Drvene kuće/vikendice

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#226 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kurty »

Za građu???
Ako je za građu... Komochem ligno protect...
Ja nedavno 140l potrošio za krov... Zeleni obavezno... Ali zeleni sa talogom u kanisteru...taj bez taloga je transparentan i ne znas jesil dosao ili posao
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#227 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Gdje si ga uzeo- koja firma, adresa? Cijena? Pakovanje?
U BL toga nema, a ako ima u SA, nije problem, imam rodjaka koji mi to moze uzeti
Znas li kako se ponasa kao podloga za lazuru?
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#228 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kurty »

Za sta ti treba impregnacija???
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#229 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Treba mi za kompletnu gradju- poluoblice i krovnu konstrukciju.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#230 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 16/02/2021 20:31 Trazim impregnaciju za drvo.
Da li neko zna gdje ima za kupiti Belinka Belles, pakovanje od 5 ili 10 litara?
Ili- ima li ko kakva dobra iskustva sa nekom drugom impregnacijom?
Vidi ovdje: www.belinka.com/ba/prodajne-mreze

www.komochem.ba

Meni je Komolazur Aqua dobar za ono šta radim, pa ako im je taj Ligno Protect za građu sličnog kvaliteta...

Vidi i Komogrund i Komocid.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#231 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 17/02/2021 04:26
kuli1961 wrote: 16/02/2021 20:31 Trazim impregnaciju za drvo.
Da li neko zna gdje ima za kupiti Belinka Belles, pakovanje od 5 ili 10 litara?
Ili- ima li ko kakva dobra iskustva sa nekom drugom impregnacijom?
Vidi ovdje: www.belinka.com/ba/prodajne-mreze

www.komochem.ba

Meni je Komolazur Aqua dobar za ono šta radim, pa ako im je taj Ligno Protect za građu sličnog kvaliteta...

Vidi i Komogrund i Komocid.
Znam za ovu prodajnu mrezu Belinke u BL_ zastarjeli su podaci-obisao sam sve ove trgovce i niko nema pakovanje od 10 litara, a njihovi dobavljaci nemaju interesa ni da naruce????
Komochem sam kontaktirao mailom, jer trenutno to jedino mogu, pa cemo vidjeti da li ce i sta ce odgovoriti.
Znas li koja je cijena i pakovanje tog Komogrunda/Komocida?
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#232 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 17/02/2021 10:39
Hakiz wrote: 17/02/2021 04:26
kuli1961 wrote: 16/02/2021 20:31 Trazim impregnaciju za drvo.
Da li neko zna gdje ima za kupiti Belinka Belles, pakovanje od 5 ili 10 litara?
Ili- ima li ko kakva dobra iskustva sa nekom drugom impregnacijom?
Vidi ovdje: www.belinka.com/ba/prodajne-mreze

www.komochem.ba

Meni je Komolazur Aqua dobar za ono šta radim, pa ako im je taj Ligno Protect za građu sličnog kvaliteta...

Vidi i Komogrund i Komocid.
Znam za ovu prodajnu mrezu Belinke u BL_ zastarjeli su podaci-obisao sam sve ove trgovce i niko nema pakovanje od 10 litara, a njihovi dobavljaci nemaju interesa ni da naruce????
Komochem sam kontaktirao mailom, jer trenutno to jedino mogu, pa cemo vidjeti da li ce i sta ce odgovoriti.
Znas li koja je cijena i pakovanje tog Komogrunda/Komocida?
Ne znam, ja sam koristio samo Komolazur Aqua u 0,75 l pakovanju i ne znam cijene za druge proizvode i pakovanja.

To za naručivanje je stara priča, meni se nebrojeno puta dogodilo da prodavač proizvoda neke firme kaže da može naručiti, a kada muk ažem pta bih htio, onda kaže da ne može. Naime, ovdje trgovci nabavljaju smo ono šta koristi većina. I možeš naručiti samo ako trenutno neki od tih proizvoda nije na stanju. Ali ako želiš naručiti neki proizvod koj ioni standardno nemaju na stanju, onda najčešće kažu da ne mogu naručiti.

