Susilica za ves

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
sagosen
Posts: 820
Joined: 24/08/2015 02:44

#326 Re: Susilica za ves

Post by sagosen »

Zdravo ljudi, koju sušilicu predlažete do 850KM?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#327 Re: Susilica za ves

Post by vatrogasac »

sagosen wrote: 13/10/2020 18:37 Zdravo ljudi, koju sušilicu predlažete do 850KM?
Obavezno da ima toplotnu pumpu A+++ i što dužu garanciju, imaš na 5 godina i 10 na motor a za ove pare možeš naći nešto solidno od Beka zbog servisa i gore nabrojanog. Kad sam ja kupovao bila nekakva akcija i za te pare dobio 1400 obrtaja, A+++, 8kg, 10 godina garancija na motor, mislim da je standardna 5 godina i radi mi često jer troši kao TV koji je B energetske klase.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#328 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Uh uh

Beko :shock:
Susilica sa 1400 obrtaja :shock:
Trosi kao tv :shock:
Nevjerovatno :)

Sagosen,koliko mislis da bi ta susilica cesto radila.
Da li samo preko zime ili tokom cijele godine.
Naslovnica
Posts: 27537
Joined: 20/03/2013 15:38

#329 Re: Susilica za ves

Post by Naslovnica »

Ja imam Candy sušilicu, toplotna pumpa, žena ne voli da je koristi (radije prostire veš), a ja sve što može strpam u nju.
Minimalno jednom sedmično se pali, sada će i češće, bukvalno se ne osjeti na računu.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#330 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Ja ne osjetim na racunu sa obicnom :)

Ako susite ves jednom sedmicno tesko ce vam se isplatit toplotna pumpa :)

Toplotna pumpa vuce 4 ampera iz uticnice (govorim o miele) drugi samo mogu biti losiji,al uzecemo za primjer.

Program traje duze kod toplotne pumpe,jer su i temperature nize,treba joj pola sata da nagura 50 C unutra kad je nova tek.

Obicna kondenzacijska zavrsi sve za 1h.
Ali vuce 8-9 ampera.
Zacas nabije vecu temp ide do 80 ako nisi smanjio u opcijama,i onda taktira pali gasi grijac.

Kako god izracunas obicna tesko da trosi duplo vise.
Ali ajmo reci nek je duplo vise.

Ako susis jednom sedmicno obicna potrosi 2kwh sedmicno.....to je 8kwh mjesecno......to je 1,20 KM mjesecno.........toplotna pumpa trosi u pola manje 0,60KM mjesecno .......koliko stedite toplotnom pumpom :)

A velika je razlika u popravkama.

Obicna je prilicno jednostavna,ventilator grijac,kanali,top izmjenjjvac kondenzator,lako i jeftino popravit.

Toplotna pumpa ima kompresor i freon umjesto obicnog grijaca.Kao i frizider ,kad jednom ispusti gas majstor ce reci ovo se ne isplati popravljat,tesko naci gdje je iscurio,a i ako napunimo ne znamo dal se kompresor ostetio u takvim uslovima,ili ce vas presvuc napunit i naplatit,i gas ce ponovo iscurit jer nije popravio.

A to se desava kod svih.
Radice onoliko koliko budete imali srece.
Kad ispusti freon,trazicete drugu :)

Inace sam ekonomista u tim stvarima.
Ali toplotnom pumpom u susilici vise riskirate nego sto stedite.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#331 Re: Susilica za ves

Post by vatrogasac »

rovac13 wrote: 15/10/2020 17:28 Uh uh

Beko :shock:
Susilica sa 1400 obrtaja :shock:
Trosi kao tv :shock:
Nevjerovatno :)

Sagosen,koliko mislis da bi ta susilica cesto radila.
Da li samo preko zime ili tokom cijele godine.
Nikakve osjetne razlike nisam osjetio na računu, a radi relativno često, a radila bi i češće da me ne mrzi čistiti filtere. :mrgreen: Nekakva razlika mora postojati između cijene sušilice od 400 KM i one od 900 KM ako je energetska klasa navedena u specifikacijama. Prošla je godina garancije, a ima još 4, a šta ako freon ne iscuri ni kroz 4 godine? :mrgreen: Imam i frižider i zamrzivač i klimu i ništa im ne curi. :mrgreen:

Odslušao sam i pročitao dosta recenzija i kažu da se isplati odvojiti malo više kada se kupuje jer ubacuješ i vadiš bez razmišljanja o potrošnji. Imao sam tu kartu potrošnje uređaja u kući, ali ko će sada to ponovo naći. Trenutno sam zadovoljan, a šta će biti ne znam niti se patim time. Rješavat ću ako se desi. :mrgreen:
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#332 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Ja prodajem i servisiram i jedne i druge i trece itd.
Ne treba citat nikakve karte da znas kolko trosi struje.
Izmjeris potrosnju kod kuce i kraj price.

