Veš mašina - preporuke, savjeti, upozorenja...

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#51 Re: Veš mašina - preporuke, savjeti, upozorenja...

Post by All Apologies »

Imala whirlpool, kupili polovnu i bili prezadovoljni, 1600 obrtaja, ves savrseno opere bez obzira koji je prasak koristen, a izadje ured suh.
Kad sam se porodila svekrva se backala s vesom i pokvari masinu, ode elektronika. Popravak bi dosta kostao, a dio bi se morao naruciti iz njemacke i cekati da dodje i mi odustanemo, kupimo novu beko. Nikad gore sranje u moju kucu ne udje. Ne znam jel to poslije one masine ili sta, ali ova il pere il ne pere isto dodje, ni ariel ne pomaze. Sve sto beba bljucne kako udje u masinu tako i izadje. Otkuhano fol, a ni na sta nalik. Mijenjam prvom prilikom. Bila je fol servisirana, ali nista od toga, a i pec plin-struja isto. Jedino je frizider koliko-toliko normalan.
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#52 Re: Veš mašina - preporuke, savjeti, upozorenja...

Post by BJB »

Nemoj samo Gorenje-smece najobicnije..Kako drugacije objasniti da ves masina zahrdja u roku od godine dana pri dnu..El.sparet isto Gorenje- lim u pecnici progorio nakon godine dana i to nije se ni koristilo toliko cesto. Posto smo htjeli onaj el.stednjak starinski sa kolima- ako ukljucis jedno kolo sve oko njega je vrelo ako je kolo ukljuceno na vecu jacinu. Isto ako je pecnica ukljucena- gornji dio je vreo. Smece obicno.
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#53 Re: Veš mašina - preporuke, savjeti, upozorenja...

Post by bumerangss »

BJB wrote:Nemoj samo Gorenje-smece najobicnije..Kako drugacije objasniti da ves masina zahrdja u roku od godine dana pri dnu..El.sparet isto Gorenje- lim u pecnici progorio nakon godine dana i to nije se ni koristilo toliko cesto. Posto smo htjeli onaj el.stednjak starinski sa kolima- ako ukljucis jedno kolo sve oko njega je vrelo ako je kolo ukljuceno na vecu jacinu. Isto ako je pecnica ukljucena- gornji dio je vreo. Smece obicno.
Ja sam zadovoljan sa gorenjem ali ne bjezim ni od beka i indesit
hadzidado
Posts: 133
Joined: 26/05/2013 20:22

#54 Re: Veš mašina - preporuke, savjeti, upozorenja...

Post by hadzidado »

All Apologies wrote:, kupimo novu beko. Nikad gore sranje u moju kucu ne udje. Ne znam jel to poslije one masine ili sta, ali ova il pere il ne pere isto dodje, ni ariel ne pomaze. Sve sto beba bljucne kako udje u masinu tako i izadje. Otkuhano fol, a ni na sta nalik. Mijenjam prvom prilikom. Bila je fol servisirana, ali nista od toga, a i pec plin-struja isto. Jedino je frizider koliko-toliko normalan.
Koji model Beko mašine?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15462
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#55 Re: Veš mašina - preporuke, savjeti, upozorenja...

Post by problemnatravunu »

hadzidado wrote:
All Apologies wrote:, kupimo novu beko. Nikad gore sranje u moju kucu ne udje. Ne znam jel to poslije one masine ili sta, ali ova il pere il ne pere isto dodje, ni ariel ne pomaze. Sve sto beba bljucne kako udje u masinu tako i izadje. Otkuhano fol, a ni na sta nalik. Mijenjam prvom prilikom. Bila je fol servisirana, ali nista od toga, a i pec plin-struja isto. Jedino je frizider koliko-toliko normalan.
Koji model Beko mašine?
Jarane to si ti trebao reklamirati dok je bilo vrijeme, punica mi ima onu najjadniju Bira perilicu vesa i radi ko doksa dvanaestu godinu, a za Biru je Beko ipak klasa :shock:
Ja sam imam Beko, i njoj je 10 godina, sve OK
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#56 Re: Veš mašina - preporuke, savjeti, upozorenja...

Post by All Apologies »

Zvali smo servis. Kaze ne mogu prijaviti tako da ne pere masina nego mora biti razlog ne prima vodu ili ne grije vodu ili ne okrece bubanj i to je to. Pa eto rekoh nisam ja strucna da znam sta joj je, vodu primi, ugrije, sve fol opere i nista, ne samo da fleka ostane nego ves izadje kakav je usao. Na kraju kazem eto hajde prijavljujem da ne radi grijac. Na servisu promijene neki regulator temperature i opet isto.
Model WMD 65105, energetska klasa A, 1000 obrtaja. Ljetos je napunila 5 godina staza.
Pec je kombinovana plin-struja, model CM 63210 SS. Strujna kola su oslabila brzinom svjetlosti.
Frizider je u biti jedini OK, model DSA 25000 S. Napunio je 7 godina i sve je dobro jedino sto se od pocetka na vrhu, na vanjskoj plohi, javlja kondenzacija i ta povrsina djeluje kao magnet za prasinu. Do tad nismo imali takvih problema s friziderima.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15462
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#57 Re: Veš mašina - preporuke, savjeti, upozorenja...

