Drvene kuće/vikendice

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
drag_gost
Posts: 5502
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#401 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by drag_gost »

kuli1961 wrote: 28/08/2021 23:29 Za tu firmu nisam cuo, ali jesam za BH Brvnare, Ilijas, imaju ponudu na OLX. Sa vlasnikom sam bio u kontaktu, Dzenan. Iako nisam njega angazovao, utisak mi je da je profesionalac, korektan.
Ako si i ti u prici oko brvnare, gledaj da gradja bude smrča (borovina je očajno skupa. jela je presuho drvo, lako i često puca), da nakon rezanja bude sušena u sušari, a da se radi o zimskoj sječi oblovine, poželjno istočna strana planine. I naravno, da se oblovina reže tako da se vadi "srce", tj. da u gredi/poluoblici nema nikako ili da ima sto manje "sredine" drveta.
Svaka cast... zasto je to sve bitno? Laik sam, mozda je glupo pitanje.
kuli1961
Posts: 2365
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#402 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Nisam ni ja znalac, ali sam neke mrvice "znanja" pokupio, naucio, imaju logiku:
Vrsta drveta- borovina- vrlo gusta tekstura drveta, puna smole, ekstra kvalitet- zauzvrat- zbog cijene, meni apsolutno nedostupno
jela - ima je maltene svuda, od svih nasih cetinara najlaksa za obradu, malo smole, mana- zbog malo smole, kod prisilnog susenja lako
strukturalno puca po duzini, sto ima efekat na estetiku, a moze biti od uticaja na statiku (stabilnost) objekta
smrča- u poredjenju sa borom i jelom- srednja vrijednost; moj primjer: nakon 1,5 mjeseci susenja u susari (februar i mart), i ugradnje-
(zavrseno 11.7.) iz nekih greda se i dan danas luci smola. Cijenom mi bila dostupna.
Vrijeme i mjesto sjece- zimska sjeca-zima je vanvegetacioni period, kada se svi sokovi i vlaga povlace u korijen drveta, istocna strana- uobicajeno pusu hladni vjetrovi koji ubrzavaju to povlacenje, godovi drveta se skupljaju, u drvetu je manje vlage nego inace
Rezanje- vadjenje sredine- srce, sredina je onaj unutrasnji okrugli dio oblovine, prsten u koji se centralizuje opisana vlaga i sokovi i putem koje idu u korijen, razumna pretpostavka je da se u srcu nalazi najvise vlage, a da su spoljasnji godovi bitno suhlji.
Prije susenja, moja grada je imala od 37-43% vlage, nakon susenja- 14-16%. No, treba znati da drvo ponovo vuce vlagu cim izadje iz sušare, ali ipak bitno manje. S druge strane, dok je bila u sušari, sto je trbalo puknuti, napuknuti- puklo je ili nepuklo. No, od nekoh 114 oblica raznih duzina, koliko ih je ugradjeno, ni na jednoj nema strukturalne pukotine.
Mozda nisam napomenuo, ali se pokazalo jako bitnim- moja gradja je rucno tesana, tj. od cetvrtaste grede do poluoblice doslo se makljom, pa slajfericama. To je velika razlika u odnosu na masinsku obradu od cetvrtaste do zaobljene gradje.
User avatar
drag_gost
Posts: 5502
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#403 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by drag_gost »

Ok, hvala ti puno na informacijama.
kuli1961
Posts: 2365
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#404 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Ništa, ako ti mogu bilo kako pomoci, samo se javi
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#405 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by shandrprcSA »

