Susilica za ves

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#351 Re: Susilica za ves

Post by RagibUzoriti »

vatrogasac wrote: 14/12/2020 22:11
RagibUzoriti wrote: 14/12/2020 22:04 Raja navalila na toplotne pumpe ko mutavi. A 99,9% ih ne zna kakav je to ustvari sistem grijanja, a kamoli da su svjesni da u jednom ciklusu susenja uopste ne stedis gotovo nista.

Al haj ti to dokazi ogranicenim osobama🤣
Kad je praktičnija sa grijačima onda ti suši veš na nju. Te su toliko pojeftinile iz nekog razloga da ti ne treba garancija, možeš za svako sušenje kupiti novu. :mrgreen:
Pa i susim na nju
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#352 Re: Susilica za ves

Post by RagibUzoriti »

rimano wrote: 14/12/2020 22:34
RagibUzoriti wrote: 14/12/2020 22:04 Raja navalila na toplotne pumpe ko mutavi. A 99,9% ih ne zna kakav je to ustvari sistem grijanja, a kamoli da su svjesni da u jednom ciklusu susenja uopste ne stedis gotovo nista.

Al haj ti to dokazi ogranicenim osobama🤣
Bilo bi lijepo da objasnis neukom pucanstvu zasto se ne ustedi. Zato sto je skuplja u startu, ili skuplji potencijalni kvarovi, ili je toplotna pumpa neefikasna pa trosi kao obicni grijac....
1.skuplja u startu
2.skuplji popravak kod potencijalnog kvara
3.istina je da po kw/h trosi manje od one sa klasicnim grijacem, ali ciklus susenja je duzi. Tako da ova klasicna sto osusi za 45 minuta, ona sa kompresorom ce susiti 3 sata

Zaba vidjela da se konji potkivaju pa i ona digla nogu.

Toplotna pumpa?
Kakva je to pumpa?
Moze li neko da mi objasni sta je to ustvari?
Kakva je razlika izmedju te "toplotne pumpe" i kompresora kod frizidera?


Ja znam, ali cisto bih volio da vidim sta ce forumski strucnjaci reci za to,ovi koji se kunu u susilice sa "toplotnom pumpom"

😂 😂 😂
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#353 Re: Susilica za ves

Post by vatrogasac »

RagibUzoriti wrote: 15/12/2020 04:55
vatrogasac wrote: 14/12/2020 22:11
RagibUzoriti wrote: 14/12/2020 22:04 Raja navalila na toplotne pumpe ko mutavi. A 99,9% ih ne zna kakav je to ustvari sistem grijanja, a kamoli da su svjesni da u jednom ciklusu susenja uopste ne stedis gotovo nista.

Al haj ti to dokazi ogranicenim osobama🤣
Kad je praktičnija sa grijačima onda ti suši veš na nju. Te su toliko pojeftinile iz nekog razloga da ti ne treba garancija, možeš za svako sušenje kupiti novu. :mrgreen:
Pa i susim na nju
Sušim i ja na ovu sa toplotnom pumpom i evo godina dana prezadovoljan. Ne znam koliko je još ostalo garancije, godina ili četiri. Nekada dnevno suši i 2x.
Kada sam odlučio da kupim sušilicu nekoliko prijatelja, kolega, rođaka mi nudilo da pokloni svoje sa grijačima koje im stoje onako po podrumima i šupama i ne znam zašto ih ne koriste :mrgreen: , ali niko nije nudio sa toplotnom pumpom. Niko. :mrgreen: Meni to bilo šuhveli i počešem se koju stoju više i kupim ipak sa toplotnom pumpom. Naravno da nije to jedini razlog nego sam pročitao nekoliko recenzija, nekoliko odgledao na YT i prevagnula je ova koju imam.
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#354 Re: Susilica za ves

Post by Nisrin »

U Njemackoj 99,9% ljudi koriste one sa toplotnom pumpom... bolja su energetska klasa, lako se ciste, dostupnije su i ima jako lijepih tj estetski su ljepse...
User avatar
shape of despair
Posts: 3071
Joined: 09/04/2008 18:41

#355 Re: Susilica za ves

Post by shape of despair »

susilica za ves u toku rada stalno daje signal zaprljanog filtera. onaj mali filter kod vrata cist, ocistimo ga svako malo tako sto pauziramo susenje i izvadimo ga, kad za 10 min. isto.onaj dole veliki poslije svakog susenja dobro operemo i susimo i sl.
sta bi moglo biti
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#356 Re: Susilica za ves

Post by vatrogasac »

Meni najmrži dio posla. :mrgreen: Sve zavisi do modela. Kod mene je slično nešto ovom od Gorenja. Ima filter u vratima koji vadim poslije završetka sušenja i operem pod tušem i ima ispod vrata od toplotne pumpe sa metalnim limovima koji treba pažljivije čistiti, ali to radim dosta rjeđe. I ako voda nije izbačena, daje signal začepljenosti filtera.