Jasno kao dan.
Za jedno susenje obicna sa grijacem izvuce 2kwh struje.
To u bih kosta 0,30km
Toplotna pumpa trosi u pola manje u najboljjm uslovima.
Stedis 15 kf po susenju.
Saberi koliko mjesecno puta susis,toliko si ustedio.

Sta mislis zasto je skuplja.
Slikacu ti na poslu jednom kad stignem.
U obicnoj stoji samo grijac.
A u tp kompresor izmjenjivaci hrpa cijevi koja sluzi za zagrijavanje i hrpa cijevi koja sluzi za kondenziranje.
Daleko vise zafrkancija za proizvest.

Stedi ona.
Ali u njemackoj je npr struja skuplja nego u bih 4 puta.
I onda ako susis svaki dan.Onda se mozda i moze nabrat.

U bih tesko.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#333 Re: Susilica za ves

Post by vatrogasac »

rovac13 wrote: 17/10/2020 13:34 Jasno kao dan.
Za jedno susenje obicna sa grijacem izvuce 2kwh struje.
To u bih kosta 0,30km
Toplotna pumpa trosi u pola manje u najboljjm uslovima.
Stedis 15 kf po susenju.
Saberi koliko mjesecno puta susis,toliko si ustedio.
Dobro je ako je tako. Mene su drugi 'isprepadali' kako B guta struju mada ja ne gasim nikada bojler u kome je grijač, mašina za veš ima grijače, mašina za suđe ima grijače, rerna ima grijače, kuhalo ima grijač itd...itd...., a uvijek nešto radi. Bitno je da mi osuši veš dobro i kvalitetno bez oštećenja, a sljedeća neka bude sa grijačima. Bar zamjena neće biti skupa. :mrgreen:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#334 Re: Susilica za ves

Post by moonca »

Susenje i usteda struje..zavisi i od jacine sentrifuge- ?? cesto, ako perem peskire-ponovim samo centrifugu- ne znam da li ima ucinka, ali logikom.. da. :-D
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#335 Re: Susilica za ves

Post by Nisrin »

Ne razumijem se strucno, ali u Njemackoj svi uzimaju sad sa toplotnom pumpom, malo skuplje, ali su novije generacije, manje trose (konto vec prati i kome je bitno).
Meni je bilo bitno da je estetski lijepa, da je min 8kg kapaciteta, da imam posudu gdje se talozi voda, nije mi problem svaki put istresti i cistiti filter, i gledali smo da je klasa A++ kad se vec nudi, muz je bio za AEG, meni svejedno i neka najjeftinija kad haljine, dzempere, pamucne majice ne mogi susiti jer ih drasticno smanji, ostalo sve osusi normalno! AEG daje garanciju na motor 10g, a u De se doplati 5g basic garancike, bez tiga ne treba ni uzimati heh I ovdje su popularne Beko, Samsung, pored BOsha, Miele, AEG... pa sta ko voli :)
Meni je vaznije da je masina kvalitetna, kad se ova pokvari necu stediti, odmah Miele uzeti, jer masina je osnova svega... Jedino dobro kod ove sad je sto ima 1400 broj obrtaja kod centrifuge, pa zaista dobro ocijedo ves, samim tim se brze susi!
Sto se tice energetskih klasa, nama je usisivac Miele C klase ali nikad nisam primijetila nikakvu razliku u potrosnji...
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#336 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Ja radim upravo u miele u njemackoj.
Ne sjecam se kad smo zadnji put prodali obicnu kad su u pitanju obicne kucne susilice.Uglavnom idu toplotne pumpe.Ali ih uveliko i popravljamo.Bilo je i zamjene u garanciji.

Ovdje je struja skuplja puno kao sto rekoh,a i ljudi su drugaciji,on nece da razmislja,njemu je neko rekao a++ i on nece da se zamara koliko to ustedi mjeaecno.Imaju para uglavnom.

Za 10-20 KM kupite sebi uticnicu watmetar,mjerac potrosnje struje.Ustekate uredjaj koji zelite provjerit kolko tacno trosi i citate na displeju.I nema vam ko sta vise reci dodati.Crno na bijelo.

