Susilica za ves

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#401 Re: Susilica za ves

Post by Chmoljo »

Ali kako moze samo zrak koji je samo topao vlaziti? Ako potpareno ogledalo sušiš fenom, ti ćeš ga osušiti i odmagliti.

Kondenz se javlja kod kontakta toplo-hladno i povećanom vlažnošću zraka.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#402 Re: Susilica za ves

Post by shape of despair »

Imamo neku Candy sušilicu godinama. Voda ide u posudu a topli zrak izlazi na dnu. Zrak je topao kao kod fena. Međutim, od tog zraka nikad nismo samo ugrijali prostoriju u kojoj je mašina već se podobro osjeti i vlaga, očigledno izlazi vrući vlažni zrak. Ponavljam, imamo je godinama i znam o čemu govorim. Uvijek nam je na kant otvoren prozor dok radi.
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#403 Re: Susilica za ves

Post by Altsa »

Kod prve susilicu sto sam imao je izlazio maltene vreo vazduh. Tako se znalo kupatilo ugrijati da se padalo u bandak. Dok kod ove koju sada koristim i koja je noviji model zrak je minimalno topao. I sav kondenz je zbog hladnih zidova izvana i vrucih zidova iznutra a zidovi se ugriju vrelim zrakom iz susilice.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#404 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Ja zabiravio nas bosanski mentalitet :)

Ti vjerovatno sve znas.
Kako primarni zrak kruzi kroz mokri ves,kroz dva filtera,preko ntc fuhler:a,pa uzduz kroz toplotni izmjenivac kondenzer,da bi onda prosao kroz grijac u kom je temperatura 170 stepeni,pa ponovno kroz ves i tako u krug.

A drugi krug hladnijeg zraka ulazi iz kupatila direktno kroz izmjenjivac ali poprijeko,cineci tako povrsinu izmjenivaca dovoljno hladnu da se zrak sa 100% vlaznosti kondenzira na toj povrsini i sliva u posudu,iz koje pumpa tjera dalje......i tako taj suhi zrak iz kupatila koji je usao poprijeko preuzme na sebe dio toplote od onog vrelog vlaznog zraka i tako djelimicno ugrijan i dalje suh ponovo izlazi u kupatilo.

Situacija nam je ovakva mozda upravo zbog besplatnog interneta i ogranicenog intelekta :)
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15462
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#405 Re: Susilica za ves

Post by problemnatravunu »

Gledajte, mislim da nema šansi da izmjenjivač preuzme 100% vlage od vrelog i vlažnog zraka,
tako da izlazni zrak sigurno ima vlage u dobrom procentu,
ne znam , možda i radi blizu 100% oduzimanju vlage kod onih pravo skupih sušilica , jer ne bi bilo sušilica i za 500KM, ali i za 1500 KM
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#406 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Zrak u kupatilu nema nikakve veze sa vrelim vlaznim zrakom.Ne moze nikako da preuzima vlaznost :)

Izmjenjivac je konstruusan tako da vlazni vrak protice uzduz kroz otvore ....a hladniji zrak protice poprijeko ali fizicki nemaju dodira jedan sa drugim.

Image

Zrak koji kruzi kroz grijac i kroz ves ide uzduzno kroz ovaj kondenzator.....uzasno je mokar.....curi tamo pozadi se sliva u spremnik kojeg pumpa tjera van.

Zrak koji se uvlaci iz kupatila ulazi u ovo sa desne strane ptolazi kroz ove sitne resetkaste proreze izlazi na lijevu stranu,i ni u jednom momentu ne moze dotaknuti onaj vlazni zrak.Fizicki su odvojeni,sve dihta.

Pustite suplje price.
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#407 Re: Susilica za ves

Post by madesa »

Gledam neke susilice sa C ili D energetskom klasom kostaju vise nego neke od B ili A
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#408 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Te naljepnice se znaju mijenjati.
Mozda imaju nove.
Ako je jedna te ista susulica prosle godine bila A
Ove godine je mozda D po nekim novim standardima.

Mozda si gledala jednu po starim oznakama a drugu sa novim.

Nemas potrebu razbijat glavu time.
Imas dvije vrste.
Obicne sa grijacem ili toplotne pumpe koje su bez grijaca.
Obicne sa grijacem trose makar duplo vise struje od onih sa toplotnom pumpom.

