Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Black swan

#1 Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by Black swan » 16/07/2008 13:36

:skoljka:

dakle molim metode... imatel kakvu metodu za preživljavanje svega onoga što se loše dešava kod nas...

neko reče izolacija u manje soc. grupe... UČINJENO

selektivno pamćenje i izlaganje informacijama... POKUŠAVAM

ne treba se boriti protiv vjetrenjača??? ne borim se

ako ih ne možeš pobijediti pridruži im se??? zapravo ne želim da ih gledam a ne da se pridružujem

pomagaajteeeee :skoljka:

mamica papucarka

#2 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by mamica papucarka » 16/07/2008 13:44

imas svoj mali svijet i oko njega kineski zid :D
ne znam drugacije :)

uhljug_s_koseva

#3 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by uhljug_s_koseva » 16/07/2008 13:59

Tesko,veoma tesko.Velike su sanse da si,kao mnogi,vec puko,al se uvjeravas da si jos normalan :-D .Al,eto,jedna od naboljih metoda je svakih mjesec dana,ako se moze,pobjeci u neku normalnu sredinu,da malo dodjes sebi.

Black swan

#4 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by Black swan » 16/07/2008 14:09

eto jučer me je oraspoložilo selektivno izlaganje problemima zemalja u razvoju :D švedska i japan

naime japanac kaže: VLADA NE ČINI NIŠTA ZA NAS GODINAMA

dakle svudje je isto... mrcine ne rade ništa samo žderu javni novac...

naime japanski ribari a neki vec 6 generacija love ribu
i sada im prijeti propast jer im skup benzin pojede sav profit :D rade za DŽ ili su u gubitku a vlada ne čini ništa...

dakle svjesno se lažem da je tamo negdje drugima :D loše

a recimo zaboravljam činjenicu da je leni u zadru ajron mejd u splitu vajt snejk u albaniji... a kod nas je koke moke i poke :D permanentno

Citizen-X

#5 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by Citizen-X » 16/07/2008 14:15

komi wrote:eto jučer me je oraspoložilo selektivno izlaganje problemima zemalja u razvoju :D švedska i japan

i sada im prijeti propast jer im skup benzin pojede sav profit :D rade za DŽ ili su u gubitku a vlada ne čini ništa...

a recimo zaboravljam činjenicu da je leni u zadru ajron mejd u splitu vajt snejk u albaniji... a kod nas je koke moke i poke :D permanentno
Nece ni koke-moketa bit burazeru kad bradonja naoruzan do zuba osvane tamo negdje iza Borija ili prije Doboja, ili na medji Dobrinje i Lukavice i kaze - dajte pasose ;) A - tu smo negdje blizu :D

Black swan

#6 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by Black swan » 16/07/2008 14:37

jos 2 metode

ne sanjati o novom stanu dok ne krahira ovaj napuhani balon sa cijenama

ne sanjati o C2 dok plata ne naraste = nikad

mamica papucarka

#7 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by mamica papucarka » 16/07/2008 14:44

ne boj se, nece cijene stana krahirat, vec ce samo rasti.
Nego, bjezte iz tog grada malo sa strana. pogusit cete se.
ja obozavam sarajevo, ali cim se nekoliko dana nisam makla iz njega, hvata me srklet.Podje nesto gmizat uz mene, osjecam nesto u zeludcu :-) Koja guzva, autobusi, auta.. :shock: kad odem kod muzevih na Unu, prodisem . :oops:

terapija

#8 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by terapija » 16/07/2008 15:06

mamica papucarka wrote:ne boj se, nece cijene stana krahirat, vec ce samo rasti.
Nego, bjezte iz tog grada malo sa strana. pogusit cete se.
ja obozavam sarajevo, ali cim se nekoliko dana nisam makla iz njega, hvata me srklet.Podje nesto gmizat uz mene, osjecam nesto u zeludcu :-) Koja guzva, autobusi, auta.. :shock: kad odem kod muzevih na Unu, prodisem . :oops:
Nece ni cijene rasti unedogled. Doci ce vrijeme kada ce se prodavati jeftino samo da se dodje do para - mnogo ljudi nece moci podnijeti teret dugova :)
Tada ce cijene dobro da padnu.

