Susilica za ves

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Naslovnica
Posts: 27840
Joined: 20/03/2013 15:38

#276 Re: Susilica za ves

Post by Naslovnica »

vatrogasac wrote: 15/12/2019 21:38 Stavim pamučne stvari na Pamuk za ormar kao što su peškiri, majice, čaršafi... i gužva. Ima li za to neki zahvalniji program? Imam i ostalih pamučnih stvari kao što su trenerke na kojima je znak da nisu za sušilicu. Ima li i za to opcija osim štrika?

Image
Stavi manju količinu i suši na sintetiku?
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#277 Re: Susilica za ves

Post by vanjki »

Ja sam kupio u Bingu susilicu Sharp sa toplotnom pumpom A++ na akciji za 700KM.Mogu reci da sam prilicno zadovoljan i takodjer imaju 5god.garancije.Super susi i nije bucna a vidjeti cemo hoce li dolaziti manje struje.
The BEN10
Posts: 7562
Joined: 19/09/2011 09:03

#278 Re: Susilica za ves

Post by The BEN10 »

Imal' ko iskustva sa Beko kombinacijom mašine za rublje i sušilicom?

hvala :kiss:
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#279 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Nemam iskustva sa bekom,ali ja bih sebi uvijek izabrao odvojeno perilicu odvojeno susilicu.
Kombinovane nisu neka sreca .
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#280 Re: Susilica za ves

Post by _Reds_ »

rovac13 wrote: 26/12/2019 15:15 Nemam iskustva sa bekom,ali ja bih sebi uvijek izabrao odvojeno perilicu odvojeno susilicu.
Kombinovane nisu neka sreca .
Ko ima prostora, uvijek je bolje odvojeno.
King_Diamond
Posts: 162
Joined: 21/12/2019 10:04

#281 Re: Susilica za ves

Post by King_Diamond »

_Reds_ wrote: 26/12/2019 15:26
rovac13 wrote: 26/12/2019 15:15 Nemam iskustva sa bekom,ali ja bih sebi uvijek izabrao odvojeno perilicu odvojeno susilicu.
Kombinovane nisu neka sreca .
Ko ima prostora, uvijek je bolje odvojeno.
odvojeno naravno a nije potreban neki prostor stavi se jedna na drugu, tako je kod mene a vidio sam da i mnogi drugi isto prakticiraju.
User avatar
stachu
Posts: 4036
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#282 Re: Susilica za ves

Post by stachu »

The BEN10 wrote: 26/12/2019 13:00 Imal' ko iskustva sa Beko kombinacijom mašine za rublje i sušilicom?

hvala :kiss:
Kod mene je kombinovana, Beko 8kg pere, 5kg susi. Na zalost radi prostora nisam mogao uzzeti odvojeno, a preporucujem da se uzme odvojeno.
Sto se konkretno masine tice, ja sam zadovoljan, pere sasvim solidno, a susenje koristim samo za peskire, posteljinu i te slicne stvari. Fino osusi, ves bude mekan, mada nekada zna malo i poguzvati ali nista strasno.
Garderobu koju nosim ne susim u susilici...
The BEN10
Posts: 7562
Joined: 19/09/2011 09:03

#283 Re: Susilica za ves

Post by The BEN10 »

stachu wrote: 26/12/2019 17:48
The BEN10 wrote: 26/12/2019 13:00 Imal' ko iskustva sa Beko kombinacijom mašine za rublje i sušilicom?

hvala :kiss:
Kod mene je kombinovana, Beko 8kg pere, 5kg susi. Na zalost radi prostora nisam mogao uzzeti odvojeno, a preporucujem da se uzme odvojeno.
Sto se konkretno masine tice, ja sam zadovoljan, pere sasvim solidno, a susenje koristim samo za peskire, posteljinu i te slicne stvari. Fino osusi, ves bude mekan, mada nekada zna malo i poguzvati ali nista strasno.
Garderobu koju nosim ne susim u susilici...
Hvala lijepo na komentaru.
Može li molim te malo detaljnije - zašto bi trebalo kupiti odvojeno uređaje? Nismo baš sa prostorom najbolji, pa bih volio kupiti kombinovanu verziju uređaja.
Lp :kiss:
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#284 Re: Susilica za ves

Post by _Reds_ »

Iz mog iskustva obzirom da sam imao oboje.