kuli1961 wrote: 24/05/2021 22:06
Takodje, danas sam dozivio jedno razocarenje, sto je jos jedan dokaz da zivimo u Apsurdistanu:
Kao parnu branu koristim Knauf Homeseal LDS 35. Proizvodjac preporucuje (cak i insistira) da se za lijepljenje brane na podlogu -CW ili UD profil, ili drvo (kao kod mene) koristi njihova obostrano ljepljiva traka Solifit 2, a za lijepljenje preklopa -jednostrano ljepljiva traka Solifit 1 (YT je prepun video prikaza kako se to radi, vrlo je jednostavno). Rekoh, hajde, dobro poslusacu i pokusao sam kupiti Solifit 2 (Solift 1 nije bio problem). Medjutim te trake, koja je jako jako skupa- u ovoj nasoj lijepoj domaji, vec duze vrijeme jednostavno NEMA! Navodno, nema je ni u Novom Marofu (Slovenija), sto je ili glavno skladiste ili mjesto proizvodnje dijela programa Knauf.... Posredno pitam predstavnika KNAUF Insulation BiH- zasto insistirate(preporucujete) neki vas proizvod koji ne uvozite i kojeg nema???? Naravno, nema razumnog odgovora. Dakle, bio sam spreman da izvalim dzep i prilicno skupo platim nesto sto fabrika preporucuje, ali ne daju ...Potom sam pitao montere Knauf sistema, koju traku koristiti za fiksiranje parne brane- ljudi rekose- koju god obostrano ljepljivu traku nadjes, nju uzmi!
Potpuno je ista prica i sa Knauf Solimur trajno-elasticnim kitom, koji sluzi za lijepljenje parne brane za vertikalne zavrsetke plohe (krajevi zida, krovista)- NEMA ga na nasem trzistu! Umjesto Solimura, koristicu Ceresit FT 101, ista svrha, zavrsava posao, za dvostruko manje pare!
Dakle, i kad hoces da nesto uradis po preporucenim/zahtijevanim standardima- ne moze!
@kuli, koju si na kraju uzeo traku posto ce i meni ubrzo trebati
kuli1961
Posts: 2365
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#406 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

posto Solifit 2 nema na trzistu, uzeo sam uobicajenu dvostrano ljepljivu, ima je u svakoj prodavnici boja i lakova. Ne znam naziv proizvodjaca. Onaj papir sto stiti ljepljive slojeve, je neke zute, zuckaste boje.
Tu mi se i pojavio problem: kod mene nema CW ili UD profila na koje se stavlja traka kao osnova lijepljenja parne brane, vec je osnova drvena oblica, na kojoj ova traka bas i ne drzi; stavise, jako slabo. Stoga sam nakon postavljanja te 2-strane trake, parnu branu dodatno pricvrstio heftaricom. Nastojao sam da heftam sto gusce, da ne "zine". Potrosio bruku municije, a koliko me ruka boljela, da ne pricam...(heftarica je amaterska, ali radi posao)
Preklop parne brane sam radio sa Solifit 1- jednostrano ljepljiva, uzasno je ljepljiva i sjajno dihtuje (sto joj je i svrha). Toliko ljepljiva da mi se cini da bi komotno mogla sluziti kao dihtung glave motora :D

EDIT: ako budes radio sa Solifit 1, 1-strano ljepljiva, kolut je od 25 m, a cijena je (bila) žara- čini mi se nekih 30 tak KM...spremi se na izdatak
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#407 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by shandrprcSA »

kuli1961 wrote: 05/09/2021 23:11 posto Solifit 2 nema na trzistu, uzeo sam uobicajenu dvostrano ljepljivu, ima je u svakoj prodavnici boja i lakova. Ne znam naziv proizvodjaca. Onaj papir sto stiti ljepljive slojeve, je neke zute, zuckaste boje.
Tu mi se i pojavio problem: kod mene nema CW ili UD profila na koje se stavlja traka kao osnova lijepljenja parne brane, vec je osnova drvena oblica, na kojoj ova traka bas i ne drzi; stavise, jako slabo. Stoga sam nakon postavljanja te 2-strane trake, parnu branu dodatno pricvrstio heftaricom. Nastojao sam da heftam sto gusce, da ne "zine". Potrosio bruku municije, a koliko me ruka boljela, da ne pricam...(heftarica je amaterska, ali radi posao)
Preklop parne brane sam radio sa Solifit 1- jednostrano ljepljiva, uzasno je ljepljiva i sjajno dihtuje (sto joj je i svrha). Toliko ljepljiva da mi se cini da bi komotno mogla sluziti kao dihtung glave motora :D

