Da li vjerujete u brak?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Zah
Posts: 944
Joined: 22/07/2008 02:01

#1 Da li vjerujete u brak?

Post by Zah »

Istraživanje: Većina više ne vjeruje u brak

Većina ljudi više ne vjeruje u brak i smatra da vjenčani list nije ništa drugo osim "komada papira", pokazuju rezultati ankete agencije AOL Personals u kojoj je sudjelovalo 7.113 ispitanika. Oko 44% od svih ispitanih smatra da brak nije nikakav značajan korak u jednoj ljubavnoj vezi te da ne predstavlja nikakvu garanciju niti može učvrstiti odnos. Većina odgovora podrazumijevala je i zajednički život prije braka kako bi partneri ustanovili mogu li živjeti zajedno. Reuters...

http://in.reuters.com/article/lifestyle ... 8620080103
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#2 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by WizzardFromBOZ »

Zah wrote:Većina ljudi više ne vjeruje u brak i smatra da vjenčani list nije ništa drugo osim "komada papira"...
u brak se ne vjeruje, na njemu se radi.

u suprotnom on ne funkcionira isto kao sto nakon nekog vremena (prije ili kasnije) ni auto ne vozi ako mu se ne mijenja ulje, ne dodaje gorivo ili generalno ne odrzava.

istina, nije lako odrzavati ni auto akamoli zenu/muza... :mrgreen:
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#3 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by pesak »

ma koji brak, koje trice i kucine..eno ga komsija muva vec trecu zensku od prosle godine , kad je muvao mene, a zena mu nema pojma. sto li je on u braku... :-) :lol:
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#4 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by bice_bice »

jesi ih to izbrojala, pesak? :D
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#5 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by pesak »

naravno. :D
pratim situaciju.. :lol: :D
User avatar
SsTtEeLlAa
Posts: 4932
Joined: 13/10/2007 16:30
Location: Tu negdje ....

#6 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by SsTtEeLlAa »

Zah wrote:Većina ljudi više ne vjeruje u brak i smatra da vjenčani list nije ništa drugo osim "komada papira"...
Prije sam vjerovala u brak, u tu svetu zajednicu dvoje ljudi i mislila sam da niko i nista to ne moze unistiti... danas na zalost potpuno drugacije misljenje imam o tome svemu... naprosto sam razocarana u sve to ...
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#7 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by Big Boy »

Vjencani list u sustini i jest obicni komad papira ali brak nikako nije glupost.

Vjerovatno samo prosjecni covjek ne dozivljava brak kao nesto jako ozbiljno. Mozda zbog situacija da sada mnogi bukvalno zmireci uskacu u bracne vode jer valjda vjeruju da ce svog partnera tim papirom obavezati na ljubav, vjernost i postovanje.

Brak je za mene prirodni sljedeci korak neke jake veze. Brak je neka objava i pred Bogom i pred ljudima da dvoje zrelih ljudi zele provesti ostatak zivota zajedno, dijeliti i dobro i lose... napraviti porodicu i topli dom. Za sve postoje preduslovi ali u vremenu kad se ljudi vise ne boje ni Boga ni ljudi... kad je moral i postovanje drugog postalo nesto rijetko onda dodjemo do takvog razmisljanja da je brak nesto suvisno.

Mozda tu mnogi igraju i na tu foru obvezivanja... malo ko voli odgovornost i vise mu godi nesto neobavezno. Ljudi su postali jako plahi i kao da ne gledaju dalje od svog nosa.
User avatar
3xa
Posts: 286
Joined: 24/03/2008 15:41
Location: grbavica

#8 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by 3xa »

Sta ima da se ne vjeruje u brak kad on postoji. Pa nije duh
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#9 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by nebojeplavo »

Vjerujem :)
Ali ako je veza losa, brak moze biti samo jos losiji, nikako bolji.
I moram priznati da u zadnje vrijeme primjecujem da, u mojoj blizoj i daljnjoj okolini, brakovi izgledaju katastrofalno :roll: Svega nekoliko bracnih parova koje poznajem izgledaju stvarno sretni i zadovoljni :roll: Doduse, mozda je to sve samo naoko, niko zapravo ne zna sta se desava u tudjoj kuci.
User avatar
South Blue Mama
Posts: 13962
Joined: 17/07/2008 15:18
Location: Juzna strana srcem odabrana

#10 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by South Blue Mama »

Big Boy wrote:Vjencani list u sustini i jest obicni komad papira ali brak nikako nije glupost.

Vjerovatno samo prosjecni covjek ne dozivljava brak kao nesto jako ozbiljno. Mozda zbog situacija da sada mnogi bukvalno zmireci uskacu u bracne vode jer valjda vjeruju da ce svog partnera tim papirom obavezati na ljubav, vjernost i postovanje.