Ne znam da li sada imaju kombinovane suslislice sa invertorom, ali ja sam imao bez, i trosila je puno vise struje.

Drugo guzvala je vise stvari. Trece ne moze raditi istovremeno. Sušilica zna sušiti i tri sata.

Četvrto kombinovane su podložnije kvarovima.
User avatar
Altsa
Posts: 7334
Joined: 19/03/2004 18:31

#285 Re: Susilica za ves

Post by Altsa »

The BEN10 wrote: 27/12/2019 11:10
stachu wrote: 26/12/2019 17:48
The BEN10 wrote: 26/12/2019 13:00 Imal' ko iskustva sa Beko kombinacijom mašine za rublje i sušilicom?

hvala :kiss:
Kod mene je kombinovana, Beko 8kg pere, 5kg susi. Na zalost radi prostora nisam mogao uzzeti odvojeno, a preporucujem da se uzme odvojeno.
Sto se konkretno masine tice, ja sam zadovoljan, pere sasvim solidno, a susenje koristim samo za peskire, posteljinu i te slicne stvari. Fino osusi, ves bude mekan, mada nekada zna malo i poguzvati ali nista strasno.
Garderobu koju nosim ne susim u susilici...
Hvala lijepo na komentaru.
Može li molim te malo detaljnije - zašto bi trebalo kupiti odvojeno uređaje? Nismo baš sa prostorom najbolji, pa bih volio kupiti kombinovanu verziju uređaja.
Lp :kiss:
ja imam odvojene susilicu i perilicu. prijatelj mi ima kombinovanu i uopste ne koristi susilicu vec prostire ves vani. Razlog je kako on kaze da prilikom susenja uzasno izguzva odjecu. Ja sam je drzao na perilici i bilo je sasvim ok. To se i preporucuje ukoliko je manjak prostora. Takoder ako se pokvari susilica ne moze se koristiti perilica i obratno. Dok susis ves ne mozes istovremeno prati novu turu vesa dok kod odvojenih mozes. I neko vec rece cesce se kvare.
User avatar
stachu
Posts: 4036
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#286 Re: Susilica za ves

Post by stachu »

Altsa wrote: 27/12/2019 11:17
The BEN10 wrote: 27/12/2019 11:10
stachu wrote: 26/12/2019 17:48

Kod mene je kombinovana, Beko 8kg pere, 5kg susi. Na zalost radi prostora nisam mogao uzzeti odvojeno, a preporucujem da se uzme odvojeno.
Sto se konkretno masine tice, ja sam zadovoljan, pere sasvim solidno, a susenje koristim samo za peskire, posteljinu i te slicne stvari. Fino osusi, ves bude mekan, mada nekada zna malo i poguzvati ali nista strasno.
Garderobu koju nosim ne susim u susilici...
Hvala lijepo na komentaru.
Može li molim te malo detaljnije - zašto bi trebalo kupiti odvojeno uređaje? Nismo baš sa prostorom najbolji, pa bih volio kupiti kombinovanu verziju uređaja.
Lp :kiss:
ja imam odvojene susilicu i perilicu. prijatelj mi ima kombinovanu i uopste ne koristi susilicu vec prostire ves vani. Razlog je kako on kaze da prilikom susenja uzasno izguzva odjecu. Ja sam je drzao na perilici i bilo je sasvim ok. To se i preporucuje ukoliko je manjak prostora. Takoder ako se pokvari susilica ne moze se koristiti perilica i obratno. Dok susis ves ne mozes istovremeno prati novu turu vesa dok kod odvojenih mozes. I neko vec rece cesce se kvare.
@Altsa ti je vecim djelom vec odgovorio, sa tim da moje iskustvo nije da susilica nesto pretjerano guzva ves, vecinom je samo slozi da ne treba ni peglati...
_Reds_ wrote: 27/12/2019 11:14 Iz mog iskustva obzirom da sam imao oboje.

