Drvene kuće/vikendice

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#251 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

off grid life- jedan ili drugi- nije moja "cup of tea"
iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#252 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by iOS dev »

Pozdrav, zelim da uradim montaznu kucu-vikendica u Mostaru. Molim da mi predlozite firme ovdje ili pp
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#253 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Kuli, ima li vijesti?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#254 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 05/04/2021 21:48 Kuli, ima li vijesti?
Bila je izvjesna stanka, da gradja izasla iz susare, dodje malo sebi, dogovorenom majstoru se neki prethodni posao otegao.. uobicajena stvar..
Danas je krenuo hrkljkus, tj, danas se pocelo sa obradom greda u polublice.. malo je zezala struja na mjestu obrade, pa se danas nije bog zna sta puno uradilo.
Neka planirana idnamika je da ce za obradu greda i urezivanje i ostala prateca rezanja trebati izmedju 12-15 dana.. negdje u trecoj dekadi aprila bi trebalo da gradja bude spremna za transport na "licino mjesto". Dovoren je prevoznik, koji ce prevesti i Ytong blok za kupatilo, cement, krec.
Stolarija je gotova i isporucena sa nekih 90-tak procenata, i to:
3 x dvokrilni prozori + kapci za prozore (ala dalmatinske skure)
1 x kupatilski prozor+kapak
1 x ulazna vrata
1 x jednostruka balkonska+kapak
1x dvostruka balkonska+ kapci
Sve ustakljeno 4 +16+4 mm staklo
Ostaje za zavrsetak i isporuku: vrata kupatila- klizna ("siber")
vrata sobna, mansarda- sa ukladama ("puna")
Razlog sto se jos ovo ceka je to sto nisam bio siguran u tacne mjere za debljine stokova, danas rijeseno i to.
Trenutno sam u fazi farbanja kapaka i stolarije- Chromos tankoslojna lazura kao podloga + 2 sloja lak lazure, boja kesten, fantasticno izgleda, prezadovljan sam.
Sam farbam, nisam htio da mi stolar farba, jer nisam 100% siguran da ce uraditi kako ja hocu- cisto, bez prekida, bez curaka, sa 24 sata susenja izmedju slojeva. A i gušt mi je!
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#255 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Mašala :-D
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#256 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Takodje, od prijatelja sam dobio kompletne sanitarije za kupatilo- poluokrugla tus kabina sa kadom 90-ka, umivaonik sa ormaricem, jednorucnom baterijom, sifonom, cijevima i ogledalo iznad. Umivaonik je keramicki, ostalo u MDF-u. 75 cm sirine. Kada i kabina mi savrseno pasu, a ostalo ne, presiroko je. Sad ganjam da to prodam, kupim odgovarajuce (50-55 cm) i tako smanjim troskove kupatila, jer sam dogovorio da se i kupatilo opremi i stavi u funkciju.
citroen xm
Posts: 17830
Joined: 17/04/2012 22:57

#257 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by citroen xm »

Tek skontah ovu temu na forumu, pa samo da dam neki svoj sud jer mi je tematika skroz interesantna.

Prvo i osnovno, ko se 100% ugleda na instagram i youtube, on je propali slučaj. Kamera čuda čini, a odabir trenutka daje lažnu sliku. Opet, oba medija su vrlo korisna za prikupljanje nekih ideja sa stranica i od likova čija filozofija življenja je donekle bliska tvojoj.

To Diskaveri propagiranje nekih stvari je bolest i ko na vrijeme ne skonta da je to samo jedna serija sa prilično velikim budžetom i prilično lošim glumcima, taj je nadrljao.

Bijeg u totalnu divljinu u 21. vijeku je ono... pa da kažem vrlo čudan. Zajeban i poštujem ga samo kod ekstremnih zaluđenika za tim stilom života. Ali opet smatram da im neka kvaka u glavi fali :D i poštujem svakako količinu odvažnosti da se krene u takav život. Ja lično takvih ljudi nemam u svom okruženju, a ni sam ne bih mogao da se odlučim na takav život.

E sada dolazimo do onoga što neki ljudi ovde rade, a što je vjerovatno većini želja. Kutak svog mira u prirodi. Stan+vikendica ili kuća na periferiji sa bar dunum zemlje da ti se ne nabija komšija sa kućom na tvoju i ne viri ti šta pričaš sa gostima ljeti u dvorištu. :thumbup:


Moj sud o gradnji je sledeći. Ako je kuća, samo zidani objekat zidan ciglanim blokom i to termo blokom pošto je to danas dostupno, a vrlo značajno. Ako je vikendica ili zidana ili drvena(brvnara ili daščara). U montažnim kućama se lično ja ne pronalazim. Taj zapadni vid gradnje mi je neprihvatljiv, prvenstveno jer što drugi forumaš kaže nemam kontrolu ugrađenih materijala i sa druge strane što rigips ploče kao građevinski materijal ne volim.