User avatar
_Reds_
Posts: 9317
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#357 Re: Susilica za ves

Post by _Reds_ »

RagibUzoriti wrote: 15/12/2020 05:02
rimano wrote: 14/12/2020 22:34
RagibUzoriti wrote: 14/12/2020 22:04 Raja navalila na toplotne pumpe ko mutavi. A 99,9% ih ne zna kakav je to ustvari sistem grijanja, a kamoli da su svjesni da u jednom ciklusu susenja uopste ne stedis gotovo nista.

Al haj ti to dokazi ogranicenim osobama🤣
Bilo bi lijepo da objasnis neukom pucanstvu zasto se ne ustedi. Zato sto je skuplja u startu, ili skuplji potencijalni kvarovi, ili je toplotna pumpa neefikasna pa trosi kao obicni grijac....
1.skuplja u startu
2.skuplji popravak kod potencijalnog kvara
3.istina je da po kw/h trosi manje od one sa klasicnim grijacem, ali ciklus susenja je duzi. Tako da ova klasicna sto osusi za 45 minuta, ona sa kompresorom ce susiti 3 sata

Zaba vidjela da se konji potkivaju pa i ona digla nogu.

Toplotna pumpa?
Kakva je to pumpa?
Moze li neko da mi objasni sta je to ustvari?
Kakva je razlika izmedju te "toplotne pumpe" i kompresora kod frizidera?


Ja znam, ali cisto bih volio da vidim sta ce forumski strucnjaci reci za to,ovi koji se kunu u susilice sa "toplotnom pumpom"

😂 😂 😂
E nek si ti strucnjak pa makar svi glupani bili. Hajde nam strucnjak reci kako se određuje energetska klasa ?

Sušilice sa toplotnom pumpom prosjeno uštede 400kw straje godišnje. Sada tu puta cijena kwh, pa neka svako vidi da li mi odgovara.
Da duže suše si upravu.

Što se tice pumpe, google pa citaj, i ne provaljuj se vise.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#358 Re: Susilica za ves

Post by RagibUzoriti »

_Reds_ wrote: 04/02/2021 22:46
RagibUzoriti wrote: 15/12/2020 05:02
rimano wrote: 14/12/2020 22:34

Bilo bi lijepo da objasnis neukom pucanstvu zasto se ne ustedi. Zato sto je skuplja u startu, ili skuplji potencijalni kvarovi, ili je toplotna pumpa neefikasna pa trosi kao obicni grijac....
1.skuplja u startu
2.skuplji popravak kod potencijalnog kvara
3.istina je da po kw/h trosi manje od one sa klasicnim grijacem, ali ciklus susenja je duzi. Tako da ova klasicna sto osusi za 45 minuta, ona sa kompresorom ce susiti 3 sata

Zaba vidjela da se konji potkivaju pa i ona digla nogu.

Toplotna pumpa?
Kakva je to pumpa?
Moze li neko da mi objasni sta je to ustvari?
Kakva je razlika izmedju te "toplotne pumpe" i kompresora kod frizidera?


Ja znam, ali cisto bih volio da vidim sta ce forumski strucnjaci reci za to,ovi koji se kunu u susilice sa "toplotnom pumpom"

😂 😂 😂
E nek si ti strucnjak pa makar svi glupani bili. Hajde nam strucnjak reci kako se određuje energetska klasa ?

Sušilice sa toplotnom pumpom prosjeno uštede 400kw straje godišnje. Sada tu puta cijena kwh, pa neka svako vidi da li mi odgovara.
Da duže suše si upravu.

Što se tice pumpe, google pa citaj, i ne provaljuj se vise.

Haj nema veze. Bolje da si ispao glup nego iz aviona.

Necemo ti pisati neopravdan ovaj put :thumbup:
User avatar
_Reds_
Posts: 9317
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#359 Re: Susilica za ves

Post by _Reds_ »

RagibUzoriti wrote: 05/02/2021 09:05
_Reds_ wrote: 04/02/2021 22:46
RagibUzoriti wrote: 15/12/2020 05:02

1.skuplja u startu
2.skuplji popravak kod potencijalnog kvara
3.istina je da po kw/h trosi manje od one sa klasicnim grijacem, ali ciklus susenja je duzi. Tako da ova klasicna sto osusi za 45 minuta, ona sa kompresorom ce susiti 3 sata

Zaba vidjela da se konji potkivaju pa i ona digla nogu.