Ne znam da li sada imaju kombinovane suslislice sa invertorom, ali ja sam imao bez, i trosila je puno vise struje.

Drugo guzvala je vise stvari. Trece ne moze raditi istovremeno. Sušilica zna sušiti i tri sata.

Četvrto kombinovane su podložnije kvarovima.
Kode mene je inverterska kombinovana...
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#287 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Da nije previse 2-3 sata za susenje vesa ?

Miele obicna kucna serija snage oko 2kw susi ves 50 minuta na obicnom standardnom programu.
Postoje i drugi programi,brzi sporiji.Mi uvijek susimo na ovom standardnom.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#288 Re: Susilica za ves

Post by moonca »

.. ne bih preporucila - fabric softener sheets--- kvari masine...
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#289 Re: Susilica za ves

Post by _Reds_ »

rovac13 wrote: 27/12/2019 21:10 Da nije previse 2-3 sata za susenje vesa ?

Miele obicna kucna serija snage oko 2kw susi ves 50 minuta na obicnom standardnom programu.
Postoje i drugi programi,brzi sporiji.Mi uvijek susimo na ovom standardnom.

Ne znam, imam Candy A++ 9kg. Kad stavim na automatsko sa senzorima, susi oko 2:45, opet zavisi naravno od kolicine vesa, i koliko ima vlage.
Romaninka
Posts: 28
Joined: 14/07/2017 19:10

#290 Re: Susilica za ves

Post by Romaninka »

^^^
Imam kombinovanu Zanussi,stara je 15 god.Susilicu sam upotrijebila par puta.Ves izguzvan,uzas,predugo susi...Nikad nikom ne bih preporucila.
Vec par godina imam odvojenu masinu i susilicu i preezadovoljna sam.Samo istresem vodu,ocistim mrezicu a ves koji u 90% susim na extra suvo,nikad nije poguzvan ako ga odmah izvadim iz susilice.
Ako samo malo odstoji,vec je malo i poguzvan.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#291 Re: Susilica za ves

Post by vatrogasac »

Romaninka wrote: 29/12/2019 23:55 ... susim na extra suvo,nikad nije poguzvan ako ga odmah izvadim iz susilice.
Ako samo malo odstoji,vec je malo i poguzvan.
Nakon ekspermentisanja ovo je jedan bitan razlog gužvanja pa ne treba ga ostaviti toplog da stoji dugo u sušilici. Pamuk za otkuhavanje kao što su peškiri i bijeli veš na pamuk za ormar, a ostalo na mix tako što pojačam malo temperaturu i dobro sve osuši, a nema skupljanja i za one stvari na kojima piše da nisu za sušilicu, uglavnom samo ta dva programa.
probook
Posts: 4589
Joined: 13/10/2013 22:38

#292 Re: Susilica za ves

Post by probook »

LG 2u1 susi fino. Mozda i zguzva, ali i nzm kako izgleda u obicnoj susilici. Mi smo zadovoljni. Jedina prednost 2u1 uredjaja ti je da mozes preko noci staviti da opere i osusi i ujutru kad ustanes suh ves vadis :D

Ko ima prostora bolje mu je odvojeno, ja nisam mogao jer je bojler iznad masine.
zposao
Posts: 2578
Joined: 22/03/2019 09:27

#293 Re: Susilica za ves

Post by zposao »

Pozdrav raja.
Potrebna mi je sušilica za veš. Novi sam u tome pa neznam šta valja i šta treba gledati a šta izbjegavati.

Vidio sam da imaju 2 tipa (ventilacione i kondenzacione). Meni je savršeno svjejedno koja, samo mi je vitno da je što bolja, što kvalitetnija.

Razmišljao sam da kupim polovnu kvalitetniju marku (tipa AEG, Miele, Bosch) naspram novih (BEKO, Gorenje, Koncar, Siemens).

