Susilica za ves

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mayab
Posts: 27025
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#301 Re: Susilica za ves

Post by mayab »

zposao wrote: 23/02/2020 20:56
suit_up wrote: 23/02/2020 20:28 Većina danas su kondenzacijske, a ti biraš (u skladu s tim i plaćaš) klasičnu ili verziju sa toplotnom pumpom. Tehnologija toplotne pumpe u startu košta malo više, ali se isplati kroz račun za struju nakon izvjesnog vremena. Lično imam zasebnu sušilicu Beko (model 7433 PAO) sa integriranom tehnologijom toplotne pumpe, senzorski je kontrolisana što u praksi znači da uređaj sam dozira vrijeme sušenja i preostalih programa jednog ciklusa na osnovu količine veša i prisutne vlage u istom.
Što se mene tiče, bijela tehnika se ne kupuje polovna, nisu to auta, cijena im je danas sasvim prihvatljiva za svako kućanstvo, ali opet svako prilagođava svojim željama i svojim potrebama. Meni se npr. dizajn Miele sušilica nikako ne sviđa, previše klasično za moj ukus.

Još da napomenem, mnogo ljudi ne vodi računa o redovnom pranju filtera (ne samo onog velikog što je prva linija odbrane), povremenom čišćenju senzora (najčešće se nalazi ispod spomenutog filtera) i sl., pa se zna desiti da rezultati sušenja ne budu zadovoljavajući upravo iz tih razloga.
Hvala puno na savjetu! :thumbup:
Gledao sam ventilacione zato jer sam negdje pročitao da one puno bolje osuše veš od kondezacijskih. Da li je to i u kojoj mjeri istina, stvarno neznam.
A nije mi toliko bitan izgled ni štedljivost struje. Najvažnije mi je učinak. Bitno mi je ako kupim sušilicu da dobro suši i da ima što veći kapacitet.
Negdje pročitah da te kondanzacijske ostave vlažan veš, a to mi nikako ne osgovara, volio bi da kad osušim veš da ga ne trebam dodatno sušiti na štriku nego da odma moze u ormar.

Ako imate tu kakvih savjeta i preporuka bio bi zahvalan.
Ventilacione su najjeftiniji tip sušilice, ali za njih moraš imati rupu 10 -12 cm (u zidu ili u dimnjaku) za odvodno crijevo kojim će izbacivati vlagu!

Bas zbog toga , imamo već godinama kondenzacijsku Beko, bez toplotne pumpe (tada je to još bilo preskupo), klasičnu, i stvar je zakon moram reći!
Ne znam koliko poznajes problematiku, ali preporucljivo je da ti prostorija ima prozor koji možeš otvoriti kad radi, jer zagrijavanje je enormno!
Susilice solidno trose struju, ali ipak komfor i dobit od njih vrijedi, veš je fin i mekan, složiti ga dok se još nije ohladio i nema velike potrebe za peglanjem!
Moja preporuka je nova, od marke koja daje min 5 god garancije
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#302 Re: Susilica za ves

Post by mali Ninja »

zposao wrote: 25/02/2020 01:53
mali Ninja wrote: 24/02/2020 20:40 Mi trotec odvlazivacem susimo ves, razvuces na zicu ves, ukljucis aparat na drajing mod i za cca7-8 sati skupljaj :). Ne guzva, ne pravi buku, jako malo trosi struju (freon)..
Da. I puna kuća vlage...
Ili skupljate vlagu po kući u tegle da se ne bi stvorila plijesan po zidovima?
Mozda niste dobro razumjeli, ne susimo ves ovlazivacem nego odvlazivacem, dakle on skupi svu vlagu u posudu tako da i u stanu odrzava optimalnu vlaznost..
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#303 Re: Susilica za ves

Post by zposao »

mali Ninja wrote: 25/02/2020 08:00
zposao wrote: 25/02/2020 01:53
mali Ninja wrote: 24/02/2020 20:40 Mi trotec odvlazivacem susimo ves, razvuces na zicu ves, ukljucis aparat na drajing mod i za cca7-8 sati skupljaj :). Ne guzva, ne pravi buku, jako malo trosi struju (freon)..
Da. I puna kuća vlage...
Ili skupljate vlagu po kući u tegle da se ne bi stvorila plijesan po zidovima?
Mozda niste dobro razumjeli, ne susimo ves ovlazivacem nego odvlazivacem, dakle on skupi svu vlagu u posudu tako da i u stanu odrzava optimalnu vlaznost..
Pardon, moja greška, učinilo mi se da sušite veš pomoću inverter klime. To nije rijetkost vidjeti, kao ni sušenje veša na pečima i radijatorima... A to je ludost neopjevana jer se ogromna kpličina vlage stvara i onda kondenzira na hladnim površinama. Dušu dalo za plijesan!
User avatar
hopi
Posts: 5631
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#304 Re: Susilica za ves