A ima i drugi problem:

Prije nekoliko mjeseci htio sam naručiti nešto iz prodavnice u kojoj često izađu u susret, naručuju i "egzotične" proizvode od firme čije proizvode inače prodaju. Trebao mi ej jedan proizvod. Ali, kada su htjeli naručiti, ispostavilo se da ja najmanja količina tih proizvoda koje mogu naručiti 5 komada. A oni nikada prije nisu taj proizvod prodavali, ja sam prvi koji ga je htio kupiti. I onda se došlo u situaciju da bi oni imali puno više troška da im 4 proizvoda stoje neprodata nego što bi imali zaradu od toga da meni prodaju jedan. Tako da nije uvijek ni do prodavača i treba i njih razumjeti. Hajde da je velika trgovina pa će nadoknaditi taj gubitak zaradom na drugim prodajama, ali mala je trgovina, svaki gubitak im je značajan. Sa druge strane, to nas onemogućava da radimo šta želimo i naprosto nas prisiljava da "ne dižemo glavu iznad vode" i da radimo sam ono šta svi drugi rade.

Naravno, ako su u pitanju mali i lagani proizvodi, lako ih je naručiti preko interneta. Ali, ako nam treba nešto teško ili veliko, onda su cijene transporta takve da nam bude preskupo. Kao što sam pisao, htio sam naručiti stalak za bušilicu, košta 135 Eura, a cijena transporta zbog težine (15 kg) je 175 eura. Skuplji transport od proizvoda, prelazi granicu za carinjenje i to ukupno taj stalak čini pretjerano skupim. Umjesto 300 KM, platio bih ga skoro 1.000. A taj isti stalak da se transportuje u Hrvatsku košta 22,5 Eura. Kad nećemo u EU, eto nam.

Ako možeš, vidi u Belinka Hrvatska da iz Hrvatske nabaviš, možda se može nešto izvesti.