Ima li tu ikakvih "zamki". Šta je bolje, novo ili polovno? Na šta obratiti pažnju prilikom kupovine? Ima li nekih modela ili brendova koje je preporučljivo zaobilaziti?

Hvala, svaka pomoc mi je dobrodošla! :bih:
suit_up
Posts: 730
Joined: 31/12/2019 11:25

#294 Re: Susilica za ves

Post by suit_up »

Većina danas su kondenzacijske, a ti biraš (u skladu s tim i plaćaš) klasičnu ili verziju sa toplotnom pumpom. Tehnologija toplotne pumpe u startu košta malo više, ali se isplati kroz račun za struju nakon izvjesnog vremena. Lično imam zasebnu sušilicu Beko (model 7433 PAO) sa integriranom tehnologijom toplotne pumpe, senzorski je kontrolisana što u praksi znači da uređaj sam dozira vrijeme sušenja i preostalih programa jednog ciklusa na osnovu količine veša i prisutne vlage u istom.
Što se mene tiče, bijela tehnika se ne kupuje polovna, nisu to auta, cijena im je danas sasvim prihvatljiva za svako kućanstvo, ali opet svako prilagođava svojim željama i svojim potrebama. Meni se npr. dizajn Miele sušilica nikako ne sviđa, previše klasično za moj ukus.

Još da napomenem, mnogo ljudi ne vodi računa o redovnom pranju filtera (ne samo onog velikog što je prva linija odbrane), povremenom čišćenju senzora (najčešće se nalazi ispod spomenutog filtera) i sl., pa se zna desiti da rezultati sušenja ne budu zadovoljavajući upravo iz tih razloga.
zposao
Posts: 2578
Joined: 22/03/2019 09:27

#295 Re: Susilica za ves

Post by zposao »

suit_up wrote: 23/02/2020 20:28 Većina danas su kondenzacijske, a ti biraš (u skladu s tim i plaćaš) klasičnu ili verziju sa toplotnom pumpom. Tehnologija toplotne pumpe u startu košta malo više, ali se isplati kroz račun za struju nakon izvjesnog vremena. Lično imam zasebnu sušilicu Beko (model 7433 PAO) sa integriranom tehnologijom toplotne pumpe, senzorski je kontrolisana što u praksi znači da uređaj sam dozira vrijeme sušenja i preostalih programa jednog ciklusa na osnovu količine veša i prisutne vlage u istom.
Što se mene tiče, bijela tehnika se ne kupuje polovna, nisu to auta, cijena im je danas sasvim prihvatljiva za svako kućanstvo, ali opet svako prilagođava svojim željama i svojim potrebama. Meni se npr. dizajn Miele sušilica nikako ne sviđa, previše klasično za moj ukus.

Još da napomenem, mnogo ljudi ne vodi računa o redovnom pranju filtera (ne samo onog velikog što je prva linija odbrane), povremenom čišćenju senzora (najčešće se nalazi ispod spomenutog filtera) i sl., pa se zna desiti da rezultati sušenja ne budu zadovoljavajući upravo iz tih razloga.
Hvala puno na savjetu! :thumbup:
Gledao sam ventilacione zato jer sam negdje pročitao da one puno bolje osuše veš od kondezacijskih. Da li je to i u kojoj mjeri istina, stvarno neznam.
A nije mi toliko bitan izgled ni štedljivost struje. Najvažnije mi je učinak. Bitno mi je ako kupim sušilicu da dobro suši i da ima što veći kapacitet.
Negdje pročitah da te kondanzacijske ostave vlažan veš, a to mi nikako ne osgovara, volio bi da kad osušim veš da ga ne trebam dodatno sušiti na štriku nego da odma moze u ormar.

