Drvene kuće/vikendice

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#626 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Miško je i dalje živ! tj. radi...
Sa danasnjim danom, priprema sobe na mansardi za podaščavanje je gotova.
To znaci-sva potkonstrukcija postavljena, u krovistu je 24 cm izolacije, u zidovima 10 cm, sve ušuškano u foliju/parnu branu KNAUF Homeseal LDS 35, svi spojevi brane su zalijepljeni sa KNAUF Homeseal Solifit 1 trakom.
Bilo je gadno, jer radim potpuno sam, niotkoga pomoci...
Dan-dva odmora i počinjem sa postavljanjem daske.
Moze li me neko uputiti kako se u post stavlja, insertuje video?
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#627 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Ne mogu da postavim kratki video prikaz cijele sobe, pa evo fotografija jedne strane krovišta i zida:
Image
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#628 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Da se opet "tuspasim":
i dalje traju radovi na mansardi. Uspio sam postaviti svu dasku na zidove sobe mansarde, došao sam do stropa:
(lijeva strana, gledano sa vrata sobe)
Image
desna strana:
Image
Nema bas nesto puno posla- treba zavrsiti ceoni zid- dumu, na prvoj slici i postaviti dasku na strop. Tu ce biti malo zeznuto, jer mi slijedi urezivanje pocetne i zavrsne daske stropa, tako da se pravilno uklopi sa daskom krovista. Zeznuto je samo zbog toga sto radim potpuno sam, pa je poteško barati daskom od 4 m. Napravio sam "pristroj" što bi rekli mašinci, a mi laici- podbočanj :D , tj. od krovne letve sam skovao T komad od cca 2,60 m, kojim podbočim jedan kraj daske, dok drugi uštimavam a na merdevinama sam.
Kad zavrsim oblaganje sobe daskom, prelazim u predulaz/antre mansarde (vidi se na slici 1. kroz vrata)- i tu sve ispočetka- potkonstrukcija 10 x 3 cm na zidovima, na rogove dodajem letvu 5 x3 cm, potom krojenje i postavljanje termoizolacije, pa parna brana i zatim oblaganje daskom.
Izgleda da sam dobro izracunao koliko mi daske treba, škart je zaista mali, a ostace mi dovoljno dasaka od 4 m, koje ce mi dobro posluziti da od njih iskrojim i napravim podnu lajsnu za sav objekat. Pripremio sam i hoblanu dasku odgovarjuce širine i duzine kojom cu pokriti presjek stropa.
No, imam jednu nedoumicu: vidi sliku:

Image

Kao sto se vidi, pec na drva je udaljena od zida nekih 25 cm. Do paljenja ne moze doci, ali je vjerovatno da ce vremenom doci do pucanja daske, zbog jakog zagrijavanja. Na drveni zid nije moguce nista lijepiti bilo kakvim gradjevinskim ljepilima, vremenom puca, jer drvo "diše/radi"
Smislio sam da na taj zid postavim stirodur od 1 cm, a njega da vijcima pricvrstim ploče jajačke sedre dimenzija 40 x 20 cm x 3 cm(debljina). Sedra se moze bušiti burgijom,to nije problem. Tako bih dobio 4 cm toplinske izolacije.
Suština je da dobijem izolaciju drvenog zida i ujedno da ta izolacija estetski ne narusava izgled prostorije.
Ima li ko kakvo mišljenje o ovome, zasnovano na znanju ili vlastitom iskustvu? Ili neki drugi prijedlog?
Scheduler
Posts: 153
Joined: 25/04/2022 13:48

#629 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Scheduler »

Šta te sprječava da napraviš nešto od rigipsa u tom ćošku?
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#630 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Scheduler wrote: 06/11/2022 21:19 Šta te sprječava da napraviš nešto od rigipsa u tom ćošku?
Estetika me sprečava. U objektu je apsolutno sve drveno, osim zidova kupatila i dimnjaka, naravno!
Rigips kao vještački materijal, ni u snovima ne moze biti u kombinaciji sa masivnim gredama, daskom,,,,
A i šta bih napravio/dobio? Bijelu ili ofarbanu bezličnu kutiju nekih dimenzija?
Last edited by kuli1961 on 06/11/2022 21:26, edited 1 time in total.
User avatar
janje_
Posts: 2233
Joined: 05/04/2007 14:05