EDIT: ako budes radio sa Solifit 1, 1-strano ljepljiva, kolut je od 25 m, a cijena je (bila) žara- čini mi se nekih 30 tak KM...spremi se na izdatak
Da, treba mi za preklope brane koja ide po gredama jer koju god da sam postavio, nakon par sati se "podigla".Potrazim Solifit-1 pa cemo da vidimo za dalje :D
Image
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#408 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by crveni_makovi »

kuli1961 wrote: 28/08/2021 21:53 Kupatilo potpuno zavrseno, slikano bez ugradjenih siber vrata:
Image
Pitam se je li bilo neko ljepse i bolje rjesenje od ovih groznih, prevazidjenih plasticnih kutija koje zovemo tus kabinama. Kucica je divna a plasticne tus kabine su najruznije rjesenje u bilo kojem zivotnom prostoru. Grozne i neprakticne za upotrebu, cesto lose za ciscenje s bezbroj nekih tesko dostupnih rupica i pregiba.
Pincic
Posts: 61
Joined: 22/01/2021 12:45

#409 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Pincic »

@kuli1961
Ma bravo čovječe! Nemam pojma kako su mi slike "promakle". Tek sad da ih vidim. Ovo što si do sada uradio je :thumbup:
Želim ti puno, puno godina uživanja u brvnari.
kuli1961
Posts: 2365
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#410 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

@Pincic :
hvala, drug, zaista sam se trudio da ispadne kako treba. Nastojacu da takav bude i ostatak radova.
@crveni_makovi :
de gustibus non disputandum est...sigurno da postoji neko ljepse rjesenje, a to znaci i skuplje (imam takvo rjesenje u kuci, i bitno je skuplje, vjeruj mi na rijec), sto ovom trenu nisam htio ni mogao izdvojiti. Da je bilo per mus, mozda, no nije.
Ali: 1. tus kabina da li je gorzna ili nije, vidi ovu latinsku izreku. U svakom slucaju nije plasticna kutija, vec kaljeno staklo 8 mm, pa upotreba i narocito
odrzavanje nije horor;
2. ta kompletna tus kabina je bila poklon i bilo je steta ne iskoristiti je, reciklirati.
3. svi profili su alumijski, presvuceni bojom, sto implicira nezahtjevo odrzavanje
4. kupatilo je radio veoma iskusni majstor, svi spojevi su rijeseni adekvatnim materijalima (npr namjenske lajsne za uglove kade, a ne one obicne
plasticne kant lajsne za unutarnju keramiku), a prethodno i potom- udihtovano adekvatnim kitovima i silikonima. Ko zna razliku izmedju kita i
silikona, zna o cemu pricam. Upravo zbog takvog pristupa, ovo kupatilo koje je opremljeno sasvim prosjecnim "namjestajem"- od keramike do
baterija, smijesne povrsine od svega cca 3,5 m2, kostalo je 3.000 KM, gdje su "majstorske ruke" bile jedna od jeftinijih stavki.
5. rijec je o vikendici, koja se objektivno koristi rjedje nego regularni stambeni prostor, pa sam smatrao da ne treba da se razbacujem boljim
rjesenjem.
Iskusnije oko posmatraca ce na fotografiji primijetiti da je kabina nesto niza nego obicno .To se najbolje vidu u razmjeri WC seta prema tus kabini. I da, tus kabina je niza za barem 20-tak cm, jer je pripadajuca, poklonjena tus kada bila ona starija izvedba- duboka kada. Majstor mi je predlozio da ne stavljamo nju, zbog mogucih uvijanja i vrlo teskog postavljanja. Prihvatio sam sugestiju, nabavio novu visine nekih 10-tak cm a ne 30tak "originalnih", (da li je akril ili stakloplastika, zaista ne znam), koja ima bitno bolje rijesene oslonce (noge), kruca je, a postojecu sam prodao.
Inace, najjeftinija tus kabina 90-ka, staklo 6 mm, prepuna plasticnih profila, vodjice od špialtera itd itd- Made in People's Republc of China -dakle- losa kada/kabina, gotovo smece -kao nova, u mom gradu je kostala 420 KM. Mislim da realno se za 420 KM ne moze dobiti kvalitet.
Ovom kabinom sam zadovoljan, ima sve karakteristike za dugotrajnu upotrebu. Treba voditi racuna da je rijec o vikendici udaljenoj 15-tak km od mjesta stanovanja, pa u slucaju kvara, problema, intervencije, nije bas lako i jednostavno dovesti majstora.
U svakom slucaju, drago mi je da ima i kritickih misljenja, no eto, nije plastika.
Trenutno, ovih dana uzivam u rjesavanju nekih, po meni bitnih detalja- ustimavanje reza na kapcima stolarije, da klize, postavljanju gatrice na ulazna vrata, popunjavanje purpenom svih mogucih zazora u drvenoj knstrukciji a prije postavljanja termike i zavrsne obloge, itd itd...
( A i moja bolja polovina se pozitivno zapalila na brvnaru, vec razmislja da se tokom ove jeseni montira i kuhinjica cca 1,4m x 2 (gore i dole), frizider, sporet, neka rerna, sudoper i ostalo). Ja lagano istrazujem koju pec da kupim, trenutna opcija mi je Plamen Pozega, serija Dora, a nabavio sam 2 x 100 m PGP-ejca 3 x 1,5 i 3 x 2,5 mm2, te 200 m samogasivoh buzira (za osnovni razvod struje).
kuli1961
Posts: 2365
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#411 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Image
Ulazna vrata.. zavrsena, ofarbana, izgled gatre sam sam odredio kako da izgleda, odnio majstoru metalcu da zavari elemente i juce je postavio, pricvrcena je torband vijcima, tako da se ne moze skinuti osim fleksericom. Sa unutrasnje strane, vijak M8 je upusten.
Gatra je prefabrana IRKOM 3 u 1, Nova Antika. crna a ovi mali horizontalni rubovi na zadebljanjima. isti proizvodjac, ali n+boja staro zlato..
kuli1961
Posts: 2365
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#412 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Slicica ispod je jos jedna moja zezalica, ludost, sta god, ali meni se svidja.
Iako je rijec o brvnari, ulazna vrata treba da imaju zvono, je li tako? :D
A zasto da to bude ona klasika: drin drin zvrc zvrc, kada moze nesto rusticnije?
Zato, evo bronzanog zvona!!!! :D