U bih je struja jeftina.
I tp se nece otplatiti.
Prije ce crknut :)
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#337 Re: Susilica za ves

Post by nivla »

ja racunao tako za frizider i po onom prosjeku 10g treba da radi “ekonomicni” da bi se poceo otplacivati, tj upitno je da li bih i tad bio na nuli, za 10g ko ziv ko mrtav, bolje te pare utrositi na nesto drugo
za nase uslove i kvalitet isporucene el energije bitnije je da je uredjaj jednostavniji od toga je li za godinu potrosi 600 ili 450kwh, ima mjesta gdje se el energija moze dobro ustediti a to se najvise moze na rasvjeti, ko ima dvotarifno moze vece potrosace ukljucivati kad je jeftina tarifa itd
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#338 Re: Susilica za ves

Post by vatrogasac »

rovac13 wrote: 17/10/2020 22:45 Ja radim upravo u miele u njemackoj.
Ne sjecam se kad smo zadnji put prodali obicnu kad su u pitanju obicne kucne susilice.Uglavnom idu toplotne pumpe.Ali ih uveliko i popravljamo.Bilo je i zamjene u garanciji.

Ovdje je struja skuplja puno kao sto rekoh,a i ljudi su drugaciji,on nece da razmislja,njemu je neko rekao a++ i on nece da se zamara koliko to ustedi mjeaecno.Imaju para uglavnom.

Za 10-20 KM kupite sebi uticnicu watmetar,mjerac potrosnje struje.Ustekate uredjaj koji zelite provjerit kolko tacno trosi i citate na displeju.I nema vam ko sta vise reci dodati.Crno na bijelo.

U bih je struja jeftina.
I tp se nece otplatiti.
Prije ce crknut :)

Uskoro nećeš imati kupiti gdje sušilicu sa grijačima. Mijenjaju se standardi. Nema više žarulja sa niti iako u BH struja nije skupa, EU je forsirala štedne sijalice i pogasila fabrike klasičnih. Masovno u Bosni javne ustanove kao što su škole ili sudovi prelaze na pelet iako je ćumur daleko jeftiniji i još se može eksploatisati. Ove godine je TK dala poticaja 200.000 KM za promjenu peći na čvrsto gorivo u domaćinstvima. Nevjerovatnom brzinom dolazi do promjena pa će i u tehnologiji se ići na proizvode koji su manji potrošači energije i automatski manji zagađivači. Ubacuje se plastična stolarija, lijepi stiropor što nazivaju 'utopljavanjem zgrada' tako da i sudbina ovih sušilica sa grijačima će doživjeti sličnu sudbinu. :mrgreen:
User avatar
sagosen
Posts: 820
Joined: 24/08/2015 02:44

#339 Re: Susilica za ves

Post by sagosen »

rovac13 wrote: 17/10/2020 22:45 Ja radim upravo u miele u njemackoj.
Ne sjecam se kad smo zadnji put prodali obicnu kad su u pitanju obicne kucne susilice.Uglavnom idu toplotne pumpe.Ali ih uveliko i popravljamo.Bilo je i zamjene u garanciji.

Ovdje je struja skuplja puno kao sto rekoh,a i ljudi su drugaciji,on nece da razmislja,njemu je neko rekao a++ i on nece da se zamara koliko to ustedi mjeaecno.Imaju para uglavnom.

Za 10-20 KM kupite sebi uticnicu watmetar,mjerac potrosnje struje.Ustekate uredjaj koji zelite provjerit kolko tacno trosi i citate na displeju.I nema vam ko sta vise reci dodati.Crno na bijelo.

U bih je struja jeftina.
I tp se nece otplatiti.
Prije ce crknut :)
Više popravljate ove sa toplotnom pumpom jer se i više prodaju, statistika :D Btw, hvala svima na odgovorima. Za sad sam najbliže Bekovoj sa toplotnom. I da, što se tiče ove kondenzacijske, suši na višim temperaturama što i nije tako dobro, jer će veš prije izblijediti na višim temperaturama, zar ne'?

Edit: Mašina bi mi radila uglavnom preko zime ili kada je baš kiša. Ljeti bi kad je lijepo vrijeme sušio vani :)
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#340 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Pogresno.Daleko vise se prodalo obicnih.U zadnje vrijeme je trend tp.

Za prodavace je to dobro.
Kod obicne kad crkne grijac zamijenis ga i vozi dalje.
Kod tp kad se desi nesto u sistemu sa grijanje/kondenziranje obicno musterija kupuje drugu.

Ako mozete dobacit bar do siemens/bosch bilo bi super.Bar da ne uzimate zadnju klasu .Bolje za vas.
User avatar
sagosen
Posts: 820
Joined: 24/08/2015 02:44

#341 Re: Susilica za ves

Post by sagosen »

@rovac13 Siemens teško naći u BiH. A u Bosch koji dolazi u BiH odavno razočaran, kao i u Gorenje kojeg bojkotujem već par godina. Ne bi mi nešto od Gorenja više ušlu u kuću pa makar da mi džaba daju.