Vidi Ameriku kao primjer.

Black swan

#9 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by Black swan » 16/07/2008 15:33

nisam želio da se ovo pretvori u raspravu o stanovima

ali uz ITALIJU mislim da smo nacija koja najduže ostaje s roditeljima u prosjeku

mama mi je super žena ali me nervira kad u mojih jadnih desetak kvadrata od sobe pronadjem neku novu sliku na zidu ili neko novo cvijeće

kako ostati normalan i živjeti s roditeljima skoro trideseta kuca na vrata
kakve metode koristiti da se i s te strane ne osjećaš loše

cijene stanova moraju ići dolje mi smo dio svjetskog tržišta sada...

terapija

#10 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by terapija » 16/07/2008 15:58

komi wrote:nisam želio da se ovo pretvori u raspravu o stanovima

ali uz ITALIJU mislim da smo nacija koja najduže ostaje s roditeljima u prosjeku

mama mi je super žena ali me nervira kad u mojih jadnih desetak kvadrata od sobe pronadjem neku novu sliku na zidu ili neko novo cvijeće

kako ostati normalan i živjeti s roditeljima skoro trideseta kuca na vrata
kakve metode koristiti da se i s te strane ne osjećaš loše

cijene stanova moraju ići dolje mi smo dio svjetskog tržišta sada...
Sta hoces, jos ako radis, sva para ti maltene moze ostati na racunu, stedi dok mozes, razmisljaj pozitivno :D
Uvijek te ceka nesto za pojesti, neko ce ti oprati popeglati itd itd :)

madner

#11 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by madner » 16/07/2008 16:27

Ja isto jedva izdrzim u svojih circa 90 kvadrata. Morat cu opremit i ostatak sprata, samo ne znam sta je bitnije teretana ili soba za projekciju videa?

Prijedlozi? :D

Malo ozbiljnije, bitno je imat svoj stav. :)

BarbaDue

#12 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by BarbaDue » 16/07/2008 16:46

Ne slusati previse informacije iz zemlje i svijeta, po mogucnosti nikako. Ako ih vec i cujete pravite se ludi, kao da ih i niste culi... :-D
U kontaktu sa ljudima uvjek biti ona pozitivnija strana... :-D
Ne dopustiti da vas necija glupost iznervira... :-D
Probajte pomoci ljudima u nevolji i inace, to ce vam se vratiti sa kamatom, kad tad.. :-D
I na kraju, u svemu tome imajte malo strpljenja... :-D

markovic.vladimir

#13 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by markovic.vladimir » 16/07/2008 17:56

jebga, ako vec hoces savjet,

zajebi politiku, ne razmisljaj o njoj, zacrtaj si cilj i tezi da ga ostvaris,

jest malo "napeto", cjene rastu, plate iste, ne samo u BiH nego i svugdje u svjetu, svima postaje malo napeto, i ljudi su il vec il skoro u krizi...

moj prjedlog za pocetak zapet malo vise, radit malo vise ili svoj postojeci, ili neki posao sa strane, sagledat jel posao koji imas (ako imas) optimalan za tebe, ako ne uzmi lagano novine, oglase, internet... i trazi i zovi redom sve sto mislis da si u stanju raditi, isprobaj nesto novo, posla uvijek ima, naravno onoliko koliko se covjek potrudi,

nikome posao ne dodje sam serviran pred noge, ali svaki dan izlaze nove ponude i na netu i novinama, pa stoga, zapni zapni i samo zapni ....
tim djelom rjesavas sve finansijske probleme, a njih kad rjesis lako je o ostalom ...

i ... mjesto 2-3 kafe na dan, popijes jednu i ostatak vremena provedes kontajuci o kakvom poslu i trazeci sta novo,

nikakva filozofija, al samo valja zapet u zivotu i imaces vecinu stvari pa cak i mogucnost da ne zivis sa roditeljima pod istim krovom do 30-te ...

