pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
petunija
Posts: 3034
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#176 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by petunija »

Neko je pitao za servis za pekače.
Taj servis eventualno popravi grijač ako se pokvari, dok oštećene posude ne "reparira" niti možeš kupiti novu. To je jedini nedostatak ovih pekača.
Neko je tražio recepte, evo za kukuruzu, kako je ja pravim:

KUKURUZA 750 g
voda 260 ml
puter 60 g
so po želji
bijelo brašno 360 g
kuk. brašno 80
int. kukuruzno 60 g
kvasac 1 kafena kašika
sjemenke po želji, ja stavim susam i suncokretove, nije obavezno
program: 4 za veliki mulineksov pekač, a 1 ili 2 za mali

Zna li neko kako se može produžiti pečenje hljeba? Ono kad završi da mu dodam još recimo 5-10 minuta pečenja, to ne nađoh u uputstvu :sad:
User avatar
maki222
Posts: 113
Joined: 31/03/2010 12:14

#177 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by maki222 »

Koji pekac kupiti...preporuke, iskustva????
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#178 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by njonjica »

petunija wrote:Neko je pitao za servis za pekače.
Taj servis eventualno popravi grijač ako se pokvari, dok oštećene posude ne "reparira" niti možeš kupiti novu. To je jedini nedostatak ovih pekača.
Neko je tražio recepte, evo za kukuruzu, kako je ja pravim:

KUKURUZA 750 g
voda 260 ml
puter 60 g
so po želji
bijelo brašno 360 g
kuk. brašno 80
int. kukuruzno 60 g
kvasac 1 kafena kašika
sjemenke po želji, ja stavim susam i suncokretove, nije obavezno
program: 4 za veliki mulineksov pekač, a 1 ili 2 za mali

Zna li neko kako se može produžiti pečenje hljeba? Ono kad završi da mu dodam još recimo 5-10 minuta pečenja, to ne nađoh u uputstvu :sad:
Hvala za recept.
Kad pekac zavrsi sa pecenjem nemoj odmah vaditi kruh jer pekac odrzava toplotu jos 30 minuta. Ja ostavim jos 10 minuta i bude super.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#179 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by njonjica »

maki222 wrote:Koji pekac kupiti...preporuke, iskustva????
Ja imam Moulineksov pekac i vrlo sam zadovoljna. Osim kruha u njemu jos pecem kolac, mijesim tijesto za pizzu (u pekacu tijesto odlicno nadodje za sat vremena), pravim dzem i ajvar.

Osim stednjaka, pekac je kod mene najcesce koristen aparat u kuhinji.
User avatar
petunija
Posts: 3034
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#180 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by petunija »

@njonjica

Hvala i tebi, :-D
probaću to, mada mi se čini da se jednom hljeb, nakon što je bio neko vrijeme u pekaču, potpario i bio mokar odozdo :(
User avatar
mayab
Posts: 27121
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#181 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by mayab »

Koristimo neki Elektrolux pekač već godinama iako nismo ni približno zadovoljni kvalitetom kruha (pri dnu bude nabijen, a na vrhu previše prozračan, i džaba sve, nikakva paznja, recepti, male izmjene u receptu nisu pomogle , medjutim koristimo ga jer se tako barem zna šta se jede, za razliku od onih "hibrida" iz pekara....
Zadnjih par mjeseci smo probali fol da pekač samo odradi proces miješanja i prvog dizanja tijesta, a onda u pleh i u rernu, e to je stvarno vrhunski kruh, samo je zahtjevno vremenski, i onda skoro da dodjemo do situacije da pekač ne izvršava svoju osnovnu namjenu, a to je da se sve naspe i da mašina dalje sama odradjuje posao , ali šta je tu je...
nedims
Posts: 662
Joined: 17/02/2007 12:54
Location: sarajevo