Post by hopi »

nedavno smo uzeli samsung za pranje i sušenje u jednom (ne znam koji model tačno). Uglavnom, kao i kod beka i ostalih, 5 godina je produžene garancije full, a 10 kao za motor. Samo dobro obratiti pažnju, da se ostvari ta dodatna garancija imate rok za ispuniti neki papir, tako je i kod lg-a recimo, i treba fiskalni račun, možda najbolje nakon kupoivine otići čak opet do radnje pa provjeriti.
Što se samog uređaja tiče, još je maltane nov, koji mjesec eto star, za sada sve odlično radi. Otprilike neki program pranja +sušenje je između 4-5 sati, recimo 40 stepeni i obojeni. Do sada smo sve osim farmerki stavljali da ide i na sušenje. Probali smo i jedne stare farmerke, ali su se kao pojavile bijele linije, nije strašno ali eto treba dobro pogledati za farmerke. Ostalo apsolutno sve ide na sušenje, peškiri, posteljina, košulje, čarape i moram reći da veš baš dobar ispadne. Samo do sada košulje peglati treba, ali inače je ljepota, zavšri mašina, izvadiš veš topao, složiš u ormar i gotovo.
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#305 Re: Susilica za ves

Post by zposao »

mali Ninja wrote: 25/02/2020 08:00 Mozda niste dobro razumjeli, ne susimo ves ovlazivacem nego odvlazivacem , dakle on skupi svu vlagu u posudu tako da i u stanu odrzava optimalnu vlaznost..
Kad smo se već razumjeli, mogu li te pitati kakav je to uređaj da možeš čak i sušiti veš? Koliko je para?
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#306 Re: Susilica za ves

Post by mali Ninja »

zposao wrote: 26/02/2020 11:18
mali Ninja wrote: 25/02/2020 08:00 Mozda niste dobro razumjeli, ne susimo ves ovlazivacem nego odvlazivacem , dakle on skupi svu vlagu u posudu tako da i u stanu odrzava optimalnu vlaznost..
Kad smo se već razumjeli, mogu li te pitati kakav je to uređaj da možeš čak i sušiti veš? Koliko je para?
To je Trotec aparat, koji nije jeftin, ali zaista radi posao, sad je na akciji 370KM, u conradu. Zapravo ima ga i na piku, u opisu uredjaja mozete vidjeti da ima opciju susenja vesa. Sad cu naci link sa pika.

https://www.olx.ba/artikal/35156518/isu ... -ttk-66-e/

Susenje vesa klimom ili po radijatorima nikako!
Val978
Posts: 26
Joined: 30/07/2015 14:14

#307 Re: Susilica za ves

Post by Val978 »

Pitanje: imam Beko masinu za ves od 45 cm, i zanima me da li se moze kod nas naci plitka susilica za ves koja bi mogla stati na tu masinu (Beko ili neka druga)? Kupatilo u kojem se nalazi je malo i zato je i kupljena takva masina, a prozora u njemu nema. Da li bi takvo kupatilo bilo prihvatljivo za susilicu, posto vidim da se spominje zagrijavanje prostorije? Druga opcija je lodja koju bi onda trebalo zatvoriti, ali to jos nije u planu.
suit_up
Posts: 724
Joined: 31/12/2019 11:25

#308 Re: Susilica za ves

Post by suit_up »

Val978 wrote: 17/04/2020 15:07 Pitanje: imam Beko masinu za ves od 45 cm, i zanima me da li se moze kod nas naci plitka susilica za ves koja bi mogla stati na tu masinu (Beko ili neka druga)? Kupatilo u kojem se nalazi je malo i zato je i kupljena takva masina, a prozora u njemu nema. Da li bi takvo kupatilo bilo prihvatljivo za susilicu, posto vidim da se spominje zagrijavanje prostorije? Druga opcija je lodja koju bi onda trebalo zatvoriti, ali to jos nije u planu.
Hoover ti jedini ima te plitke sušilice od 45 cm, raspitaj se u Techno Mag-u, oni su to držali. Samo uzmi u Beku originalne nosače koji se postavljaju na vrh mašine.
Val978
Posts: 26
Joined: 30/07/2015 14:14