Da li ti se isplati izracunas sama.
Jedno susenje obicna miele potrosi oko 2,5 kwh ajmo reci 0,40 km po susenju.

Toplotna pumpa ce potrosit mozda 0,20 km po susenju.

Izracunas koliko puta mjesecno susis,koliko stedis sa toptlotnom pumpom,i da li ti se isplati.
zippoo87
Posts: 15361
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#409 Re: Susilica za ves

Post by zippoo87 »

Ljudi...trebala bi mi preporuka za ves masinu do nekih 500-550 KM
Ova stara je programator crkotic a staro pa nema dijelova,pa moram uzeti novu.
Koji brend je sada dobar i ako moze i model neki da je neko zadovoljan.
Kapacitet pranja barem 7 kg i 1000 obrtaja...i da je sto jednostavnija za upotrebu,sto manje digitalna zbog starije osobe.

Sada sam bio u par trznih centara...u toj cjenovnoj kategoriji ima indesit,tesla,gorenje.
Garancija je kod vecine 2+3 godine

Eto ako je neko kupio neku a zadovoljan je,moze preporuka.hvala
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#410 Re: Susilica za ves

Post by Altsa »

rovac13 wrote: 07/01/2022 15:55 Ja zabiravio nas bosanski mentalitet :)

Ti vjerovatno sve znas.
Kako primarni zrak kruzi kroz mokri ves,kroz dva filtera,preko ntc fuhler:a,pa uzduz kroz toplotni izmjenivac kondenzer,da bi onda prosao kroz grijac u kom je temperatura 170 stepeni,pa ponovno kroz ves i tako u krug.

A drugi krug hladnijeg zraka ulazi iz kupatila direktno kroz izmjenjivac ali poprijeko,cineci tako povrsinu izmjenivaca dovoljno hladnu da se zrak sa 100% vlaznosti kondenzira na toj povrsini i sliva u posudu,iz koje pumpa tjera dalje......i tako taj suhi zrak iz kupatila koji je usao poprijeko preuzme na sebe dio toplote od onog vrelog vlaznog zraka i tako djelimicno ugrijan i dalje suh ponovo izlazi u kupatilo.

Situacija nam je ovakva mozda upravo zbog besplatnog interneta i ogranicenog intelekta :)
Ja ne kopiram tekst sa interneta pa onda ovde teoretisem kao ti. Ja imam susilicu od koje mi vlaze zidovi u kupatilu i to mi je jedino mjerodavno a ne tvoje glupe teorije.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#411 Re: Susilica za ves

Post by emotivac »

I ja sam u potrazi za sušilicom, našao sam 2 modela na ekupi.ba, ne mogu se odlučit koji uzeti, evo linkovi pa šta vi mislite ?

https://www.ekupi.ba/bs/Ku%C4%87anski-a ... K000358061
https://www.ekupi.ba/bs/Ku%C4%87anski-a ... K000417784
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#412 Re: Susilica za ves

Post by Haris.ba »

emotivac wrote: 14/01/2022 15:07 I ja sam u potrazi za sušilicom, našao sam 2 modela na ekupi.ba, ne mogu se odlučit koji uzeti, evo linkovi pa šta vi mislite ?

https://www.ekupi.ba/bs/Ku%C4%87anski-a ... K000358061
https://www.ekupi.ba/bs/Ku%C4%87anski-a ... K000417784
Vidis da nisu iste dimenzije, ni kilaza?

Izaberi sta ti se svidja. Per Aspera servis ima candy u listi za servis ako ti sta znaci, general servis je za indesit.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#413 Re: Susilica za ves

Post by emotivac »

Haris.ba wrote: 14/01/2022 15:11
emotivac wrote: 14/01/2022 15:07 I ja sam u potrazi za sušilicom, našao sam 2 modela na ekupi.ba, ne mogu se odlučit koji uzeti, evo linkovi pa šta vi mislite ?

https://www.ekupi.ba/bs/Ku%C4%87anski-a ... K000358061
https://www.ekupi.ba/bs/Ku%C4%87anski-a ... K000417784
Vidis da nisu iste dimenzije, ni kilaza?