#182 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by nedims »

mayab wrote:Koristimo neki Elektrolux pekač već godinama iako nismo ni približno zadovoljni kvalitetom kruha (pri dnu bude nabijen, a na vrhu previše prozračan, i džaba sve, nikakva paznja, recepti, male izmjene u receptu nisu pomogle , medjutim koristimo ga jer se tako barem zna šta se jede, za razliku od onih "hibrida" iz pekara....
Zadnjih par mjeseci smo probali fol da pekač samo odradi proces miješanja i prvog dizanja tijesta, a onda u pleh i u rernu, e to je stvarno vrhunski kruh, samo je zahtjevno vremenski, i onda skoro da dodjemo do situacije da pekač ne izvršava svoju osnovnu namjenu, a to je da se sve naspe i da mašina dalje sama odradjuje posao , ali šta je tu je...
U Sarajevu 8 mjeseci koristim Moulinex sa dvije mjesalice...a...na Jadranu koristim 4 mjeseca Elektrolux pekac...godinama.
U Moulinexu je kruh savrsen. U Elektroluxu, kako kad. Uglavnom je dobar, jer sam se tokom dosta godina izvjestio u recepturama, ali...cesto se desavaju i losiji rezultati, napr. kao kod tebe ali to je samo kada malo pozurim i nisam posve precizan. Inace, ja sam dosta precizan i strogo pazim da su sastojci koje stavljam u tacno onim mjernim kolicinama kako uputstvo i recepti kazu. Mislim da nesto grijesis u recepturi, mozda nisi,bas, najprecizniji prilikom stavljanja sastojaka. Kada bi znao tok i nacin stavljanja sastojaka ... znao bi gdje grijesis...i bio bi puno zadovoljniji sa svojim kruhom.
- Korisnici pekaca cesto zaboravljaju da brasno koje upotrebljavaju mora odstojati najmanje jedan mjesec. Ako se upotrebljava svjeze brasno ... kruh nije najbolji.
- Cesto se zanemari da germa hlapi i ponekad se mora staviti malo vise germe, narocito ako se upotrebljava malo vece pakovanje germe.
- Manja ili veca kolicina vode moze da uzrokuje u konacnici losiji kruh.
- Mora se stavljati mljeko i secer. Mnoge domacice to ne rade itd. itd.

Na zalost, nisam na netu nasao kvalitetne recepte za Elektrolux pekace...ali, recepti koje upotrebljavam za Moulinex pekac su dobri i ja ih upotrebljavam za Elektrolux pekac.
Kako rece forumasica...pekac mi jedan od najvaznijih i najkorisnijih kucanskih aparata. I ja cesto izmjesim sve u pekacu i onda tijesto prebacim u tepsiju pa ga ispecem u rerni. Kruh je nevjerovatno dobar...sto je logicno, jer ima puno vise prostora za pecenje. Inace, sve se mjesi u pekacu...tjesto za picu, kolace i sl. Nema sanse da neko moze na ruke izmjesiti tako dobro tijesto za picu.
Na kraju ... za sve korisnike bilo kojeg pekaca...Cesto se desava da mjesalice zablokiraju i kantica, a time i pekac postanu neupotrebljivi. Potrebno je stavljati vrelu, kipucu vodu u kanticu i malo pomalo rucno pokusavati da se pokrene mjesalica. Malo pustiti da voda ugrije mjesalicu...pa pokusavati je okretati. Meni je do sada svaki put uspjelo. A to se desava cim jedno duze vrijeme ne koristite pekac.
I za korisnike Moulinex pekaca jedno moje iskustvo...Na donjem djelu poklopca pekaca odsarafiti tih nekoliko sarafa, rastaviti i izmedju staviti foliju za pecenje...i prekriti sve one rupice, izuzev stakla. Kruh ce biti puno bolje pecen.
Ako po zavrsetku pecenja ostavite kruh u pekacu, sutradan ce kruh biti puno zilaviji. Kruh se mora odmah izvaditi, staviti ga u krpu na rersetku da se hladi bar nekoliko sati prije upotrebe. Ovo ne vazi za one koji odmah jedu kruh... Ja svoj kruh jedem 2-3 dana i svaki dan mi je dobar.
Last edited by nedims on 28/05/2016 11:49, edited 1 time in total.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7408
Joined: 16/01/2007 23:38

#183 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by banjaluka078 »

njonjica wrote:
Ja imam Moulineksov pekac i vrlo sam zadovoljna. Osim kruha u njemu jos pecem kolac, mijesim tijesto za pizzu (u pekacu tijesto odlicno nadodje za sat vremena), pravim dzem i ajvar.