Ako imate tu kakvih savjeta i preporuka bio bi zahvalan.
suit_up
Posts: 730
Joined: 31/12/2019 11:25

#296 Re: Susilica za ves

Post by suit_up »

Kapacitet prilagođavaš svojim potrebama, inače imaju vidno veći bubanj u odnosu na mašinu ekvivalentnog kapaciteta, ali to je zato jer se sušilica ne preporučuje prepuniti (uglavnom je preporuka trećina ili polovina bubnja) kako bi rezultati sušenja bili korektni. Zavisno od programa koji biraš na sušilici i broja obrtaja centrifuge veš mašine (uglavnom je 1000 najpogodnije kako bi se nivo preostale vlage u vešu sveo na cca 50%), konačni rezultat sušenja može da varira. Meni nikada ne ostane vlažan veš (osim kada to namjenski želim, čitaj kada su malo osjetljivije stvari u pitanju), jer npr. najčešće korišteni cupboard programi imaju 3 nivoa (dry, dry plus, extra dry), a već na "dry plus" sve bude potpuno suho i moguće za slaganje u plakar. Poređenja radi, taj program suši 10-15 minuta duže u odnosu na obični "dry" (mislim samo na fazu sušenja u jednom ciklusu, ne peglanje i resto).
Budi siguran da je sušilica najbolja kupovina koja postoji, ali to ćeš tek vidjeti :thumbup:
zposao
Posts: 2578
Joined: 22/03/2019 09:27

#297 Re: Susilica za ves

Post by zposao »

suit_up wrote: 23/02/2020 21:07 Kapacitet prilagođavaš svojim potrebama, inače imaju vidno veći bubanj u odnosu na mašinu ekvivalentnog kapaciteta, ali to je zato jer se sušilica ne preporučuje prepuniti (uglavnom je preporuka trećina ili polovina bubnja) kako bi rezultati sušenja bili korektni. Zavisno od programa koji biraš na sušilici i broja obrtaja centrifuge veš mašine (uglavnom je 1000 najpogodnije kako bi se nivo preostale vlage u vešu sveo na cca 50%), konačni rezultat sušenja može da varira. Meni nikada ne ostane vlažan veš (osim kada to namjenski želim, čitaj kada su malo osjetljivije stvari u pitanju), jer npr. najčešće korišteni cupboard programi imaju 3 nivoa (dry, dry plus, extra dry), a već na "dry plus" sve bude potpuno suho i moguće za slaganje u plakar. Poređenja radi, taj program suši 10-15 minuta duže u odnosu na obični "dry" (mislim samo na fazu sušenja u jednom ciklusu, ne peglanje i resto).
Budi siguran da je sušilica najbolja kupovina koja postoji, ali to ćeš tek vidjeti :thumbup:
Hvala i na ovome. Nisam znao te i formacije :thumbup:

A kakve modele i koje marke preporučate općenito? Šta se pokazalo kao isplativa investicija?
suit_up
Posts: 730
Joined: 31/12/2019 11:25

#298 Re: Susilica za ves

Post by suit_up »

O proizvođačima iskreno ne sudim, to svako bira prema svojim mogućnostima i željama, ja prvo gledam servisnu podršku i garanciju pa tek onda ostalo. Konkretno u odnosu na svoj model mogao sam doplatiti 100 KM i uzeti Bosch sa toplotnom pumpom, ali nisam htio jer daju samo 2 godine garancije.
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#299 Re: Susilica za ves

Post by mali Ninja »

Mi trotec odvlazivacem susimo ves, razvuces na zicu ves, ukljucis aparat na drajing mod i za cca7-8 sati skupljaj :). Ne guzva, ne pravi buku, jako malo trosi struju (freon)..
zposao
Posts: 2578
Joined: 22/03/2019 09:27

#300 Re: Susilica za ves

Post by zposao »

mali Ninja wrote: 24/02/2020 20:40 Mi trotec odvlazivacem susimo ves, razvuces na zicu ves, ukljucis aparat na drajing mod i za cca7-8 sati skupljaj :). Ne guzva, ne pravi buku, jako malo trosi struju (freon)..
Da. I puna kuća vlage...
Ili skupljate vlagu po kući u tegle da se ne bi stvorila plijesan po zidovima?
Post Reply