Pošto sam u stanu, idealna kombinacija bi mi bio plac negdje dovoljno daleko, a opet dovoljno blizu grada, do 15 km udaljenosti. Da mogu u svako doba sjesti u auto i doći za pola sata. Kvadratura vikendice mala, a ona sklepana ručno od drveta. Tu preferiram A tip vikendice, do nekih 25 m2 osnove sa galerijom na kojoj je krevet. Dakle velika terasa, unutra dnevni sa kupatilom i galerija za spavanje. Struja iz solarnih panela samo za svjetlo i frižider, a voda iz plastičnih rezervoara. S obzirom da se tu ne živi stalno, mislim da je sasvim izvodljivo.

Pošto uporedo živim i život kampera na 4 točka, mogu samo reći da to voliš ili ne. Kada voliš sve te neke prepreke i mane koje nabrajate su savladive i smiješne. Kada ne voliš, vjeruj mi nećeš raditi to ni za instagram jer će ti vjerovatno posle dvije vožnje dosaditi. Moja kampovanja su mahom u prirodi bez ostavljanja iza sebe bilo kakvih tragova smeća. A kada kampujem u gradu onda se snađem za sve što mi treba. Opasnost od pljačke postoji samo u gradu, ali tu mi je jedini rizik lom prozora, a onaj ko ga polomi neće se usrećiti jer nema šta da ukrade. Nisam baš toliko naivan da ostavljam u autu vrijedne stvari. Mada ih i nemam, sem novčanika i mobitela kada se krene na vikend ili godišnji odmor ostaje kući. Odmor i onako zamišljam sa što manje modernih gedžeta. I inače vikendicu bilo kakvu bih oslobodio interneta i televizora.

Treba živjeti onako kako voliš i sve je dobro. A svako ima ono nešto što voli, svi smo različiti i nema tu puno mjesta čuđenju i negiranju.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#258 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Ovdje ne govorimo primarno o off the grid načinu zivota, a to svakako nije moje opredjeljenje, kako rekoh nije moja cup of tea.
Svrha moje gradnje je upravo u tvom navodu:
" plac negdje dovoljno daleko, a opet dovoljno blizu grada, do 15 km udaljenosti. Da mogu u svako doba sjesti u auto i doći za pola sata."
Medjutim, nisam saglasan (necu recu ne slazem se, jer se cigle i drva slazu/ne slazu, a ljudi nisu saglasni :) ) da se neka vikendica, bilo koja -sklepa. To "sklepevanje" kad tad dodje na naplatu, pa popravka ili nuzno unapredjenje postojeceg kosta kao svetog Petra kajgana. Iako to nije moj pristup gradnji, OK, prihvatam da drugi smatra da je to OK.
U svakom lsucaju dijelim misljenje da nema mjesta cudjenju i negiranju, svako ima neki svoj put. Kakav je takav je, treba ga prihvatiti kao fakat, cinjenicu da je neko nesto odabrao.
Moj pristup gradnji i opremljenosti sam jos ranije opisao,zasto i kako.
Na ovoj temi uglavnom pricamo, dijelimo misljenja, iskustva, savjete- iskustvene, strucne i svake druge, bas oko raznoraznih caka, smicalica, tehnickih i prakticnih problema i problemcica u gradnji drvenog objekta. Smatram veoma vaznim i to sto istovremeno dajemo podatke o vrstama materijala, cijenama, majstorima i dundjerima, tehnikama ugradnje i svemu ostalom sto smo prosli ili prolazimo. Sve to zajedno moze buducem investitoru/graditelju mnogo pomoci pri kalkulaciji troskova, jer mi se cini da niko od nas ovdje nije toliko bogat da si moze priustiti to da gotov izvedbeni projekat (sa razradjenim svim pojedinim detaljima) preda u ruke izvodjacu i kaze- napravi mi ovako i posalji racun..
Ima tu i DIY-nesto sam uradis (zavisi koliko si spreman, spretan, vjest i voljan), spasis trosak majstorskih "ruku" i taj novac usmjeris u nesto drugo. A o zadovoljstvu da si nesto sam napravio- precizno, tacno i upravo onako kako si htio da funkcionise ili izgleda- da i ne govorim.
Evo danasnjeg sitnog primjera- kupovao sam šmirgl šajbu za brusilicu- 180 mm precnik, grid 100. U baucentru 1 komad je 10,90 KM, trebalo mi je 5 komada. Odem na pijacu (buvljak, svastara pijaca), identicni proizvod i proizvodjac, a cijena je 3,50 KM/komad. Dakle, ukupna razlika u cijeni je 37,00 KM, koja ce automatski biti preusmjerena u nesto drugo. Ovo je samo jedna sitna stavka, a na kraju zbir te "sice" ce biti ohoho novca.
citroen xm
Posts: 17830
Joined: 17/04/2012 22:57