i samo manje razmisljat o sranjima koja se desavaju u zemlji i mozda propustit makar svaki drugi dnevnik :)

toliko...

pozdrav svim ljudima dobre volje !

callmethebreeeze

#14 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by callmethebreeeze » 16/07/2008 18:12

poslusaj marka gore i trazi posao, dok trazis posao radi sve sto mozes da bi bio jos atraktivniji u ocima buduceg poslodavca, uci jezik, citaj, obrazuj se.
mijenjaj ono sto mozes. ne mozes uciniti mnogo kada je politicka situacija u pitanju, ali mozes uciniti sebe boljim covjekom tako sto ces poraditi na duhovnom razvoju, a mozes i na fizickom...

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#15 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by PipiDugaDevetka » 16/07/2008 19:43

Tema, pitanje je: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Ova zemlja i dešavanja u njoj su otprilike ovakva:
Orson Welles – The Third Man (1949) wrote:In Italy for thirty years under the Borgias, they had warfare, terror, murder, bloodshed. They produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland, they had brotherly love, five hundred years of democracy and peace, and what did they produce? The cuckoo clock.
Nameće se pitanje šta je normalno, a šta nenormalno? Gdje je granica normalnog i nenormalnog u našim uslovima?

Normalno je kada voliš i radiš. Kada voliš da voliš i voliš da radiš, uživaš u tome, neprestano.

Do juče su mini-suknjice bile sablazan, dugokosi muzičari, hipi-pokret, dijete sam bio kada je kod nas izbila seksualna revolucija krajem 60-tih i početak 70-tih.

Granice normalnog i nenormalnog se mijenjaju.
Baš me briga za ostale, ja se neću zatvarati, bježati u svoj ''oklop'', praviti oko sebe ''kineske zidove''.
Iako nemam grandiozne ambicije, u skladu sa citatom Orsona Wellesa,...idem dalje!
Last edited by PipiDugaDevetka on 16/07/2008 19:47, edited 1 time in total.

stochar

#16 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by stochar » 16/07/2008 19:47

najveca glupost je pokusavati bit' normalan u ovoj zemlji. pa, mi da smo normalni, poludjeli bi! ovako, dobro nam je.
nego, suti i nastavi glumiti kokice k'o i svi ostali...

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#17 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by PipiDugaDevetka » 17/07/2008 07:27

stochar wrote:najveca glupost je pokusavati bit' normalan u ovoj zemlji. pa, mi da smo normalni, poludjeli bi! ovako, dobro nam je.
nego, suti i nastavi glumiti kokice k'o i svi ostali...
:D :mrgreen: :lol: :thumbup:

Ma, i u ovoj zemlji, uprkos svemu, NIJE NORMALNO, utokom pobiti šestoro, nožem majku ili dijete u tramvaju,...Otkud ta bezosjećajnost prema drugom?
Zašto nema više solidarnosti i komšiluka?
Vraćanje tradiciji komšiluka i bijeg od susjedluka može pomoći tome da budemo i ostanemo normalni.

xfacktor

#18 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by xfacktor » 17/07/2008 07:43

Pokusaji biti nenormalan sa teznjom da postanes normalan..

3xa

#19 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by 3xa » 17/07/2008 11:48

Uvijek imati na umu da ima i gore, mnoooogo gore

Kjajević Majko

#20 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by Kjajević Majko » 17/07/2008 11:50

komi wrote::skoljka:

dakle molim metode... imatel kakvu metodu za preživljavanje svega onoga što se loše dešava kod nas...

ako ih ne možeš pobijediti pridruži im se??? zapravo ne želim da ih gledam a ne da se pridružujem

Svugdje ti je u svijetu tako. Što mi stari kaže da je bar moral na nuli nego je ispod. Tako je kako je, u globalo ne možeš puno promijeniti možeš samo svoju okolinu i nadati se da će se to širiti dalje.
Misli pozitivno i nemoj samo kukati jer će onda i ostali samo kukati i tako u nedogled. :thumbup:
Uživaj u sitnicama. :-)

ljubav_aha

#21 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by ljubav_aha » 18/07/2008 02:55

