Koju kafu pijete?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#126 Re: Koju kafu pijete?

Post by ljubav_aha »

PipiDugaDevetka wrote:Aaaa, vidim ja, čim srknem, tukne mi na raž, zob,...šta li je.
Poslije (h)ržem ko Damjanov Zelenko. :D
jesi li probao kombinaciju cikorija i kafa :-)
pjegica
Posts: 284
Joined: 09/12/2006 00:06
Location: Tu negdje oko blizu

#127 Re: Koju kafu pijete?

Post by pjegica »

Kafu ne volim i ne pijem je često. Nekad u gradu naručim Nes vaniliju ili Nes čokoladu, ali one nemaju ukus prave kafe.
Obično ispite spremam noću jer mi je tad najmirnije, i čisto da ne zaspim napravim sebi Ness, ali i to smućkam na svoj način da što manje smanjim gorki uskus. Sipam onu kesicu u šolju, prelijem toplim mlijekom i stavim kakao-a(kako glasi genitiv riječi kakao?). Svi me pitaju kako to mogu piti, ali meni je veoma ukusno :)
User avatar
duudamdej
Posts: 32
Joined: 20/11/2006 12:47
Location: Sarajevo

#128 Re: Koju kafu pijete?

Post by duudamdej »

ja sam kao pjegica, ne volim baš kafu i rijetko je pijem. može nescafe vanilija, čokolada... to mi je fino.
Olimpijac
Posts: 59
Joined: 13/10/2008 18:59
Location: Sarajevo

#129 Re: Koju kafu pijete?

Post by Olimpijac »

piaf wrote:hahaha chuj to...
meni je kafa dio rituala i shto sam starija vishe u uzivam u mirisu,ukusu.... :-D
I ja isto :wink:
Olimpijac
Posts: 59
Joined: 13/10/2008 18:59
Location: Sarajevo

#130 Re: Koju kafu pijete?

Post by Olimpijac »

ljubav_aha wrote:sa google:Napitci: dozvoljena je sveže mlevena kafa. U kafu se u našoj zemlji često dodaje pečeno zrno neželjenih žitarica.
o tome voditi računa naročito kada se koristi mlevena kafa.

naravno,zavisi od zemlje proizvodjaca :)
Sigurno u nasoj zemlji veliki proizvodjaci kao sto su Grand,Don,Dzezva nestavljaju surogati :o a male przionice tipa Prima i odtale stavljaju 100% :evil:
Olimpijac
Posts: 59
Joined: 13/10/2008 18:59
Location: Sarajevo

#131 Re: Koju kafu pijete?

Post by Olimpijac »

halilova vila wrote:Znam covjeka sa glutenskom enteropatijom, u biti alergijom na brasno, sve kafe koje je probao dovode ga do velikih proliva, osim Francka, sto znaci... Nisam mogla vjerovati da su se dosjetili mljevenoj kafi dodavati brasno.
Nemoguce da se brasno stavlja
Olimpijac
Posts: 59
Joined: 13/10/2008 18:59
Location: Sarajevo

#132 Re: Koju kafu pijete?

Post by Olimpijac »

ili sistem pravljenja iste kafe ,npr. neki dan sam bila kod prijatlejice,i kaze,znas primjenjujem malo drguaciji sistem pravljenja turske kafe,jer ima manje pjene,jer u prvoj varijatni je bilo suvise pjene,znaci ponekad je i sistem pravljenja kafe vezan sa kolicinom pjene[/quote]

Upravo tako,u pravu si za pjenu 100%
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#133 Re: Koju kafu pijete?

Post by ljubav_aha »

Olimpijac wrote:
piaf wrote:hahaha chuj to...
meni je kafa dio rituala i shto sam starija vishe u uzivam u mirisu,ukusu.... :-D
I ja isto :wink:

takodjer :)

naorocito uzivam u mirisu kafe,koji me bas opusta,i dugo vremen sam milsila daje to djelimicno rezultat sugestije,medjutim,prije nekoliko mijeseci sam procitalanaucni clanak,koji je potvrdio moju tadasnju sugestiju :)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#134 Re: Koju kafu pijete?

Post by PipiDugaDevetka »

ljubav_aha wrote: jesi li probao kombinaciju cikorija i kafa :-)
Cikorija je naziv roda Cichorium, kao i najrasprostranjenije vrste ovog roda — Cichorium intybus. Drugi nazivi ove vrste su vodopija, ženetrga, gologuza, gologuza divlja.
Image
Jesam probao sam kombinaciju cikorija+kafa+kakao, ali već sam izjavio da kafu vrlo rijetko trošim.
Mnogi od nas, u Sarajevskom polju tokom ljeta, počevši od juna, pa sve do kasne jeseni svakodnevno vide ovu biljku, a ne znaju da je to cikorija i da se od njenog korijena može praviti sirotinjska ili opsadna kafa (Ako ti se selo, grad ili država nadju pod opsadom).
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#135 Re: Koju kafu pijete?

Post by chuchumbamayumbe »

oj, evo teme kao i "koje mirisalce koristite" i "satovi".
Ebote, pa odakle vam vremena i love da se castite tako skupim kafama i da toliko uzivate u njima?! Trosite 100 maraka na fucken mega dzezve koje su "najbolje za tu i tu kafu"
Snobovi jedni!
:D :D 8-)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#136 Re: Koju kafu pijete?