Osim stednjaka, pekac je kod mene najcesce koristen aparat u kuhinji.
+1
User avatar
petunija
Posts: 3034
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#184 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by petunija »

Malo opet prelistah šta sam ovdje pisala, pa samo da podebljam i nakon nepar godina korištenja, pekač mi je još uvijek u upotrebi.
Najčešće pravim hljeb i tijesto za pizze, a nekad i kifle, džem...
Zna li neko recepte za raženi ili neki drugi integralni hljeb a da može u pekaču? Ono da ne sadrži bijelo brašno.
@walk_M_A_N hvala što si nam dao link :thumbup:
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#185 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by njonjica »

petunija wrote:Malo opet prelistah šta sam ovdje pisala, pa samo da podebljam i nakon nepar godina korištenja, pekač mi je još uvijek u upotrebi.
Najčešće pravim hljeb i tijesto za pizze, a nekad i kifle, džem...
Zna li neko recepte za raženi ili neki drugi integralni hljeb a da može u pekaču? Ono da ne sadrži bijelo brašno.
@walk_M_A_N hvala što si nam dao link :thumbup:
I moj je jos uvijek u upotrebi...nevjerovatno.

Recept za integralni kruh iz pekaca:

U kazan nasuti 500 ml tople vode i 100 ml mlijeka. U to dodati jednu i pol mjericu soli. Izvagati 500 grama integralnog brasna i 200 grama crnog brasna i u to dadati mljevenog lana i malo cimeta te to sasuti u vodu i mlijeko koje smo vec nasuli u kazan. Dodati dvije i pol mjerice kvasca i staviti na pecenje na Moulinexov program 4 (to je 2 sata i deset minuta pecenja).

Uzivajte :D
User avatar
petunija
Posts: 3034
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#186 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by petunija »

Mali pekač?
Hvala za recept :kiss: probaću
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#187 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by vanjki »

rimac wrote:Samo da se prijavim da već dvije godine imamo Panasonicov pekač. Nije prošao dan a da nismo pekli na njemu. Uzeli smo najskuplji pekač, zato što je Panasonic doista najbolji. Po onom što sam pročitao, ali i iskustvu prijatelja koji imaju neke druge proizvođače. Platili ga negdje izna 300 KM.

Recept uglavnom koji svaki dan pravim
30-40 gr. kukuruznog integralnog
30-40 gr. raž integralnog
30-40 gr. pšenica integralnog
Ostatak, do 500 gr ukupno, tip 500
mjerica i po šećera
malo veća mjerica soli
dvije kašike maslinovog ulja
320 ml vode

Uvijek ispadne dobar.

E, sad, pitanje za vas. Gdje nabavljate brašno?
Ja ovo integralno kupuje organsko, u Mercatoru, a bijelo mi je Klasovo. Čuo sam da u Kiseljaku Mlino-produkt dobio neke nagrade za kvalitetu brašna. Volio bih kad bi mogao zamijeniti i Klasovo i kupiti negdje na vodenici pravo organsko....

Gdje kupiti u Sarajevu panasonic pekac? Nisam ih mogao nigdje pronaci. Ima na piku jedan ali je 550KM?
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#188 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by CaneBos »

Znam da postoje razlicita iskustva sto se tice pekaca hljeba i dosta i ovisi od kvalitete pekaca, ali nijedan pekac nece zamijeniti domaci hljeb.
Ja sam pekac koristila iz neke predodzbe da ce mi ustediti vrijeme sve zafrkancije oko pravljenja hljeba, ali na kraju 5 minuta posla i prekuhavanja hljeba je nista u usporedbi sa razlikom domaceg hljeba i onog kojeg izvadite iz pekaca.
Pa eto, ako ko misli da mu je pekac usteda vremena i bolji hljeb..neka samo promisli :-D
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#189 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by vanjki »

ja sam prije koristio Moulinex i znam da je bio jako praktican. najbolje po meni sto se tice pekaca jeste da navece mozes staviti sve sastojke
i ujutro se probudite sa mirisom svjezeg kruha. ne morate ici u prodavnicu,spremati se i zezati.. citam da je sada ovaj model najbolji: Panasonic SD-ZB2502BXE! Vidim nigdje ga nema kupiti u sarajevu!
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#190 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by beautyfool »