Toplotna pumpa?
Kakva je to pumpa?
Moze li neko da mi objasni sta je to ustvari?
Kakva je razlika izmedju te "toplotne pumpe" i kompresora kod frizidera?


Ja znam, ali cisto bih volio da vidim sta ce forumski strucnjaci reci za to,ovi koji se kunu u susilice sa "toplotnom pumpom"

😂 😂 😂
E nek si ti strucnjak pa makar svi glupani bili. Hajde nam strucnjak reci kako se određuje energetska klasa ?

Sušilice sa toplotnom pumpom prosjeno uštede 400kw straje godišnje. Sada tu puta cijena kwh, pa neka svako vidi da li mi odgovara.
Da duže suše si upravu.

Što se tice pumpe, google pa citaj, i ne provaljuj se vise.

Haj nema veze. Bolje da si ispao glup nego iz aviona.

Necemo ti pisati neopravdan ovaj put :thumbup:
Kazme ti, ostali glupi ti pametan, zivi u svom ubjeđenju. Toplatna pumpa u klimi isto troši kao i ona bez, zar ne ?
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#360 Re: Susilica za ves

Post by RagibUzoriti »

_Reds_ wrote: 05/02/2021 10:58
RagibUzoriti wrote: 05/02/2021 09:05
_Reds_ wrote: 04/02/2021 22:46

E nek si ti strucnjak pa makar svi glupani bili. Hajde nam strucnjak reci kako se određuje energetska klasa ?

Sušilice sa toplotnom pumpom prosjeno uštede 400kw straje godišnje. Sada tu puta cijena kwh, pa neka svako vidi da li mi odgovara.
Da duže suše si upravu.

Što se tice pumpe, google pa citaj, i ne provaljuj se vise.

Haj nema veze. Bolje da si ispao glup nego iz aviona.

Necemo ti pisati neopravdan ovaj put :thumbup:
Kazme ti, ostali glupi ti pametan, zivi u svom ubjeđenju. Toplatna pumpa u klimi isto troši kao i ona bez, zar ne ?
E jesi bas neki tokmak izgleda :-) :lol: :lol: :lol:

Kakve veze ima kompresor iz klima uredjaja,frizidera sa onim koji se koristi u susilici?

Opet te pitam,bolje da ovdje ispadnes na forumu glup nego negdje na ulici,smijat ce ti se ljudi.
Odakle tebi naziv toplotna pumpa? Jel to neka pumpa koja pumpa toplotu ili sta?

Kad mi to odgovoris,mozemo mozda dalje diskutovati.
User avatar
_Reds_
Posts: 9317
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#361 Re: Susilica za ves

Post by _Reds_ »

RagibUzoriti wrote: 05/02/2021 12:13
_Reds_ wrote: 05/02/2021 10:58
RagibUzoriti wrote: 05/02/2021 09:05


Haj nema veze. Bolje da si ispao glup nego iz aviona.

Necemo ti pisati neopravdan ovaj put :thumbup:
Kazme ti, ostali glupi ti pametan, zivi u svom ubjeđenju. Toplatna pumpa u klimi isto troši kao i ona bez, zar ne ?
E jesi bas neki tokmak izgleda :-) :lol: :lol: :lol:

Kakve veze ima kompresor iz klima uredjaja,frizidera sa onim koji se koristi u susilici?

Opet te pitam,bolje da ovdje ispadnes na forumu glup nego negdje na ulici,smijat ce ti se ljudi.
Odakle tebi naziv toplotna pumpa? Jel to neka pumpa koja pumpa toplotu ili sta?

Kad mi to odgovoris,mozemo mozda dalje diskutovati.
Njemčaka vapi za takvim.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#362 Re: Susilica za ves

Post by RagibUzoriti »

_Reds_ wrote: 05/02/2021 13:09
RagibUzoriti wrote: 05/02/2021 12:13
_Reds_ wrote: 05/02/2021 10:58

Kazme ti, ostali glupi ti pametan, zivi u svom ubjeđenju. Toplatna pumpa u klimi isto troši kao i ona bez, zar ne ?
E jesi bas neki tokmak izgleda :-) :lol: :lol: :lol:

Kakve veze ima kompresor iz klima uredjaja,frizidera sa onim koji se koristi u susilici?