Post by ljubav_aha »

chuchumbamayumbe wrote:oj, evo teme kao i "koje mirisalce koristite" i "satovi".
Ebote, pa odakle vam vremena i love da se castite tako skupim kafama i da toliko uzivate u njima?! Trosite 100 maraka na fucken mega dzezve koje su "najbolje za tu i tu kafu"
Snobovi jedni!
:D :D 8-)
:lol: ma nije to nista,bolja je svaka skupa kafa od kubanskih cigara i ostalih intereasnih dnevnih navika :)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#137 Re: Koju kafu pijete?

Post by ljubav_aha »

PipiDugaDevetka wrote:
ljubav_aha wrote: jesi li probao kombinaciju cikorija i kafa :-)
Cikorija je naziv roda Cichorium, kao i najrasprostranjenije vrste ovog roda — Cichorium intybus. Drugi nazivi ove vrste su vodopija, ženetrga, gologuza, gologuza divlja.
Image
Jesam probao sam kombinaciju cikorija+kafa+kakao, ali već sam izjavio da kafu vrlo rijetko trošim.
Mnogi od nas, u Sarajevskom polju tokom ljeta, počevši od juna, pa sve do kasne jeseni svakodnevno vide ovu biljku, a ne znaju da je to cikorija i da se od njenog korijena može praviti sirotinjska ili opsadna kafa (Ako ti se selo, grad ili država nadju pod opsadom).
kod mene u marketu mozes kupiti cikorij,koji se upravo nalazi na istoj polici sa kafom
downtoearth
Posts: 334
Joined: 12/07/2007 15:51

#138 Re: Koju kafu pijete?

Post by downtoearth »

PipiDugaDevetka wrote:
ljubav_aha wrote: jesi li probao kombinaciju cikorija i kafa :-)
Cikorija je naziv roda Cichorium, kao i najrasprostranjenije vrste ovog roda — Cichorium intybus. Drugi nazivi ove vrste su vodopija, ženetrga, gologuza, gologuza divlja.
Image
Jesam probao sam kombinaciju cikorija+kafa+kakao, ali već sam izjavio da kafu vrlo rijetko trošim.
Mnogi od nas, u Sarajevskom polju tokom ljeta, počevši od juna, pa sve do kasne jeseni svakodnevno vide ovu biljku, a ne znaju da je to cikorija i da se od njenog korijena može praviti sirotinjska ili opsadna kafa (Ako ti se selo, grad ili država nadju pod opsadom).
To ne znaju samo oni koji nisu bili u Sarajevu tokom rata. Oni koji su bili znaju i za kavu od leće za koju je cikorija bila prava poslastica
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#139

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 14/06/2023 19:38, edited 2 times in total.
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#140 Re: Koju kafu pijete?

Post by tech10 »

Onu sto me negdje oko sedmice redovno protjera. :D
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#141

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 14/06/2023 11:23, edited 2 times in total.
Olimpijac
Posts: 59
Joined: 13/10/2008 18:59
Location: Sarajevo

#142 Re: Koju kafu pijete?

Post by Olimpijac »

Fazon je po meni da se zakuha jaca kafe i da se dva puta vrati na ringlu da baci kljuc i kod mene to uspjeva.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#143

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 14/06/2023 11:22, edited 1 time in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#144 Re: Koju kafu pijete?

Post by moonca »

Od neki dan - ovu -- i zadovoljanaImage
User avatar
konektovan
Posts: 40654
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#145 Re: Koju kafu pijete?

Post by konektovan »

Zlatnu dzezvu sa zenom, na poslu nescafe gold. :mrgreen:
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#146 Re: Koju kafu pijete?

Post by skvo »

Samo domaću kupljenu u pržionici kod male pijace. Znači džezva, pa da se malo digne, pa u veliku šolju. Sa mlijekom i dvije kocke šećera, ali umočiti. I to samo ujutro.

U kafićima ne pijem kafe, ne volim, kiselo...
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#147 Re: Koju kafu pijete?

Post by Zoya »

konektovan wrote:Zlatnu dzezvu sa zenom, na poslu nescafe gold. :mrgreen:
Ja samo zlatnu džezvu :lol: i na poslu je nosim :P bez šećera i mlijeka. Crna ko zemlja.
User avatar
konektovan
Posts: 40654
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#148 Re: Koju kafu pijete?

Post by konektovan »

Zoya wrote:
konektovan wrote:Zlatnu dzezvu sa zenom, na poslu nescafe gold. :mrgreen:
Ja samo zlatnu džezvu :lol: i na poslu je nosim :P bez šećera i mlijeka. Crna ko zemlja.
Nisam neki strucnjak za kafu, ali eto, zlatna mi je ponajbolja. Nikad ne šecerim, ništa mlijeko, ponekad rahat lokum ili kocka cokolade. :mrgreen:
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#149 Re: Koju kafu pijete?

Post by Zoya »

konektovan wrote:
Zoya wrote:
konektovan wrote:Zlatnu dzezvu sa zenom, na poslu nescafe gold. :mrgreen:
Ja samo zlatnu džezvu :lol: i na poslu je nosim :P bez šećera i mlijeka. Crna ko zemlja.
Nisam neki strucnjak za kafu, ali eto, zlatna mi je ponajbolja. Nikad ne šecerim, ništa mlijeko, ponekad rahat lokum ili kocka cokolade. :mrgreen:
A cigara?
Ja ništa slatko uz kafu ne volim.
User avatar
konektovan
Posts: 40654
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#150 Re: Koju kafu pijete?

Post by konektovan »

Nisam nikad zapalio cigaru, a svi mi kazu da kafa nemere brez cigara. :mrgreen:
Post Reply