Izaberi sta ti se svidja. Per Aspera servis ima candy u listi za servis ako ti sta znaci, general servis je za indesit.
Dimenzije nisu bitne ima prostora, a kilaža, hmmm... Bolje 10kg svakako, zar ne ?
A što se tiče servisa, šta je bolje ? Vidim uz Candy ide 5 god garancije + poklon usisivač neki :lol: , a uz Indesit ne ide ništa + za garanciju od 5 god se mora registrovati.
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#414 Re: Susilica za ves

Post by alica.k »

Imam ja ovu Candy, bas sa ekupi. Ja zadovoljna
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#415 Re: Susilica za ves

Post by madesa »

Ja kupio Candy susilicu sa eKupi i za sada odlicna.3-4 palio , bas brzo osusi. E sad sto pricate oko vlage . U kupatilu bude bas vruce kao da si grijalicu upalio. Posto imam uredjaj za prikupljanje vode iz zraka , upalio sam da mi pokaže stepen vlage i pokazivalo mi je 40posto, sto je nista. Tako da susilica ne izbacuje vlazan zrak nego suh. I ovaj isusovac sto se dobije na poklon bas dobra stvar, jak i dobro usisava . Kakva su iskustva sa servisom za Candy ako nekad sta crkne😂 ako neko zna
zippoo87
Posts: 15361
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#416 Re: Susilica za ves

Post by zippoo87 »

Edit
jbte ovo je tema za susilice,ja citam vesmasina i pisem
idem na drugu temu
User avatar
Filter
Posts: 7961
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#417 Re: Susilica za ves

Post by Filter »

madesa wrote: 14/01/2022 17:35 Ja kupio Candy susilicu sa eKupi i za sada odlicna.3-4 palio , bas brzo osusi. E sad sto pricate oko vlage . U kupatilu bude bas vruce kao da si grijalicu upalio. Posto imam uredjaj za prikupljanje vode iz zraka , upalio sam da mi pokaže stepen vlage i pokazivalo mi je 40posto, sto je nista. Tako da susilica ne izbacuje vlazan zrak nego suh. I ovaj isusovac sto se dobije na poklon bas dobra stvar, jak i dobro usisava . Kakva su iskustva sa servisom za Candy ako nekad sta crkne😂 ako neko zna
kazu da su petrovci odlicni za prozore a jezuiti oko stolarije :mrgreen:

a sto me nasmija, hvala :thumbup: :-D
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#418 Re: Susilica za ves

Post by madesa »

Filter wrote: 14/01/2022 18:19
madesa wrote: 14/01/2022 17:35 Ja kupio Candy susilicu sa eKupi i za sada odlicna.3-4 palio , bas brzo osusi. E sad sto pricate oko vlage . U kupatilu bude bas vruce kao da si grijalicu upalio. Posto imam uredjaj za prikupljanje vode iz zraka , upalio sam da mi pokaže stepen vlage i pokazivalo mi je 40posto, sto je nista. Tako da susilica ne izbacuje vlazan zrak nego suh. I ovaj isusovac sto se dobije na poklon bas dobra stvar, jak i dobro usisava . Kakva su iskustva sa servisom za Candy ako nekad sta crkne😂 ako neko zna
kazu da su petrovci odlicni za prozore a jezuiti oko stolarije :mrgreen:

a sto me nasmija, hvala :thumbup: :-D
Mora se nekad i pogrijesiti 😂😂
Felix77
Posts: 192
Joined: 26/01/2019 20:01

#419 Re: Susilica za ves

Post by Felix77 »

rovac13 wrote: 17/10/2020 22:45 Ja radim upravo u miele u njemackoj.
Ne sjecam se kad smo zadnji put prodali obicnu kad su u pitanju obicne kucne susilice.Uglavnom idu toplotne pumpe.Ali ih uveliko i popravljamo.Bilo je i zamjene u garanciji.

Ovdje je struja skuplja puno kao sto rekoh,a i ljudi su drugaciji,on nece da razmislja,njemu je neko rekao a++ i on nece da se zamara koliko to ustedi mjeaecno.Imaju para uglavnom.

Za 10-20 KM kupite sebi uticnicu watmetar,mjerac potrosnje struje.Ustekate uredjaj koji zelite provjerit kolko tacno trosi i citate na displeju.I nema vam ko sta vise reci dodati.Crno na bijelo.

U bih je struja jeftina.
I tp se nece otplatiti.
Prije ce crknut :)
Rovac Zašto nisu dobre kao i inverter klime
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#420 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Pa nije bas da mislim da nisu dobre.
Princip je dobar,cak odlican,manje trose to je super

Sa grijacem su skroz jednostavme,em se ne kvare bas,a i kad se pokvari jednostavno popravit i vozi dalje.

