neko gdje staje autobus s obzirom da su radovi na Taksimu?

nije Taksim jos uvijek totalno blokiran...barem nije bio prije mjesec-dva, al posto na oficijelnoj stranici jos uvijek stoji Taksim znaci da idu do gore...
mimica23
Posts: 32
Joined: 21/04/2012 18:28

#745 Re: Istanbul

Post by mimica23 »

Zbog radova na Taksimu,izmesteni su ispred hotela Marmara(Taksim),preko puta stanice za Finikuler.
ocaj
Posts: 311
Joined: 16/06/2008 10:29

#746 Re: Istanbul

Post by ocaj »

mimica23 wrote:Zbog radova na Taksimu,izmesteni su ispred hotela Marmara(Taksim),preko puta stanice za Finikuler.

Teşekkürler! :D
Jeste da idem u Istanbul tek za 2-3 mjeseca,ali cisto sumnjam da ce se do tada radovi zavrsiti pa da se na vrijeme informisem da znam sta me ceka. :D
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#747 Re: Istanbul

Post by novi.dan.nova.nafaka »

Kada je bolje otići u Istanbul, u martu ili aprilu (nekako mi se čini da je bolje u aprilu, jer je toplije i manje je odjeće potrebno)? Koristio bih ovu akciju THY-a a putovali bi sami, bez agencije - koliko je to preporučljivo za nekoga ko je prvi put tamo ? Da li je moguće provesti se, upoznati najbitnije stvari bez vodiča ?
ocaj
Posts: 311
Joined: 16/06/2008 10:29

#748 Re: Istanbul

Post by ocaj »

novi.dan.nova.nafaka wrote:Kada je bolje otići u Istanbul, u martu ili aprilu (nekako mi se čini da je bolje u aprilu, jer je toplije i manje je odjeće potrebno)? Koristio bih ovu akciju THY-a a putovali bi sami, bez agencije - koliko je to preporučljivo za nekoga ko je prvi put tamo ? Da li je moguće provesti se, upoznati najbitnije stvari bez vodiča ?
Moze itekako,samo treba dobro prouciti grad,glavne atrakcije i nemas problema. :wink:
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#749 Re: Istanbul

Post by kojeime »

novi.dan.nova.nafaka wrote:Kada je bolje otići u Istanbul, u martu ili aprilu (nekako mi se čini da je bolje u aprilu, jer je toplije i manje je odjeće potrebno)? Koristio bih ovu akciju THY-a a putovali bi sami, bez agencije - koliko je to preporučljivo za nekoga ko je prvi put tamo ? Da li je moguće provesti se, upoznati najbitnije stvari bez vodiča ?
Ja sam bio u aprilu i bilo mi je odlicno vrijeme. U martu nisam bio. Trebala je vjetrovka na primjer ako ides trajektom, kao i oprema za kisu (ne volim kisobrane). A bilo je lijepih i toplih dana ali ne pretoplih. Tako da mi je april bio super.

Bez vodica se moze bez problema snaci, imas na ovoj temi puno savjeta, linkova, itd. pa prouci temu. Kada sam prvi put isao, sasvim lijepo sam se snasao. Na internetu imas puno korisnih informacija, na google mapsu je Istanbul odlicno uradjen. Pa ne bi bilo lose da poneses laptop ili netbook ili cak i tablet ako imas, ja samimao obicaj kada se vratim u hotel, prije spavanja, na internetu pronaci informacije o mjestim koja sutra zelim vidjeti, narocito da li rade tada kada zelim tamo otici i kako do tamo doci, koja je tramvajska stanica (da, i tramvajske stanice Istanbula su tacno oznacene na google maps) i ostalo.

Ove tri stranice su pune korisnih informacija:
http://www.turkeytravelplanner.com/index.html
http://www.istanbultrails.com/
http://members.virtualtourist.com/m/3a008/1c0a38/

Trebace ti pristojna printana karta Istanbula, dovoljno velika da vidis detalje, ako je ne nadjes na aerodromu kada sletis dzaba, kupis u knjizari. Ali te besplatne su male, ja sam ipak sebi kupovao veliku kartu. Lakse mi bilo.

Pored tramvajske pruge na Sultanahmetu, oko 50 metara ispod stanice Sultanahmet kada ides prema dolje, sa desne strane imas turisticki biro. Ne turisticku agenciju, vec gradski turisticki biro. Tu mozes pitati za informacije tipa koja linija autobusa ili tramvaja ide do mjesta na koje zelis, ili hocu da dodjem tu i tu, kako da to uradim, reci ce ti koja prevozna sredstva i koje linije trebas koristiti, tu imas redove voznje gradskog prevoza, informacije o desavanjima, imas rasporerde koncerata i tako dalje. Ne znam gdje je takav biro na Taksimu ili u Azijskom dijelu, ja sam svaki put kada sam bio u Istanbulu odsijedao izmedju Sultanahmeta i Beyazita.

Sretan put i lijep provod.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#750 Re: Istanbul

Post by mO k3 »

Zelimo sljedece sedmice otici u Istanbul .... sada imam fantasticnu ponudu , ali malo razmisljamo da li je hladno oko 10 Februara ...sta velite??
Post Reply