Komochem je u Visokom, tako da bi se trebalo nešto moći napraviti, da ti rođak iz Sarajeva ode direktno u fabriku kupiti ako nema neka maloprodaja ovdje? Ili i ti sam, sjedneš jedno jutro u auto (ako ga imaš), prije toga dogovoriš količinu i samo dođeš u Visoko da platiš i voziš? Kupićeš veću količinu, vjerujem da bi i oni bili spremni da nešto organizuju.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#233 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Eee, moj dobri druze, potpuno te razumijem. Sve je tacno sto si napisao u vezi reklamiranje nekog proizvoda, a posloje- "nemamo, necemo imati, ne isplati nam se". Ne moze tako! Ako se prodavcu ne isplati narucivati neki proizvod zbog potencijalno neprodate kolicine-TADA GA NEMOJ NI REKLAMIRATI, DOVODIS KUPCA U ZABLUDU.
Moj slucaj sa papropropusnom/vodonepropusnom folijom: Dobro pretrazim KNAUF web site, "sta i kako", kontaktiram njihov odjel zvani KNAUF INSULATION GROUP, preko www.potkrovlje.ba, (sve se desava u BiH, sjediste Sarajevo, dakle nasa drzava)- krovni pokrivac je lim i pitam koju foliju da uzmem. Ubrzo dobijem odgovor- preporucuju KNAUF HOMESEAL LDS 0.02 UV, tezina joj je 300 g/m2 (a nije nego 210 g/m2, po proizvodjackoj specifikaciji!!!), iz razloga sto ona trpi velike temeprature koje nastaju upravo ispod lima kao pokrivaca. Rekose mi -to je pravo, sjajno rjesenje, miran dovijeka, itd. ali uz upozorenje da je trostruko skuplja od standardne. Posto standardna kosta cca 1,25-1,5 KM/m2, kontam sta da radim, jer znam da ce i LDS 0.02 od 140 g/m2 "zavrsiti posao".. I prekabulim, odlucim- kupicu tu jacu, skuplju, jednom u zivotu po prvi put dizem svoj krov, da sam miran...dacu te pare- 4,5-5,0 KM/m2 x 113 KM=565 KM, ko ga sisa, kad je bal, nek je maskenbal, necu da "sijecem usi i krpim guzicu"! Kontaktiram prodavca- vrlo susretljivi ljudi- kazu nemaju na stanju, ali ce vidjeti cijenu i javiti mi.
Sutradan javljaju- ova ista ekipa iz KNAUF INSULATION im je javila da te folije NEMA U BiH (kao- niko je nije trazio),da je stanje tanko i u fabrici I DA JE CIJENA 8,20 KM/m2 ????? Naravno da je nisam uzeo, jer KNAUF BiH NE ZNA DA LI JE I KADA MOZE UVESTI I DA I ONI MISLE DA JE PRESKUPA???? Pa ko je tu lud? Zasto mi savjetujes da ugradim nesto za sta nemas pojma imas li je u BIH, mozes li je nabaviti i po kojoj cijeni? Sva ova komunikacija je isla mailom, sto govori da je prije ovog savjeta "predlagac" imao dovoljno vremena da provjeri bitnu cinjenicu raspolozivosti i cijene folije. Laboratorijski uslovi, tipa -treba ovako, onako me ne interesuju ako nisu ostvarivi u realnom zivotu.
I sta mi se desava- upravo isto sto i pises- pogni glavu i radi kao i drugi....kupio LDS 0.02 140g/m2...
A KOMO, Visoko- posebna prica, ide ovako: Danas oko 11,00 pozovem ih telefonom (tel. broj sa site-a). Javi se muski glas, moguce komercijalista ili slicno, nemam pojma. Predstavio sam se i rekao zasto zovem- koje je najvece pakovanje sto isporucuju, koja je cijena, moze li dostava u BL. Imao sam osjecaj da sam ga prekinuo u pauzi za kavu, ili u dorucku ili da mu vadim zdrav zub "nazivo". Ne zna covjek koje je pakovanje "pretpostavlja da je 18 ili 20 litara", cijenu ne zna tacno, a za dostavu- ni rijeci. Da mu sam nisam spomenuo zeleni i bezbojni (po rijecima clana @kurty), on sam to uopste ne bi ni spomenuo. Igrom slucaja, odem danas i do FIS, koji je inace vec duze vrijeme jako osiromasio ponudom i tamo vidim nesto KOMO proizvoda. Potrazim nadleznog, da vidim za cijenu i narudzbu, naravno, nema ga ni za lijeka...Otici cu sutra odmah po otvaranju i ako mi pakovanje bude OK a cijena makar blizu podnosljive, obzirom na kolicinu (nemam pojma, 40, 50 ili 60 litara, mozda i vise..) trazicu da naruce. Zadnja opcija je volan u sake i put pod noge do Visokog, mada mi je to najskuplja i najbezveznija verzija.
Imam jos opciju impregnacije IRKOM T 8, pakovanje 10 litara, cijena oko 35 KM/kanta, i on je zadovoljavajuci.
Belinka- BELLES je vrh, ALI- da nije tog ALI, zivot bi bio dosadan... U BiH ga nigdje nema- zovem danas glavnu osobu za Belinku u BiH, i ona mi rece da u narednih 10-15 dana nema sanse da je nabave, neki novi BiH propisi ih handre, pa se nadaju da ce to rijesiti..
Ma, da nije ove zaraze, sutra ujutro bih sjeo u auto i do Zagreba (2 sata je od BL),kupio Belles, usput se garantovano "ponovio" necim u Bauhausu i nazad...
"Kad na ulici vidis covjeka da prica sam sa sobom -ili je lud ili pravi kucu"....
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#234 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Koliko sam ja vidio, najbolju ponudu i Belinke i Komochema ima Penny. Ali, čini mi se da je kog njih sve "hobi" varijanta, po 0,75 l. A nazovi ili neka ti rođak ode do OBI-ja, možda oni imaju neke njemačke, slovenačke itd proizvode ako nemaju ove naše.