#631 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by janje_ »

kuli1961 wrote: 06/11/2022 21:25
Scheduler wrote: 06/11/2022 21:19 Šta te sprječava da napraviš nešto od rigipsa u tom ćošku?
Estetika me sprečava. U objektu je apsolutno sve drveno, osim zidova kupatila i dimnjaka, naravno!
Rigips kao vještački materijal, ni u snovima ne moze biti u kombinaciju da masivnim gredama, daskom,,,,
A i šta bih napravio/dobio? Bijelu ili ofarbanu bezličnu kutiju nekih dimenzija?
onda nalijepi kamen.
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#632 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

janje_ wrote: 06/11/2022 21:26 onda nalijepi kamen
tvoje mišljenje ili iskustvo? znas li konkretno kako bi se ljepilo za kamen ponasalo na stiroduru? koji kamen, koja debljina?
User avatar
janje_
Posts: 2233
Joined: 05/04/2007 14:05

#633 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by janje_ »

kuli1961 wrote: 06/11/2022 21:28
janje_ wrote: 06/11/2022 21:26 onda nalijepi kamen
tvoje mišljenje ili iskustvo? znas li konkretno kako bi se ljepilo za kamen ponasalo na stiroduru? koji kamen, koja debljina?
ja sam u sličnoj situaciji nalijepio komade cigle, otprilike debljine 1,5-2 cm.. za stirodur lijepi bez problema.. samo ne znam zašto ti je onda problem rigips, a stirodur nije.. imaš onaj rigips za temperature do 200°C, on je ovdje vise nego dobra podloga..

pogledaj ovdje:
https://stonedesign.ba/
Peryton_
Posts: 1007
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#634 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Peryton_ »

Stirodur se meni dobro pokazao, nema uvijanja od temperature i dalje tvrd i postojan.
Zar se nije moglo neko drugačije rjesenje naći, da ne bude blizu dva zida.
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#635 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

janje_ wrote: 06/11/2022 21:31 ja sam u sličnoj situaciji nalijepio komade cigle, otprilike debljine 1,5-2 cm.. za stirodur lijepi bez problema.. samo ne znam zašto ti je onda problem rigips, a stirodur nije.. imaš onaj rigips za temperature do 200°C, on je ovdje vise nego dobra podloga..
ok- upravo to mi itreba-prakticno iskustvo
dakle i ti imas drveni zid blizu peci, na stirodur nalijepio ciglu, ljepilo drzi- ok,, to je to
stirudur nije problem, jer ce on biti veza/podloga izmedju zavrsnog sloja (kamen, sedra) i osnovnog- daska. Postavicu ga tako da ide do ivice te kamene plohe, rubove zamaskirati, pa se nece vidjeti.
A rigips sam shvatio kao kutiju u koju bih eventualno stavio namjensku termoizoloaciju. Dakle, rigips kutija na zidu dimenzija cca 1,40 m (duzina) x 2,00 m ( visina plohe), a to odudara od poda, zidova, stropa, nosivih greda.. neki klasicni kamen ili sedra ce se sigurno mnogo bolje uklopiti
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#636 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Peryton_ wrote: 06/11/2022 21:34 Stirodur se meni dobro pokazao, nema uvijanja od temperature i dalje tvrd i postojan.
Zar se nije moglo neko drugačije rjesenje naći, da ne bude blizu dva zida.
Ne. nije moglo. nedomica je oko jednog, bocnog izda. Zid iza peći problem.
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#637 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

janje_ wrote: 06/11/2022 21:31 pogledaj ovdje:
https://stonedesign.ba/
:thumbup: hvala!
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2043
Joined: 14/06/2017 17:07

#638 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by MehmedPasaMoric »

Moze li neko dati neku grubu procjenu koliko bi ovo kino kostalo sto se tice materijala, u nekim prosjecnim dimenzijama nemam pojma 5x6 ili sta vec, samo prizemlje i tavan i krov... Cesto gledam na YT kako vani prave brvnare i kontam bas je gotivno, priroda, ptice cvrkucu, ti radis nesto na nacin kako su ti pradjedovi radili itd., a onda se sjetim da je kubik cole 500-550 maraka, madre vjerovatno jos vise pa me brzo prodje volja :roll:
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#639 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