Opet te pitam,bolje da ovdje ispadnes na forumu glup nego negdje na ulici,smijat ce ti se ljudi.
Odakle tebi naziv toplotna pumpa? Jel to neka pumpa koja pumpa toplotu ili sta?

Kad mi to odgovoris,mozemo mozda dalje diskutovati.
Njemčaka vapi za takvim.
Hajde ba,mojne biti ckapi sada.

Odgovori mi konkretno, kakva je razlika ?

:lol: :lol: :lol:
User avatar
_Reds_
Posts: 9317
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#363 Re: Susilica za ves

Post by _Reds_ »

Pokušaj sa engleskim nazivom.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#364 Re: Susilica za ves

Post by RagibUzoriti »

Ne znam engleski. Samo maternji :D
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#365 Re: Susilica za ves

Post by vatrogasac »

A zašto ne valjaju ove sa toplotnom pumpom? :mrgreen:
yoyoyo96
Posts: 56
Joined: 01/06/2018 13:57

#366 Re: Susilica za ves

Post by yoyoyo96 »

ima li kakva dobra susilica do 600KM? nije problem ni ako je polovna
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#367 Re: Susilica za ves

Post by vatrogasac »

yoyoyo96 wrote: 05/10/2021 23:31 ima li kakva dobra susilica do 600KM? nije problem ni ako je polovna
Za te pare ćeš naći i polovnih i novih. Ovdje su neki hvalili ove sa grijačima kako se manje kvare od onih sa toplotnom pumpom kakvu ja imam i relativno dobro me služi evo treću godinu.

Izbor je veliki, ali vidjeh jednu Bekovu što je bitno zbog servisa i koja ima 5 godina garancije, a uklapa se u tvoj budžet. Ti pregledaj još i ne mora ovo biti prijedlog mada su u pitanju nijanse.

https://www.olx.ba/artikal/24538177/bek ... -7111-paw/
vanjki
Posts: 1785
Joined: 26/10/2006 17:37

#368 Re: Susilica za ves

Post by vanjki »

yoyoyo96 wrote: 05/10/2021 23:31 ima li kakva dobra susilica do 600KM? nije problem ni ako je polovna
Mi smo kupili u Bingu marka Sharp sa toplotnom pumpom i prezadovoljni.Preporuke.Prije imali Gorenje i ovo je mnogo bolja
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#369 Re: Susilica za ves

Post by Qler »

Ja imam već nekih 5 godina sa toplotom pumpom. Možda suši duže, ali je činjenica da troši manje, a to mi je bitno na kraju. Princip rada izmjene toplote je jednostavno efikasniji. Zato ne koristim ni sijalice sa žarnom niti, nego LED... Jebi ga, ima nešto što se zove napredak..
User avatar
alica.k
Posts: 8765
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#370 Re: Susilica za ves

Post by alica.k »

Ja imam Candy sa toplotnom pumpom. Normala ubacujem sve zivo unutra jer susi na nizoj temperaturi pa me nije strah da ce se stvari pokupit. Sto je valjda i poenta. I nije se stvarno jos nista pokupilo. Za usporedbu Beko koja je bila sa klasicnim grijacima nisam nista osim peskira, potkosulja i carapa mogla stavit. Zato sam se dugo i neckala da li da opet kupim susilicu.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#371 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Tako je.Sa toplotnom trosi manje to je cinjenica.Ista stvar kao el grijalica protiv klime,jednostavno sistem sa gasom i prebacivanjem toplote je efikasniji i tacka.

Usteda je nesto drugo,jer tu ulazi u igru i koliko cesto susite vec.
Jedno susenje vesa miele obicna susilica potrosi oko 2,5 kwh struje.dok miele toplotna pumpa potrosi otprilike upola manje,sto znaci usteda po susenju dodje oko 1,25 kwh ....ili oko 0,20 KM jeftinije po susenju.

Onda ako susite ves svaka 3 dana,to je 10 susenja mjesecno,usteda je 2 KM mjesecno,po bih cijenama struje.
Po mom skromnom misljenju pricati o ustedama toplotnom pumpom je umjesno,ako susite ves svaki dan,pa da bar 5-6 KM mjesecno ustedite,ili godisnje bar 60 KM.

Inace za 2-3 susenja sedmicno usteda je totalno premala stavka,da bi se o njoj pricalo.