FIS u Sarajevu izgleda kao da im ništa novo nije došlo barem godinu.

A sutra će u Komochemu plakati kako narod ne želi da kupuje domaće, neće se sjetiti da ih je ljenost i nezainteresovanost za mušterije dovrla u problem.

Napiši eMail upravi Komochema i reci da imsš problem da kupiš njihov proizvod, pa kada sutra raja bude kupovala Belinku, Henkel, Sika itd umjesto Komochem, neka se ne čude što im ne ide prodaja. Možda se neki direktor dosjeti pa reaguje...
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#235 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kurty »

ma ova zastita od crva i pljesni je u opcijama 5 i 10 l
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#236 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kurty wrote: 18/02/2021 13:10 ma ova zastita od crva i pljesni je u opcijama 5 i 10 l
Htio sam raći da ono šta se u Penny prodaje su proizvodi pakovani u 0,75. Ako je neki proizvod pravljen samo u 5 ili 10 varijanti, onda ga u Penny ili ja nisam vidio ili ga ne prodaju.

Vjerovatno ja nisam vidio jer mi nije trebalo pa previdio.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#237 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Kupio sam Ligno Protect, kanta 10 litara, po cijeni od 12,90 KM. Talog treba promuckati, tada tecnost postaje crvenkasta. Na drvetu je bezbojno. Komocid imaju samo od 1 l, da bi vidjeli mogucnst nabavke veceg pakovanja i cijenu, moraju ici preko FIS Vitez. Javice mi telefonom. Ako ne jave do ponedjeljka, zovem Visoko direktno, nema drugog nacina....ooooo, drzavo....
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#238 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Kada završiš, piši roman. Avanture graditelja, eto ti naslov :lol:
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#239 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Pripremam englesko izdanje, naslov : log cabin construction for dummies, hahahaha
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#240 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Graditelj u raljama bh. kompanija.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#241 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Strasno, prestrasno.
Sve moguce fine, precizne kataloge, sa milion artikala u njima, treba izbrisati sa web-a, povuci, unistiti i nuditi kupcima samo ono sto trgovci nabave i stave na police.
Npr. KNAUF- mocan katalog, svasta nesto..a ponuda- 2 ili 3 vrste ploca, nesto min vune, UD i CW profili, zabice, vijci (i to ne bas svi) - i ajd zdra'o- 'ta ćeš ti kupče izvoljevati-daj mi ovo, daj mi ono- uzmi sta ti se nudi i dovidjento!
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#242 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 18/02/2021 19:55 Strasno, prestrasno.
Sve moguce fine, precizne kataloge, sa milion artikala u njima, treba izbrisati sa web-a, povuci, unistiti i nuditi kupcima samo ono sto trgovci nabave i stave na police.
Npr. KNAUF- mocan katalog, svasta nesto..a ponuda- 2 ili 3 vrste ploca, nesto min vune, UD i CW profili, zabice, vijci (i to ne bas svi) - i ajd zdra'o- 'ta ćeš ti kupče izvoljevati-daj mi ovo, daj mi ono- uzmi sta ti se nudi i dovidjento!
Ti si kriv. Što gradiš brvnaru?