MehmedPasaMoric wrote: 06/11/2022 23:46 Moze li neko dati neku grubu procjenu koliko bi ovo kino kostalo sto se tice materijala, u nekim prosjecnim dimenzijama nemam pojma 5x6 ili sta vec, samo prizemlje i tavan i krov... Cesto gledam na YT kako vani prave brvnare i kontam bas je gotivno, priroda, ptice cvrkucu, ti radis nesto na nacin kako su ti pradjedovi radili itd., a onda se sjetim da je kubik cole 500-550 maraka, madre vjerovatno jos vise pa me brzo prodje volja :roll:
Nema teorijske sanse da ti bilo ko da procjenu cijene, djuture ili po jedinici mjere. Moras sam u potragu od pilana, pa do tesara. A da bi to imalo smisla, moras imati definisano- koji materijal (greda/oblica/poluoblica), koje su dimenzije i spratnost objekta, koja vrsta drveta, broj otvora, od kojeg materijala itd. Mislim da prvo moras definisati namenu- boravak samo ljeti, noc-dvije za prespavati, poljski WC i pitka voda u kanisteru ili i preko zime, dakle, vodovod, struja, kupatilo, pec za grijanje.
Potom tu idu tzv zavisni troskovi- susenje gradje, obrada u konacni oblik, transport pa tek onda majstorske ruke.
TI YT klipovi su sjajni, ali iz udobnosti fotelje sa laptopom u krilu....realnost je bitno drugacija.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2043
Joined: 14/06/2017 17:07

#640 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by MehmedPasaMoric »

kuli1961 wrote: 07/11/2022 20:51
MehmedPasaMoric wrote: 06/11/2022 23:46 Moze li neko dati neku grubu procjenu koliko bi ovo kino kostalo sto se tice materijala, u nekim prosjecnim dimenzijama nemam pojma 5x6 ili sta vec, samo prizemlje i tavan i krov... Cesto gledam na YT kako vani prave brvnare i kontam bas je gotivno, priroda, ptice cvrkucu, ti radis nesto na nacin kako su ti pradjedovi radili itd., a onda se sjetim da je kubik cole 500-550 maraka, madre vjerovatno jos vise pa me brzo prodje volja :roll:
Nema teorijske sanse da ti bilo ko da procjenu cijene, djuture ili po jedinici mjere. Moras sam u potragu od pilana, pa do tesara. A da bi to imalo smisla, moras imati definisano- koji materijal (greda/oblica/poluoblica), koje su dimenzije i spratnost objekta, koja vrsta drveta, broj otvora, od kojeg materijala itd. Mislim da prvo moras definisati namenu- boravak samo ljeti, noc-dvije za prespavati, poljski WC i pitka voda u kanisteru ili i preko zime, dakle, vodovod, struja, kupatilo, pec za grijanje.
Potom tu idu tzv zavisni troskovi- susenje gradje, obrada u konacni oblik, transport pa tek onda majstorske ruke.
TI YT klipovi su sjajni, ali iz udobnosti fotelje sa laptopom u krilu....realnost je bitno drugacija.
Nisam je ja mislio praviti nego me zanima cisto onako informativno, posto znam da je drvo poskupilo kao da je suho zlato :shock: Ne rade ovi sa YT bas tako kao sto si opisao, to je onaj klasicni Americki sistem gradnje, grede u zemlju na 4 coska i eventualno po sredini, na njih daske uzduz i poprijeko, ispod daske OSB ploca, pa staklena vuna pa opet OSB ploca, isto tako i za zidove. To su one njihove 2x4 daske, sto ce reci ekvivalent nasoj daski petici, sad da se napravi komplet konstrukcija kuce od petice ja ne bih bas imao toliko povjerenja u njenu stabilnost
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#641 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