#259 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by citroen xm »

:thumbup: :thumbup:

Saglasan sam :) (za ovo si u pravu, ali većina nas na forumu piskara žargonski, a na žalost puno toga je prešlo i u naviku) , ali pošto sam se kasno uključio u temu, nekako sam u jednom postu obuhvatio reakcije na mnogo pročitanih postova i dao neki svoj sud o svemu tome. :thumbup:


Sto se tiče sklepanosti, pod tim sam mislio na vikendicu koju uz malu pomoć nekih majstora, većinom mogu sam napraviti kao što radiš ti. Prva stvar je zanimacija, druga ušteda pa dalje sve ostalo, i prednosti ali i mane. Naravno da ne bih sklepao u smislu da moram svake godine nešto obnavljati ili za par godina nadograđivati. Takođe moje shvatanje vikendice podrazumjeva što manji a dovoljan prostor. Nikada mi se nisu sviđale vikendice koje svojom površinom, luksuzom i izgledom podsjećaju na velike porodične kuće.


Sve u svemu sviđa mi se tema, tematika, dijalog i smatram da je korisno dijeljenje informacija, mišljena i iskustava. :thumbup:
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#260 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Ma jasno, svako misljenje,iskustvo, ugao gledanja je vise nego dobro doslo.
Moja osnovna ideja je skontati sta zelim, razraditi tu ideju, polako šnjucati za koliko novca i vremena se tom oze napraviti, a koliko mi džep udozvoljava u daotm trenutku i naprijed. Nije mi nikakva žurba, ne živim u šatoru pa da mi je hitno potreban krov nad glavom.
Svakako da se sklepati moze baraka nekog privremenog karaktera- namjene skloniti neki osnovni alat, kamperski sto i stolice i slicno.
Ja cak nisam htio ulagati ni u takvu baraku/baračicu, da ne bacam pare na privremeni "objekat" pa sam 3 sezone u gepeku auta vozio lopatu, budak, stijalicu, grablje, makaze, motorku, trimer- onaj osnovni alat potreban za ciscenje/trimovanje placa. Nije mi se jednom desilo da nesto ne ponesem i ne mogu da uradim planirano, ili se silno namucim nepodesnim alatom. U cetvrtoj sezoni, "leže" temelj, pod terasom garaza, sam sam napravio garazna vrata i sad je druga priča...
Kod mene je na prvi pogled velika povrsina, no no u prethodnim postovima sam objasnio zasto je tako "ispalo". U vrlo zrelim sam godinama, tezim nekom smiraju i hocu izvjesnu komociju,jer planiram duze vrijeme boraviti u prirodi (pola placa mi je suma). To znaci da npr. stepenice za mansardu ne mogu biti lotre, skale, ali nece biti ni one iz Gone by the Wind, ili iz rezidencije princa od Monaka, po kojima je princeza Grace Kelly tako zanosno hodala.
YT i ostali video prikazi loggera, gradnje u grid-u itd, su onako, interesantni, ali nisam vidio neku prakticnu korist. Istina, oblovina kanadskog cempresa izgleda prosto fenomenalno, ali mi je apsolutno nedostupna. Radije pratim neke kanale stolarskih majstorija, odakle sam pokupio more tips & tricks, koji mi zaista jako mnogo koriste.
Sve sto pisem vjerovatno izgleda preopsirno, dugacko, mozda i monotono. No detaljnim prikazom i opisom, nastojim prikazati sadasnje realno iskustvo, cijene, sta i kako, cisto da buduci graditelji mogu steci sliku o nekom okviru cijene, uz djelomicni vlastiti DIY. Jasno, nije isto za stolariju sa kapcima dati 4500 KM i 8100 KM, a kvalitet ovog skupljeg ponudjaca ne odstupa toliko nabolje, da bi se platila njegova cijena.
citroen xm
Posts: 17830
Joined: 17/04/2012 22:57

#261 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by citroen xm »

:thumbup: :thumbup:

Nije ni preopširno ni monotono. Ja volim pročitati kada neko napiše nešto detaljno i nije mi mrsko čitati dug post. Vremena imam, na forumu sam i onako kada ne radim ništa tako da nisam ograničen samo na kratke postove.