Post by problemnatravunu »

All Apologies wrote:Zvali smo servis. Kaze ne mogu prijaviti tako da ne pere masina nego mora biti razlog ne prima vodu ili ne grije vodu ili ne okrece bubanj i to je to. Pa eto rekoh nisam ja strucna da znam sta joj je, vodu primi, ugrije, sve fol opere i nista, ne samo da fleka ostane nego ves izadje kakav je usao. Na kraju kazem eto hajde prijavljujem da ne radi grijac. Na servisu promijene neki regulator temperature i opet isto.
Model WMD 65105, energetska klasa A, 1000 obrtaja. Ljetos je napunila 5 godina staza.
Pec je kombinovana plin-struja, model CM 63210 SS. Strujna kola su oslabila brzinom svjetlosti.
Frizider je u biti jedini OK, model DSA 25000 S. Napunio je 7 godina i sve je dobro jedino sto se od pocetka na vrhu, na vanjskoj plohi, javlja kondenzacija i ta povrsina djeluje kao magnet za prasinu. Do tad nismo imali takvih problema s friziderima.
Bas cudan problem, evo me zadevera :D , nego 'ajde ovako, kao prvo probaj se uvjeriti da deterdžent uopce dodje do veša, tj. stavi det. direktno u bubanj sa vešom , i drugo, daj se probaj uveriti da se voda zaista ugrije na potrebnu programiranu temp.
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#58 Re: Veš mašina - preporuke, savjeti, upozorenja...

Post by All Apologies »

problemnatravunu wrote:
All Apologies wrote:Zvali smo servis. Kaze ne mogu prijaviti tako da ne pere masina nego mora biti razlog ne prima vodu ili ne grije vodu ili ne okrece bubanj i to je to. Pa eto rekoh nisam ja strucna da znam sta joj je, vodu primi, ugrije, sve fol opere i nista, ne samo da fleka ostane nego ves izadje kakav je usao. Na kraju kazem eto hajde prijavljujem da ne radi grijac. Na servisu promijene neki regulator temperature i opet isto.
Model WMD 65105, energetska klasa A, 1000 obrtaja. Ljetos je napunila 5 godina staza.
Pec je kombinovana plin-struja, model CM 63210 SS. Strujna kola su oslabila brzinom svjetlosti.
Frizider je u biti jedini OK, model DSA 25000 S. Napunio je 7 godina i sve je dobro jedino sto se od pocetka na vrhu, na vanjskoj plohi, javlja kondenzacija i ta povrsina djeluje kao magnet za prasinu. Do tad nismo imali takvih problema s friziderima.
Bas cudan problem, evo me zadevera :D , nego 'ajde ovako, kao prvo probaj se uvjeriti da deterdžent uopce dodje do veša, tj. stavi det. direktno u bubanj sa vešom , i drugo, daj se probaj uveriti da se voda zaista ugrije na potrebnu programiranu temp.
Druze, znaci nema stvari koje nismo probali, Ariel prah i u ladicu i u ves i sve ostale praskaste deterdzente ja mislim koji postoje, ariel i persil gel, ariel gel u jastucicima, neke tablete, lopta ona iz top shopa. Staklo na vratima masine je vruce dok pere, ali se moze ruka drzati, kad su promijenili taj regulator temperature staklo je bilo toliko vrelo da se nije smjelo dotaknuti, sad je opet vruce kao sto je bilo, ali nista ne pomaze, dijete ako gacice upiski izadju zute ko da nisu ni oprane samo eto ne smrde :-) Prije sam imala gorenje pa whirlpool, sve polovne i bile su nemjerljivo bolje od ove, pogotovo whirlpool koja je imala 1600 obrtaja. To je eto moje iskustvo, sigurno ima i drugacijih, kako gorih tako i onih dobrih i boljih. Kako god, meni beko u kucu vise nece uci pa taman kad bi se pozlatili, jedino da mi dzaba daju :D
Becky7
Posts: 849
Joined: 25/11/2017 16:31

#59 Re: Veš mašina - preporuke, savjeti, upozorenja...

Post by Becky7 »

Može li preporuka za veš mašinu Beko ili Gorenje i koji model je dobar? Ja sam gledala model beko wue 7722 ili gorenje wewi72s3s da li ima neko iskustva s njima? Moze i preporuka za drugi model neki :)
dema225
Posts: 107
Joined: 18/11/2012 01:11

#60 Re: Veš mašina - preporuke, savjeti, upozorenja...