MehmedPasaMoric wrote: 07/11/2022 22:07 Nisam je ja mislio praviti nego me zanima cisto onako informativno, posto znam da je drvo poskupilo kao da je suho zlato Ne rade ovi sa YT bas tako kao sto si opisao, to je onaj klasicni Americki sistem gradnje, grede u zemlju na 4 coska i eventualno po sredini, na njih daske uzduz i poprijeko, ispod daske OSB ploca, pa staklena vuna pa opet OSB ploca, isto tako i za zidove. To su one njihove 2x4 daske, sto ce reci ekvivalent nasoj daski petici, sad da se napravi komplet konstrukcija kuce od petice ja ne bih bas imao toliko povjerenja u njenu stabilnost
Znam dobro kako oni rade, cudnim spletom okolnosti, 2004 godine u Edmontonu (Alberta, Kanada) i 2008 godine u Montani, SAD, imao sam prilike svojim ocima vidjeti upravo taj tip gradnje. Medjutim, pisao si "radis nesto na nacin kako su ti pradjedovi radili".. a to nije ono two by four inches, pa plywood itd itd...zato sam ti i napisao prvobitni post. U pogledu stabilnosti takve osnove drvene kuce, ne bih se saglasio sa tvojim nepovjerenjem- zapazi samo detalj koliko gusto stavljaju betonske stubice (danas) i to ne samo na 4 ćoška, i koliko im je gust taj "roštilj" osnove, pa jos puknu OSB i dobiju dobar povrsinski napon, jednakomjerno rasterecenje povrsinom te"temeljne" ploče. Zidovi su im takodje drveni rostilj, neka varijanta naseg starog bondruk sistema (dobro ne bas tako, ali je to taj princip), medjusobno ukljesteni (nose jedan drugi) a krovna konstrukcija potpuno drugacija od naše, pa i preko takve krovne konstrukcije dolazi do rasterecenja i ukrućenja. A kad i ako odvali tajfun Katrina ili neki drugi, zenskog imena, hebaji ga, spasavaj se ko moze...
Suma sumarum, danas bilo kakva gradnja, klasicna ili drvo, preskupo je, jer se cijene materijala gotovo svakodnevno mijenjaju, trziste majstora jako siromasno itd...U mojoj gradnji, vile su me pronosale (u pozitivnom smislu)....
Kakvo je ludilo cijena drveta, ma kakve vrste, evo ti svjez primjer (ne pretjerujem!):
Za ram oko prozora (3 komada) moje brvnare zatrebala mi je suha daska, sa jedne strane hoblana, potrebne dimenzije su debljina 2 cm, sirina 10 cm, a duzina-sta nadjem, sto duze to bolje, da iz jedne daske izvucem dva komada. Duzina jedne stranice rama je 124 cm. Na stovaristima nema suhe (hoblanje, tj dihtanje i/ili abrihterovanje i ne bi bilo problematicno), takodje ni na pilanama. Odem do Centrum-a (banjalucka skracena verzija OBI i Bauhaus), imaju, suha, ravna, hoblana,ali duzina 2 m- ne mogu izvuci 2 komada iz jedne daske, moram kupiti 4 za 1 prozor, dakle 12 komada za 3 prozora (troje vrata ne racunam). Cijena jedne daske je 9,90 KM!!!! Kad preracunas koliko komada takve daske (2 x10 x 200 cm) matematicki "ide" u kubik (250 kom), cijena takvog kubika je 2500,00 KM!!!! A to je ipak samo daska od 2 cm,,,,
Hakiz
Posts: 40290
Joined: 30/07/2015 20:01

#642 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Ono šta na youtubeu ne pokažu je koliko puta su nešto zabrljali dok nisu uspjeli.

A to znači na previsoke cijene materijala da nešto napraviš, dodaj trošak tog materijala koji ćeš baciti jer ti nije iz prve uspjelo. Nešto uspije iz prvog, nešto iz drugog, ali nešto možda tek iz osmog puta.
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#643 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 07/11/2022 22:44 Ono šta na youtubeu ne pokažu je koliko puta su nešto zabrljali dok nisu uspjeli.
Vala baš, polomio sam se tražeći video gdje su prikazane greške i kako je otklonjena....jok, nema....
Scheduler
Posts: 153
Joined: 25/04/2022 13:48

#644 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Scheduler »

janje_ wrote: 06/11/2022 21:26
kuli1961 wrote: 06/11/2022 21:25

Estetika me sprečava. U objektu je apsolutno sve drveno, osim zidova kupatila i dimnjaka, naravno!
Rigips kao vještački materijal, ni u snovima ne moze biti u kombinaciju da masivnim gredama, daskom,,,,
A i šta bih napravio/dobio? Bijelu ili ofarbanu bezličnu kutiju nekih dimenzija?
onda nalijepi kamen.
Upravo tako, kamen ili neka deblja keramika je rješenje za to. Osim ako nećeš da ti zid izgori ili pocrni od toplote peći
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#645 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Scheduler wrote: 14/11/2022 23:25 Upravo tako, kamen ili neka deblja keramika je rješenje za to. Osim ako nećeš da ti zid izgori ili pocrni od toplote peći
Zamislio sam da stavim ploče sedre- 40 x 20 x 3 cm, Plivit, Jajce- nekako mi dezenom i bojom ljepše sjeda na "drveni" ambijent. Povrsno sam pregledao ponudu kamena, tja...tako-tako. Ima li ko kakvo iskustvo sa sedrom?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#646 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by hladan.preminger »

MehmedPasaMoric wrote: 06/11/2022 23:46 Moze li neko dati neku grubu procjenu koliko bi ovo kino kostalo sto se tice materijala, u nekim prosjecnim dimenzijama nemam pojma 5x6 ili sta vec, samo prizemlje i tavan i krov... Cesto gledam na YT kako vani prave brvnare i kontam bas je gotivno, priroda, ptice cvrkucu, ti radis nesto na nacin kako su ti pradjedovi radili itd., a onda se sjetim da je kubik cole 500-550 maraka, madre vjerovatno jos vise pa me brzo prodje volja :roll:
Ja sam uradio 7*5 sa galerijom.