Image
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#413 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by shandrprcSA »

U Sarajevu, kome bude trebao Solifit-1 nek' zna da ga nema ...Fuj :izet:

uzeo AIRSTOP ELASTO 19.50KM
https://www.zelena-gradnja.hr/proizvod/ ... 50mm-60mm/
Image


kuli, fino zvono :D
kuli1961
Posts: 2365
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#414 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

shandrprcSA wrote: 10/09/2021 21:27 U Sarajevu, kome bude trebao Solifit-1 nek' zna da ga nema ...Fuj :izet:

uzeo AIRSTOP ELASTO 19.50KM
https://www.zelena-gradnja.hr/proizvod/ ... 50mm-60mm/
Image


kuli, fino zvono :D
kad postaviš PB, javi kako se ova traka ponaša
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#415 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by simbabimba »

kuli1961 wrote: 07/09/2021 20:59 Slicica ispod je jos jedna moja zezalica, ludost, sta god, ali meni se svidja.
Iako je rijec o brvnari, ulazna vrata treba da imaju zvono, je li tako? :D
A zasto da to bude ona klasika: drin drin zvrc zvrc, kada moze nesto rusticnije?
Zato, evo bronzanog zvona!!!! :D

Image
Sve skupa izgleda bajkovito, ali ovo zvono je nesto posebno! Svaka cast! :thumbup:
kuli1961
Posts: 2365
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#416 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

@simbabimba :

Hvala- naletio na njega na olx.ba, jednostavno nisam mogao zaobići
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#417 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Chloe »

kuli1961 wrote: 13/09/2021 09:47
Ljudino, veliki aferim ... :thumbup: lijepa vikendica, sretno dalje.
kuli1961
Posts: 2365
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#418 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

@Chloe
hvala!
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#419 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by shandrprcSA »

kuli1961 wrote: 13/09/2021 09:02
shandrprcSA wrote: 10/09/2021 21:27 U Sarajevu, kome bude trebao Solifit-1 nek' zna da ga nema ...Fuj :izet:

uzeo AIRSTOP ELASTO 19.50KM
https://www.zelena-gradnja.hr/proizvod/ ... 50mm-60mm/
Image


kuli, fino zvono :D
kad postaviš PB, javi kako se ova traka ponaša
traka je odlicna, lijepi ko luda nigdje nije popustila ni sekunde, ja prezadovoljan :thumbup:
kuli1961
Posts: 2365
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#420 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