Post by dema225 »

...
Last edited by dema225 on 06/05/2022 15:58, edited 1 time in total.
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#61 Re: Veš mašina - preporuke, savjeti, upozorenja...

Post by maliq53 »

Ima li gdje kod nas uzeti pumpi za ves masinu? Izgleda da je odsvirala svoje, u pitanju je model WD80M4443JW/LE (kombinacija perilica i susilica). Koliko sam gledao na netu, uglavnom model pumpe je Samsung drain pump B15-6A (odnosno odgovara za DC31-00030H sto je u biti valjda originalni dio). E sad, zvacu onaj kao neki samsung service centar pa vidjet' da li oni uopste prodaju/popravljaju ovo, ali evo da pitam i ovdje ukoliko se ko susretao sa ovim. Najradije bi uzeo tu pumpu i zamjenio sam jer nije toliko komplikovano, vala mi se masina definitivno ne nosi negdje jer je preteska, a da zovem majstora i on ce me ogulit' za nesto sto mogu i sam.... Eto, hvala unaprijed
NediM17
Posts: 21488
Joined: 05/11/2009 11:49

#62 Re: Veš mašina - preporuke, savjeti, upozorenja...

Post by NediM17 »

Nikakva to nauka nije zamijeniti sam.
Imas lika na OLX-u, ServiceParts, ima raznih dijelova za bijelu tehniku.
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#63 Re: Veš mašina - preporuke, savjeti, upozorenja...

Post by maliq53 »

NediM17 wrote: 03/08/2021 12:33 Nikakva to nauka nije zamijeniti sam.
Imas lika na OLX-u, ServiceParts, ima raznih dijelova za bijelu tehniku.
Da, vec sam pregledao par videa i rutinski se obavi. Problem je jedino sad naci odgovarajucu pumpu ali evo probacu. Kod ovakvih stvari, vidis kakvo smo prkno od drzave, pola stvari ne mozes nabaviti kada ti treba nesta. :lol:
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#64 Re: Veš mašina - preporuke, savjeti, upozorenja...

Post by rovac13 »

Ako ti masina ne radi onda izvadi pumpu ponesi ju i trazi identicnu da kupis.Posle ubacis.

Prije nego vadis,odvrni cep u dnu masine ispusti ostatak vode.Obicno bude litar vode cak i kad pumpa izbaci svi vodu.Ne znam za samsung ali treba da je isto.

I naravno istekaj iz struje.
Zna bit neugodno uzet rukom za pumpu ako je pod naponom :)
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#65 Re: Veš mašina - preporuke, savjeti, upozorenja...

Post by maliq53 »

rovac13 wrote: 03/08/2021 22:33
Vec sam pokusavao. Al' znas ono kad te bas krene pa nista kako treba da ispadne. Skidam ja one sarafe, i sad imaju ona tri na dnu kako bi skinuo prednji panel da pristupim pumpi. Medutim oni bas spekli valjda od hrdje, malo sam i navoj im zezno i nije mi se dalo dalje natavljat', mogao sam probat' trik sa lastikom da odvrnem ali nisam. Danas malo cackao hajd reko da provjerim ono crijevo za ispust vode, jer sam ga nesta nadodavao da dokuci do sifona. Na kraju je ispalo da je to crijevo problem i valjda kako se nakupilo masnoce pocelo curiti. Ranije nikad nije pa zato i nisam odma gledao tu. Ispade da je pumpa jos dobra, jer zasad sve fercera. Ali u svakom slucaju cu biti u pripravnosti da kupim pumpu, neka radnja u Sa je javila kao da imaju pumpu za moj model, nije ni skupa pa uzet' za svaki slucaj nek je pri ruci jer vec se pomalo "cuje" kad radi...
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#66 Re: Veš mašina - preporuke, savjeti, upozorenja...

Post by rovac13 »

Pumpa se uvijek cuje kad radi,i to u dva razlicita zvuka.
Jedan zvuk cujes kad je masina puna vode i krene ju ispumpavat van.To traje pola minuta ili minut otprilike.I kad ispumpa svu vodu onda se zvuk malo promijeni,to znaci da je obavila posao.

Sto bi pumpu mijenjao ako radi.
Pumpa ako stane skroz,ili ako ne dihta vise,ili ako iskace fi sklopka kad pumpa krece......onda ju mijenjas.

Pumpa zna zaglavit ako ima smeca u onom dole cepu.
Cesto je dovoljno otvorit cep ocistit smece eventualno pokrenut srafcigerom leptiricu(oprezno,ne prstom) ...i vozi dalje.
Post Reply