Kad se toplotni izmjenjivac zapusi kod obicne,izvadis ga kao ladicu,operes spricom,i vozi dalje........dok kod miele toplotne pumpe moras stalno prat spuzvasti filter,da ti se nebi slucajno zacepio izmjenjivac,a taj spuzvasti filter miele kaze da posle 6 mj treba mijenjati,a kosta 30€.......ako ne vodis racuna zaprljas izmjenjivac,ovdje u njemqckoj ne popravljaju jer moram ponijet u radionu sve povadit da bi oprao,preskup im zahvat pa kupe novu.

Ako ispusti freon,opet kupe novu,kao i frizider,rijetko ko trazi gdje pusta i popravlja to,kosta.

Elem ima tih situacija gdje se riskira vise nego sa obicnom.........a nije to klima da radi 24h na dan .........kolko put mjesecno osusis,bacis ma papir,ako je usteda marka dvije mjesecno nije dovoljno dobar razlog da riskiras stosta.

Na to sam mislio,ekonomski pitanje kako ce se pokazat.
A sto se tice uredjaja,meni se svidja top pumpa :)
Felix77
Posts: 192
Joined: 26/01/2019 20:01

#421 Re: Susilica za ves

Post by Felix77 »

Mislio sam kupiti polovnu aeg s top. pumpom ima ih 2020 g.može se uzet za 400KM, daju godinu garancije, al iz tvog izlaganja o održavanju i potrošnji, nije vrijedno toga rizika, pre bih uzeo običnu, vidjeću ako nadjem dobro dobru polovnu, ako ne novu i kraj priče,
User avatar
_Reds_
Posts: 9324
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#422 Re: Susilica za ves

Post by _Reds_ »

Neko je pitao za servis Candy. Mislim da su negdje iz Orašja ili tako nešto, ali imaju svoje po raznim gradovima.

Sam uvoznik je regularan, ovi "majstori nisu". Mašina je pravila užasan zvuk, bukvalno ciči. Nazvali servis, došli neki i kao nešto napravili. Naredni dan opet isto. Snimili zvuk i posalali ovlaštenom, oni rekli da je to otišla toplotna pumpa, i da će poslati ovima da zamjene, ali treba 7 do 10 dana. I tako je sve i bilo. Sada radi kao nova. Napominjem da smo reklamaciju uradili 7 dana prije isteka garanacije.
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#423 Re: Susilica za ves

Post by madesa »

_Reds_ wrote: 24/01/2022 22:38 Neko je pitao za servis Candy. Mislim da su negdje iz Orašja ili tako nešto, ali imaju svoje po raznim gradovima.

Sam uvoznik je regularan, ovi "majstori nisu". Mašina je pravila užasan zvuk, bukvalno ciči. Nazvali servis, došli neki i kao nešto napravili. Naredni dan opet isto. Snimili zvuk i posalali ovlaštenom, oni rekli da je to otišla toplotna pumpa, i da će poslati ovima da zamjene, ali treba 7 do 10 dana. I tako je sve i bilo. Sada radi kao nova. Napominjem da smo reklamaciju uradili 7 dana prije isteka garanacije.
Hvala vidim i ja da su iz Orašja. Pitam zlu ne trebalo. 😂
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#424 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Felix77 wrote: 24/01/2022 19:53 Mislio sam kupiti polovnu aeg s top. pumpom ima ih 2020 g.može se uzet za 400KM, daju godinu garancije, al iz tvog izlaganja o održavanju i potrošnji, nije vrijedno toga rizika, pre bih uzeo običnu, vidjeću ako nadjem dobro dobru polovnu, ako ne novu i kraj priče,
Meni se svidja tp sto je nesto niza temp zraka.
Obicna miele radi oko 80 C ili imas opciju shonen 60C.
Dok tp sam vidjao 40-50 C.

Obicne sa grijacem sam podijelio gomili poznanika ,polovne,jos se nikom nisu pokvarile :)

Sam moras skontat sta ces.
Ovo je samo moje misljenje,a moje iskustvo je uglavnom sa miele.

Ja da uzimam polovnu,ipak bi trazio miele.
Aeg bosch siemens su nove bar upola jeftinije od miele.
Felix77
Posts: 192
Joined: 26/01/2019 20:01

#425 Re: Susilica za ves

Post by Felix77 »

Koja bi mogla biti ova sušilica godina proizvodnje
Image
Post Reply