Iskreno, ovo pitanje vikendice ovakve ili onakve mi je manji problem od problema pronalaska odgovarajućeg placa. E to je avantura. A kod nas su ljudi počeli na tako lošim mjestima cijeniti zemljište kao da je atraktivna lokacija podno Alpa. Ali dobro, nadam se da za dvije-tri godine upecam nešto prihvatljivo.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 1994
Joined: 14/06/2017 17:07

#262 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by MehmedPasaMoric »

Evo covjek zivi off grid, zdraviji i inteligentniji od 99% on grid gradskih tridesetogodisnjaka

Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#263 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

E, kada je Lazar Drljača živio off-grid :-D

To off-grid kao neka strašno cool stvar. Moderni čovjek postoji oko 100.000 godina, od toga nije off-grid živio možda 150-200 godina. Cijela istorija čovječanstva je življenje off-grid, a danas se gleda kao neko abuzemze.

OK, vodovod i kanalizacija su ponegdje stari možda 2.500 godina, to jeste.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#264 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Evo 3 slicice
1.zavarena ljepenka na ploči
Image
2. farbanje kapaka prozora- prva ruka- tankoslojna lazura
Image
3.zavrsno farbanje-druga ruka, debeloslojna lazura, Chromos lak lazura, kesten:
Image
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#265 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by visuljak »

kuli1961 wrote: 08/04/2021 23:52 Evo 3 slicice
popravi ovo, ne vidi se
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#266 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Kad kliknem desnim misem i onda "open image in new tab"- vidi se...drugacije ne znam :D
Kako da popravim, na koji sajt da uploadujem?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#267 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

moze li ovako- imgur?
Image
Last edited by kuli1961 on 09/04/2021 00:19, edited 1 time in total.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#268 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by visuljak »

kuli1961 wrote: 09/04/2021 00:12 Kad kliknem desnim misem i onda "open image in new tab"- vidi se...drugacije ne znam :D
Kako da popravim, na koji sajt da uploadujem?
probaj

https://postimages.org/hr/
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#269 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Image
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#270 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by visuljak »

Sada sam i ja pregledao slike(preko desnog klika) i mogu reci da je sve super. :thumbup:

Izolaciju si mogao sve uraditi i zavrsiti sa tim.
Grilje(kapci) su super napravljeni i obradjeni. :thumbup:
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#271 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Izolaciju nisam ciljano htio zavrsavati-u stambenom dijelu, dok se radovi zidova i medjuspratne kontrukcije ne zavrse, hodace se, bice otpada sto ce padati, pa da se ne osteti. Na terasi-naknadno, cim se zavrsi "drvenarija", idu metlani stubovi kao osnova, pa glazura, keramika..

Stolarija- vrata, prozori, kapci- sve je zaista super uradjeno! Prije prve ruke, prodjem po cijeloj povrsini da lsucajno nema kakvo ispupcenje, pa predjem smirglom grid 320, susenje izmedju ruku 24 sata, pa opet po potrebi lagano prebrusim i druga ruka, pa susenje.
trenutno farbam kapke (konkretno treci kapak) jer ce mi biti vrlo nezgodno kada se postave. Kapke za jednostruka i dvostruka balkonska vrata nece biti problem, to mogu i sa zemlje, a ako stigne i njih urediti prije ugradnje, jos bolje.
Last edited by kuli1961 on 09/04/2021 00:32, edited 1 time in total.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#272 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by visuljak »

Image

Image

Image...
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#273 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

@visuljak :
ako ti nije tesko objasni mi korake kako da preko postimage.org/hr ovdje uploadujem, tako da slika bude odmah vidljiva?
Opet mi prikazuje kao link...
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#274 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by visuljak »

kuli1961 wrote: 09/04/2021 00:34 @visuljak :
ako ti nije tesko objasni mi korake kako da preko postimage.org/hr ovdje uploadujem, tako da slika bude odmah vidljiva?
Opet mi prikazuje kao link...
Ides na link, odaberi sliku, upload i dobijes link. Taj link kopiraj i ubaci u [img]...[/img i to je to
Last edited by visuljak on 09/04/2021 00:40, edited 1 time in total.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#275 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Upravo tako sam i uradio i opet mi ne daje sliku direktno, nego kao image
Post Reply