Brak je za mene prirodni sljedeci korak neke jake veze. Brak je neka objava i pred Bogom i pred ljudima da dvoje zrelih ljudi zele provesti ostatak zivota zajedno, dijeliti i dobro i lose... napraviti porodicu i topli dom. Za sve postoje preduslovi ali u vremenu kad se ljudi vise ne boje ni Boga ni ljudi... kad je moral i postovanje drugog postalo nesto rijetko onda dodjemo do takvog razmisljanja da je brak nesto suvisno.

Mozda tu mnogi igraju i na tu foru obvezivanja... malo ko voli odgovornost i vise mu godi nesto neobavezno. Ljudi su postali jako plahi i kao da ne gledaju dalje od svog nosa.
:thumbup:

Formula ne postoji, potrebno je mnogo ulaganja duse, tijela, uma i razuma. U braku sam nesto vise od sest godina i nema mlade kojoj nisam pozeljela da ima makar pola mog muza. A isto tako vjerujem da on ne bi bio tako dobar da i ja makar malo ne valjam.
User avatar
Biserna Skoljka
Posts: 472
Joined: 04/06/2007 14:26

#11 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by Biserna Skoljka »

Dobar brak je najbolje sto se nekom moze dogoditi u zivotu .Tad imas sve na jednom mjestu :i ljubav , i razumijevanje , i prijatelja ,I dobrotu , i finocu i sve tako redom.
Zah
Posts: 944
Joined: 22/07/2008 02:01

#12 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by Zah »

Ja nisam napisao svoje misljenje o braku, ja sam samo prezentirao podatke iz jednih novina, da nam to posluzi kao polazna osnova u razmjei misljenja. Evo jos nekih podataka.

Britanije: Supružnici čine manje od polovine stanovništva

"Vjenčane odrasle osobe u Britanij po prvi put pripadaju manjini, navodi se u tek objavljenim statistikama. Povećana stopa razvoda i trend zajedničkog života čini da vjenčani parovi čine manje od pola ukupne populacije. Kako pokazuju rezultati Odjela za državnu statistiku u Britaniji, većina osoba starijih od 16 su sada samci, razvedeni ili udovci. Stopa vjenčanih ljudi opada od 1997. godine, a broj vjenčanih parova se u 2006. godini smanjio na pola". Economic Times
strumfeta**
Posts: 6
Joined: 29/07/2008 21:53

#13 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by strumfeta** »

ja sam odrasla na trnoruzici,snjeguljici i co. tako da vjerujem u brak i "zivjeli su sretno do kraja zivota"....uz pravu osobu i puno ljubavi i razumjevanja sve se moze :-D gdje ima volja ima i nacin xD
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#14 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by maccarona »

samo da se parkiram :D
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#15 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by mamica papucarka »

maccarona wrote:samo da se parkiram :D
:shock: :shock: :shock:
ispade mi ochinji vid :shock:

p.s zar ti nisi krenula :(
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#16 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by tech10 »

maccarona wrote:samo da se parkiram :D
Ne zaboravi da dignes rucnu. :D
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#17 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by maccarona »

sta se ba cudis, nisam nista napisala :D samo vas posmatram :D

p.s. jok :oops: al blizi se trenutak radosti :D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#18 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by callmethebreeeze »

ja samo macci vjerujem. za mene se njene rijeci zakon.
:run: :D :bih:
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#19 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by maccarona »

ne uvlaci se :D jos uvijek sam protiv naseljavanja sandzaklija po miloj mi domovini :bih: :D
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#20 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by Leonid Breznjev »

ama sto maco? pa nema njih puno u gunji.. :D :D :P
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#21 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by maccarona »

i tebe i njih u gunju :D i most u zrak :D kaboom! :D
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#22 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by Leonid Breznjev »

maccarona wrote:i tebe i njih u gunju :D i most u zrak :D kaboom! :D
jes' ti vidio moj breezy, sta bi ona nama radila.. :D :D a kladim se da ce joj co'jek biti gunjarac.. :D :D iz padeze, recimo na primjer.. :lol: :P
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#23 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by maccarona »

a ti i promaha :D dBd ozenili sestre joku i zoku iz glavicorka :D :lol: :D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#24 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by callmethebreeeze »

sta je gunja?
jel' to neka vukohebina odakle su macini udvaraci?
:D
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#25 Re: Da li vjerujete u brak?

Post by Leonid Breznjev »

i to bih podnio, samo da te sretnu vidim kako setas pokraj nasipa, naravno na gunjarskoj strani..:D pazi, cuo sam da su majstori za svadbeni corbanac.. :D :D
Post Reply