Do sada sam zatvorio sve sa vanjske strane, bez unutrašnjih radova i instalacija. Ugrađena vanjska stolarija. Drveni stubovi i vanjski zidovi od daske colarice.

Otprilike 20.000KM.
Brat i ja smo sve radili osim postavljanja krovnog lima.
Da je neko drugi radio sav ovaj posao, dodaj još najmanje 10.000KM.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2043
Joined: 14/06/2017 17:07

#647 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by MehmedPasaMoric »

hladan.preminger wrote: 15/11/2022 08:59
MehmedPasaMoric wrote: 06/11/2022 23:46 Moze li neko dati neku grubu procjenu koliko bi ovo kino kostalo sto se tice materijala, u nekim prosjecnim dimenzijama nemam pojma 5x6 ili sta vec, samo prizemlje i tavan i krov... Cesto gledam na YT kako vani prave brvnare i kontam bas je gotivno, priroda, ptice cvrkucu, ti radis nesto na nacin kako su ti pradjedovi radili itd., a onda se sjetim da je kubik cole 500-550 maraka, madre vjerovatno jos vise pa me brzo prodje volja :roll:
Ja sam uradio 7*5 sa galerijom.

Do sada sam zatvorio sve sa vanjske strane, bez unutrašnjih radova i instalacija. Ugrađena vanjska stolarija. Drveni stubovi i vanjski zidovi od daske colarice.

Otprilike 20.000KM.
Brat i ja smo sve radili osim postavljanja krovnog lima.
Da je neko drugi radio sav ovaj posao, dodaj još najmanje 10.000KM.
Puno majku mu, a i mislio sam da bi bilo oko te cifre... Opcija da neko drugi radi vjerovatno ni ne postoji, zadnji dobar tesar je vjerovatno umro negdje 97 godine u ovoj drzavi freelnacera i IT strucnjaka :run:
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#648 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

@hladan.preminger

super da si se javio :thumbup: - kad stignes, postavi neku fotografiju, da vidimo kako si i sta radio, neki interesantan detalj, ili problem, kako si rijesio
@MehmedPasaMoric
Naravno da nije jeftino, jer sta je danas jeftino? Ima i dalje dobrih tesara, samo je jako tesko do njih doci. Graditi drvenu vikendicu ili brvnaru (oblica/poluoblica) svejedno, na prvom mjestu podrazumijeva dugotrajno istrazivanje koju i kakvu gradju ganjati, pa proces susenja, pa rezanja, pa tek onda svasta nesto-majstori tesari, potreban prateći materijal, o čemu ovdje pišemo
i jasno, ogroman vlastiti rad i trud
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#649 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by hadzinicasa »

kuli1961 wrote: 15/11/2022 10:21 @hladan.preminger

super da si se javio :thumbup: - kad stignes, postavi neku fotografiju, da vidimo kako si i sta radio, neki interesantan detalj, ili problem, kako si rijesio
@MehmedPasaMoric
Naravno da nije jeftino, jer sta je danas jeftino? Ima i dalje dobrih tesara, samo je jako tesko do njih doci. Graditi drvenu vikendicu ili brvnaru (oblica/poluoblica) svejedno, na prvom mjestu podrazumijeva dugotrajno istrazivanje koju i kakvu gradju ganjati, pa proces susenja, pa rezanja, pa tek onda svasta nesto-majstori tesari, potreban prateći materijal, o čemu ovdje pišemo
i jasno, ogroman vlastiti rad i trud
kako se ja tebi divim, a ne mogu ni zamisliti koji je osjecaj takav jedan projekat svojim rukama izvesti. :srce:
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#650 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Da, taj osjecaj se zaista ne moze opisati!
Taj moj plac i brvnaru zovem mojom "mentalnom banjom"- nije rijetkost da odem na plac sa namjerom da nešto radim, nebitno sta.. i dodjem, ali mi se iz nekog razloga ne radi planirano. Tada sjednem na verandu, ako mi se pije kava, napravim je, mozda i rakija, casa piva ili vode svejedno, ili nista od toga. Gledam prirodu, posmatram vjeverice kako skupljaju hranu za zimu, ili prosto šetam kroz šumu. 5, 10 minuta, pola sata, sat, kako kad i nije važno koliko. Okrenem se i pravac kuci. Sretan kao dijete. Napunio baterije i mogu dalje!
A opet, još je češće kada nešto stvarno radim i zavrsim planirano, sjednem u auto onako umoran, stignem kuci, umoran vučem se kao prebijen mačak, ali zadovoljan!
Post Reply