#309 Re: Susilica za ves

Post by Val978 »

suit_up wrote: 18/04/2020 08:02
Val978 wrote: 17/04/2020 15:07 Pitanje: imam Beko masinu za ves od 45 cm, i zanima me da li se moze kod nas naci plitka susilica za ves koja bi mogla stati na tu masinu (Beko ili neka druga)? Kupatilo u kojem se nalazi je malo i zato je i kupljena takva masina, a prozora u njemu nema. Da li bi takvo kupatilo bilo prihvatljivo za susilicu, posto vidim da se spominje zagrijavanje prostorije? Druga opcija je lodja koju bi onda trebalo zatvoriti, ali to jos nije u planu.
Hoover ti jedini ima te plitke sušilice od 45 cm, raspitaj se u Techno Mag-u, oni su to držali. Samo uzmi u Beku originalne nosače koji se postavljaju na vrh mašine.
Hvala! Moram jos provjeriti o tom zagrijavanju; u kupatilu je i plinski bojler, ne znam da li to ima kakve veze.
suit_up
Posts: 724
Joined: 31/12/2019 11:25

#310 Re: Susilica za ves

Post by suit_up »

@Val978 Kod mene stoji u hodniku pa nisam mjerodavan da ocijenim koliko utiče na zagrijavanje zatvorenog prostora, ali sigurno će se neko već javiti sa iskustvom. Onako laički, ako te to brine zbog zime i paralelnog rada radijatora sa sušilicom, kontroliraj rad radijatora na termostatskoj glavi dok radi sušilica kako ne bi došlo do pretjeranog zagrijavanja kupatila.
User avatar
_Reds_
Posts: 9326
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#311 Re: Susilica za ves

Post by _Reds_ »

Sto se tice zagrijavanja, zagrijava itekako
Ja nemam prozora u kupatilu, ali uključim ventilator da to malo izvuče, bude preko 30 tepeni u kupatilu. A ta lođa, sve ok, ostavis na kant prozor.
Val978
Posts: 26
Joined: 30/07/2015 14:14

#312 Re: Susilica za ves

Post by Val978 »

suit_up wrote: 18/04/2020 20:43 @Val978 Kod mene stoji u hodniku pa nisam mjerodavan da ocijenim koliko utiče na zagrijavanje zatvorenog prostora, ali sigurno će se neko već javiti sa iskustvom. Onako laički, ako te to brine zbog zime i paralelnog rada radijatora sa sušilicom, kontroliraj rad radijatora na termostatskoj glavi dok radi sušilica kako ne bi došlo do pretjeranog zagrijavanja kupatila.
Nazalost u hodniku na mjestu gdje bi susilica mogla da stane stoji mi ormar za cipele i jakne kojeg isto ne mogu nigdje drugo staviti. Vise mi je briga sam bojler nego radijator; nisam nasla informacije da bi kondenzacijska susilica mogla biti problem, ali rekoh bolje biti previse oprezan nego nedovoljno...
_Reds_ wrote: 20/04/2020 13:44 Sto se tice zagrijavanja, zagrijava itekako
Ja nemam prozora u kupatilu, ali uključim ventilator da to malo izvuče, bude preko 30 tepeni u kupatilu. A ta lođa, sve ok, ostavis na kant prozor.
Cini mi se da ce biti bolje da se stavi na lodju. Za sada je jos otvorena; bilo je planirano zatvaranje ove godine ali ce to malo sacekati dok zavrsi ova situacija.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#313 Re: Susilica za ves

Post by RagibUzoriti »

Val978 wrote: 17/04/2020 15:07 Pitanje: imam Beko masinu za ves od 45 cm, i zanima me da li se moze kod nas naci plitka susilica za ves koja bi mogla stati na tu masinu (Beko ili neka druga)? Kupatilo u kojem se nalazi je malo i zato je i kupljena takva masina, a prozora u njemu nema. Da li bi takvo kupatilo bilo prihvatljivo za susilicu, posto vidim da se spominje zagrijavanje prostorije? Druga opcija je lodja koju bi onda trebalo zatvoriti, ali to jos nije u planu.
Gorenje ima, ali ne znam da li ima u ponudi za BH trziste.
Val978
Posts: 26
Joined: 30/07/2015 14:14

#314 Re: Susilica za ves

Post by Val978 »