Gradi naselje od 10.000 stanova i to tenderom da budžet plaća, pa da dogovoriš sa menadžerima iz Knaufa 1000% na realnu cijenu, tada ne bi imao problema. Nego brvnaricu sebi i još izvoljeva. Jesmo mi nezahvalan narod...
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#243 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Jest,fakat- do mene je! Eto mi ga, jer sam ga zaiskao :D
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#244 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

UPDATE-građa će biti u sušari još narednih 10-tak dana, potom ide na rezanje- profilisanje.
Kupljeno i lagerovano-Schiedel UNI PLUS SET 7m dimnjak, 80m2 KNAUF Naturboard FIT 5 cm kamena min.vuna za termo/zvucnu izolaciju podova, 40 lit. bitulita za HI, 2 ljepenke V4 (trenutno, naknadno treba jos 9), 100 l Ligno Protect impregnacije za nevidljivi dio gradje, 50 l KOMOCID impregnacije za poluoblice (trebace jos barem 100-150 l), 10 l Belinka Belles impregnacije.
MARCRO
Posts: 8
Joined: 28/02/2021 18:43

#245 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by MARCRO »

Hakiz wrote: 21/01/2021 14:58 Koliko koštaju montažne kuće, zar to ne bi bilo jednostavnije?

Osim ako nije zbog meraka da "sam" radiš.
Sve ovisi kakv tip gradnje želiš i kolika je kvadratura.
Ja sam isto tip za montažnu gradnju.
Raspitivao sam se i ima puno firmi koje nude razne načine gradnje i svega. A raspon cijena isto ogroman. :-D
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#246 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Prvo treba napraviti razliku o tome sta se zeli- montazna kuca ili brvnara.
Ako je brvnara, kao sto sam se ja odlucio- ni ovaj moj metod gradnje ipak nije prekomplikovan. Za brvnaru, kao i za svaki drugi nacin gradnje, moze se ugovoriti da se "samo" plati, a majstori nabavljaju i rade sve ostalo- do nivoa ugovorene izgradjenosti.
Meni je bilo primarno- koliko bi kostao jedan (samo placanje) ili drugi nacin (baska gradnja, baska cijena majstorskih ruku, baska ostali potreban materijal). Prvi metod- placanje- je prema ranije opisanom primjeru- teski bezobrazluk, ili otvoreno receno- lopovluk.
U svakom slucaju, a obzirom na planiranu velicinu (povrsinu) brvnare, cijena od nekih 250 -300 EUR/m2-ako je uopste tolika, vjerovatno i veca-a do nivoa izgradjenosti koji sam ugovorio- konstrukcija zidova, stropa, krova, krovnog pokrivaca, kompletna stolarija sa potrebnim kapcima, dimnjak, zidanje kupatila, finalizacija podova (stafla, min.vuna, brodski pod borovina), dakle- bez termoizolacije krova i zidova, finalne obloge zidova, bez zavrsetka kupatila i bez elektroinstalacije- ne bi bila dovoljna. A sve pobrojano, doci ce me jos bitno jeftinije.
Drugi metod- "baska", mi je manje -vise ispao slucajno i povoljno. Tim metodom imam bolju sliku koliko sta kosta, po fazama i materijalima i mislim da imam bolju kontrolu koji materijal se ugradjuje, a time i bolju kontrolu odnosa- cijena/ugradjeno. Npr. nije isto ugraditi staklenu min. vunu i kamenu min.vunu iste debljine- maloprodajna cijena po jednici mjere moze biti znacajna. Ili, jos precizniji primjer- kupio sam dimnjacki sistem Schiedel UNI PLUS 160 mm promjer, h-7 m, , za tacno 663 KM + 14 KM prevoz. Cisto sumnjam da bih od vecine ponudjaca radova isti takav dimnjak dobio za te pare.
Ako je montazna kuca, mislim da se tek tu nema skoro nikakve kontrole- ili uticaja na cijenu, uz ogradu da ne znam puno o tom sistemu gradnje.
Moji prijatleji su prije nekih 15- tak godina sebi napraivli montaznu kucu- firma je iz Zavidovica- znam samo da nije Krivaja i vrlo su zadovoljni.
Medjutim, vracam se na prvu recenicu- sta se zeli- brvnara ili montazna kuca (ili klasicno zidanje)....
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#247 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

MARCRO wrote: 15/03/2021 13:25
Hakiz wrote: 21/01/2021 14:58 Koliko koštaju montažne kuće, zar to ne bi bilo jednostavnije?