Kjajević Majko wrote:

Svugdje ti je u svijetu tako. Što mi stari kaže da je bar moral na nuli nego je ispod. Tako je kako je, u globalo ne možeš puno promijeniti možeš samo svoju okolinu i nadati se da će se to širiti dalje.
Misli pozitivno i nemoj samo kukati jer će onda i ostali samo kukati i tako u nedogled. :thumbup:
Uživaj u sitnicama. :-)

ne bih rekla da je svugdje u svijetu ovako,moze biti slicno,ali ne isto,a ta mala ralzlicitot,koja moze biti samo nijansa,znaci mnogo,znaci nije isto

u BiH je nestala solidarnost u svakodnevnom zivotu,covjek se tako moze osjacati vise usamljenim,pa makar to bilo u vlastitoj zemlji,gradu,selu,u kuci sa roditeljima

davis.ba

#22 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by davis.ba » 18/07/2008 03:26

Prestani aktivno čitati sa-x forum jer je izuzetno negativan, pogotovo bilo šta vezano za politiku. Iz iskustva, osjetićeš razliku vrlo brzo.

Ubuduće samo po potrebi navrati.
Last edited by davis.ba on 18/07/2008 03:49, edited 2 times in total.

ljubav_aha

#23 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by ljubav_aha » 18/07/2008 03:46

Citizen-X wrote:
komi wrote:eto jučer me je oraspoložilo selektivno izlaganje problemima zemalja u razvoju :D švedska i japan

Nece ni koke-moketa bit burazeru kad bradonja naoruzan do zuba osvane tamo negdje iza Borija ili prije Doboja, ili na medji Dobrinje i Lukavice i kaze - dajte pasose ;) A - tu smo negdje blizu :D
citizen-x ,sto je najgore,vjerujem u to sto si napisao,u bespravnoj drzavi sve je moguce

Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji

#24 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by Chmoljo » 18/07/2008 04:03

ljubav_aha wrote:
Citizen-X wrote:

citizen-x ,sto je najgore,vjerujem u to sto si napisao,u bespravnoj drzavi sve je moguce

pade mi na pamet Jeff Dunham sa svojim lutkicama... yalalalalaalala aaaaaaaaaa kaboooom (bombaš samoubica) :lol: :lol: :lol:

...izgleda da za mene nema spasa... Luke come to the dark side...

:sax:

Big Boy
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#25 Re: Kako ostati normalan u ovoj zemlji?

Post by Big Boy » 18/07/2008 10:06

Nesto kontam...

Mnogi kazu da je recept za ostati normalan da maksimalno suzis krug ljudi s kojima si u nekom bliskom kontaktu. I tako sve manje i manje brinemo jedni o drugima. Ne tice nas se, ne zanima nas. Nije to moj problem.

Imamo bezbroj nacina komunikacije a te komunikacije nigdje. Brojimo koliko se ko puta javio, ko je bio prvi... na kome je ostalo da se javi. Da ne pricam sad o empatiji i razumjevanju medju ljudima... suvisno je to potezati ovdje.

Okreni glavu od losih vijesti, poklopi se rukama po usima, pravi se kao da se lose stvari ne desavaju u tom tvom suzenom malom krugu. I onda nam je totalna normala kad se zapuca po gradu, kad maloljetnici nozeve zabijaju jedni u druge. Okrecemo glavu i ne osudjujemo lose pa mnogi pomisle da je to normala. Pitam se, gdje li je tu granica normalno/nenormalno ili mozda moralno/nemoralno.

Nekako imam dojam da je sve to neka lancana reakcija. Nastojeci ostati normalan nekako kao nuspojavu dobijes i nenormalno okruzenje oko sebe i kao sto neko primjeti... ponasamo se kao kokice u vreloj serpi. Pucamo ko fol samo 'nako.

Huh... :roll:

Post Reply