RagibUzoriti wrote: 27/04/2020 22:57
Val978 wrote: 17/04/2020 15:07 Pitanje: imam Beko masinu za ves od 45 cm, i zanima me da li se moze kod nas naci plitka susilica za ves koja bi mogla stati na tu masinu (Beko ili neka druga)? Kupatilo u kojem se nalazi je malo i zato je i kupljena takva masina, a prozora u njemu nema. Da li bi takvo kupatilo bilo prihvatljivo za susilicu, posto vidim da se spominje zagrijavanje prostorije? Druga opcija je lodja koju bi onda trebalo zatvoriti, ali to jos nije u planu.
Gorenje ima, ali ne znam da li ima u ponudi za BH trziste.
Hvala, pogledacu malo na njihovoj stranici! Ne zuri mi se za sada, ljeti se fino osusi ves na zici koja stoji na lodji, ali zimi bi mi dobro dosla susilica.
User avatar
Dinostula
Posts: 3594
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#315 Re: Susilica za ves

Post by Dinostula »

Im li ko susilicu VOX ovo mi nesta prejeftino ?

https://pennyshop.ba/shop/proizvod/vox- ... 701/157175
suit_up
Posts: 724
Joined: 31/12/2019 11:25

#316 Re: Susilica za ves

Post by suit_up »

Dinostula wrote: 06/05/2020 14:57 Im li ko susilicu VOX ovo mi nesta prejeftino ?

https://pennyshop.ba/shop/proizvod/vox- ... 701/157175
Razumljiva cijena za B energetsku klasu, sve su tu negdje oko 500 KM.
User avatar
_Reds_
Posts: 9326
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#317 Re: Susilica za ves

Post by _Reds_ »

Dinostula wrote: 06/05/2020 14:57 Im li ko susilicu VOX ovo mi nesta prejeftino ?

https://pennyshop.ba/shop/proizvod/vox- ... 701/157175
Trosi duplo, mozda i trostruko vise struje od onih koje imaju toplotnu pumpu, tj.
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#318 Re: Susilica za ves

Post by simbabimba »

Val978 wrote: 18/04/2020 15:07
suit_up wrote: 18/04/2020 08:02
Val978 wrote: 17/04/2020 15:07 Pitanje: imam Beko masinu za ves od 45 cm, i zanima me da li se moze kod nas naci plitka susilica za ves koja bi mogla stati na tu masinu (Beko ili neka druga)? Kupatilo u kojem se nalazi je malo i zato je i kupljena takva masina, a prozora u njemu nema. Da li bi takvo kupatilo bilo prihvatljivo za susilicu, posto vidim da se spominje zagrijavanje prostorije? Druga opcija je lodja koju bi onda trebalo zatvoriti, ali to jos nije u planu.
Hoover ti jedini ima te plitke sušilice od 45 cm, raspitaj se u Techno Mag-u, oni su to držali. Samo uzmi u Beku originalne nosače koji se postavljaju na vrh mašine.
Hvala! Moram jos provjeriti o tom zagrijavanju; u kupatilu je i plinski bojler, ne znam da li to ima kakve veze.
Novije susilice su uradjene sa boljom izolacijom i ne zagrijavaju ni blizu koliko su starije zagrijavale kupatilo ;-)
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#319 Re: Susilica za ves

Post by Altsa »

Imao staru susilicu koja je grijala kupatilo nenormalno. Nakon sto je zamijenjena sa novom grijanje se smanjilo za 2/3 u odnosu na staru. Nove susilice znatno manje griju.
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#320 Re: Susilica za ves

Post by skvo »

Kupila sam konačno sušilicu. Danas je dovezli. Evo je radi k'o singerica a ja sretna :D
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#321 Re: Susilica za ves

Post by skvo »

Da li je neko sušio jastuk u sušilici? Vitapur sa bambus punjenjem
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#322 Re: Susilica za ves

Post by skvo »

skvo wrote: 09/06/2020 20:16 Da li je neko sušio jastuk u sušilici? Vitapur sa bambus punjenjem
Osušila ja :D Evo ga k'o nov. Jako malo vode u ladici i skoro ništa u filteru.
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#323 Re: Susilica za ves

Post by Nisrin »

Na kojim programima je najbolje susiti pamucne majice/haljine/farmerke bez da se napr smanje za pola broja ili cak cijeli XD
Kod nas je AEG sa toplotnom pumpom, 8000 serija, trebalo bi da navodno min smanjuje, ali mi je bas suhva sta ako smanji, ko ce mrsati opet :run:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#324 Re: Susilica za ves

Post by moonca »

...zavisi i od same odjece- tj kavliteta--- i samo potapanje u vodu -ce ga ''skupiti'' ako nije naglaseno da moze da se pere/ sushi..
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#325 Re: Susilica za ves

Post by Nisrin »

Dosad se nije skupljalo nikad :) Vidjet cemo ubuduce XD
Post Reply