Osim ako nije zbog meraka da "sam" radiš.
Sve ovisi kakv tip gradnje želiš i kolika je kvadratura.
Ja sam isto tip za montažnu gradnju.
Raspitivao sam se i ima puno firmi koje nude razne načine gradnje i svega. A raspon cijena isto ogroman. :-D
Mislio sam za vikendice.

Ako je kuća za stalni život, klasika, beton. Ne sviđa mi se američki fazon, temelji i rigips. To, kao što rekoh, samo za vikendicu.

To brvnare i slični fazoni su mi kao moda. Neko će je napraviti i za dvije-tri godine skontati da je pogriješio. Kao ovi po emisijama koji prodaju kuće od 200 kvadrata pa kupe "klix house", kućice od 15 kvadrata "da pojednostave život". Kada im poslije godinu dosadi pentrati se po lotrama do kreveta, tuširati se iznad WC šolje itd, onda... Siguran sam da 90% tih koji krenu u te minijaturne kuće ili "off grid" način života se poslije maksimalno 5 godina vrate u "normalnu" kuću. Hajde solarni paneli, septičke jame, ali kada po ko zna koji put provedeš sate na telefonu da dogovoriš cisternu pitke vode, pa tu isporuku balansiraš sa frimom koja će ti čistiti rezervoar za tu vodu pa jedni mogu ovaj mjesec, drugi mogu drugi mjesec, pa ovo-ono... dosadi to u 21. vijeku, mučiti se za vodu u česmi.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#248 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Ne mogu se saglasiti da je brvnara moda, barem ne u mom slucaju. Jednostavno, volim drvo, prirodu, zelenilo. Zivim u kuci, dakle, beton cigla itd, sa vrlo malim komadom dvorista/travnjaka, u urbanoj sredini i pun mi je kufer "urbanog". Odavno sam zelio priustiti si brvnaru, ali nikako da se ta zelja ranije popne na listi prioriteta.
A sto se tice "living off the grid"- to nije za mene, tj, bolje reci nisam ja za taj zivot trajno. Istina, moze na koju nedjelju, snasao bih se, ali nije to to.
Da bi se tako zivjelo, ipak moras imati neki štek (neki pocetni kapital se ipak mora imati za pocetna ulaganja) i za slucaj da i nakon silnog truda i pokusaja da si kako tako obezbijedis elementarne uslove zivota u divljini- izvor hrane- basta, lov, ribolov, elementarne sanitarije itd..-ipak propadnes (npr. Homestead Rescue), da si mozes naci brzo i lako bilo kakav posao, da se elementarno prehranis. Nista od toga kod nas nije moguce.
Kad na Discovery-iju gledamo Brown family, ili ljude iz Port Protection ili ko zna sta jos- sve to izgleda privlacno, uzbudljivo. Ali da bi jeo- moras imati povrce, meso, ribu, da bi se ugrijao- skupljaj drvo na obali ili u sumu pa sijeci i prevlaci, po kisurini,nevremenu. To ipak moze poseban, ali vrlo mali soj ljudi.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#249 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Sve to na Dicovery je napravljeno sa scenarijem, nekoliko pokušaja, svi materijali i alati, izvori hrane, vode su unaprijed istraženi, provjerena dostupnost, nabavljeni itd. Stvarni "off-grid" život se razikuje od te romantičarske slike koju prikaže Discovery. I svi problemi, sve teškoće koje se dogode na kraju se prevaziđu, skoro nikada se ne dei da oni koji su u tom serijalu propadnu. Uvijek na kraju "pobijede". Pogledaj ekipe emisija i vidjećeš da uvijek ima neki istraživač, nabavljač itd.