:thumbup:
da li slika govori da je rade u 3 dimenzije -5,10 i 15 cm? ti si uzeo peticu, za preklop parne brane?
EDIT: mozes li navesti prodavnicu gdje si je uzeo (makar u pp), jer je velika sansa da necu imati dovoljno Solifit 1 za moje potrebe, a ne vidim razloga da placam 30+ KM za bunt od 25 m (pod uslovom da ju je moguce kupiti u BL), kada za manje para dobijem duzu traku istog svojstva.
User avatar
macmoodan
Posts: 346
Joined: 14/09/2013 14:27

#421 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by macmoodan »

kuli1961 wrote: 15/09/2021 21:17
kuli, vikendica je san! hvala ti na svim informacijama koje si podijelio!
kuli1961
Posts: 2365
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#422 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

macmoodan wrote: 15/09/2021 21:22
kuli1961 wrote: 15/09/2021 21:17
kuli, vikendica je san! hvala ti na svim informacijama koje si podijelio!
Hvala na komplimentu! Ovaj podforum je upravo i zamisljen za dijeljenje informacija, prenosenje konkretnih iskustava za ovaj tip gradnje. Npr, clan @kurty mi je mnogo pomogao u svom postu koju vrstu impregnacije je koristio. Time mi je spasio ne malu kolicinu novca, jer sam znao samo za Belinku, koja je em ocajno skupa, em je u maju i junu prosto nije bilo na BiH trzistu, uz nepoznanicu da li ce je i kada biti.
Ovako Komochem proizvodi Komocid i Ligno Protect su sasvim uredno "uradili" posao.
Svakako da cu se jos javljati sa opisom iskustava, imam jos bruku posla- struja, termoizolacija, zavrsni drveni sloj (lamperija ili nesto slicno). Osim jednog prozora, zavrsio sam fino stelovanje vrata, kapaka.
Zapoceo sam dihtovanje/brtvljenje svih zazora u konstrukciji, purpenom. Nema toga nesto puno, ali je pipavo. Tu se javilo pitanje- koju pur pjenu koristiti? TK ili nesto drugo? High ili low expansion? Pistoljska ili na pipac? Cijena? Koja je najekonomicnija zapremina kartuše?
U sustini sve one zavrse posao. Odlucio sam se za neku SOMA, navodno iz Turske (nebitno), low expansion, na pipac sa cjevcicom produzetkom- imitira pistolj, pakovanje 750 ml, cijena 8,20 KM kartuša. Mislim da nema svrhe da kupujem zasebno pistolj, koji kosta cca 15-tak KM pa navise, jer mi vise nece trebati a cisti se iskljucivo acetonom u spreju.
Mali savjet- pur pjena se ne moze efikasno ocistiti razredjivacem, koristi se aceton. Znamo da je aceton haos od otapala, sve topi pred sobom, do gole osnove. Zato, spoj koji dihtujete/popunjavate pur pjenom, dobro zastitite molerskom krep trakom, sa obe strane (npr. spoj štoka vrata i zida). Visak pjene odrezite ostim nozem i onda prosto odlijepite krep traku i povrsina je cista. To uradite nekih pola sata nakon sto je pur pjena stavljena, ne cekajte predugo, jer ako krep traka ostane dan dva ili vise i ona ce ostaviti trag ljepila. Nije strasno, ali je ruzno.
Moji majstori su mi napravili teško sr..e tako što su sa jednog prozora skinuli krep traku (????), nalili pur pjenu i adio! Morao sam citavu stranu stoka prozora da doslovno operem acetonom, ponovo išmirglam i ponovo obojim- obicna lazura+24 h sušenje+lagano suho smirglanje vodobrusnim smirglom+ lazura sa lakom+susenje. Frka je u tome sto se taj prozor nalazi na dumi iznad ulaznih vrata i nimalo nije bilo lako prici mu. Sreca pa sam se tu zadesio kada su ovo ubrljali i nisam im dao da skidaju krep traku sa ostale stolarije, koja je cekala na ugradnju.
User avatar
lotPi
Posts: 494
Joined: 19/09/2005 13:59