Ja u tu stvar ubacujem jos racuna.
U obicnim masinama grijanje zraka se odvija u grijacu,on moze crknut,i njeg se lako zamijeni,i ide dalje,a i on crkava totalno rijetko,bar u miele masinama s kojim imam iskustva.

Dok kod toplotne pumpe je stvar malo komplikovanija.
One imaju toplotni izmjenjivac nalik na one u klimama,
Ako se desi da ispusti gas,to nece niko popravljat,jer je komplikovanije,kao i u friziderima,klimama,......eventualno neko ce vam dopunit uzet pare i otic,a gas ce ponovo izac.....uglavnom kad toplotna pumpa ispusti gas to otprilike znaci trazite novu za kupit.

Vodite racuna o odrzavanju toplotnog izmjenjivaca.
Kod starih se lako izvadi kao latica koja se opere,i kao novo.

Kod tp izmjenjivac se ne vadi,jer kroz njeg tece gas.
Ako ne odrzavate filter i prasina vam zacepi izmjenjivac,to je onda veci posao za servisera,mora sve raskoplit i oprat pod pritiskom,ako bude imao volje uopce da to radi,i naravno sve ce bit skuplje,jer se sve mora izvadit da se dodje to dog dijela(pricam o miele jer s njima imam iskustva,ali vjerujem da je slicno i sa ostalima).
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#372 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

alica.k wrote: 11/10/2021 09:35 Ja imam Candy sa toplotnom pumpom. Normala ubacujem sve zivo unutra jer susi na nizoj temperaturi pa me nije strah da ce se stvari pokupit. Sto je valjda i poenta. I nije se stvarno jos nista pokupilo. Za usporedbu Beko koja je bila sa klasicnim grijacima nisam nista osim peskira, potkosulja i carapa mogla stavit. Zato sam se dugo i neckala da li da opet kupim susilicu.
Jeste li mjerili temperaturu kojom je susila stara a kojom nova.

Miele toplotna pumpa radi na temp zraka otprilike 50*C gore dole.

Miele obicna sa grijacem radi i do 80*C ali posotoji opcija kojom se ogranici temp do 60*C,moja zena uvijek koristi to ogranicenje,i nema neke razlike u temperaturi,10 stepeni gore dole nije velika razlika,program traje nesto malo duze,i grijac se vise pali gasi,taktira,i temperatura taktira izmedju 57 i 61 *C
corei3
Posts: 684
Joined: 22/05/2014 09:42

#373 Re: Susilica za ves

Post by corei3 »

Kod naše sušilice se stalno pali senzor zaprljanog filtera iako isti nije. Otvorimo/zatvorimo vrata i proces se uredno nastavi i onda opet senzor za 15 minuta.
Inače su sušilice spas posebno u stanovima
Naslovnica
Posts: 27534
Joined: 20/03/2013 15:38

#374 Re: Susilica za ves

Post by Naslovnica »

corei3 wrote: 11/10/2021 13:59 Kod naše sušilice se stalno pali senzor zaprljanog filtera iako isti nije. Otvorimo/zatvorimo vrata i proces se uredno nastavi i onda opet senzor za 15 minuta.
Inače su sušilice spas posebno u stanovima
Za početak je ištekaj iz struje minimalno 10 sekundi, poželjno preko noći.
Ako već nisi.
:)
corei3
Posts: 684
Joined: 22/05/2014 09:42

#375 Re: Susilica za ves

Post by corei3 »

Naslovnica wrote: 11/10/2021 14:02
corei3 wrote: 11/10/2021 13:59 Kod naše sušilice se stalno pali senzor zaprljanog filtera iako isti nije. Otvorimo/zatvorimo vrata i proces se uredno nastavi i onda opet senzor za 15 minuta.
Inače su sušilice spas posebno u stanovima
Za početak je ištekaj iz struje minimalno 10 sekundi, poželjno preko noći.
Ako već nisi.
:)
Nisam nikad. Kako je upaljena "pozada" u utičnicu tako i stoji. Htjeli smo zvati majstora. Očistimo uvijek i prednji mali filter i onaj veliki, sve prema preporukama, i ne vidim ni jedan razlog zašto bi se senzor palio. Ako upali to sa strujom častim te :D :)
Mašina je Candy čini mi se,obična sasvim ali već 5 godina super služi. Veš izađe mekan i nije izgužvan. Malo joj je mana, a ne znam je li tako kod svih što topli vlažni zrak izbacuje u prostor, ali ništa što 5 minuta otvorenog prozora ne rješava. Mozda to ove sa toplotnim pumpama ne rade.-
Post Reply