Moulinex vec vise od 7 god, fercera, super sve pohvale a jeste vidjeli onaj novi Tefal sto ima opciju i za mlijecne proizvode, pravi jogurt i mladi sir http://www.tefal.ba/Kuhinjski-aparati/P ... 7211002294

Inace tefal i moulinex proizvodi ista firma tako da je sigurno dobar.
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#191 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by vanjki »

beautyfool wrote:Moulinex vec vise od 7 god, fercera, super sve pohvale a jeste vidjeli onaj novi Tefal sto ima opciju i za mlijecne proizvode, pravi jogurt i mladi sir http://www.tefal.ba/Kuhinjski-aparati/P ... 7211002294

Inace tefal i moulinex proizvodi ista firma tako da je sigurno dobar.

dobro izgleda.pogledat cu malo na netu kako se pokazao.hvala za info
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#192 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by beautyfool »

Bio je neki dan na snizenju u Konzumu na socijalnom ovaj pekac http://www.tefal.ba/Kuhinjski-aparati/P ... 7211002270 i on je jedan od novih modela samo sto nema mlijecne proizvode. Cini mi se da je bio oko 175 km ali nisam sigurna, samo sam usput pogledala.
User avatar
rimac
Posts: 439
Joined: 22/09/2004 11:09

#193 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by rimac »

vanjki wrote:

Gdje kupiti u Sarajevu panasonic pekac? Nisam ih mogao nigdje pronaci. Ima na piku jedan ali je 550KM?

VT Commerce  
Website Directions
Electronics Store
Address: Međugorska, Ljubuški
Phone: 039 832-600
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#194 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by vanjki »

rimac wrote:
vanjki wrote:

Gdje kupiti u Sarajevu panasonic pekac? Nisam ih mogao nigdje pronaci. Ima na piku jedan ali je 550KM?

VT Commerce  
Website Directions
Electronics Store
Address: Međugorska, Ljubuški
Phone: 039 832-600
Poslao im e-mail prije nekoliko dana i nikada nisam dobio odgovor. U Hrvatskoj je oko 330KM:http://www.sancta-domenica.hr/pekac-kru ... content=pp
User avatar
mayab
Posts: 27121
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#195 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by mayab »

vanjki wrote:
rimac wrote:
vanjki wrote:

Gdje kupiti u Sarajevu panasonic pekac? Nisam ih mogao nigdje pronaci. Ima na piku jedan ali je 550KM?

VT Commerce  
Website Directions
Electronics Store
Address: Međugorska, Ljubuški
Phone: 039 832-600
Poslao im e-mail prije nekoliko dana i nikada nisam dobio odgovor. U Hrvatskoj je oko 330KM:http://www.sancta-domenica.hr/pekac-kru ... content=pp
Pitaj u Digital line u Sa, oni "rade " sa Panasonicom
http://digitalline.ba/panasonic/diktafoni/pekac-kruha/
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#196 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by vanjki »

Hvala ti. Pokusati cu njih nazvati.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#197 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by walk_M-A-N »

Prvo bio neki, ne sjećam se imena, ali crkao u garanciji pa mi vratili pare jer nisu imali dijelova.
Onda uzmem Moulinex, jer je čest, radio nekoliko godina, ne znam tačno. I on je u garanciji imao problem ali mislim da su zamijenili posudu. Na kraju počne lupati i popravka neisplatna.
Svi koji imaju sreće sa ovim uređajima, drago mi je jer jesu korisni. Ali je moj zaključak da je tehnologija osjetljiva i da neću to kupiti opet ..
User avatar
mayab
Posts: 27121
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#198 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by mayab »

U medjuvremenu, mi smo u kući drastično smanjili konzumaciju kruha, tako da je uredjaj "arhiviran", kupi se jedan hljeb sedmično , i barem trećina se baci :mrgreen:
tap3ah75
Posts: 5970
Joined: 07/09/2009 14:14

#199 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by tap3ah75 »

Treba li pri kupovini ovog pekača na neke stvari obratiti pažnju ili je sve to u pet deka.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#200 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by vjesticanametli »

uh ne unosi to u kucu samo cete jesti :D :lol:
gledaj da imas 2 noza ili kako se zovu one mutilice na dnu
Post Reply