#423 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by lotPi »

Je li neko zna gdje se mogu vidjeti cijene/kupiti one nove mobilne kucice koje su sada moderne u hrvatskim kampovima?
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#424 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 15/09/2021 21:45
macmoodan wrote: 15/09/2021 21:22

kuli, vikendica je san! hvala ti na svim informacijama koje si podijelio!
Hvala na komplimentu! Ovaj podforum je upravo i zamisljen za dijeljenje informacija, prenosenje konkretnih iskustava za ovaj tip gradnje. Npr, clan @kurty mi je mnogo pomogao u svom postu koju vrstu impregnacije je koristio. Time mi je spasio ne malu kolicinu novca, jer sam znao samo za Belinku, koja je em ocajno skupa, em je u maju i junu prosto nije bilo na BiH trzistu, uz nepoznanicu da li ce je i kada biti.
Ovako Komochem proizvodi Komocid i Ligno Protect su sasvim uredno "uradili" posao.
Svakako da cu se jos javljati sa opisom iskustava, imam jos bruku posla- struja, termoizolacija, zavrsni drveni sloj (lamperija ili nesto slicno). Osim jednog prozora, zavrsio sam fino stelovanje vrata, kapaka.
Zapoceo sam dihtovanje/brtvljenje svih zazora u konstrukciji, purpenom. Nema toga nesto puno, ali je pipavo. Tu se javilo pitanje- koju pur pjenu koristiti? TK ili nesto drugo? High ili low expansion? Pistoljska ili na pipac? Cijena? Koja je najekonomicnija zapremina kartuše?
U sustini sve one zavrse posao. Odlucio sam se za neku SOMA, navodno iz Turske (nebitno), low expansion, na pipac sa cjevcicom produzetkom- imitira pistolj, pakovanje 750 ml, cijena 8,20 KM kartuša. Mislim da nema svrhe da kupujem zasebno pistolj, koji kosta cca 15-tak KM pa navise, jer mi vise nece trebati a cisti se iskljucivo acetonom u spreju.
Mali savjet- pur pjena se ne moze efikasno ocistiti razredjivacem, koristi se aceton. Znamo da je aceton haos od otapala, sve topi pred sobom, do gole osnove. Zato, spoj koji dihtujete/popunjavate pur pjenom, dobro zastitite molerskom krep trakom, sa obe strane (npr. spoj štoka vrata i zida). Visak pjene odrezite ostim nozem i onda prosto odlijepite krep traku i povrsina je cista. To uradite nekih pola sata nakon sto je pur pjena stavljena, ne cekajte predugo, jer ako krep traka ostane dan dva ili vise i ona ce ostaviti trag ljepila. Nije strasno, ali je ruzno.
Moji majstori su mi napravili teško sr..e tako što su sa jednog prozora skinuli krep traku (????), nalili pur pjenu i adio! Morao sam citavu stranu stoka prozora da doslovno operem acetonom, ponovo išmirglam i ponovo obojim- obicna lazura+24 h sušenje+lagano suho smirglanje vodobrusnim smirglom+ lazura sa lakom+susenje. Frka je u tome sto se taj prozor nalazi na dumi iznad ulaznih vrata i nimalo nije bilo lako prici mu. Sreca pa sam se tu zadesio kada su ovo ubrljali i nisam im dao da skidaju krep traku sa ostale stolarije, koja je cekala na ugradnju.
Kome treba pištolj za pu pjenu samo za jedan posao, ja sam ovakav platio oko 5 KM:

Image

Radi sve šta treba i nema čišćenja 😄
kuli1961
Posts: 2365
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#425 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

E moj Hakize, ja sam osudjen na sirotinjsku ponudu tih pomagala- djonove sam odbio trazeci tako nesto. Nema, keine, a pola trgovaca me "bijelo" gledali... Srecom, cjevcica je pristojno tanka i pjena lijepo popuni sve zazore, tu i tamo joj malo pomognem prstom u rukavici .
Post Reply