Za sad ova Bekova: https://www.beko.com/ba-bs/proizvodi/ma ... -7405-g-b5
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#342 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Siemens i bosch je jedno te isto :)

Ma to je stvar ukusa ili srece(nesrece).
Beko nije kvalitetan kao bosch siemens,ali ako si imao nesrecu sa bosch bices razocaran pa ces mislit da beko bolji.
Moja punica nebi vise beko kad bi bila jedina na svijetu :)
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#343 Re: Susilica za ves

Post by Nisrin »

Ako mozes priustiti Miele, AEG, Bosch, a onda Beko i ostale... sve sto smo imali Beko bili smo prezadovoljni...
A za susilicu kao sto napisah ne treba davati previse love, jer neke stvari, bez obzira na kojem programu susia, neces moci susiti, osim ako neces da se drasticno smanje :)
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#344 Re: Susilica za ves

Post by vatrogasac »

rovac13 wrote: 22/10/2020 06:10 Beko nije kvalitetan kao bosch siemens,ali ako si imao nesrecu sa bosch bices razocaran pa ces mislit da beko bolji.
Živio sam u Njemačkoj duže vrijeme i prije svega Bosh pa onda AEG i sl. brendovi kada je bila bijela tehnika u pitanju. Dovukao ja to u Bosnu i služilo istina neko vrijeme i počinje jedno po jedno otkazivati. Prvo je otišla Bosh veš mašina i pošto se LG tada pokazale dobre zamijenim, a onda Bosh perilica za suđe i kada sam nazvao servis pošto je otišao samo grijač kaže mi tip iz servisa da mi ne može popraviti jer takvih grijača više nema. Pitam ga ja za savjet šta bi mi preporučio iz linije Bosha, šta im se pokazalo dobro i tip kaže da Bosh u Bosni nije zahvalan. Treba čekati dijelove i po mjesec dana ako uopšte stignu. Pitam ga koji onda brend savjetuje i tip iz prve...Beko. Najbrži servis. Ovdje sam kupio i Boshov šporet od inoxa i nije bio jeftin i sve radi evo 15-tak godina i sve ringle (ravna ploča) i rerna i nikada se nije kvario, ali prekidači vremenom sagorili i nema gdje nisam tražio i ne može se nabaviti. Samo zbog toga ga moram mijenjati. Trivijalnost, ali bitna. Zato sam skoro sve izmijenjao u Beko jer ovo je Bosna. Mora se misliti i na taj faktor.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15401
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#345 Re: Susilica za ves

Post by problemnatravunu »

to i ja često govorim, bitno je imati marku sa što dužom garancijom, i sa što bržim i efikasnijim servisom
Pale Rider
Posts: 174
Joined: 11/12/2017 19:17

#346 Re: Susilica za ves

Post by Pale Rider »

Koju sušilica do 600-700-800-900km izabrati. Sa toplotnom pumpom, kondezacijsku.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#347 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Sa najduzom garancijom.
Jer ako zelis toplotnu pumpu cesto se desi kvar koji se ne isplati popravljat pa ces trazit novu .
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#348 Re: Susilica za ves

Post by RagibUzoriti »

Raja navalila na toplotne pumpe ko mutavi. A 99,9% ih ne zna kakav je to ustvari sistem grijanja, a kamoli da su svjesni da u jednom ciklusu susenja uopste ne stedis gotovo nista.

Al haj ti to dokazi ogranicenim osobama🤣
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#349 Re: Susilica za ves

Post by vatrogasac »

RagibUzoriti wrote: 14/12/2020 22:04 Raja navalila na toplotne pumpe ko mutavi. A 99,9% ih ne zna kakav je to ustvari sistem grijanja, a kamoli da su svjesni da u jednom ciklusu susenja uopste ne stedis gotovo nista.

Al haj ti to dokazi ogranicenim osobama🤣
Kad je praktičnija sa grijačima onda ti suši veš na nju. Te su toliko pojeftinile iz nekog razloga da ti ne treba garancija, možeš za svako sušenje kupiti novu. :mrgreen:
rimano
Posts: 723
Joined: 28/12/2009 00:05

#350 Re: Susilica za ves

Post by rimano »

RagibUzoriti wrote: 14/12/2020 22:04 Raja navalila na toplotne pumpe ko mutavi. A 99,9% ih ne zna kakav je to ustvari sistem grijanja, a kamoli da su svjesni da u jednom ciklusu susenja uopste ne stedis gotovo nista.

Al haj ti to dokazi ogranicenim osobama🤣
Bilo bi lijepo da objasnis neukom pucanstvu zasto se ne ustedi. Zato sto je skuplja u startu, ili skuplji potencijalni kvarovi, ili je toplotna pumpa neefikasna pa trosi kao obicni grijac....
Post Reply