Sve te "reality" emisije na Discovery i sličnim kanalima su namještene. Ili barem editovane toliko da prikažu samo pozitivno. Ne prikazuju punu realnost bilo čega šta prikazuju. A problemi? Pa, što veće probleme ekipa savlada, to ispadne sposobnija, veća drama pa je i pozitivan kraj onda slađi. Sve je to izrežirano.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#250 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 16/03/2021 00:02 Ne mogu se saglasiti da je brvnara moda, barem ne u mom slucaju. Jednostavno, volim drvo, prirodu, zelenilo. Zivim u kuci, dakle, beton cigla itd, sa vrlo malim komadom dvorista/travnjaka, u urbanoj sredini i pun mi je kufer "urbanog". Odavno sam zelio priustiti si brvnaru, ali nikako da se ta zelja ranije popne na listi prioriteta.
A sto se tice "living off the grid"- to nije za mene, tj, bolje reci nisam ja za taj zivot trajno. Istina, moze na koju nedjelju, snasao bih se, ali nije to to.
Da bi se tako zivjelo, ipak moras imati neki štek (neki pocetni kapital se ipak mora imati za pocetna ulaganja) i za slucaj da i nakon silnog truda i pokusaja da si kako tako obezbijedis elementarne uslove zivota u divljini- izvor hrane- basta, lov, ribolov, elementarne sanitarije itd..-ipak propadnes (npr. Homestead Rescue), da si mozes naci brzo i lako bilo kakav posao, da se elementarno prehranis. Nista od toga kod nas nije moguce.
Kad na Discovery-iju gledamo Brown family, ili ljude iz Port Protection ili ko zna sta jos- sve to izgleda privlacno, uzbudljivo. Ali da bi jeo- moras imati povrce, meso, ribu, da bi se ugrijao- skupljaj drvo na obali ili u sumu pa sijeci i prevlaci, po kisurini,nevremenu. To ipak moze poseban, ali vrlo mali soj ljudi.
Ali, ne moraš biti nezaposlen da bi živio "off-grid". Imaš posao, platu itd, samo si se skinuo sa komunalnih priključaka, pa žviš 2 sata van grada i svaki dan voziš 2 sata na posao i 2 nazad. Većina tih što žive "off-grid" imaju solarne panele jer im treba struja za internet, a internet pristup moraju platiti. Dakle, nije to povlačenje u divljinu potpuno i lov hrane lukom i strijelom. Ima svakakvih esktrema, ali "off-grid" je, u suštini, uglavnom samo smanjenje zavisnosti od komunalnih, državnih, usluga. Ako nisu zaposleni u nekoj firmi, veliki broj tih "off-grid" likova su youtuberi, pa zarađuju na youtubeu. Malo ih je baš se potuno povuklo iz civilizcije i žive od onoga šta ulove. Ne ide to baš tako.

Slično kao ovi što preprave kamionete na primjer VW T4, naprave minijaturnu kuću od vozila, pa idu vozati se, lafo slobodne duše i stavljaju videa na youtube ili slike na instagram i od toga žive. A niko nema više od 30, a to znači da kada im dosadi, čeka ih soba u kući roditelja i naći će tata sinu ili kćeri neki posao u firmi. Ili kada pređu 30 pa ne budu više mladi i lijepi da su interesantni.

Ti "influenceri" su velika prevara.

Meni žao "obične" raje koja se za to zapali, a ne zna da je samo 10% na youtubeu i instagramu. Niko ne stavlja provale u te kamionete, krađe i silovanja, probleme sa parkiranjem, istresanjem smeđa i biološkog otpada, probleme zbog prostora ode kičma, probleme sa održavanjem higijene i nabavkom vode itd. Na instagramu samo čarobni zalasci sunca. Kada bi ljudi stavljali problemem koje imaju, stvarni život na točkovima, niko ih ne bi pratio, svi žele samo ljepotu, nikome nije do gledanja tuđih problema.
Post Reply